Poliranje auta

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
zaphodia
Posts: 272
Joined: 30/06/2006 15:18
Location: InBeTween

#1 Poliranje auta

Post by zaphodia »

Neko dobar i, očito, od roda dobra, mi je u subotu isparao tek kupljeno auto.

:x


Parnica se proteže s jednog kraja na drugi, s obe strane. Na nekim mjestima je prilično duboko, skoro do lima.

Kolike su šanse da se to ispolira, koliko to košta i gdje se, kvalitetno, može napraviti? Ne znam koliko je bitno, ali boja nije metalik.


Fala vi visoko!
Last edited by zaphodia on 25/02/2008 11:03, edited 1 time in total.
User avatar
madner
Posts: 56767
Joined: 09/08/2004 16:35

#2

Post by madner »

Probaj prvo sama, kupis za poliranje i laganim kruznim potezima.

Poliranje inace rade gotov sve praonice, ali nisam siguran da ce ti to pomoc.
SPQR.SA
Posts: 157
Joined: 22/05/2007 15:54

#3

Post by SPQR.SA »

nek komsiji crkne krava pa makar....i auto...

nema tu pomoci poliranjem obzirom da i sama kazes da je na nekim mjestima doslo do lima!!!
tu se mora raditi reparacija laka. e sad ko to ovdje radi profesionalno, vjerovatno ce vec neko reci.

ja sam to sebi sam popravljao i bio sam prilicno zadovoljan, i nije bilo primjetljivo nikome.
User avatar
and
Posts: 8178
Joined: 04/09/2007 22:51

#4

Post by and »

imao sam slično iskustvo. ako je tako duboko ništa od poliranja.ja sam farbao vrata u asa autu i iako je naizgled bilo ok,uvijek sam na suncu mogao primijetiti gdje je parnica bila.
User avatar
rizla001
Posts: 65
Joined: 08/01/2007 10:03

#5

Post by rizla001 »

odi i kupi onaj stick u boji, imaš kod onih šta mješaju boje, ili u centrima tipa zubak, tomić, prvo malo s tim namaži, kupi dobru polir pastu, za kojih 200kn iliti 25eura, ne neku za 40kn i onda fino s vatom namaži, dobro utrljaj, čekaj da se posuši i onda s finom krpom samo ispoliraj....

pošto ti auto nije metalik, bit će prva liga
Lesli Eldridž
Posts: 3544
Joined: 10/01/2008 15:23
Location: Ko će to znati

#6

Post by Lesli Eldridž »

Vidi koja je kodna oznaka boje, pa otiđi do ovih što kompjuterski prave boje. Biće originalna boja i kad ofarbaš samo po parnici i poslije ispoliraš neće se ništa vidjeti. Ostat će ti boje i za kasnije, jer su grebanja kod bosanskih međeda neizbježna. Također će ti ista boja valjet i za kamenčiće koji su nabacani zimi po cestama. Ako ne znaš ko će ti to napraviti, otiđi do limara i lakirera nek ti oni daju savjet u vezi koda i pravljenja boje. Sretno. :)
User avatar
zaphodia
Posts: 272
Joined: 30/06/2006 15:18
Location: InBeTween

#7

Post by zaphodia »

Eh, da vas apdejtujem mrvicak:

Poliranje, osim na par cm na kojima stetocina nije bio tako revnosan u grebanju, nije moguce.

Procjena ukupne stete kod prvog majstora, nasumice (manje vise) izabranog je bila 500 KM.
Drugi majstor (dobar prijatelj me poslao, a prije toga nazvao mestra i rekao: "doci ce ti moja mala, de vidi sta joj treba.") - 250 KM.

Procjena u Renault salonu - 400 KM.

E sad, ovdje u pricu ulazi Bunjo. Imam srecu, radim neke stvari za Renault, i juce se pozalim da ovaj "incident".

I ljudi mi p o k l o n e reparaciju. Na peskes.

Jedino sto jos nisam odlucila je da li da ostavim dio cize, cisto protiv uroka und urokljivih ociju...
Lesli Eldridž
Posts: 3544
Joined: 10/01/2008 15:23
Location: Ko će to znati

#8

Post by Lesli Eldridž »

Napravi to kako Bog zapovijeda. Valjda će ti to ti kod Bunje znati napraviti...
User avatar
zaphodia
Posts: 272
Joined: 30/06/2006 15:18
Location: InBeTween

#9

Post by zaphodia »

Ma naravno, ovo s ostavljanjem cize se nasalih... Ne bih da gledam u to vise, iskreno.

Koliko sam razumjela - Bunjo ima auto lakirera s kojim inace radi i koji je dobar.

Znaci, nece to raditi ljudi kod Bunje, nego za Bunju. Ako nista - sigurna sam da ce boja biti "pogodjena", vec su napravili "dijagnozu".
Lesli Eldridž
Posts: 3544
Joined: 10/01/2008 15:23
Location: Ko će to znati

#10

Post by Lesli Eldridž »

zaphodia wrote:Ma naravno, ovo s ostavljanjem cize se nasalih... Ne bih da gledam u to vise, iskreno.

Koliko sam razumjela - Bunjo ima auto lakirera s kojim inace radi i koji je dobar.

Znaci, nece to raditi ljudi kod Bunje, nego za Bunju. Ako nista - sigurna sam da ce boja biti "pogodjena", vec su napravili "dijagnozu".
Je li farbaju cijela vrata? To bi trebalo i ispeći u komori na 60 stepeni. Tek onda lak ima čvrstinu.
Lesli Eldridž
Posts: 3544
Joined: 10/01/2008 15:23
Location: Ko će to znati

#11

Post by Lesli Eldridž »

zaphodia wrote:Ma naravno, ovo s ostavljanjem cize se nasalih... Ne bih da gledam u to vise, iskreno.

Koliko sam razumjela - Bunjo ima auto lakirera s kojim inace radi i koji je dobar.

Znaci, nece to raditi ljudi kod Bunje, nego za Bunju. Ako nista - sigurna sam da ce boja biti "pogodjena", vec su napravili "dijagnozu".
Jedno pitanje, Je li radionica na Kobiljoj Glavi?
User avatar
zaphodia
Posts: 272
Joined: 30/06/2006 15:18
Location: InBeTween

#12

Post by zaphodia »

Vala sam i tebe mogla zmoliti da ih ofarbas, ashik se ashchare razumijes :)

Iako bilo nekoliko razlicitih misljenja, te treba cijela vrata ofarbati (zapravo onaj dio iznad izbocene linije na Cliu, ako znas o cemu govorim), te ne treba sve, nego samo ispuniti, te ...... na kraju je "usaglaseno" da se ovi dijelovi koji su duboki, skoro do lima, ispune tom originalnom 727 bojom pomocu neke posebne cetkice za to, pa se onda skine visak i sve se ispolira.

Kako rekoh, ima par centimetara koji su na povrsini i juce su to, samo onako na brzinu i probe radi, ispolirali pastom i zaista se puno manje vidi.
Lesli Eldridž
Posts: 3544
Joined: 10/01/2008 15:23
Location: Ko će to znati

#13

Post by Lesli Eldridž »

zaphodia wrote:Vala sam i tebe mogla zmoliti da ih ofarbas, ashik se ashchare razumijes :)

Iako bilo nekoliko razlicitih misljenja, te treba cijela vrata ofarbati (zapravo onaj dio iznad izbocene linije na Cliu, ako znas o cemu govorim), te ne treba sve, nego samo ispuniti, te ...... na kraju je "usaglaseno" da se ovi dijelovi koji su duboki, skoro do lima, ispune tom originalnom 727 bojom pomocu neke posebne cetkice za to, pa se onda skine visak i sve se ispolira.

Kako rekoh, ima par centimetara koji su na povrsini i juce su to, samo onako na brzinu i probe radi, ispolirali pastom i zaista se puno manje vidi.
To je onda saglasno mome prvom postu. Ispuniš mala udubljenja boje a višak ispoliraš. Biće to sve dobro, ne sekiraj se ništa, grehota bi bilo sve farbati. :)
User avatar
zaphodia
Posts: 272
Joined: 30/06/2006 15:18
Location: InBeTween

#14

Post by zaphodia »

Ma sjajan si, puno ti hvala na podrsci :-D :-D :-D

Evo - ne sekiram se vise (ruka mu usahla kojom ga je zaparao) :D :D
User avatar
zaphodia
Posts: 272
Joined: 30/06/2006 15:18
Location: InBeTween

#15

Post by zaphodia »

@lesli,

Tek sad vidjeh ovo pitanje za Kobilju glavu: ne upitah, ne znam gdje je lakirer...
User avatar
Better Man
Posts: 16773
Joined: 01/10/2006 20:10

#16

Post by Better Man »

Nadam se da će ti ispasti ok, kad ti to urade, a štetočine će sigurno stići zaslužena kazna, kad tad.
User avatar
phil manzanera
Posts: 720
Joined: 14/07/2005 12:26
Location: Sarajevo

#17

Post by phil manzanera »

No ipak ostaje pitanje, a odgovor na njega i mene interesira: ko u gradu dobro polira auta, ali da nije baš "žara"? Gdje?
User avatar
zaphodia
Posts: 272
Joined: 30/06/2006 15:18
Location: InBeTween

#18

Post by zaphodia »

@better,

sigurna sam da ce ga stici, 'vako ili 'nako, iako uopste nisam zlurada. Boga se bojim, ali svaki put kad prilazim autu pomislim "e da Bog da ti na nos skocilo!" j**es stetu, eto - rijesila sam to na najbolji moguci nacin i auto je auto - za ocekivati je da ce biti kucnut tu i tamo, ne robujem tome, ali NAKON 7 DANA??? na probnim tablama??? dzaba, ljuta sam i tacka!

@manzanera,

braco, 061 139 491. covjek je, u stvari, auto lakirer, ali mislim da radi i poliranja. bila sam kod njega neki dan, na nahorevu je, i po svemu sto sam tamo vidjela i onom sto covjek radi, cini mi se kao odlican izbor.
addy_sa
Posts: 759
Joined: 06/09/2002 00:00

#19 Re: Poliranje auta

Post by addy_sa »

pozdrav svima..

naime, "navadio" sam se na ovu rubriku Auto jer ste mi prošli put fakat pomogli prilikom kupovine auta..
E sad, imam ga skoro mjesec dana, i naravno, neki debil me na parkingu zakačio sa lijeve strane i na par mjesta izgreb'o..
sad kontam šta da radim da to saniram..da se razumijemo, nije to sad puno nešto, ne vidi se dok se skroz ne približiš, ali me praaavo iznerviralo i ne mogu da gledam, što se ono kaže-dovoljno mi je da ja vidim i znam da je ogrebano i to ti je to...
gdje da odem? da li mi može pomoći kolor poliranje, samo poliranje, popravljanje farbe ili šta?
riječ je o metalik boji, modra, što bi rekli-šljiva :D
a auto je audi..

hvala unaprijed :-D
Post Reply