Politicko rukovodstvo SRBiH

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

eifel
Posts: 579
Joined: 07/11/2014 19:45

#26 Re: Politicko rukovodstvo SRBiH

Post by eifel »

stakasa wrote:U kojoj su mjeri ovi socijalisticki funkcioneri bili ukljuceni u rad nacionalnih stranaka nakon sto su izgubili vlast? Eto kazete da je Kecmanovic odbio da bude predsjednik SDS-a, sta je bilo sa ostalima, da li su oupste imali ponude da se aktiviraju i u kojoj su mjeri te ponude prihvatali.
Pa eto. F. Abdić i tehnomenađer Ganić su bili u predsjedništvu. Avdo Čampara kao sekretar Skupštine R BiH. U Vladi su bili Mahmutčehajić Rusmir koji nije bio član SDA tehnomenađer, Rešad Bektić ministar industrije. Obojica veoma sposobni i sa stanovitim uspjehom u svojim resorima.
Od Srba, Plavšić nije bila nikada u SK, mislim da nije ni Koljević.
U kasnijoj fazi njima se pridružuju reformisti Kalinić i Kecmanović.
Kod Hrvata se nacalilo desno krilo iz Hercegovine po funkcijama, Boras, Mariofil Ljubić te svi ministri osim Pelivana.
Kasnije im se pridružuje Jadranko Prlić.
eifel
Posts: 579
Joined: 07/11/2014 19:45

#27 Re: Politicko rukovodstvo SRBiH

Post by eifel »

stakasa wrote:
eifel wrote:Mikulić je podnio ostavku iako je imao uspjeha kao predsjednik savezne Vlade pa to na neki način jeste loš završetak političke karijere. Nijaz Duraković miljenik Hamdije pozderca je bio naša nada i uzdanica ali, njegov veoma slab otpor antibirokratskoj revoluciji i preveliko podilaženje JNA upropastilo je njegov politički angažman.
Koliko se sjecam, bio je kudikamo zesci od Alije
Đavo je u detalju. Duraković je upučivao kritike na račun Miloševića i još više na račun Tuđmana a ne na konto JNA, čak što više, Duraković je hvalio JNA.
Izetbegović nije kritizirao ni Miloševića, ni Tuđmana a hvallio je JNA.
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#28 Re: Politicko rukovodstvo SRBiH

Post by stakasa »

Na julisizovoj temi o Ilidzancima se spominje Stab B (pristalice Branka Mikulica) i Stab H (ovi sto su navodno bili uz Hamdiju Pozderca).
Kao Mikulicevi ljudi se etiketiraju, citiram:
- "Podsjetimo se, u to vrijeme su na vlasti bili sve sami neumasi: Andric, Mesihovic, Cecur, Ubiparip, Zgonjanin, Renovica, Stojanovic..."

http://forum.klix.ba/afera-ilidza-1986-t114602s75.html
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#29 Re: Politicko rukovodstvo SRBiH

Post by Gojeni H »

Ja sam fakat bio klinac, ali su Milanko Renovica i Munir Mesihovic bili na SVAKOM dnevniku TVSA.
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#30 Re: Politicko rukovodstvo SRBiH

Post by stakasa »

Gojeni H wrote:Ja sam fakat bio klinac, ali su Milanko Renovica i Munir Mesihovic bili na SVAKOM dnevniku TVSA.
A sjeti im se izgleda evo ti sta hoces, svi su bili nekakvi sivi i bezlicni, svi gorepobrojani
User avatar
Woody
Posts: 1690
Joined: 17/12/2003 00:00
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#31 Re: Politicko rukovodstvo SRBiH

Post by Woody »

stakasa wrote:
Gojeni H wrote:Ja sam fakat bio klinac, ali su Milanko Renovica i Munir Mesihovic bili na SVAKOM dnevniku TVSA.
A sjeti im se izgleda evo ti sta hoces, svi su bili nekakvi sivi i bezlicni, svi gorepobrojani
Evo ti da se prisjetiš:

Image
Milanko Renovica

Image
Munir Meshihović (ovaj desno, s kapom)

Je li ti sad malo lakše :? :lol:
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66043
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#32 Re: Politicko rukovodstvo SRBiH

Post by _BataZiv_0809 »

Je li to Šankin/Šankov stari?
User avatar
Woody
Posts: 1690
Joined: 17/12/2003 00:00
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#33 Re: Politicko rukovodstvo SRBiH

Post by Woody »

_BataZiv_0809 wrote:Je li to Šankin/Šankov stari?
Yup!
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#34 Re: Politicko rukovodstvo SRBiH

Post by stakasa »

Woody wrote:
stakasa wrote:
Gojeni H wrote:Ja sam fakat bio klinac, ali su Milanko Renovica i Munir Mesihovic bili na SVAKOM dnevniku TVSA.
A sjeti im se izgleda evo ti sta hoces, svi su bili nekakvi sivi i bezlicni, svi gorepobrojani
Evo ti da se prisjetiš:

Image
Milanko Renovica

Image
Munir Meshihović (ovaj desno, s kapom)

Je li ti sad malo lakše :? :lol:
Wow, haj' stavi i ostale ne bilo ti zapovjedeno (Andric, Mesihovic, Cecur, Ubiparip, Zgonjanin, Renovica, Stojanovic...)
Je li to Mesihovic jos ziv?
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#35 Re: Politicko rukovodstvo SRBiH

Post by Gojeni H »

Woody wrote:
stakasa wrote:
Gojeni H wrote:Ja sam fakat bio klinac, ali su Milanko Renovica i Munir Mesihovic bili na SVAKOM dnevniku TVSA.
A sjeti im se izgleda evo ti sta hoces, svi su bili nekakvi sivi i bezlicni, svi gorepobrojani
Evo ti da se prisjetiš:

Image
Milanko Renovica
A zipa zurafri ... u sUkladu s Holivudskim trendovima tog doba. :D
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#36 Re: Politicko rukovodstvo SRBiH

Post by Gojeni H »

_BataZiv_0809 wrote:Je li to Šankin/Šankov stari?
Jeko Sanko?
mudrac2
Posts: 994
Joined: 29/01/2015 13:00

#37 Re: Politicko rukovodstvo SRBiH

Post by mudrac2 »

Gojeni H wrote:
_BataZiv_0809 wrote:Je li to Šankin/Šankov stari?
Jeko Sanko?
kruže glasine da je dotični opjevan u pjesmi guzonjin sin.
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#38 Re: Politicko rukovodstvo SRBiH

Post by Gojeni H »

mudrac2 wrote:
Gojeni H wrote:
_BataZiv_0809 wrote:Je li to Šankin/Šankov stari?
Jeko Sanko?
kruže glasine da je dotični opjevan u pjesmi guzonjin sin.
Ponekad trava, nikad heroin.

Skontala Minka.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66043
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#39 Re: Politicko rukovodstvo SRBiH

Post by _BataZiv_0809 »

Gojeni H wrote:
_BataZiv_0809 wrote:Je li to Šankin/Šankov stari?
Jeko Sanko?
Ministar zdravstva FBiH, sad direktor KCUS. Postoji sarajevska urbana legenda da je taj zavrsio medicinu za šankom, pa otud nadimak. Kao i kletva dabogda te on lijecio.
mudrac2
Posts: 994
Joined: 29/01/2015 13:00

#40 Re: Politicko rukovodstvo SRBiH

Post by mudrac2 »

_BataZiv_0809 wrote:
Gojeni H wrote:
_BataZiv_0809 wrote:Je li to Šankin/Šankov stari?
Jeko Sanko?
Ministar zdravstva FBiH, sad direktor KCUS. Postoji sarajevska urbana legenda da je taj zavrsio medicinu za šankom, pa otud nadimak. Kao i kletva dabogda te on lijecio.
također vele da ga je šofer dovozio na fakultet.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#41 Re: Politicko rukovodstvo SRBiH

Post by julisiz es grant »

Koliko znam Mesihović je još živ, bar niam čuo koro da je umro.
Interesantno je vidjeti staru komunjaru na mezarju :D
A Cvijetina Mijatovića, što ga neko spomenu, obje kćerke pandrknule od droge/AIDS-a. Jedna Maja, glumica, druga ne znam kako...
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#42 Re: Politicko rukovodstvo SRBiH

Post by stakasa »

julisiz es grant wrote:Koliko znam Mesihović je još živ, bar niam čuo koro da je umro.
Interesantno je vidjeti staru komunjaru na mezarju :D
A Cvijetina Mijatovića, što ga neko spomenu, obje kćerke pandrknule od droge/AIDS-a. Jedna Maja, glumica, druga ne znam kako...
Djeca guzonja su posebna tema, kako se samo izvukose picka im materina. I onda ti poslje svega kazu da si ljubomoran jer se nisi znao snaci ko sto meni jedan od njih rece na temi o Jugoslaviji.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#44 Re: Mira Mijatovic

Post by julisiz es grant »

Da, one su bile dio te generacije "zlatne beogradske mladeži" (Milan Mladenović, Margita Stefanović, Bojan Pečar, Ivica Vdović, Sonja Savića) koju je ovisnost o narkoticima prerano odnijela na onaj svijet.
User avatar
Woody
Posts: 1690
Joined: 17/12/2003 00:00
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#45 Re: Mira Mijatovic

Post by Woody »

julisiz es grant wrote:
Da, one su bile dio te generacije "zlatne :-) beogradske mladeži" (Milan Mladenović, Margita Stefanović, Bojan Pečar, Ivica Vdović, Sonja Savića) koju je ovisnost o narkoticima prerano odnijela na onaj svijet.
Jah! Imalo se, moglo se
:-)
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#46 Re: Politicko rukovodstvo SRBiH

Post by stakasa »

Nisam znao da je toliko djece politicara pocinilo samoubistvo

http://www.novosti.rs/dodatni_sadrzaj/c ... a-Dedijera

Kakatv je bio ovaj Karadzicev sin?


JOŠ početkom pedesetih godina prošlog veka primećeno je da se deca poznatih ličnosti u Beogradu ponašanjem izdvajaju od svojih vršnjaka, što se moglo uočiti i u svim drugim većim gradovima. Posebno školski uzrast **tatinih sinova** štrči i **šepa** u nastavi i vladanju, često pokazujući agresivnost i u privatnom životu. Oni postaju obeleženi negativci u školi i komšiluku. Zbog izobilja, privilegija i nedostatka želja, frustrirani su na sve oko sebe i u školi i u porodici kojoj postaju teret i kočnica za napredovanje.
Opterećeni kompleksom manje vrednosti, u senci nedostižnog oca, ističu se, često, nedoličnim ponašanjem na javnim mestima, opijanjem, vožnjom auomobila i motocikala u pijanom stanju, saobraćajkama sa ozbiljnim posledicama, zbog kojih nikada nisu kažnjavani, ljubavnim avanturama i tako dalje. 

PRIMERAN MLADI KARDELJ
ZA razliku od mnogobrojnih takvih primera, sin jedinac Edvarda Kardelja, u to vreme predsednika Narodne skupštine FNRJ, po imenu Boris Kardelj, bio je povučen i čak preterano miran za svoje godine. Bio je primeran đak u školi. Družio se sa običnim svetom baš kao da nije sin tako poznatog oca. Na opšte iznenađenje škole, susedstva i grada, mladi Kardelj je izvršio samoubistvo, a majci Pepci i ocu je ostavio oproštajno pismo **da je moralo tako da bude zbog nepodnošljivog osećaja nesigurnosti i duševnog tereta**. 
Tužna vest, mada nigde nije obelodanjena, poput munje obišla je Beograd, a ubrzo i celu zemlju. **Kardeljev sindrom**, ako se tako može reći, uvukao se u mnoge porodice poznatih, posebno u Beogradu, gde vlada zabrinutost i naročito kod Kardeljevih kolega političara. Mnogi diskretno preduzimaju mere, najčešće premeštanjem dece iz škole u školu, selidbom iz jednog dela grada u drugi i slično.
U takvoj situaciji prvi se najbolje snašao Josip Broz. Najverovatnije poučen brojnim nestašlucima starijeg sina Žarka, kojeg je rodila Ruskinja Pelagija, on mlađeg sina Aleksandra Mišu Broza, kao primernog gimnazijalca - možda i protiv njegove volje - premešta na dalje školovanje u Zagreb. Tako rešenje je bilo privremeno, kako je govorio Tito, ali se Miša, koji je sada predstavnik zagrebačke INE u Moskvi, više nikad nije vratio u Beograd, kojeg je uvek hvalio. NJega je rodila Zdenka Has, a pričalo se da je premešten zbog toga što nije bio u dobrim odnosima sa maćehom Jovankom. 
Žarko je bio posebna priča i poseban problem, a njegovi ispadi su najčešće bili posledica opijanja i ljubavnih avantura, ali i mnogobrojnih drugih poroka tolerisanih u očevoj zaleđini. Tito se često ljutio na sina, a kada se Žarko razveo od prve žene, Ruskinje Tamare Veger-Broz, koja mu je rodila unuka Josipa (1947), i unuku Zlaticu (1949), predsednik sa svojim sinom Žarko nije govorio 12 godina, gotovo do smrti, ili preciznije, do posete sinova Žarka i Miše Kliničkom centru u LJubljani, dva i po meseca pre smrti. 

NOVINE KRIJU TRAGIKU
BAŠ posle stradanja Kardeljevog sina, u obliku samoubilačkog virusa, počela su stradanja dece poznatih beogradskih političara, glumaca, književnika, univerzitetskih profesora, najpoznatijih novinara i direktora... Mada u štampi i na radiju nije objavljivana ni reč o tragedijama, uglavnom se sve znalo o porodičnim nesrećama viđenijih Beograđana. 
U vreme kada je Cvijetin Mijatović bio na vrhuncu moći, predsednik Predsedništva SFRJ, tragično su završile život obe njegove ćerke Marina i Maja u cvetu mladosti, koje je rodila njegova prva žena Sibina Mijatović. Imale su 27, odnosno 26 godina, a ne mnogo posle ove tragedije ubila su se i deca njegovog kuma, dve ćerke i zet generala Franje Herljevića, u vreme kada je bio savezni ministar za unutrašnje poslove. Samoubistvom je okončala život i ćerka narodnog heroja Vlade Šegrta, sin Mije Aleksića iz prvog braka, koji je kanapom u zatvoru prekratio mladi život.
Valjda jedini slučaj samoubistva poznatih u kojem je porodica progovorila u javnosti je poznati **Slučaj Dedijer**. I to tako što se Vladimir Dedijer, 23 godina posle tragične smrti sina, oglasio na stranicama ljubljanske **Mladine**. 

DEDIJER OPTUŽUJE JAVORŠEKA
DEDIJEROV sin Branko imao je, kako se to kaže, primerno vladanje, skromno, povučeno, veoma omiljen kod školskih drugova i komšija, on je, međutim, slabo učio i bio neuredan. Imao je šest slabih u sedmom razredu, a razredno veće mu je progledalo kroz prste i slabe ocene svelo na dve, da ne bi ponavljao razred. 
Na popravnom, krajem avgusta 1958. godine, došao je potpuno nespreman. Razredni starešina J. S. poklonila mu je ocenu a nastavnica srpskohrvatskog jezika, kako se tada zvao predmet, R. Č. ga je oborila, pošto baš ništa nije znao, već je samo ćutao pred ispitnom komisijom. Trinaestogodišnji dečak nije se na početku školske godine u septembru ponovo upisao u ponovljeni razred, a posle desetak dana, učenike i nastavnike je zapanjila Brankova tragična smrt. 
Kao i Kardeljev sin, pronađen je u kući svojih roditelja. U istrazi je ostalo zapisano da otac Vladimir nije nikad navraćao u školu da se interesuje za svog nesrećnog sina, a da je majka Vera, navraćala sasvim retko. 
Brankovom sahranom prestaju mirni dani porodice Dedijer. Pravi pakao zavladao je kada je usledila nova tragedija u kojoj je u Fužinama blizu Bohinjskog jezera, u planinskoj vrleti Alpa, pod nejasnim okolnostima, koje nikad nisu razjašnjene, okončao život i Dedijerov drugi sin Borivoje. Tragedija se zbila 13. jula 1966. godine, a da li se radilo o ubistvu ili samoubistvu, ostalo je pitanje bez odgovora.
Pomenutim intervjuima **Mladini** Vladimir Dedijer je u broju od 18. avgusta 1989. godine za smrt drugog sina optužio poznatog slovenačkog književnika Jožeta Javoršeka koji je sa Dedijerima bio višegodišnji kućni prijatelj. Javoršek u narednom broju istog lista objavljuje **otvoreno pismo Vladimiru Dedijeru**.

TATIN SIN - KOCKAR
I ĆERKA Mihalja Kertesa, dok je bio šef savezne carine, volela je automobile i brzu vožnju. Strast joj je bila - noćna vožnja policijskih kola. U tri navrata slupala je policijska kola, a nikad nije odgovarala ni u prekršajnom postupku.
Po javnim ispadima, u početku rata u Bosni, ističu se i deca Radovana Karadžića, Saša Karadžić, sin jedinac koji je duže vreme stanovao u apartmanu hotela **Interkontinental**. Razmetao se parama, znao je za noć da potroši i po 100.000 marka sa svojim društvom u barovima i kockarnicama. NJegova sestra Sonja snimila je nekoliko kaseta svojih pesama i u ratu trošila novac više nego jedna ratna divizija vojnika.

JAČI OD ZAKONA
SIN bivšeg predsednika Slobodana Mloševića Marko Milošević, u prvo vreme činio je sitne nestašluke koji su prelazili u ekscese, pa je čak dobio telohranitelje, policajce... Bio je blizak sa Radovanom Stojičićem Badžom preko koga je omogućio da više od 100 kriminalaca u Beogradu dobije oružje. To pravo ni slučajno nisu mogli steći legalnim putem.
Marko je polupao 18 automobila zbog prebrze vožnje (govorilo se da iz Požarevca u Beograd stigne za 35 minuta). Počinio je više saobraćajnih nesreća sa teškim povredama pešaka. Nikad nije sudski odgovarao za te saobraćajke.
Na svakom mestu osiono se ponašao. Često je iz čista mira šamarao nedužne mladiće ili ih udarao pištoljem po glavi. Jednom je poručio i policijsku raciju u Požarevcu, a dok je on tukao trojicu mladića, policajci su **držali stražu**. Kad god bi pozvao policiju u Požarevcu istog trenutka su se stvarali tamo gde je predsednikov sin naredio.
Last edited by stakasa on 26/03/2015 13:25, edited 1 time in total.
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#47 Re: Mira Mijatovic

Post by stakasa »

Woody wrote:
julisiz es grant wrote:
Da, one su bile dio te generacije "zlatne :-) beogradske mladeži" (Milan Mladenović, Margita Stefanović, Bojan Pečar, Ivica Vdović, Sonja Savića) koju je ovisnost o narkoticima prerano odnijela na onaj svijet.
Jah! Imalo se, moglo se
:-)
Pozitivno pisu o njoj u komentarima, rekao bih da se nije kurcila

Evo jos malo o Mijatovicu, bio je izgleda korektan, steta sto nije osudio agresiju na BiH


"NIN", 10. februar

MIRA STUPICA: SAKA SOLI (3)

Odlomci iz feljtona

Kao clan Akademije filmske umetnosti i nauke, glasala sam za najvecu filmsku nagradu, "Kristalnu prizmu", koja se dodeljuje filmskim stvaraocima za zivotno delo ili za godisnja ostvarenja. Medju nagradjenima bilo je, neminovno, i ime sada vec svetski slavnog filmskog reditelja Emira Kusturice, za njegov veliki i potresan film "Podzemlje". Sa zadovoljstvom sam primila pocast da mu ja predam tu nagradu, a lepo je bilo sto je i on bas tada bio u zemlji i prisustvovao toj, za nas, vaznoj svecanosti. Za mene se taj mladi covek umetnicki rodio vec posle svog prvog filma, filmovane drame, "Bife Titanik", u sarajevskoj produkciji. Umetnicko dejstvo njegovog posla bilo je sigurno i vidljivo. Zapamtila sam tad to ime: Kusturica. Kasnije je uradio i film "Sjecas li se Doli Bel" i usao u konkurenciju za nagradu na filmskom festivalu u Veneciji. Nominacija je vec bila veliki uspeh. Posla sam u grad jednim za mene vaznim poslom, ali na vratima me presrete usplahireni Vuk Babic, reditelj divne "Kike Bibic", serije koja se i danas pamti. Pateticno klece preda me i nesto brzo i konfuzno isprica. Nekako razumeh da je trazio pomoc od mene. Film "Doli Bel" dobio je Zlatnog lava na festivalu u Veneciji. Kusturica ne moze da prisustvuje jer je u uniformi vojnika JNA, a zna se da vojnik preko granice ne sme. Onda se neko setio da bih ja tu mogla nesto uciniti, preko Cvijetina koji je u Predsednistvu drzave. "Dobro, rado cu pokusati, pa to je uspeh svih nas. Kako da ne, cim dodje Cvijetin kuci, zamolicu ga." "Ma, ne kada dodje kuci! To ne moze da ceka. Kusta veceras vec mora da krene." "Kako da krene? Pa, moraju prvo valjda da mu odobre da skine uniformu. A za to se ne pita Cvijetin, nego Generalstab Jugoslovenske narodne armije."

"Miro, u pitanju su minuti. Zovi Cvijetina."

"Ne mogu", kazem. "On je na plenumu CK."

"Izvuci ga sa sednice."

Mislim, mislim, i tesko mi, jer znam da su ga tako jednom izvukli s plenuma da bi mu saopstili kako mu je zena Sibina poginula u saobracajnoj nesreci, pa me to mnogo sputava. Babiceve oci me netremice gledaju.

"Dobro, Vuce, pokusacu preko sekretarice... Nado, hitno mi treba moj muz. Znam gde je, i da je nezgodno, ali uzdam se da ces ti to onako elegantno i neupadljivo da izvedes. Vazno je, veruj mi. I odmah mu reci da smo svi zdravi i citavi, da ne brine."

Cekamo, pusimo, gledamo na sat. Telefon!

"Sta je, pobogu?"

"Nista, Cvele. Jedna lepa stvar u kojoj mozes da pomognes."

I ispricam mu potanko. Slusa. Nista ne obecava. Videce. Opet gledanje na sat, pusenje i Vukovo drmanje nogom. Zvoni.

"Imate srecu", rece veselim glasom, "i general Gosnjak je na sednici. Ispricao sam mu. Slaze se. Odobrice. Otisao je da telefonira. Neka se Kusta pakuje."

Vuk vice, dize me u vazduh i okrece.

"Bezi", rekoh mu, "bezi dok se nisu predomislili."

Sutra uvece smo Cvijetin i ja gledali prenos i festu. Bili smo srecni sto je to nase dete dozivelo toliku radost, a i mi Jugosloveni toliki uspeh. Posle valjda pola godine zove Sarajevo. Opet filmadzije.

"Miro, pomazi, ovi nasi nece da puste Kustu i Sidranov scenario za novi film. Moli Cvijetina da ucini nesto."

Posto sam znala da je Cvijetin vec "usvojio" Kusturicu, islo je lako. Procitao je taj nepodobni scenario, "Otac na sluzbenom putu", i napisao nekom nadleznom, tamo u Sarajevu: "U scenariju nema niceg sto bi opravdalo zaustavljanje njegovog filmskog ostvarenja." Ali, Cvijetin je u Beogradu, a u Sarajevu ima mnogo popova i popova nad njima, pa se to i dalje otezalo. Kad god bi Cvijetin isao u Sarajevo, sapnula bih mu: "Molim te, vidi opet ono za Kustu." I Cvijetin je zaista svakog puta vodio nekakve razgovore oko tog nesrecnog scenarija. Na kraju se sve dobro zavrsilo i krunisano je novom nagradom mladom genijalcu, u Kanu.

Naravno, to Kusturica nije zaboravio. Dolazio je sa mojim Borom kod nas na more, u Trpanj, pricao o novim projektima, cak je predvideo i jednu ulogu za mene u "Domu za vesanje". Nisam ni trepnula kad se to nije ostvarilo. Znala sam da su postojali neki razlozi za to. I, kad sam videla moju "zamenicu", onu divnu i neponovljivu kreaciju stare Ciganke u "Domu za vesanje", rekla sam: "Nema na svetu glumice koja bi to tako, kao ova naturscik umetnica, odigrala."

Godine su prosle. Rat. Jad. Bezanje iz nesrecne zemlje. Nema Cvijetina. Nema ni njegove dece. Bora u Pesti i Pragu, Kusta u Americi, Parizu. Ja sa svojom porodicom u Beogradu guram sama kako znam.

Cvijetin mi je davno, jos kad je umro Rocko Colakovic i sahranjen bez ikakve pompe i govorancija, rekao: "I mene cete tako sahraniti, na Vukosavcima, gde su mi otac i moji mrtvi ratni drugovi. Niko, sem vas najblizih i moja tri ratna druga." Rekao mi je imena tih drugova. Vreme je prolazilo, sa jednim drugom se politicki razisao, drugi, Rato Dugonjic, koga je najvise voleo, umro je, treceg je rat u Sarajevu zarobio, kao i njegove Vukosavce. A i groblje na Vukosavcima vandali su izrovali i oskrnavili. Ja sam ga u Beogradu sahranila tiho, kako je zeleo. Samo ja, rodjaka Vesna i jedini drug koji nam se u njegovoj bolesti nasao, njegov ratnik bez visokih sarzi, dobri covek Ljubo Asceric. Ni vlast ni televizija nisu se oglasili. Moje je da ga sahranim kako je zeleo, ali njihovo je moralo biti da reaguju na vest o njegovoj smrti. Gospodin Vucelic je u to vreme vladao Televizijom. Kad umre televizijski kabloman, oda se posta dobrom radniku i njegova fotografija stoji pred nama, ali ilegalac, robijas, ratnik, komesar, narodni heroj i bivsi predsednik za njih nije bila vest ni koliko meteoroloski izvestaj: "Danas ce padati kisa."

U to vreme vlast se cesto presvlacila iz komunista u nacionaliste, i obratno. Prema potrebi. Cvijetin je imao maler da su bas tada glumili nacionaliste, pa je on kao komunista bio nepodoban. Ne moze se nigde na svetu dogoditi da se smrt bivseg predsednika, voleli ga ili ne, ne objavi. Gospodin Vucelic je uvek umesan i u svemu uspesan covek, pa mu je i to uspelo...

Na zavrsetku filmske feste i opste graje, grljenja i cestitanja, iz Kusturicinog zagrljaja dve rasirene ruke prema meni i poljupci. To mene grli i ljubi gospodin Vucelic. A ja stojim zatecena i bez reakcije. I zato sam sada tako gorka i mrska sebi samoj.

Uoci dana polaganja urne Cvijetina Mijatovica sedim predvece u svome stanu sa rediteljem Jagosem Markovicem. Telefon. Kabinet predsednika drzave. Gospodin Lilic je sigurno od svih danasnjih politicara najbenignija licnost, pa mirno prihvatam vezu. Uctivi pozdravi s obeju strana.

"Gospodjo Stupice, sutra je dan druga Maje (partizansko ime Cvijetinovo). Treba li vam nesto?"

"Ne, hvala. Ni meni ni drugu Maji ne treba bas nista."

"Mozda da vam, za sutra, posaljemo kola?"

"Ne, hvala, postoji taksi."

"Necete imati nista protiv da u nase ime prilozimo buket, 'suzu'?"

"O, imacu protiv, gospodine. Hocete da svoje propuste pokrijete tom 'suzicom' i automobilom, ali vam ja to necu dozvoliti. Gospodine Lilicu, Cvijetin Mijatovic je za dve godine izgubio zemlju, partiju, drugove, decu i zdravlje. Ostala sam mu samo ja, njegova zena. Ne znate ni vi, gospodine Lilicu, sta vas sve ceka. Zato, cuvajte, pre svega, svoju porodicu, a najpre svoju suprugu. Dok je vreme, zasluzite je, jer ce vam na kraju, kao i svima, ostati samo ona."

Spustili smo slusalice.

Dok sam spustala Cvijetinovu urnu, odjeknula su gromko tri vojna plotuna. Nekoliko metara iza njegovog groba sahranjivali su neko vojno lice. Nasmesila sam se i sapnula mu: "Cvele, ipak si dobio svoje zasluzene plotune." Lakse mi je pri dusi.

Nastavak na B92...
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#48 Re: Politicko rukovodstvo SRBiH

Post by julisiz es grant »

Izgleda da nije bio loš čovjek...e sad, osudio il ne osudio, pitanje je da li su mu godine i zdravlje te gubitak djece dozvoljavali da se uopšte oglašava. Podrška Miloševićevom režimu nije bio, to je sigurno.
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#49 Re: Politicko rukovodstvo SRBiH

Post by stakasa »

julisiz es grant wrote:Izgleda da nije bio loš čovjek...e sad, osudio il ne osudio, pitanje je da li su mu godine i zdravlje te gubitak djece dozvoljavali da se uopšte oglašava. Podrška Miloševićevom režimu nije bio, to je sigurno.
Ma naravno, dvoje djece, svjet mu se srusio. Uz to potpuno marginalizovan...
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#50 Re: Politicko rukovodstvo SRBiH

Post by julisiz es grant »

Mene zanima Branko Mikulić, tj njegove zadnje godine. Da li se javno oglašavao za vrijeme rata u Sarajevu, davao intervjue i sl? Da li je ijednim činom odao da je lojalan novoj državi? Je li ikada iznio razloge ostanka u Sarajevu? Patriotizam ili zatečenost? Ako je sahranjen na groblju Sv. Josip, da li je bilo vjerskog obreda ili se tamo kopaju i ateisti?
Post Reply