Poljska

Post Reply
Klitemnestraaa
Posts: 1047
Joined: 25/03/2013 22:17

#26 Re: Poljska

Post by Klitemnestraaa »

uglavnomja wrote:
Grean wrote:Vjerovatno rasisti broj 1 u Evropi. Konzervativni i zatvreni, neprijateljski nastrojeni generalno prema stranicima.

Putujem u mnoge zemlje i izmedju ostalih i Poljsku, Gdanjsk a oni su mi najmrza destinacija ubjedljivo. Neko pomenu Ruse, kao gori rasisti, mozda jesu ali su mi kao ljudi i drustvo puno drazi od Poljaka, bar ovi balticki Rusi koje srecem.

Generalno, najantipaticnija nacija bez konkurencije.

zanimljiv osvrt


i daje mogucnost za drugu vrstu rasprave (mada je svako generalizovanje glupo i besmisleno, ni jedan narod nije skup istih jedinki)

da li su poljaci (bosanci, spanci, eskimi, kinezi ...) koji zive u svojim zemljama isti kao svoji sunarodnjaci koji zive duzi period u drugim zemljama?



evo, da krenem od sebe, ne samo da sam par hiljada km daleko nego se i moje razmisljanje o svijetu generalno promijenilo za par hiljada nekih jedinica :D i to sve u nekih 6 godina.
kako je tek onim sto su duze vani.


konkretno, ovo malo poljaka sto znam su mi super :-D

i nesto malo rusa isto

valjda je do farbe

i lokacije, na istom smo.
Naravno da nisu jer je osoba uglavnom produkt sredine/sredina iz koje/ih dolazi//u kojim je boravila (a obrazovanje je po meni najkljucniji segment toga), a ne produkt DNK. Ja, ima nasih patriota vani koji imaju mindset gori od onog onih vukojebina ispod Vlasica, ali to su ugl. ljudi sto ne pricaju jezike, sto su kasno se preselili i ne ulazu 1% truda da se integriraju..

Ja sam isto tako hejtala nasu dijasporu jer samo kukaju da im covjek za sadake da i onda jednom upoznah lika koji je s 2 godine otisao u Njemacku i u BiH je bio 5-6 puta na sedmicu-dvije.. Ma onaj stereotipicni Svabo znaci, meni je vise on stereotipican, nego vecina Nijemaca koje znam... Pitam ga s kim se druzi, kaze s Nijemcima i ostalim strancima s nj faksa, ali s nasim ne bas jer ih nema u nj blizini i ne vidi razlog da se druzi s nasima samo zato sto je on rodom odavde, vec ono pokupi raju s faksa i sa sporta. Kaze ne osjeca se pripadnim nigdje i pripadnost mu je glupa, osjeca se gradjaninom planete zemlje i svugdje se moze uklopiti. Na njemackom smo inace pricali i on mi je bas razbio sve predrasude i stereotipisanje dijaspore. :-D
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#27 Re: Poljska

Post by uglavnomja »

slazem se :thumbup:


jedino se ovo ne odnosi na arape, nisu se mrdnuli mentalno ni milimetar

a integracija nase dijaspore ima milion uslova, od toga odakle su i gdje su zavrsili, obrazovanje, broj prijatelja i rodbine u blizini, uticaj dzamije i crkve ...

ima svega :-)


poljaci su cisto ekonomska migracija, radno sposobni mladji ljudi i sa nekim odredjenim znanjima, obrazovanjima ... za razliku od izbjeglica
User avatar
Grean
Posts: 9334
Joined: 30/11/2013 19:47

#28 Re: Poljska

Post by Grean »

Koliko znam ti radnsposobni Poljaci su veca steta za ekonomiju zemalja u kojima rade nego izbjeglice, naime firme se registruju u Poljskoj i svi doprinosi se placaju tamo a u zemljama u kojima izvode poslove se placa samo PDV i ono sto popiju i pojedu. Ovo pricam o gradjevinskom sektoru. Koriste se rupe u zakonu.

Ovo vise kosta Njemacku, Svedsku, Irsku nego ono socijale sto daju ovim izbjeglicama ali izbjeglice su na tapetu jer to je mainstraem prica.

Ali nije to tema, tema je Poljska. Ja ih ne volim vidjeti ni u njihovoj zemlji a kamo li u svojoj, agresivni, alkohol, vriska, skika. Dobar primjer je bilo gostovanje navijaca Lecha u Sarajevu, slicno se ponasaju i kod kuce u sta sam se mogao uvjeriti.
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#29 Re: Poljska

Post by uglavnomja »

Grean wrote:Ne treba zaboraviti ni Tadeusza Mazowieckog, velikog covjeka i prijatelja BiH, uz papu jos jedan od izuzetaka koji potvrdjuju pravilo.

Znaci prvo Tadeusz pa papa, dva pozitivna lika medju 40 miliona.

ti se vjerovatno ne sjecas

Image


:)
Klitemnestraaa
Posts: 1047
Joined: 25/03/2013 22:17

#30 Re: Poljska

Post by Klitemnestraaa »

Grean wrote:Koliko znam ti radnsposobni Poljaci su veca steta za ekonomiju zemalja u kojima rade nego izbjeglice, naime firme se registruju u Poljskoj i svi doprinosi se placaju tamo a u zemljama u kojima izvode poslove se placa samo PDV i ono sto popiju i pojedu. Ovo pricam o gradjevinskom sektoru. Koriste se rupe u zakonu.

Ovo vise kosta Njemacku, Svedsku, Irsku nego ono socijale sto daju ovim izbjeglicama ali izbjeglice su na tapetu jer to je mainstraem prica.

Ali nije to tema, tema je Poljska. Ja ih ne volim vidjeti ni u njihovoj zemlji a kamo li u svojoj, agresivni, alkohol, vriska, skika. Dobar primjer je bilo gostovanje navijaca Lecha u Sarajevu, slicno se ponasaju i kod kuce u sta sam se mogao uvjeriti.
Podsjeti me na pricu moj prijatelja Poljaka, veli dosao da radi u De s Poljacima, radili su na prebrojavanju nekih poljskih produkata u njemackom nekom skladistu i trebali im bilingualni ljudi da prevode.
Kaze Poljaci vise pokrali, nego izbrojali. :-) :-)
Trecu noc jedna osoba DEPORTOVANA u Poljsku. Rekoh kako bolan deportovana, pa Pl je u EU. Kaze, napio se lik i hodao okolo gol i policija ga privede, nazove firmu koja je odgovorna za njega i ujutro ga u kombi i do Pl. :lol: :lol: :lol:
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#31 Re: Poljska

Post by uglavnomja »

Grean wrote:Koliko znam ti radnsposobni Poljaci su veca steta za ekonomiju zemalja u kojima rade nego izbjeglice, naime firme se registruju u Poljskoj i svi doprinosi se placaju tamo a u zemljama u kojima izvode poslove se placa samo PDV i ono sto popiju i pojedu. Ovo pricam o gradjevinskom sektoru. Koriste se rupe u zakonu.

Ovo vise kosta Njemacku, Svedsku, Irsku nego ono socijale sto daju ovim izbjeglicama ali izbjeglice su na tapetu jer to je mainstraem prica.

Ali nije to tema, tema je Poljska. Ja ih ne volim vidjeti ni u njihovoj zemlji a kamo li u svojoj, agresivni, alkohol, vriska, skika. Dobar primjer je bilo gostovanje navijaca Lecha u Sarajevu, slicno se ponasaju i kod kuce u sta sam se mogao uvjeriti.

nece bas biti ... plata zaradjena u nekoj zemlji se oporezuje u toj zemlji.
s tim da se plata moze zvanicno "smanjiti", a da se ostatak primi na neki drugi nacin. sto je ilegalno, naravno

drugo, rupe postoje, i to povelike, napr. djeciji doplatak za djecu koja zive u poljskoj


i poseban momentat - rad na crno :roll:
detroit-mercy
Posts: 16074
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#32 Re: Poljska

Post by detroit-mercy »

Poljska u mome srcu Mazurka :mrgreen:
Poljska nikad nije dala kvisilinga :mrgreen:
Kroz moj zivot prosle su jedno tri cetiri Poljakinje :mrgreen: o njima sve najbolje :izet:
User avatar
Krokodajl
Posts: 8237
Joined: 27/01/2016 12:36

#33 Re: Poljska

Post by Krokodajl »

Prolazio kroz Poljsku dva put, oba puta kroz neke gudure i selundre kraj Češke granice, upoznao dosta Poljaka, šega ljudi, solidno pričaju naš, ja Poljski nikako, ni pisano ni audio forma, teško ih je locirati gdje pripadaju, oni su baš nekako ta centralna Evropa, Čehe pogotovo Prag i taj dio, nije teško locirati ni u Zapadnu Evropu, Poljaci su ipak malo istočniji mentalitet ali opet ne toliko istočan.

Česi su recimo barem što sam ja uspio skontati manji rasisti, sad koliki su ksenofobi to ne znam, ali rasisti manji definitivno jesu, Prag pun Vijetnamaca, Poljaci su tu 0 bodova, nisu nešto oduševljeni strancima iako su naselili svaku moguću zemlju Evrope, sela sa ogromnim kućama i velikim gazdinstvima, ulične oznake koje nikako ne kontam i jeftina hrana.

Ekonomski su dosta uznapredovali, u Češkoj se vidi ogroman utjecaj stranih brendova, pa tako uletiš u trgovinu i kupuješ Nescafe, coca cola, nestle... u Poljskoj uđeš i kupuješ od poljske igle do poljske lokomotive...
bhnapoleon1
Posts: 6501
Joined: 11/05/2014 23:47

#34 Re: Poljska

Post by bhnapoleon1 »

Igrao sa poljskom Medieval total war 2, prekuco . Fina frakcija, dobra konjica a i lijep izgled. Izguras se sa Njemcima i ide to dobro. Danci znaju biti zafrkani ali se mogu.
User avatar
topcam
Posts: 5080
Joined: 08/07/2007 12:49

#35 Re: Poljska

Post by topcam »

Ko je upoznao poljaka, da je covjek?!
groove
Posts: 4644
Joined: 13/10/2007 08:18

#36 Re: Poljska

Post by groove »

poljakinje :srce:
User avatar
Edin H.
Posts: 47029
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#37 Re: Poljska

Post by Edin H. »

Krokodajl wrote: u Poljskoj uđeš i kupuješ od poljske igle do poljske lokomotive...
Losa kopija Gavrilovicevih prehrambenih proizvoda. Sta god probas tanko.
User avatar
Truba
Posts: 81734
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#38 Re: Poljska

Post by Truba »

samo pratis koji forumas sta ne voli
i onda donosis zakljucke kamo neka zemlja ide
i je li na pravom putu :thumbup: ili ne
aratet
Posts: 3142
Joined: 26/07/2016 12:33

#39 Re: Poljska

Post by aratet »

Pratio sam Olimpijske igre, strasni su u atletici, ako izuzmemo crnce koji su bogom dani da uzimaju medalju, onda su suhi vrh.
User avatar
Grean
Posts: 9334
Joined: 30/11/2013 19:47

#40 Re: Poljska

Post by Grean »

uglavnomja wrote:
Grean wrote:Koliko znam ti radnsposobni Poljaci su veca steta za ekonomiju zemalja u kojima rade nego izbjeglice, naime firme se registruju u Poljskoj i svi doprinosi se placaju tamo a u zemljama u kojima izvode poslove se placa samo PDV i ono sto popiju i pojedu. Ovo pricam o gradjevinskom sektoru. Koriste se rupe u zakonu.

Ovo vise kosta Njemacku, Svedsku, Irsku nego ono socijale sto daju ovim izbjeglicama ali izbjeglice su na tapetu jer to je mainstraem prica.

Ali nije to tema, tema je Poljska. Ja ih ne volim vidjeti ni u njihovoj zemlji a kamo li u svojoj, agresivni, alkohol, vriska, skika. Dobar primjer je bilo gostovanje navijaca Lecha u Sarajevu, slicno se ponasaju i kod kuce u sta sam se mogao uvjeriti.

nece bas biti ... plata zaradjena u nekoj zemlji se oporezuje u toj zemlji.
s tim da se plata moze zvanicno "smanjiti", a da se ostatak primi na neki drugi nacin. sto je ilegalno, naravno

drugo, rupe postoje, i to povelike, napr. djeciji doplatak za djecu koja zive u poljskoj


i poseban momentat - rad na crno :roll:


Mislim da nisi u pravu, svi doprinosi se uplacuju tamo gdje je firma i radnik registrovan sa mjestom prebivalista. Isto tako da bi placao porez na platu moras biti registrovan na adresi duze od sest mjeseci. Mislim da ne placaju nista od toga jer nije tesko izbjeci.

Tako barem pricaju njihovi domicilni konkurenti iz zemalja u kojima ovi rade. Posto kupio po to prodao.
User avatar
Grean
Posts: 9334
Joined: 30/11/2013 19:47

#41 Re: Poljska

Post by Grean »

Bdw, interesantno je da ih je u USA doselilo koliko i Italijana i Iraca a ne znam ima li ista da su postigli, ostavili u nasljedje. Nekako ih nije islo.

Imaju Mariju Curie, zasluznu za otkrice radija i polonija ali i ona je to postigla u dijaspori.

Uz nju, najpoznatiji su po Ausvicu gdje im je uloga nezasluzeno minimizirana jer je sva krivnja privaljena iskljucivo Nijemcima ali iz nekih profinjenih izvora da se vidjeti da su i domaci bili izuzetno aktivni u desavanjima u i oko logora smrti.
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#42 Re: Poljska

Post by uglavnomja »

Grean wrote: Mislim da nisi u pravu, svi doprinosi se uplacuju tamo gdje je firma i radnik registrovan sa mjestom prebivalista. Isto tako da bi placao porez na platu moras biti registrovan na adresi duze od sest mjeseci. Mislim da ne placaju nista od toga jer nije tesko izbjeci.

Tako barem pricaju njihovi domicilni konkurenti iz zemalja u kojima ovi rade. Posto kupio po to prodao.

porez se placa tamo gdje zaradis pare :)

ako firma radi u norveskoj - radi po norveskim zakonima, uzimaju norvezanima pare, znaci uzima im norveska poreze.
da bi neko radio u norveskoj mora imati radnu dozvolu, i adresu u norveskoj. (ne znam kako je sa svedjanima i pogranicnim mjestimma)

ne samo u norveskoj, u svakoj zemlji je tako.
primjer, od 1996. svaka humanitarna organizacija u bosni je morala placati poreze na plate za svaku zaposlenu osobu. (osim ohr-a, ali to je druga prica).


evo ti bosanski zakon, sve je isto

Porezni obveznik
Član 2.
(1) Obveznik poreza na dohodak je rezident Federacije i nerezident koji
ostvaruje dohodak, i to:
1) rezident koji ostvaruje do
hodak na teritoriji Federacije i izvan
teritorije Federacije,
2)
nerezident koji obavlja samostalnu
djelatnost putem stalnog mjesta
poslovanja na teritoriji Federacije,
3) nerezident koji obavlja nesamo
stalnu djelatnost na teritoriji Federacije,

4) nerezident koji ostvaruje pr
ihod na teritoriji Federacije od pokretne i
nepokretne
imovine, autorskih prava,
patenata, licenci, ulaganja kapitala, ili bilo
koje druge
djelatnosti koja rezultira
ostvarenjem prihoda koji je oporeziv po ovom
zakonu.
(2) Kada više fizi
č
kih lica zajedni
č
ki ostvaruje dohodak
porezni obveznik je
svako fizi
č
ko lice posebno i to za udio koji
ostvari u tako ostvarenom dohotku.
(3) Rezidentom Federacije
u smislu ovog zakona smatra se:
1) fizičko lice koje ima prebivalište na teritoriji Federacije,
2) fizičko lice koje na teritoriji Federa
cije neprekidno ili sa prekidima
boravi 183 ili više dana u bilo kojem poreznom periodu.
(4) Nerezidentom u smislu ovog zakona smatra se fizičko lice koje na teritoriji
Federacije boravi manje od 183 dana.
(5) Pod stalnim mjestom poslovanja pod
razumijeva se mjesto gdje je
djelatnost registrovana.








e, sad sta su ti ljudi rekli, ne znam :|

ono sto znam je da su unistili norveske zantalije, ali bukvalno, sa satnicama 3-4 puta manjim od normalne.

i jos na to, ono sto zoves rupe u zakonu, su ugovori kao pomocno osoblje, nepuno radno vrijeme, sa nekom neodredjenom minimalnom zaradom.
e sta se dalje radi - ne znam. mozda im nesto plati u poljskoj, a mozda i ne. nego im tako naplati smjestaj i hranu. sto je opet nezakonito.

ali posto im se ne stavljaju pecati u pasose - niko ih ne moze upratiti.
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#43 Re: Poljska

Post by uglavnomja »

Grean wrote:Bdw, interesantno je da ih je u USA doselilo koliko i Italijana i Iraca a ne znam ima li ista da su postigli, ostavili u nasljedje. Nekako ih nije islo.

Imaju Mariju Curie, zasluznu za otkrice radija i polonija ali i ona je to postigla u dijaspori.

Uz nju, najpoznatiji su po Ausvicu gdje im je uloga nezasluzeno minimizirana jer je sva krivnja privaljena iskljucivo Nijemcima ali iz nekih profinjenih izvora da se vidjeti da su i domaci bili izuzetno aktivni u desavanjima u i oko logora smrti.

bila je neka poljska kokos nedavno na tv, objasnjvala zasto je glasala za trumpa :-)

smetaju joj ofarbani :roll: nije bas tim rijecima, ali ilegalci blababla ...
paladinka
Posts: 1884
Joined: 23/06/2013 17:08

#44 Re: Poljska

Post by paladinka »

Chopin , Kopernikus , Stanislaw Lem , Rubinstein, Andrzej Wajda :-)
5korpus
Posts: 1185
Joined: 24/07/2015 14:45

#45 Re: Poljska

Post by 5korpus »

bhnapoleon1 wrote:Igrao sa poljskom Medieval total war 2, prekuco . Fina frakcija, dobra konjica a i lijep izgled. Izguras se sa Njemcima i ide to dobro. Danci znaju biti zafrkani ali se mogu.
:lol: :thumbup:
groove
Posts: 4644
Joined: 13/10/2007 08:18

#46 Re: Poljska

Post by groove »

paladinka wrote:Chopin , Kopernikus , Stanislaw Lem , Rubinstein, Andrzej Wajda :-)
kad forumasi kazu da su svi ljudi iz poljske ublehe to je tako i gotovo :D
User avatar
Point.
Posts: 27789
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#47 Re: Poljska

Post by Point. »

paladinka wrote:Chopin , Kopernikus , Stanislaw Lem , Rubinstein, Andrzej Wajda :-)
Boniek, Lewandowski, Glik, Adam Małysz, Kamil Stoch :-)
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#48 Re: Poljska

Post by The 51st State »

jedna od vecih evropskih nacija, nek im je svanulo kako su se ruske cizme kotarisali, a i ta ksenofobnost ce vremenom sve manja biti.
User avatar
agent_zero
Posts: 10478
Joined: 27/01/2010 23:58
Location: tamni vilajet SDA zlotvora!

#49 Re: Poljska

Post by agent_zero »

paladinka wrote:Chopin , Kopernikus , Stanislaw Lem , Rubinstein, Andrzej Wajda :-)
Casimir Pulaski...
User avatar
friskyoreo
Posts: 1898
Joined: 21/11/2011 16:55
Location: Wysteria Lane

#50 Re: Poljska

Post by friskyoreo »

Upoznao sam mnogo poljaka, i mogu reci da su jako slicni nama sto se tice mentaliteta. Ono sto sam primijetio kod vecine je da su jako religiozni i da su svi odgojeni u tom patrijahalnom duhu. I da, svima im je zajednicko da su vec bili u Medjugorju ili planiraju da idu u Medjugorje. Barem ovi sto zive van Poljske. :D
I oni nas jezik bolje razumiju nego mi njihov. Cudno ali je tako. :)
Post Reply