Politicko desavanje u BiH (all inklusive) Vol 2

Post Reply
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50452
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#1 Politicko desavanje u BiH (all inklusive) Vol 2

Post by Bloo »

Tema je Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
User avatar
Janjicar
Posts: 5459
Joined: 04/08/2011 13:23
Location: Tuzla :)

#2 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive) Vol 2

Post by Janjicar »

User avatar
Roccohljup
Posts: 6995
Joined: 19/02/2014 18:04

#3 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive) Vol 2

Post by Roccohljup »

Bloo wrote: 20/07/2023 20:42 Tema je Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Moze li jedna tema za stranacke botove da se na njoj u miru kolju a druga za normalan insan da diskutuje? :mrgreen:
Last edited by Roccohljup on 20/07/2023 23:04, edited 1 time in total.
User avatar
512MB
Posts: 10582
Joined: 03/01/2014 22:39
Location: ¯\_(ツ)_/

#4 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive) Vol 2

Post by 512MB »

Difovac Kifla Konaković: Nešić je najbolji kadar iz RS


Image



:-)
User avatar
Skijaš
Posts: 12629
Joined: 15/06/2011 09:56
Location: na terenu

#5 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive) Vol 2

Post by Skijaš »

HelaS wrote:
Skijaš" wrote:To se moze i moglo tvrditi sa bilo koje pozicije. Isto vazi i za nebuloze o tom kako je Sarajevo trebalo izabrati ulogu velikosrpskog vazala poput Crnogoraca pa se protiviti dekulturi razvaljivanjem gradova po Hrvatskoj.

Ako nije problem, mozemo li to malo konkretizirati. Trebamo se baviti buducnoscu, dakle sta je cilj i kako ga ostvariti? Ja sam naveo dvije prilicno konkretne stvari:

1. BiH treba biti drzava tri konstitutivna naroda i ostalih gradjana bez nametanja monoetnickog karaktera bilo kojoj od jedinica nizih nivoa vlasti

2. do tog se cilja moze doci samo pritiscima na one koji takvu BIH nece, jer ne postoji ni teoretska sansa da to oni drage volje prihvate

Dakle odmah u startu se zna sta hocu, da mi ne smeta postojanje entiteta, da mi smeta monoetnicki karakter administrativnih jedinica, da hocu eliminaciju diskriminacije. Isto tako, naveo sam kako to postici, odnosno da od dijaloga sa sovinistima nema napretka i da im treba nametati rjesenja.

Mozes li mi uciniti uslugu pa malo konkretizovati sta ti smatras pozitivnim rjesenjem i kako to ostvariti?


Ne vidim razlog zašto treba preferirati neku ili nečiju etničku - društvenu pripadnost, da bi ostvario prava ili prednost. Nije li čovjek, jedinka, osnov svega, pa i etničkih grupa, nacije...društva.


Da, ali za razliku od srpskog, bosanskog ili hrvatskog, urdu jezik nece biti sluzbeni, bar ne u sljedecih par decenija. To nije diskriminacija.

Nego, mozes li odgovoriti na pitanja? Pokazao sam ti konkretne primjere STA i KAKO ja mislim da treba, jel' problem da i ti podijelis svoje shvatanje onog sto je rjesenje sadasnjih problema i kako ga ostvariti?
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 5953
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#6 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive) Vol 2

Post by studiorum_tuzlaensis »

Konakovic kao novi istureni vođa Bošnjaka je u ratu bio u rovu. Vidjecemo.
User avatar
sehohari
Posts: 8296
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#7 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive) Vol 2

Post by sehohari »

studiorum_tuzlaensis wrote: 20/07/2023 23:36 Konakovic kao novi istureni vođa Bošnjaka je u ratu bio u rovu. Vidjecemo.
Konaković nema tu ulogu.
Možda u Sarajevu.

Definitivno nema onu jačinu koju je imao Bakir, o Aliji da ne pričamo.

Bakir, šta god mislili, je pojam za većinu bh. stanovništva. Konaković je za većinu ljudi lokalni sarajevski političar koji je se nekao provukao na veći nivo.
Nierika
Posts: 4158
Joined: 17/03/2020 00:41

#8 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive) Vol 2

Post by Nierika »

Ko je moj vođa ako se ne izjašnjavam kao Bošnjakinja nego kao Bosanka i Hercegovka?
User avatar
sehohari
Posts: 8296
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#9 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive) Vol 2

Post by sehohari »

Nierika wrote: 20/07/2023 23:38 Ko je moj vođa ako se ne izjašnjavam kao Bošnjakinja nego kao Bosanka i Hercegovka?
Ko je moj vođa ako se izjašnjavam kao liliputanac?
User avatar
Roccohljup
Posts: 6995
Joined: 19/02/2014 18:04

#10 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive) Vol 2

Post by Roccohljup »

Nierika wrote: 20/07/2023 23:38 Ko je moj vođa ako se ne izjašnjavam kao Bošnjakinja nego kao Bosanka i Hercegovka?
Ti mozes da biras :D :mrgreen: .
A izbor ti je ne dao Bog nikom.... :-)
User avatar
hatemondays
Posts: 1197
Joined: 28/10/2013 04:29
Location: vratio se kuci

#11 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive) Vol 2

Post by hatemondays »

Nierika wrote: 20/07/2023 23:38 Ko je moj vođa ako se ne izjašnjavam kao Bošnjakinja nego kao Bosanka i Hercegovka?
Odlican fudbaler moze biti sranje od trenera. Mnogo je takvih primjera, evo i ja sam bio u rovu ali nije politika za mene. Politika kod nas je uslov da se oparis, ako si nesposoban u normalnim uslovima da zaradis idemo stranke, ja u rovu, ja ljiljan , ja ovo ja ono a granap ne bi znalo voditi a kamoli drzavu. Evo od nasih tzv. lidera ko je vodio neku privatnu firmu ili radio za neku firmu koja nije na drzavnoj sisi, ko Dino?Niksic? Bakir?, Forto?Zeljko? ko niko, sve je to u politici jer samo je to nacin da se zarade fini novci a vi raja u red pred ambasadama.
Nierika
Posts: 4158
Joined: 17/03/2020 00:41

#12 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive) Vol 2

Post by Nierika »

sehohari wrote: 20/07/2023 23:41
Nierika wrote: 20/07/2023 23:38 Ko je moj vođa ako se ne izjašnjavam kao Bošnjakinja nego kao Bosanka i Hercegovka?
Ko je moj vođa ako se izjašnjavam kao liliputanac?
Ako misliš da je i jedno i drugo nepostojeće, okej. Al' u Americi koliko znam ima hrpa etničkih grupa koje su, kad ih se pita, Amerikanci.
toska
Posts: 2994
Joined: 26/09/2016 14:08

#13 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive) Vol 2

Post by toska »

Nierika wrote: 20/07/2023 23:38 Ko je moj vođa ako se ne izjašnjavam kao Bošnjakinja nego kao Bosanka i Hercegovka?
Zdravko Čolić :D
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 5953
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#14 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive) Vol 2

Post by studiorum_tuzlaensis »

Nierika wrote: 20/07/2023 23:38 Ko je moj vođa ako se ne izjašnjavam kao Bošnjakinja nego kao Bosanka i Hercegovka?
Zeljko Komsic?
User avatar
sehohari
Posts: 8296
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#15 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive) Vol 2

Post by sehohari »

Nierika wrote: 20/07/2023 23:44
sehohari wrote: 20/07/2023 23:41

Ko je moj vođa ako se izjašnjavam kao liliputanac?
Ako misliš da je i jedno i drugo nepostojeće, okej. Al' u Americi koliko znam ima hrpa etničkih grupa koje su, kad ih se pita, Amerikanci.
Nije nepostojeće, na svijetu sigurno postoje ljudi koji se tako izjašnjavaju.
Ali oni ne idu na forume pa svako par dana postavljaju pitanje, kada se priča o njemačkom kancelaru, ko je to vođa njemačkih liliputanaca.
Nierika
Posts: 4158
Joined: 17/03/2020 00:41

#16 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive) Vol 2

Post by Nierika »

Roccohljup wrote: 20/07/2023 23:43
Nierika wrote: 20/07/2023 23:38 Ko je moj vođa ako se ne izjašnjavam kao Bošnjakinja nego kao Bosanka i Hercegovka?
Ti mozes da biras :D :mrgreen: .
A izbor ti je ne dao Bog nikom.... :-)
Mogu, aha. :D
hatemondays wrote: 20/07/2023 23:44
Nierika wrote: 20/07/2023 23:38 Ko je moj vođa ako se ne izjašnjavam kao Bošnjakinja nego kao Bosanka i Hercegovka?
Odlican fudbaler moze biti sranje od trenera. Mnogo je takvih primjera, evo i ja sam bio u rovu ali nije politika za mene. Politika kod nas je uslov da se oparis, ako si nesposoban u normalnim uslovima da zaradis idemo stranke, ja u rovu, ja ljiljan , ja ovo ja ono a granap ne bi znalo voditi a kamoli drzavu. Evo od nasih tzv. lidera ko je vodio neku privatnu firmu ili radio za neku firmu koja nije na drzavnoj sisi, ko Dino?Niksic? Bakir?, Forto?Zeljko? ko niko, sve je to u politici jer samo je to nacin da se zarade fini novci a vi raja u red pred ambasadama.
Ne znam, zato i pitam. Ne mislim ni da je politika jednostavna, više je posljedica nego zarade i sl nakon bavljenja politikom.
Nierika
Posts: 4158
Joined: 17/03/2020 00:41

#17 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive) Vol 2

Post by Nierika »

toska wrote: 20/07/2023 23:47
Nierika wrote: 20/07/2023 23:38 Ko je moj vođa ako se ne izjašnjavam kao Bošnjakinja nego kao Bosanka i Hercegovka?
Zdravko Čolić :D
Dobro. :D
studiorum_tuzlaensis wrote: 20/07/2023 23:48
Nierika wrote: 20/07/2023 23:38 Ko je moj vođa ako se ne izjašnjavam kao Bošnjakinja nego kao Bosanka i Hercegovka?
Zeljko Komsic?
Meni je on koliko-toliko okej, iako sam upratila da se Hrvati protive.
sehohari wrote: 20/07/2023 23:48
Nije nepostojeće, na svijetu sigurno postoje ljudi koji se tako izjašnjavaju.
Ali oni ne idu na forume pa svako par dana postavljaju pitanje, kada se priča o njemačkom kancelaru, ko je to vođa njemačkih liliputanaca.
Kod nas ne postoji takva vrsta povjerenja, da će osoba koja predstavlja sve narode zastupati dobrobit svakog od tih naroda. Iako ne znam je li to obaveza te osobe ili uspostavljenih zakona koji to jamče.
HelaS
Posts: 5678
Joined: 22/09/2018 13:21

#18 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive) Vol 2

Post by HelaS »

sehohari wrote: 20/07/2023 23:41
Nierika wrote: 20/07/2023 23:38 Ko je moj vođa ako se ne izjašnjavam kao Bošnjakinja nego kao Bosanka i Hercegovka?
Ko je moj vođa ako se izjašnjavam kao liliputanac?
A za šta vam treba neko biti vođa :?
User avatar
sehohari
Posts: 8296
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#19 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive) Vol 2

Post by sehohari »

Nierika wrote: 21/07/2023 00:00
toska wrote: 20/07/2023 23:47
Zdravko Čolić :D
Dobro. :D
studiorum_tuzlaensis wrote: 20/07/2023 23:48

Zeljko Komsic?
Meni je on koliko-toliko okej, iako sam upratila da se Hrvati protive.
sehohari wrote: 20/07/2023 23:48
Nije nepostojeće, na svijetu sigurno postoje ljudi koji se tako izjašnjavaju.
Ali oni ne idu na forume pa svako par dana postavljaju pitanje, kada se priča o njemačkom kancelaru, ko je to vođa njemačkih liliputanaca.
Kod nas ne postoji takva vrsta povjerenja, da će osoba koja predstavlja sve narode zastupati dobrobit svakog od tih naroda. Iako ne znam je li to obaveza te osobe ili uspostavljenih zakona koji to jamče.
Na kakvu dobrobit? Političar treba obezbijediti dobru ekonomiju i uređenu državu, sve ostalo je nonsens.
Ako želiš više, osnuj stranku, napravi program i traži poštivanje etničkih prava Bosanaca i Hercegovaca.
User avatar
sehohari
Posts: 8296
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#20 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive) Vol 2

Post by sehohari »

HelaS wrote: 21/07/2023 00:02
sehohari wrote: 20/07/2023 23:41

Ko je moj vođa ako se izjašnjavam kao liliputanac?
A za šta vam treba neko biti vođa :?
Vođa u demokratskom smislu, neko ko u određenom momentu ima najveću moć, iako ograničenu.

Merkel je bila vođa Njemačke, Macron je patron Francuske, iako je njihova moć donekle ograničena.
sumirprimus
Posts: 81697
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#21 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive) Vol 2

Post by sumirprimus »

Za pocetak rs je genocidna tvorevina i nema pravde i mira dok se ne ukine.
Tuzite me s apetitom
Nierika
Posts: 4158
Joined: 17/03/2020 00:41

#22 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive) Vol 2

Post by Nierika »

sehohari wrote: 21/07/2023 00:03
Na kakvu dobrobit? Političar treba obezbijediti dobru ekonomiju i uređenu državu, sve ostalo je nonsens.
Ako želiš više, osnuj stranku, napravi program i traži poštivanje etničkih prava Bosanaca i Hercegovaca.
Mislim da u većini zemalja političar treba raditi svoj posao i to je dovoljno, u našoj treba i više. Nisam za nove stranke, šta god smislim smislili su i prije mene, više sam za nadogradnju i usklađivanje sa trenutnim periodom.
HelaS
Posts: 5678
Joined: 22/09/2018 13:21

#23 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive) Vol 2

Post by HelaS »

Skijaš wrote: 20/07/2023 22:46
HelaS wrote: Ne vidim razlog zašto treba preferirati neku ili nečiju etničku - društvenu pripadnost, da bi ostvario prava ili prednost. Nije li čovjek, jedinka, osnov svega, pa i etničkih grupa, nacije...društva.
Da, ali za razliku od srpskog, bosanskog ili hrvatskog, urdu jezik nece biti sluzbeni, bar ne u sljedecih par decenija. To nije diskriminacija.

Nego, mozes li odgovoriti na pitanja? Pokazao sam ti konkretne primjere STA i KAKO ja mislim da treba, jel' problem da i ti podijelis svoje shvatanje onog sto je rjesenje sadasnjih problema i kako ga ostvariti?
Prvo, zašto si moj citat izrezao, iz njeg uzeo ono što ti odgovara da bi mi poslavio besmisleno pitanje. Izostavio si moj odgovor...

Drugo, tvoj konkretan primjer podrazumijeva da BiH treba biti država tri konstitutivna naroda.... Ja mislim da ne treba, i da je takva podjela uzrok mnogih politikih previranja i kočnica demokratskom razvoju države i društva. Ti si ovaj moj odgovor izostavio. Vrati se, pročitaj, imaš odgovor.
1. BiH treba biti drzava tri konstitutivna naroda i ostalih gradjana bez nametanja monoetnickog karaktera bilo kojoj od jedinica nizih nivoa vlasti
2. do tog se cilja moze doci samo pritiscima na one koji takvu BIH nece, jer ne postoji ni teoretska sansa da to oni drage volje prihvate
Dakle odmah u startu se zna sta hocu, da mi ne smeta postojanje entiteta, da mi smeta monoetnicki karakter administrativnih jedinica, da hocu eliminaciju diskriminacije. Isto tako, naveo sam kako to postici, odnosno da od dijaloga sa sovinistima nema napretka i da im treba nametati rjesenja.
Međutim, ni ti, ni ja, nemamo moć niti mandat za promjenu na stanje kakvo želimo ili mislimo da će biti najbolje. Prije svega, Ustav je skoro nemoguće promijeniti, da bi se postigao pravni okvir za bilo kakve promjene. Drugo, odmetnuta politička etnička grupa iz RS svakako ne poštuje pravne norme koje sada imamo, i niko im ništa ne može, pa je onda nekako i besmisleno mijenjati Ustav...

Rješenje je, i to uvijek ovdje pišem, u ekonomskom razvoju onog dijela BiH koje preferira državu s jednakim pravima za sve njene građane, bez diskriminacije na etničkim ili religijskim osnovama. Takvog dijela BiH nemamo, ali možemo kroz drastičan razvoj Federacije, makar nekoliko snažnijih kantona, možemo podići ekonomsku moć stanovništva, privrede, infrastrukture, itd. Druga strana koja to ne može postići, čije stanovništvo stagnira ili prima manje novca nego napredna strana države, čija privreda zaostaje, itd, druga će strana zahtijevati identičan razvoj. Nju neće zanimati više etnička opredijeljenost, niti ljubav prema vođi koji ih vodi, nju će zanimati novac. Ukoliko ga ne mogu postići, tražit će nekoga drugog ko im to može ostvariti.
Nigdje
Posts: 393
Joined: 18/05/2023 23:07

#24 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive) Vol 2

Post by Nigdje »

IZUZETNO ZABRINUTI

Evropska unija, UN, Vijeće Evrope i OSCE najoštrije osudili kriminalizaciju klevete u RS-u
Mislim da će ova najoštrija izuzetna zabrinutost biti presudna!
User avatar
Skijaš
Posts: 12629
Joined: 15/06/2011 09:56
Location: na terenu

#25 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive) Vol 2

Post by Skijaš »

HelaS wrote: 21/07/2023 00:21Rješenje je, i to uvijek ovdje pišem, u ekonomskom razvoju onog dijela BiH koje preferira državu s jednakim pravima za sve njene građane, bez diskriminacije na etničkim ili religijskim osnovama. Takvog dijela BiH nemamo, ali možemo kroz drastičan razvoj Federacije, makar nekoliko snažnijih kantona, možemo podići ekonomsku moć stanovništva, privrede, infrastrukture, itd. Druga strana koja to ne može postići, čije stanovništvo stagnira ili prima manje novca nego napredna strana države, čija privreda zaostaje, itd, druga će strana zahtijevati identičan razvoj. Nju neće zanimati više etnička opredijeljenost, niti ljubav prema vođi koji ih vodi, nju će zanimati novac. Ukoliko ga ne mogu postići, tražit će nekoga drugog ko im to može ostvariti.
Da, Lagumdzija je nekad davno predstavio taj model, ali se u tih deceniju i po otkako je pristup predstavljen, nije objasnilo neke osnovne stvari. Na primjer;

-postoji ekipa koja je izabrana da vodi odredjeni kanton, i ta se ekipa posveti ekonomiji (kao sto i treba)
-postoji ekipa koja je izabrana da vodi entitet, i ta se ekipa takodje posveti ekonomiji (kao sto i treba)
-postoji ekipa koja je izabrana u drzavne institucije i ta se ekipa mora suprotstaviti Dodikovim neustavnim potezima

Dakle, zasto bi djelovanje ekipe na drzavnom nivou bilo prepreka ekipi na kantonalnom nivou? Dvije razlicite ekipe, dva razlicita nivoa vlasti, dva razlicita prioriteta pred njima. I drugo, zasto bi recimo lobiranje te ekipe na drzavnom nivou da medjunarodna zajednica nametne sankcije Dodikovoj ekipi, smetalo kantonalnim ekipama da prave tu Zapadnu Njemacku?
Post Reply