POLJOPRIVREDA

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

User avatar
Toto
Posts: 8103
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#76 Re: POLJOPRIVREDA

Post by Toto »

zippoo87 wrote: odakle taj podatak,ja mislim da nije ni dio te cifre
kazu nasi statisticari i podatak je tacan.. ovo je uspjeh kad se poredi sa ostalim izvozicima.

Ako sadis za sapstvene potrebe onda je ok
ako je za trzista: napravi hemijsku analizu tla i posvajetuj se sa strukom.
kad imas analizu tla mozes dosta informacija naci i na naet
vjeruj mi da se isplati

ako hoses nesto sam da pokusas procitaj ovaj clanak o bio cumuru/drvenom uglju. neki u BiH su vec probali i kazu da ima koristi pogotovo ako se kombinje sa stajnjakom
http://www.poljoprivreda.ba/forum/viewt ... ?f=3&t=121
User avatar
Toto
Posts: 8103
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#77 Re: POLJOPRIVREDA

Post by Toto »

Vi ko da ste se nesto prepali ove cifre? :D Ovo je ukupan iznos izvezenog nije profit. A jos je vise prizvedeno i prodano na loklnom trzistu.
User avatar
undefined007
Posts: 1084
Joined: 13/05/2014 16:37

#78 Re: POLJOPRIVREDA

Post by undefined007 »

Last December wrote:
zippoo87 wrote:
Toto wrote:Jel moguce da nam je poljoprivreda izvezala isto ko i alumijumska industrija 650 mil€??
odakle taj podatak,ja mislim da nije ni dio te cifre
to je ozbiljna cifra ,stanje u poljoprivredi bi bilo puno bolje da je ovo tacan broj...barem neko moje misljenje

btw. evo moj urod krompira ove godine,mislim da je posadjeno do 50 kg sjemenskog
dvije su vrste,genepek i jos jedan,znaci jedan sa kracom vegetacijom a drugi neki srednji
lijevo je luk,on je prilicno slab,kod mene je zemlja ocajna za luka a i ne torim je nesto za luk
Image
I kod mene isto sitan i luk i krompir al nisam stavljao ništa NPK, samo malo komposta. Zemlja isto katastrofa. Mislim da ću kupit glamočkog ove godine opet, ne može se moj mjerit ni ukusom ni ičim s njihovim.

A izvoz u poloprivredi sve i da je toliki (a nije), valja uračunat ulaznu komponentu uvoznu (đubriva, sjemena, zaštita, plavi dizel itd..) tako da se ta brojka smanjuje značajno, dok u aluminijumskoj industriji nema mnogo uvoznih ulaznih komponenti (neka neko stručniji kaže više ako zna).
Zamjenite malo "polja" u koja sijete luk i krompir. Napravite shemu četverogodišjeg plodoreda zavisno od broja polja. Nemojte gajiti 3-4 godine na istom "polju" istu kulturu, promijenite jedne godine i vidjet ce te rezultate. Govorim iz ličnog iskustva, ove godine krompir mi je fantastičan! Znači ne morate mijenjati parcelu na kojoj gajite, samo raspored kultura promijenite i to je to, naravno uz ostalu redovnu provedbu agrotehničkih mjera (đubrenje, navodnjavanje, rigolovanje, itd.).
Last December
Posts: 686
Joined: 13/10/2014 11:55

#79 Re: POLJOPRIVREDA

Post by Last December »

@undefined
100% si u pravu al mene moji kod kuće uopšte ne slušaju, nego po svome jbg. Govorio sam ja to njima al štaš'. Tako da svake godine isto :roll:
Nama i ne treba više krompira al glupo mi je jer tako malo treba za bolji rod al niko neće da sluša. Tako da sam odustao.
zippoo87
Posts: 15363
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#80 Re: POLJOPRIVREDA

Post by zippoo87 »

@last decembar
nije kod mene sitan krompir,eto pogledaj bolje sliku :D

a luk je sitan,mada kod mene na ovoj zemlji uvijek bude isti luk,sitniji a krompir mi zavisi od kolicine padavina u godini
zemlja pjeskovita i sljunkovita,treba puno vlage...kada ima vlage,krompir bude dobar a kada nema los

btw ovo krompira bez problema bude za 2 porodice,uvijek i ostane dio i baci se,kada proklija
ovo je sve za vlastite potrebe ,ne prodajem a kada se radi za prodaje,onda se moraju neke stvari poduzeti,vise djubriva,navodjnavanje,zastita od bolesti,itd itd
a ja ovaj svoj skoro da i ne tretiram...bacim npk prilikom sadnje i poprscem 2-3 puta kada krene zlatica i to je to
Last December
Posts: 686
Joined: 13/10/2014 11:55

#81 Re: POLJOPRIVREDA

Post by Last December »

Bogami, meni igleda da je bar 50% sića, poneki ima ko glamočki ostalo onako. Nebitno, ne smeta meni ni sića mada duže i komplikovanije ljuštenje.

Bude dovoljno krompira,, istina, jedino ako ga napadnu žičnjaci ili neka trulež onda nevalja. Ja imam kap po kap navodnjavanje, tako da nemam problema sa vlagom.
User avatar
Toto
Posts: 8103
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#82 Re: POLJOPRIVREDA

Post by Toto »

Last December wrote:@undefined
100% si u pravu al mene moji kod kuće uopšte ne slušaju, nego po svome jbg. Govorio sam ja to njima al štaš'. Tako da svake godine isto :roll:
Nama i ne treba više krompira al glupo mi je jer tako malo treba za bolji rod al niko neće da sluša. Tako da sam odustao.
vako je kod mene bilo godinama ... jedne godine stari otiso na poslovni put. djevojska mi studirala hortikulturu pa am bila strucni savjetnik..
te ja zovnem raju sa faksa i bracu da mi pomognu da mu ispraznimo rezerve rakije loze i da posijemo krompir.
Frezu u ruke izdrljali, posijalii. Kad je doso stari: popizdio i zbog rakije i zbog sjemena i krompire .. otiso kupio novo sjeme i posadio na onom istom mjestu ko i prije.
kad je to pocelo rast: u mene cima do pasa u njega do koljena. :D kad me pita sta smo radili - ne vjeruje mi kad mu kazem.
Jedan dan sreo djevojku mi, te je odveo na tufahije i sokic da mu otkrije tajnu :D , ko biva: sceri, de mi otkri tajnu. kad je ona rekla isto ko i ja, Haso- rahmet mu dusi- fino plati tufahije i ode ne pozdravi se. kontajuc da ga zavitlavamo i u uvjerenju da smo "kriomice supnuli neke krkadona i hormone" da njega zajebjemo ..
sto jes jes: nas trojica smo uvjek voljeli starom nesto podvalijvat u sitno, da segu napravimo, pa nam nikad nije vejrovao.
Stetne on svog ahbaba iz skole, uglednog doktora nauka i agrikulture i svrate na kafu da se ispricaju.. haman sutra dan profa isporvaljiva moju curu na fasku kako je zavitlavala buduceg svekra a isprica zgodnu pricu o mentalitetu i konzervatizmu nasih ljudi.
User avatar
Toto
Posts: 8103
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#83 Re: POLJOPRIVREDA

Post by Toto »

Ima li iko ovje na forumu iz Danske??
Je li moguce da su donijeli strategiju razvoja poljoprivrede za 25 godina i da ce u tih 25 godina u potpumosti preci na organsku poljoprivredu??
Last edited by Toto on 05/12/2016 17:06, edited 1 time in total.
Last December
Posts: 686
Joined: 13/10/2014 11:55

#84 Re: POLJOPRIVREDA

Post by Last December »

Danska kao mala i razvijena zemlja može sebi da dozvoli da proizvodi organsko za svoj narod. Svjesni su da nemaju nikakve konkurentnosti na svjetskom tržištu i da od poljoprivrede nemaju leba u smislu neke zarade. Tako da smatram da je to jedna zdrava politika u cilju proizvodnje zdrave hrane za svoje potrebe. Država će vjerovatno da subvencioniše 100% poljoprivrednike, znači otkupljivaće apsolutno sve što se proizvede.
User avatar
Toto
Posts: 8103
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#85 Re: POLJOPRIVREDA

Post by Toto »

Trziste organskih proizvoda u razvijenim zemljama spada u najbrze rastuca trzista. Malo je vjerojatno da ce drzave 100% subvencionirai proizvodnju. To bi bio komunizam :D
Last December
Posts: 686
Joined: 13/10/2014 11:55

#86 Re: POLJOPRIVREDA

Post by Last December »

Nisi me razumio. Država će da otkupi od proizvođača sve što je proizvedeno i još će da im isplati bonuse. Nakon ovoga država se brine o plasmanu komplet proizvoda lokalno ili globalno. To je dobra poljoprivredna politika. Znači državne službe koje čuvaju svoju proizvodnju. Porizvođači se ne zamaraju glupostima oko plasmana nego proizvode 100% najkvalitetniju hranu na svijetu. Takav kvalitet će naći kupca bilo gdje a vjerujem da je njima cilj da primarno podmire domaće potrebe.

Poenta je da poljoprivreda nije strateški sektor koji bi trebalo da se takmiči za dio nekog globalnog kolača nego je noseći sektor koji državu i narod čini zdravom i jakom. Primarni sektor oko kojeg nema polemike, prvo će da se podmire poljoprivrednici pa tek kad je narod sit onda da se razmišlja o nekakvoj takmičarskoj ekonomiji. To je zdrava politika.
User avatar
Toto
Posts: 8103
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#87 Re: POLJOPRIVREDA

Post by Toto »

Last December wrote: Država će da otkupi od proizvođača sve što je proizvedeno i još će da im isplati bonuse. Nakon ovoga država se brine o plasmanu komplet proizvoda lokalno ili globalno. To je dobra poljoprivredna politika. Znači državne službe koje čuvaju svoju proizvodnju. Porizvođači se ne zamaraju glupostima oko plasmana nego proizvode 100% najkvalitetniju hranu na svijetu. Takav kvalitet će naći kupca bilo gdje a vjerujem da je njima cilj da primarno podmire domaće potrebe.

Poenta je da poljoprivreda nije strateški sektor koji bi trebalo da se takmiči za dio nekog globalnog kolača nego je noseći sektor koji državu i narod čini zdravom i jakom. Primarni sektor oko kojeg nema polemike, prvo će da se podmire poljoprivrednici pa tek kad je narod sit onda da se razmišlja o nekakvoj takmičarskoj ekonomiji. To je zdrava politika.
Je li ovo tvoja vizija danske strategije razvoja poljoprivrede ili si upoznat sa njom, pa nam je intereperetiras?
Mene ne interesuje sama strategija, jer znam da je mi ne bi mogli copy/paste kod nas.
Mene najvise interesuje: bi li se mi kako mogli prislepat i zaradit nafake, dok se oni presaltaju sa industijske na organic proizvodnju?? Dancima ce trebati hiljade i hi;jade tona humusa i koprive za kultivisanje zemljiste, koje bi im mi mogli proizvoditi.
Mi imamo velike povrsine u brdsko planinskim predjelima koji nam ne daju mogucnosti za neki veci asortiman poljoprivrednih proizvoda. Kopriva raste i na vecim naadmorskim visinam. Ima veliki prinos biomase po m2, nema stetocina ni bolestai.. samo sadis i kosis. :mrgreen: Svaki dio koprive ima komercijalnu vrijsdnost- od sjemena do korjena. Moze se koristiti ne smao kao lijek vec i kao namirnica, bio pesticid i bio djubrivo u organskoj proizocdnji te uz kozmetici.
Kopriv je za nas bosnje najperspektivnija indutsrijska biljka.
Bolje nam je biti najveci EU proizvodjat humusa i koprive u EU vec se petljat tamo gdje su drugi najbolji.
Last December
Posts: 686
Joined: 13/10/2014 11:55

#88 Re: POLJOPRIVREDA

Post by Last December »

Nisam upoznat sa njihovom strategijom ni planovima, u potpunosti je moja lična vizija kako bi to moglo izgledati i kako bi ja to uradio. Takođe, što se tiče uvoza humusa i drugog repro materijala - mislim da su i na to mislili u obliku takozvane zaokružene poljoprivredne proizvodnje na kojoj se zasniva organska i ekološka poljoprivreda, što će reći da bi jedna potpuna organska proizvodnja imala kompletan ciklus proizvodnje koji uključuje uzgoj organizama, proizvodnju i čuvanje sjemena, reziklažu repromaterijala i đubriva (reciklaža biljni i životinjskih ostataka i nusprodukata iz štala te drugog organskog materijala iz drvne i sličnih industrija). Pored ovoga takođe i jak development sektor za daljnje naučno unapijeđenje ovog ciklusa.

Sve u svemu, zaokružena i samoodrživa proizvodnja bez potrebe da se išta uvozi a da se eventualni višak izveze i to po jako visokim cijenama kao visokorangirani proizvod.

Mi kao jedna zemlja jeftine radne snage nemamo šta korisno da ponudimo takvoj jednoj industriji. Naš saradnik (eksploatator) može biti samo jaka industrijska zemlja zasnovana na uvozu jeftinih sirovina (ukradenih u sirotinjskim banana državicama) koristeći naš jeftin rad itd itd. znamo već sve o tome.

Čekamo da se javi neko iz Danske da potvrdi ili doda ako ima šta, volio bih da čujem. Mada teško da neko naš zna kakve oni planove kuju tamo jer malo ko od naših ima uvida u to.
belfy
Posts: 7557
Joined: 06/08/2007 09:00

#89 Re: POLJOPRIVREDA

Post by belfy »

Toto wrote:
Last December wrote: Država će da otkupi od proizvođača sve što je proizvedeno i još će da im isplati bonuse. Nakon ovoga država se brine o plasmanu komplet proizvoda lokalno ili globalno. To je dobra poljoprivredna politika. Znači državne službe koje čuvaju svoju proizvodnju. Porizvođači se ne zamaraju glupostima oko plasmana nego proizvode 100% najkvalitetniju hranu na svijetu. Takav kvalitet će naći kupca bilo gdje a vjerujem da je njima cilj da primarno podmire domaće potrebe.

Poenta je da poljoprivreda nije strateški sektor koji bi trebalo da se takmiči za dio nekog globalnog kolača nego je noseći sektor koji državu i narod čini zdravom i jakom. Primarni sektor oko kojeg nema polemike, prvo će da se podmire poljoprivrednici pa tek kad je narod sit onda da se razmišlja o nekakvoj takmičarskoj ekonomiji. To je zdrava politika.
...Dancima ce trebati hiljade i hiljade tona humusa i koprive za kultivisanje zemljiste, koje bi im mi mogli proizvoditi.
Mi imamo velike povrsine u brdsko planinskim predjelima koji nam ne daju mogucnosti za neki veci asortiman poljoprivrednih proizvoda. Kopriva raste i na vecim naadmorskim visinam. Ima veliki prinos biomase po m2, nema stetocina ni bolestai.. samo sadis i kosis. :mrgreen: Svaki dio koprive ima komercijalnu vrijednost- od sjemena do korjena. Moze se koristiti ne samo kao lijek vec i kao namirnica, bio pesticid i bio djubrivo u organskoj proizocdnji te uz kozmetici.
Kopriva je za nas bosnje najperspektivnija indutsrijska biljka.
Bolje nam je biti najveci EU proizvodjat humusa i koprive u EU vec se petljat tamo gdje su drugi najbolji.
malo me zainteresira ovaj tvoj tekst i nice mi niz pitanja. ali najbitnije je: k'o ce zapisati tolika polja (ovo je humora radi, jer me podsjeca na ono da kopriva raste samo tamo gdje se zapisa). :D
daj koji detalj o koprivi (i sto je ne zovemo žara?). mogu i googlati ako ti je mrsko, ali posto znam da imas detalje od strucne prve dame :) bilo bi ih lijepo cuti. zahvaljujem unaprijed.

P.S. i svaki put kad ugledam tvoj nick sjetim se da nikada odmjeriti onaj dud sto rekoh...
User avatar
Toto
Posts: 8103
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#90 Re: POLJOPRIVREDA

Post by Toto »

Ova tvoja vizija mi se dopada. Mislim da ce Danska ici tim smjerom, samo nisam siguran da ce drzava imati ovoliki znacaj koji joj ti dajes.
Mislsim da ce na kraju poljoprivreda biti jedna mamutska zadruga tj mreza, slicno japanskim konglomeratima, sa sopstvenom bankom, institutima, fakultetima.
Milsim da slicnu zadrugu imaju svicarci.
Zemljiste koje je desetljecima kontaminiramo vjestackim djubrivima i iscrpljeno masovnom produkcijom treba iznimno velike kolicine organskih djubriva da bi se obnovilo i zadovoljilo organic standarde - sto se tice organic kvaliteta tla . A tu dolazi i aspekt produktivnosti. Deficit je toliko veliki da Danci nece moci sami proizvesti potrebne kolicine organskog djubriva dok ne postignu samoodrziost cijelog sistema. Tranzicija do samoodrzivosti sistema moze trajati i vise desetljeca.
Ovdasnji organic proizvodjaci pravi orgaanic susptrat koji se sastoji od humusa i biocumura/ biochar, kojeg pirolizom prave od otpadne biomase, najcesce od drveta i kokosijeg izmeta
User avatar
Toto
Posts: 8103
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#91 Re: POLJOPRIVREDA

Post by Toto »

@belfy
zara voli dusik i fosfor pa je mozes djubriti i kokosijim djubretom

neces se nimalo pokajati ako malo detaljnije istrazis tehno-ekonomiku zare/koprive

milsim da danas imas jako mnogo info o uzgoju i mogucim proizvodima od koprive

mozes je kositi 8 puta godisnje i sa 10 dulum "ubrati" 10-12 tona sirove biomase ili 2-2.5 tona suhog lisca..

poglegaj i koliko hrvatska uvozi koprive
kilogram sjemena je prije 4-5 godina bila 400-600 KM
kopriva je idealna kultura za poduzetne koji razmisljaju o samozaposljavanju
Last December
Posts: 686
Joined: 13/10/2014 11:55

#92 Re: POLJOPRIVREDA

Post by Last December »

Toto wrote:Ova tvoja vizija mi se dopada. Mislim da ce Danska ici tim smjerom, samo nisam siguran da ce drzava imati ovoliki znacaj koji joj ti dajes.
Mislsim da ce na kraju poljoprivreda biti jedna mamutska zadruga tj mreza, slicno japanskim konglomeratima, sa sopstvenom bankom, institutima, fakultetima.
Milsim da slicnu zadrugu imaju svicarci.
Zemljiste koje je desetljecima kontaminiramo vjestackim djubrivima i iscrpljeno masovnom produkcijom treba iznimno velike kolicine organskih djubriva da bi se obnovilo i zadovoljilo organic standarde - sto se tice organic kvaliteta tla . A tu dolazi i aspekt produktivnosti. Deficit je toliko veliki da Danci nece moci sami proizvesti potrebne kolicine organskog djubriva dok ne postignu samoodrziost cijelog sistema. Tranzicija do samoodrzivosti sistema moze trajati i vise desetljeca.
Ovdasnji organic proizvodjaci pravi orgaanic susptrat koji se sastoji od humusa i biocumura/ biochar, kojeg pirolizom prave od otpadne biomase, najcesce od drveta i kokosijeg izmeta
Potrebna su desetljeća da bi se zemljište očistilo i postigao kvalitet za izvoz. Ključna riječ - ZA IZVOZ. A ja sam pisao o proizvodnji za vlastite potrebe :) Ne treba ti međunarodni sertifikat da bi za se be proizvodio. Kome se ne sviđa nek kupuje Slovensko xD.Jednostavno će prestati da koriste sve vještačko i polako prelaziti na organsko a u međuvremenu bez ikakve žurbe prirodno čistiti za zemljišta bez dodavanja bilo čega eksternog. Inače ne mislim da su u Danskoj zemljišta baš toliko zagađena, nije to Kina. Ali naglasak jena onom - proizvodnja za sebe - ne treba njima ni Last December ni Toto da daju dozvolu za porizvodnju, niti im treba naša kopriva. Jednostavno ljudi imaju sve :)

Inače za Švicu sam čuo skoroda daju oko 3000 franaka po grlu stoke kao subvenciju. Naravno da proizvode za sebe sve. Mislim da država otkupljuje komplet sve isto. Seljaci žive ko carevi.
User avatar
Toto
Posts: 8103
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#93 Re: POLJOPRIVREDA

Post by Toto »

Kako se drzi poljoprivreda ove godine?
User avatar
orinoco
Posts: 1687
Joined: 14/01/2017 17:46

#94 Re: POLJOPRIVREDA

Post by orinoco »

Toto wrote:Kako se drzi poljoprivreda ove godine?
Vlada Federacije BiH danas je razmatrala i usvojila izvještaj Federalnog ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva o stanju poljoprivrede u prethodnoj kalendarskoj godini pod nazivom "Zeleni izvještaj", koje ovo ministarstvo priprema u skladu sa Zakonom o poljoprivredi.
Ovaj izuzetno detaljno sačinjen dokument sadrži ocjenu stanja i privrednog položaja poljoprivrede, te prijedlog i način provođenja mjera poljoprivredne politike u narednom periodu. Izvještaj je izrađen u saradnji s nadležnim kantonalnim ministarstvima, Federalnim zavodom za statistiku i korištenjem ostalih dostupnih izvora podataka iz ove oblasti, saopćeno je iz Vlade FBiH.

Prema izvještaju, u Federaciji BiH je u 2015./2016. godine ukupno zasijano 202.437 hektara, što je više za 2,7 posto u odnosu na sjetvu iz prethodne sezone. Povećana je i količina proizvedenih žita, te je, naprimjer, pšenice proizvedeno 86.732 tona, što je uvećanje za 21,2 posto.

Kada je riječ o ljekovitom i aromatičnom bilju, zahvaljujući ekspanziji sadnje smilja u Hercegovini, BiH je smještena u samom vrhu zemalja po izvozu eteričnog ulja, a može se slobodno uvrstiti među veće mediteranske proizvođače. U 2016. godini površine pod ovom proizvodnjom uvećane su za 110 posto u odnosu na prethodnu godinu, a ako bude ostvaren plan za iduću godinu, one će biti dodatno uvećane.

Ono što je smilje u segmentu ljekovitog i aromatičnog bilja, to je jagodasto voće u voćarstvu u Federaciji BiH. Površine pod malinjacima uvećane su za 86 posto, borovnicom 148 posto u odnosu na 2015. godinu, dok su ostale vrste ostale na nivou prošlogodišnjih.

Sjemenska proizvodnja u Federaciji BiH bilježi rast u 2016. godini, posebno nakon katastrofalnih poplava u 2014. i ekstremnih suša u 2015. godini.

Što se tiče animalne proizvodnje, uočljivo je blago povećanje proizvodnje mlijeka u Federaciji BiH u 2016. u odnosu na 2015. godinu. Najveće količine proizvedenog mlijeka su u Tuzlanskom, Zeničko-dobojskom i Unsko-sanskom kantonu. Vidljivo je, također, da je u FBiH povećan broj tovnih junadi, a naročito u Tuzlanskom kantonu. Povećanje brojnog tovnih grla rezultat je sporazum s Republikom Turskom o izvozu svježeg mesa. Prema podacima iz kantonalnih ministarstava nadležnih za poljoprivredu, u FBiH je povećan i broja ovaca. Povećanje je zabilježeno u Srednjobosanskom, Zeničko-dobojskom i Kantonu 10, a smanjenje u Unsko-sanskom i Tuzlanskom, dok je u ostalim broj ovaca približan onom iz 2015. godine.

Proizvodnja prehrambenih proizvoda u 2016. je, u odnosu na 2015. godinu, veća za 5,3 posto u Federaciji BiH, dok je proizvodnja pića niža za oko šest posto. U preporukama "Zelenog izvještaja" za 2016. godinu je, između ostalog, navedeno da je potrebno izdvojiti veća budžetska sredstava za poljoprivredu i prehrambenu industriju i osigurati dodatna sredstva za isplatu svih nerealizovanih zahtjeva prema klijentima iz prethodnog perioda.

Također, preporučuje se stavljanje u funkciju nekorištenog poljoprivrednog zemljišta s ciljem povećanja proizvodnje i zaposlenosti, te uspostava i vođenje informacionog sistema o poljoprivrednom zemljištu radi njegove zaštite.

Ubrzanje donošenja zakonskih i podzakonskih propisa, te izmjena i dopuna postojeće regulative od strane Vlade i Parlamenta Federacije BiH, doprinijelo bi bržoj realizaciji poljoprivredne politike i stvaranju povoljnijeg ambijenta za razvoj poljoprivredne proizvodnje u Federaciji BiH.
https://www.klix.ba/biznis/privreda/eks ... /170519107
zippoo87
Posts: 15363
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#95 Re: POLJOPRIVREDA

Post by zippoo87 »

kada bi vlast znala i htjela da unaprijedi zivot u BiH...moglo bi se puno toga rijesiti samo kroz poljoprivredu
od samozaposljavanja do smanjenja deficita i povecanja izvoza

da opstine planski razvijaju poljoprivredu,da sufinansiraju recimo platenike,sadnice voca i povrca,da sufinansiraju poljoprivredne masine a sve to u saradnji sa zavodom za zaposljavanje,kroz programe samozaposljavanja i ono placanje 300 KM mjesecno na godinu dana...mislim da bi barem pola prijavljenih i proizvodjaca opstali i nastavili sebi zaradjivati a i puniti budzete
kod nas skoro da nema kuce koja nema uslove za plastenike a mnogi bi to radili

btw. da li neko zna ima li u federaciji ove godine kakvih projekata ,sufinansiranja plastenika i tako to,planiram mozda u tom smjeru nesto a skupo mi da platim puni iznos plastenika,jer oni dobri i visoki kostaju od 1500 KM pa na vise,zavisno od povrsine
a za ozbiljniju proizvodnju treba ici na barem 100 kvadrata plastenik,za pocetak
@orinoko,imas li ti kakvih informacija ?
User avatar
mad_max_ba
Posts: 26645
Joined: 21/08/2015 12:42
Location: Tamni Vilajet

#96 Re: POLJOPRIVREDA

Post by mad_max_ba »

zippoo87 wrote:kada bi vlast znala i htjela da unaprijedi zivot u BiH...moglo bi se puno toga rijesiti samo kroz poljoprivredu
od samozaposljavanja do smanjenja deficita i povecanja izvoza

da opstine planski razvijaju poljoprivredu,da sufinansiraju recimo platenike,sadnice voca i povrca,da sufinansiraju poljoprivredne masine a sve to u saradnji sa zavodom za zaposljavanje,kroz programe samozaposljavanja i ono placanje 300 KM mjesecno na godinu dana...mislim da bi barem pola prijavljenih i proizvodjaca opstali i nastavili sebi zaradjivati a i puniti budzete
kod nas skoro da nema kuce koja nema uslove za plastenike a mnogi bi to radili

btw. da li neko zna ima li u federaciji ove godine kakvih projekata ,sufinansiranja plastenika i tako to,planiram mozda u tom smjeru nesto a skupo mi da platim puni iznos plastenika,jer oni dobri i visoki kostaju od 1500 KM pa na vise,zavisno od povrsine
a za ozbiljniju proizvodnju treba ici na barem 100 kvadrata plastenik,za pocetak
@orinoko,imas li ti kakvih informacija ?
primjer
http://visoko.co.ba/biro-rada-visoko-ja ... de/122551/
User avatar
Toto
Posts: 8103
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#97 Re: POLJOPRIVREDA

Post by Toto »

kako kornisoni ove godine ??
zippoo87
Posts: 15363
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#98 Re: POLJOPRIVREDA

Post by zippoo87 »

ja ne uzgajam ove godine
imam par odzaka kornisona za sebe...ti su odlicni,dobro napreduju,nemaju ostecenja ni oboljenja
User avatar
Toto
Posts: 8103
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#99 Re: POLJOPRIVREDA

Post by Toto »

zippoo87 wrote:kada bi vlast znala i htjela da unaprijedi zivot u BiH...moglo bi se puno toga rijesiti samo kroz poljoprivredu
od samozaposljavanja do smanjenja deficita i povecanja izvoza

da opstine planski razvijaju poljoprivredu,da sufinansiraju recimo platenike,sadnice voca i povrca,da sufinansiraju poljoprivredne masine a sve to u saradnji sa zavodom za zaposljavanje,kroz programe samozaposljavanja i ono placanje 300 KM mjesecno na godinu dana...mislim da bi barem pola prijavljenih i proizvodjaca opstali i nastavili sebi zaradjivati a i puniti budzete
kod nas skoro da nema kuce koja nema uslove za plastenike a mnogi bi to radili

btw. da li neko zna ima li u federaciji ove godine kakvih projekata ,sufinansiranja plastenika i tako to,planiram mozda u tom smjeru nesto a skupo mi da platim puni iznos plastenika,jer oni dobri i visoki kostaju od 1500 KM pa na vise,zavisno od povrsine
a za ozbiljniju proizvodnju treba ici na barem 100 kvadrata plastenik,za pocetak
@orinoko,imas li ti kakvih informacija ?
ne mere općina sarađivat sa svakim plastenikom ponaosob.
napravite udruženje. saberite se koliko ste vrijedni(ha, m2,kg,KM) stavite planove na papir. po na vakat u općinu da vas ture u buđet ..
zippoo87
Posts: 15363
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#100 Re: POLJOPRIVREDA

Post by zippoo87 »

Toto wrote:
zippoo87 wrote:kada bi vlast znala i htjela da unaprijedi zivot u BiH...moglo bi se puno toga rijesiti samo kroz poljoprivredu
od samozaposljavanja do smanjenja deficita i povecanja izvoza

da opstine planski razvijaju poljoprivredu,da sufinansiraju recimo platenike,sadnice voca i povrca,da sufinansiraju poljoprivredne masine a sve to u saradnji sa zavodom za zaposljavanje,kroz programe samozaposljavanja i ono placanje 300 KM mjesecno na godinu dana...mislim da bi barem pola prijavljenih i proizvodjaca opstali i nastavili sebi zaradjivati a i puniti budzete
kod nas skoro da nema kuce koja nema uslove za plastenike a mnogi bi to radili

btw. da li neko zna ima li u federaciji ove godine kakvih projekata ,sufinansiranja plastenika i tako to,planiram mozda u tom smjeru nesto a skupo mi da platim puni iznos plastenika,jer oni dobri i visoki kostaju od 1500 KM pa na vise,zavisno od povrsine
a za ozbiljniju proizvodnju treba ici na barem 100 kvadrata plastenik,za pocetak
@orinoko,imas li ti kakvih informacija ?
ne mere općina sarađivat sa svakim plastenikom ponaosob.
napravite udruženje. saberite se koliko ste vrijedni(ha, m2,kg,KM) stavite planove na papir. po na vakat u općinu da vas ture u buđet ..
haha druze @toto,nasmija ti mene :D
ti kao da nisi iz BiH ...da marku od vlasti dobijes,moras prvo cijelu glavu nekom u supak uvuci...

opstina moze napraviti uslove i ambijent a onda neka se proizvodjaci udruzuju i saradjuju...imaju kod nas i poljoprivredne zadruge,neki preko njih plasiraju proizvode ili dobijaju neke druge proizvode koji im trebaju kao kompenzaciju ali nije to ono sto nama treba
ako se nesto hoce srediti,onda to mora biti sistematski i planski,ne moze to bilo kako
ja samo kazem da kod nas mnogi imaju uslove da nesto proizvode,da im to bude ili dodatna djelatnost ili glavna...ali problem je sto proizvodjace niko ne stiti
evo ove godine,nezapamcena susa u TK,sve je sprzeno kod nas,voce je najvise stradalo a i povrce koje nema rijesen sistem navodnjavanja je unisteno,proljetos onaj snijeg ,unistio kupine,maline,sljive i ovi nasi nazovi ministri ni da proglase stanje elementarne nepogode,zao im dati pare koje i nisu njihove,da se ljudi bar malo namire
znaci nema sistema,nema odgovornosti,nema pameti...samo se dodje na poziciju zbog velike plate i nikakvog rada i odgovornosti

dokaz koliko politicar moze biti koristan za drzavu je ministar Mirko Sarovic...pa da imamo barem jos 5 onakvih,mi bi se izdigli iz pepela
Post Reply