Pomoc ranjenoj ptici

Za sve koji vole ta divna stvorenja...

Moderator: anex

Post Reply
julie
Posts: 32
Joined: 24/06/2009 22:00

#1 Pomoc ranjenoj ptici

Post by julie »

Pozdrav svima,

Danas sam na cesti nasla malu sarenu pticu, poput vrapca ali prelijepih boja (ne znam o kojoj se vrsti ptice radi). Ptica ima povredu na kljunu, pomalo krvari, ali nema povreda na ostatku tijela (moze pomalo da leti). Nisam je mogla ostaviti u takvom stanju na ulici pa sam je ponijela kuci. Moze li mi iko dati neki savjet kako da pomognem ptici. Isla sam do veterinara ali je zatvoren, a nedjeljom ne radi.

Hvala unaprijed
User avatar
Hemera
Posts: 3659
Joined: 08/08/2010 01:22

#2 Re: Pomoc ranjenoj ptici

Post by Hemera »

ja reko neko je ustrijelio vatrenim oruzjem
mogla si i koju sliku postaviti da vidimo o cem se radi
User avatar
Revolucionar ★
Posts: 2347
Joined: 27/10/2011 17:39
Location: Adventure seeker on an empty street

#3 Re: Pomoc ranjenoj ptici

Post by Revolucionar ★ »

Ako imas kavez, stavi je , jer ove divlje koje nisu naviknute na zatvorene prostore, brzo se uplase i krenu bjezat, pa bi mogla da se zabije u prozor ili zid i jos vise povrijedi
Maybach
Posts: 465
Joined: 24/07/2008 15:31

#4 Re: Pomoc ranjenoj ptici

Post by Maybach »

To je znaci odrasla ptica.Stavi je u kavez sa sipkicama da moze da stoji,posudu sa vodom i hranom.Hrana neka za male ptice,moze se kupiti i u konzumu na primjer ako petshop ne radi.Ne znam kakva je povreda i da li ce htjeti da jede,bitno je da pije da ne dehidrira,a ako ne bude htjela mozda joj mozes sa spricom nakapati nekoliko kapi na kljun,to je dovoljno da ne dehidrira.ali paziti da se ne ugusi,znaci po jednu kap na vrh kljuna i ona ce progutati ako bude htjela.i onda sa veterinarom vidjeti.Sta ima veze sto je nedelja,veterinari privatni idu po kucama,doci ce skoro svaki,samo cinjenica tuzna je da rijetko koji,a skoro ni jedan veterinar ne zna bas sa pticama.On sto mozes je da sutra kontaktiras udruzenje za zastitu ptica u bih,ili nekog uzgajivaca za vise savjeta.pogledaj slike ptica na google da skontas koja je vrsta.sretno
julie
Posts: 32
Joined: 24/06/2009 22:00

#5 Re: Pomoc ranjenoj ptici

Post by julie »

Hvala na savjetima.

Ptica nije bosanka nego fransuzica :) Kod njih nedjeljom ni granap ne radi a kamo li veterinar (barem ne ovdje gdje ja zivim).
Nego, ptica je jucer odletila... Da li je jos ziva tesko je reci jer sam je ja nasla u bas teskom stanju. Imala je ozbiljnu povredu na kljunu. Jadnica se kod mene uplasila, cime sam je donijela u sobu, pa je pocela da leta po sobi i jos vise se ranjava. Zato sam joj napravila gnijezdo vani da malo tu dodje sebi (ovdje su prilicno visoke temperature za zimsko vrijeme). Nisam znala kako da je nahranim i napojim jer joj je kljun krvario :( Par sati je mirno lezala i onda je odleprsala.
Skratila mi je muke jer nisam znala kako da joj pomognem :(
Post Reply