Poplave u cijeloj BiH

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#10076 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by O'zone »

Grican
Posts: 42
Joined: 05/07/2013 21:09

#10077 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by Grican »

Najvise kise pada tamo gdje je najmanje tebaju

Image
User avatar
Janjicar
Posts: 5446
Joined: 04/08/2011 13:23
Location: Tuzla :)

#10078 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by Janjicar »

Stopilo se nebo sa zemljom cccc
User avatar
It_is_a_Leclerc
Posts: 19223
Joined: 23/05/2012 23:51
Location: Osmatračnica

#10079 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by It_is_a_Leclerc »

Za poplave i štete od klizišta su uglavnom krivni građani. dakle, ne političari, ne vlast, već obični građani.
Kakav nam je odnos prema životnoj sredini, ja sam sretan dok nas ne strefi neki uragan.
User avatar
Ridjobrki
Posts: 11369
Joined: 21/05/2004 20:27
Location: https://twitter.com/Ridjobrki
Contact:

#10080 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by Ridjobrki »

O tome ja pričam kad kažem kako je slika vlasti samo preslika slike građana - što bi političar razmišljao o stvarima vezanim za građane kad ni ti sami građani nisu za njih zainteresirani? Gledam ljude kako pričaju o prevenciji... Šta je prevencija? Ko je zadužen za prevenciju? Jel' to sad kriva vlast što ga nije spriječila da krade šumu, bespravno pravi kuću na klizištu i baci stari zamrzivač Obodin od 510 litara u odvodni kanal?

Pogledajmo se malo u ogledalo, svi su krivi i svi smo krivi i boli nas u stvari neka stvar jer će nam opet i sutra biti isto. Zato nema potrebe za kukanjem, svima nam je bilo dobro i biće dobro. Dobro političarima sa narodom koji nije zainteresiran za sebe, dobro narodu sa političarima koji ga ne tjeraju da šta poboljša... I ko sam onda ja da se nešto bunim kad je svima potaman? Ispumpavaj i šuti.
User avatar
Velkoski
ModeratorNaBezCenzure
Posts: 72585
Joined: 17/05/2008 15:30
Location: u dergjahu tvog srca
Vozim: Golf 7 GTI

#10081 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by Velkoski »

Brko, kakvo je stanje gore kod tebe? Znam da nisi Džemila, al' može l' se pogoršat' do te mjere da se odgodi utakmica u nedjelju?
User avatar
Adem_
Posts: 122
Joined: 16/06/2014 21:32

#10082 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by Adem_ »

Ja ne mogu da vjerujem da se ovo opet desava, opet po jadnoj Bosni, u istoj godini.
User avatar
mettallica
Posts: 35
Joined: 02/07/2014 17:44

#10083 Re: Odg: Poplave u cijeloj BiH

Post by mettallica »

Grican wrote:Najvise kise pada tamo gdje je najmanje tebaju

Image
Koji ti je ovo program?
User avatar
Ridjobrki
Posts: 11369
Joined: 21/05/2004 20:27
Location: https://twitter.com/Ridjobrki
Contact:

#10084 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by Ridjobrki »

Velkoski wrote:Brko, kakvo je stanje gore kod tebe? Znam da nisi Džemila, al' može l' se pogoršat' do te mjere da se odgodi utakmica u nedjelju?
Jel' pitaš za vremensku ili političku situaciju? :D

Nemam pojma za tekmu ali mislim da bi lako moglo biti otkazano cijelo kolo radi loših terena i problema prilikom prevoza jer ne znamo koliko će putnih pravaca biti zatvoreno do vikenda.
Grican
Posts: 42
Joined: 05/07/2013 21:09

#10085 Re: Odg: Poplave u cijeloj BiH

Post by Grican »

mettallica wrote:
Grican wrote:Najvise kise pada tamo gdje je najmanje tebaju

Koji ti je ovo program?
Nije program nego http://www.radareu.cz/
User avatar
moa
Posts: 3622
Joined: 19/09/2007 13:08
Location: nestala lokacija

#10086 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by moa »

BRko upravu si, kako se mi odnosimo prema onome sto smo dobili, dobro smo prosli. Rijeke moraju izbaciti iz sebe ove otrove, kese, zamrzivace, skoljke Yuge, felge, mrtve.. Ne moze se ovako odnositi prema prirodi i ocekivati da bude sve uredno. jok ciniti zulum a nadati se dobrom ne ide.
omar little
Posts: 16351
Joined: 14/03/2008 21:14

#10087 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by omar little »

jesu ljudi krivi, naravno, ali kad ti imas odgovornu i funkcionirajucu vlast, znaci etablirane programe i planove za buducnost i razvoj, to ukljucuje i korigiranje ponasanja i obrazovanje. bacas smece u rijeku, sijeces sumu - dobijes kaznu. nisu ljudi u svijetu sami od sebe onakvi kakvi jesu kad je u pitanju odnos prema okolisu. to je rezultat decenijske borbe, u pocetku manjih udruga a kasnije i zvanicnih programa, sto lokalnih zajednica sto visih politickih razina. imas kampanje za informiranje siroke javnosti o znacenju i stetnosti zagadjivanja okolisa, sjece suma, ovog i onog. uostalom, koja je procedura kod nas kad trebas baciti stari frizider? jel' postoji sluzba koju mozes nazvati da to odveze? jel' se kupi takav otpad sa smecem? kad postoji takvo sta onda je ljudima lakse.

nas narod je stoka, da me se pogresno ne razumije :D, ne branim ih.
User avatar
Velkoski
ModeratorNaBezCenzure
Posts: 72585
Joined: 17/05/2008 15:30
Location: u dergjahu tvog srca
Vozim: Golf 7 GTI

#10088 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by Velkoski »

Ridjobrki wrote:
Velkoski wrote:Brko, kakvo je stanje gore kod tebe? Znam da nisi Džemila, al' može l' se pogoršat' do te mjere da se odgodi utakmica u nedjelju?
Jel' pitaš za vremensku ili političku situaciju? :D

Nemam pojma za tekmu ali mislim da bi lako moglo biti otkazano cijelo kolo radi loših terena i problema prilikom prevoza jer ne znamo koliko će putnih pravaca biti zatvoreno do vikenda.
I za političku i vremensku. :lol:

Kakvo je stanje sa kišom danas?


mi idemo avionom :mrgreen:
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#10089 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by Banksy »

Ridjobrki wrote:
Jel' to sad kriva vlast što ga nije spriječila da krade šumu, bespravno pravi kuću na klizištu i baci stari zamrzivač Obodin od 510 litara u odvodni kanal?
Jeste, apsolutno.
Možda bi ga i Švabo bacio u prvi potok da ne zna da će mu sutra na vrata zakucati inspekcija ili koveć i oderati mu kožu. A kod nas, kad Mujo i Obren gule šumu, naša vlast kaže: Dobro je, nek guli, bolje nego da mu zabranimo, pa da sutra dođe nama pred vladu da traži da mu mi obezbijedimo drva, grijanje, posao, zdravstveno, penziono.
U slučaju da se takve stvari - bespravna gradnja na klizištima, nekontrolirana sječa šuma, bacanje otpada u kanale za odvod, itd - počnu zakonski sankcionirati i kažnjavati, to bi značilo da država počinje funkcionirati, a to automatski znači i ljuljanje fotelja onih koji znaju i mogu funkcionirati jedino i samo u haosu i bezakonju zbog čega i održavaju ovakvo stanje i drže nas sve taocima već dvadeset godina.
Mislim da su prošlogodišnji požari bili dobra lekcija onima koji su ih znali razumjeti i pročitati.
omar little wrote:
jesu ljudi krivi, naravno, ali kad ti imas odgovornu i funkcionirajucu vlast, znaci etablirane programe i planove za buducnost i razvoj, to ukljucuje i korigiranje ponasanja i obrazovanje. bacas smece u rijeku, sijeces sumu - dobijes kaznu. nisu ljudi u svijetu sami od sebe onakvi kakvi jesu kad je u pitanju odnos prema okolisu. to je rezultat decenijske borbe, u pocetku manjih udruga a kasnije i zvanicnih programa, sto lokalnih zajednica sto visih politickih razina. imas kampanje za informiranje siroke javnosti o znacenju i stetnosti zagadjivanja okolisa, sjece suma, ovog i onog. uostalom, koja je procedura kod nas kad trebas baciti stari frizider? jel' postoji sluzba koju mozes nazvati da to odveze? jel' se kupi takav otpad sa smecem? kad postoji takvo sta onda je ljudima lakse.
To je to.
User avatar
Ridjobrki
Posts: 11369
Joined: 21/05/2004 20:27
Location: https://twitter.com/Ridjobrki
Contact:

#10090 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by Ridjobrki »

@Banksy: I da i ne, jer prva vlast koja bi počela raditi svoj posao bila bi ekspresno smijenjena od tih Obrena i Muje na idućim izborima i dočekala bi rado svoju smjenu da se rahat naspava nakon četiri godine protesta pod pendžerima.

Ovdje nema uopće neke razumne i bar zehru objektivne percepcije stvarnosti. Uvijek je za sve krivac neko drugi i svaki posao se započne sa već pripremljenim izgovorom zašto će propasti. U tome svemu svako je makar mrvicu korumpiran i sretan je što može zajebat' državu makar za cenera. To je posljedica stoljeća i stoljeća podaničkog mentaliteta u kojem je zajebati državu bilo pitanje časti i to se ne može promijeniti.

Prije deset godina sam ja mislio da je to moguće ali dohavizala se guzica pameti pa sad samo 'vako seirim šta se događa i klimam glavom. Dođe to s godinama valjda.

@omar_little: I ja to sve kažem ali moja poanta je da narod ne želi takvu vlast, da mu ne odgovara i da bi se protiv takve vlasti digla kuka i motika. Ti'š meni reći đe ću ja sa svojim frižiderom! Navike se ne mijenjaju lako, za ovo trebaju generacije. A tih generacija nema pošto sad državu preuzimaju turbo-folk naraštaji degenerisani tokom četvrt stoljeća nacionalizma, nekulture i disfunkcionalnosti koji ne znaju ni za šta bolje od toga. Čast mlađoj raji ali ni oni što pamte neki koliko-toliko uređen sistem nisu se pokazali na djelu kad ga je trebalo implementirati.

Ko ima nafaku ovdje da može živjeti čestito bez da ga boli briga za poplave i ostale nedaće nek sjedi đe jeste, ko je nema nek gleda đe će sa sobom na vrijeme. U suprotnom... šuti i pumpaj.


@velkoski: vrijeme danas čak sunčano i bez padavina. A za avion... Ima se, može se :D
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#10091 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by Banksy »

Ridjobrki wrote:
@Banksy: I da i ne, jer prva vlast koja bi počela raditi svoj posao bila bi ekspresno smijenjena od tih Obrena i Muje na idućim izborima i dočekala bi rado svoju smjenu da se rahat naspava nakon četiri godine protesta pod pendžerima.

Bi, tačno, zato to i ne rade. Nije kriv narod što ga je pretvorilo u glupu, zapuštenu bandu, već onaj koji ga je u to pretvorio, koji ga i sad svjesno kreira takvim.

Ovdje nema uopće neke razumne i bar zehru objektivne percepcije stvarnosti. Uvijek je za sve krivac neko drugi i svaki posao se započne sa već pripremljenim izgovorom zašto će propasti. U tome svemu svako je makar mrvicu korumpiran i sretan je što može zajebat' državu makar za cenera. To je posljedica stoljeća i stoljeća podaničkog mentaliteta u kojem je zajebati državu bilo pitanje časti i to se ne može promijeniti.

Pa nije taj podanički mentalitet pao s neba, neko ga je smislio, postavio kao koncept, uobličio i spustio na teren, među ljude, da se primi i da traje, da bi se fukarom lakše vladalo, kako prije 300 godina, tako i danas, ništa se nije promijenilo.

Prije deset godina sam ja mislio da je to moguće ali dohavizala se guzica pameti pa sad samo 'vako seirim šta se događa i klimam glavom. Dođe to s godinama valjda.

Nije pitanje ko je poravnio, a ko ne, i je li moguće izvesti to na terenu - a moguće je, zaista, da postoji želja i koncept, da se u oštrim zakonima i jakom motivacijom za napredak odgoje i ustroje tri generacije vidio bi kako bi se lako zaboravile stare navike - već ko je kriv što je stanje ovakvo. Ja tvrdim da je isključivi krivac vlast - koja god, gdje god, kad god.I trebale su mi godine :D da na to nadođem ...
Last edited by Banksy on 07/08/2014 15:46, edited 1 time in total.
User avatar
Ridjobrki
Posts: 11369
Joined: 21/05/2004 20:27
Location: https://twitter.com/Ridjobrki
Contact:

#10092 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by Ridjobrki »

Ne može vlast nikad biti isključivi krivac! Ni-ka-da. Diktator - možda. Okupator - možda. Demokratski izabrana vlast - jok.

Vlast samo radi ono za šta ju se izabralo. Tražili ste - gledajte.
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#10093 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by Banksy »

Dobro ...
omar little
Posts: 16351
Joined: 14/03/2008 21:14

#10094 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by omar little »

Ridjobrki wrote:
@omar_little: I ja to sve kažem ali moja poanta je da narod ne želi takvu vlast, da mu ne odgovara i da bi se protiv takve vlasti digla kuka i motika. Ti'š meni reći đe ću ja sa svojim frižiderom! Navike se ne mijenjaju lako, za ovo trebaju generacije. A tih generacija nema pošto sad državu preuzimaju turbo-folk naraštaji degenerisani tokom četvrt stoljeća nacionalizma, nekulture i disfunkcionalnosti koji ne znaju ni za šta bolje od toga. Čast mlađoj raji ali ni oni što pamte neki koliko-toliko uređen sistem nisu se pokazali na djelu kad ga je trebalo implementirati.

Ko ima nafaku ovdje da može živjeti čestito bez da ga boli briga za poplave i ostale nedaće nek sjedi đe jeste, ko je nema nek gleda đe će sa sobom na vrijeme. U suprotnom... šuti i pumpaj.
slazem se da narod ima vlast kakvu bira, ali, jebemu, jednom se rez mora napraviti. zvucim glupo i naivno sama sebi, ali treba samo jedna garnitura vlasti koja ce biti voljna zapoceti taj proces reforme. da, to je dugotrajan, mukotrpan posao i traje generacijama, ali polako i pomalo. nece se narod sam od sebe dozvati pameti, niti ce sam od sebe razviti drustvenu svijest. nijedna regeneracija drustva i ti ekvivalenti tektonskih pomjeranja nisu glatki i bez otpora, ali s vremenom se smanji. svaka iduca garnitura vlasti, ukoliko ostanu istrajni u postizanju tih nekih dugorocnih ciljeva, ce imati manje otpora. narod ne izlazi na masovne proteste sad, ne bi se ni tad pretrgao. u pocetku mozda, bu ha, jebem majku, sta ti meni, a onda bi se usutili kao sto sute i sada. ali onda makar ne bi imali kuce pod blatom do krova, poplavljene domove zdravlja i razvaljene ceste.

ne znam, nisam pametna vise, sve skupa je strasno.
User avatar
Ridjobrki
Posts: 11369
Joined: 21/05/2004 20:27
Location: https://twitter.com/Ridjobrki
Contact:

#10095 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by Ridjobrki »

Ma kontam ja sve to... Ali džaba.

Šta to treba da se desi da se narod dohaviza? Neko veli nakon poplava će narod doći pameti... Čuj nakon poplava - ljudi Božji pa rat smo imali u kojem je 100,000 ljudi izginulo bez smisla i sad će, eto, hejbet H20 molekula učiniti da nam dođe iz guzice u glavu. Ništa rat, ništa kriminalna privatizacija, ništa to što su sve vrijednosti za koje smo se biva borili obesmišljene i ponižene, ništa što nas lažu i kradu svaki dan a mi svi to znamo, ništa što smo u Europi a živimo k'o Afrikanci... Nema od te priče ništa, nažalost, ma kako ona bila časna i plemenita. Kakvi mi i dohavizavanje... To bi opet sutra u rat išlo.

Bitno je da ima dosta kandidata za prebaciti krivnju - vlast, stranci, komšije, Srbi, Hrvati, Bošnjaci, četnici, vehabije, šumari, građevinska inspekcija, mediji, Udruženje izviđača 22. april... Onda se fino upali Dnevnik pa se nakon Dnevnika u kafani priča "jes vidio onoga? al jel ti vidje što on njemu reče? dobro mu je i reko." i tako do idućeg pumpanja vode iz predsoblja.

Na kraju, da ne bude da samo šupljiram i bacam demagogiju - šta je rješenje?

Rješenje je da skontaš ono iz psihoterapije da niko neće doći i da si prepušten sam sebi. Zajebi dnevnike i nadu u bolje sutra i gledaj da šta popraviš za sebe i oko sebe danas. Ono što možeš rukom dohvatiti toga se i drži, gledaj svoja posla i nafaku a ovo - šta bude ili biće. Nije hića ni u EU ni u taj neki društveni prosperitet, neka društva tako kako mu je - ko si ti, bolan, da se buniš ako je svima sve potaman? Pomozi sebi i ako možeš kome pomoći (a uvijek možeš!) pomozi i Bog te veselio.

Kakva vlast, kakav narod, kakvi bakrači...
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#10096 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by jefferson »

Ja mislim da su za ovo komunisti krivi.
Nisu u onoj drzavi zasadili dovoljan broj stabala koje ova stoka ne bi nikad stigla posjeci. Takodje, trebali su gledati u kasike u viljuske pa skontati da se nakon njih nece nista napraviti kada su u pitanju korita rijeka, irigacija itd.
Sreca pa ovi upalise svjetlo.
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#10097 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by Alfons Kauders »

Ridjobrki wrote:Ne može vlast nikad biti isključivi krivac! Ni-ka-da. Diktator - možda. Okupator - možda. Demokratski izabrana vlast - jok.

Vlast samo radi ono za šta ju se izabralo. Tražili ste - gledajte.
upravo tako

kad su na obroncima oko tuzle kuce pocele juriti nizbrdo... odmah se krenulo s kmechanjem i upiranjem prsta... vlast kriva... a kad vlast nije dala da se gradi na tim obroncima, opet je bila kriva...

od stotinjak kuca koje su unistene u maju samo jedna je imala uredne papire

vlast je radila samo ono sto je narod trazio - zmirila na jedno oko i dopustila da se kuce grade na njivama i u koritima rijeka i potoka... primjera je bezbroj, ne samo u tuzli, vec u svakoj opstini

i onda kada priroda pobudali - vlast je kriva, dajte nam pare... da opet napravimo kuce tamo gdje ih niko nikad nije pravio i da nam opet odu u kurac... ah da, vlast treba sanirati korita i uraditi nasipe... gle cuda, isti nasipi su bili tu i kad je plavilo prije 30 godina... vlast je doduse bila drugacija - kad bi krenuo praviti kucu u koritu rijeke, odma bi se pojavio bager i marica... ne da vozi u muriju, vec u bolnicu... na pretrage

jer svako ko napravi kucu u koritu rijeke i ocekuje da mu vlast napravi nekoliko stotina metara nasipa za bespravno izgradjeni objekat vjerovatno nije normalan, al et, kod nas jest
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40352
Joined: 29/06/2011 23:39

#10098 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by dječak sa šibicama »

Vlast koja "zmiri" na crnu gradnju zbog radi dobijanja glasova na izborima... nije kriva nizasta?

O jebote.... :roll: :lol:
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#10099 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by Alfons Kauders »

dječak sa šibicama wrote:Vlast koja "zmiri" na crnu gradnju zbog radi dobijanja glasova na izborima... nije kriva nizasta?

O jebote.... :roll: :lol:
naravno da nije, jer narod to hoce... ako jedna garnitura ne ispuni zelje, sljedeci put ce izabrati drugu
omar little
Posts: 16351
Joined: 14/03/2008 21:14

#10100 Re: Poplave u cijeloj BiH

Post by omar little »

valjda je vlast ta koja pravi urbanisticke planove razvoja, koja anticipira (kako se na nasem to kaze?) rast i razvoj grada/sela/zaseoka pa skladno tomu pravi infrastrukturu da se to podrzava, zoniranje, kurac palac. odrede gdje je najpovoljnije da se siri grad, na stranu koja to moze izdrazti iz stotine razloga, i tamo grade sve sto treba. u svijetu se gradi skola, dom zdravlja i slicno, pa se onda pravi naselje oko toga, a ne da se dzidzaju kuce na prenapucenom prostoru zato sto tu ima skola pa se mora zivjeti oko skole kao kod nas.
Post Reply