Poremecen um ili ne zagrebackog imama?

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
vjeshalica
Posts: 17268
Joined: 31/03/2019 14:56

#176 Re: Poremecen um ili ne zagrebackog imama?

Post by vjeshalica »

Bloo wrote: 28/02/2023 20:16
vjeshalica wrote: 28/02/2023 20:13

Vidi se.
Ja sam fino i kulturno odgovorila na ono što sam razumjela i opet napisala da ne razumijem šta želiš/pitaš. Pokušavam s tobom normalno da komuniciram.
Ti nastavi kao i obično biti osorna i ujedaj u svom pravedničkom religijskom bijesu.

Ništa drugo očekivati od neateista. :| To grize, to ujeda, to uvijeno priča da ga čitav svet ne razume...
Kakva bi ti bila da ne pricas o svetosti ateista i o sranju religijskih bjesnulja? Nikakva vjerujem.
detroit-mercy
Posts: 16094
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#177 Re: Poremecen um ili ne zagrebackog imama?

Post by detroit-mercy »

vjeshalica wrote: 28/02/2023 20:12
Snake Eyes wrote: 28/02/2023 20:09

A isti taj nikada ne bi dao djetetu ime Zoran.
A ne bi ni Zoran dao ime djetetu Hasan. Naprosto likovi koji se pusu svjesno izbjegavaju odgovor na pitanje koje je samo od sebe-odgovor.
Samo jos na forumu postoji Nikola, Đorđe, Kristijan musliman :mrgreen: al za kojeg oni "znaju".
Pa malo mrdni iznad ovih Balkanskih prostora pa ces vidjeti masu imena koja bas ne prate nuzno religiju.
Reci mi npr. cije je ime Jasmina, Hana? Ja znam dosta njih u Srbiji npr. koji djeci daju ta zenska imena, ako vec aludiras na to.
Ono sto ovdje podvlacis pod podtezu je eto kako Srbi i Hrvati ne daju imena kao Zijad ili Faruk. Pa jednostavno, Srbi i Hrvati ( odnosno pravoslavci i katolici u BiH) su gledali na Otomane kao okupacionu silu koja im je pokusavala da nametne religiju i to je bio jedan vid odbrane od toga. Sad mi reci, ako pogledamo na istoriju Slovenije, Hrvatske, koji su stotinama godina bili pod vlascu Austrijanaca/Majdara kolik su oni davali/daju Njemackih ili Madjarskih imena djeci. Pa ne treba tu bas previse crtati.
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5190
Joined: 12/04/2013 14:02

#178 Re: Poremecen um ili ne zagrebackog imama?

Post by Snake Eyes »

vjeshalica wrote: 28/02/2023 20:12
Snake Eyes wrote: 28/02/2023 20:09

A isti taj nikada ne bi dao djetetu ime Zoran.
A ne bi ni Zoran dao ime djetetu Hasan. Naprosto likovi koji se pusu svjesno izbjegavaju odgovor na pitanje koje je samo od sebe-odgovor.
Samo jos na forumu postoji Nikola, Đorđe, Kristijan musliman :mrgreen: al za kojeg oni "znaju".
Ne znam zašto bi me zanimalo šta bi nacionalista Zoran uradio? Dokle god ime ima lijepo značenje dozvoljeno ga je dati djetetu.
Po islamskom vjerovanju svi poslanici su bili muslimani ali nisu svi bili arapi, znači oni nisu nosili muslimanska imena?
User avatar
Tananarive
Posts: 902
Joined: 22/04/2021 14:45

#179 Re: Poremecen um ili ne zagrebackog imama?

Post by Tananarive »

NediM17 wrote: 28/02/2023 18:57 Šta reći na ovo ?

https://actacroatica.com/hr/name/Nedim/
musliman koji ne puši :D
detroit-mercy
Posts: 16094
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#180 Re: Poremecen um ili ne zagrebackog imama?

Post by detroit-mercy »

Tananarive wrote: 28/02/2023 20:24
NediM17 wrote: 28/02/2023 18:57 Šta reći na ovo ?

https://actacroatica.com/hr/name/Nedim/
musliman koji ne puši :D
U Mexicu, ime Nedim, Karim i sl, uopste nisu strana.
last mohicans
Posts: 11987
Joined: 09/08/2012 23:19

#181 Re: Poremecen um ili ne zagrebackog imama?

Post by last mohicans »

Kad smo kod kolege Nedima, to znači haver u akšamlučenju i cuganju :mrgreen:
User avatar
vjeshalica
Posts: 17268
Joined: 31/03/2019 14:56

#182 Re: Poremecen um ili ne zagrebackog imama?

Post by vjeshalica »

detroit-mercy wrote: 28/02/2023 20:23
vjeshalica wrote: 28/02/2023 20:12

A ne bi ni Zoran dao ime djetetu Hasan. Naprosto likovi koji se pusu svjesno izbjegavaju odgovor na pitanje koje je samo od sebe-odgovor.
Samo jos na forumu postoji Nikola, Đorđe, Kristijan musliman :mrgreen: al za kojeg oni "znaju".
Pa malo mrdni iznad ovih Balkanskih prostora pa ces vidjeti masu imena koja bas ne prate nuzno religiju.
Reci mi npr. cije je ime Jasmina, Hana? Ja znam dosta njih u Srbiji npr. koji djeci daju ta zenska imena, ako vec aludiras na to.
Ono sto ovdje podvlacis pod podtezu je eto kako Srbi i Hrvati ne daju imena kao Zijad ili Faruk. Pa jednostavno, Srbi i Hrvati ( odnosno pravoslavci i katolici u BiH) su gledali na Otomane kao okupacionu silu koja im je pokusavala da nametne religiju i to je bio jedan vid odbrane od toga. Sad mi reci, ako pogledamo na istoriju Slovenije, Hrvatske, koji su stotinama godina bili pod vlascu Austrijanaca/Majdara kolik su oni davali/daju Njemackih ili Madjarskih imena djeci. Pa ne treba tu bas previse crtati.
Tema i uvod je bio Balkan a ne bijeli svijet da pricamo o tome kako je neki Armando u Argentini dao ime djetetu Karim.
Ako su Otomani bili okupaciona sila, sta su bili katolici/pravoslavci? Hajde malo procitaj i saznaj da nije islam u Bosni nastao iskljucivo od Osmanlija, osim sto je u tom vremenu dozivio ekspanziju, pa procitaj da nije bilo prisile u vjeri koju su donijeli. Pa procitaj o tome krstaskim ratovima koji su imali za cilj unistiti crkvu bosansku, a na primjeru zadnje nesrece objasni sto su muslimani poslije svega poceli da izigravaju budale i daju nesto sto im ne pripada,iako ih je to u zadnjoj nesreci progonilo....
User avatar
vjeshalica
Posts: 17268
Joined: 31/03/2019 14:56

#183 Re: Poremecen um ili ne zagrebackog imama?

Post by vjeshalica »

Snake Eyes wrote: 28/02/2023 20:23
Ne znam zašto bi me zanimalo šta bi nacionalista Zoran uradio? Dokle god ime ima lijepo značenje dozvoljeno ga je dati djetetu.
Po islamskom vjerovanju svi poslanici su bili muslimani ali nisu svi bili arapi, znači oni nisu nosili muslimanska imena?
Ko kaze da su Arapi= muslimani? Ja to nigdje nisam napisala. To je plod tvoje proizvoljne izjave
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5190
Joined: 12/04/2013 14:02

#184 Re: Poremecen um ili ne zagrebackog imama?

Post by Snake Eyes »

vjeshalica wrote: 28/02/2023 20:49
Snake Eyes wrote: 28/02/2023 20:23
Ne znam zašto bi me zanimalo šta bi nacionalista Zoran uradio? Dokle god ime ima lijepo značenje dozvoljeno ga je dati djetetu.
Po islamskom vjerovanju svi poslanici su bili muslimani ali nisu svi bili arapi, znači oni nisu nosili muslimanska imena?
Ko kaze da su Arapi= muslimani? Ja to nigdje nisam napisala. To je plod tvoje proizvoljne izjave
Nisi me razumjela, nisu bili arapi pa nisu imali ni arapska imena koja mi isključivo smatramo muslimanskim što bi onda značilo da nisu imali ni muslimanska imena.
detroit-mercy
Posts: 16094
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#185 Re: Poremecen um ili ne zagrebackog imama?

Post by detroit-mercy »

vjeshalica wrote: 28/02/2023 20:42
detroit-mercy wrote: 28/02/2023 20:23
Pa malo mrdni iznad ovih Balkanskih prostora pa ces vidjeti masu imena koja bas ne prate nuzno religiju.
Reci mi npr. cije je ime Jasmina, Hana? Ja znam dosta njih u Srbiji npr. koji djeci daju ta zenska imena, ako vec aludiras na to.
Ono sto ovdje podvlacis pod podtezu je eto kako Srbi i Hrvati ne daju imena kao Zijad ili Faruk. Pa jednostavno, Srbi i Hrvati ( odnosno pravoslavci i katolici u BiH) su gledali na Otomane kao okupacionu silu koja im je pokusavala da nametne religiju i to je bio jedan vid odbrane od toga. Sad mi reci, ako pogledamo na istoriju Slovenije, Hrvatske, koji su stotinama godina bili pod vlascu Austrijanaca/Majdara kolik su oni davali/daju Njemackih ili Madjarskih imena djeci. Pa ne treba tu bas previse crtati.
Tema i uvod je bio Balkan a ne bijeli svijet da pricamo o tome kako je neki Armando u Argentini dao ime djetetu Karim.
Ako su Otomani bili okupaciona sila, sta su bili katolici/pravoslavci? Hajde malo procitaj i saznaj da nije islam u Bosni nastao iskljucivo od Osmanlija, osim sto je u tom vremenu dozivio ekspanziju, pa procitaj da nije bilo prisile u vjeri koju su donijeli. Pa procitaj o tome krstaskim ratovima koji su imali za cilj unistiti crkvu bosansku, a na primjeru zadnje nesrece objasni sto su muslimani poslije svega poceli da izigravaju budale i daju nesto sto im ne pripada,iako ih je to u zadnjoj nesreci progonilo....
Ne znam sta su bili pravoslavci ili katolici, znam da su bili stanovnici danasnje BiH i prije Osmanlija, tako da mi nije bas poznato jesu li bili okupaciona sila. Znam da je poslije Osmanlija K&K bila okupaciona sila. Mada je dosta BH kraljeva bilo katolici jer je papa u ta doba udarao muhur ko je medjunardno priznat a ko ne.
Eto nek je islam dosao u Bosnu prije Osmanlija, koliko je bilo muslimana u Bosni prije Osmanlija, brojem i slovom. Kakve veze ima crkva bosanska sa bilo cime pa i sa danasnjom Bosnom. Kakve ti veze eto imas sa crkvom Bosanskom, kada si tako ponosna na taj period nase istorije jesi li i jednom djetetu dala ime koje su davali pripadnici crkve Bosanske.
Prisile nije bilo ali je bilo povlastica, i moras razumjeti vrijeme tada (velika vecina nepismenih kmetova) kada je promjena relgije bila u rangu danasnjeg od religioznih roditelja-djeca ateisti. Krstasi su unistavali sve ko po papi nije sirio pravorijek, pa su rokali i po Francuskoj i drugim zemljama a rokali bi i po Bugarskoj ali posto su oni bili dio istocnog ucenja do tamo nisu dospijevali (valjda si citala o ovome posto si dobro nacitana). Vjerovatno je Papa bio protiv Bosnjaka :mrgreen:. Mada u ta doba si bio optuzivan za herezu i za manje stvari. Krstasi tada su bili Ugri a najveci razlog za njihovo krstasnje je bilo sto su bacili oko na BH zemlje, a ne sto im je toliko smetala hereza.
E sad objasni ti meni, a sta to muslimani daju a sto im ne pripada, odnosno sta to muslimanima pripada.
User avatar
vjeshalica
Posts: 17268
Joined: 31/03/2019 14:56

#186 Re: Poremecen um ili ne zagrebackog imama?

Post by vjeshalica »

Snake Eyes wrote: 28/02/2023 21:01
vjeshalica wrote: 28/02/2023 20:49

Ko kaze da su Arapi= muslimani? Ja to nigdje nisam napisala. To je plod tvoje proizvoljne izjave
Nisi me razumjela, nisu bili arapi pa nisu imali ni arapska imena koja mi isključivo smatramo muslimanskim što bi onda značilo da nisu imali ni muslimanska imena.
Ok.
I samo da dodam, vecina tih arapskih imena sto mi svrstavamo pod muslimanske, su uglavnom rijeci Šems- Sunce, Šemsa,Šemsudin i tako te varijante imena ili neki lijep opis necega/dogadjaja i slicno.
User avatar
vjeshalica
Posts: 17268
Joined: 31/03/2019 14:56

#187 Re: Poremecen um ili ne zagrebackog imama?

Post by vjeshalica »

detroit-mercy wrote: 28/02/2023 21:12
Ne znam sta su bili pravoslavci ili katolici, znam da su bili stanovnici danasnje BiH i prije Osmanlija, tako da mi nije bas poznato jesu li bili okupaciona sila. Znam da je poslije Osmanlija K&K bila okupaciona sila. Mada je dosta BH kraljeva bilo katolici jer je papa u ta doba udarao muhur ko je medjunardno priznat a ko ne.
Eto nek je islam dosao u Bosnu prije Osmanlija, koliko je bilo muslimana u Bosni prije Osmanlija, brojem i slovom. Kakve veze ima crkva bosanska sa bilo cime pa i sa danasnjom Bosnom. Kakve ti veze eto imas sa crkvom Bosanskom, kada si tako ponosna na taj period nase istorije jesi li i jednom djetetu dala ime koje su davali pripadnici crkve Bosanske.
Prisile nije bilo ali je bilo povlastica, i moras razumjeti vrijeme tada (velika vecina nepismenih kmetova) kada je promjena relgije bila u rangu danasnjeg od religioznih roditelja-djeca ateisti. Krstasi su unistavali sve ko po papi nije sirio pravorijek, pa su rokali i po Francuskoj i drugim zemljama a rokali bi i po Bugarskoj ali posto su oni bili dio istocnog ucenja do tamo nisu dospijevali (valjda si citala o ovome posto si dobro nacitana). Vjerovatno je Papa bio protiv Bosnjaka :mrgreen:. Mada u ta doba si bio optuzivan za herezu i za manje stvari. Krstasi tada su bili Ugri a najveci razlog za njihovo krstasnje je bilo sto su bacili oko na BH zemlje, a ne sto im je toliko smetala hereza.
E sad objasni ti meni, a sta to muslimani daju a sto im ne pripada, odnosno sta to muslimanima pripada.
:lol: jesi udrobio

kad vec pravoslavci i katolici su tlaceni od strane osmanlija, i shodno tome nisu prihvatili osmanlijske upadice, objasni to kako su muslimani iza zadnjeg nesretnog rata, bili ugnjetavani od katolika i pravoslavaca, pa su odma poletili da uzdurišu njihove obicaje kao svoje? :lol:
i ja ne ricam o svom ponosu,vec navodim primjere,samo ti pogresno dojam stices jer ne shvatas o cemu se govori, i zato te nervira cinjenica kako su krstaši upropastili crkvu bosansku jer se razlikuje ucenje od njihovog :mrgreen:
kad ti mene pitas kakva imena dajem djeci, da ja tebe pitam jesil ti dao ime Hasan djetetu ako si pravoslavac ili ime Krsto ako si musliman? :lol:
detroit-mercy
Posts: 16094
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#188 Re: Poremecen um ili ne zagrebackog imama?

Post by detroit-mercy »

vjeshalica wrote: 28/02/2023 21:24
detroit-mercy wrote: 28/02/2023 21:12
Ne znam sta su bili pravoslavci ili katolici, znam da su bili stanovnici danasnje BiH i prije Osmanlija, tako da mi nije bas poznato jesu li bili okupaciona sila. Znam da je poslije Osmanlija K&K bila okupaciona sila. Mada je dosta BH kraljeva bilo katolici jer je papa u ta doba udarao muhur ko je medjunardno priznat a ko ne.
Eto nek je islam dosao u Bosnu prije Osmanlija, koliko je bilo muslimana u Bosni prije Osmanlija, brojem i slovom. Kakve veze ima crkva bosanska sa bilo cime pa i sa danasnjom Bosnom. Kakve ti veze eto imas sa crkvom Bosanskom, kada si tako ponosna na taj period nase istorije jesi li i jednom djetetu dala ime koje su davali pripadnici crkve Bosanske.
Prisile nije bilo ali je bilo povlastica, i moras razumjeti vrijeme tada (velika vecina nepismenih kmetova) kada je promjena relgije bila u rangu danasnjeg od religioznih roditelja-djeca ateisti. Krstasi su unistavali sve ko po papi nije sirio pravorijek, pa su rokali i po Francuskoj i drugim zemljama a rokali bi i po Bugarskoj ali posto su oni bili dio istocnog ucenja do tamo nisu dospijevali (valjda si citala o ovome posto si dobro nacitana). Vjerovatno je Papa bio protiv Bosnjaka :mrgreen:. Mada u ta doba si bio optuzivan za herezu i za manje stvari. Krstasi tada su bili Ugri a najveci razlog za njihovo krstasnje je bilo sto su bacili oko na BH zemlje, a ne sto im je toliko smetala hereza.
E sad objasni ti meni, a sta to muslimani daju a sto im ne pripada, odnosno sta to muslimanima pripada.
:lol: jesi udrobio

kad vec pravoslavci i katolici su tlaceni od strane osmanlija, i shodno tome nisu prihvatili osmanlijske upadice, objasni to kako su muslimani iza zadnjeg nesretnog rata, bili ugnjetavani od katolika i pravoslavaca, pa su odma poletili da uzdurišu njihove obicaje kao svoje? :lol:
i ja ne ricam o svom ponosu,vec navodim primjere,samo ti pogresno dojam stices jer ne shvatas o cemu se govori, i zato te nervira cinjenica kako su krstaši upropastili crkvu bosansku jer se razlikuje ucenje od njihovog :mrgreen:
kad ti mene pitas kakva imena dajem djeci, da ja tebe pitam jesil ti dao ime Hasan djetetu ako si pravoslavac ili ime Krsto ako si musliman? :lol:
Koji su to njihovi obicaji koje smo mi uzdurisali kao svoje, navedi par primjera ako moze.
Krstasi nisu unistili crkvu bosansku nego je nestala pod najezdom Osmanlija, Krstaski pohodi su zavrseni tako sto su se kraljevi deklarisali kao katolici i time dobijali muhur od pape, toliko o tome istoricarko.
Niti sam dao Hasan niti Krsto jer mi se ne svijda ni jedno niti drugo.
Ja koliko vidim, tebi se je sve skasilo u glavi i vjera i nacija i narodnost. Na srecu pa SDA onomad polijepi one plakate gdje su ti objasnili sve :mrgreen:.
User avatar
vjeshalica
Posts: 17268
Joined: 31/03/2019 14:56

#189 Re: Poremecen um ili ne zagrebackog imama?

Post by vjeshalica »

detroit-mercy wrote: 28/02/2023 22:21
Krstasi nisu unistili crkvu bosansku nego je nestala pod najezdom Osmanlija, Krstaski pohodi su zavrseni tako sto su se kraljevi deklarisali kao katolici i time dobijali muhur od pape, toliko o tome istoricarko.
Znači Osmanlije su najezdu napravili i nestala je Crkva bosanska? Hajde ako ti tako kažeš.Istoričaru.
Posljednji vladari Bosne bili su saveznici Katoličke Crkve i progonitelji bosanskih krstjana, u nadi dobivanja pomoći zapadnih država za obranu od nadirućeg Osmanskog Carstva
Pretposljednji je bosanski kralj Stjepan Tomaš, koji je na Zapadu optužen za prepuštanje srpske prijestolnice Smedereva Osmanlijama, u pokušaju spašavanja ugleda naredio bosanskim krstjanima prelazak na katoličanstvo ili progonstvo.
Stjepan Tomaš zarobljava i tri poglavara bosanskih krstjana: Đuru Kućinića, Stojšana Tvrtkovića i Radmila Voćinića te ih šalje u Rim papi Piju II.
Kralj Tomaš je 1459. godine prisilno preobratio na katoličanstvo 2.000 krstjana, dok su četrdeseterica najtvrdokrnijih otišli u Hercegovu zemlju. To je u Bosni u užem smislu konačno slomilo kičmu Crkvi bosanskoj.
Sunce moje milo istoričarsko:
a prema stranim autorima (Fine, Malkolm) broj krstjana uoči osmanlijskog osvajanja, i u prvim decenijama turske vlasti, je iznosio nekoliko stotina ljudi. „Stoga se čini da se u vreme kad su Turci preuzeli vlast, Crkva bosanska bila već raspala i stvarno ugasila.


čuj nestala pod osmanlijama..... :lol: krstaški ratovi po bosni su nebitni kad dođe istoričar sa klixa
Hakiz
Posts: 40552
Joined: 30/07/2015 20:01

#190 Re: Poremecen um ili ne zagrebackog imama?

Post by Hakiz »

detroit-mercy wrote: 28/02/2023 22:21
Krstasi nisu unistili crkvu bosansku nego je nestala pod najezdom Osmanlija, Krstaski pohodi su zavrseni tako sto su se kraljevi deklarisali kao katolici i time dobijali muhur od pape, toliko o tome istoricarko.
Pape se ponašli prema Crkvi bosanskoj slično kao prema Katarima u Francuskoj, smatrali je heretičkom. Slično kao Katare, krstjane "ukinuli" i haman pretvorili ih u katolike.

A kada su došle osmanlije, ljudi koji ili čiji su preci bili u Crkvi bosanskoj masovno prešli na islam pamteći kako ih je progonila katolička crkva, to jeste kao vid osvete katoličkoj crkvi.

Moglo bi se reći da je katolička crkva najviše doprinijela širenju islama na ovim prostorima.
detroit-mercy
Posts: 16094
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#191 Re: Poremecen um ili ne zagrebackog imama?

Post by detroit-mercy »

Hakiz wrote: 28/02/2023 22:59
detroit-mercy wrote: 28/02/2023 22:21
Krstasi nisu unistili crkvu bosansku nego je nestala pod najezdom Osmanlija, Krstaski pohodi su zavrseni tako sto su se kraljevi deklarisali kao katolici i time dobijali muhur od pape, toliko o tome istoricarko.
Pape se ponašli prema Crkvi bosanskoj slično kao prema Katarima u Francuskoj, smatrali je heretičkom. Slično kao Katare, krstjane "ukinuli" i haman pretvorili ih u katolike.

A kada su došle osmanlije, ljudi koji ili čiji su preci bili u Crkvi bosanskoj masovno prešli na islam pamteći kako ih je progonila katolička crkva, to jeste kao vid osvete katoličkoj crkvi.

Moglo bi se reći da je katolička crkva najviše doprinijela širenju islama na ovim prostorima.
Nije bilo masovnog prelaska na Islam, proces je tekao postepeno potpomognut beneficijama kao i migracijama sa prostora sa kojih su se Osmanlije povlacile. Povlacenje Osmanlija od danasnje Hrvatske preko Ugarske je trajalo dvjestotinjak godina, Granica prema AU se je isto mijenjala, tako da si imao stanovnistvo koje je migriralo. Kasnije imamo prelaske muslimana iz danasnje Srbije u Bosnu, Odlazak dobrog dijela katolickog zivlja za Eugenom Savojskim i jos masu toga.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24899
Joined: 08/09/2005 20:08

#192 Re: Poremecen um ili ne zagrebackog imama?

Post by Haris.ba »

detroit-mercy wrote: 28/02/2023 23:15 Nije bilo masovnog prelaska na Islam
Mozda negdje selo jeste masovno preslo na Islam. Ali, oni romantizirani prikazi da su se negdje neki krstjani masovno negdje skupili na polju pa "promjenili civilizaciju" se vjerovatno nisu desili.

Morao je neko i porez dziziju placati. :D
Hakiz
Posts: 40552
Joined: 30/07/2015 20:01

#193 Re: Poremecen um ili ne zagrebackog imama?

Post by Hakiz »

Haris.ba wrote: 28/02/2023 23:21
detroit-mercy wrote: 28/02/2023 23:15 Nije bilo masovnog prelaska na Islam
Mozda negdje selo jeste masovno preslo na Islam. Ali, oni romantizirani prikazi da su se negdje neki krstjani masovno negdje skupili na polju pa "promjenili civilizaciju" se vjerovatno nisu desili.

Morao je neko i porez dziziju placati. :D
Ne masovnog u smislu daje puno ljudi odjednom, u jednom trenutku, konvetrovalo. Masovno u smislu da je dolaskom osmanlija tokom vremena veliki broj ljudi koji su nestankom Bosanske crkve postali (uglavnom) katolici konvertovao u islam, umjesto da ostanu katolici. Sigurno je prešlo puno više ljudi nego tamo gdje su ljudi bili skoro 100 % katolici, pa se pojavio islam. Recimo, u Španiji su muslimanski osvajači došli ranije nego osmanlije u BiH i zadržali se duže nego osmanlije u BiH, pa je procenat Španaca koji su prešli na islam (bio) zanemariv u odnosu na procenat ljudi koji su prešli na islam u BiH.

To govori da sam islam, čak i u kombinaciji sa osvajanjam, nije razlog prelaska iz katolicizma na islam. Mora biti neki drugi razlog. A meni se čini da je taj razlog na prostorima sadašnje BiH svojevrsna osveta za ono šta je katolička crkva uradila Crkvi bosanskoj.

Oni koji nisu nikada bili pripadnici Crkve bosanske a konvertovali su, nisu predmet ove diskusije. Vjerujem da njih nema toliko puno u odnosu na one koji su bili u Crkvi bosanskoj.
KraljicaIzJajca
Posts: 3999
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#194 Re: Poremecen um ili ne zagrebackog imama?

Post by KraljicaIzJajca »

vjeshalica wrote: 28/02/2023 18:11

Karleusa je dala djetetu ime Atena. Meni je lijepo, ali sto nije dala Medina?
Sofija je ljepše, a to je ime bugarskog grada.

Sofija ima kod muslimana, krscana, na Balkanu i van Balkana.
KraljicaIzJajca
Posts: 3999
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#195 Re: Poremecen um ili ne zagrebackog imama?

Post by KraljicaIzJajca »

vjeshalica wrote: 28/02/2023 16:49
KraljicaIzJajca wrote: 28/02/2023 14:59

Pa zasto bi uzimali arapska imena na Balkanu?
Arapski krscani i arapski muslimani imaju identicna imena.
Zasto muslimani Balkana nisu koristili staroslavenska imena podrucja kojem pripadaju kao krscani?
Židovi su davno prestali davati stara svoja hebrejska imena djec i van Izraela, ne sa ciljem da ih zastite od diskriminacije (prezime je indikato), ili jer se stide svoje religije i identiteta.

Abraham nije bio u Meki, samo muslimani tvrde da jeste. :)
:lol:
Nisi obrazlozila odgovorom na moja pitanja. :)
KraljicaIzJajca
Posts: 3999
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#196 Re: Poremecen um ili ne zagrebackog imama?

Post by KraljicaIzJajca »

zarko.filip wrote: 28/02/2023 17:40
KraljicaIzJajca wrote: 28/02/2023 14:59

Pa zasto bi uzimali arapska imena na Balkanu?
Arapski krscani i arapski muslimani imaju identicna imena.
Zasto muslimani Balkana nisu koristili staroslavenska imena podrucja kojem pripadaju kao krscani?
Židovi su davno prestali davati stara svoja hebrejska imena djec i van Izraela, ne sa ciljem da ih zastite od diskriminacije (prezime je indikato), ili jer se stide svoje religije i identiteta.

Abraham nije bio u Meki, samo muslimani tvrde da jeste. :)
Pa ocigledno nije problem sto su se od 1463 godine Trpimir,Vid,Zdeslav..."ulizivali" sistemu i postali Meho,Safet,Ekrem...ali je problem sto u Titovo vrijeme neki Ahmet da sinu ime Zoran :mrgreen:
Pa to ulizivanje je bilo povezano sa egzistencijom, ali u Titovo vrijeme staroslavenska imena su bila uobicajena.
Post Reply