Pomoć sa uvoženjem mača.

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

hungalas
Posts: 46
Joined: 24/07/2013 03:09

#1 Pomoć sa uvoženjem mača.

Post by hungalas »

Imam samo jedno kratko pitanje, da li je potrebna bilo kakva vrsta dozvole za uvoženje mača (samurajske katane, oštra je)? Znam da mi ne treba za posjedovanje ako je ne nosim nigdje u javnost, što ne planiram, čisto kolekcionarski. Ali me zanima za uvoženje. Ne cijene uvoženja, to znam sve i izračunao sam. Živim u Sarajevu, ako to išta znači.
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#2 Re: Pomoć sa uvoženjem mača.

Post by triconja »

:izet:
User avatar
Edin H.
Posts: 47030
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#3 Re: Pomoć sa uvoženjem mača.

Post by Edin H. »

Evo, pa biraj. :oops:


User avatar
Point.
Posts: 27791
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#4 Re: Pomoć sa uvoženjem mača.

Post by Point. »

Najbolje bi ti bilo da unajmis kakvog madjionicara, pa nek ti on proguta mac i tako unese u zemlju.
hungalas
Posts: 46
Joined: 24/07/2013 03:09

#5 Re: Pomoć sa uvoženjem mača.

Post by hungalas »

E još kad bih dobio normalan odgovor, ljepota bi bila.
User avatar
Edin H.
Posts: 47030
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#6 Re: Pomoć sa uvoženjem mača.

Post by Edin H. »

Point. wrote:Najbolje bi ti bilo da unajmis kakvog madjionicara, pa nek ti on proguta mac i tako unese u zemlju.
Objasnis, pomognes, nadjes rjesenje i forumas opet nezadovoljan. :(
User avatar
Krokodajl
Posts: 8237
Joined: 27/01/2016 12:36

#7 Re: Pomoć sa uvoženjem mača.

Post by Krokodajl »

hungalas wrote:Imam samo jedno kratko pitanje, da li je potrebna bilo kakva vrsta dozvole za uvoženje mača (samurajske katane, oštra je)? Znam da mi ne treba za posjedovanje ako je ne nosim nigdje u javnost, što ne planiram, čisto kolekcionarski. Ali me zanima za uvoženje. Ne cijene uvoženja, to znam sve i izračunao sam. Živim u Sarajevu, ako to išta znači.
Ne znam kakve su procedure sa uvoženjem hladnog oružja, ne znam na kakav način planiraš to unjeti u zemlju.

Prijatelju je prije 2-3 godine carina iz poštanskog paketa izvadila čakiju, koja je bila u paketu sa još nekim stvarima koje je on dobio pošton iz Libanona.

Nazovi carinu i provjeri.

A čim se to ima na piku/olxu kupiti vjerovatno nije neki bauk.
User avatar
Point.
Posts: 27791
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#8 Re: Pomoć sa uvoženjem mača.

Post by Point. »

Edin H. wrote:
Point. wrote:Najbolje bi ti bilo da unajmis kakvog madjionicara, pa nek ti on proguta mac i tako unese u zemlju.
Objasnis, pomognes, nadjes rjesenje i forumas opet nezadovoljan. :(
Nezahvalnici. Ja sam tako jednom nanijetio da unesem masice za sporet za drva, nazvo madjionicara iz Kladnja (Dino Merlin se zove al nije onaj muzicar), dogovorio se, platio oko 90 maraka cini mi se i litar boze, on fino proguto i unio. Nista nije platio, pitali ga na carini kad su ga skenirali "prika sta ti je tojo", on reko imam zeljeznu ugradjenu kicmu i ovi samo odmahnuli rukom.
User avatar
Edin H.
Posts: 47030
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#9 Re: Pomoć sa uvoženjem mača.

Post by Edin H. »

Point. wrote:
Edin H. wrote:
Point. wrote:Najbolje bi ti bilo da unajmis kakvog madjionicara, pa nek ti on proguta mac i tako unese u zemlju.
Objasnis, pomognes, nadjes rjesenje i forumas opet nezadovoljan. :(
Nezahvalnici. Ja sam tako jednom nanijetio da unesem masice za sporet za drva, nazvo madjionicara iz Kladnja (Dino Merlin se zove al nije onaj muzicar), dogovorio se, platio oko 90 maraka cini mi se i litar boze, on fino proguto i unio. Nista nije platio, pitali ga na carini kad su ga skenirali "prika sta ti je tojo", on reko imam zeljeznu ugradjenu kicmu i ovi samo odmahnuli rukom.
Logicno. :wink:
hungalas
Posts: 46
Joined: 24/07/2013 03:09

#10 Re: Pomoć sa uvoženjem mača.

Post by hungalas »

Krokodajl wrote:
hungalas wrote:Imam samo jedno kratko pitanje, da li je potrebna bilo kakva vrsta dozvole za uvoženje mača (samurajske katane, oštra je)? Znam da mi ne treba za posjedovanje ako je ne nosim nigdje u javnost, što ne planiram, čisto kolekcionarski. Ali me zanima za uvoženje. Ne cijene uvoženja, to znam sve i izračunao sam. Živim u Sarajevu, ako to išta znači.
Ne znam kakve su procedure sa uvoženjem hladnog oružja, ne znam na kakav način planiraš to unjeti u zemlju.

Prijatelju je prije 2-3 godine carina iz poštanskog paketa izvadila čakiju, koja je bila u paketu sa još nekim stvarima koje je on dobio pošton iz Libanona.

Nazovi carinu i provjeri.

A čim se to ima na piku/olxu kupiti vjerovatno nije neki bauk.
Hvala za jedini normalan komentar. Način je dostavom, nije preko pika. Naručujem ručno rađenu katanu iz Japana. Dostava mi ide preko Njemačke do vamo, jer oni ne dostavljaju direkt u BiH, I trenutno stoji na njemačkoj carini jer oni ne daju da se uvoze u Njemačku, pa zato reko da provjerim treba li nešto ovdje.
User avatar
orinoco
Posts: 1687
Joined: 14/01/2017 17:46

#11 Re: Pomoć sa uvoženjem mača.

Post by orinoco »

hungalas wrote:Imam samo jedno kratko pitanje, da li je potrebna bilo kakva vrsta dozvole za uvoženje mača (samurajske katane, oštra je)? Znam da mi ne treba za posjedovanje ako je ne nosim nigdje u javnost, što ne planiram, čisto kolekcionarski. Ali me zanima za uvoženje. Ne cijene uvoženja, to znam sve i izračunao sam. Živim u Sarajevu, ako to išta znači.
Ako živiš u Sarajevu, znači li i da si pravopisno obrazovan u Sarajevu, ili si svoje znanje stekao negdje drugo?
Naslovnica
Posts: 27909
Joined: 20/03/2013 15:38

#12 Re: Pomoć sa uvoženjem mača.

Post by Naslovnica »

Trebalo bi da kontaktiraš dhl, ups, fedex, pa da vidiš s njima za procedure. Siguran sam da se preko njih to može završiti, bar što se tiče carinskih i uvoznih procedura i transporta, ali će da košta.
splinter
Posts: 7444
Joined: 08/10/2011 12:28

#13 Re: Pomoć sa uvoženjem mača.

Post by splinter »

Mene zanima ista ova stvar, već sam uredio stvari po tom orijentalnom stilu, dobro bi mi došla katana sa onim nosačem, već par godina razmišljam o tome. :brusli:
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#14 Re: Pomoć sa uvoženjem mača.

Post by triconja »

Point. wrote:
Edin H. wrote:
Point. wrote:Najbolje bi ti bilo da unajmis kakvog madjionicara, pa nek ti on proguta mac i tako unese u zemlju.
Objasnis, pomognes, nadjes rjesenje i forumas opet nezadovoljan. :(
Nezahvalnici. Ja sam tako jednom nanijetio da unesem masice za sporet za drva, nazvo madjionicara iz Kladnja (Dino Merlin se zove al nije onaj muzicar), dogovorio se, platio oko 90 maraka cini mi se i litar boze, on fino proguto i unio. Nista nije platio, pitali ga na carini kad su ga skenirali "prika sta ti je tojo", on reko imam zeljeznu ugradjenu kicmu i ovi samo odmahnuli rukom.
:pisnuo: :thumbup:
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#15 Re: Pomoć sa uvoženjem mača.

Post by Bodkin »

hungalas wrote:E još kad bih dobio normalan odgovor, ljepota bi bila.
Odakle je? Ja sam unio katanu doduse iz evrope u autu. Nije ostra ali je prava katana. Znaci ne igracka neka
hungalas
Posts: 46
Joined: 24/07/2013 03:09

#16 Re: Pomoć sa uvoženjem mača.

Post by hungalas »

splinter wrote:Mene zanima ista ova stvar, već sam uredio stvari po tom orijentalnom stilu, dobro bi mi došla katana sa onim nosačem, već par godina razmišljam o tome. :brusli:
https://www.swordsofnorthshire.com/ Toplo ih preporučujem.
hungalas
Posts: 46
Joined: 24/07/2013 03:09

#17 Re: Pomoć sa uvoženjem mača.

Post by hungalas »

Bodkin wrote:
hungalas wrote:E još kad bih dobio normalan odgovor, ljepota bi bila.
Odakle je? Ja sam unio katanu doduse iz evrope u autu. Nije ostra ali je prava katana. Znaci ne igracka neka
Iz Japana, I ova je jako oštra. Posjedujem već i ja jednu takvu, nije oštra, koštala me oko 30 eura, ali ova je 250 dolara, ne računajući carinu i to.
Last edited by hungalas on 24/06/2017 15:02, edited 2 times in total.
hungalas
Posts: 46
Joined: 24/07/2013 03:09

#18 Re: Pomoć sa uvoženjem mača.

Post by hungalas »

Naslovnica wrote:Trebalo bi da kontaktiraš dhl, ups, fedex, pa da vidiš s njima za procedure. Siguran sam da se preko njih to može završiti, bar što se tiče carinskih i uvoznih procedura i transporta, ali će da košta.
Cijena mi nije problem, jedino zakoni naši, ne mogu nigdje da definitivno nađem da piše za ove stvari. Sumnjam da katana spada u konvencionalno hladno oružje. Hvala za savjet.
hungalas
Posts: 46
Joined: 24/07/2013 03:09

#19 Re: Pomoć sa uvoženjem mača.

Post by hungalas »

Na ove glupe odgovore nema potrebe da se obazirem.
User avatar
avetinja
Posts: 31427
Joined: 19/07/2014 13:31

#20 Re: Pomoć sa uvoženjem mača.

Post by avetinja »

Ne kontam što ti ne bi dali.
User avatar
Krokodajl
Posts: 8237
Joined: 27/01/2016 12:36

#21 Re: Pomoć sa uvoženjem mača.

Post by Krokodajl »

hungalas wrote:
Hvala za jedini normalan komentar. Način je dostavom, nije preko pika. Naručujem ručno rađenu katanu iz Japana. Dostava mi ide preko Njemačke do vamo, jer oni ne dostavljaju direkt u BiH, I trenutno stoji na njemačkoj carini jer oni ne daju da se uvoze u Njemačku, pa zato reko da provjerim treba li nešto ovdje.
Eh to je sad druga stvar.

Ako je riječ o ručno rađenoj katani i to iz Japana tu sad imaš nekoliko problema.

1. Da li se to smatra oružjem prema zakonima Njemačke (i Bosne)
2. Da li se to smatra kulturnom baštinom prema zakonima Njemačke.


Da pokušam odgovoriti sad na ova 2 pitanja koja sam postavio.

Ako se prema zakonima Njemačke to što si ti naručio smatra oružjem odnosno mačem onda ne bi trebalo da bude problema prilikom uvoza jer koliko znam Njemci ne prave toliki bauk oko mačeva, kako je riječ vjerovatno o uhodanom poslu to znači da je taj proizvođač poslao svu potrebnu papirologiju.
Isto važi vjerovatno i za Bosnu.

2. Budući je riječ o ručno rađenoj Katani iz Japana (a tamo proizvodnja ne samo mačeva već i ostalih stvari vezanih za kulturu i naslijeđe Japana podliježe teškim regulativama, znam jer se bavim pomalo Japanom) to znači da Njemci na carini mogu da sumnjaju da je riječ o recimo ukradenoj katani ili da je riječ o nečemu što ne smije da izađe iz Japana jer se smatra kulturnim naslijeđem, možda nije papirologija uredna a možda im je potrebno vrijeme da obave svu tu proceduru.
Dosta radim sa KUD-ovima kada idu na turneje po Turskoj i Evropi i znam kako zna biti "pain in the ass" ta procedura oko tranzita kulturne baštine, recimo narodna nošnja koja je zaštićena, dosta papirologije je potrebno. Vjerujem da je taj proizvođač u Japanu registrovan kao neki obrt i da svaki mač koji proizvede dobije nek isvoj broj i papir sukladno nekom zakonu o proizvodnji katana, mačeva, i da ima potrebnu papirologiju koja se prilikom izvoza iz Japana mora pokazati.

---

Ako je to izašlo iz Japana, a jeste, to znači da ne bi trebalo biti problema oko toga da li je riječ o kulturnoj baštini, jer Japanci to ne bi pustili iz zemlje, ako je riječ o oružju a jeste, opet ne bi trebalo biti problema sa Njemcima jer bi to trebali da uvezu.

Jedina mogućnost postoji jeste ili da vrše dodatnu provjeru, jer papirologija možda nije prevedena, ili su se u međuvremenu promjenili neki zakoni u Njemačkoj.

Tebi preostaje ili da čekaš, ili da kontaktiraš tog Japanca što ti je to prodao da pitaš oko iskustava drugih kupaca iz Evrope koliko su čekali i kakve su bile procedure, ili da kontaktiraš Njemačku carinu i da pitaš za pošiljku tu i tu, valjda si dobio tracking number od kupca.

Ne znam stvarno gdje je problem, ako je izašlo iz Japana, a jeste, onda ne bi trebao biti problem da uđe u Njemačku/Bosnu.
hungalas
Posts: 46
Joined: 24/07/2013 03:09

#22 Re: Pomoć sa uvoženjem mača.

Post by hungalas »

Krokodajl wrote:
hungalas wrote:
Hvala za jedini normalan komentar. Način je dostavom, nije preko pika. Naručujem ručno rađenu katanu iz Japana. Dostava mi ide preko Njemačke do vamo, jer oni ne dostavljaju direkt u BiH, I trenutno stoji na njemačkoj carini jer oni ne daju da se uvoze u Njemačku, pa zato reko da provjerim treba li nešto ovdje.
Eh to je sad druga stvar.

Ako je riječ o ručno rađenoj katani i to iz Japana tu sad imaš nekoliko problema.

1. Da li se to smatra oružjem prema zakonima Njemačke (i Bosne)
2. Da li se to smatra kulturnom baštinom prema zakonima Njemačke.


Da pokušam odgovoriti sad na ova 2 pitanja koja sam postavio.

Ako se prema zakonima Njemačke to što si ti naručio smatra oružjem odnosno mačem onda ne bi trebalo da bude problema prilikom uvoza jer koliko znam Njemci ne prave toliki bauk oko mačeva, kako je riječ vjerovatno o uhodanom poslu to znači da je taj proizvođač poslao svu potrebnu papirologiju.
Isto važi vjerovatno i za Bosnu.

2. Budući je riječ o ručno rađenoj Katani iz Japana (a tamo proizvodnja ne samo mačeva već i ostalih stvari vezanih za kulturu i naslijeđe Japana podliježe teškim regulativama, znam jer se bavim pomalo Japanom) to znači da Njemci na carini mogu da sumnjaju da je riječ o recimo ukradenoj katani ili da je riječ o nečemu što ne smije da izađe iz Japana jer se smatra kulturnim naslijeđem, možda nije papirologija uredna a možda im je potrebno vrijeme da obave svu tu proceduru.
Dosta radim sa KUD-ovima kada idu na turneje po Turskoj i Evropi i znam kako zna biti "pain in the ass" ta procedura oko tranzita kulturne baštine, recimo narodna nošnja koja je zaštićena, dosta papirologije je potrebno. Vjerujem da je taj proizvođač u Japanu registrovan kao neki obrt i da svaki mač koji proizvede dobije nek isvoj broj i papir sukladno nekom zakonu o proizvodnji katana, mačeva, i da ima potrebnu papirologiju koja se prilikom izvoza iz Japana mora pokazati.

---

Ako je to izašlo iz Japana, a jeste, to znači da ne bi trebalo biti problema oko toga da li je riječ o kulturnoj baštini, jer Japanci to ne bi pustili iz zemlje, ako je riječ o oružju a jeste, opet ne bi trebalo biti problema sa Njemcima jer bi to trebali da uvezu.

Jedina mogućnost postoji jeste ili da vrše dodatnu provjeru, jer papirologija možda nije prevedena, ili su se u međuvremenu promjenili neki zakoni u Njemačkoj.

Tebi preostaje ili da čekaš, ili da kontaktiraš tog Japanca što ti je to prodao da pitaš oko iskustava drugih kupaca iz Evrope koliko su čekali i kakve su bile procedure, ili da kontaktiraš Njemačku carinu i da pitaš za pošiljku tu i tu, valjda si dobio tracking number od kupca.

Ne znam stvarno gdje je problem, ako je izašlo iz Japana, a jeste, onda ne bi trebao biti problem da uđe u Njemačku/Bosnu.
Katana je prije možda nekih 7 dana, eventualno 10, stigla u Njemačku. Ja sam je naručio kod prijatelja tamo, i on mi kaže da je zapela na carini, a i preko tracking numbera sam provjerio, i stvarno jeste. Može biti da se promijenio neki zakon u Njemačkoj, ne znam. Pogriješio sam bio, nije iz Japana već iz Kine, ali nije to ni bitno pretpostavljam. Pričao sam već sa ljudima koji su prije naručivali od njih, i stranica je maksimalno legitimna, nikakvih problema nisu imali. Sva papirologija je bila tu, ne znam koji je problem.
User avatar
graue_maus
Posts: 3576
Joined: 13/11/2011 15:01

#23 Re: Pomoć sa uvoženjem mača.

Post by graue_maus »

terorizam , mjenjaju stalno zakone u njemackoj........
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#24 Re: Pomoć sa uvoženjem mača.

Post by insomnia78 »

Krokodajl wrote:
hungalas wrote:
Hvala za jedini normalan komentar. Način je dostavom, nije preko pika. Naručujem ručno rađenu katanu iz Japana. Dostava mi ide preko Njemačke do vamo, jer oni ne dostavljaju direkt u BiH, I trenutno stoji na njemačkoj carini jer oni ne daju da se uvoze u Njemačku, pa zato reko da provjerim treba li nešto ovdje.
Eh to je sad druga stvar.

Ako je riječ o ručno rađenoj katani i to iz Japana tu sad imaš nekoliko problema.

1. Da li se to smatra oružjem prema zakonima Njemačke (i Bosne)
2. Da li se to smatra kulturnom baštinom prema zakonima Njemačke.


Da pokušam odgovoriti sad na ova 2 pitanja koja sam postavio.

Ako se prema zakonima Njemačke to što si ti naručio smatra oružjem odnosno mačem onda ne bi trebalo da bude problema prilikom uvoza jer koliko znam Njemci ne prave toliki bauk oko mačeva, kako je riječ vjerovatno o uhodanom poslu to znači da je taj proizvođač poslao svu potrebnu papirologiju.
Isto važi vjerovatno i za Bosnu.

2. Budući je riječ o ručno rađenoj Katani iz Japana (a tamo proizvodnja ne samo mačeva već i ostalih stvari vezanih za kulturu i naslijeđe Japana podliježe teškim regulativama, znam jer se bavim pomalo Japanom) to znači da Njemci na carini mogu da sumnjaju da je riječ o recimo ukradenoj katani ili da je riječ o nečemu što ne smije da izađe iz Japana jer se smatra kulturnim naslijeđem, možda nije papirologija uredna a možda im je potrebno vrijeme da obave svu tu proceduru.
Dosta radim sa KUD-ovima kada idu na turneje po Turskoj i Evropi i znam kako zna biti "pain in the ass" ta procedura oko tranzita kulturne baštine, recimo narodna nošnja koja je zaštićena, dosta papirologije je potrebno. Vjerujem da je taj proizvođač u Japanu registrovan kao neki obrt i da svaki mač koji proizvede dobije nek isvoj broj i papir sukladno nekom zakonu o proizvodnji katana, mačeva, i da ima potrebnu papirologiju koja se prilikom izvoza iz Japana mora pokazati.

---

Ako je to izašlo iz Japana, a jeste, to znači da ne bi trebalo biti problema oko toga da li je riječ o kulturnoj baštini, jer Japanci to ne bi pustili iz zemlje, ako je riječ o oružju a jeste, opet ne bi trebalo biti problema sa Njemcima jer bi to trebali da uvezu.

Jedina mogućnost postoji jeste ili da vrše dodatnu provjeru, jer papirologija možda nije prevedena, ili su se u međuvremenu promjenili neki zakoni u Njemačkoj.

Tebi preostaje ili da čekaš, ili da kontaktiraš tog Japanca što ti je to prodao da pitaš oko iskustava drugih kupaca iz Evrope koliko su čekali i kakve su bile procedure, ili da kontaktiraš Njemačku carinu i da pitaš za pošiljku tu i tu, valjda si dobio tracking number od kupca.

Ne znam stvarno gdje je problem, ako je izašlo iz Japana, a jeste, onda ne bi trebao biti problem da uđe u Njemačku/Bosnu.
Sumnjam da takav mac kosta 250$ :-D
TheMule
Posts: 3764
Joined: 04/05/2009 03:34

#25 Re: Pomoć sa uvoženjem mača.

Post by TheMule »

Zavisi, jel taj mac pravio Hattori Hanzo ili neki drugi majstor?
Cuo sam da je Hanzov mac milion dollara, a ovi ostali valjda jeftiniji
Post Reply