Poplave u cijeloj BiH

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Ridjobrki
Posts: 11369
Joined: 21/05/2004 20:27
Location: https://twitter.com/Ridjobrki
Contact:

#10101 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by Ridjobrki »

omar little wrote:valjda je vlast ta koja pravi urbanisticke planove razvoja, koja anticipira (kako se na nasem to kaze?) rast i razvoj grada/sela/zaseoka pa skladno tomu pravi infrastrukturu da se to podrzava, zoniranje, kurac palac. odrede gdje je najpovoljnije da se siri grad, na stranu koja to moze izdrazti iz stotine razloga, i tamo grade sve sto treba. u svijetu se gradi skola, dom zdravlja i slicno, pa se onda pravi naselje oko toga, a ne da se dzidzaju kuce na prenapucenom prostoru zato sto tu ima skola pa se mora zivjeti oko skole kao kod nas.
Evo ti svi resursi Grada Banje Luke da ih potrošiš na regulaciju naselja Lauš pa vidi šta ćeš moći uraditi. To je kuću na kući pravilo, naselje ima 30,000 ljudi, to je grad u gradu a sve na divče rađeno! Postoje samo jedna ili dvije ulice gdje se dva auta mogu mimoići, ostalo su samo prolazi kuda ne da teku rijeke kad je kišno nego me čudi kako to uspije i isteći, tamo će hidroakumulacija nastati!

Normalno da će vlast žmiriti na crnu gradnju - to i ja govorim kad kažem da je svima dobro. Šta sad raditi sa čitavim takvim naseljem? Legalizacija? Eto vam pa legalizirajte, ne vidim da će tu nastati šira ulica ili kanalizacioni sistem na taj način.

To je čitav jedan splet problema koji samo iskaču. Gradiš kanalizaciju, projektna dokumentacija stara par godina, izađeš na teren kad na projektovanoj trasi kuća! Mijenjaj sad i remeti čitav višemilionski projekt da loli ne bi išla DN 700 cijev kroz dnevni boravak...
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#10102 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by jefferson »

Ridjobrki wrote:
omar little wrote:valjda je vlast ta koja pravi urbanisticke planove razvoja, koja anticipira (kako se na nasem to kaze?) rast i razvoj grada/sela/zaseoka pa skladno tomu pravi infrastrukturu da se to podrzava, zoniranje, kurac palac. odrede gdje je najpovoljnije da se siri grad, na stranu koja to moze izdrazti iz stotine razloga, i tamo grade sve sto treba. u svijetu se gradi skola, dom zdravlja i slicno, pa se onda pravi naselje oko toga, a ne da se dzidzaju kuce na prenapucenom prostoru zato sto tu ima skola pa se mora zivjeti oko skole kao kod nas.
Evo ti svi resursi Grada Banje Luke da ih potrošiš na regulaciju naselja Lauš pa vidi šta ćeš moći uraditi. To je kuću na kući pravilo, naselje ima 30,000 ljudi, to je grad u gradu a sve na divče rađeno! Postoje samo jedna ili dvije ulice gdje se dva auta mogu mimoići, ostalo su samo prolazi kuda ne da teku rijeke kad je kišno nego me čudi kako to uspije i isteći, tamo će hidroakumulacija nastati!

Normalno da će vlast žmiriti na crnu gradnju - to i ja govorim kad kažem da je svima dobro. Šta sad raditi sa čitavim takvim naseljem? Legalizacija? Eto vam pa legalizirajte, ne vidim da će tu nastati šira ulica ili kanalizacioni sistem na taj način.

To je čitav jedan splet problema koji samo iskaču. Gradiš kanalizaciju, projektna dokumentacija stara par godina, izađeš na teren kad na projektovanoj trasi kuća! Mijenjaj sad i remeti čitav višemilionski projekt da loli ne bi išla DN 700 cijev kroz dnevni boravak...
Pa to ti je Zeljezno Polje.
Strucnjaci godinama upozoravali da se ne sjece suma, da se ne gradi na odredjenim lokacijama, ali jok. Dosla demokratija, sto za prosjecnog Bosanca znaci ustvari anarhija.
E sad kad je sve otislo u PM, opet daj donacije, sadaka itd.
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#10103 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by Banksy »

Ridjobrki wrote:
Na kraju, da ne bude da samo šupljiram i bacam demagogiju - šta je rješenje?
Rješenje je da skontaš ono iz psihoterapije da niko neće doći i da si prepušten sam sebi. Zajebi dnevnike i nadu u bolje sutra i gledaj da šta popraviš za sebe i oko sebe danas. Ono što možeš rukom dohvatiti toga se i drži, gledaj svoja posla i nafaku a ovo - šta bude ili biće. Pomozi sebi i ako možeš kome pomoći (a uvijek možeš!) pomozi i Bog te veselio.

...
To o čemu pišeš je parcijalno, mjestimično, individualno rješenje - (i fizički i mentalno) visoka ograda, izgradnja mikrosvijeta i par dragih ljudi unutra - recept kojem su danas pribjegli svi oni normalni i pametni koji su imali dovoljno novca da sebi mogu priuštiti taj luksuz (i tek iluziju normalnog života, al' to je druga tema). Rješenje je u uspostavljanju općeg koncepta i sistema koji će vrijediti jednako za sve i koji će po pravdi i zakonu sankcionirati sve one koji krše propise i zakone, na svim nivoima, svuda, uvijek. Udari ga nemilosrdno po džepu, pored drakonske sankcije uhvati se i prevencije, drži se čvrsto tog koncepta i za max tri generacije imaćeš evropski uljuđenog, pristojnog Bosanca.
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#10104 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by Banksy »

Alfons Kauders wrote:
kad su na obroncima oko tuzle kuce pocele juriti nizbrdo... odmah se krenulo s kmechanjem i upiranjem prsta... vlast kriva... a kad vlast nije dala da se gradi na tim obroncima, opet je bila kriva...
od stotinjak kuca koje su unistene u maju samo jedna je imala uredne papire

Pa kako vlast nije dala kad vidiš da je dala? Otkud sad stotinu nelegalnih kuća na klizištu? Da su jednu, drugu, treću odmah srušili ili da nikako nisu dozvolili gradnju, klizišta ne bi bilo, jel? Ali bilo je lakše pustiti raju da gradi gdje stigne, ne zamjerati se nikome na terenu jer kako drugačije obezbijediti glasačko tijelo nego puštajući fukaru da krade nasitno i da švera zakone gdje im se pusti.

vlast je radila samo ono sto je narod trazio - zmirila na jedno oko i dopustila da se kuce grade na njivama i u koritima rijeka i potoka... primjera je bezbroj, ne samo u tuzli, vec u svakoj opstini

Ma nije tačno. Narod je radio ono što mu je vlast namigivala, nije žmirila. Puštali su ih da grade gdje hoće jer svaki ustroj, sistem, zakon, sankcija, kazna znači gubitak fotelje i gubitak glasača, i uz to, još gore, urgenciju socijalnog zbrinjavanja tih hiljada u stanju socijalne potrebe, a onda to znači kucanje na njihova vrata i upite zašto im nisu obezbijedili kuću, drva, zdravstvenu zaštitu, posao, socijalu svake vrste. Vlast je ta kojoj odgovara haos i fukara, to je koncept vlasti od '90. naovamo, kako vam nije jasno ...

i onda kada priroda pobudali - vlast je kriva, dajte nam pare... da opet napravimo kuce tamo gdje ih niko nikad nije pravio i da nam opet odu u kurac... ah da, vlast treba sanirati korita i uraditi nasipe... gle cuda, isti nasipi su bili tu i kad je plavilo prije 30 godina... vlast je doduse bila drugacija - kad bi krenuo praviti kucu u koritu rijeke, odma bi se pojavio bager i marica... ne da vozi u muriju, vec u bolnicu... na pretrage
jer svako ko napravi kucu u koritu rijeke i ocekuje da mu vlast napravi nekoliko stotina metara nasipa za bespravno izgradjeni objekat vjerovatno nije normalan, al et, kod nas jest

Prije trideset godina pojavili bi se bager i marica (istina je da je sistem jako slabio nakon Titove smrti, ali i to bi bila digresija) - bager da ruši, marica da kupi one koji nisu bili raspoloženi za poštivanje zakona. Tačno, danas je vlast drugačija. Ona je imala koncept izgradnje, u svakom smislu, i napretka, a ova ima koncept deset begovskih familija i par miliona fukare, haos i bezvlašće.
User avatar
Ridjobrki
Posts: 11369
Joined: 21/05/2004 20:27
Location: https://twitter.com/Ridjobrki
Contact:

#10105 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by Ridjobrki »

Banksy wrote:Rješenje je u uspostavljanju općeg koncepta i sistema...
Razumijem ja to i ti si u pravu u teoriji.

Empirijski, meni je trideset peta i sve se slabije mogu nafurati na Djeda Mraza.
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#10106 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by Banksy »

Ridjobrki wrote:
Banksy wrote:Rješenje je u uspostavljanju općeg koncepta i sistema...
Razumijem ja to i ti si u pravu u teoriji.

Empirijski, meni je trideset peta i sve se slabije mogu nafurati na Djeda Mraza.
Meni je koja više, ali opet mu se svake godine radujem ... :mrgreen:

Oko mikrosvijeta smo se dogovorili, oko toga hoćemo li ti ili ja ili neko peti lično potegnuti da neke stvari popravljamo ili ne, opet je pitanje individualnog pristupa, želje, volje, snage, energije, a tu sam negdje k'o i ti, cure baterije,
ono oko čega se ne slažemo je pitanje ko je kriv ili ko je odgovoran, ko može pokrenuti ili promijeniti stvari, šta je koka šta jaje, i odakle je sve krenulo.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#10107 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by insomnia78 »

Alfons Kauders wrote:
Ridjobrki wrote:Ne može vlast nikad biti isključivi krivac! Ni-ka-da. Diktator - možda. Okupator - možda. Demokratski izabrana vlast - jok.

Vlast samo radi ono za šta ju se izabralo. Tražili ste - gledajte.

od stotinjak kuca koje su unistene u maju samo jedna je imala uredne papire
Nemoj zajebavati ba
Na Badrama su sve legalne bile
User avatar
homega
Posts: 1866
Joined: 18/05/2014 23:45

#10108 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by homega »

Zanimljivo - gdje god, godinama s manjim prekidima, vlada SDA, negdje i SDP, poplavama je uništena saobraćajna infrastruktura i najviše je srušenih kuća, mahom onih izgrađenih poslije rata, bez dozvola, naravno :-) :(
omar little
Posts: 16351
Joined: 14/03/2008 21:14

#10109 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by omar little »

Ridjobrki wrote:
Evo ti svi resursi Grada Banje Luke da ih potrošiš na regulaciju naselja Lauš pa vidi šta ćeš moći uraditi. To je kuću na kući pravilo, naselje ima 30,000 ljudi, to je grad u gradu a sve na divče rađeno! Postoje samo jedna ili dvije ulice gdje se dva auta mogu mimoići, ostalo su samo prolazi kuda ne da teku rijeke kad je kišno nego me čudi kako to uspije i isteći, tamo će hidroakumulacija nastati!

Normalno da će vlast žmiriti na crnu gradnju - to i ja govorim kad kažem da je svima dobro. Šta sad raditi sa čitavim takvim naseljem? Legalizacija? Eto vam pa legalizirajte, ne vidim da će tu nastati šira ulica ili kanalizacioni sistem na taj način.

To je čitav jedan splet problema koji samo iskaču. Gradiš kanalizaciju, projektna dokumentacija stara par godina, izađeš na teren kad na projektovanoj trasi kuća! Mijenjaj sad i remeti čitav višemilionski projekt da loli ne bi išla DN 700 cijev kroz dnevni boravak...
strasno, sve skupa strasno. ne mozes ni noktom zagrebat da ne procuri gnoj a kamoli da se zaozbiljnije krene zaoravati to drustvo. no, ja se pitam, kako i dokle to moze izdrzati tako? sta je kulminacija svega toga? poplava ce, ocito, sve vise biti, steta sve vise, para sve manje. ne moze se individualno sanirati sve to. kuce se i dalje grade nelegalno, korita i nasipi se ne odrzavaju, sva nam infrastruktura dotrajava...

u biti se mi ovdje vise-manje slazemo oko svega osim ko je glavni krivac. :D ja sam s banksy nekako najblize, samo sto ne znam i ne vidim tu progresivnu i reformisticku snagu na politickoj sceni.
User avatar
homega
Posts: 1866
Joined: 18/05/2014 23:45

#10110 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by homega »

Država ne smije izdvajati budžetski novac za sanaciju kuća uništenim poplavama, ukoliko ne posjeduju urednu dokumentaciju i dozvolu za gradnju.
Jednostavno, žrtve poplava bez dozvola za gradnuju sami su krivciza svoja stanja. Uz njih, najodgovorniji su čelnici lokalnih zajednica, a posredstvom njih - njihove političke stranke, jer su šutnjom na nelegalnu gradnju ostvarivale brojnost birača i glasova, i kopuvale socijalni mir. Sad im se svima treba "obiti o glavu" :oops:
omar little
Posts: 16351
Joined: 14/03/2008 21:14

#10111 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by omar little »

pa sta ces sa hiljadama beskucnika I ljudi koji su preko noci postali socijalni slucajevi?
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#10112 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by O'zone »

omar little wrote:pa sta ces sa hiljadama beskucnika I ljudi koji su preko noci postali socijalni slucajevi?
Mazat im oči da će im sve biti riješeno....
User avatar
homega
Posts: 1866
Joined: 18/05/2014 23:45

#10113 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by homega »

omar little wrote:pa sta ces sa hiljadama beskucnika I ljudi koji su preko noci postali socijalni slucajevi?
Zašto bih morao davati svoj novac za sanaciju nelegalno izgrađenog, zašto bi neko mojim novcem kupovao socijalni mir, zašto bi neko mojim novcem ostvarivao političke pobjedničke pozicije..
ljuspica
Posts: 1000
Joined: 02/11/2011 14:02

#10114 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by ljuspica »

Klix ba okupiran vijestima o pobjedi Sarajeva.Od top 5 vijesti svih pet o fudbalu.Sramota....a Vlada Federacije proglasila stanje prirodne nesrece...cccc
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#10115 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by stakasa »

Ridjobrki wrote:Ma kontam ja sve to... Ali džaba.

Šta to treba da se desi da se narod dohaviza? Neko veli nakon poplava će narod doći pameti... Čuj nakon poplava - ljudi Božji pa rat smo imali u kojem je 100,000 ljudi izginulo bez smisla i sad će, eto, hejbet H20 molekula učiniti da nam dođe iz guzice u glavu. Ništa rat, ništa kriminalna privatizacija, ništa to što su sve vrijednosti za koje smo se biva borili obesmišljene i ponižene, ništa što nas lažu i kradu svaki dan a mi svi to znamo, ništa što smo u Europi a živimo k'o Afrikanci... Nema od te priče ništa, nažalost, ma kako ona bila časna i plemenita. Kakvi mi i dohavizavanje... To bi opet sutra u rat išlo.

Bitno je da ima dosta kandidata za prebaciti krivnju - vlast, stranci, komšije, Srbi, Hrvati, Bošnjaci, četnici, vehabije, šumari, građevinska inspekcija, mediji, Udruženje izviđača 22. april... Onda se fino upali Dnevnik pa se nakon Dnevnika u kafani priča "jes vidio onoga? al jel ti vidje što on njemu reče? dobro mu je i reko." i tako do idućeg pumpanja vode iz predsoblja.

Na kraju, da ne bude da samo šupljiram i bacam demagogiju - šta je rješenje?

Rješenje je da skontaš ono iz psihoterapije da niko neće doći i da si prepušten sam sebi. Zajebi dnevnike i nadu u bolje sutra i gledaj da šta popraviš za sebe i oko sebe danas. Ono što možeš rukom dohvatiti toga se i drži, gledaj svoja posla i nafaku a ovo - šta bude ili biće. Nije hića ni u EU ni u taj neki društveni prosperitet, neka društva tako kako mu je - ko si ti, bolan, da se buniš ako je svima sve potaman? Pomozi sebi i ako možeš kome pomoći (a uvijek možeš!) pomozi i Bog te veselio.

Kakva vlast, kakav narod, kakvi bakrači...
Ridjobrki for president
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#10116 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by Alfons Kauders »

insomnia78 wrote:
Alfons Kauders wrote:
Ridjobrki wrote:Ne može vlast nikad biti isključivi krivac! Ni-ka-da. Diktator - možda. Okupator - možda. Demokratski izabrana vlast - jok.

Vlast samo radi ono za šta ju se izabralo. Tražili ste - gledajte.

od stotinjak kuca koje su unistene u maju samo jedna je imala uredne papire
Nemoj zajebavati ba
Na Badrama su sve legalne bile
nisu :roll:
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#10117 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by Alfons Kauders »

Banksy wrote:
Alfons Kauders wrote:
kad su na obroncima oko tuzle kuce pocele juriti nizbrdo... odmah se krenulo s kmechanjem i upiranjem prsta... vlast kriva... a kad vlast nije dala da se gradi na tim obroncima, opet je bila kriva...
od stotinjak kuca koje su unistene u maju samo jedna je imala uredne papire

Pa kako vlast nije dala kad vidiš da je dala? Otkud sad stotinu nelegalnih kuća na klizištu? Da su jednu, drugu, treću odmah srušili ili da nikako nisu dozvolili gradnju, klizišta ne bi bilo, jel? Ali bilo je lakše pustiti raju da gradi gdje stigne, ne zamjerati se nikome na terenu jer kako drugačije obezbijediti glasačko tijelo nego puštajući fukaru da krade nasitno i da švera zakone gdje im se pusti.

vlast je radila samo ono sto je narod trazio - zmirila na jedno oko i dopustila da se kuce grade na njivama i u koritima rijeka i potoka... primjera je bezbroj, ne samo u tuzli, vec u svakoj opstini

Ma nije tačno. Narod je radio ono što mu je vlast namigivala, nije žmirila. Puštali su ih da grade gdje hoće jer svaki ustroj, sistem, zakon, sankcija, kazna znači gubitak fotelje i gubitak glasača, i uz to, još gore, urgenciju socijalnog zbrinjavanja tih hiljada u stanju socijalne potrebe, a onda to znači kucanje na njihova vrata i upite zašto im nisu obezbijedili kuću, drva, zdravstvenu zaštitu, posao, socijalu svake vrste. Vlast je ta kojoj odgovara haos i fukara, to je koncept vlasti od '90. naovamo, kako vam nije jasno ...

i onda kada priroda pobudali - vlast je kriva, dajte nam pare... da opet napravimo kuce tamo gdje ih niko nikad nije pravio i da nam opet odu u kurac... ah da, vlast treba sanirati korita i uraditi nasipe... gle cuda, isti nasipi su bili tu i kad je plavilo prije 30 godina... vlast je doduse bila drugacija - kad bi krenuo praviti kucu u koritu rijeke, odma bi se pojavio bager i marica... ne da vozi u muriju, vec u bolnicu... na pretrage
jer svako ko napravi kucu u koritu rijeke i ocekuje da mu vlast napravi nekoliko stotina metara nasipa za bespravno izgradjeni objekat vjerovatno nije normalan, al et, kod nas jest

Prije trideset godina pojavili bi se bager i marica (istina je da je sistem jako slabio nakon Titove smrti, ali i to bi bila digresija) - bager da ruši, marica da kupi one koji nisu bili raspoloženi za poštivanje zakona. Tačno, danas je vlast drugačija. Ona je imala koncept izgradnje, u svakom smislu, i napretka, a ova ima koncept deset begovskih familija i par miliona fukare, haos i bezvlašće.
pazi to je pitanje kokos-jaje

ja smatram da je vlast gledala ljudima kroz prste zato jer je to narod trazio... iz cega slijedi da bi isto postupila svaka vlast jer bi u protivnom postala opozicija

ti smatras da je vlast aminovala takvu gradnju cisto onako jer ih je bolio kurac i jer joj odgovara haos i fukara... ima naravno i toga, ali na kraju balade opet je kriv narod

vlast je radila samo ono sto se trazilo od nje

sad se trazi da se grade milionski nasipi kako bi se zastitila naselja koja nisu postojala prije 20 godina... fino uzmi snimke poplava i pogledaj kakve su kuce najcesce stradale... one s novom stolarijom, novim fasadama ili bez fasada - one gradjene u zadnjih 20 godina tamo gdje se nikad gradilo nije... npr. juce gledam na tvu covjeku otisla neuseljena kuca... a pored stoje stare kuce, 50 metara dalje, netaknute
NeenaSa
Posts: 1700
Joined: 25/04/2012 12:20

#10118 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by NeenaSa »

Dobro de, BiH, k'o cuko koji grize za sopstveni rep.

Gdje su tu donacije koje dobi? Sto su uradili za par mjeseci za zastitu da se ne dogodi, sto se dogodi zadnjih par dana?
Ah, da, cuko.
Zamazi oci sa par donacija. I tako u nedogled.

P.S.
Dobri TITO.
P.P.S.
Crknite !!! :evil: :izet:
User avatar
subasic
Posts: 131
Joined: 25/05/2012 11:51

#10119 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by subasic »

Treba uloziti novce u infrastrukturu, da se preveniraju poplave.

Ali poznavajuci nase politicare, nista od toga.
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#10120 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by Alfons Kauders »

subasic wrote:Treba uloziti novce u infrastrukturu, da se preveniraju poplave.

Ali poznavajuci nase politicare, nista od toga.
treba, ali ne treba ljudima davati laznu nadu...

ne treba obecavati svima da ce sve kuce biti zasticene... ako je 10 ljudi napravilo kuce pored rijeke, ne moze se sad radi njih graditi par kilometara nasipa... jeftinije im je dati para da grade negdje drugo i cao
zippoo87
Posts: 15368
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#10121 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by zippoo87 »

gracanica je poprilicno poplavljena od ovih sada kisa a najvise stete je nanijela Sokolusa i obicne male bujice,koje su tekle po putu i po kaldrmama
Firma Jadrina je potpuno unistena,komplet proizvodnja,skladiste i repromaterijal je potopljen i to ne od rijeke,nego je voda srusila zid od firme i tu su se saljevale oborinske vode i potopile firmu
FIS je isto potopljen od povrsinskih voda
Sportska dvorana Luke je isto malo poplavljena i jos na desetine objekata
a Sokolusa je definitivno bila najveca do sada...u centru grada je prelila preko mostova i od tih preljeva je i kod moje nene poplavljen podrum,pola km nize od tog dijela gdje je prelilo most
isto je poplavljeno pola njive a na njivi imam na desetine kubika sljunka,ili cu morati angazoati bager da to sve vrati u korito...ili nekoga da sebi odvuce pijesak...onaj je najsitniji,bas dobar

sreca pa je ovo sva steta ...nekima su kuce komplet potopljene
User avatar
lua
Posts: 3796
Joined: 25/10/2009 22:31
Location: Saraj'vo

#10122 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by lua »

Koja je bila visina vodostaja u Gračanici?
paladinka
Posts: 1877
Joined: 23/06/2013 17:08

#10123 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by paladinka »

homega wrote:Država ne smije izdvajati budžetski novac za sanaciju kuća uništenim poplavama, ukoliko ne posjeduju urednu dokumentaciju i dozvolu za gradnju.
Jednostavno, žrtve poplava bez dozvola za gradnuju sami su krivciza svoja stanja. Uz njih, najodgovorniji su čelnici lokalnih zajednica, a posredstvom njih - njihove političke stranke, jer su šutnjom na nelegalnu gradnju ostvarivale brojnost birača i glasova, i kopuvale socijalni mir. Sad im se svima treba "obiti o glavu" :oops:
Da, tacno tako .
omar little
Posts: 16351
Joined: 14/03/2008 21:14

#10124 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by omar little »

homega wrote:
omar little wrote:pa sta ces sa hiljadama beskucnika I ljudi koji su preko noci postali socijalni slucajevi?
Zašto bih morao davati svoj novac za sanaciju nelegalno izgrađenog, zašto bi neko mojim novcem kupovao socijalni mir, zašto bi neko mojim novcem ostvarivao političke pobjedničke pozicije..
okej, napravi ogranak tea party, ali pitanje beskucnika i dalje ostaje. gdje ce ti ljudi zivjeti, njihova djeca, od cega? kuce se ne mogu praviti na istim mjestima, na klizistima, gdje nisu trebale biti pravljenje, ali se tim ljudima mora nekako pomoci.

na stranu sto ja osobno nalazim tvoj stav ogavnim jer se jezim na samozivost, no ti ljudi ce ti i dalje biti "na teretu" i od "tvojih" (sic!) para ce im se morati placati socijalno jer nemaju nista vise. n i s t a.
User avatar
Cyrax
Posts: 2533
Joined: 13/06/2009 19:47
Location: Najveći bludnik grada Cikaga.

#10125 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by Cyrax »

Svako ko je napravio kucu gdje joj nije mjesto tj. "roki" iz opstine mu sredio ne treba prebijene pare da dobije a ne da mu nasip prave
Post Reply