pomoć pri izradi žbuke

Post Reply
niceman
Posts: 110
Joined: 14/02/2014 23:13

#1 pomoć pri izradi žbuke

Post by niceman »

pozdrav, ne znam da li je ovo tema za ovdje ali mislim da jeste.. :-D :-D

Naime...potrebna mi je pomoć znalca u izradi žbuke..(imam mali zid pa da isprobam a nemam koga upitati u blizini) uvijek me interesovalo kako se razvuče špaga za izradu fašni odnosno kako ih zovu pogača za izradu fašni...ZNAČI ODREDE DEBLJINU RECIMO 3CM I POčNU ZABIJATI EKSERE I RAZVLAČITI ŠPAGU..
eh sad kako šta..sturo sam vidio ali nisam upitao jer je bila tuđa kuca i bio sam u prolazu ..pokušao sam na int,,google,,youtube i ništa stvarno u vezi toga...pomoć u slikama ili slično..pozdrav
niceman
Posts: 110
Joined: 14/02/2014 23:13

#2 Re: pomoć pri izradi žbuke

Post by niceman »

Ako moze admin da prebaci temu u odgovarajucu sekciju... Izvinjavam se
User avatar
Truba
Posts: 82692
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#3 Re: pomoć pri izradi žbuke

Post by Truba »

meni treba pomoć jer mi žbuka propada kroz ciglu :D i neće da stoji vertikalno i na plafonu :roll:
garant sjebem neki omjer :D
isprintao sam uputstva pa cu pokusati na licu mjesta :mrgreen:
User avatar
Danguba
Posts: 12106
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#4 Re: pomoć pri izradi žbuke

Post by Danguba »

niceman wrote:pozdrav, ne znam da li je ovo tema za ovdje ali mislim da jeste.. :-D :-D

Naime...potrebna mi je pomoć znalca u izradi žbuke..(imam mali zid pa da isprobam a nemam koga upitati u blizini) uvijek me interesovalo kako se razvuče špaga za izradu fašni odnosno kako ih zovu pogača za izradu fašni...ZNAČI ODREDE DEBLJINU RECIMO 3CM I POčNU ZABIJATI EKSERE I RAZVLAČITI ŠPAGU..
eh sad kako šta..sturo sam vidio ali nisam upitao jer je bila tuđa kuca i bio sam u prolazu ..pokušao sam na int,,google,,youtube i ništa stvarno u vezi toga...pomoć u slikama ili slično..pozdrav
Fasne nije problem uraditi.
Razgledas zid, uzmes vaservagu i prekontrolises krajeve i sredinu da li je zid ravan.
Ako jeste uradis donju pogacu npr. 1-2 cm debljine zatim gornju koja mora biti pod vaservagu u odnosu na donju. Izmedju njih popunis malterom sirine 10-tak cm. Dobio si jednu fasnu na jednom kraju. Isto to uradis i sa drugim krajem. Ako je zid veci a tvoja letva kraca onda radis vise fasni tako sto zategnes spagu na ove dvije krajnje i radis 1-2 ili tri srednje fasne. Tvoja letva(drvena ili alu) mora biti sira od raspona fasni da je mozes pomijerati, odnosno porezivati malter izmedju fasni.

To bi trebalo da ti bude jasno a ako nije, pitaj.

Ako zid nije ravan ili ima izbocinu-e, onda ti je to najtanji dio zida i on moze biti 0,5 cm i onda od njega dizes ili spustas fasnu.

p.s. da bi to sve uradio(omalterisao) moras prvo uraditi spric malter da se ima za sta uhvatiti buduci malter, pa grubi i na kraju zaribati finim malterom.
niceman
Posts: 110
Joined: 14/02/2014 23:13

#5 Re: pomoć pri izradi žbuke

Post by niceman »

Hvala ti puno na opsirnom odgovoru pomogao si mi i previse..
Idem po tvojim uputama hvala jos jednom
Post Reply