Pomirenje Bošnjaka i Srba

Post Reply
User avatar
zunazu
Posts: 1429
Joined: 02/11/2014 11:20

#1 Pomirenje Bošnjaka i Srba

Post by zunazu »

Ljudski gledano, do ovoga mora doći kad tad, jer nadmudrivanje ne može vječno trajati. Moramo se kretati ka boljoj budućnosti i izvlačenju Balkana iz blata. Ali to mora biti na iskrenim osnovama i međusobnom poštivanju i uvažavanju. Bošnjaci čekaju da Srbija prizna svoje grijehe, otvoreno i jasno kaže da je tadašnji sistem napravio agresiju i genocid na BiH, da zatraži oprost i očisti svoju dušu u ime nekadašnjeg rukovodstva svoje države, SANU i SPC-a. Srbi očekuju da se Bošnjaci ponašaju domaćinski u BiH i ne naprave iste greške nad manjinama ovdje kakve su pravili Srbi.

Šta mislite o tome? Vjerujem da bi većina ljudi sa olakšanjem i rado prihvatila takav razvoj situacije, uz preduslov da budemo iskreni o prošlosti.

Na ovu temu je i Blažo Stevović neki dan govorio:

User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#2 Re: Pomirenje Bošnjaka i Srba

Post by madner »

Ni prvo ni drugo nema sanse. :D
User avatar
Point.
Posts: 27749
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#3 Re: Pomirenje Bošnjaka i Srba

Post by Point. »

S obzirom da Srbi nikad nece priznati za ono sto su uradili, od pomirenja nema nista.
User avatar
zunazu
Posts: 1429
Joined: 02/11/2014 11:20

#4 Re: Pomirenje Bošnjaka i Srba

Post by zunazu »

Point. wrote:S obzirom da Srbi nikad nece priznati za ono sto su uradili, od pomirenja nema nista.
Mlade generacije bi trebale biti pametnije, one nemaju direktne ožiljke, shvatiće na obje strane da je život važniji od laži i svađe.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#5 Re: Pomirenje Bošnjaka i Srba

Post by Maraschino »

Point. wrote:S obzirom da Srbi nikad nece priznati za ono sto su uradili, od pomirenja nema nista.
kljucaj temu dok se to ne desi.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#6 Re: Pomirenje Bošnjaka i Srba

Post by Maraschino »

zunazu wrote:
Point. wrote:S obzirom da Srbi nikad nece priznati za ono sto su uradili, od pomirenja nema nista.
Mlade generacije bi trebale biti pametnije, one nemaju direktne ožiljke, shvatiće na obje strane da je život važniji od laži i svađe.
zakasnio si bar 20 godina.
citava jedna nova generacija je odrasla u lazima. i dan danas ih lazu kako u skolama tako i na fakultetima.

pogledaj im samo profesore!
User avatar
Point.
Posts: 27749
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#7 Re: Pomirenje Bošnjaka i Srba

Post by Point. »

zunazu wrote:
Point. wrote:S obzirom da Srbi nikad nece priznati za ono sto su uradili, od pomirenja nema nista.
Mlade generacije bi trebale biti pametnije, one nemaju direktne ožiljke, shvatiće na obje strane da je život važniji od laži i svađe.
Trebale bi biti ali nisu. Pogledaj samo ove omladine koja nije bila ni rodjena za vrijeme rata, nosaju majice sa Mladicevim likom, odrasli su u lazi, zatoceni u svojim mitovima nazalost.
aratet
Posts: 3142
Joined: 26/07/2016 12:33

#8 Re: Pomirenje Bošnjaka i Srba

Post by aratet »

Toliko su mladje generacije pametnije da i dalje su SDA mladi muslimani kod nas na vlasti.
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#9 Re: Pomirenje Bošnjaka i Srba

Post by hAZNADAR »

zunazu wrote:
Point. wrote:S obzirom da Srbi nikad nece priznati za ono sto su uradili, od pomirenja nema nista.
Mlade generacije bi trebale biti pametnije, one nemaju direktne ožiljke, shvatiće na obje strane da je život važniji od laži i svađe.
Sa merakom bi napravili oziljke i mladjim generacijama.
A mladji iako bez oziljaka imaju zivjeti sa zabranom bosanskog jezika, proglasavanjem tog jezika nepostojecim, proglasavanjem bosnjacke nacije izmisljenom ili nepostojecom, tretiranjem Bosnjaka kao nize vrste, mitomanijom gdje se tumace kao genetski otpad i odrodi, da ih zovu turci ili poturice, imaju da zive sa diskriminacijom, imaju da zive da neko slavi koljace njihove familije,... itd. Jesi li upoznao mladje i kako razmisljaju? Imaju vise dostojanstva nego mi koji smo ubijeni malo u pojam i mladji ce zadnji prihvatiti pomirenje uz ovo gore nabrojano.

Treba stvarno biti bezkicmenjak pa sve to progutati, prihvatiti i ici na pomirenje.

Zato je naslov debilski i zato naslov oslikava cemer i jad naseg mentalnog stanja. Isto kao parija u Indiji, robovi u stara vremena sto su se navikli na status.

Volio bih da imamo barem pozitivnu nulu kao osnovu za pomirenje. Eto mozemo zaboraviti proslost. Ali sadasnjost nije nimalo dobra.
User avatar
japin_mutapi
Posts: 11523
Joined: 11/06/2011 19:00
Location: Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#10 Re: Pomirenje Bošnjaka i Srba

Post by japin_mutapi »

Nikad robom.
User avatar
zunazu
Posts: 1429
Joined: 02/11/2014 11:20

#11 Re: Pomirenje Bošnjaka i Srba

Post by zunazu »

Maraschino wrote: zakasnio si bar 20 godina.
Prije 20 godina nije bilo ni teoretske šanse da se o tome uopšte razgovara.
Point. wrote:Pogledaj samo ove omladine koja nije bila ni rodjena za vrijeme rata, nosaju majice sa Mladicevim likom, odrasli su u lazi, zatoceni u svojim mitovima nazalost.
To je tačno, ali to su furke i one su prolazne.
aratet wrote:Toliko su mladje generacije pametnije da i dalje su SDA mladi muslimani kod nas na vlasti.
Mladi ne glasaju i to je njihov dio krivice, a SDA opstaje najvećim dijelom zbog sijedih glava koje potrče prvi da zaokruže svoje "zaštitnike". I svejedno to nema veze sa temom, a mladi su uvijek pametniji od starijih.
User avatar
cyprus
Posts: 39272
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#12 Re: Pomirenje Bošnjaka i Srba

Post by cyprus »

Ja mislim da se malo potcjenjuje razum mladih ljudi... Situacija definitivno nije dobra, kako bi i bila nakon silne indoktrinacije i ispiranje mozga koju oni proživljavaju kroz odrastanje, ali prema mom iskustvu u kontaktu sa njima, mislim da ove generacije koje ne pamte rat razmišljaju ipak zdravije nego što bi se dalo očekivati s obzirom na okolnosti... A glavni je problem u tome što oni koji imaju najzdravije razmišljanje žele otići odavde čim im se ukaže prilika...
Last edited by cyprus on 15/03/2017 23:34, edited 1 time in total.
User avatar
zunazu
Posts: 1429
Joined: 02/11/2014 11:20

#13 Re: Pomirenje Bošnjaka i Srba

Post by zunazu »

hAZNADAR wrote:Treba stvarno biti bezkicmenjak pa sve to progutati, prihvatiti i ici na pomirenje.
Nije tebi niko kriv što ne razumiješ i što si nakljukan frustracijama. Pomirenje i saradnja radi budućnosti ne znače da trebaš nekome da se saginješ. I naveo sam jasno da su preduslovi za pomirenje istina, uvažavanje i međusobno poštivanje i naroda i granica.
cyprus wrote:Ja mislim da se malo potcjenjuje razum mladih ljudi... Situacija definitivno nije dobra, kako bi i bila nakon silne indoktrinacije i ispiranje mozga koju oni proživljavaju kroz odrastanje, ali prema mom iskustvu u kontaktu sa njima, mislim da ove generacije koje ne pamte rat razmišljaju ipak zdravije nego što bi se dalo očekivati s obzirom na okolnosti...
To je apsolutno tako, ali treba zaista komunicirati sa mladim ljudima i vidjeti šta misle, a ne suditi prema nekolicini debila koji se zabavljaju mržnjom preko interneta.
dudevitz
Posts: 94
Joined: 16/09/2012 10:08

#14 Re: Pomirenje Bošnjaka i Srba

Post by dudevitz »

aratet wrote:Toliko su mladje generacije pametnije da i dalje su SDA mladi muslimani kod nas na vlasti.
Ja vala, zato su u hrvatskog i srpskog naroda sve sami europejci.
Blago nama.

A Bošnjaci su se odavno pomirili, i s jednima i s drugima.
Problem je što Srbi i Hrvati nikad nisu odustali od cilja koji su započeli ostvarivati 90tih, i tu im Bošnjaci smetaju, i zato je s Bošnjacima svaki prijateljski odnos fiktivan.

Srebrenička majka Fatima će opet pomoći svojoj komšinici Joki, a Joka Fatimi neće. Čak će joj baciti bombu u dvorište prvom prilikom.
A zašto je to tako, evo ja stvarno ne znam.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#15 Re: Pomirenje Bošnjaka i Srba

Post by insomnia78 »

aratet wrote:Toliko su mladje generacije pametnije da i dalje su SDA mladi muslimani kod nas na vlasti.
Kme, kme
Da Celo ne ubi svata...
Image
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#16 Re: Pomirenje Bošnjaka i Srba

Post by Maraschino »

Srpska politicka scena od 90-tih do danas na jednoj slici.

Sve je isto samo njega nema.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#17 Re: Pomirenje Bošnjaka i Srba

Post by Maraschino »

zunazu wrote:
Maraschino wrote: zakasnio si bar 20 godina.
Prije 20 godina nije bilo ni teoretske šanse da se o tome uopšte razgovara.
Ako je iko bilo zainteresovan za pomirenje i suzivot bili su to Bosnjaci kao najvece zrvtve ali je djikani(ne Srbi) ucinili sve da ubiju taj suzivot zatvarajuci se u tor u koji su pozvali istomisljenike misleci da imaju drzavu samo za sebe.

Da su imali imalo obraza na prvim zajednickim kontaktima na drzavnom nivou trebali su pitati ''kako dalje'' a ne samo srbovati. Kada su vidjeli da se to isplati kod glasaca onda su retoriku povecavali do usijanja. Gusili su svaki pokusaj suzivota...i da ne duzim, niti jedne inicijative sa njihove strane nije bilo nego samo ''vama vase, nama nase''.

p.s. sta je falilo da se djeca iz Bijeljine druze sa djecom iz Tuzle kroz razne skolske posjete, zajednicke ekskurzije. samo jedan primjer da se buduce generacije druze, razmjenjuju price i da se ne plase drugog i drugacijeg. Kako tad i dan danas.
User avatar
Kejn
Posts: 2630
Joined: 24/09/2016 12:24
Location: Sarajevo Temple Prime. U prvom safu

#18 Re: Pomirenje Bošnjaka i Srba

Post by Kejn »

Nema pomirenja niti će ga ikada biti poslije Srebrenice. Ono što će biti je interes i međusobna saradnja iz interesa i ništa više.
zenit dozic
Posts: 2411
Joined: 07/09/2014 11:48

#19 Re: Pomirenje Bošnjaka i Srba

Post by zenit dozic »

zunazu wrote:
Point. wrote:S obzirom da Srbi nikad nece priznati za ono sto su uradili, od pomirenja nema nista.
Mlade generacije bi trebale biti pametnije, one nemaju direktne ožiljke, shvatiće na obje strane da je život važniji od laži i svađe.
:thumbup:
Ne smiju biti u zabludi da ih komsije nece smaknut cim in se ukaze prilika kao sto su mislile predhodne generacije.
Vuk dlaku mnenja al cud ne.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23235
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#20 Re: Pomirenje Bošnjaka i Srba

Post by Sanjarko »

aratet wrote:Toliko su mladje generacije pametnije da i dalje su SDA mladi muslimani kod nas na vlasti.
Ko je mlad na vlasti bilo gdje. Sve stare prdonje na vlasti svuda.
Evo ja ne znam igdje u svijetu da je neko ispod 3 deset godina na vlasti, igdje.

Sve prdonje. Putin, Tramp, Bakir, Vucic, Dacic, Plenkovic, Kolinda, Seselj, Vuk 1 i 2, Covic, Cavic, Ivanic, [nastavi niz].

Cak ne znam da ima iko na vlasti ili u vlasti mladzi od 4 deset. Mogu mozda na prste nabrojat.

Sve preko 5 godina prdonje. Bilo muske ili zenske prdonje, i ne pustaju pozicije nigdje.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23235
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#21 Re: Pomirenje Bošnjaka i Srba

Post by Sanjarko »

Code: Select all

[quote="Vizionar 1985"]

Ko je mlad na vlasti bilo gdje. Sve stare prdonje na vlasti svuda.
Evo ja ne znam igdje u svijetu da je neko ispod 3 deset godina na vlasti, igdje.

Sve prdonje. Putin, Tramp, Bakir, Vucic, Dacic, Plenkovic, Kolinda, Seselj, Vuk 1 i 2, Covic, Cavic, Ivanic, [nastavi niz].

Cak ne znam da ima iko na vlasti ili u vlasti mladzi od 4 deset. Mogu mozda na prste nabrojat.

Sve preko 5 godina prdonje. Bilo muske ili zenske prdonje, i ne pustaju pozicije nigdje.[/quote]
Jos sam masio onog prije Plenkovica, pa i ove ostale Radoncic, Komsic, Lagumdzija, ova sadasnja klika Sdp Hrvatske i Bosne itd.

Sve Stare Prdonje na Vlasti i Pozicijama. :(

Cak i drugdje, od Doktora pa nadalje.
User avatar
zunazu
Posts: 1429
Joined: 02/11/2014 11:20

#22 Re: Pomirenje Bošnjaka i Srba

Post by zunazu »

Maraschino wrote: Ako je iko bilo zainteresovan za pomirenje i suzivot bili su to Bosnjaci kao najvece zrvtve ali je djikani(ne Srbi) ucinili sve da ubiju taj suzivot zatvarajuci se u tor u koji su pozvali istomisljenike misleci da imaju drzavu samo za sebe
U smislu osvješćenja, takva đikanska politika je nama bila potrebna jedno vrijeme. Da nas nisu svako malo podsjećali kakvi su lažovi, licemjeri i hinje, a mi naivni i budale, situacija bi nam bila gora. Mi se lako opustimo.

Ali to vremenom treba potiskivati, sad nam fali lobiranja vani da se legalnim političkim putevima poukidaju granice unutar države. Svaka presuda ima neke posljedice, samo je ova naša za genocid ostala na objavi, što je potpun apsurd. Kad neko ukrade auto i presudi se da je kriv, auto se vrati a lopov bude kažnjen. Ovdje je donesena presuda za genocid, a niko se počešao nije da se ukinu rezultati genocida i kazni počinilac. Oni zločince trpaju u policiju i na političke funkcije. Da li smo mi toliko glupi i dokle seže bolest srpske politike?

Moraju se rasturiti rezultati genocida, pa ko je spreman za suživot neka živi i da mu se garantuju sve slobode, a kome se ne sviđa nek ide gdje mu je bolje. Nećemo se mi zbog papaka zatvarati prema multietničnosti i svijetu, jer nikad nismo živjeli takvim životom i nikad takva društva nisu napredovala.
User avatar
GeeTnT
Posts: 5738
Joined: 06/01/2015 10:15
Location: ...u krompiru

#23 Re: Pomirenje Bošnjaka i Srba

Post by GeeTnT »

cyprus wrote:Ja mislim da se malo potcjenjuje razum mladih ljudi... Situacija definitivno nije dobra, kako bi i bila nakon silne indoktrinacije i ispiranje mozga koju oni proživljavaju kroz odrastanje, ali prema mom iskustvu u kontaktu sa njima, mislim da ove generacije koje ne pamte rat razmišljaju ipak zdravije nego što bi se dalo očekivati s obzirom na okolnosti... A glavni je problem u tome što oni koji imaju najzdravije razmišljanje žele otići odavde čim im se ukaže prilika...
Ti si raja, jaran, prijatelj i cool, a onda dodje izmedju ostalih datuma i nesretni 11 juli i onda se zapitam da li je moje misljenje kao mladom covjeku ispravno...
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#24 Re: Pomirenje Bošnjaka i Srba

Post by hAZNADAR »

zunazu wrote:
hAZNADAR wrote:Treba stvarno biti bezkicmenjak pa sve to progutati, prihvatiti i ici na pomirenje.
Nije tebi niko kriv što ne razumiješ i što si nakljukan frustracijama. Pomirenje i saradnja radi budućnosti ne znače da trebaš nekome da se saginješ. I naveo sam jasno da su preduslovi za pomirenje istina, uvažavanje i međusobno poštivanje i naroda i granica.
cyprus wrote:Ja mislim da se malo potcjenjuje razum mladih ljudi... Situacija definitivno nije dobra, kako bi i bila nakon silne indoktrinacije i ispiranje mozga koju oni proživljavaju kroz odrastanje, ali prema mom iskustvu u kontaktu sa njima, mislim da ove generacije koje ne pamte rat razmišljaju ipak zdravije nego što bi se dalo očekivati s obzirom na okolnosti...
To je apsolutno tako, ali treba zaista komunicirati sa mladim ljudima i vidjeti šta misle, a ne suditi prema nekolicini debila koji se zabavljaju mržnjom preko interneta.
A sta mislis da malo odes do Banjaluke recimo, provedes tamo vremena i malo upoznas stavove mlade generacije?
Kao sto rekoh - postoji mnogo stvari i stavova o nama koji nisu cak ni na nuli. Svako prihvatanje ruke ili pruzanje je saginjanje dokle god si donji i nizeg statusa u svakom pogledu.

Stariji su cesto ubijeni u pojam i navikli se na to. Mladi ne pamte logore, razocarenja, izdaju prijatelja ili komsija, silne uvrede i razvlacenje pameti,...
Mladi odrastaju sa defaultom - standardima koji su poznati i koje mozes procitati. Pocev od udzbenika, medija pa do komentara na vijest recimo na nezavisnim.

A taj default ti ocigledno nije poznat. Ili si prihvatio svoje dodijeljeno mjesto.
aratet
Posts: 3142
Joined: 26/07/2016 12:33

#25 Re: Pomirenje Bošnjaka i Srba

Post by aratet »

insomnia78 wrote:
aratet wrote:Toliko su mladje generacije pametnije da i dalje su SDA mladi muslimani kod nas na vlasti.
Kme, kme
Da Celo ne ubi svata...
Image
Iskreno, hebe mi se za njih, nek Hitlera postave, bitnije mi je ko je kod nas na vlasti.
Post Reply