Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Locked
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#43576 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Maraschino »

Ivanić: Početkom naredne godine aktiviranje MAP-a Ivanić: Početkom naredne godine aktiviranje MAP-a


| Ivanić: Početkom naredne godine aktiviranje MAP-a Srna 20.06.2017 15:37 SARAJEVO -


Predsjedavajući Predsjedništva BiH Mladen Ivanić rekao je da očekuje da bi, ako ne do kraja ove, onda početkom iduće godine mogao da bude aktiviran Akcioni plan za članstvo (MAP), kao i da BiH uđe u novu fazu odnosa sa NATO. Ivanić je nakon susreta delegacije BiH sa Sjevernoatlantskim savjetom NATO-a u Briselu rekao da nije bilo riječi o članstvu BiH u NATO-u jer je to pitanje o kojem ne postoji saglasnost u BiH. "Tim poslom će se baviti neke druge generacije političara jer vrijeme za to još nije sazrelo", izjavio je Ivanić novinarima.

On je naveo da su tokom susreta predstavljena dostignuća BiH, a članovi Savjeta upoznati su o napretku u vezi sa "Pregledom odbrane", planom modernizacije sredstava, dokle se stiglo sa knjiženjem vojne imovine, saopšteno je iz Predsjedništva BiH. "Međutim, glavna politička poruka bila je naša želja da se razmisli o uslovu striktnog knjiženja vojne imovine", naveo je predsjedavajući Predsjedništva BiH. Ivanić je objasnio da, u slučaju da se čeka puno ispunjenje uslova, to potrajalo bar još nekoliko godina. Prema njegovim riječima, glavna argumentacija bila je da je BiH potrebno aktiviranje MAP-a jer o tome postoji politička saglasnost i vlasti i opozicije, te svih konstitutivnih naroda u BiH. "I to je jedna od rijetkih stvari oko koje u BiH postoji jedinstvo. Nadam se da smo uspjeli bar malo razbiti rezerve koje jedan broj zemalja ima prema ovome. Nadam se da će nakon ove posjete ponovo biti razmatren ovaj uslov", rekao je predsjedavajući Predsjedništva BiH. Na sastanku je bilo riječi i o učešću pripadnika Oružanih snaga BiH u mirovnim misijama, koje je ocijenjeno izuzetno dobrim. "Naše jedinice su, prema ocjenama, među najboljim kada je riječ o zemljama članicama koje učestvuju u mirovnim misijama, posebno u Avganistanu, ali i u drugim prostorima, na primjer Africi. Iskazali smo opredijeljenost da to radimo i ubuduće", naveo je Ivanić. On je dodao da je bilo riječi i o višku naoružanja. "Rekli smo da se to polako svodi na razumne mjere jer, prije svega, predstavlja bezbjednosno pitanje. Sve u svemu, na današnjem sastanku je bilo dosta pozitivnih stvari", kaže Ivanić.

Sadržaj ovog članka kopiran je sa portala Nezavisnih novina, a original se nalazi na linku: http://www.nezavisne.com/novosti/bih/Iv ... P-a/431349


.
Kako je perfidan ovaj Ivanic.
Ove stavove sto je iznio mislim da ne dijele ostala dva a sigurno jedan clan predsjednistva.

Ne treba nam MAP dok se uslovi ne ispune a pogotovu uknjizenje vojne imovine koja je u toku.(a on pokusava zaustaviti)
155_mm
Posts: 12057
Joined: 25/03/2011 17:44

#43577 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by 155_mm »

Maraschino wrote:
Ivanić: Početkom naredne godine aktiviranje MAP-a Ivanić: Početkom naredne godine aktiviranje MAP-a


| Ivanić: Početkom naredne godine aktiviranje MAP-a Srna 20.06.2017 15:37 SARAJEVO -


Predsjedavajući Predsjedništva BiH Mladen Ivanić rekao je da očekuje da bi, ako ne do kraja ove, onda početkom iduće godine mogao da bude aktiviran Akcioni plan za članstvo (MAP), kao i da BiH uđe u novu fazu odnosa sa NATO. Ivanić je nakon susreta delegacije BiH sa Sjevernoatlantskim savjetom NATO-a u Briselu rekao da nije bilo riječi o članstvu BiH u NATO-u jer je to pitanje o kojem ne postoji saglasnost u BiH. "Tim poslom će se baviti neke druge generacije političara jer vrijeme za to još nije sazrelo", izjavio je Ivanić novinarima.

On je naveo da su tokom susreta predstavljena dostignuća BiH, a članovi Savjeta upoznati su o napretku u vezi sa "Pregledom odbrane", planom modernizacije sredstava, dokle se stiglo sa knjiženjem vojne imovine, saopšteno je iz Predsjedništva BiH. "Međutim, glavna politička poruka bila je naša želja da se razmisli o uslovu striktnog knjiženja vojne imovine", naveo je predsjedavajući Predsjedništva BiH. Ivanić je objasnio da, u slučaju da se čeka puno ispunjenje uslova, to potrajalo bar još nekoliko godina. Prema njegovim riječima, glavna argumentacija bila je da je BiH potrebno aktiviranje MAP-a jer o tome postoji politička saglasnost i vlasti i opozicije, te svih konstitutivnih naroda u BiH. "I to je jedna od rijetkih stvari oko koje u BiH postoji jedinstvo. Nadam se da smo uspjeli bar malo razbiti rezerve koje jedan broj zemalja ima prema ovome. Nadam se da će nakon ove posjete ponovo biti razmatren ovaj uslov", rekao je predsjedavajući Predsjedništva BiH. Na sastanku je bilo riječi i o učešću pripadnika Oružanih snaga BiH u mirovnim misijama, koje je ocijenjeno izuzetno dobrim. "Naše jedinice su, prema ocjenama, među najboljim kada je riječ o zemljama članicama koje učestvuju u mirovnim misijama, posebno u Avganistanu, ali i u drugim prostorima, na primjer Africi. Iskazali smo opredijeljenost da to radimo i ubuduće", naveo je Ivanić. On je dodao da je bilo riječi i o višku naoružanja. "Rekli smo da se to polako svodi na razumne mjere jer, prije svega, predstavlja bezbjednosno pitanje. Sve u svemu, na današnjem sastanku je bilo dosta pozitivnih stvari", kaže Ivanić.

Sadržaj ovog članka kopiran je sa portala Nezavisnih novina, a original se nalazi na linku: http://www.nezavisne.com/novosti/bih/Iv ... P-a/431349


.
Kako je perfidan ovaj Ivanic.
Ove stavove sto je iznio mislim da ne dijele ostala dva a sigurno jedan clan predsjednistva.

Ne treba nam MAP dok se uslovi ne ispune a pogotovu uknjizenje vojne imovine koja je u toku.(a on pokusava zaustaviti)
Ma umislio da je pametan ali to moze proci samo kod vecine stanovnistva entiteta iz kojeg dolazi. Meni je najbolje ovaj dio gdje malte ne prijeti NATO-u da se ne zajebavaju jer postoji jedinstvo oko aktivacije MAP-a. Kao moglo bi se dogoditi da se izgubi taj jedinstveni stav ako se bude cekalo godinama. mada se u BiH po pitanju MAP-a niko vise ne pita. ma ovaj uslov oko imovine i MAP je automatski aktiviran.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#43578 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Maraschino »

155_mm wrote:
Ma umislio da je pametan ali to moze proci samo kod vecine stanovnistva entiteta iz kojeg dolazi. Meni je najbolje ovaj dio gdje malte ne prijeti NATO-u da se ne zajebavaju jer postoji jedinstvo oko aktivacije MAP-a. Kao moglo bi se dogoditi da se izgubi taj jedinstveni stav ako se bude cekalo godinama. mada se u BiH po pitanju MAP-a niko vise ne pita. ma ovaj uslov oko imovine i MAP je automatski aktiviran.
Pokusava usporiti odluku Ustavnog suda. :wink:

Babo je rucao a njima ostaje kmecanje.
Vega_Brothers
Posts: 342
Joined: 14/06/2017 22:47

#43579 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Vega_Brothers »

Image

Image

Image

Image
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#43580 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Maraschino »

https://www.klix.ba/vijesti/bih/cvijano ... /170621062


Sta kaze mahalusa, mi smo svoje uradili...
Podsjetila je da je RS prije pola godine izvršila sve svoje obaveze, kao i Federacija BiH, a ostale su obaveze na nivou BiH, koje se odnose na zakone o akcizama, bankarski sektor te agenciju za osiguranje depozita.
Smatra da je aranžman završena priča, jer ne zna na koji način Vlada više treba da nastupa u ovom smislu, jer je RS svoje obaveze završila, a i poslanici SNSD-a su na nivou BiH pokušali da se izvrše i obaveze tog nivoa vlasti.

"Sada više nemamo nikakve mogućnosti da nešto uradimo", dodala je Cvijanović.
Kazes njet da se bankarski sektor i Agencija za osiguranje depozita prebace na drzavni nivo i ti mislis da si svoje uradila. :-)

Bi ce para ali malo morgen. Ne moze se srbovati i da ti to bude jos placeno. :izet:
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#43581 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Maraschino »

Druženje bez predrasuda u Goraždu: Kamp spojio vršnjake iz 12 škola oba bh. entiteta

Citam ovo a srce mi ko Igman.

Zar treba 22 godine da prodju da se djeca koja su ni kriva ni duzna, pocnu da se druze.
Drago mi zbog svega ovoga a na drugoj strani bijes na politicare koji ih zatrovase mrznjom.
putokaz1
Posts: 12412
Joined: 31/05/2014 23:56

#43582 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by putokaz1 »

Jedna MZ u BH zabranila dolazak vlastitog načelnika u svoje selo
Kažu MZ vijećnici:Možete doći ali samo s Vizom.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#43583 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Maraschino »

Ovdje kao da se nista ne desava.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#43584 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Maraschino »

Čubrilović: Izjave Izetbegovića o mogućnostima rata upućene njegovom biračkom tijelu
Gojković: Izjava Kolinde Grabar Kitarović za hrvatsko političko tržište
Pa sto se onda palite kao kutnjaci.
Govedarica o razgovoru sa Vučićem: Nije bilo pritiska da napustimo vlast na bh. nivou
Znaci da jeste cim to pominjes.
zavrzlama
Posts: 10307
Joined: 15/01/2006 18:35

#43585 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by zavrzlama »

Govedarica: pomoz bog vucicu
Vucic: bog to pomogo vukota
Govedarica: sefe sto ste me zvali
Vucic: pa zvao te da oni bakirovi pomisle da sam protiv dodika i da vas opoziciju podrzavam,znas da smo se ti ,ja i dodik tako dogovorili.
Govedarica: znam al et moram i ja malo kod tebe da kod svojih biraca izgledam malo uticajniji
Vucic: ok,idi sad u bosnu i znas sta trebas da radis,,udri onu nasu mar' -nemoj taktiku
Govedarica: ne brini sefe sve sam sa dodokom dogovorio,bekan bakir nasijeda samo tako.
Vucic: idi sad,cekaju me u SANU zurim..

Nastavite dalje :D
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#43586 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Maraschino »

zavrzlama wrote:Govedarica: pomoz bog vucicu
Vucic: bog to pomogo vukota
Govedarica: sefe sto ste me zvali
Vucic: pa zvao te da oni bakirovi pomisle da sam protiv dodika i da vas opoziciju podrzavam,znas da smo se ti ,ja i dodik tako dogovorili.
Govedarica: znam al et moram i ja malo kod tebe da kod svojih biraca izgledam malo uticajniji
Vucic: ok,idi sad u bosnu i znas sta trebas da radis,,udri onu nasu mar' -nemoj taktiku
Govedarica: ne brini sefe sve sam sa dodokom dogovorio,bekan bakir nasijeda samo tako.
Vucic: idi sad,cekaju me u SANU zurim..

Nastavite dalje :D
Tako nekako.
Glumite sukob pozicije i opozicije(jer se ionako ne zna sta je ko) na drzavnom nivou i to je dovoljno da mnoge stvari ne prodju i da drzava bude blokirana.
Ako je Dodik za, vi budite protiv i obrnuto. Sasvim dovoljno da BiH ne profunkcionise.

Hajmo malo na zapad. Ma i ne moramo, dosao covjek u Sarajevo da nam prica o dobrosusjedskim odnosima. Sto li?

Ranko Ostojić: Odnosi Hrvatske i BiH ne mogu ovisiti samo o haškim presudama


...pa na kraju kaze, Prema njegovom mišljenju, prijateljski i iskren odnos između BiH i Hrvatske mogu donijeti dobra rješenja i put kojim zemlje mogu ići dalje.
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#43587 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by spreca »

Rudonja je opet po koz na koji put zacero do jaja opoziciji u Dodigstanu...cini mi se da se njima svidja kad im se zabiberi....popisat ce ih Rudonja iduce godine par mjeseci pred izbore i tu ce biti konacni kraj i PDPa i SDS....ko bi mogao da se suprostavi rudonji to je Zdravko Krsmanovic jer svi ostali se boje Rudonje osim njega.....ili je Pickousti porucio opoziciji da moraju slediti Rudonju na njegovom putu raskacivanja BiH
radostan dan
Posts: 27092
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#43588 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by radostan dan »

zavrzlama wrote:Govedarica: pomoz bog vucicu
Vucic: bog to pomogo vukota
Govedarica: sefe sto ste me zvali
Vucic: pa zvao te da oni bakirovi pomisle da sam protiv dodika i da vas opoziciju podrzavam,znas da smo se ti ,ja i dodik tako dogovorili.
Govedarica: znam al et moram i ja malo kod tebe da kod svojih biraca izgledam malo uticajniji
Vucic: ok,idi sad u bosnu i znas sta trebas da radis,,udri onu nasu mar' -nemoj taktiku
Govedarica: ne brini sefe sve sam sa dodokom dogovorio,bekan bakir nasijeda samo tako.
Vucic: idi sad,cekaju me u SANU zurim..

Nastavite dalje :D
jesi ti bošnjak?
zavrzlama
Posts: 10307
Joined: 15/01/2006 18:35

#43589 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by zavrzlama »

Kakav bosnjak,to je izmisljeni narod...srbin sam islamske vjeroispovijesti seselja mi :D
radostan dan
Posts: 27092
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#43590 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by radostan dan »

zavrzlama wrote:Kakav bosnjak,to je izmisljeni narod...srbin sam islamske vjeroispovijesti seselja mi :D

ne znam...humor ti je ko da si hrvat.
zavrzlama
Posts: 10307
Joined: 15/01/2006 18:35

#43591 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by zavrzlama »

spreca wrote:Rudonja je opet po koz na koji put zacero do jaja opoziciji u Dodigstanu...cini mi se da se njima svidja kad im se zabiberi....popisat ce ih Rudonja iduce godine par mjeseci pred izbore i tu ce biti konacni kraj i PDPa i SDS....ko bi mogao da se suprostavi rudonji to je Zdravko Krsmanovic jer svi ostali se boje Rudonje osim njega.....ili je Pickousti porucio opoziciji da moraju slediti Rudonju na njegovom putu raskacivanja BiH
Razlika izmedju dodika i opozicije je samo u strategiji rusenja BIH..

Dodik bi to otvorenim povlacenjem iz BIH institucija,referendumom i svenarodnim buntom...dok opozicija to zeli u rukavicama,iznutra polako na nivou BIH uz to finansirani drzavnim parama..
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#43592 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by seln »

radostan dan wrote:
zavrzlama wrote:Kakav bosnjak,to je izmisljeni narod...srbin sam islamske vjeroispovijesti seselja mi :D

ne znam...humor ti je ko da si hrvat.
Ko je rekao "humor"?
To sto je napisao je (mozda malo drugacije ispricano) cista istina.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#43593 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Maraschino »


BANJALUKA - Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik istakao je da je Republika Srpska država koja postoji od 9. januara 1992. godine, te da sa svojom državnošću, koja se u skladu sa međunarodnim pravom sastoji od teritorije, efektivne vlasti i naroda, učestvovala u mirovnim pregovorima tokom građanskog rata u BiH od 1992. do 1995. godine.

U autorskom tekstu, objavljenom u "Glasu Srpske", Dodik je dodao da je Republika Srpska svoju državnu samostalnost unijela u završne mirovne pregovore u Dejtonu od 1. do 21. novembra 1995. godine.

On je podsjetio da je američki diplomata zadužen za mirovne pregovore između zaraćenih strana na prostoru predratne BiH Ričard Holbruk u svojoj knjizi "Završiti rat" naveo da je ubjeđivao Aliju Izetbegovića prije pregovora da prihvati ime Republika Srpska.

Dodik je napomenuo i da je član Predsjedništva "Republike BiH" Miro Lazović naveo da je Holbruk rekao da je postojanje entiteta Republika Srpska završena stvar, da postoje dva entiteta i da se može praviti koncept Ustava BiH samo izvlačeći iz dva entiteta onaj sadržaj koji će omogućiti da se sačuva država da koliko-toliko bude funkcionalna i stabilna.

"A entiteti su prenijeli na nivo BiH samo ograničeni dio svojih nadležnosti. Lažno i bezobrazno bošnjačke političke strukture u Sarajevu pokušavaju predstaviti da je 'država BiH' nešto prenijela, odnosno dala entitetima", piše Dodik.

On je napomenuo da Ustav BiH određuje da će od Dejtona službeno ime biti "Bosna i Hercegovina", te da bi nešto bilo država u njenom ustavnom nazivu mora biti određenje državnog uređenja, poput savezna republika (Njemačka), republika (Srbija), (Ruska) federacija...

Predsjednik Republike Srpske je naveo da ne postoji nikakav unutrašnji pravni kontinuitet između "Republike BiH" i dejtonske BiH.

"Dejtonskoj 'Bosni i Hercegovini' Ustav BiH ne dodjeljuje nikakvu teritoriju, jer teritorija pripada entitetima - Republici Srpskoj 49 odsto i FBiH 51 odsto. 'Bosna i Hercegovina' nije izborna jedinica za bilo šta, jer su izborne jedinice izvorno pravo entiteta. 'Bosna i Hercegovina' nije subjekt promjena aneksa Dejtonskog sporazuma, već to pravo pripada isključivo entitetima", istakao je Dodik.

On je naglasio da su entiteti države u većem kapacitetu nego "Bosna i Hercegovina", što potvrđuje i stav Venecijanske komisije Savjeta Evrope, koji određuje da se na buduće sporazume entiteta o promjeni Ustava BiH i drugih aneksa Dejtonskog sporazuma primjenjuje Bečka konvencija o pravu međunarodnih ugovora.

Dodik je u tekstu naveo da Republika Srpska ima pravo na uspostavljanje specijalnih veza sa susjednim državama, te da Srpska Savjetu bezbjednosti UN redovno dostavlja izvještaje o stanju i odnosima u "Bosni i Hercegovini", kojih je do sada bilo 18.

Predsjednik Srpske je istakao da "Bosna i Hercegovina" ima samo tri organa koje prema Ustavu BiH u svom nazivu imaju odrednicu BiH: Predsjedništvo, Ustavni sud, Centralna banka.

"U svom nazivu Parlamentarna skupština i Savjet ministara, kao ni njegova dva ministarstva - spoljnih poslova i spoljne trgovine, po Ustavu BiH nemaju odrednicu 'BiH'. Po Dejtonskom sporazumu i nepromijenjenom i važećem Ustavu BiH, Republika Srpska ima predsjednika, Narodnu skupštinu, Vladu, Ustavni sud, Vrhovni sud i druge sudove, Tužilaštvo, vojsku, policiju, carinu, sve poreze kao svoje izvorne prihode, obavještajnu i bezbjednosnu službu i sve druge državne funkcije koje nije prenijela na 'Bosnu i Hercegovinu'", naveo je Dodik.

On je poručio da Republika Srpska kao državotvorni entitet zajedno sa FBiH tvori "Bosnu i Hercegovinu", te da bi ona mogla biti zajednica država - Republike Srpske i FBiH, a da su sve drugo prazna naklapanja.

Prema njegovim riječima, činjenica je da je u dejtonske pregovore ušla Savezna Republika Jugoslavija, koju je sporazumom pd 29. avgusta 1995. godine Republika Srpska ovlastila da u njeno ime potpiše dijelove mirovnog plana koji se odnose na Srpsku.

"Pregovorima u Dejtonu prethodilo je potpisivanje 'Dogovorenih osnovnih principa' u Ženevi 8. septembra 1995. godine, a potom 'Nastavak dogovorenih osnovnih principa', potpisan u Njujorku 26. septembra. Potpisnici su bili Republika Srpska i 'Republika BiH'", naveo je Dodik.

Dodik je istakao da prema važećem i nepromijenjenom Ustavu BiH, entitetima pripadaju sve državne nadležnosti koje Ustavom nisu izričito dodijeljene "BiH".

"Za svaku novu nadležnost koju ne predviđa dejtonski Ustav BiH, trebalo je da entiteti u skladu sa Bečkom konvencijom zaključe sporazum o promjeni i dopuni Ustava BiH i potom u skladu sa ustavnom procedurom usvoje amandmane u Parlamentarnoj skupštini", naglasio je Dodik.

Dodik je dodao da bi stvaranjem ustavnog osnova bilo moguće donijeti zakone o odbrani, pravosuđu, PDV-u, kao i ustanoviti nove institucije na nivou BiH.

"Pošto to nije urađeno, prema Dejtonskom sporazumu ustavne nadležnosti Republike Srpske su i dalje: odbrana sa vojskom Republike Srpske, pravosuđe, carina, granična služba, policija, finansije, porezi i sve druge nadležnosti koje inače pripadaju suverenim državama", poručio je Dodik.

On je dodao da su Ustavom BiH entiteti prenijeli u nadležnost Predsjedništvu BiH spoljnu politiku, spoljnotrgovinsku politiku, carinsku politiku, monetaru politiku, finansiranje ustanova i međunarodnih obaveza BiH.

"Međutim, sve odluke Predsjedništva BiH po navedenim nadležnostima podliježu krajnjoj potvrdi u entitetima. Po Ustavu BiH te odluke Predsjedništva BiH nisu definitivne ako im se usprotivi član Predsjedništva koji je preglasan od druga dva člana Predsjedništva BiH", istakao je Dodik.

To znači, navodi predsjednik Srpske, da preglasani član Predsjedništva BiH može proglasiti takvu odluku destruktivnom po životni interes entiteta u kome je izabran i u slučaju da je to srpski član Predsjedništva BiH uputiti je Narodnoj skupštini Republike Srpske.

"Posljednja riječ pripada Republici Srpskoj i njena državnost, kao i državnost FBiH, jači su i važniji od 'Bosne i Hercegovine'", naveo je Dodik.

Dodik je naglasio da "Bosni i Hercegovini" kao nadležnosti pripadaju i politika i propisi za useljavanje, izbjeglice i azil, sprovođenje krivičnih zakona na međunarodnom planu i između entiteta, uključujući tu odnose sa Interpolom.

"Primijetno je da se ne daje nadležnost 'Bosni i Hercegovini' da donosi propise, osim u tri slučaja. To pokazuje zašto Parlamentarna skupština nema odrednicu 'BiH', pa se i ne može smatrati državnim parlamentom, kao što se ni Savjet ministara kao pomoćno tijelo Predsjedništva BiH ne može smatrati vladom", objasnio je Dodik.

Predsjednik Srpske je svim građanima Republike Srpske i FBiH čestitao praznik - Dan uspostavljanja Opšteg okvirnog sporazuma za mir u BiH, Dan Dejtona - 21. novembar.
:lol: :lol:

mijenjaj dilera dok ih jos ima.
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#43595 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Banksy »

:lol:
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#43596 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Maraschino »

BEOGRAD - Vlast u Srbiji ne želi pripajanje Republike Srpske Srbiji, komentar je koji je list “Danas” dobio u kabinetu predsjednika Srbije Aleksandra Vučića na pitanje o najnovijoj izjavi Milorada Dodika, predsjednika RS, koji je, tokom intervjua za Deutsche Welle, nacrtao mapu Zapadnog Balkana.

Kako su za “Danas” rekli sagovornici iz kabineta srpskog predsednika, Srbija je jedina prepreka otcjepljenju Republike Srbije(srpske o.p.a) od Bosne i Hercegovine, što je, kažu u Vučićevom kabinetu, i sam Milorad Dodik rekao u pomenutom intervjuu.
Dvije stvari ste otkrili:
Da sa MD manipulisete kako vama odgovara
Da se zavaravate kada kazete da ste vi prepreka otcjepljenju. Ne daj Boze da je tako to bi se i obistinilo nego su drugi na tom putu. Valja za to ratovati a vi to ne znate kada vam je neprijatelj iole naoruzan.
User avatar
black
Posts: 17166
Joined: 19/06/2004 16:00
Location: ispod tresnje

#43598 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by black »

NAŠA STRANKA, A K'O DA TO NIJE Režimska simultanka Kojovića i Izetbegovića na sred Baščaršije

Mladi analitičar Suad Beganović drznuo se da napiše profil Naše stranke i objavi na portalu Prometej.ba. Ovo se može smatrati vrlo odvažnim i buntovničkim gestom jednog sarajevskog novinara jer lideri Naše stranke uživaju status "urbanih svetih krava." Tako na primjer, dok gladni Bosanci pa i Hercegovci u provinciji jedu travu, grupa političkih simulanata okupljenih oko Naše stranke u Bečkoj kafani hotela Evropa, ili u kafani Metropolis u Titovoj ulici, raspravlja da li treba donijeti zakon o legalizaciji mariuhane, iliti ga "pušenja trave."

U znak podrške odvažnom mladom novinaru, njegovu analizu prenosimo u cijelosti:

"Naša stranka osnovana je 2008. godine, što znači da sljedeća godina biva jubilarnom godinom. Deseti rođendan će se desiti prije izbora 2018. godine i sav dosadašnji uspjeh Naše stranke može se podvesti pod prvu deceniju rada. Stranku su osnovali istaknuti članovi iz područja kulture, akademici i poznatiji građani. NS je predvodio Danis Tanović, zajedno sa Majom Marjanović i Borisom Divkovićem.

Divković je preminuo, a ostalo vodstvo stranke se povuklo. Lica koja trenutno predstavljaju stranku su Sabina Ćudić, Predrag Kojović, Dennis Gratz (koji će također dati ostavku na važne funkcije) i profesor Tarik Haverić.

Naša stranka prevashodno djeluje u Kantonu Sarajevo, sa skromnim uspjehom u ostatku Bosne i Hercegovine, uz pojedina iznenađenja sa nekoliko zastupnika u nesarajevskim mjestima. Značajni rezultati, trenutna participacija u vlasti, su ulazak Dennisa Gratza u Predstavnički dom Parlamenta FBiH, dva mjesta u Domu naroda FBiH te tri mjesta u Skupštini Kantona Sarajevo.

Gledajući ideološki profil, Naša stranka za sebe tvrdi: „Mi smo socijal-liberalna stranka koja želi vratiti dostojanstvo i socijalnu sigurnost građankama i građanima Bosne i Hercegovine i uspostaviti moderan i učinkovit sistem zaštite naših prirodnih bogatstava i ljudskih potencijala.“

Tome je pridodato na nekoliko mjesta s malim varijacijama i oksimoronsko slogansko mjesto: „Nemamo slogane, imamo rješenja.“

S obzirom da se Naša stranka rijetko nalazila pod okom kritike, nerijetko zbog činjenice da su oni partija u razvitku, nužno je posvetiti pažnju na alternative i rješenja koja nude, vjerujući da se u 10 godina rada mogla isprofilirati politička vizija koju zastupaju.

Plan i program rada

Razumijevajući zašto je moto predstavljen u tako širokoj kategoriji socijal-liberalizma i želeći saznati na koji način politička partija želi vratiti dostojanstvo građanima, kao i socijalnu sigurnost pokušali smo konsultovati dokumente koji bi razradili ovu osnovnu misiju. Šta je dostojanstvo u ovom slučaju, koje strategije predlaže Naša stranka za socijalnu sigurnost i šta stoji iza tako kompleksne i široko postavljene socijal-liberalne vizije, uz najbitnije, kako to implementirati u uslovima Bosne i Hercegovine? Zanimalo nas je također, sukladno najavama Naše stranke kako su stranka u porastu koja cilja na državni nivo, koja je vizija Naše stranke za BiH. Pitanje ekonomije se odmah ukazalo kao i možda najbitnije. Slijedeći logiku političke filozofije i realpolitičkih odnosa, socijal-liberalna partija bi morala ponuditi novi ekonomski model.

Na web adresi Naše stranke pod rubrikom NAŠE POLITIKE postoji 8 odjeljaka: Socijalna politika, Zelene politike, Obrazovanje, Ekonomija, Odgovorno upravljanje, Zdravstvo, Sport te Sigurnost.

Od navedenih osam odjeljaka moguće je pristupiti tek odjeljku Socijalna politika gdje se ne mogu pronaći dokumenti, izborni program, publikacije, nego tek zadaci Savjeta za solidarnost taksativno pobrojani. Rješenja zadataka nisu objavljena. S obzirom da se NS samoinicijativno smješta u lijevi politički spektar, a to ćemo kasnije ispitivati, posjetili smo stranice SDP-a BiH i DF-a. SDP je najažurniji sa 14 dokumenata, par publikacija i biltenom „Glas slobode“. Trenutno je aktivan i Plan 10. Slijedi DF sa tri dokumenta i izbornim programom. Također, ove dvije stranke imaju objavljene statute. NS svoj statut nije vidljivo objavila na vlastitom glasilu, iako se on nalazi na serveru NS za ambicioznijeg korisnika koji pretražuje internet.

Uzevši u obzir da politička partija mora transparentno predstaviti svoj rad, što kroz partijske manifeste, publikacije i dokumente, što kroz omogućavanje da se do njih lako dođe, može se zaključiti da NS ili nema plan i program rada, ili on nije dostupan glasačima i medijima. Pokušaji da se dođe do dokumenata koji razjašnjavaju moto stranke, ideološku poziciju, kao i navedenih osam politika ostali su bez uspjeha. Sudeći po glavnom izvoru informacija, NS nema plan i viziju.

Glasačka baza i gro politike

U postodejtonskoj Bosni i Hercegovini koja je državu podijelila na dva enititeta, a entitet Federaciju BiH na 10 kantona velika politička moć se premjestila na kantone. Uzevši u obzir Zakon o pripadnosti javnih prihoda u FBiH razjasnit će se zašto je Kanton Sarajevo najbogatiji kanton i zbog čega se politička borba oko Kantona Sarajevo uvijek vodila i vodi najžustrije. Nakon rata glasačka baza se dijelila u dvije dominirajuće skupine, pronacionalistička baza SDA-ovih glasača i probosanska multikulturalna baza SDP-ih glasača. Obje stranke su željele uzeti dio glasača od druge stranke, ali se vremenom odnos izbalansirao. SDP je bilježio dobre rezultate, što je natjeralo SDA da smišlja kako preuzeti dio glasova i oboriti značajnu političku moć ljevice u Skupštini. Političko usložnjavanje i pojavljivanje novih partija ovu borbu je potisnulo u pozadinu. Zbog loše politike SDP-a u Kantonu Sarajevo pojavila se ogorčena skupina glasača unutar lijeve baze koja je tražila alternative. To nezadovoljstvo je iskoristila Naša stranka uzimajući dobar dio glasača dotadašnje ljevice ispred nosa SDA koja se nadala ispunjenju dvodecenijskih ambicija i potpunim ovladavanjem kantonom. Tako se glasačka baza Naše stranke formirala većinski iz korpusa nezadovoljnih glasača SDP-a, a proporcionalno padu SDP-a nakon koalicije sa SDA rasla je NS na izborima, što lokalnim, što opštim.

Pored dominirajuće ljevičarske baze, zanemarljive ili nikakve baze koja bi bila oteta od SDA, tu je i manji dio glasača nestale Stranke za BiH. S obzirom da je DF osnovana tek 2013. godine, tek posljednji lokalni izbori mogu kalkulisati promjene u glasačkim bazama. Elementarni pogled daje sličan obrazac, ponovo je SDP gubio glasove, zbog spomenute koalicije sa SDA, dok se dio neodlučnih glasača podijelio na ove tri stranke. Rezultat će biti poražavajući za ljevicu u vidu DF i SDP, te djelimično poražavajući za socijal-liberalnu Našu stranku. Kanton Sarajevo je konačno pao u ruke SDA cijelom svojom dužinom i širinom. Vrijedi ponovo spomenuti izjavu Bakira Izetbegovića da je opština Centar bitnija od deset drugih opština kao slavlje za konačan poraz ljevice.

Svjesni svog kantonalnog karaktera, nepostojanja nikakvih entitetskih i državnih kapaciteta, NS se i djelotvorno fokusirala na komunalne politike. Shodno tome pojavljivanje NS u javnosti se ukazao kao niz medijskih istupa u slučaju: pasa lutalica, seksističkih ispada, nadstrešnica, neuređenih parkinga kao i sitnih administrativnih korekcija i legalističkih pojednostavljivanja pojedinih procedura. Iako neke inicijative zaslužuju pohvale, decenijski rad i fokusiranje na komunalne politike dovele su NS u poziciju da se percipira kao elitistička sarajevocentrična stranka sa skromnim ambicijama da dobije nekoliko hiljada glasova nezadovoljne ljevice i liberala te djeluje kao opozicija u osvojenim skupštinskim klupama.

Kreativna manjina

Politička filozofija prepoznaje položaj stranaka sličnog profila poput Naše stranke. To su stranke bez jasne vizije, oslonjene na pravovremeno reagiranja u slučaju sitnijih propusta većih političkih aktera. Naime, Naša stranka ispunjava zadatak „kontrolisane opozicije“ po definiciji teoretičara, s ciljem da neprestano vrši sitne korekcije unutar postojećeg korumpiranog sistema, bez jasne vizije promjene i precizne alternative. Na taj način ova „kreativna manjina“ ukazuje na greške, primiruje dio glasača, popravlja pojedine proceduralne i zakonske propuste, ali nikad ne dovodi u pitanje stvarni odnos snaga. Njen cilj u konačnici je zadržati postojeće stanje.

Ukoliko se vratimo na početak i podsjetimo na nepostojanje jasnih programskih akata i dokumenata, te osvijetlimo činjenicu da NS prva i najčešće retorički reaguje na pojedine izjave desnih populista i nacionalističkih stranaka, lako ćemo prepoznati političku poziciju ove stranke u političkim koordinatama.

Ovaj, dobro primijenjeni model u svijetu, omogućava konzervativnim politikama i partijama (poput trenutne SDA-SBB koalicije) da predstavlja političku klimu u javnom prostoru pluralnom i demokratskom, dok u pozadini ima neprikosnovenu političku moć. Partije „kontrolisane opozicije“ moderni su trend nemanja stvarne opozicije koja može mandatno oduzeti moć konzervativnim partijama. S obzirom da NS ne pokazuje šta je u njenom djelovanju socijalno, šta liberalno, osim u najširim eksplikacijama slobode govora i želje za većim zapošljavanjem, ona se uklapa u navedeni profil takvih partija. Takvo stanje može trajati dugo, jer sve dok konzervativne partije nisu ugrožene, poželjan je slab kritičar kao privid koji ne dozvoljava da se vidi diktatorsko u demokratiji.

Shodno tome, Naša stranka ne može imati ekonomski plan oporavka BH društva, kao ni političku viziju ustrojstva države po realnim osnovama (deklarativno zalaganje za građansku državu treba popratiti planom za izvršavanje tog plana), pa je to diskredituje kao stvarnu političku snagu. Zapravo, dosadašnji rad NS zasnivao se u pravcu kulture i komunalnih popravki, bez jasnog i izraženog angažmana za prava radnika, rješavanje njihovog položaja kao i zapošljavanje onih radnika koji su trenutno bez posla. To je i razumljiv nedostatak Naše stranke sukladno objašnjavajućoj sintagmi „kreativne manjine“ koja takva pitanja ne može iznijeti. S obzirom da predizborna trka na ljevici, gdje SDP i DF idu zajedno, zahtijeva i značajnu partijsku infrastruktura i jasan plan i program, nejasno je sa kojim adutima, pored populizma i ukazivanja na greške drugih, Naša stranka planira izaći na izbore i na koji dio glasača će ciljati. Nedostaje pozitivan program. Za dobar rezultat na opštim izborima neće biti dovoljan ranije zauzeti dio razočaranih ljevičara. Nesumnjivo, može se špekulirati u smjeru da je glavni cilj Naše stranke samo da uzme ponovo 2-3 mjesta i pozicionira se kao partner sa kojim ljevica mora pregovarati. No takve kalkulacije ostavit ćemo po strani želeći se vratiti na ideološku poziciju NS i njen dosadašnji rad, kroz konkretna glasanja i namjere.

Politika pragmatike i prešućeni strah

Spomenuli smo da NS često reaguje na izjave SDA, kao i da te izjave ne nanose štetu SDA. No, drugačija je slika parlamentarnog djelovanja nasuprot istupima u medijima. Iako NS vodi besprijekornu propagandu, vlast je prostor moći, novca i kalkulacija. To je prostor u kojem se sudaraju programska načela stranke, pozicioniranost na desnom, lijevom ili središnjem mjestu, sa realnim, realpolitičkim i inim problemima. U intervjuu koji je Tarik Haverić, nezvanični ideolog Naše stranke, dao za prometej.ba on izbjegava profilirati poziciju navodeći: „U našem dobu, koje neki nazivaju postideološkim, „lijevo“ i „desno“ u političkom spektru možda nisu sasvim izgubili značenje, ali ga je u svakom slučaju potrebno iznova definirati. U našim uvjetima, i kada je riječ o opoziciji, radije govorim o „građanskim strankama“ nego o ljevici. Tu stvar nije pretjerano složena: partijski programi različite vrste nalaze se, besplatno, na internetu, i koherentan skup ideja koji bismo mogli nazvati „platformom“ može se sklopiti za jedno popodne. Problem je, naravno, u političkom ponašanju. Neki od tih subjekata, kada su na poziciji vlasti, postupaju na način koji se ne razlikuje od postupanja etničkih stranaka. Politički pragmatizam nalaže da se najprije ujedine, naprimjer, sve stranke nastale cijepanjem Socijaldemokratske partije. I ako u tome uspiju, ako opet budu jedna jaka stranka, bit će znatno lakše njihovo približavanje lijevom centru i strankama koje se ne boje da oglase svoju privrženost vrijednostima političkog liberalizma.“

Nije precizno definisano u ovom odgovoru da li Haverić govori kao sociolog, ili kao advokat stranke. Stoga će ostati i nedefinisano da li je doista vrijeme postideološko (što je itekako sporno) ili Haverić prepoznaje zamku da je NS bez jasne ideologije, pa ne želi upuzati u protivrječnost. Također, teorija ne prepoznaje ideološku poziciju „građanske“ stranke, a istovremeno se ukazuje da takva identifikacija nema ekonomsku politiku. Haverić odlično prepoznaje problem odvajanja DF-a od SDP-a, ali je posljednja rečenica realpolitički neodrživa. Niti je NS, kako smo vidjeli, objasnila šta je to njihov politički liberalizam, niti je koaliciona matematika profesora Haverića moguća. Naime, ukoliko bi blok SDP-DF, koji se ujedinio na neki način, uzeo izbore ne vidi se razlog zašto ne bi išli lijevo ka korjenitijim socijalnim politikama, a ne centru. Također, nejasno je zašto bi lijevi blok u tom slučaju sa 200 000 i kusur glasova se približavao vrijednostima NS koja se kreće oko 20 000 - 25 000 glasova.

Uzevši u obzir dosadašnji rad uz ovu izjavu kao shemu političkog djelovanja Naše stranke može se zaključiti da spomenuti socijal-liberalni angažman zapravo predstavlja političku pragmatiku i da NS nema interesa da koalira sa SDP-om i bude dio ujedinjene ljevice. Naime, NS kojem je glasačka baza većinski dio ljevica, razumije opasnost vraćanja te baze ljevici. Komunalne, socijalne, zelene i slične politike ljevica može sprovoditi bez problema i sama, što bi Našu stranku učinilo suvišnom u političkom prostoru. Jedinu politiku koju SDP, barem deklarativno i pod pristikom javnosti, ne bi mogao prihvatiti jeste neka vrsta grabežljive neoliberalne ekonomske politike, a koja bi se mogla smjestiti unutar političke vizije Naše stranke. No, kako Naša stranka nema takvu ekonomsku politiku i svodi se na napredno aktivističko djelovanje, razumljiv je njihov strah od ujedinjavanja sa instrastrukturno moćnijom ljevicom, koja uz to ima državne politike i bez problema bi asimilirala NS i ujedinila glasače.

Političko ponašanje

Naša stranka često reaguje na nacionalističke ispade drugih političkih opcija, prvenstveno SDA, kao i koalicionog partnera SBB. S druge strane, ustavna struktura BiH je takva da su koalicije često nužno zlo. Poznat je slučaj koaliranje ljevice (SDP) sa SDA 2010. godine koji je završio neslavno i propašću Zlatka Lagumdžije. Ukoliko se pak vratimo tome, vidjet ćemo da je SDP imao izbor koalicije sa deklarativno državotvornom SDA i secesionističkim HDZ-om. Ljevica je pala prevashodno zbog vlastitih grešaka, od kojih je ova koalicija najveća, a SDA i HDZ su zajednički ušle u raspodjelu fotelja i podjelu BiH. Na ovom mjestu nećemo analizirati zašto je SDA odabrala secesionističkog partnera prije SDP-a. U takvim situacijama se, uprkos decenijskom radu, nije našla Naša stranka. Stoga je teško izvoditi misaoni eksperiment kako bi se NS ponašala u slučaju takve odgovornosti. Ipak, jedini slučaj kada je NS imala mogućnost da djeluje kao ravnopravan parner u vlasti, jednim glasom koalirala je sa SDA. Dennis Gratz glasao je za Zakon o radu po želji Fadila Novalića da se taj zakon što prije izglasa.

U političko ponašanje spada i drugovanje sa bivšim savjetnikom Bakira Izetbegovića što je indikativno upućivalo da postoji čest i izravan, ali ne protokolaran i usaglašen, kontakt čelnih ljudi ove dvije stranke. Također, u domen političkog ponašanja spada i „prepisivanje“ inicijativa zadovoljavajući interese SDA. Naime, priča o ukidanju kladionica stara je koliko i SDA, s jasno izraženim religioznim razlogom, dok se u pozadini nalazio i latentni sukob s HDZ-om. NS je prenijela istu inicijativu prilagodivši retoriku uhu sekularnog liberalnog i lijevog glasača uz objašnjenje da se kladionice moraju maknuti od kulturnih objekata od značaja. To je mala, ali ilustrativna inicijativa koja argumentacijski dopunjava spomenuti „kreativni rad“ kao i razjašnjava političku pragmatiku. Na Ilidži će NS glasati za budžet koji hoće SDA. Nešto kasnije će se žaliti na urbani plan te opštine, iako će se on finansirati tim budžetom. Tako će u slučaju budžetskog novca NS podržati opcije protiv kojih su principijelno.

S druge strane, pojedini članovi NS su oštro bili protiv imenovanja škole po Mustafi Busuladžiću. Iako su ta protivljenja matematički bila unaprijed izgubljena, pohvalan je stav i politički kapital koji su tim potezom zaradili. Postoji stoga opreka u djelovanju, i saradnja i protivljenje nacionalistima. Moguće je pretpostaviti da NS vodi dvostruku politiku javnog i medijskog napada na SDA a suštinskog koaliranja oko ključnih stvari, ili da postoje dvije struje unutar Naše stranke.

Nema dokaza, osim špekulacija koje se moraju u debati odbaciti, za tvrdnju da je Naša stranka politički projekat SDA, iako su postupci poput glasanja Dennisa Gratza filijalna politika, ali se može duže zadržati na prepoznavanju dvije struje unutar NS. Posebno se to uočilo nakon što je spomenuti savjetnik Bakira Izetbegovića prestao to biti, pa se nekoliko lica iz NS u kratkom roku uputilo drugim vodama u sigurnije poslove. Jedan od njih se nakon kaljenja u NS zaputio se u ured Edina Ramića, ultrakonzervativnog člana SDA. Dennis Gratz je dao ostavku na sve važnije pozicije unutar stranke. Ostali su poslove dobili na drugim adresama. Peđa Kojović je reagovao nemušto i neliderski tvrdeći da ne zna za probleme u vlastitoj stranci. Time se političko ponašanje poistovijetilo sa političkom sapunicom. Naša stranka je oslabljena, pa se krenulo putem pronalaženja rješenja. Čini se da je vodstvo Naše stranke to rješenje vidjelo u spajanju sa Socijaldemokratima pod vodstvom Damira Marjanovića. No, ponovo se tako NS ukazala kao sarajevocentrična stranka koja opsesivno strahuje za nekoliko mandata u Kantonu Sarajevo. Iako je spajanje proslavljeno i popraćeno, nema osnova koji pokazuje veliki iskorak u ovome osim dobijanja medijske pažnje.

Politika lutalica

S obzirom da je NS često reagovala na komunalna pitanja, od kontejnera do pasa lutalica, vrijedi završiti opservaciju na toj najjačoj uporišnoj tački. Sa nekoliko mandata, 20 000 glasova i profesoricom arhitekture, Nasihom Pozder, očekivalo se da Sarajevo izgleda puno bolje nego doista izgleda. Nejasno je da li NS ima urbani plan i viziju. Nejasno je zašto je potrebna cijela stranka da upozori na nadstrešnicu ili kontejner. Nije vidljivo zašto je Sarajevo puno bolje nego ranije u decenijskom radu Naše stranke i zalaganju za zelene politike. Nije ponuđen plan šta uraditi sa Sarajevom, odakle finansirati promjene i dati argumente zašto je ta promjena potrebna.

Psi su ubijeni, a Dino Konaković je dobio prešutnu podršku velikog broja građana. Jer, ako je nekome smetalo ubijanje, dugogodišnje maltretiranje građana zbog ovog problema i politička borba Vlade i nekoliko udruženja preko leđa apsolutno svih građana Sarajeva, frustracija je rezultirala tihim aplauzom i zatvaranjem očiju. Naša stranka ni u tom slučaju nije ponudila alternativu, nego se zadovoljila upućivanjem prijava. Ponovo se nameće pitanje, da li je potrebna stranka za to?

Sa manjom ili većom odgovornošću Naše stranke, Sarajevo je prljav grad, što se naročito lako primijeti ukoliko u Sarajevo doputujete iz npr. Ljubljane, grad smoga, grad koji nema vodu, grad u kojem tramvaji se kvare, autobusima otkazuju kočnice, bespravna gradnja ne posustaje i stepen deurbanizacije je veći svakim danom, jer i ono što se izgradi nije u uklopivo u okolinu. Ostaje tako (ne)odgovoreno šta je uradila Naša stranka i šta je njena politička vizija."


(TBT, Prometej.ba)
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#43599 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by arzuhal »

Prijedlog izmjena Izbornog zakona od strane Nezavisnog bloka


Jel ima negdje da se to pričita, šta sve predlažu?
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#43600 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by arzuhal »

Nije biskup Komarica bio u tijeku, nije pratio i nije upućen, ali je stigao steći dojam da je sud ispolitiziran, itd... :mrgreen:




Monsinjor Franjo Komarica, biskup banjalučki bio je gost Pressinga na N1, a komentarisao je kako je doživio presudu čelnicima takozvane Herceg-Bosne pred Tribunalom u Haagu.

"Nisam bio u stanju pratiti, bio sam izvan zemlje. Taj završni akt, i to što spominjete...Povezao bih sa onim što mi je rečeno 1996. i 1997. u Parizu i Londonu gdje su mi govorili da je Hrvatska glavni krivac što je ubijeno njihovo dijete. Govorili smo 'biskupe - mi smo izgubili prvi Svjetski rat. Mi ne možemo pljeskati. Hrvatska je bila nož u rukama onih koji su ubijali naše dijete. Mi ne možemo oprostiti'. Slabo sam to pratio. Degutantno je ponašanje pojedinih politiačra u Evropskom parlamentu. Kako se ponašaju prema aplikaciji Hrvatske da uđe u EU. Oni sami nisu ni 10 posto od onoga ispunili što traže od Hrvatske. To vam je tako, što dolikuje glavnom božanstvu, ne dolikujke volu. Ne može se Hrvatska mjeriti sa silama. Ne mogu ulaziti u meritum. Hrvatski predstavnci su trebali odigrati jasnije svoju ulogu. Nisam kompentetnat da sudim o tome, niti stižem time da se bavim", kazao je.

Čelnici tzv. Herceg-Bosne su osuđeni za najteže zločine, a Hrvatska je učestvovala u udruženom zločinačkom poduhvatu i da je bila agresor u BiH.

"Nisam u tijeku, ni što su osumnjičeni, ni čime je obrana baratala i kako je iznosila dokaze. Ne može se oteti dojmu da je sud bio ispolitiziran. Čujem ono što i vi čujete. Mnogi tako tvrde", naveo je Komarica.

http://ba.n1info.com/a233610/Vijesti/Vi ... risno.html
Locked