POLJOPRIVREDA

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Wind
Posts: 1429
Joined: 31/10/2008 22:28

#51 Re: POLJOPRIVREDA

Post by Wind »

Jes...kako gdje. Ja sam nudio 100KM/dulum pa nisam mogao da nadjem. Na kraju sam kupio zemlju jer se dugorocan najam ipak ne isplati.
Labirint
Posts: 2001
Joined: 24/06/2013 14:37

#52 Re: POLJOPRIVREDA

Post by Labirint »

Wind wrote:Jes...kako gdje. Ja sam nudio 100KM/dulum pa nisam mogao da nadjem. Na kraju sam kupio zemlju jer se dugorocan najam ipak ne isplati.
A o kojim se lokalitetima radi, ako se smije znati naravno ?
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7841
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#53 Re: POLJOPRIVREDA

Post by Idemedosumom »

Ja sam posadio visokožbunastu borovnicu na 3 duluma. Početna ulaganja su velika, sadnice do punog roda jako sporo dolaze (prvi rod sam čekao 2 godine, puni rod ću još bar 3 čekati).

Otkupna cijena po kg na veliko je tek mizernih 7-8KM, jer nas nema mnogo proizvođača u BiH i razjedinjeni smo. Nastojat ću do naredne berbe zadrugu s kolegama napraviti, pa da i mi kao i Srbijanci zaobiđemo "middle men" pa ostvarimo otkupne cijene od 6eura po kg pa i više.

Evo nekoliko slikica:

Image

Image

Image

Image

Image

Image
zippoo87
Posts: 15622
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#54 Re: POLJOPRIVREDA

Post by zippoo87 »

Idemedosumom wrote:Ja sam posadio visokožbunastu borovnicu na 3 duluma. Početna ulaganja su velika, sadnice do punog roda jako sporo dolaze (prvi rod sam čekao 2 godine, puni rod ću još bar 3 čekati).

Otkupna cijena po kg na veliko je tek mizernih 7-8KM, jer nas nema mnogo proizvođača u BiH i razjedinjeni smo. Nastojat ću do naredne berbe zadrugu s kolegama napraviti, pa da i mi kao i Srbijanci zaobiđemo "middle men" pa ostvarimo otkupne cijene od 6eura po kg pa i više.

Evo nekoliko slikica:

Image

Image

Image

Image

Image

Image
:thumbup: :thumbup: :thumbup:
Last December
Posts: 686
Joined: 13/10/2014 11:55

#55 Re: POLJOPRIVREDA

Post by Last December »

Svaka čast Idemedo, i kod men eje isti slučaj mada ja nisam uložio mnogo proširenje proizvodnje jer sam vidio da neću imat kome prodat. Nadam se da nađeš način da direktno plasiraš te gajbice, najbolje negdje vani. Kao što rekoh za sve je kriva politika koja nas ne da ne pomaže nego sabotira i radi protiv nas.
User avatar
Toto
Posts: 8107
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#56 Re: POLJOPRIVREDA

Post by Toto »

jel nam ovo poljoprivreda na godisnjem ili su stocari iz cevljanoviva populariji ??
Ci-Nick
Posts: 5178
Joined: 15/03/2015 17:38

#57 Re: POLJOPRIVREDA

Post by Ci-Nick »

Toto wrote:jel nam ovo poljoprivreda na godisnjem ili su stocari iz cevljanoviva populariji ??
Jutros u novinama,... proizvođači kornišona u gubicima, da podsjetim na otkupne cijene, I klasa 1,20 KM, druga klasa 0,60 KM,..sad se žale i proizvođači šljiva, otkupna cijena ručno brane šljive 0,30 KM po kg, II klasa 0,20 KM. :shock: :shock: ako nisi u stanju proizvod sam plasirati do krajnjeg kupca ili trgovca onda moraš sam kiseliti krastavce ili sušiti voće,... ili odustati od proizvodnje.
zippoo87
Posts: 15622
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#58 Re: POLJOPRIVREDA

Post by zippoo87 »

Ci-Nick wrote:
Toto wrote:jel nam ovo poljoprivreda na godisnjem ili su stocari iz cevljanoviva populariji ??
Jutros u novinama,... proizvođači kornišona u gubicima, da podsjetim na otkupne cijene, I klasa 1,20 KM, druga klasa 0,60 KM,..sad se žale i proizvođači šljiva, otkupna cijena ručno brane šljive 0,30 KM po kg, II klasa 0,20 KM. :shock: :shock: ako nisi u stanju proizvod sam plasirati do krajnjeg kupca ili trgovca onda moraš sam kiseliti krastavce ili sušiti voće,... ili odustati od proizvodnje.
jos da dodam da se vrsi pritisak na proizvodjace i da su smanjili cijenu kornisona I klase na 1 KM a druge na 0.50 KM a povecali su dozvoljenu velicinu prve za 1 cm
nude ljudima aneks ugovora da potpisu i da pristanu na nize cijene

a sto je najgore,ova godina je katastrofalna za uzgoj kornisona u BiH i to sve zbog vremena,obilnih kisa i vrlo niskih temperatura
jutros u 7 sati je bilo 13 stepeni kod mene a kornison ne raste nikako na temperaturi manjoj od 20

tako da svaka kisa kada padne,narednih 4-5 dana su niske temperature a to znaci nikakav prinos kornisona i tako je od samog pocetka sezone
ja sam isto posijao i znaci sezona je katastrofa,necu zaraditi nista a radim isto kao da cu i zaraditi solidne pare
da ne pricam o plemenjaci koja ubija lozu i susi listove kao i plodove i bocne izdanke,pa i zbog nje dodatno umanjen kapacitet
tokom cijele sezone nije bilo 10 toplih dana u 3 mjeseca
Ci-Nick
Posts: 5178
Joined: 15/03/2015 17:38

#59 Re: POLJOPRIVREDA

Post by Ci-Nick »

Mislim da je za ljude koji imaju uslove i volje u ovom trenutku sušara voća, povrća i ljekovitog bilja najprofitabilnija i najsigurnija investicija. Hladnjača se namnožilo i to je velika investicija za naše uslove ali sa sušenjem se može krenuti i sa mnogo manjim sredstvima i obimom poslovanja.
Otkupiš koliko možeš osušiti i plasirati.
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#60 Re: POLJOPRIVREDA

Post by Banksy »

zippoo87 wrote:
ova godina je katastrofalna
sve zbog vremena,obilnih kisa i vrlo niskih temperatura
sezona je katastrofa,
tokom cijele sezone nije bilo 10 toplih dana u 3 mjeseca
Krah, ne pamtim ovakvu godinu...

edit: Borovnice iznad su super, čestitam, ali kako se rješavate korova pa da je onako čisto...?
Last edited by Banksy on 11/08/2016 12:05, edited 1 time in total.
User avatar
sunceKOtepsija
Posts: 6841
Joined: 14/06/2015 14:44

#61 Re: POLJOPRIVREDA

Post by sunceKOtepsija »

ali i otkupljivaci imaju problema s plasmanom kormisona?
User avatar
strong69
Posts: 6972
Joined: 11/03/2005 20:02
Location: Beneath the Remains

#62 Re: POLJOPRIVREDA

Post by strong69 »

Idemedo, kakva ti je kiselost zemljišta? Koristiš li piljevinu i gdje je nabavljas? Koje sorte imas?

Čestitam na ovome sto radis.
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#63 Re: POLJOPRIVREDA

Post by Banksy »

Ako imate problema s otkupom i cijenom, borovnica i bilo čega drugog, zašto ne idete sami u finalni proizvod, džem, čaj, sok, šta već, to bi bilo još malo sopstvenog ulaganja, a zarada sigurno puno veća i sigurnija...?
RLewis
Posts: 493
Joined: 04/02/2013 13:33

#64 Re: RE: Re: POLJOPRIVREDA

Post by RLewis »

Banksy wrote:
zippoo87 wrote:
ova godina je katastrofalna
sve zbog vremena,obilnih kisa i vrlo niskih temperatura
sezona je katastrofa,
tokom cijele sezone nije bilo 10 toplih dana u 3 mjeseca
Krah, ne pamtim ovakvu godinu...

edit: Borovnice iznad su super, čestitam, ali kako se rješavate korova pa da je onako čisto...?
Ja vec danima slusam kako i jeste problem u prevelikoj proizvodnji odnosno da je urod istog prebacio za 50% od ocekivanog

Poslano sa mog SM-G935F koristeći Tapatalk
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#65 Re: RE: Re: POLJOPRIVREDA

Post by Banksy »

RLewis wrote:
Banksy wrote:
zippoo87 wrote:
ova godina je katastrofalna
sve zbog vremena,obilnih kisa i vrlo niskih temperatura
sezona je katastrofa,
tokom cijele sezone nije bilo 10 toplih dana u 3 mjeseca
Krah, ne pamtim ovakvu godinu...

edit: Borovnice iznad su super, čestitam, ali kako se rješavate korova pa da je onako čisto...?
Ja vec danima slusam kako i jeste problem u prevelikoj proizvodnji odnosno da je urod istog prebacio za 50% od ocekivanog

Poslano sa mog SM-G935F koristeći Tapatalk
Ne znam kakvo je stanje s pojedinim kulturama, ali generalno, ne pamtim ovako lošu godinu, s tako puno vode i bolesti, a s tako malo sunčanih dana. Toliko sam deprimirana s ovogodišnjom baštom, da mi se ne da ni da pišem... :mrgreen:

A ako su prebacili urod, a imaju slabu otkupnu, nek razmišljaju o sopstvenom finalnom proizvodu...
User avatar
crno_sa_zlatnim
Posts: 279
Joined: 15/01/2011 23:20

#66 Re: POLJOPRIVREDA

Post by crno_sa_zlatnim »

Pitanje za idemedo... i last decembar gdje ste nabavljali sadnice, odnosno jeste li vi krenuli i sa proizvodnjom sadnica i ako - sjeme, reznica, položenice?
User avatar
Toto
Posts: 8107
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#67 Re: POLJOPRIVREDA

Post by Toto »

Banksy wrote:Ako imate problema s otkupom i cijenom, borovnica i bilo čega drugog, zašto ne idete sami u finalni proizvod, džem, čaj, sok, šta već, to bi bilo još malo sopstvenog ulaganja, a zarada sigurno puno veća i sigurnija...?
ne mora biti finalni proizvod moze biti i poluproizvd ..
fabrike sokova su zamasna investicija zbg punionice, nabavke flasa itd
fabrike dzemova marmelade: isto tako, zbog tegla itd
poljoprivrednici bi mogli svoje biznis planove dizajnirati tako da mu finalni proivozd bude svjeze voce i popvrce prve klase koje odmah ide u trgovca
a sve sto je druge i trce klase se u poljoprivrednika preraduje u poluproizvod /kasa, sirup, pulpa/ pa sa njive ide cisterna sirupa ili kase za fabrike koje ionako vec imaju ogromne hladjace za skladistenje..
Poloprivrednik nista ne baca, masimizira svoj profit kroz dva proizvoda a cesto sa moze rijeiti problem sklasienja eventualnih viskova koje ne baca na njivu
..
malinari prvu klasu odmah sa njive salju trgovcima.
druui i trecu klasu preradjenu u sirup ili kasu i skladiste u svoje hladnjacu na njivi ..
poslije dvijie sedmice kampanje berbe malina: hadnjaca ostaje prazna i onda je napunis onim sto bi inace bacio ..
hlajdnjaca je "stedionica" za poljoprivrednike i dobr nacin da ne zavise od pradjivaca i trgovaca ..
zippoo87
Posts: 15622
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#68 Re: POLJOPRIVREDA

Post by zippoo87 »

sto se tice plasmana,najteze je malim proizvodjacima a takvih i jeste najvise a problem je i taj sto nisu udruzeni,svako nastupa za sebe
drugi problem je sto drzava ne podrzava poloprivrednike i proizvodjace nikako,znaci sa drzavnog nivoa nema nikakve strategije,programa,plana...bas bas nista sto bi moglo dati i mali tracak nade da se proizvedeno voce i povrce plasira negdje

jer cim se otvori trziste,odmah pocinje zamah sa proizvodnjom,jer ljudi imaju siguran plasman i rade i zarade
primjeri ove vrste su ti otkup kornisona i malina,gdje u BiH od samo te dvije kulture zivi vise od 50000 ljudi
znaci isto bi se desilo da se pojavi plasman za jabuku,krusku,sljivu,orah,dud i svaku kulturu,da ono sto proizvedes imas gdje i prodati a ne da propada
a upravo je plasman i izvoz u nadleznosti drzave,koju boli K za ovim,tacnije politicare
zato je jako bitno da se ova vlast promijeni i da se krene sa necim,sa ovim politicarima bukvalno sve tapka u mjestu ili unazad,samo njihovi bankovni racuni napreduju...pare koje bi isle za podsticaje i recimo poljoprivredu,zavrse u njihovim dzepovima
User avatar
Toto
Posts: 8107
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#69 Re: POLJOPRIVREDA

Post by Toto »

zippoo87 wrote: a upravo je plasman i izvoz u nadleznosti drzave,koju boli K za ovim,tacnije politicare
ovo nije tacno i prava je steta i veliki riziko uzdati u nesto sto ne postoji
zao mi je, veliki trud i zalaganje..

poljoprivredik je i poduzetnik .. poduzatnik bira koji proizvod i brine o njegovom plasmanu.. niko drugi pa ni drzava

svako ko ima manje od 1 ha obradive zemlju Bih moze samo da se bavi povrtllarstvom i to pod uslovom da ima svoj stand na pijaci i navodnjavanje
zippoo87
Posts: 15622
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#70 Re: POLJOPRIVREDA

Post by zippoo87 »

Toto wrote:
zippoo87 wrote: a upravo je plasman i izvoz u nadleznosti drzave,koju boli K za ovim,tacnije politicare
ovo nije tacno i prava je steta i veliki riziko uzdati u nesto sto ne postoji
zao mi je, veliki trud i zalaganje..

poljoprivredik je i poduzetnik .. poduzatnik bira koji proizvod i brine o njegovom plasmanu.. niko drugi pa ni drzava

svako ko ima manje od 1 ha obradive zemlju Bih moze samo da se bavi povrtllarstvom i to pod uslovom da ima svoj stand na pijaci i navodnjavanje
toto objasni mi kako nije ?
ne mora biti poljoprivrednik,vocar,svejedno,povrtlar...
neke drzave,tacnije mnoge,sufinansiraju cijenu i tako pomazu proizvodjacu da opstane i rade...
svaka drzava koja je uredjena,podstice izvoz ...kako ti sada napisa da ovo nije tacno ?
Last December
Posts: 686
Joined: 13/10/2014 11:55

#71 Re: POLJOPRIVREDA

Post by Last December »

@crno sa zlatnim
nemam ja bobice, ja nešto drugo gajim ali ne planiram uopšte komercijalno. Lijepo mi je vidjet da ljudi imaju entuzijazma.

Što se kornišona tiče, kladim se da neće biti njišta jeftiniji kiseli krastavci u supermarketima ove godine, samo su proizvođači najebali ko i uvijek.

Što se tiče o tome da država brine ili ne brine o proizvođačima, bar ne mora lagati naivan narod i davati lažnu nadu da je budućnost u poljoprivredi.
Neka država napravi nekakvu analizu i da pravilno informiše ljude o mogućim rizicima a ne onako gurat narod u proizvodnju ko ovce.
Država je potpuno beskorisna i poljoprivrednici moraju apsolutno da se čuvaju bilo kakvih savjeta od ovih nehljebovića, uključujuči i profesore sa fakulteta.
User avatar
Toto
Posts: 8107
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#72 Re: POLJOPRIVREDA

Post by Toto »

Jel moguce da nam je poljoprivreda izvezala isto ko i alumijumska industrija 650 mil€??
zippoo87
Posts: 15622
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#73 Re: POLJOPRIVREDA

Post by zippoo87 »

Toto wrote:Jel moguce da nam je poljoprivreda izvezala isto ko i alumijumska industrija 650 mil€??
odakle taj podatak,ja mislim da nije ni dio te cifre
to je ozbiljna cifra ,stanje u poljoprivredi bi bilo puno bolje da je ovo tacan broj...barem neko moje misljenje

btw. evo moj urod krompira ove godine,mislim da je posadjeno do 50 kg sjemenskog
dvije su vrste,genepek i jos jedan,znaci jedan sa kracom vegetacijom a drugi neki srednji
lijevo je luk,on je prilicno slab,kod mene je zemlja ocajna za luka a i ne torim je nesto za luk
Image
User avatar
SmokingMan
Posts: 18698
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#74 Re: POLJOPRIVREDA

Post by SmokingMan »

Toto wrote:Jel moguce da nam je poljoprivreda izvezala isto ko i alumijumska industrija 650 mil€??
Da je tako ne bi se smanjla potražnja pojedinih zemalja EU za Kornišonom.
Last December
Posts: 686
Joined: 13/10/2014 11:55

#75 Re: POLJOPRIVREDA

Post by Last December »

zippoo87 wrote:
Toto wrote:Jel moguce da nam je poljoprivreda izvezala isto ko i alumijumska industrija 650 mil€??
odakle taj podatak,ja mislim da nije ni dio te cifre
to je ozbiljna cifra ,stanje u poljoprivredi bi bilo puno bolje da je ovo tacan broj...barem neko moje misljenje

btw. evo moj urod krompira ove godine,mislim da je posadjeno do 50 kg sjemenskog
dvije su vrste,genepek i jos jedan,znaci jedan sa kracom vegetacijom a drugi neki srednji
lijevo je luk,on je prilicno slab,kod mene je zemlja ocajna za luka a i ne torim je nesto za luk
Image
I kod mene isto sitan i luk i krompir al nisam stavljao ništa NPK, samo malo komposta. Zemlja isto katastrofa. Mislim da ću kupit glamočkog ove godine opet, ne može se moj mjerit ni ukusom ni ičim s njihovim.

A izvoz u poloprivredi sve i da je toliki (a nije), valja uračunat ulaznu komponentu uvoznu (đubriva, sjemena, zaštita, plavi dizel itd..) tako da se ta brojka smanjuje značajno, dok u aluminijumskoj industriji nema mnogo uvoznih ulaznih komponenti (neka neko stručniji kaže više ako zna).
Post Reply