Poltronski mentalitet Balkanaca

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

korisnicki
Posts: 182
Joined: 13/03/2021 12:12

#1 Poltronski mentalitet Balkanaca

Post by korisnicki »

Gdje god sam boravio i kroz što u životu prolazio: škola, posao, vojska, udruge...., ulizništvo, dodvoravanje većine bilo je dominantno. Postoje izuzeci koji odudaraju i u pravilu "stradavaju". Moj je dojam da je to posebno izraženo kod Balkanaca a eventualno objašnjenje bih bilo to da tu nikada kroz istoriju nije postojala vladavina prava. Za razliku od većine zapadnog svijeta gdje se obični smrtnici uglavnom mogu pouzdati u institucije, na Balkanu borba za opstanak iziskuje dodvoravanje "moćnima i jakima" i takav mentalitet je stvaran stoljećima. Čujem da zapadnjaci uglavnom ne padaju na ulizivanja Balkanaca na poslu. Možda je to i šire u ljudskoj (životinjskoj) prirodi da se pokorava dominantnim, agresivnim predvodnicima čopora?
Piaty
Posts: 5725
Joined: 01/12/2020 00:58

#2 Re: Poltronski mentalitet Balkanaca

Post by Piaty »

korisnicki wrote: 24/08/2023 17:04 Gdje god sam boravio i kroz što u životu prolazio: škola, posao, vojska, udruge...., ulizništvo, dodvoravanje većine bilo je dominantno. Postoje izuzeci koji odudaraju i u pravilu "stradavaju". Moj je dojam da je to posebno izraženo kod Balkanaca a eventualno objašnjenje bih bilo to da tu nikada kroz istoriju nije postojala vladavina prava. Za razliku od većine zapadnog svijeta gdje se obični smrtnici uglavnom mogu pouzdati u institucije, na Balkanu borba za opstanak iziskuje dodvoravanje "moćnima i jakima" i takav mentalitet je stvaran stoljećima. Čujem da zapadnjaci uglavnom ne padaju na ulizivanja Balkanaca na poslu. Možda je to i šire u ljudskoj (životinjskoj) prirodi da se pokorava dominantnim, agresivnim predvodnicima čopora?
Oduvjek je postojalo neko pravo.

Po meni je stvar u stalnim društvenim i državnim prekidima odnosno diskontinuitetima.
Nakon svakog prethodnog poretka je potrebno vrijeme za adaptaciju novog, a za to ovi narodi nikada nisu imali volju (ili je nisu htjeli imati).

Kultura, religija, genetika, tradicija itd.
Prostor na kojem ovi narodi žive je jako zajeban i tada mi uvijek na um padne Portugal. Baš ih je bolio ćošak vazda jer su tamo negdje na krajnjem istoku pa čak ne znam da li su i dva svjetska rata imali uopće toliki utjecaj na njihovu zemlju. E sada to uporedi sa ovim prostorom ovdje na kojem je jedan, od dva svjetska rata, čak i počeo.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66258
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#3 Re: Poltronski mentalitet Balkanaca

Post by _BataZiv_0809 »

Portugal na istoku? Evropa je odsjecena, milorde :D

Halali, morao sam :kiss:
Piaty
Posts: 5725
Joined: 01/12/2020 00:58

#4 Re: Poltronski mentalitet Balkanaca

Post by Piaty »

_BataZiv_0809 wrote: 24/08/2023 17:17 Portugal na istoku? Evropa je odsjecena, milorde :D

Halali, morao sam :kiss:
:lol:

Neka, neka...

Neka ih malo na istoku
moimoi
Posts: 4713
Joined: 01/07/2006 12:59

#5 Re: Poltronski mentalitet Balkanaca

Post by moimoi »

Piaty wrote: 24/08/2023 17:15
korisnicki wrote: 24/08/2023 17:04 Gdje god sam boravio i kroz što u životu prolazio: škola, posao, vojska, udruge...., ulizništvo, dodvoravanje većine bilo je dominantno. Postoje izuzeci koji odudaraju i u pravilu "stradavaju". Moj je dojam da je to posebno izraženo kod Balkanaca a eventualno objašnjenje bih bilo to da tu nikada kroz istoriju nije postojala vladavina prava. Za razliku od većine zapadnog svijeta gdje se obični smrtnici uglavnom mogu pouzdati u institucije, na Balkanu borba za opstanak iziskuje dodvoravanje "moćnima i jakima" i takav mentalitet je stvaran stoljećima. Čujem da zapadnjaci uglavnom ne padaju na ulizivanja Balkanaca na poslu. Možda je to i šire u ljudskoj (životinjskoj) prirodi da se pokorava dominantnim, agresivnim predvodnicima čopora?
Oduvjek je postojalo neko pravo.

Po meni je stvar u stalnim društvenim i državnim prekidima odnosno diskontinuitetima.
Nakon svakog prethodnog poretka je potrebno vrijeme za adaptaciju novog, a za to ovi narodi nikada nisu imali volju (ili je nisu htjeli imati).

Kultura, religija, genetika, tradicija itd.
Prostor na kojem ovi narodi žive je jako zajeban i tada mi uvijek na um padne Portugal. Baš ih je bolio ćošak vazda jer su tamo negdje na krajnjem istoku pa čak ne znam da li su i dva svjetska rata imali uopće toliki utjecaj na njihovu zemlju. E sada to uporedi sa ovim prostorom ovdje na kojem je jedan, od dva svjetska rata, čak i počeo.
Haj mimo istok, zapad, sjever i jug
Portugalci su isto tako bili kolonialisti. :D

Podanicki mentalitet ti je kod svih non kolonijalistickih zemalja.
Sto ukljucije i nas.
Ulizice naravno da niko ne voli jer su iskvareni. Jedno pricaju, drugo rade, trece misle. Vrlo jednostavno.
User avatar
qlface
Posts: 305
Joined: 04/04/2013 09:38

#6 Re: Poltronski mentalitet Balkanaca

Post by qlface »

Sposobni jebivjetri uzimaju glavni dio kolača jer neće da se sagnu nikome, poltroni kupe mrvice svojih gospodara i hejtaju spomenute jebivjetre. To je jednostavno socijalna piramida koja oduvijek postoji.
korisnicki
Posts: 182
Joined: 13/03/2021 12:12

#7 Re: Poltronski mentalitet Balkanaca

Post by korisnicki »

moimoi wrote: 24/08/2023 18:58
Piaty wrote: 24/08/2023 17:15

Oduvjek je postojalo neko pravo.

Po meni je stvar u stalnim društvenim i državnim prekidima odnosno diskontinuitetima.
Nakon svakog prethodnog poretka je potrebno vrijeme za adaptaciju novog, a za to ovi narodi nikada nisu imali volju (ili je nisu htjeli imati).

Kultura, religija, genetika, tradicija itd.
Prostor na kojem ovi narodi žive je jako zajeban i tada mi uvijek na um padne Portugal. Baš ih je bolio ćošak vazda jer su tamo negdje na krajnjem istoku pa čak ne znam da li su i dva svjetska rata imali uopće toliki utjecaj na njihovu zemlju. E sada to uporedi sa ovim prostorom ovdje na kojem je jedan, od dva svjetska rata, čak i počeo.
Haj mimo istok, zapad, sjever i jug
Portugalci su isto tako bili kolonialisti. :D

Podanicki mentalitet ti je kod svih non kolonijalistickih zemalja.
Sto ukljucije i nas.
Ulizice naravno da niko ne voli jer su iskvareni. Jedno pricaju, drugo rade, trece misle. Vrlo jednostavno.
Nebih se složio da ih baš niko ne voli. Na poslu prođu mnogo bolje nego vrijedni i pošteni. Svima manje više godi da im se titra i ugađa.
moimoi
Posts: 4713
Joined: 01/07/2006 12:59

#8 Re: Poltronski mentalitet Balkanaca

Post by moimoi »

korisnicki wrote: 24/08/2023 19:40
moimoi wrote: 24/08/2023 18:58

Haj mimo istok, zapad, sjever i jug
Portugalci su isto tako bili kolonialisti. :D

Podanicki mentalitet ti je kod svih non kolonijalistickih zemalja.
Sto ukljucije i nas.
Ulizice naravno da niko ne voli jer su iskvareni. Jedno pricaju, drugo rade, trece misle. Vrlo jednostavno.
Nebih se složio da ih baš niko ne voli. Na poslu prođu mnogo bolje nego vrijedni i pošteni. Svima manje više godi da im se titra i ugađa.
Mislis? Svi ti koji kao “vole” drze takve na zutom svjetlu. Niko nije glup
User avatar
apsidejzi
Posts: 8278
Joined: 25/05/2013 23:49

#9 Re: Poltronski mentalitet Balkanaca

Post by apsidejzi »

U zivotu je najbitnije biti ekonomski neovisan ili ako vec moras, ovisiti o sto manjem broju ljudi
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66258
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#10 Re: Poltronski mentalitet Balkanaca

Post by _BataZiv_0809 »

apsidejzi wrote: 24/08/2023 23:19 U zivotu je najbitnije biti ekonomski neovisan ili ako vec moras, ovisiti o sto manjem broju ljudi
Treba samo imat para
mali_balon
Posts: 11393
Joined: 12/09/2012 09:57

#11 Re: Poltronski mentalitet Balkanaca

Post by mali_balon »

Nije to samo kod balkanaca ima toga svugdje.....samo sto se mi furamo da smo posteni, fer, razumni, sto bi se reklo ljudi....jest la kurcu, jesmo kad je tudjim kurcem floginje mlatit cim nam dodje voda do grla ne da bi se uvlacili u cmarove nego bi vrsili i falacio onako reda radi.....
Znam ja nas jebo ti nas ...

Izvinjavam se na poganom jeziku
User avatar
mk ultra
Posts: 19545
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#12 Re: Poltronski mentalitet Balkanaca

Post by mk ultra »

bez obzira na pare, i na svašta nešto dodatno

mislim da je temeljna razlika u pismenosti i edukaciji, a u krajnjem dometu u koeficijentu inteligencije

ne možeš ti očekivati da neko poštuje zakon kad ga ne zna ni pročitati

a mislim da je procenat nepismenih trenutno u BiH oko 40%
dakle ljudi kojima da daš jednostavan tekst, a ne zakon, prvo će imati muke da pročitaju a zatim i da shvate šta je pisac htio reći.
ne znaju jebeni obrazac popuniti, piše ime i prezime on napiše nešto treće ili te pita šta će tu napisati.

možeš ti imati para, i biti glup zakurac. e onda su takvi najgori, jer oni postavljaju neka pravila po svom nahođenju, jer ih novac drži u nekom vrhovnom stadiju.

na ovo se svede.

dakle br1 - edukacija i opismenjavanje, moraju se ljudi navići da je pozitivno biti pametan, učtiv, pismen.
moimoi
Posts: 4713
Joined: 01/07/2006 12:59

#13 Re: Poltronski mentalitet Balkanaca

Post by moimoi »

Mislim da je funkcionalna nepismenost mnogo veca od 40%. Pogotovo nove generacije. Rekla bih mozda cak i 80%.
User avatar
Truba
Posts: 81801
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#14 Re: Poltronski mentalitet Balkanaca

Post by Truba »

dosta što si tu napisao je nesigurnost...proizašla iz 500 godina nepostojanja demokracije i normalnog sustava školovanja
takodjer i obrasci su levatski napravljeni da zbune i doktora nauka koji piše rukom otsijek (umjesto odsjek) svojim očima vidio

da ne spominjemo da ljudi u nacionalnost stave R BiH :D :lol:

dobri smo mi kakva nas je sudbina zadesila da smo uamerici bili bi većinu vremena na remontu ili resortu protiv ptsp
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 10619
Joined: 10/03/2022 22:16

#15 Re: Poltronski mentalitet Balkanaca

Post by ZoomZoomKiwi »

mk ultra wrote: 25/08/2023 08:29 bez obzira na pare, i na svašta nešto dodatno

mislim da je temeljna razlika u pismenosti i edukaciji, a u krajnjem dometu u koeficijentu inteligencije

ne možeš ti očekivati da neko poštuje zakon kad ga ne zna ni pročitati

a mislim da je procenat nepismenih trenutno u BiH oko 40%
dakle ljudi kojima da daš jednostavan tekst, a ne zakon, prvo će imati muke da pročitaju a zatim i da shvate šta je pisac htio reći.
ne znaju jebeni obrazac popuniti, piše ime i prezime on napiše nešto treće ili te pita šta će tu napisati.

možeš ti imati para, i biti glup zakurac. e onda su takvi najgori, jer oni postavljaju neka pravila po svom nahođenju, jer ih novac drži u nekom vrhovnom stadiju.

na ovo se svede.

dakle br1 - edukacija i opismenjavanje, moraju se ljudi navići da je pozitivno biti pametan, učtiv, pismen.
Ovo je temeljna istina i razlog što smo tu gdje jesmo.
A samo zato jer ovima na vlasti zadnjih četvrt vijeka nije odgovaralo da narod bude pismeniji i pametniji, pošto takav narod ne bi bio njihovo glasačko tijelo više.

Pa bolan u 2023. godini ja moram muhur udarat’ na svaku stranicu ponude i ići ovjeravati izjave za tendere jer sistem e-citizen, e-potpis, e-štembilj i tako dalje ne da ne postoje, nego uopće nisu ni u planu, ni na papiru, a kamoli da se priča o nekoj implementaciji.
korisnicki
Posts: 182
Joined: 13/03/2021 12:12

#16 Re: Poltronski mentalitet Balkanaca

Post by korisnicki »

moimoi wrote: 24/08/2023 19:49
korisnicki wrote: 24/08/2023 19:40
Nebih se složio da ih baš niko ne voli. Na poslu prođu mnogo bolje nego vrijedni i pošteni. Svima manje više godi da im se titra i ugađa.
Mislis? Svi ti koji kao “vole” drze takve na zutom svjetlu. Niko nije glup
Ali to je ipak društveno prihvatljivo ponašanje dok se nebih moglo reći da je društveno prihvatljivo ako se držiš nekih svojih principa koji odudaraju od mainstreama. Društveno prihvatljivo je to što nema državne firme gdje radno mjesto od direktora do čistačice nije plaćeno ili rodbinski i partijski kadrovirano (iako nanose ogromnu štetu društvu). Nije društveno prihvatljivo kada neki bijednik ukrade čokoladu u tržnom centru. Malom lopovu skida se glava a velikom kapa.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 10619
Joined: 10/03/2022 22:16

#17 Re: Poltronski mentalitet Balkanaca

Post by ZoomZoomKiwi »

korisnicki wrote: 25/08/2023 09:18
moimoi wrote: 24/08/2023 19:49
Mislis? Svi ti koji kao “vole” drze takve na zutom svjetlu. Niko nije glup
Ali to je ipak društveno prihvatljivo ponašanje dok se nebih moglo reći da je društveno prihvatljivo ako se držiš nekih svojih principa koji odudaraju od mainstreama. Društveno prihvatljivo je to što nema državne firme gdje radno mjesto od direktora do čistačice nije plaćeno ili rodbinski i partijski kadrovirano (iako nanose ogromnu štetu društvu). Nije društveno prihvatljivo kada neki bijednik ukrade čokoladu u tržnom centru. Malom lopovu skida se glava a velikom kapa.
Tako smo odgajani od ‘93. do danas.

Sad treba proći 150 godina da se to promijeni, i to ako počnemo danas odmah jako bez izuzetaka.
korisnicki
Posts: 182
Joined: 13/03/2021 12:12

#18 Re: Poltronski mentalitet Balkanaca

Post by korisnicki »

EFD22 wrote: 25/08/2023 09:20
korisnicki wrote: 25/08/2023 09:18
Ali to je ipak društveno prihvatljivo ponašanje dok se nebih moglo reći da je društveno prihvatljivo ako se držiš nekih svojih principa koji odudaraju od mainstreama. Društveno prihvatljivo je to što nema državne firme gdje radno mjesto od direktora do čistačice nije plaćeno ili rodbinski i partijski kadrovirano (iako nanose ogromnu štetu društvu). Nije društveno prihvatljivo kada neki bijednik ukrade čokoladu u tržnom centru. Malom lopovu skida se glava a velikom kapa.
Tako smo odgajani od ‘93. do danas.

Sad treba proći 150 godina da se to promijeni, i to ako počnemo danas odmah jako bez izuzetaka.
Tako je bilo i prije 93-e.
User avatar
Dope_Man
Posts: 7780
Joined: 03/06/2016 16:31

#19 Re: Poltronski mentalitet Balkanaca

Post by Dope_Man »

mali_balon wrote: 25/08/2023 07:55 Nije to samo kod balkanaca ima toga svugdje.....samo sto se mi furamo da smo posteni, fer, razumni, sto bi se reklo ljudi....jest la kurcu, jesmo kad je tudjim kurcem floginje mlatit cim nam dodje voda do grla ne da bi se uvlacili u cmarove nego bi vrsili i falacio onako reda radi.....
Znam ja nas jebo ti nas ...

Izvinjavam se na poganom jeziku
Uoravo tako, svugdje toga ima. A balkanskim drzavama su vjerovatno najslicnije svi od Meksika pa do Argentine. Isti mentalni sklop, zajebat, ukrast, a opet se vide kao ljudine, veliki vjernici, mehrhametli... U obje situacije institucije su tu jer moraju biti, a svi vole zavrtati mimo bilo kakvih pravila. Samo sto oni, na sve to, jos imaju i uzgoj/trgovinu bijelog i zutog pa se oko toga razvio daleko ekstremniji kriminal.
User avatar
mayab
Posts: 27202
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#20 Re: Poltronski mentalitet Balkanaca

Post by mayab »

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

User avatar
mk ultra
Posts: 19545
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#21 Re: Poltronski mentalitet Balkanaca

Post by mk ultra »

Slazem se da ima svugdje
Ali je kod nas doslovno u svemu

To sto neki dan Vukanovic proziva autolimara kojeg su postavili da vodi sektor javnog zdravlja.



Nepismen sa VD :mrgreen:
xenxen
Posts: 15
Joined: 24/02/2021 16:04

#22 Re: Poltronski mentalitet Balkanaca

Post by xenxen »

korisnicki wrote: 24/08/2023 17:04 Gdje god sam boravio i kroz što u životu prolazio: škola, posao, vojska, udruge...., ulizništvo, dodvoravanje većine bilo je dominantno. Postoje izuzeci koji odudaraju i u pravilu "stradavaju". Moj je dojam da je to posebno izraženo kod Balkanaca a eventualno objašnjenje bih bilo to da tu nikada kroz istoriju nije postojala vladavina prava. Za razliku od većine zapadnog svijeta gdje se obični smrtnici uglavnom mogu pouzdati u institucije, na Balkanu borba za opstanak iziskuje dodvoravanje "moćnima i jakima" i takav mentalitet je stvaran stoljećima. Čujem da zapadnjaci uglavnom ne padaju na ulizivanja Balkanaca na poslu. Možda je to i šire u ljudskoj (životinjskoj) prirodi da se pokorava dominantnim, agresivnim predvodnicima čopora?
Ja mislim da su institucije samo ogledalo drustva i mentaliteta, ali sav taj splet okolnosti ucinio je svoje
Ima sigurno do istorije, posebno kod nas jer smo se stotinama godina samo dodvoravali i slusali druge. I ostali Balkanci, mada npr Srbi su se znali i pobunit' i protiv Turaka voditi ratove, i protiv Austrijanaca i protiv Obrenovica, Milosevica itd itd, a mi smo svima mahali, docekivali i jos patili za svojim okupatorima.

Ovo je prisutno od porodilista, famoznih bombonjera, preko vrtica i ucitelja kojima se kupuju vrijedni pokloni, preko ocjena i ucenika generacija u skoli, kasnije ispita, vozackih ispita, posla, reda kod doktora, reda na kasi. Ulizivanje i korupcija su normalizovani, da vas cak napadnu kada ukazete da to nije normalno, a kada se desi problem, onda niko nije odgovoran.

Ne mislim da je to u ljudskoj prirodi, beba kad se rodi ona vristi i place, nikome se ne dodvorava nego jasno izrazava svoje potrebe i emocije, ali obrazac ponasanja roditelja i njihovih predaka unazad 500 godina, kao i citav sistem ucine jedno slobodno i neopterecno bice korumpiranom ulizicom koja ne smije ni da kaza sta misli, nego titra drugima cio zivot.
User avatar
Cherry-Cherry
Posts: 6776
Joined: 20/02/2013 14:14

#23 Re: Poltronski mentalitet Balkanaca

Post by Cherry-Cherry »

Pa šta očekivati od naroda, koji je prihvatio vjeru okupatora zbog boljeg položaja u društvu
User avatar
Sanjarko
Posts: 23296
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#24 Re: Poltronski mentalitet Balkanaca

Post by Sanjarko »

Cherry-Cherry wrote: 27/08/2023 06:42 Pa šta očekivati od naroda, koji je prihvatio vjeru okupatora zbog boljeg položaja u društvu
Sto nije u 500 godina opet vjeru promjenio i vratio se u domicilnu, ne okupatorsku, vjekovnu? :thumbup:
izvrsni direktor
Posts: 9377
Joined: 20/12/2018 16:11

#25 Re: Poltronski mentalitet Balkanaca

Post by izvrsni direktor »

Dope_Man wrote: 26/08/2023 00:24
mali_balon wrote: 25/08/2023 07:55 Nije to samo kod balkanaca ima toga svugdje.....samo sto se mi furamo da smo posteni, fer, razumni, sto bi se reklo ljudi....jest la kurcu, jesmo kad je tudjim kurcem floginje mlatit cim nam dodje voda do grla ne da bi se uvlacili u cmarove nego bi vrsili i falacio onako reda radi.....
Znam ja nas jebo ti nas ...

Izvinjavam se na poganom jeziku
Uoravo tako, svugdje toga ima. A balkanskim drzavama su vjerovatno najslicnije svi od Meksika pa do Argentine. Isti mentalni sklop, zajebat, ukrast, a opet se vide kao ljudine, veliki vjernici, mehrhametli... U obje situacije institucije su tu jer moraju biti, a svi vole zavrtati mimo bilo kakvih pravila. Samo sto oni, na sve to, jos imaju i uzgoj/trgovinu bijelog i zutog pa se oko toga razvio daleko ekstremniji kriminal.
:thumbup: nema kaze postenijih insana od nas :-)
Post Reply