Poljoprivredno-prehrambeni fakultet

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
centra10
Posts: 9
Joined: 28/04/2017 14:27

#1 Poljoprivredno-prehrambeni fakultet

Post by centra10 »

Pozdrav, mene zanima kakva je perspektiva kod nas, a i vani sa Poljoprivredno-prehrambenim fakultetom, te koliko je isti težak za završiti? Na njihovoj web stranici piše da imaju hemiju i matematiku na prvoj godini, a ja nisam baš talentovan za matematiku ni hemiju.. Kakva je šansa za završiti taj fakultet?

Na posao.ba nigdje se ne spominje na listi traženih zanimanja, ali piše kako poljoprivredni sektor kod nas ima persketivu.
User avatar
cenecimoveocino
Posts: 2437
Joined: 31/12/2013 23:00
Location: Zenica

#2 Re: Poljoprivredno-prehrambeni fakultet

Post by cenecimoveocino »

Ja ga nisam upisao iz bojazi od matematike jer sam se jedva i u srednjoj provlačio s njom i nisam se htio na faxu peglat.A perspektivu ima itekako,bolji je dosta ostalih fakulteta.
centra10
Posts: 9
Joined: 28/04/2017 14:27

#3 Re: Poljoprivredno-prehrambeni fakultet

Post by centra10 »

Hvala tebi na odgovoru.

Ima li ko da je bio, da zna kakva je matematika/hemija?

edit: koji je fakultet perspektivan, a da nema matematiku, ima li takav kod nas?
ABDstudent
Posts: 57
Joined: 11/10/2015 01:02

#4 Re: Poljoprivredno-prehrambeni fakultet

Post by ABDstudent »

Nemas matematiku koliko ja znam na veterini,zdravstvenim,stomatologiji,islamskim naukama,filozofski,pravo,politicke nauke,dif,biologija(na pmf-u).Ima ih vjerovatno jos,a kakva im je perspektiva to ne znam
User avatar
purgatorio
Posts: 1064
Joined: 05/11/2012 09:45
Location: Velika Kladuša

#5 Re: Poljoprivredno-prehrambeni fakultet

Post by purgatorio »

Prehrambeni smjer je ovisan o hemiji i djelimično fizici. Tehnolozi moraju vrlo dobro poznavati hemijske i fizičke procese u radu. Za to je potrebno dobro poznavanjem matematike, fizike i hemije.

Poljoprivredni smjerovi imaju večinom samo osnove hemije (osim biohemije koja se malo detaljnije proucava) i matematike i ne bi trebali biti pretjerano teški što se tiče ove dvije oblasti.
centra10
Posts: 9
Joined: 28/04/2017 14:27

#6 Re: Poljoprivredno-prehrambeni fakultet

Post by centra10 »

Hvala, to sam htio da znam. Poljoprivredni smjer nema matematike i hemije osim u prvoj godini.. Kakva je perspektiva tog smjera, onih koji završe taj smjer? Ima li ih na birou?
User avatar
purgatorio
Posts: 1064
Joined: 05/11/2012 09:45
Location: Velika Kladuša

#7 Re: Poljoprivredno-prehrambeni fakultet

Post by purgatorio »

Ima na birou svega. Agronomi inače u BiH najčešće rade u poljoprivrednim apotekama, poljoprivrednim i veterinarskim zavodima i kao savjetnici u zadrugama.

Plate su male, do posla je lakše u poljoprivrednim krajevima tipa Semberije, Krajine, dijelova Srednje Bosne itd...
centra10
Posts: 9
Joined: 28/04/2017 14:27

#8 Re: Poljoprivredno-prehrambeni fakultet

Post by centra10 »

A bolje mi da krenem sam se direktno baviti poljoprivredom, tipa uzgoj malina. Koliko je to isplativo? Nemam zemlje. Evo čitam ima raznih priča uspjeha...

http://www.klix.ba/biznis/privreda/stud ... /170327145
User avatar
purgatorio
Posts: 1064
Joined: 05/11/2012 09:45
Location: Velika Kladuša

#9 Re: Poljoprivredno-prehrambeni fakultet

Post by purgatorio »

centra10 wrote:A bolje mi da krenem sam se direktno baviti poljoprivredom, tipa uzgoj malina. Koliko je to isplativo? Nemam zemlje. Evo čitam ima raznih priča uspjeha...

http://www.klix.ba/biznis/privreda/stud ... /170327145
Maline, ako imaš svoju zemlju, pristupačnu vodu i porodicu da radi na parceli te živiš negdje gdje otkupljivaci nisu debili i ima koliko toliko zagarantiran otkup je ok biznis. Velika su ulaganja a ogroman rizik. Dosta je situacija promjenjiva s poticajima i tržištem.
User avatar
gamer121
Posts: 183
Joined: 27/06/2013 18:18

#10 Re: Poljoprivredno-prehrambeni fakultet

Post by gamer121 »

Pratim
User avatar
Toto
Posts: 8103
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#11 Re: Poljoprivredno-prehrambeni fakultet

Post by Toto »

Bosna nije za poljoprivredu samo stocarstvo.
Veterina,
User avatar
purgatorio
Posts: 1064
Joined: 05/11/2012 09:45
Location: Velika Kladuša

#12 Re: Poljoprivredno-prehrambeni fakultet

Post by purgatorio »

Toto wrote:Bosna nije za poljoprivredu samo stocarstvo.
Veterina,
Veliki broj obitelji je pronašao sredstva za egzistenciju u malinarstvu. Stočarstvo zahtijeva veća ulaganja. Ovčarstvo bi možda bilo ok izbor za manje kvalitetnu zemlju.
centra10
Posts: 9
Joined: 28/04/2017 14:27

#13 Re: Poljoprivredno-prehrambeni fakultet

Post by centra10 »

purgatorio wrote:
centra10 wrote:A bolje mi da krenem sam se direktno baviti poljoprivredom, tipa uzgoj malina. Koliko je to isplativo? Nemam zemlje. Evo čitam ima raznih priča uspjeha...

http://www.klix.ba/biznis/privreda/stud ... /170327145
Maline, ako imaš svoju zemlju, pristupačnu vodu i porodicu da radi na parceli te živiš negdje gdje otkupljivaci nisu debili i ima koliko toliko zagarantiran otkup je ok biznis. Velika su ulaganja a ogroman rizik. Dosta je situacija promjenjiva s poticajima i tržištem.
Nemam zemlje, ni porodice, sam sam iz grada sam. Znači rizično sve.. Nisam se nikad bavio time. Velika ulaganja, ogroman rizik. :| Ovčarstvo/veterina bi bilo manje rizično? Kako je za naći posao sa veterinarskim fakultetom kod nas?

U početku sam mislio da se bavim programiranjem, ali teško je, PHP je u pitanju, pa reko da pređem na nešto manje mentalno zahtjevno. Završio sam inače školu tu vezano za elektro struku, ali matematika mi nije išla, odnosno jest, ali uz hrpu instrukcija..
Last edited by centra10 on 04/05/2017 12:37, edited 1 time in total.
User avatar
shmizlica
Posts: 57848
Joined: 18/11/2010 14:35
Location: u oku posmatrača

#14 Re: Poljoprivredno-prehrambeni fakultet

Post by shmizlica »

jel znaš onu kako svaki fakultet ima na prvoj godini predmet na kojem pravi čistku? e pa na poljoprivredi ti je čistka na hemiji. zato ako ne namjeravaš da zagriješ stolicu za hemiju bježi odmah :D pogotovo što poslije imaš biohemiju, agrohemiju,...
centra10
Posts: 9
Joined: 28/04/2017 14:27

#15 Re: Poljoprivredno-prehrambeni fakultet

Post by centra10 »

Razmišljam o veterinarskom fakultetu ono što je Toto napisao... Kako je za naći posao s tim fakultetom?
Hvala svima na odgovorima.
User avatar
undefined007
Posts: 1084
Joined: 13/05/2014 16:37

#16 Re: Poljoprivredno-prehrambeni fakultet

Post by undefined007 »

shmizlica wrote:jel znaš onu kako svaki fakultet ima na prvoj godini predmet na kojem pravi čistku? e pa na poljoprivredi ti je čistka na hemiji. zato ako ne namjeravaš da zagriješ stolicu za hemiju bježi odmah :D pogotovo što poslije imaš biohemiju, agrohemiju,...
biohemija nije teža od hemije, agrohemija više ne postoji sad se zove ishrana biljaka i nije teška :D
User avatar
Toto
Posts: 8103
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#17 Re: Poljoprivredno-prehrambeni fakultet

Post by Toto »

centra10 wrote:Razmišljam o veterinarskom fakultetu ono što je Toto napisao... Kako je za naći posao s tim fakultetom?
Hvala svima na odgovorima.
niko ti ne moze odgovoriti na ovo pitanje. to je rizik koji moras sam preuzeti.
ne isplati se studirati poljop. radi 2 duluma malina. onaj sto sadi 2 dul. ne zova agronoma za savjet
da imas svoju zemlu to bi bilo ok.
zato ti je bolja vet. seljak ''sve zna'' o poljop. agronom mu ne treda.
sa zivutinjama je drugo. ne moze seljak vakcinsat i lijecit stoku.
vece su ti sannse za posao u gradu: kucni ljubimci, mesna preradivacka ind. je jaca od prehramene. sva je locirana uz gradove.
vece su ti sanse za samostalni biznis. mani se drzave ona ce bankrotirati dok ti zavrsis. recimap pcelarstvo; tu si gazda ..proizvodnja, razmnozavanje i prodaja je u tvojim rukama...dok studiras mozes krenuti
2 najjeftinij TBH *(Top bar hive ) kosnice koje sam mozes napraviti i 100 km za matice i rojeve .. prvu i drugi qod. faksa samo uci i posmatra a drage dvije god prosiruj broj kosntca, prizvudt matice, i proizvodi vosak za sebe.
i mani se ovih kvazipcelara.. samo kniga i nauka.
i uci engleski al da ga ativno govoris.
User avatar
gamer121
Posts: 183
Joined: 27/06/2013 18:18

#18 Re: Poljoprivredno-prehrambeni fakultet

Post by gamer121 »

E ovako aj sam završio srednju poljoprivrednu tehničku i sad moram na fakultet,kod nas ti poljoprivreda ima perspektivu da pokreneš nešto sam,ali bez svoje zemlje ne možeš ništa,jer ukoliko se želiš baviti sa tim i da dobro živiš od toga,trebaš imati minimalno 5 dunuma,porodicu i što je najvažnije ako imaš korektne otkupljivače,kod nas nisu isplatili ni za prošlu godine a cijena je 3km po kili,ako to imaš možeš početi i imaćeš dobro znanje o tome,a također to za opciju studiranja vani moćeš sa tim samo moraš imati jezik,traži se mnogo poljprivrednika pogotovo sezonski
Ako to voliš ne bi ti bila loša odluka,a također naravno možeš i naplaćivati savjete itd
centra10
Posts: 9
Joined: 28/04/2017 14:27

#19 Re: Poljoprivredno-prehrambeni fakultet

Post by centra10 »

Toto wrote:
centra10 wrote:Razmišljam o veterinarskom fakultetu ono što je Toto napisao... Kako je za naći posao s tim fakultetom?
Hvala svima na odgovorima.
niko ti ne moze odgovoriti na ovo pitanje. to je rizik koji moras sam preuzeti.
ne isplati se studirati poljop. radi 2 duluma malina. onaj sto sadi 2 dul. ne zova agronoma za savjet
da imas svoju zemlu to bi bilo ok.
zato ti je bolja vet. seljak ''sve zna'' o poljop. agronom mu ne treda.
sa zivutinjama je drugo. ne moze seljak vakcinsat i lijecit stoku.
vece su ti sannse za posao u gradu: kucni ljubimci, mesna preradivacka ind. je jaca od prehramene. sva je locirana uz gradove.
vece su ti sanse za samostalni biznis. mani se drzave ona ce bankrotirati dok ti zavrsis. recimap pcelarstvo; tu si gazda ..proizvodnja, razmnozavanje i prodaja je u tvojim rukama...dok studiras mozes krenuti
2 najjeftinij TBH *(Top bar hive ) kosnice koje sam mozes napraviti i 100 km za matice i rojeve .. prvu i drugi qod. faksa samo uci i posmatra a drage dvije god prosiruj broj kosntca, prizvudt matice, i proizvodi vosak za sebe.
i mani se ovih kvazipcelara.. samo kniga i nauka.
i uci engleski al da ga ativno govoris.
sve to stoji što pričaš, ali meni nauka slabo ide.. engleski znam prevoditi, na televiziji, youtube sve razumijem šta pričaju i šta pišu.
gamer121 wrote:E ovako aj sam završio srednju poljoprivrednu tehničku i sad moram na fakultet,kod nas ti poljoprivreda ima perspektivu da pokreneš nešto sam,ali bez svoje zemlje ne možeš ništa,jer ukoliko se želiš baviti sa tim i da dobro živiš od toga,trebaš imati minimalno 5 dunuma,porodicu i što je najvažnije ako imaš korektne otkupljivače,kod nas nisu isplatili ni za prošlu godine a cijena je 3km po kili,ako to imaš možeš početi i imaćeš dobro znanje o tome,a također to za opciju studiranja vani moćeš sa tim samo moraš imati jezik,traži se mnogo poljprivrednika pogotovo sezonski
Ako to voliš ne bi ti bila loša odluka,a također naravno možeš i naplaćivati savjete itd
mislio sam na studije ovdje, a rad vani.. ne znam, nauka mi slabo ide.. znaš li kakva je situacija sa mesom stočarstvom/ovčarstvom, kakvi su tu otkupljivači? ima li otkupljivača? odustao sam od zemljoradnje jer kako reče Toto/purgatorio kod nas je to prerizično jer je većinom zemlja za stočarstvo/ovčarstvo/pčelarstvo.. ne znam ništa o tome. možda je ipak bolje fax.
User avatar
gamer121
Posts: 183
Joined: 27/06/2013 18:18

#20 Re: Poljoprivredno-prehrambeni fakultet

Post by gamer121 »

centra10 wrote:
Toto wrote:
centra10 wrote:Razmišljam o veterinarskom fakultetu ono što je Toto napisao... Kako je za naći posao s tim fakultetom?
Hvala svima na odgovorima.
niko ti ne moze odgovoriti na ovo pitanje. to je rizik koji moras sam preuzeti.
ne isplati se studirati poljop. radi 2 duluma malina. onaj sto sadi 2 dul. ne zova agronoma za savjet
da imas svoju zemlu to bi bilo ok.
zato ti je bolja vet. seljak ''sve zna'' o poljop. agronom mu ne treda.
sa zivutinjama je drugo. ne moze seljak vakcinsat i lijecit stoku.
vece su ti sannse za posao u gradu: kucni ljubimci, mesna preradivacka ind. je jaca od prehramene. sva je locirana uz gradove.
vece su ti sanse za samostalni biznis. mani se drzave ona ce bankrotirati dok ti zavrsis. recimap pcelarstvo; tu si gazda ..proizvodnja, razmnozavanje i prodaja je u tvojim rukama...dok studiras mozes krenuti
2 najjeftinij TBH *(Top bar hive ) kosnice koje sam mozes napraviti i 100 km za matice i rojeve .. prvu i drugi qod. faksa samo uci i posmatra a drage dvije god prosiruj broj kosntca, prizvudt matice, i proizvodi vosak za sebe.
i mani se ovih kvazipcelara.. samo kniga i nauka.
i uci engleski al da ga ativno govoris.
sve to stoji što pričaš, ali meni nauka slabo ide.. engleski znam prevoditi, na televiziji, youtube sve razumijem šta pričaju i šta pišu.
gamer121 wrote:E ovako aj sam završio srednju poljoprivrednu tehničku i sad moram na fakultet,kod nas ti poljoprivreda ima perspektivu da pokreneš nešto sam,ali bez svoje zemlje ne možeš ništa,jer ukoliko se želiš baviti sa tim i da dobro živiš od toga,trebaš imati minimalno 5 dunuma,porodicu i što je najvažnije ako imaš korektne otkupljivače,kod nas nisu isplatili ni za prošlu godine a cijena je 3km po kili,ako to imaš možeš početi i imaćeš dobro znanje o tome,a također to za opciju studiranja vani moćeš sa tim samo moraš imati jezik,traži se mnogo poljprivrednika pogotovo sezonski
Ako to voliš ne bi ti bila loša odluka,a također naravno možeš i naplaćivati savjete itd
mislio sam na studije ovdje, a rad vani.. ne znam, nauka mi slabo ide.. znaš li kakva je situacija sa mesom stočarstvom/ovčarstvom, kakvi su tu otkupljivači? ima li otkupljivača? odustao sam od zemljoradnje jer kako reče Toto/purgatorio kod nas je to prerizično jer je većinom zemlja za stočarstvo/ovčarstvo/pčelarstvo.. ne znam ništa o tome. možda je ipak bolje fax.
Št ose tiče rada vani,bolje bi ti bilo da si završio srednju poljoprivrednu ovdje i onda van jer ćeš sa fakultetom vjerovatno raditi isto što i sa srednjom poljoprivrednom,to s ut iuglavnom sezonski poslovi z avrijeme branja,zalijevaš,bereš,obrezuješ itd,to ti je tamo dobro plaćeno pogotovo ako je obrezivanje,prskanje itd jer ti to tamo ne može svako raditi,samo onaj tko ima školu,i kod nas su ti sad većinom EU VET poljioprivrednje škole i svugdje su priznate,i na koji god se konkurs prijaviš u vezi toga uvijek ćeš imati prednost nad ostalima,ali nije kasno završi fakultet za kojki ne mislim da je težak i konkuriši vani negdje...
A št ose tiče toga da je zemlja većinom za stočarstvo jeste,mada se to tako ne može reći,uzmeš hemijsku analizu tla (košta oko 25km) i vidiš za što je,kod nas je inače dobra za malinu i ostale jagodičaste kulture,tako da se to ne može generalizovati...
Post Reply