Porijeklo prezimena

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

User avatar
kijamet insan
Posts: 151
Joined: 21/09/2012 15:10

#401 Re: Porijeklo prezimena

Post by kijamet insan »

Mozda nekom pomogne da pronadje svoje korijenje.
Znao sam da mora postojati valjan razlog zasto mi kcerka navija za Barcelonu :D

Koristeći dio građe, koje su publikovali ugledni profesori (sa zvanjem doktora nauka), kao što su: Hamdija Ćemerlić, Mustafa Kamerić, Avdo Sućeska, Sulejman Resulović, Fehim Nametak, Hivzija Hasandedić i drugi, može se zaključiti da korijeni porijekla mnogih trebinjskih muslimanskih porodica vuku iz Španije,Turske i Irana!

Profesor dr. Mustafa Kamerić tvrdio je da su se prezimena dobijala zavisno od mjesta življenja, načina rada, zanata ili posla kojim se neko bavio, materijalnog i socijalnog statusa, pa čak nekada i ne tako rijetko ovisno od fizičkog izgleda! Zna se da su muslimani 800 godina vladali Španijom, darujući joj neslućene ljepote arhitekture, infrastrukture, muzeja, medicine, udarajući temelje prvih diplomatskih službi na svijetu. Nakon krstaških progona, etničkog čišćenje i genocida, oni koji su ostajali živi, nalazili su spas u brojnim zemljama Magreba (Alžir, Maroko,Tunis), neki u Turskoj, a brojni u zemljama Balkanskog poluotoka.

Dokumenti kazuju: da su porodice Kabila, Zupčevića, Resulovića, Resulbegovića, Šehovića, Salahovića, Durakovića, Danovića, Čama, Hadihasanovića, Hadismajilovića, Selimovića, Habula, Bučuka, Gelja, Golića,Volića i Šahovića porijeklom iz Španije. Za Resuloviće i Resulbegoviće je, u više izvora, utvrđeno da su nakon izgona iz Španije došle u Herceg Novi odnosno Risan, a odatle nakon ne baš susretljivog prijema od Crnogoraca pravoslavaca, jedno pleme je došlo u Trebinje, drugo u Počitelj, a treće u Sandžak, dok su Resulbegovići došli u Trebinje i otisnuli se južnije od Risna u Ulcinj gdje i danas žive.

Porodice Alečkovića, Arnautovića, Arslanagića, Alijagića, Busuladžića, Babovića, Begovića, Galijatovića, Nikontovića, Saradžića, Ramića i Šarana vuku svoje porijeklo iz Turske, dok porodične korijene iz Irana vuku porodice Fetahagića, Balaća, Bajramovića, Karamehmedovića, Đonlagića, Mursela, Ćerimagića,vijetića, Ovčina, Kapića, Barakovića, Salihamdžića, Fazlinovića, Spahovića, Hadžiahmetovića i Hadžovića.

Naravno, ratovi i druge nepogode i kataklizme učinile su da su mnoge porodice nestajale, mnoge su se raselile, ali ostaje činjenica, naukom dokaziva, da je najveći broj familija svoje korijene vukao iz pomenutih zemalja i destinacija.
User avatar
cyprus
Posts: 39269
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#402 Re: Porijeklo prezimena

Post by cyprus »

Nabasah na ovo...

Image
Cybernetic
Posts: 1771
Joined: 03/07/2012 03:36

#403 Re: Porijeklo prezimena

Post by Cybernetic »

.
Last edited by Cybernetic on 08/10/2015 15:36, edited 1 time in total.
Hamy95
Posts: 11
Joined: 08/06/2013 15:03

#404 Re: Porijeklo prezimena

Post by Hamy95 »

Zna li neko korijene prezimena Lukovic? :-) znam da je srpskog porijekla (koliko sam upoznat) ali nista vise
eman
Posts: 378
Joined: 04/02/2013 16:46

#405 Re: Porijeklo prezimena

Post by eman »

Susic?
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#406 Re: Porijeklo prezimena

Post by mO k3 »

theTruePath wrote:
cyprus wrote:
theTruePath wrote:Koje je najcesce prezime medju bosnjacima?
Tipujem na Hadžić... A da nam možda popis neće izbaciti i tu informaciju? :D
Pa hoce naravno,ali to ne znamo sad...mozda ima iz 1991? negdje sam citao da je najcesce ime Ibrahim a zensko Fatima,pa vjerovatno ima i prezime

I ja mislim Hodzic,ili Hadzic
Ja mislim Ramic ... Ramica znam iz svih gradova bih ...
Cybernetic
Posts: 1771
Joined: 03/07/2012 03:36

#407 Re: Porijeklo prezimena

Post by Cybernetic »

.
Last edited by Cybernetic on 08/10/2015 16:33, edited 1 time in total.
TRUESLAVIC
Posts: 22
Joined: 21/04/2013 00:02

#408 Re: Porijeklo prezimena

Post by TRUESLAVIC »

može neka informacija o prezimenu Meškin? Jako me zanima, većina ih je trenutno u Srednjoj Bosni ali zanima me historija 8)
User avatar
_Sarajevka_
Posts: 165
Joined: 18/07/2013 02:21

#409 Re: Porijeklo prezimena

Post by _Sarajevka_ »

Cybernetic wrote:Hrpa budalastinja na koju sam i ja naletio preko jedne trebinjske stranice prije par mjeseci. Naucno koliko i Dereticeve teorije. Glavne naucne metode autora ovog teksta je gledanje u kasike i fildzane, te brojanje graha.
Uvijek mi je smijesno kad cujem kako ljudi izmisljaju porijeklo svojih predaka samo zato sto im je ljepsa pomisao da su im preci bili neki bogatasi iz Alepa nego siromasni slavenski seljaci.
User avatar
Oi
Posts: 745
Joined: 23/07/2006 15:03
Location: tajna lokacija

#410 Re: Porijeklo prezimena

Post by Oi »

kakva je situacija sa prezimenom bavcic? ima li ih igdje osim u sarajevu?
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#411 Re: Porijeklo prezimena

Post by respo »

_Sarajevka_ wrote:
Cybernetic wrote:Hrpa budalastinja na koju sam i ja naletio preko jedne trebinjske stranice prije par mjeseci. Naucno koliko i Dereticeve teorije. Glavne naucne metode autora ovog teksta je gledanje u kasike i fildzane, te brojanje graha.
Uvijek mi je smijesno kad cujem kako ljudi izmisljaju porijeklo svojih predaka samo zato sto im je ljepsa pomisao da su im preci bili neki bogatasi iz Alepa nego siromasni slavenski seljaci.
da ih ima koji izmisljaju ima al ima i onih koji istraze i zaista saznaju da ne poticu sa balkana i da nisu slaveni
jesu li bas bili bogatasi ili tamo neki seljaci je sasvim nebitno
Urchin
Posts: 51
Joined: 17/06/2013 21:16

#412 Re: Porijeklo prezimena

Post by Urchin »

respo wrote: jesu li bas bili bogatasi ili tamo neki seljaci je sasvim nebitno
Naravno da je bitno. Kakvi bi to dokumenti postojali koji bi pokazivali odakle su preci nekog seljaka? Ako govorimo o ljudima islamske vjere?
Cybernetic
Posts: 1771
Joined: 03/07/2012 03:36

#413 Re: Porijeklo prezimena

Post by Cybernetic »

.
Last edited by Cybernetic on 08/10/2015 16:39, edited 1 time in total.
nookey
Posts: 1019
Joined: 13/10/2010 21:42

#414 Re: Porijeklo prezimena

Post by nookey »

ma Hodžić Senad najčešće ime i prezime u BiH :D
Konjanik
Posts: 417
Joined: 18/01/2009 11:09

#415 Re: Porijeklo prezimena

Post by Konjanik »

kijamet insan wrote:Mozda nekom pomogne da pronadje svoje korijenje.
Znao sam da mora postojati valjan razlog zasto mi kcerka navija za Barcelonu :D

Koristeći dio građe, koje su publikovali ugledni profesori (sa zvanjem doktora nauka), kao što su: Hamdija Ćemerlić, Mustafa Kamerić, Avdo Sućeska, Sulejman Resulović, Fehim Nametak, Hivzija Hasandedić i drugi, može se zaključiti da korijeni porijekla mnogih trebinjskih muslimanskih porodica vuku iz Španije,Turske i Irana!

Profesor dr. Mustafa Kamerić tvrdio je da su se prezimena dobijala zavisno od mjesta življenja, načina rada, zanata ili posla kojim se neko bavio, materijalnog i socijalnog statusa, pa čak nekada i ne tako rijetko ovisno od fizičkog izgleda! Zna se da su muslimani 800 godina vladali Španijom, darujući joj neslućene ljepote arhitekture, infrastrukture, muzeja, medicine, udarajući temelje prvih diplomatskih službi na svijetu. Nakon krstaških progona, etničkog čišćenje i genocida, oni koji su ostajali živi, nalazili su spas u brojnim zemljama Magreba (Alžir, Maroko,Tunis), neki u Turskoj, a brojni u zemljama Balkanskog poluotoka.

Dokumenti kazuju: da su porodice Kabila, Zupčevića, Resulovića, Resulbegovića, Šehovića, Salahovića, Durakovića, Danovića, Čama, Hadihasanovića, Hadismajilovića, Selimovića, Habula, Bučuka, Gelja, Golića,Volića i Šahovića porijeklom iz Španije. Za Resuloviće i Resulbegoviće je, u više izvora, utvrđeno da su nakon izgona iz Španije došle u Herceg Novi odnosno Risan, a odatle nakon ne baš susretljivog prijema od Crnogoraca pravoslavaca, jedno pleme je došlo u Trebinje, drugo u Počitelj, a treće u Sandžak, dok su Resulbegovići došli u Trebinje i otisnuli se južnije od Risna u Ulcinj gdje i danas žive.

Porodice Alečkovića, Arnautovića, Arslanagića, Alijagića, Busuladžića, Babovića, Begovića, Galijatovića, Nikontovića, Saradžića, Ramića i Šarana vuku svoje porijeklo iz Turske, dok porodične korijene iz Irana vuku porodice Fetahagića, Balaća, Bajramovića, Karamehmedovića, Đonlagića, Mursela, Ćerimagića,vijetića, Ovčina, Kapića, Barakovića, Salihamdžića, Fazlinovića, Spahovića, Hadžiahmetovića i Hadžovića.

Naravno, ratovi i druge nepogode i kataklizme učinile su da su mnoge porodice nestajale, mnoge su se raselile, ali ostaje činjenica, naukom dokaziva, da je najveći broj familija svoje korijene vukao iz pomenutih zemalja i destinacija.
Moj dedo je porijeklom iz Trebinja, pa mnoge ove nabrojane familije licno poznajem.Kroz razna druzenja.. sta da kazem osim ono sve je moguce, kad su spanski jevreji mogli da predju toliku razdaljinu i nasele se u skoro sva mjesta u BH onda je vjerovatno i za mnoge spanske muslimane da doputuju s njima, jos u tom vijeku jevreji i muslimanu su dobro suradjivali pa im ne bi bio problem ni dijelit brod na putovanju od Magreba ili Spanije do herceg novog, dubrovnika , Kotora i sl..

Sto se tice Fetahagica i Kabula(mnogo ih postujem i volim medju njima imam dobrih prijatelja) iz Trebinja moram priznat da su fakat po obliku lica bas neslavenskog porijekla,a da li su stigli iz Irana ne znam ali definitvno ko ih poznaje onakav oblik lica, kosa nije bas slavenska..medjutim imas medju Bosnjacima familije sa prezimenima Bravo,Vila i sl koja su definitivno spanskog porijekla
rundavi
Posts: 49
Joined: 01/06/2013 21:00

#416 Re:

Post by rundavi »

bascelik wrote:Mislim da bi neke podatke mogla naci u knjizi "Muslimanska bastina u Istocnoj Hercegovini" autora Hivzije Hasandedica. Znacajan dio knjige je posvecen porijeklu muslimanskih porodica ist.Hercegovine. Knjiga se moze naci u knjizari Islamskog centra u Mostaru. Mislim da je izdata `91.god.
U Stocu zivi prof. historije Selam Jaganjac.


:thumbup: :thumbup:
chill001
Posts: 338
Joined: 19/07/2013 08:12

#417 Re: Porijeklo prezimena

Post by chill001 »

Konjanik wrote:Sto se tice Fetahagica i Kabula(mnogo ih postujem i volim medju njima imam dobrih prijatelja) iz Trebinja moram priznat da su fakat po obliku lica bas neslavenskog porijekla,a da li su stigli iz Irana ne znam ali definitvno ko ih poznaje onakav oblik lica, kosa nije bas slavenska...
Pa vecina ljudi u Bosni nije slavenskog porijekla i to su genetska istrazivanja potvrdila.
miki.ba
Posts: 4595
Joined: 11/02/2011 19:45

#418 Re: Porijeklo prezimena

Post by miki.ba »

Neki dan sam saznao da je moje prezime ime malog gradica u Turskoj, nevjerovatno. :lol:
Rece mi Turcin prilikom upoznavanja, provjerio... istina. :shock:
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#419 Re: Porijeklo prezimena

Post by respo »

Urchin wrote:
respo wrote: jesu li bas bili bogatasi ili tamo neki seljaci je sasvim nebitno
Naravno da je bitno. Kakvi bi to dokumenti postojali koji bi pokazivali odakle su preci nekog seljaka? Ako govorimo o ljudima islamske vjere?
ovo govorim za svoje porijeklo
i to jesu li bili seljani ili neki bogatasi ili neki vlastodrsci meni je svejedno
i ne govorimo o ljudima islamske vjere bar sto se tice porijekla a sada je to mjesano al vecinom muslimani
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#420 Re: Porijeklo prezimena

Post by respo »

Cybernetic wrote:
Vjerodostojnost tih istrazivanja je veoma upitna i poklapa se sa nacinom razmisljanja jedne historijski nezrele sredine. Oni koji izmisljaju recimo turska porijekla cesto vole isticati da su im navodni preci ispali iz zlatnih muda, tj. da vode porijeklo od nekakvog slavnog osmanskog bega i vojskovodje iz Male Azije. Usprkos povijesnoj cinjenici da su u sluzbi multietnickog Osmanskog carstva bili ljudi raznog porijekla, nikada nisam cuo ili procitao da doticne osobe tvrde da im je predak bio (islamizirani) Grk, Vlah, Bugar, Armenac, Gruzijac, Jevrej itd. Njihove, nicim potkrijepljene, tvrdnje su uvijek predvidljive: uvijek je u pitanju Turska i to ne jednostavno Turska nego Anatolija.

Ljudi zaostali u predmodernom razmisljanju kada je porijeklo (socijalno) bilo vaznije od kompetentnosti. Odatle i nebuloze o Kulenovicima kao potomcima Kulina bana. A nedavno smo dobili i kraljevsku lozu Omerbasica, pardon Berislavica, pardon Nemanjica, pardon Kotromanica.
ovo sto sam napisao govorim za istrazivanje mojih korijena i porijekla mog prezimena i vjerodostojnost je 99% osim ako ne lazu istorijske zabiljeske spisi klinci palci i to ne s podrucja balkana a ni turske
Urchin
Posts: 51
Joined: 17/06/2013 21:16

#421 Re: Porijeklo prezimena

Post by Urchin »

respo wrote: ovo govorim za svoje porijeklo
i to jesu li bili seljani ili neki bogatasi ili neki vlastodrsci meni je svejedno
i ne govorimo o ljudima islamske vjere bar sto se tice porijekla a sada je to mjesano al vecinom muslimani
Ako su ti preci iz Turske a nisu muslimani, to bi bilo prilično neobično. A katoličke matice u prosjeku postoje tek od kraja XVIII stoljeća, pravoslavne od kraja XIX, a kod muslimana protokoli vjenčanih po džematima postoje od oko 1900. Civilni i sudski dokumenti iz turskog vremena ne sadrže podatke odakle je neko došao.

Tako da, izvini, priča da imaš pisane dokumente koji neupitno pokazuju porijeklo porodice unatrag 400 godina mi je u najmanju ruku sumnjiva. S obzirom koliko je to rijetko u BiH.
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#422 Re: Porijeklo prezimena

Post by respo »

a ko je pomenuo tursku u ovoj prici?
kao sto gore napisah nije balkan a nije niti turska
User avatar
_Sarajevka_
Posts: 165
Joined: 18/07/2013 02:21

#423 Re: Porijeklo prezimena

Post by _Sarajevka_ »

A odakle su tvoji respo?
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#424 Re: Porijeklo prezimena

Post by respo »

nisu daleko od balkana
a tu sam jer je neki trgovac ili vojnik dosao u sarajevo prije otprilike 200 godina i ozenio se tu
i sada imamo veliko "zemljiste" koje u biti nije nase a ustvari je nase i u knjigama se i sada vodi pod nasim prezimenom al je nekad nacionalizovano i sada sluzi siroj zajednici
chill001
Posts: 338
Joined: 19/07/2013 08:12

#425 Re: Porijeklo prezimena

Post by chill001 »

respo wrote:nisu daleko od balkana
a tu sam jer je neki trgovac ili vojnik dosao u sarajevo prije otprilike 200 godina i ozenio se tu
i sada imamo veliko "zemljiste" koje u biti nije nase a ustvari je nase i u knjigama se i sada vodi pod nasim prezimenom al je nekad nacionalizovano i sada sluzi siroj zajednici
Pa kazi o kom se radi, cega se stidis... :roll:
Post Reply