Porodični automobil

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

User avatar
biggrin
Posts: 3459
Joined: 23/11/2010 09:47

#1 Porodični automobil

Post by biggrin »

S obzirom da mi se porodica izgleda širi za dodatnog člana, počeo sam razmišljati o nabavci novog auta koji bi zadovoljio potrebe petočlane porodice. Dakle veći prostor za sjedenje i gepek. Godišnje prelazim cca.15 000 km i kao logično mi se nametnulo da gledam monovolumene. Upoređujući prisutne na BiH tržištu, čini mi se da je najbolji omjer cijene i ponuđenog novi Scenic. Zanimljiv je i c4 picasso, ali za više para dobije se poprilično manje, a cijena je jedan od bitnijih faktora. Za polovno se ne bih odlučio, s obzirom da nisam spreman da snosim rizik koji isti nosi sa sobom, a i sa novim mislim da bih, uz navedenu kilometražu koju prelazim i redovno servisiranje, bio miran bar 10 godina.

Pošto je ovo još uvijek u fazi razmišljanja bio bih zahvalan za mišljenja, iskustva i sl.
lajkujMe
Posts: 12259
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#2 Re: Porodični automobil

Post by lajkujMe »

Ne znam bas da li je porodicni ali bolje auto za ovu cijenu sigurno neces naci a na pogled izgleda poprilicno veliko taman za porodicu. A to je Suzuki SX4 oprema koju dobijes za cijenu je nenormalno dobra a jos Japanac kvalitet pravi :D za dijelova se kasnije neces ni morati sekirati ljudi ga kod nas trenutno uzimaju ko bombone prodaja skoro kao skoda fabia tamo 2000tih...
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#3 Re: Porodični automobil

Post by jefferson »

lajkujMe wrote:Ne znam bas da li je porodicni ali bolje auto za ovu cijenu sigurno neces naci a na pogled izgleda poprilicno veliko taman za porodicu. A to je Suzuki SX4 oprema koju dobijes za cijenu je nenormalno dobra a jos Japanac kvalitet pravi :D za dijelova se kasnije neces ni morati sekirati ljudi ga kod nas trenutno uzimaju ko bombone prodaja skoro kao skoda fabia tamo 2000tih...
Sto se tice kvalitete Suzuki bas i niej an dobrom glasu kao ostali japanci. Previse prstiju tu ima GM.
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#4 Re: Porodični automobil

Post by O'zone »

lajkujMe wrote:Ne znam bas da li je porodicni ali bolje auto za ovu cijenu sigurno neces naci a na pogled izgleda poprilicno veliko taman za porodicu. A to je Suzuki SX4 oprema koju dobijes za cijenu je nenormalno dobra a jos Japanac kvalitet pravi :D za dijelova se kasnije neces ni morati sekirati ljudi ga kod nas trenutno uzimaju ko bombone prodaja skoro kao skoda fabia tamo 2000tih...
Mal gepek.

Za postavljača teme Altea XL možda
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#5 Re: Porodični automobil

Post by jefferson »

O'zone wrote:
lajkujMe wrote:Ne znam bas da li je porodicni ali bolje auto za ovu cijenu sigurno neces naci a na pogled izgleda poprilicno veliko taman za porodicu. A to je Suzuki SX4 oprema koju dobijes za cijenu je nenormalno dobra a jos Japanac kvalitet pravi :D za dijelova se kasnije neces ni morati sekirati ljudi ga kod nas trenutno uzimaju ko bombone prodaja skoro kao skoda fabia tamo 2000tih...
Mal gepek.

Za postavljača teme Altea XL možda
Pet clanova porodice.
Renault Scenic, Opel Zafira itd. nesto sto je provjereno, gdje ima djelova pouzdanih na odmet. Valja stvaiti hranu na sto za pet clanova porodice.
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#6 Re: Porodični automobil

Post by O'zone »

jefferson wrote:
O'zone wrote:
lajkujMe wrote:Ne znam bas da li je porodicni ali bolje auto za ovu cijenu sigurno neces naci a na pogled izgleda poprilicno veliko taman za porodicu. A to je Suzuki SX4 oprema koju dobijes za cijenu je nenormalno dobra a jos Japanac kvalitet pravi :D za dijelova se kasnije neces ni morati sekirati ljudi ga kod nas trenutno uzimaju ko bombone prodaja skoro kao skoda fabia tamo 2000tih...
Mal gepek.

Za postavljača teme Altea XL možda
Pet clanova porodice.
Renault Scenic, Opel Zafira itd. nesto sto je provjereno, gdje ima djelova pouzdanih na odmet. Valja stvaiti hranu na sto za pet clanova porodice.
Pa ima Altea na ulici realno a pošto je Seat dio WAU-WAU grupacije djelovi mehanike i ne bi trebali biti problem.

Mada ove je samo prijedlog.
User avatar
biggrin
Posts: 3459
Joined: 23/11/2010 09:47

#7 Re: Porodični automobil

Post by biggrin »

sx4 je dimenzija otprilike kao i auto koji trenutno vozim i teško da je to dovoljno za petero. Altea XL, ako je vjerovati seat-ovoj stranici ima samo sa dizel motorima. Eh sad posto ne prelazim previse to mi nista ne znaci, cak naprotiv, a dobrano povecava cijenu. S druge strane ono sto me iznenadilo kod tog auta je da mu je zadnja klupa otprilike standardnih dimenzija tj.cca.2,5 sjedista, što je dodatni minus
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#8 Re: Porodični automobil

Post by jefferson »

Pa ima Altea na ulici realno a pošto je Seat dio WAU-WAU grupacije djelovi mehanike i ne bi trebali biti problem.

Mada ove je samo prijedlog.
Moze biti. Ne znam kakav joj ej gepek? Jednom sam se samo vozio u njoj.
User avatar
biggrin
Posts: 3459
Joined: 23/11/2010 09:47

#9 Re: Porodični automobil

Post by biggrin »

zafira je skuplja od scenic-a. U principu koliko sam vidio Scenic tu ispadne ponajbolji. Hem najjeftiniji, hem 3 sjedista odozada + najviše opreme. Jedino što me buni kod njega je u poređenju sa Grand Scenic-om da li je razlika samo u veličini gepeka?
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#10 Re: Porodični automobil

Post by O'zone »

biggrin wrote:sx4 je dimenzija otprilike kao i auto koji trenutno vozim i teško da je to dovoljno za petero. Altea XL, ako je vjerovati seat-ovoj stranici ima samo sa dizel motorima. Eh sad posto ne prelazim previse to mi nista ne znaci, cak naprotiv, a dobrano povecava cijenu. S druge strane ono sto me iznenadilo kod tog auta je da mu je zadnja klupa otprilike standardnih dimenzija tj.cca.2,5 sjedista, što je dodatni minus
Imaju benzinci u Altei XL

http://seat.ba/index.php?page=altea-xl-motori

Gepek je ogroman a zadnja sjedišta su sasvim OK za dvoje djece i odraslu osobu (sa sjedalicama normalno) ili za troje djece.

Ne znam pogledaj ako ti se uklapa u budžet ako ne ništa onda.
User avatar
vazi
Posts: 8821
Joined: 07/04/2010 15:31

#11 Re: Porodični automobil

Post by vazi »

Ford C max, ne znam je li skup ali mi se cini praktican i odgovarajuci za tvoje potrebe.

Image
User avatar
biggrin
Posts: 3459
Joined: 23/11/2010 09:47

#12 Re: Porodični automobil

Post by biggrin »

piše da se proizvode i benzinski motori, međutim kod cijena imaju izložena samo dva modela i oba su dizeli. Nisam sjedio unutra pa ne mogu sa sigurnošću da kažem koliki je prostor odozada, ali ono koliko sam voajerski virio u par njih, ne vidi se zasebno treće sjedište tj.ide jedno + klupica što je u principu 2,5 mjesta, koliko ide u suštini kod 90% auta...a to mi ne djeluje dovoljno za 3 sjedalice
User avatar
biggrin
Posts: 3459
Joined: 23/11/2010 09:47

#13 Re: Porodični automobil

Post by biggrin »

vazi wrote:Ford C max, ne znam je li skup ali mi se cini praktican i odgovarajuci za tvoje potrebe.

Image

koliko sam vidio on je znatno skuplji i skromniji od iste klase drugih proizvođača
User avatar
Industrialyzer
Posts: 4839
Joined: 11/06/2011 23:51

#14 Re: Porodični automobil

Post by Industrialyzer »

Image
User avatar
vazi
Posts: 8821
Joined: 07/04/2010 15:31

#15 Re: Porodični automobil

Post by vazi »

Ne znam tamo, ovdje nije u kategoriji skupljih, moja kcer ga ima i skroz je komotan , moze pet osoba fino da se smjesti a i gepek je komotan
User avatar
Ned071
Posts: 6435
Joined: 27/01/2014 15:32

#16 Re: Porodični automobil

Post by Ned071 »

Novi scenic 1.6 dci sa 130 ks. ne trazite dalje nista
User avatar
biggrin
Posts: 3459
Joined: 23/11/2010 09:47

#17 Re: Porodični automobil

Post by biggrin »

jel to ovaj dCi 110 128KS? vozio/voziš? što je bolji od 1.6 16V ? i ostaje ovo pitanje za grand scenic...pa ako znaš :)
LeKo
Posts: 1489
Joined: 07/05/2004 12:52
Location: AP

#18 Re: Porodični automobil

Post by LeKo »

Tu ti je najbolji izbor Scenic. Razlika Grand - obični je u veličini, Grand ima veći gepek i obično dolazi sa 7 sjedišta. Zadnja dva se sklapaju u pod gepeka tako da kada nisu potrebna ne prave problem s prostorom.
User avatar
Ned071
Posts: 6435
Joined: 27/01/2014 15:32

#19 Re: Porodični automobil

Post by Ned071 »

biggrin wrote:jel to ovaj dCi 110 128KS? vozio/voziš? što je bolji od 1.6 16V ? i ostaje ovo pitanje za grand scenic...pa ako znaš :)
Vozio x mod sa novim 1.6 dci motorom. tacno 130 ks. cudo od motora. za klasu bolji od 1.6 tdi. prostora ko u prici, lezanje potrosnja sve cista petica. da mogu sebi priustit ne bih razmisljao ni sekunde. ipak pogledajte i novu merivu i b max. manji su ali nisu losi. Ali scenic je meni najbolji mada nisam probao novi picasso
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#20 Re: Porodični automobil

Post by goran16v »

jefferson wrote:
lajkujMe wrote:Ne znam bas da li je porodicni ali bolje auto za ovu cijenu sigurno neces naci a na pogled izgleda poprilicno veliko taman za porodicu. A to je Suzuki SX4 oprema koju dobijes za cijenu je nenormalno dobra a jos Japanac kvalitet pravi :D za dijelova se kasnije neces ni morati sekirati ljudi ga kod nas trenutno uzimaju ko bombone prodaja skoro kao skoda fabia tamo 2000tih...
Sto se tice kvalitete Suzuki bas i niej an dobrom glasu kao ostali japanci. Previse prstiju tu ima GM.
Sto se tice SX4 tu si debelo u krivu, par mojih prijatrelja ih voze u Am. ambasadi u patroli, auta se ne gase po 24h, 100% gradska voznja sa puno rada u mjestu i kucaju preko 200k km tog rezima bez ikakvih problema i pokazali su se puno bolji nego npr. Captive, dvije generaciej RAV4.
Mana SX4 je udobnost i dimenzije, pogotovo gepeka. Mozda s vana izgleda veci, ali je to auto B segmenta u klasi Pola, Corse, Fieste.
User avatar
biggrin
Posts: 3459
Joined: 23/11/2010 09:47

#21 Re: Porodični automobil

Post by biggrin »

Ned071 wrote:
biggrin wrote:jel to ovaj dCi 110 128KS? vozio/voziš? što je bolji od 1.6 16V ? i ostaje ovo pitanje za grand scenic...pa ako znaš :)
Vozio x mod sa novim 1.6 dci motorom. tacno 130 ks. cudo od motora. za klasu bolji od 1.6 tdi. prostora ko u prici, lezanje potrosnja sve cista petica. da mogu sebi priustit ne bih razmisljao ni sekunde. ipak pogledajte i novu merivu i b max. manji su ali nisu losi. Ali scenic je meni najbolji mada nisam probao novi picasso
ne mogu da skontam koji je to motor na ovom cjenovniku :) al neise, mislim da je za moje potrebe 1.6. 16v sasvim dovoljan. cca.12sek.do 100km/h. troši malo više, al s obzirom na kilometražu koju prelazim, to ne bi trebao biti neki prevelik problem..ako postane na benzinca se moze plin nabaciti, što je dodatna prednost. meriva i b max.definitivno nisu za 5-članu porodicu. u odnosu na stepway II, koji sada vozim, jedina prednost je u gepeku, a za to ne bih nabavljao drugo auto, već bih nabacio "tabut" na krov. To je ujedno i razlog mog razocarenja u altea xl, koji mi se u principu najvise svidja, ali zadnja klupa mu je skoro pa ista kao i na ovim i samim tim ništa od tog auta. Picasso je mozda cak i malo bolji od Scenic-a tj.ima malo vise prostora odozada, ali na kraju ispadne skuplji, a što se opreme tiče poprilično lošiji, pa samim tim tih malo više centimetara koji se dobiju, nisu vrijedni ostalih razlika.
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#22 Re: Porodični automobil

Post by jefferson »

goran16v wrote:
jefferson wrote:
lajkujMe wrote:Ne znam bas da li je porodicni ali bolje auto za ovu cijenu sigurno neces naci a na pogled izgleda poprilicno veliko taman za porodicu. A to je Suzuki SX4 oprema koju dobijes za cijenu je nenormalno dobra a jos Japanac kvalitet pravi :D za dijelova se kasnije neces ni morati sekirati ljudi ga kod nas trenutno uzimaju ko bombone prodaja skoro kao skoda fabia tamo 2000tih...
Sto se tice kvalitete Suzuki bas i niej an dobrom glasu kao ostali japanci. Previse prstiju tu ima GM.
Sto se tice SX4 tu si debelo u krivu, par mojih prijatrelja ih voze u Am. ambasadi u patroli, auta se ne gase po 24h, 100% gradska voznja sa puno rada u mjestu i kucaju preko 200k km tog rezima bez ikakvih problema i pokazali su se puno bolji nego npr. Captive, dvije generaciej RAV4.
Mana SX4 je udobnost i dimenzije, pogotovo gepeka. Mozda s vana izgleda veci, ali je to auto B segmenta u klasi Pola, Corse, Fieste.
Nemam pojma vjeruj mi. Ja sam kazem ono sto sam citao po statistikama. U SAD se Suzuki skroz povukao zbog opoziva, problema sa imidzom itd.
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#23 Re: Porodični automobil

Post by mali_milojica »

Nissan Qashqai.
User avatar
van Basten
Posts: 7547
Joined: 21/09/2006 02:59

#24 Re: Porodični automobil

Post by van Basten »

A KOJA JE cijena Scenica kojom se barata? Koliko je manja od Espace-a?
User avatar
Ned071
Posts: 6435
Joined: 27/01/2014 15:32

#25 Re: Porodični automobil

Post by Ned071 »

Sto se prostora tice gepeka i sl octavija je carica
Post Reply