POLJOPRIVREDA

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

F&N
Posts: 3941
Joined: 17/10/2010 23:24
Location: od Ciglana do Podhrastova, od Breke do Mejtasa including Jezero...

#1 POLJOPRIVREDA

Post by F&N »

Pozdrav

Ne znam da li postoji tema o poljoprivredi vec, nisam uspio da nadjem, doduse nisam ni sve pregledao stranice.
Poljoprivreda kao jedna od najprespektivnijih grana u BiH, sigurno zasluzuje mjesto na forumu, gdje će, ako ima ljudi koji imaju iskustva, pisati ista, prijedloge, savjete i slicno.

Licno imam zelju u narednom periodu poceti neki poljoprivredni obrt, pa me interesuje kakva su iskustva ljudi u ovoj grani, koliko je potrebno sredstava za pocetak, kakva su iskustva s plasmanom dobara, naplatom potrazivanja, uzgojom, i svim sto ide uz ovaj vid privredjivanja.

Da li se isplati poceti s nekim manjim kolicinama, orijentisati se samo na jednu kulturu, ili vishe u pocetku pa se vremenom isprofilisati za jednu, ko je najbolji kupac(od firmi) i...

Ugl ako nema ova tema volio bih da pricamo ovdje o njoj, ali iskljucivo u smislu prijedloga, iskustava, savjeta, bez suplje i spamanja nadam se.
A ako ima ova tema neka je admini obrisu.
skyhs0168
Posts: 100
Joined: 19/06/2010 21:04

#2 Re: POLJOPRIVREDA

Post by skyhs0168 »

Samo da dodam moj komentar u vezi poljoprivrede...

Prije svega, mislim da si otvorio veoma dobru temu. Treba sto vise pricati o ekonomiji i poslovnim mogucnostima, jer ce se samo na taj nacin pojaviti dobre ideje i aBd neki ce ljudi iskoristiti te ideje i razvijati ekonomiju Bosne i Hercegovine.

Ja mislim da BiH ima mnogo potencijala u poljoprivredi. Zemlja je nazagadjena sto je jedan od razloga.

Ja sam planirao da proucim malo o ljekovitoj biljci "giseng" i da probam to uzgajati ako bude dovoljno prirodnih uvjeta da proizvedem kvalitetne "ginseng". Jedan komad ove biljke se moze prodavati po cijeni od 100 do 1000 dolara u zavisnosti od starosti biljke i kvalitete.
F&N
Posts: 3941
Joined: 17/10/2010 23:24
Location: od Ciglana do Podhrastova, od Breke do Mejtasa including Jezero...

#3 Re: POLJOPRIVREDA

Post by F&N »

Ko bi ti otkupljivao to?
Da li moraju postojati neki posebni uslovi uzgoja kao kod gljiva?
Kolika su sredstva potrebna za pocetak biznisa?



Cuo sam da je uzgoj puževa pravo unosan posao i da se ugl. pradaje na ino trziste.
skyhs0168
Posts: 100
Joined: 19/06/2010 21:04

#4 Re: POLJOPRIVREDA

Post by skyhs0168 »

F&N wrote:Ko bi ti otkupljivao to?
Da li moraju postojati neki posebni uslovi uzgoja kao kod gljiva?
Kolika su sredstva potrebna za pocetak biznisa?



Cuo sam da je uzgoj puževa pravo unosan posao i da se ugl. pradaje na ino trziste.
Nisam jos poceo proucavati kako se uzgaja ovo, ali mislim da nije toliko unosan posao sto se tice uzgoja, ali uslovi moraju biti jako dobri npr. klima, osjencenje itd.

A evo vidim na jednom website-u da je 1800 sjemenki ove biljke 50 dolara, a 25-35 korijena 3 godine stare su 50 dolara.

Kad budem detaljnije proucavao vidjet cu koliko kostaju u Koreji , jer cu ja tamo kupovat...

A sto se tice prodaje, to je 95% u inostrano trziste... Kvalitetne ove biljke su trazeni i mozes ih jako skupo prodavati... Do sada samo Juzna Koreja uzgaja naj kvalitetnije i zato hocu da vidim mozeli se ovdje uzgajati jer je klima slicna ko u Koreji.
User avatar
andromeda101
Posts: 2539
Joined: 21/04/2011 03:47
Location: Milky Way

#5 Re: POLJOPRIVREDA

Post by andromeda101 »

/bump

I mene isto interesuje oko mlijecne industrije.

Koliko krava moram imati da bi bilo isplativo? Koji je minimum?
Koliko zemljiste?
Sta je jos potrebno?
Koliko bi mi trebao biti pocetni kapital da bi poceo s ovim poslom?
Koji su dodatni troskovi tokom godine?

Ako ima neko odgovore, nek se javi.

P.S. Ovo je vise pod stocarstvo ali da bump-iram ;-)

Hvala.
User avatar
Toto
Posts: 8103
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#6 Re: POLJOPRIVREDA

Post by Toto »

andromeda101 wrote:/bump

I mene isto interesuje oko mlijecne industrije.

Koliko krava moram imati da bi bilo isplativo? Koji je minimum?
Koliko zemljiste?
Sta je jos potrebno?
Koliko bi mi trebao biti pocetni kapital da bi poceo s ovim poslom?
Koji su dodatni troskovi tokom godine?

Ako ima neko odgovore, nek se javi.

P.S. Ovo je vise pod stocarstvo ali da bump-iram ;-)

Hvala.
http://www.4shared.com/document/SezdjdV ... plana.html
http://livac-zz.com/de/uzgoj_krava
User avatar
Toto
Posts: 8103
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#7 Re: POLJOPRIVREDA

Post by Toto »

F&N
Posts: 3941
Joined: 17/10/2010 23:24
Location: od Ciglana do Podhrastova, od Breke do Mejtasa including Jezero...

#8 Re: POLJOPRIVREDA

Post by F&N »

Toto hvala na linkovima korisni su ;)
User avatar
andromeda101
Posts: 2539
Joined: 21/04/2011 03:47
Location: Milky Way

#9 Re: POLJOPRIVREDA

Post by andromeda101 »

Hvala!
User avatar
Toto
Posts: 8103
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#10 Re: POLJOPRIVREDA

Post by Toto »

F&N wrote:Pozdrav

Ne znam da li postoji tema o poljoprivredi vec, nisam uspio da nadjem, doduse nisam ni sve pregledao stranice.
Poljoprivreda kao jedna od najprespektivnijih grana u BiH, sigurno zasluzuje mjesto na forumu, gdje će, ako ima ljudi koji imaju iskustva, pisati ista, prijedloge, savjete i slicno.

Licno imam zelju u narednom periodu poceti neki poljoprivredni obrt, pa me interesuje kakva su iskustva ljudi u ovoj grani, koliko je potrebno sredstava za pocetak, kakva su iskustva s plasmanom dobara, naplatom potrazivanja, uzgojom, i svim sto ide uz ovaj vid privredjivanja.

Da li se isplati poceti s nekim manjim kolicinama, orijentisati se samo na jednu kulturu, ili vishe u pocetku pa se vremenom isprofilisati za jednu, ko je najbolji kupac(od firmi) i...

Ugl ako nema ova tema volio bih da pricamo ovdje o njoj, ali iskljucivo u smislu prijedloga, iskustava, savjeta, bez suplje i spamanja nadam se.
A ako ima ova tema neka je admini obrisu.
Poljoprivrda je industrijska grana sa hiljadama potencijalnih mogucnosti. Poljoprivreda spada u strateske industrijske grane i uvjek ima prespektivu. Svjedoci smo najava o mogucim krizam u ishrani stanovnistva, porestu cijena hrane, goriva.

Pretpostavljma da tebe vise interesuje neki konkretan poslovni plan. Za bilo kakvu raspravu bi bilo dobro da se navedu sopstveni potencijali sa kojima se raspolazes: znanje, novac, zemljiste, suma, objekat, mikrolokacija, porodicni biznis.
Uopsteno gledajuc: nasa poljoprivreda ima probleme usitnjenosti poljoprivrednih parcela, tako da ekonomija velikog obima -kakva se koristi u razvijenim zemljama- ne moze doci do izrazaja.

Moraju se traziti tehnologije i proizvodi koji mogu biti rentabilni i na manjim parcelama. U Bih imamo dva arela: brdskoplaninski u Bosni i mediteranski u Hercegovini, koji imaju specificnosti koje se moraju uzimati u ozbir. Poslovni plan za farma ovaca u Travniku i Stocu ce se dosta razlikovati. Sve to treba usaglasiti sa potrebama trzista; prvo lokalnog, pa onda pucati na regionalno. Proizvodnja puzeva moze biti rentabilna, tek ako se ima ugovor sa nekim izvoznikom, jer se ne moze racunati na lokalno trziste.

Bogata strana trzista radiklano mjenjaju gastronomske navike i standarde. Dizajnirati tehnologiju tova kokosiju, divljaci (fazan, jarebica) baziran na prirodnoj hrani u prirodnim uslovima je predmet istrazivanja ne samo poduzetnih privatnika vec i naucnoistrazivackih institucija. Trziste mesa divljaci (jeleni, zecovi, jarebice, puzevi) je najbrze rastuce trziste u EU. Mozda bi trebalo istraziti mogucnosti ovakvih biznisa. Vlastiti uzgoj zecova na bazi hrane (zelena masa )koja se proizvede u vlastitoj organizaciji je najrentabilniji pristup ovom biznisu.
Utokkha
Posts: 777
Joined: 20/05/2008 14:52

#11 Re: POLJOPRIVREDA

Post by Utokkha »

Poljoprivredni proizvodi jedini imaju prođu na domaćem tržištu koje je jadno prezasićeno.
No, nikad se neću složiti da je poljooprivreda strateška grana za našu državu. 7% na kupusu ili 25% na struji, šta više donosi?
Prokleti stranci...

Image

Za-dru-ga(r) je sve ;)
User avatar
Toto
Posts: 8103
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#12 Re: POLJOPRIVREDA

Post by Toto »

Tema je poljoprivreda i ne bi se trebali iscrpljivati na polemikama: da li je ili nije poljoprivreda strateska grana.
U mnogim razvijenim zemljama ona to jeste, a na nasim strucnjacima i vladi je da kroz strategiju razvoja to odredi..
Poljoprivreda moze generisati znatan broj radnih mjesta, bilo kao stalno zaposljenje, bilo kao dopunska dohodovna aktivnost. Nece svi moci raditi u drzave, "bogatim" i propulzivnim industrijskim granama. Mnogi nasi ljudi imaju poljoprivredne resurse i nastoje: da na bazi tih resursa pokrenu neki poduzetnicki poduhvat. To treba podrzati i stimulisati.
User avatar
strong69
Posts: 6972
Joined: 11/03/2005 20:02
Location: Beneath the Remains

#13 Re: POLJOPRIVREDA

Post by strong69 »

Toto wrote:Mnogi nasi ljudi imaju poljoprivredne resurse i nastoje: da na bazi tih resursa pokrenu neki poduzetnicki poduhvat. To treba podrzati i stimulisati.
:thumbup: :thumbup: :thumbup:
skyhs0168
Posts: 100
Joined: 19/06/2010 21:04

#14 Re: POLJOPRIVREDA

Post by skyhs0168 »

sta ti tacno predstavlja taj grafikon?
Utokkha
Posts: 777
Joined: 20/05/2008 14:52

#15 Re: POLJOPRIVREDA

Post by Utokkha »

U pravu si Toto.
U kontekstu teme, preformulisat ću zadnju rečenicu: mislim da bi pokretaču bilo jako dobro da se obrati nekoj od zadruga u blizini, te da skupa s njima krene u poljoprivredni biznis.

Grafikon: statist. istraživanje o prosječnoj veličini farmi u zemljama EU, na uzorku od 2500.
User avatar
Toto
Posts: 8103
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#16 Re: POLJOPRIVREDA

Post by Toto »

Utokkha wrote:U pravu si Toto.
U kontekstu teme, preformulisat ću zadnju rečenicu: mislim da bi pokretaču bilo jako dobro da se obrati nekoj od zadruga u blizini, te da skupa s njima krene u poljoprivredni biznis.

Grafikon: statist. istraživanje o prosječnoj veličini farmi u zemljama EU, na uzorku od 2500.
Ovo je odlican prijedlog. Svako ko kani razvijati biznis u poljoprivredi mora znati da ce tesko zaobici potrebu udruzivanja u neke forme esnafskih udruzenja. Dobro bi bilo odmah potraziti postojece udruzenje NVO ili zadrugu.
Nasi ljudi imaju negativan stav prema zadrugama nasljedjen iz proslog vakta. Zadrugari ne moraju ulagati svoju imovinu i vlasnistvo u zadruge i tako se vezati za sudbinu zadruge. Zadruga se moze napraviti tako da "udruzujete" ono sto nemate.

Ako neka seoska zajednica ima tradiciju proizvodnje povrtlarskih kultura: mogu preko svoga udruzenja organizovati distribuciju robe, zakupiti zajednicko prodajno mjesto na pijacama i sami prodavati; mogu sklapati ugovore sa vecim trgovinskim lancima o isporukama. Povrtlarska sezona traje 18-20 sedmica. ZAdruga u tom periodu moze zakupiti poslovni prostor u gradu, organizovati piljaru i prodavati svoje proizvode.

Osim izbora poslovne ideje u poljoprivredi ja jako vazno esnafsko povezivanje.
ragib
Posts: 2246
Joined: 03/05/2002 00:00
Contact:

#17 Re: POLJOPRIVREDA

Post by ragib »

šta bi se isplatilo najbolje posaditi na pola hektara zemlje? neki manji voćnjak? ima li neko vise iskustva
User avatar
Toto
Posts: 8103
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#18 Re: POLJOPRIVREDA

Post by Toto »

crveni luk i prodati ga kao mladi.. vrlo kurentan proizvod, jer sumnjam da se kod nas uzvozi iz spanije i madjarske, kao drugo rano povrce.. vole ga cevabdzaije, jaganjdzije :D i restorandzije jer je jednostavniji za servirat od sjeckanog luka.
ako ce se plasirati kao mladi moze se gusce posaditi, jes da ima malko vise rada kod sadnje ali se ne zadrzava dugo na njivi, manje je zastite, ko koristi plasticne tunele i plastenike moze postici i dvije zetve godisnje..

Image
Image


http://ucanr.org/freepubs/docs/7243.pdf
ragib
Posts: 2246
Joined: 03/05/2002 00:00
Contact:

#19 Re: POLJOPRIVREDA

Post by ragib »

Toto wrote:crveni luk i prodati ga kao mladi.. vrlo kurentan proizvod, jer sumnjam da se kod nas uzvozi iz spanije i madjarske, kao drugo rano povrce.. vole ga cevabdzaije, jaganjdzije :D i restorandzije jer je jednostavniji za servirat od sjeckanog luka.
ako ce se plasirati kao mladi moze se gusce posaditi, jes da ima malko vise rada kod sadnje ali se ne zadrzava dugo na njivi, manje je zastite, ko koristi plasticne tunele i plastenike moze postici i dvije zetve godisnje..

Image
Image


http://ucanr.org/freepubs/docs/7243.pdf
koliki je prinos i mozel se prodati zadrugama? :)
User avatar
Toto
Posts: 8103
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#20 Re: POLJOPRIVREDA

Post by Toto »

na onom linku imas sve agrotehnicke podatke, ako se zalijeva i kvalitetno obraduje moze se ocekivati maksimalno 3-4 tone po dulumu.
sve se moze prodati
Bloger
Posts: 359
Joined: 18/05/2010 12:05

#21 Re: POLJOPRIVREDA

Post by Bloger »

Koga zanima poljoprivreda neka ode na web poljoprivredne zadruge BIOS iz Visokog, koja radi fenomenalno. Pravo čudo!!!
User avatar
Toto
Posts: 8103
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#22 Re: POLJOPRIVREDA

Post by Toto »

Svako ko planira pokrenuti biznis u sferi poljoprivrede trebao bi da pogleda ovaj dokumentarac.
PericaTeslic
Posts: 12
Joined: 31/10/2014 18:34

#23 Re: POLJOPRIVREDA

Post by PericaTeslic »

Pozdrav
Znali iko imali ijedna firma u bosni koja se bavi izgradnim hladnjača za voće?
pozdrav
Ci-Nick
Posts: 5070
Joined: 15/03/2015 17:38

#24 Re: POLJOPRIVREDA

Post by Ci-Nick »

PericaTeslic wrote:Pozdrav
Znali iko imali ijedna firma u bosni koja se bavi izgradnim hladnjača za voće?
pozdrav
malo zaguglaš i ,...
http://www.frigokor.ba/TopMenu/Onama/OF ... fault.aspx
http://www.frigoterm.ba/ba/rashladne-komore.html
http://www.frigoleric.ba/oprema-za-rash ... omore.html
User avatar
Toto
Posts: 8103
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#25 Re: POLJOPRIVREDA

Post by Toto »

Ima li urban farming ikakve sanse u Seheru i diljem bih urbanizacje?
Selo nam je podivljalo i stustilo u migracije. Nema nam druge vec i poljoprivredu urbanzirati.
Sve je vise urbanog prostora prazno, pa velim: da se kakav sicar ubere ...
Nauka kaze da ima tehnologija koje omogucavaju da se u stakleniku na betonu ubere 8 zetvi godisnje .. nema oranja, kopanja, frezanj i ostalih seljackih poslova .. haman sve hortikulturno -ko fitnes dodje ...

Kazu da je voda iz sarajevskog vodovoda dusu dala za aquaponic sisteme .. i jes bolje da ribe tovimo onim hajvancicima i planktonima iz vodovoda vec da sebe trujemo.

Image
Post Reply