Porez na kupnju prve nekretnine

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
MrShadow
Posts: 564
Joined: 02/01/2011 13:56

#1 Porez na kupnju prve nekretnine

Post by MrShadow »

Pozdrav,

da li moram platiti 5% poreza ako kupujem prvu nekretninu za sebe? Dakle, nisam prvi vlasnik nekretnine, ali u svom zivotu kupujem prvu nekretninu. Da li sam time oslobodjen 5% poreza ili se tih 5% oslobadja samo prvi kupac nekretnine koja je tek sagradjena?

Hvala
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#2 Re: Porez na kupnju prve nekretnine

Post by Tomahawk11 »

MrShadow wrote:Pozdrav,

da li moram platiti 5% poreza ako kupujem prvu nekretninu za sebe? Dakle, nisam prvi vlasnik nekretnine, ali u svom zivotu kupujem prvu nekretninu. Da li sam time oslobodjen 5% poreza ili se tih 5% oslobadja samo prvi kupac nekretnine koja je tek sagradjena?

Hvala
Na novogradnju se plaća PDV.
Na staru gradnju plaćaš 5% poreza na nekretnine, bez obzira koji put kupuješ nekretninu.
Nedoumica
Posts: 178
Joined: 01/08/2006 11:49

#3 Re: Porez na kupnju prve nekretnine

Post by Nedoumica »

Ima nekoliko istih tema na forumu
Izuzeci od plaćanja (između ostalih ) u Kantonu Sarajevo su:

"kada je kupac clan porodice sehida i poginulog borca, ratni vojni invalid i borac koji je u jedinicama Oruzanih snaga RBiH proveo najmanje 24 mjeseca za vrijeme oruzane agresije na BiH, a koji rjesava svoje stambeno pitanje prvi put,"
User avatar
karanana
Posts: 47263
Joined: 26/02/2004 00:00

#4 Re: Porez na kupnju prve nekretnine

Post by karanana »

Da. Slazem se sa prethodna dva odgovora.
User avatar
Kaligrafija
Posts: 3883
Joined: 24/12/2010 11:37
Location: Lociranje u tijeku...

#5 Re: Porez na kupnju prve nekretnine

Post by Kaligrafija »

Moras platiti, ali imas pravo na povrat...to sam nedavno cuo, ne znam kako to ide, raspitaj se...Ja se zijanio, rijetko ko od raje to zna...vracaju ti u ratama valjda...svake godine, nesto... :-)
saga
Posts: 1174
Joined: 14/05/2007 22:23

#6 Re: Porez na kupnju prve nekretnine

Post by saga »

Povrat je na stambeni kredit; tj. Vraca se dio placene kamate
User avatar
Quaresma
Posts: 6697
Joined: 19/07/2010 16:37

#7 Re: Porez na kupnju prve nekretnine

Post by Quaresma »

Nedoumica wrote:Ima nekoliko istih tema na forumu
Izuzeci od plaćanja (između ostalih ) u Kantonu Sarajevo su:

"kada je kupac clan porodice sehida i poginulog borca, ratni vojni invalid i borac koji je u jedinicama Oruzanih snaga RBiH proveo najmanje 24 mjeseca za vrijeme oruzane agresije na BiH, a koji rjesava svoje stambeno pitanje prvi put,"

pa šta ovo znači, recimo osobe od 27 godina pa nadalje, koja je prakticno odrasla osoba, sposobna da vodi brigu o svom zivotu, dobije kakve beneficije?


moze nekom zvucati bezobrazno ovo s moje strane, al treba imati strozije kriterije kod ovakvih stvari.
Last edited by Quaresma on 12/09/2017 17:34, edited 1 time in total.
User avatar
karanana
Posts: 47263
Joined: 26/02/2004 00:00

#8 Re: Porez na kupnju prve nekretnine

Post by karanana »

Da, slazem se sa postom iznad.
Nemas pravo na povrat ovog poreza.
Imas pravo na povrat poreza na kamatu za kredit.
User avatar
iceman ze
Posts: 6511
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#9 Re: Porez na kupnju prve nekretnine

Post by iceman ze »

Koji je rok rjesavanja drugostepenog organa po zalbi na rjesenje poreske? Probili su vec 60 dana. Da li se sada pise urgencija na rjesavanje, putem prvostepenog organa?
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#10 Re: Porez na kupnju prve nekretnine

Post by mali_milojica »

Kaligrafija wrote:Moras platiti, ali imas pravo na povrat...to sam nedavno cuo, ne znam kako to ide, raspitaj se...Ja se zijanio, rijetko ko od raje to zna...vracaju ti u ratama valjda...svake godine, nesto... :-)
Imas pravo na povrat uplacenog poreza na osnovu kamata koje placas na kredit.
Ima malo hodanja i papirologije,ali se isplati jbg.
Svake godine moras predavati zahtjev do kraja marta,da bi dobio povrat poreza za proslu godinu.
TouringBiker
Posts: 1271
Joined: 03/04/2013 21:52
Grijem se na: Struju

#11 Re: Porez na kupnju prve nekretnine

Post by TouringBiker »

Pozz svima,

Ja sam prenio kredit u drugu banku radi niže kamate. Sad čujem da sa time gubim pravo na povrat kamata - je li to tačno, i u kojem propisu to stoji?
User avatar
Dope_Man
Posts: 7780
Joined: 03/06/2016 16:31

#12 Re: Porez na kupnju prve nekretnine

Post by Dope_Man »

Da ne pravim novu temu, mozda ovdje mogu postaviti:

Sta se sve placa i koliko izadju dodatni troskovi pri kupovini zemljista. Recimo da je zemljiste koje bi kupio 10 000 KM za vlasnika, koliko bi na to jos dosao drzavi, geometrima il koga sve moram zvati?
Dzontra_Volta
Posts: 6500
Joined: 20/01/2011 11:10

#13 Re: Porez na kupnju prve nekretnine

Post by Dzontra_Volta »

TouringBiker wrote:Pozz svima,

Ja sam prenio kredit u drugu banku radi niže kamate. Sad čujem da sa time gubim pravo na povrat kamata - je li to tačno, i u kojem propisu to stoji?
Ne gubiš, ako ti se u drugoj banci takođe kredit vodi kao stambeni. Ako se radi o nekoj drugoj vrsti kredita (nenamjenski i sl.) onda nemaš pravo na povrat.
Post Reply