Porez "dijaspore"

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

kralj-sah
Posts: 13
Joined: 16/09/2014 20:47

#1 Porez "dijaspore"

Post by kralj-sah »

Pozdrav,
Nisam siguran da li postoji vec slicna tema, al volio bih ako mi neko mozeo odgovoriti na par pitanja :)
Prvo, nisam se odjavio iz Bosne, a napustio sam prije godinu dana i imam jos 10ak godina stanbenog kredita. Placam redovno rate i uskoro planiram da otplatim preostali dug.
E sad kako legalno da unesem novac u Bosnu, a da ne platim porez na dohodak? Da li uoce trebam platiti porez? Naravno, novac je legalno zaradjen, porijeko novca mogu dokazati.
Znam da legalno mogu unijeti 10 000 eura i bez problema poloziti na racun, medjutim kredita je ostalo mnogo vise.
Ako je neko imao slicnih iskustava volio bih da podijeli.
Hvala puno!
User avatar
starii
Posts: 3301
Joined: 15/04/2007 13:49
Location: Tito partija, omladina akcija

#2 Re: Porez "dijaspore"

Post by starii »

najbolje pitati u banci, znam da za sve preko 10000KM moras imati porijeklo novca i da te iznose prijavljuju SIPI ili nekoj kontroli, mada su mi jednom rekli da mozes uplacivai i manje iznose pa onda ne prijavljuju...
User avatar
problemnatravunu
Posts: 15640
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#3 Re: Porez "dijaspore"

Post by problemnatravunu »

Prije nego sta pokusas na taj nacin, ja bih vidio situaciju u tvojoj banci, da se izvrsi bezgotovinska uplata u BiH za otplatu tog kredita!

Znam da se kod međunarodnih uplata-transakcija plaća provizija , i to i kod tvoje banke tu, kao i u toj BH banci, dakle kod obje banke (ovo znam jer jednom godisnje uplaćujem sumu za životno osiguranje "vani"), ali ako su to neki razumni iznosi, tako si najmirniji i najjednostavnije rijesio problem, bez rizika da "naletis" i da te optuze za ko zna šta!
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#4 Re: Porez "dijaspore"

Post by high_volume »

kralj-sah wrote:Pozdrav,
Nisam siguran da li postoji vec slicna tema, al volio bih ako mi neko mozeo odgovoriti na par pitanja :)
Prvo, nisam se odjavio iz Bosne, a napustio sam prije godinu dana i imam jos 10ak godina stanbenog kredita. Placam redovno rate i uskoro planiram da otplatim preostali dug.
E sad kako legalno da unesem novac u Bosnu, a da ne platim porez na dohodak? Da li uoce trebam platiti porez? Naravno, novac je legalno zaradjen, porijeko novca mogu dokazati.
Znam da legalno mogu unijeti 10 000 eura i bez problema poloziti na racun, medjutim kredita je ostalo mnogo vise.
Ako je neko imao slicnih iskustava volio bih da podijeli.
Hvala puno!
Ako ja moram platiti porez na dohodak, zašto bi ti bio iuzet od te zakonske obaveze?

Budžet se puni i porezima, iz poreza se izdvaja novac za potrebe društva, ma kako god da je to u nas iskrivljeno, ali tako jeste. Ti si napustio ovo društvo, plaćaš porez u inostranstvu, i sada od nas tražiš savjet kako da zajebeš nas, a spasiš svoju guzicu, da uneseš novac u državu "legalno", da platiš svoj kredit banci. :-) :-)

Da na ulici, još dok su ovdje, mogu prepoznati takve ljude, takvog morala i bezobzirnosti, platio bih samo da odu ššto prije. I poželio im trajni ostanak tamo..
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#5 Re: Porez "dijaspore"

Post by spreca »

high_volume wrote:
kralj-sah wrote:Pozdrav,
Nisam siguran da li postoji vec slicna tema, al volio bih ako mi neko mozeo odgovoriti na par pitanja :)
Prvo, nisam se odjavio iz Bosne, a napustio sam prije godinu dana i imam jos 10ak godina stanbenog kredita. Placam redovno rate i uskoro planiram da otplatim preostali dug.
E sad kako legalno da unesem novac u Bosnu, a da ne platim porez na dohodak? Da li uoce trebam platiti porez? Naravno, novac je legalno zaradjen, porijeko novca mogu dokazati.
Znam da legalno mogu unijeti 10 000 eura i bez problema poloziti na racun, medjutim kredita je ostalo mnogo vise.
Ako je neko imao slicnih iskustava volio bih da podijeli.
Hvala puno!
Ako ja moram platiti porez na dohodak, zašto bi ti bio iuzet od te zakonske obaveze?

Budžet se puni i porezima, iz poreza se izdvaja novac za potrebe društva, ma kako god da je to u nas iskrivljeno, ali tako jeste. Ti si napustio ovo društvo, plaćaš porez u inostranstvu, i sada od nas tražiš savjet kako da zajebeš nas, a spasiš svoju guzicu, da uneseš novac u državu "legalno", da platiš svoj kredit banci. :-) :-)

Da na ulici, još dok su ovdje, mogu prepoznati takve ljude, takvog morala i bezobzirnosti, platio bih samo da odu ššto prije. I poželio im trajni ostanak tamo..
Ti bi da on placa duple poreze dok ti placas jednom....tamo gdje ostvaruje licni dohodak i placa porez na dohodak
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66225
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#6 Re: Porez "dijaspore"

Post by _BataZiv_0809 »

Nek ga onda trosi tamo dje je zaradio
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#7 Re: Porez "dijaspore"

Post by spreca »

:thumbup: Ekonomija je cudo od nauke....ali postoji onaj bosanski inat da ga trosim bas u bosni :-D
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#8 Re: Porez "dijaspore"

Post by high_volume »

spreca wrote:[
Ti bi da on placa duple poreze dok ti placas jednom....tamo gdje ostvaruje licni dohodak i placa porez na dohodak
Ja bih da on najprije plaća poreze državi kod koje je zvanično registrovan, upisan u prebivalište i državljanstvo. I da poštuje zakone najprije naše države...
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#9 Re: Porez "dijaspore"

Post by spreca »

high_volume wrote:
spreca wrote:[
Ti bi da on placa duple poreze dok ti placas jednom....tamo gdje ostvaruje licni dohodak i placa porez na dohodak
Ja bih da on najprije plaća poreze državi kod koje je zvanično registrovan, upisan u prebivalište i državljanstvo. I da poštuje zakone najprije naše države...
Postoje medjudrzavni ugovori o izbjegavanju dvojnog oprezivanja a drugo je sta bi pojedinci htjeli....sutra ako odes vani ,ti ces doci i reci hocu da platim porez na dohodak?...neka mu drzava onda nadje posao
User avatar
friskyoreo
Posts: 1898
Joined: 21/11/2011 16:55
Location: Wysteria Lane

#10 Re: Porez "dijaspore"

Post by friskyoreo »

Koliko znam banka naplacuje proviziju ako i ranije hoces da otplatis kredit. Najbolja ti je opcija otvoris racun u BiH, i napravis trajni nalog za ratu kredita. A na taj racun uplacujes svaki put novac kad ides u Bosnu i lagano.
Osim ako ne zelis da sto prije rascistis sa tom drzavom, onda to je druga stvar. :)
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#11 Re: Porez "dijaspore"

Post by spreca »

friskyoreo wrote:Koliko znam banka naplacuje proviziju ako i ranije hoces da otplatis kredit. Najbolja ti je opcija otvoris racun u BiH, i napravis trajni nalog za ratu kredita. A na taj racun uplacujes svaki put novac kad ides u Bosnu i lagano.
Osim ako ne zelis da sto prije rascistis sa tom drzavom, onda to je druga stvar. :)
Valjda moze i iz inostranstva uplacivati ratu preko banke?
User avatar
friskyoreo
Posts: 1898
Joined: 21/11/2011 16:55
Location: Wysteria Lane

#12 Re: Porez "dijaspore"

Post by friskyoreo »

spreca wrote:
friskyoreo wrote:Koliko znam banka naplacuje proviziju ako i ranije hoces da otplatis kredit. Najbolja ti je opcija otvoris racun u BiH, i napravis trajni nalog za ratu kredita. A na taj racun uplacujes svaki put novac kad ides u Bosnu i lagano.
Osim ako ne zelis da sto prije rascistis sa tom drzavom, onda to je druga stvar. :)
Valjda moze i iz inostranstva uplacivati ratu preko banke?
Ali se sigurno naplacuje provizija koja na 10 godina sigurno iznosi kao neko fino ljetovanje. :)
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66225
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#13 Re: Porez "dijaspore"

Post by _BataZiv_0809 »

spreca wrote::thumbup: Ekonomija je cudo od nauke....ali postoji onaj bosanski inat da ga trosim bas u bosni :-D
Plati pa se kladi...hoces da jedes hoces da jebes to kosta rocko...
User avatar
mayab
Posts: 27188
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#14 Re: Porez "dijaspore"

Post by mayab »

Može plaćati ratu i iz inozemstva, ali se plaća neka provizija kako kod svoje banke , tako i kod banke u BiH , takva su pravila međunarodnih bezgotovinskih transakcija, uz obavezan dokaz za šta se vrši uplata u drugu zemlju (zbog nekog propisa o sprečavanju finansiranja terorizma i tako neka sranja).
Uglavnom, koliko vidim , čovjek bi da odjednom to sve riješi, isto rece @problemnatravunu , najbolje vidjeti u banci koliko bi to kostalo glede provizija!
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#15 Re: Porez "dijaspore"

Post by spreca »

_BataZiv_0809 wrote:
spreca wrote::thumbup: Ekonomija je cudo od nauke....ali postoji onaj bosanski inat da ga trosim bas u bosni :-D
Plati pa se kladi...hoces da jedes hoces da jebes to kosta rocko...
Izgleda da nemas pojma o temi...kad jebem i jedem sve posteno platim cak ostavim i dobar basish
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66225
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#16 Re: Porez "dijaspore"

Post by _BataZiv_0809 »

spreca wrote:
_BataZiv_0809 wrote:
spreca wrote::thumbup: Ekonomija je cudo od nauke....ali postoji onaj bosanski inat da ga trosim bas u bosni :-D
Plati pa se kladi...hoces da jedes hoces da jebes to kosta rocko...
Izgleda da nemas pojma o temi...kad jebem i jedem sve posteno platim cak ostavim i dobar basish
Svaka cast tako i treba majstore.
kralj-sah
Posts: 13
Joined: 16/09/2014 20:47

#17 Re: Porez "dijaspore"

Post by kralj-sah »

Hvala puno, kontaktira cu banku,pa vidjet cemo sta kazu, mozda ima nesto posebno posto se radi o kreditu.
Sto se tice malih iznosa nisam imao problema do sada.
Realno ne placa mi se porez, trenutno ne zivim u Bosni, nisam na birou u BiH, nemam nikakvo osiguranje, nikakve koristi. jedino imam dugovanje prema banci. Sad bih ja trebao i dalje finansirati uhljebe na budzetu koji su mene i stotine hiljada slicnih meni bukvalno otjerali iz moje zemlje...pa ne znam bas
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#18 Re: Porez "dijaspore"

Post by spreca »

kralj-sah wrote:Hvala puno, kontaktira cu banku,pa vidjet cemo sta kazu, mozda ima nesto posebno posto se radi o kreditu.
Sto se tice malih iznosa nisam imao problema do sada.
Realno ne placa mi se porez, trenutno ne zivim u Bosni, nisam na birou u BiH, nemam nikakvo osiguranje, nikakve koristi. jedino imam dugovanje prema banci. Sad bih ja trebao i dalje finansirati uhljebe na budzetu koji su mene i stotine hiljada slicnih meni bukvalno otjerali iz moje zemlje...pa ne znam bas
Ma treba im kitu dati nek dudlaju
User avatar
commendatore
Posts: 6044
Joined: 26/03/2016 10:24
Location: Niodaklevačka VukojeBIHа

#19 Re: Porez "dijaspore"

Post by commendatore »

kao i onima koji o poreznim prihodima pricaju kao toboze drustvenom prihodu a ne krcmljenju dobara po vlastitom naodjenju...... :lol:

postavljacu teme ne moze biti bolji lakmus papir o prikazu dusevnog stanja lokalnog tariguza koji sa gnusanjem prica o covjeku koji je otisao vani stekao legalno imovinu i trosi lokalno.... zao mi je samo sto dijaspora trpa silne milione i milijarde kad znaju kako ih "sugradjani" dozivljavaju.....
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#20 Re: Porez "dijaspore"

Post by vjesticanametli »

Ne kontam tvoj problem....zaradio legalno donesi 10 milja plati kredita i boli te i svaki put tako....ili daj trajni nalog a filuj racun lovom....sta ti njima imas polagat racune i nagaDZat se....a ako hoces sve odjednom platit samo uzmi potvrdu u dijaspori DZe si digo lovu tj pokazes izvod racuna....i prst u uho....neg gule nanu svoju :skoljka:
User avatar
Edin H.
Posts: 47033
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#21 Re: Porez "dijaspore"

Post by Edin H. »

Lijepo je of tebe to sto bi zelio da platis porez posto nasi politicari vole repa, a imaju i dosta troskova, a i vole luksuz. :izet:
Samo ne znam za sta bi platio.
Porez na dohodak placas u zemlji kojoj si zaradio I u kojoj zivis vise od sest "metara" godisnje :D

Samo se zipa ako sholde prebacujes elektronski, htjeli su uvesti neku fintu da udare disjaporu po dzepu, cak i kada saljes novac rodbini. Da li je usvojeno znamne, nisam upratio sta bi na kraju.
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#22 Re: Porez "dijaspore"

Post by vjesticanametli »

Ma nista za sada....kreteni ..ali cekamo koverte :mrgreen: elem donesi sa sobom ba i briga te :-D
kralj-sah
Posts: 13
Joined: 16/09/2014 20:47

#23 Re: Porez "dijaspore"

Post by kralj-sah »

Vjerujem da postoji nacin. Iskreno prije bih platio ekonomisti/bankaru/advokatu ili sl. isti iznos koji bih trebao platiti porez, nego budzetskim parazitima. Onda bih proceduru stavio na forum da se bar neko moze okoristiti, da nas ne uzimaju lopatom :)
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#24 Re: Porez "dijaspore"

Post by ExNihilo »

Evo, kažem ti ja jednostavan i legalan način da ne platiš marke, a ti mi tipla. :D
User avatar
Edin H.
Posts: 47033
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#25 Re: Porez "dijaspore"

Post by Edin H. »

ExNihilo wrote:Evo, kažem ti ja jednostavan i legalan način da ne platiš marke, a ti mi tipla. :D
:lol:
Post Reply