Poremećeno BH. društvo sa paranormalnim fiks idejama

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

ratomir
Posts: 176
Joined: 23/07/2013 14:31

#1 Poremećeno BH. društvo sa paranormalnim fiks idejama

Post by ratomir »

Evo mjesec je Ramazana,obilazim familiji,društvo , komšije, i imaju neke fiks ideje za psihijatrije .
Kao ne sjeci nokte u akšam,što će ti crni mačak ( pošto sam udomio jednog crnog mačića,sad je MAČOR),onda nema svadbe između dva Bajrama,neke makaze djece pod jastuk,nemoj da ostanu otvorene makaze,to je ko svađa.I tako hiljade tih primjera,od mrva nagrajsaćeš,te ureknu će te neko nemoj se sređivat te ovo te ono.Naravno i razbijeno ogledalo jejh.
A ja realista i čovjek koji vjeruje u logikku i zdrav razum kad ih pitam što oni samo zamule i viči pa tako et,znaš.Pitam ih ko je to rekao , imaš li relevantne dokaze ,oni kažu u meni mi rahmetli tetka ona od svoje nane čula.
Pa sa svim tim saznanjima kakvoje naše društvo i nemože nam biti bolje,jer živimo i radimo sa slučajevima za psihijatrije.
User avatar
derion
Posts: 1112
Joined: 06/01/2008 17:08

#2 Re: Poremećeno BH. društvo sa paranormalnim fiks idejama

Post by derion »

Svaka čast na postavljenim pitanjima. :) I uvijek postavljaj pitanja, budi konstruktivan skeptik i traži i dalje logična objašnjenja.
User avatar
vazi
Posts: 8817
Joined: 07/04/2010 15:31

#3 Re: Poremećeno BH. društvo sa paranormalnim fiks idejama

Post by vazi »

Nemojte sta zamjeriti, ovo ja uopsteno jer Nam svima dobro dode mala napomena:

Rjecica "ne" se uvijek pise odvojeno osim - necu, nisam, nemam, nemoj

https://jednomzasvagda.wordpress.com/20 ... a-spojeno/
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#4 Re: Poremećeno BH. društvo sa paranormalnim fiks idejama

Post by insomnia78 »

Praznovjerja ima svugdje. Neki dan kolega francuz nece da prodje ispod merdevina kaze baksuzluk
ozdrlje_donje
Posts: 526
Joined: 01/02/2012 14:40

#5 Re: Poremećeno BH. društvo sa paranormalnim fiks idejama

Post by ozdrlje_donje »

Kako se baksuzluk kaze na Francuskom? :)
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#6 Re: Poremećeno BH. društvo sa paranormalnim fiks idejama

Post by insomnia78 »

ozdrlje_donje wrote:Kako se baksuzluk kaze na Francuskom? :)
Malchance ili ti ga losa sreca
radostan dan
Posts: 27091
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#7 Re: Poremećeno BH. društvo sa paranormalnim fiks idejama

Post by radostan dan »

ratomir wrote:Evo mjesec je Ramazana,obilazim familiji,društvo , komšije, i imaju neke fiks ideje za psihijatrije .
Kao ne sjeci nokte u akšam,što će ti crni mačak ( pošto sam udomio jednog crnog mačića,sad je MAČOR),onda nema svadbe između dva Bajrama,neke makaze djece pod jastuk,nemoj da ostanu otvorene makaze,to je ko svađa.I tako hiljade tih primjera,od mrva nagrajsaćeš,te ureknu će te neko nemoj se sređivat te ovo te ono.Naravno i razbijeno ogledalo jejh.
A ja realista i čovjek koji vjeruje u logikku i zdrav razum kad ih pitam što oni samo zamule i viči pa tako et,znaš.Pitam ih ko je to rekao , imaš li relevantne dokaze ,oni kažu u meni mi rahmetli tetka ona od svoje nane čula.
Pa sa svim tim saznanjima kakvoje naše društvo i nemože nam biti bolje,jer živimo i radimo sa slučajevima za psihijatrije.

Eh Perune, Perune, šta učinje ljudima crni Perune....
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#8 Re: Poremećeno BH. društvo sa paranormalnim fiks idejama

Post by Maraschino »

ratomir wrote:Evo mjesec je Ramazana,obilazim familiji,društvo , komšije, i imaju neke fiks ideje za psihijatrije .
Kao ne sjeci nokte u akšam,što će ti crni mačak ( pošto sam udomio jednog crnog mačića,sad je MAČOR),onda nema svadbe između dva Bajrama,neke makaze djece pod jastuk,nemoj da ostanu otvorene makaze,to je ko svađa.I tako hiljade tih primjera,od mrva nagrajsaćeš,te ureknu će te neko nemoj se sređivat te ovo te ono.Naravno i razbijeno ogledalo jejh.
A ja realista i čovjek koji vjeruje u logikku i zdrav razum kad ih pitam što oni samo zamule i viči pa tako et,znaš.Pitam ih ko je to rekao , imaš li relevantne dokaze ,oni kažu u meni mi rahmetli tetka ona od svoje nane čula.
Pa sa svim tim saznanjima kakvoje naše društvo i nemože nam biti bolje,jer živimo i radimo sa slučajevima za psihijatrije.
Svako zasto ima svoje zato. :wink:
User avatar
fortaleza
Posts: 5586
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#9 Re: Poremećeno BH. društvo sa paranormalnim fiks idejama

Post by fortaleza »

Maraschino wrote:
ratomir wrote:Evo mjesec je Ramazana,obilazim familiji,društvo , komšije, i imaju neke fiks ideje za psihijatrije .
Kao ne sjeci nokte u akšam,što će ti crni mačak ( pošto sam udomio jednog crnog mačića,sad je MAČOR),onda nema svadbe između dva Bajrama,neke makaze djece pod jastuk,nemoj da ostanu otvorene makaze,to je ko svađa.I tako hiljade tih primjera,od mrva nagrajsaćeš,te ureknu će te neko nemoj se sređivat te ovo te ono.Naravno i razbijeno ogledalo jejh.
A ja realista i čovjek koji vjeruje u logikku i zdrav razum kad ih pitam što oni samo zamule i viči pa tako et,znaš.Pitam ih ko je to rekao , imaš li relevantne dokaze ,oni kažu u meni mi rahmetli tetka ona od svoje nane čula.
Pa sa svim tim saznanjima kakvoje naše društvo i nemože nam biti bolje,jer živimo i radimo sa slučajevima za psihijatrije.
Svako zasto ima svoje zato. :wink:
Yep. :wink:
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50407
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#10 Re: Poremećeno BH. društvo sa paranormalnim fiks idejama

Post by Bloo »

Maraschino wrote:
ratomir wrote:Evo mjesec je Ramazana,obilazim familiji,društvo , komšije, i imaju neke fiks ideje za psihijatrije .
Kao ne sjeci nokte u akšam,što će ti crni mačak ( pošto sam udomio jednog crnog mačića,sad je MAČOR),onda nema svadbe između dva Bajrama,neke makaze djece pod jastuk,nemoj da ostanu otvorene makaze,to je ko svađa.I tako hiljade tih primjera,od mrva nagrajsaćeš,te ureknu će te neko nemoj se sređivat te ovo te ono.Naravno i razbijeno ogledalo jejh.
A ja realista i čovjek koji vjeruje u logikku i zdrav razum kad ih pitam što oni samo zamule i viči pa tako et,znaš.Pitam ih ko je to rekao , imaš li relevantne dokaze ,oni kažu u meni mi rahmetli tetka ona od svoje nane čula.
Pa sa svim tim saznanjima kakvoje naše društvo i nemože nam biti bolje,jer živimo i radimo sa slučajevima za psihijatrije.
Svako zasto ima svoje zato. :wink:
Pa probaj zdravorazumski objasniti origin story svakog navedenog sujevjerja.

Ne sjeći nokte u akšam je možda nastalo dok su ljudi koristili svijeće ili drugo za rasvjetu pa je vidljivost bila slaba.
Crni mačak - sujevjerje prisutno po čitavom svijetu zbog vještica itd. MAca ko maca.
Svaka svadba je između dva Bajrama?
Otvorene makaze - neko se može povrijediti.
Nemoj se sređivati zbog zavidnih...šta će mahala reći...sihre će ti neko baciti...budi ponizan i skroman.
Ogledalo - široko rasprostranjeno sujevjerje ne samo kod nas, a potiče još iz doba Rimljana.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#11 Re: Poremećeno BH. društvo sa paranormalnim fiks idejama

Post by insomnia78 »

Ko ce se zajebavati sa objasnjavanjem. Lakse pljunuti
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50407
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#12 Re: Poremećeno BH. društvo sa paranormalnim fiks idejama

Post by Bloo »

insomnia78 wrote:Ko ce se zajebavati sa objasnjavanjem. Lakse pljunuti
A sada imamo sijalice, pa se mogu sjeći nokti i u 2 ujutru... :mrgreen:
User avatar
Russki
Posts: 19647
Joined: 28/05/2012 15:38
Location: Mentmore Towers

#13 Re: Poremećeno BH. društvo sa paranormalnim fiks idejama

Post by Russki »

Kod katolika ne valja sjeći nokte nedjeljom i upaliti veš da se pere.

Tako mi majka reče.
User avatar
Dope_Man
Posts: 7773
Joined: 03/06/2016 16:31

#14 Re: Poremećeno BH. društvo sa paranormalnim fiks idejama

Post by Dope_Man »

Dosta je takvih gluposti. Jaranu umro blizak clank porodice nedavno, 40 dana nece nista da radi. Ne valja kaze. Ne valja pokositi dzunglu koja je izrasla oko kuce, ustace valjda ta osoba iz groba i naljutiti se sto se radi (a prije da ce ustati da upita sto se ne pokosi pobogu).

Dosta je takvih obicaja, vjerovatno nastalih od raznih povreda u situacijama gdje su izvjesne. Zamisli bosansku kucu prije 50tak godina.. vecina seoskih domacinstava nije znala sta je struja, i hajd ti sjeci ko zna kakvim alatom nokte u aksam uz svjetlost svijece. Naravno da ces se posjeci, naravno da ce se mnogi posjeci, i naravno eto price da ne valja nokte sjeci u aksam.

Kad sam bio mali neko je ispricao nesto za mrve.. kao neki nagazio na mrve kad je polazio od komsije, na putu do svoje kuce pao, udario glavom u kamen. Zamislimo realnu situaciju, dodjes kod komsije na sijelo, veceralo se (a bogami i popilo, sto ne bi). Domacica prosula ostatke mrva u dvoriste nakon jela da kokosi kljucaju ujutro. Ovaj, kad se pojelo i popilo, krenuo kuci. Hebiga, kroz dvoriste, moras nagaziti na one mrve od ranije. Ide putem, onim nikakvim, kamenitim seoskim.. a pijan ko letva. Ne vidi nista, jedva se drzi na nogama... padne, lupi u ostar kamen, a krv lako curi kad je razrijedis alkoholom. I eto, nemoj slucajno na mrve, ograjisaces.
User avatar
Fuzzy Dunlop
Posts: 436
Joined: 18/04/2012 00:40
Location: Ispred monitora

#15 Re: Poremećeno BH. društvo sa paranormalnim fiks idejama

Post by Fuzzy Dunlop »

Ovo za svadbu između dva Bajrama mi liči na mene. Jedna od mojih vadiona što se ne ženim :D
User avatar
fortaleza
Posts: 5586
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#16 Re: Poremećeno BH. društvo sa paranormalnim fiks idejama

Post by fortaleza »

Russki wrote:Kod katolika ne valja sjeći nokte nedjeljom i upaliti veš da se pere.

Tako mi majka reče.
To ima veze s onom da se nedjeljom ne radi.

A pogotovo ne po basti, da te susjed ne vidi pa da prigovori. :D
User avatar
Russki
Posts: 19647
Joined: 28/05/2012 15:38
Location: Mentmore Towers

#17 Re: Poremećeno BH. društvo sa paranormalnim fiks idejama

Post by Russki »

fortaleza wrote:
Russki wrote:Kod katolika ne valja sjeći nokte nedjeljom i upaliti veš da se pere.

Tako mi majka reče.
To ima veze s onom da se nedjeljom ne radi.

A pogotovo ne po basti, da te susjed ne vidi pa da prigovori. :D
Kaže mala čaršija, šta će ljudi reći...:D
User avatar
Russki
Posts: 19647
Joined: 28/05/2012 15:38
Location: Mentmore Towers

#18 Re: Poremećeno BH. društvo sa paranormalnim fiks idejama

Post by Russki »

Sad mi naumpade..kad sam bio mali obično sam volio u rikverc da hodam, pa su me par puta stariji ljudi upozorili da to ne radim jer u protivnom ako hodam u rikverc, onda gospa plače.
User avatar
Dope_Man
Posts: 7773
Joined: 03/06/2016 16:31

#19 Re: Poremećeno BH. društvo sa paranormalnim fiks idejama

Post by Dope_Man »

I niposto ispod strehe hodati :run:

Sto opet ima logicko objasnjenje jer te moze lupit dio fasade, snijeg/led, crijep... ali kad sam kao mali pitao zasto odgovor odraslih je bio, a i danas ga cujem kad djeci govore, ''zato jer ne valja''. Tesko bosanskoj glavi pametnoj sloziti recenicu koju vec napisah - ''jer te moze lupit dio fasade, snijeg/led, crijep''.
dezurni_ucenik
Posts: 12183
Joined: 27/05/2008 12:14

#20 Re: Poremećeno BH. društvo sa paranormalnim fiks idejama

Post by dezurni_ucenik »

Poremeceno je ono drustvo koje 25 godina glasa za iste. A ovo crna macka, setanje ispod merdavina, sjedenje na mrvama - to su sve nebitni problemi.
Sunculish
Posts: 415
Joined: 22/01/2013 13:27

#21 Re: Poremećeno BH. društvo sa paranormalnim fiks idejama

Post by Sunculish »

dezurni_ucenik wrote:Poremeceno je ono drustvo koje 25 godina glasa za iste. A ovo crna macka, setanje ispod merdavina, sjedenje na mrvama - to su sve nebitni problemi.
Upravo!
A stari ljudi bez škole, interneta i svih dr.izvora informacija su u svemu bili puno, puno napredniji od nas koji bi od skripte napravili skriptu samo da ne učimo, ne daj Bože, i kojima ništa bitnije nema od dudlanja šiše i utezanja (muskaraca) u uske farmerke. Još kad vidim da su djetetu kupili ono čudo na dva točka što samo vozi, eto da se jadan ne muči da hoda, tačno bih tim roditeljima glavu nalupala onim što ne znam ni kako se zove!
dezurni_ucenik
Posts: 12183
Joined: 27/05/2008 12:14

#22 Re: Poremećeno BH. društvo sa paranormalnim fiks idejama

Post by dezurni_ucenik »

Sunculish wrote:
dezurni_ucenik wrote:Poremeceno je ono drustvo koje 25 godina glasa za iste. A ovo crna macka, setanje ispod merdavina, sjedenje na mrvama - to su sve nebitni problemi.
Upravo!
A stari ljudi bez škole, interneta i svih dr.izvora informacija su u svemu bili puno, puno napredniji od nas koji bi od skripte napravili skriptu samo da ne učimo, ne daj Bože, i kojima ništa bitnije nema od dudlanja šiše i utezanja (muskaraca) u uske farmerke. Još kad vidim da su djetetu kupili ono čudo na dva točka što samo vozi, eto da se jadan ne muči da hoda, tačno bih tim roditeljima glavu nalupala onim što ne znam ni kako se zove!

Bili su mudriji sigurno od nas. A praznovjerja je oduvijek bilo na svakom kontinentu otkako je svijeta i vijeka. Sad govorit kako smo mi poremeceno drustvo zbog crnih macaka, preĆeruje se. Mi smo poremeceno drustvo zbog nekih drugih razloga.
dezurni_ucenik
Posts: 12183
Joined: 27/05/2008 12:14

#23 Re: Poremećeno BH. društvo sa paranormalnim fiks idejama

Post by dezurni_ucenik »

https://www.usnews.com/news/best-countr ... -the-world



Kucanje od drvo, rezanje noktiju, crne macke. Sva ta praznovjerja su rasprotranjena sirom planete. Kod nas baba roga, negdje baba yaga, negdje boogey man.
User avatar
SmokingMan
Posts: 18637
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#24 Re: Poremećeno BH. društvo sa paranormalnim fiks idejama

Post by SmokingMan »

Nemoj prati veš Utorkom,stari tako kažu....Jedno od sujevjerja koje me ekstremno nerviraju.Ja bih zbog ovoga ljude obavezno slao na tretman kod psihijatra.Neka mi neko navede jedan jedini objektivan razlog,zato bi mene zadesila nesreća ako bi "prekršio" neka pravila ovih izmišljotina kojih se narod drži više nego vjerskih propisa..:oops:
User avatar
karanana
Posts: 47214
Joined: 26/02/2004 00:00

#25 Re: Poremećeno BH. društvo sa paranormalnim fiks idejama

Post by karanana »

Russki wrote:Kod katolika ne valja sjeći nokte nedjeljom i upaliti veš da se pere.

Tako mi majka reče.
kod nas je kupanje

pa torabi bi i danas sigurno napunio zetru.
Post Reply