POLIRANJE AUTA

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
eeddiinn
Posts: 207
Joined: 01/09/2011 12:18

#26 Re: POLIRANJE AUTA

Post by eeddiinn »

Naravno da je odličan majstor dovoljno je pogledati slike na forumu i kako je neka auta odradio. :thumbup:
preludezalude
Posts: 5632
Joined: 07/03/2012 00:09

#27 Re: POLIRANJE AUTA

Post by preludezalude »

Edine, ja tebe razumijem sta govoris. Raspon cijena je velik, mozda nadjes jednog od hiljadu koji ce dati tolike pare za poliranje. Sasvim dobar efekat se dobije i za puno manje para. A ako hoces odlican efekat, najbolji ces dobiti ako auto lakiras. Mislim, ako mozes dati toliko para na poliranje, pa bolje je auto lakirati, bolji je efekat a i dugotrajniji.
User avatar
Op3r4t0r
Posts: 1795
Joined: 11/06/2004 16:25

#28 Re: POLIRANJE AUTA

Post by Op3r4t0r »

motorola01 wrote:
dottore wrote:http://www.bhtuning.com/poliranje-vozila-t-42463.html

boljeg u Zenici nema... :mrgreen:
Da nije Igor mozda ?
Jest Igor
zodi36
Posts: 391
Joined: 21/08/2012 12:48

#29 Re: POLIRANJE AUTA

Post by zodi36 »

eeddiinn wrote:Igora ne poznajem lično već sa foruma, a pošto ga već znaš onda isto tako znaš da on i radi sa istim tim 3M pastama i dobije ih puno jeftinije nego ostali koji kupuju u maloprodaji pa i cjenu može korigovati. Ja samo neznam gdje si ti vidio da on naplaćuje 90 KM. Uzmi pročitaj temu na bhtuning od početka i vidjet ćeš da nigdje nije rekao konkretno koliko je poliranje jer prvo mora pogledati auto. Niti jedan ozbiljan majstor koji polira auta nemože ti reči cijenu napamet bez da pogleda auto i uradi test na autu. Nekima je recimo puno para dati za kompletan tretman a mogu se zadovoljiti sa recimo izgledom koji se dobije nakon 2 ruke i to je normalno jeftinije. E da bi znao šta hoćeš i koliko si možeš priuštiti majstor odrati test i pokaže ti kao će izgdati i ti odlučiš hoćeš li to ili nešto skuplje, jeftinije itd.

Drugo nisi dobro vidio jer se ja ovim nebavim, odnosno ne radim za pare, radim za svoj ćejf, a kada bi radio za pare za 70-90KM bi mogao dobiti samo detaljno pranje (to nije ni slično ovom po našim praonicama da nebude zabune) i vosak. Konačnu cijenu bi odredio vosak koji izabereš.
edine jarane,evo kad vidim da si zaljubljenik u to poliranje,imas odmah musteriju u meni da mi ispoliras auto.kako da dodjem do tebe,znaci ja sam u zenici 16-tog ili 17-tog i gdje da ti dovezem auto da vidim kako ti to radis sa ljubavlju,i naravno nemoj mi puno naplatiti
eeddiinn
Posts: 207
Joined: 01/09/2011 12:18

#30 Re: POLIRANJE AUTA

Post by eeddiinn »

To je djelimično tačno i to samo u slučajevima kada je auto totalno uništeno sa dubokim ogrebotinama koje su probile lak i nemoguće ih je ispolirati. Stvar je u tome da se farbanjem stvara narandžina kora koja se smatra nepravinošću u laku i koju je potrebno ukloniti. Narandžina kora se obično skida agresivnim pastama ili još bolje vodobrusnim pa poliranje, e ovdje si opet napravio dupli posao, farbanje + poliranje.
Naravno da ništa od ovoga nećeš raditi na golfu 2 jer ćeš platiti više nego auto vrijedi.
Recimo kada se proizvodi Bentley nakon farbanja brusi se 2/3 laka i onda ide poliranje i nakon toga auto izglada kao ogledalo. Pogledaj bilo koje auto ove masovne proizvodnje dok je još novo nikada nećeš u njemu vidjeti savršen odraz upravo zbog narandžine kore. Ono ima sjaj ali nema onog savršenog odraza kao u ogledalu.
Ove sve postove sam napisao samo iz razloga da ljudi ne bi bacali pare bez veze i da im neko prodaje mu.. pod bubrege.
Problem je što kod nas detailing nije uopšte razvijen i ljudi neznaju kako im auto može izgledati, a kako bi i znali kad 99% majstora i lakirera nemaju pojma o poliranju.
Ja sam itekako svjestan našeg standarda i da je ovo skup "sport" ali isto tako mi je beze vidjeti auta vrijedna i preko 50.000KM stara po godinu, dvije a kojima je lak u očajnom stanju. Ovdje ne govorim o oštećenjima tipa udarci u razne predmete i sl. već o onima nastalim neadekvatnim održavanjem, pranjem na četke, pranjem istom spužvom i karoserije i točkova i sl.

Pogledaj neke od radova ovih stručnjaka što naplaćuju po 70KM, ova auta nisu rađena kod nas već u Hrvatskoj ali ti je to isto kad je fušeraj u pitanju.


Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
eeddiinn
Posts: 207
Joined: 01/09/2011 12:18

#31 Re: POLIRANJE AUTA

Post by eeddiinn »

zodi36 wrote:
eeddiinn wrote:Igora ne poznajem lično već sa foruma, a pošto ga već znaš onda isto tako znaš da on i radi sa istim tim 3M pastama i dobije ih puno jeftinije nego ostali koji kupuju u maloprodaji pa i cjenu može korigovati. Ja samo neznam gdje si ti vidio da on naplaćuje 90 KM. Uzmi pročitaj temu na bhtuning od početka i vidjet ćeš da nigdje nije rekao konkretno koliko je poliranje jer prvo mora pogledati auto. Niti jedan ozbiljan majstor koji polira auta nemože ti reči cijenu napamet bez da pogleda auto i uradi test na autu. Nekima je recimo puno para dati za kompletan tretman a mogu se zadovoljiti sa recimo izgledom koji se dobije nakon 2 ruke i to je normalno jeftinije. E da bi znao šta hoćeš i koliko si možeš priuštiti majstor odrati test i pokaže ti kao će izgdati i ti odlučiš hoćeš li to ili nešto skuplje, jeftinije itd.

Drugo nisi dobro vidio jer se ja ovim nebavim, odnosno ne radim za pare, radim za svoj ćejf, a kada bi radio za pare za 70-90KM bi mogao dobiti samo detaljno pranje (to nije ni slično ovom po našim praonicama da nebude zabune) i vosak. Konačnu cijenu bi odredio vosak koji izabereš.
edine jarane,evo kad vidim da si zaljubljenik u to poliranje,imas odmah musteriju u meni da mi ispoliras auto.kako da dodjem do tebe,znaci ja sam u zenici 16-tog ili 17-tog i gdje da ti dovezem auto da vidim kako ti to radis sa ljubavlju,i naravno nemoj mi puno naplatiti
:-) Ovo ne radim za pare već za svoj ćejf i nisam iz Zenice. Ako ti treba poliranje pročitaj prve postove naći ćeš ko radi u Zenici da valja.
eeddiinn
Posts: 207
Joined: 01/09/2011 12:18

#32 Re: POLIRANJE AUTA

Post by eeddiinn »

Evo jedan primjer kako bi trebalo izgledati, znači prije i poslije.

Prije poliranja!
Image

Prije poliranja!
Image

Poslije poliranja!
Image

Pogledaj samo odraz stabla na haubi.
Bobi
Forum administrator
Posts: 32183
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#33 Re: POLIRANJE AUTA

Post by Bobi »

Gdje se ovaj Igor iz Zenice nalazi?
User avatar
mobsterc
Posts: 2323
Joined: 01/04/2007 21:57
Location: Sarajevo

#34 Re: POLIRANJE AUTA

Post by mobsterc »

U Zenici? :D
preludezalude
Posts: 5632
Joined: 07/03/2012 00:09

#35 Re: POLIRANJE AUTA

Post by preludezalude »

eeddiinn wrote:Evo jedan primjer kako bi trebalo izgledati, znači prije i poslije.

Prije poliranja!
Image

Prije poliranja!
Image

Poslije poliranja!
Image

Pogledaj samo odraz stabla na haubi.
Lose su ti slike. Jedino je zadnja uslikana kako treba da se vidi neki odraz u pozadini. Ove ranije slike su tako uslikane da i nema nista u pozadini. Trebalo je biti uslikano na istom mjestu pa da se vidi razlika.
eeddiinn
Posts: 207
Joined: 01/09/2011 12:18

#36 Re: POLIRANJE AUTA

Post by eeddiinn »

Evo možda ti je ovako lakše.

Image

Slike nisu moje već na brzinu pokupljene na netu čisto kao primjer.
motorola01
Posts: 4147
Joined: 28/04/2011 13:27

#37 Re: POLIRANJE AUTA

Post by motorola01 »

Bobi wrote:Gdje se ovaj Igor iz Zenice nalazi?
Radi gore na onom dijelu Hamide prema bazenima. Tacnije onaj put od prodavnice Ivana, preko puta bazena koji vodi gore na Hamidu. Ako ti treba broj, ja imam neki broj, ali ne znam da li ga jos uvijek koristi jer sam ja davno radio farove(prije nekih godinu i pol)...
preludezalude
Posts: 5632
Joined: 07/03/2012 00:09

#38 Re: POLIRANJE AUTA

Post by preludezalude »

Trebamo jaranu da poliramo auto koje mu je puno onih povrsinskih ogrebotina, ono kao kad samo grana predje preko farbe ili noktom predjes preko farbe. Nevjerovatno ali kompletno auto mu je takvo u tim povrsinskim parnicama. Interesuje me da li bi se bolji efekat dobio da se kompletno auto predje se smirglom 2000 pa onda sa polir pastom? Znam da lakireri auto predju sa 2000 poslije lakiranja da bi popravili nedostatke i greske.
Da li je neko radio ovo i da li je pametno?
Melami
Posts: 2563
Joined: 25/10/2004 04:43

#39 Re: POLIRANJE AUTA

Post by Melami »

preludezalude wrote:Trebamo jaranu da poliramo auto koje mu je puno onih povrsinskih ogrebotina, ono kao kad samo grana predje preko farbe ili noktom predjes preko farbe. Nevjerovatno ali kompletno auto mu je takvo u tim povrsinskim parnicama. Interesuje me da li bi se bolji efekat dobio da se kompletno auto predje se smirglom 2000 pa onda sa polir pastom? Znam da lakireri auto predju sa 2000 poslije lakiranja da bi popravili nedostatke i greske.
Da li je neko radio ovo i da li je pametno?
Ako imate iskustva, a vidim da nemate, samo cete unistiti auto.
sa tim smirglom, od 2000 se to radi, al je problem sto nije bas jednostavno kako izgleda kad to rade profesionalci/
Treba se lijepo, lagano izsmirglati i onda ne polirati, vec bafirati, tako se na engleskom kaze, ne znam kako da ti prevedem, i tek onda ispolirati. Ako radis cijelo auto treba dosta dosta dosta vremena, znoja i strpljenja.
ja znam da se to smirglanje radi nakon sto stavis lak, al ne znam kako cete vi raditi preko starog laka, samo cete skinuti skroz lak i boja nece imati zastite nikakve i u kratkom vremenskom periodu auto nece liciti ni na sta.
I ukratko, da tako se radi, znaci 2000 sand paper, bufiranje, i poliranje.
to je teorija koju samo mogu da profesionalci sprovedu u djelo.
pozz
Melami
Posts: 2563
Joined: 25/10/2004 04:43

#40 Re: POLIRANJE AUTA

Post by Melami »

Zboravih ti reci da jesam to radio.
Opet kazem, to smirglanje se radi kad se stavi 3 sloja laka, zadni da bude debeo, i onda se smirgla.
Nakon toga, treba veoma veoma dobro sve to bafirati(opet ne znam kako da prevede sa engleskog :D) i onda polirati. Moguce je, ali kad se uradi pravilno dobices auto kao iz fabrike.
Ne bi preporucio da to radis preko starog sloga laka jer ces doci do boje.
eeddiinn
Posts: 207
Joined: 01/09/2011 12:18

#41 Re: POLIRANJE AUTA

Post by eeddiinn »

preludezalude wrote:Trebamo jaranu da poliramo auto koje mu je puno onih povrsinskih ogrebotina, ono kao kad samo grana predje preko farbe ili noktom predjes preko farbe. Nevjerovatno ali kompletno auto mu je takvo u tim povrsinskim parnicama. Interesuje me da li bi se bolji efekat dobio da se kompletno auto predje se smirglom 2000 pa onda sa polir pastom? Znam da lakireri auto predju sa 2000 poslije lakiranja da bi popravili nedostatke i greske.
Da li je neko radio ovo i da li je pametno?
Ako su ogrebotine površinske kao što kažeš nema potrebe za šmiglanjem, a ako su dublje bez šmirglanja nećeš uraditi skoro ništa. Da li imaš mašinu za poliranje, spužve, itd??? Ako misliš ručno zaboravi slobodno šmirglanje, nema šanse da poslije šmirglanja to ručno ponovo izvučeš, napravit ćeš haos.
preludezalude
Posts: 5632
Joined: 07/03/2012 00:09

#42 Re: POLIRANJE AUTA

Post by preludezalude »

Radi se bas o povrsinskim parnicama, ali toga ima citavo auto. Pod rukom se nista ne osjeti. Znaci ovo bi moglo da se rijesi samo sa poliranje, nema potrebe za smirglanjem. Naravno ima masina nekakvih 5-6. Covjek se pripremio pravo. Planira i poliranje farova i jos nije nabavio polir pastu. Ima li neka preporuka za polir pastu za plasticne farove?
eeddiinn
Posts: 207
Joined: 01/09/2011 12:18

#43 Re: POLIRANJE AUTA

Post by eeddiinn »

Za farove neka pokuša naći 3M plastic polish, ako ne onda mogu i 3M paste za normalno poliranje.
BiTa
Posts: 55
Joined: 13/09/2012 15:34

#44 Re: POLIRANJE AUTA

Post by BiTa »

A Sarajevo, da ne idem u Ze rano ujutro i vracam se predvecer? nije boja toliko ostecena, ali opet bi trajalo nekoliko sati..

Freshly frozen Desire HD SRT8
technoGeek
Posts: 334
Joined: 21/02/2012 19:27

#45 Re: POLIRANJE AUTA

Post by technoGeek »

BiTa wrote:A Sarajevo, da ne idem u Ze rano ujutro i vracam se predvecer? nije boja toliko ostecena, ali opet bi trajalo nekoliko sati..

Freshly frozen Desire HD SRT8
Idi u Ze ako vec nije toliko ostecena, da je ne bi neko ostetio jos vise :thumbup:
preludezalude
Posts: 5632
Joined: 07/03/2012 00:09

#46 Re: POLIRANJE AUTA

Post by preludezalude »

eeddiinn wrote:Za farove neka pokuša naći 3M plastic polish, ako ne onda mogu i 3M paste za normalno poliranje.
Negdje na forumima sam pronasao kao pasta Farecla G10 je prava stvar za poliranje farova. Danas ja svratim u boje i lakove i imaju tu pastu, cijena je 38KM i imaju neke prospekte od tog proizvodjaca. U prospektu se nigdje ne spominje da je namjenjena za poliranje platike. Jesi li ti upoznat sa ovom pastom?
motorola01
Posts: 4147
Joined: 28/04/2011 13:27

#47 Re: POLIRANJE AUTA

Post by motorola01 »

preludezalude wrote:
eeddiinn wrote:Za farove neka pokuša naći 3M plastic polish, ako ne onda mogu i 3M paste za normalno poliranje.
Negdje na forumima sam pronasao kao pasta Farecla G10 je prava stvar za poliranje farova. Danas ja svratim u boje i lakove i imaju tu pastu, cijena je 38KM i imaju neke prospekte od tog proizvodjaca. U prospektu se nigdje ne spominje da je namjenjena za poliranje platike. Jesi li ti upoznat sa ovom pastom?
Ne znam zasto petljate oko tih pasti, ako vam je receno da uzmete 3M paste?! Meni je Igor radio plasticne farove sa 3M pastom i odlicno je ispalo.
preludezalude
Posts: 5632
Joined: 07/03/2012 00:09

#48 Re: POLIRANJE AUTA

Post by preludezalude »

Nije bas jednostavno naci tu pastu. Kad upitam za polir pastu, blijedo me pogledaju.
eeddiinn
Posts: 207
Joined: 01/09/2011 12:18

#49 Re: POLIRANJE AUTA

Post by eeddiinn »

preludezalude wrote:
eeddiinn wrote:Za farove neka pokuša naći 3M plastic polish, ako ne onda mogu i 3M paste za normalno poliranje.
Negdje na forumima sam pronasao kao pasta Farecla G10 je prava stvar za poliranje farova. Danas ja svratim u boje i lakove i imaju tu pastu, cijena je 38KM i imaju neke prospekte od tog proizvodjaca. U prospektu se nigdje ne spominje da je namjenjena za poliranje platike. Jesi li ti upoznat sa ovom pastom?
Farcela su dobre paste ali g10 nije za farove, kao što nisu ni 3M (osim plastic polish) ali mogu poslužiti u tu svrhu.
A što ćeš ići u Zenicu? Pa i u Sarajevu ima 3M pasti, u skoro svakoj radnji autolakova i to nemoraš kupiti cijelu bocu nego ti izvaga koliko treba.
motorola01
Posts: 4147
Joined: 28/04/2011 13:27

#50 Re: POLIRANJE AUTA

Post by motorola01 »

preludezalude wrote:Nije bas jednostavno naci tu pastu. Kad upitam za polir pastu, blijedo me pogledaju.
Jedino da ti posaljem Igorov broj, ali opet ti je problem jer je on u Ze. Jedino da ga pitas ima li gdje u TZ uzeti te paste jer on radi sa tom firmom...

edit: evo vidim da ti je edin odgovorio..
Post Reply