Policijske kamere u BIH?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

villdana
Posts: 11
Joined: 02/03/2013 01:34

#26 Re: Policijske kamere u BIH?

Post by villdana »

TheMule wrote:
F16HT3R wrote:Pozdrav,

Interesuje me da li neko ima spisak, ili da li postoji na Internetu lista sa policijskim kamerama u BIH?

Naravno treba tačna adresa (lokacija) tih kamera.

Naravno, pod ovim kamerama mislim na one koje mjere brzinu kretanja automobila i slikaju, to su one stacionirane kamere.

Imam ideju za jedan mali projekat, pa bi bilo dobro, kad bi uspio naći lokacije, jer bi se moglo napraviti nešto što bi svim vozačima bilo korisno, posebno ako se kreću po nekom gradu, gdje nisu upoznati sa tim saobraćajnim kamera.

Mogla bi se uštediti koja marka, bez potrebnog plaćanja kazni. :-D

Dobro, al kad neko dijete strada zbog krkana za volanom, i tebe treba tuziti kao saucesnika
Konacno da mu neko pametno odgovori.
User avatar
%tacno*
Posts: 806
Joined: 13/05/2012 21:48

#27 Re: Policijske kamere u BIH?

Post by %tacno* »

F16HT3R wrote:Pozdrav,

Interesuje me da li neko ima spisak, ili da li postoji na Internetu lista sa policijskim kamerama u BIH?

Naravno treba tačna adresa (lokacija) tih kamera.

Naravno, pod ovim kamerama mislim na one koje mjere brzinu kretanja automobila i slikaju, to su one stacionirane kamere.

Imam ideju za jedan mali projekat, pa bi bilo dobro, kad bi uspio naći lokacije, jer bi se moglo napraviti nešto što bi svim vozačima bilo korisno, posebno ako se kreću po nekom gradu, gdje nisu upoznati sa tim saobraćajnim kamera.

Mogla bi se uštediti koja marka, bez potrebnog plaćanja kazni. :-D
Pa to svaka navigacija u EU ima. Sve i jedan stacionirani radar (kamera) ucrtani tako da nema potrebe za tim.
Paco
Posts: 778
Joined: 01/03/2009 20:06

#28 Re: Policijske kamere u BIH?

Post by Paco »

TheMule wrote:
F16HT3R wrote:Pozdrav,

Interesuje me da li neko ima spisak, ili da li postoji na Internetu lista sa policijskim kamerama u BIH?

Naravno treba tačna adresa (lokacija) tih kamera.

Naravno, pod ovim kamerama mislim na one koje mjere brzinu kretanja automobila i slikaju, to su one stacionirane kamere.

Imam ideju za jedan mali projekat, pa bi bilo dobro, kad bi uspio naći lokacije, jer bi se moglo napraviti nešto što bi svim vozačima bilo korisno, posebno ako se kreću po nekom gradu, gdje nisu upoznati sa tim saobraćajnim kamera.

Mogla bi se uštediti koja marka, bez potrebnog plaćanja kazni. :-D

Dobro, al kad neko dijete strada zbog krkana za volanom, i tebe treba tuziti kao saucesnika
Stacionirani radari u BiH u vecini slucajeva nisu postavljeni zbog preventive. Da jesu, svaki bi bio propisno oznacen odgovarajucim znakom (radarska kontrola) sto bi upozorilo vozace da nailaze na kriticnu dionicu gdje treba da posvete vise paznje na uslove na putu, brzinu kretanja vozila i tek onda na nailazak na sam radar.

Kakva je korist od stacioniranog radara ako ce zabiljeziti kako "dijete strada zbog krkana za volanom"?

Neko je vec ranije dao odgovor - cilj stacioniranih radara nije da se djeluje preventivno nego iskljucivo represivno i sve dok se svaki ne obiljezi propisno podrzavam aplikacije na navigacionim sistemima i ovo sto pokretac teme pokusava napraviti.

Izuzetak su kamere na raskrsnicama koje biljeze prolazak "kroz crveno". Za njih ne treba nikada postavljati znakove obavjestenja. Naprotiv, hajvane koji ne postuju semafore treba rigorozno kaznjavati na svakom koraku. Po mogucnosti dozivotnom robijom.
User avatar
%tacno*
Posts: 806
Joined: 13/05/2012 21:48

#29 Re: Policijske kamere u BIH?

Post by %tacno* »

Paco wrote: Stacionirani radari u BiH u vecini slucajeva nisu postavljeni zbog preventive. Da jesu, svaki bi bio propisno oznacen odgovarajucim znakom (radarska kontrola) sto bi upozorilo vozace da nailaze na kriticnu dionicu gdje treba da posvete vise paznje na uslove na putu, brzinu kretanja vozila i tek onda na nailazak na sam radar.

Kakva je korist od stacioniranog radara ako ce zabiljeziti kako "dijete strada zbog krkana za volanom"?

Neko je vec ranije dao odgovor - cilj stacioniranih radara nije da se djeluje preventivno nego iskljucivo represivno i sve dok se svaki ne obiljezi propisno podrzavam aplikacije na navigacionim sistemima i ovo sto pokretac teme pokusava napraviti.
Ne bih se slozio da nisu postavljeni preventivno.
Govorim to iz iskustva. Sirom EU su postavljeni ti radari, kazne drasticne pa ko voli nek izvoli. Uglavnom se vozi oprezno a ne divlja se a pogotovu tamo gdje znas da ima radara ali ne zbog uslova na cesti (nekada su idealni) nego zbog visokih kazni.
Do skora su morali te radare da obiljezavaju nekim fluoroescentnim bojama kako bi se vozaci na vrijeme upozorili ali su to sada izbacili i sve je vise ''maskiranih'' tako da ti ne preostaje nista drugo nego da se drzis ogranicenja ili pak ako ti se zuri dozvolis sebi nekih 10-20 preko ogranicenja a ako te uhvati 400-500 eura si laksi.

p.s. jedan stacionirani radar u Bihacu (izlaz prema Izacicu) je toliko umirio saobracaj u toj (dugackoj i pravoj)ulici da je to nevjerovatno. Isti takav radar u Tuzli na zaobilaznici. Svi bi divljali ali kada znaju da ima radar, smanje brzinu.
Paco
Posts: 778
Joined: 01/03/2009 20:06

#30 Re: Policijske kamere u BIH?

Post by Paco »

Daleko od toga da ne treba postovati ogranicenja brzine. Ali mislim da je, pa barem i lazno, upozorenje "radarska kontrola" dosta ucinkovitije od samog radara/kamere kada se o preventivnim mjerama govori.

Nisam od onih koji vole "stisnuti papucicu", narocito ne od proslog ljeta kada sam imao saobracajnu nesrecu (otvorio sam tim povodom i temu), ali mi nije jasno zbog cega, recimo, stacionirani radar u Binjezevu nije obiljezen? Nekada je bio i OK, evo znamo ti i ja...ali ne zna onaj treci koji nema pojma da je to neka kriticna dionica?

Pregazice pjesaka, zaletiti se nekome u kucu...a kamera ce sve to samo snimiti?

Zar nije logicno da vozace, barem one koji prvi put voze odredjenom dionicom, treba upozoriti na odredjene opasnosti ili nepredvidjene situacije, ne samo znakovima upozorenja ili izricitih naredbi nego i znakom "radarska kontrola" zbog kojeg ce svaki savjestan vozac ne samo smanjiti brzinu nego i obratiti posebnu paznju na dionicu kojom se krece?

Ukoliko se oglusi, svakako da treba snositi posljedice i propisane sankcije.
User avatar
%tacno*
Posts: 806
Joined: 13/05/2012 21:48

#31 Re: Policijske kamere u BIH?

Post by %tacno* »

Paco wrote:Daleko od toga da ne treba postovati ogranicenja brzine. Ali mislim da je, pa barem i lazno, upozorenje "radarska kontrola" dosta ucinkovitije od samog radara/kamere kada se o preventivnim mjerama govori.

Nisam od onih koji vole "stisnuti papucicu", narocito ne od proslog ljeta kada sam imao saobracajnu nesrecu (otvorio sam tim povodom i temu), ali mi nije jasno zbog cega, recimo, stacionirani radar u Binjezevu nije obiljezen? Nekada je bio i OK, evo znamo ti i ja...ali ne zna onaj treci koji nema pojma da je to neka kriticna dionica?

Pregazice pjesaka, zaletiti se nekome u kucu...a kamera ce sve to samo snimiti?

Zar nije logicno da vozace, barem one koji prvi put voze odredjenom dionicom, treba upozoriti na odredjene opasnosti ili nepredvidjene situacije, ne samo znakovima upozorenja ili izricitih naredbi nego i znakom "radarska kontrola" zbog kojeg ce svaki savjestan vozac ne samo smanjiti brzinu nego i obratiti posebnu paznju na dionicu kojom se krece?
Ukoliko se oglusi, svakako da treba snositi posljedice i propisane sankcije.
to je to... :thumbup:
User avatar
%tacno*
Posts: 806
Joined: 13/05/2012 21:48

#32 Re: Policijske kamere u BIH?

Post by %tacno* »

Evo jos nekih zanimljivosti...

http://www.klix.ba/vijesti/bih/strani-v ... /130319057

Ja sam mislio da su oni uvezali taj sistem i da ne mozes izaci iz zemlje dok ne uplatis kaznu. :roll:
User avatar
madner
Posts: 56754
Joined: 09/08/2004 16:35

#33 Re: Policijske kamere u BIH?

Post by madner »

Otkud ti to?

Pa i ja imam cestitke iz raznih drzava Evrope pa nikom nista 8-)
User avatar
%tacno*
Posts: 806
Joined: 13/05/2012 21:48

#34 Re: Policijske kamere u BIH?

Post by %tacno* »

madner wrote:Otkud ti to?

Pa i ja imam cestitke iz raznih drzava Evrope pa nikom nista 8-)
kojo... :D

cini ti se... :-) :D
TheMule
Posts: 3764
Joined: 04/05/2009 03:34

#35 Re: Policijske kamere u BIH?

Post by TheMule »

Paco wrote:\

Stacionirani radari u BiH u vecini slucajeva nisu postavljeni zbog preventive. Da jesu, svaki bi bio propisno oznacen odgovarajucim znakom (radarska kontrola) sto bi upozorilo vozace da nailaze na kriticnu dionicu gdje treba da posvete vise paznje na uslove na putu, brzinu kretanja vozila i tek onda na nailazak na sam radar.

Kakva je korist od stacioniranog radara ako ce zabiljeziti kako "dijete strada zbog krkana za volanom"?

Neko je vec ranije dao odgovor - cilj stacioniranih radara nije da se djeluje preventivno nego iskljucivo represivno i sve dok se svaki ne obiljezi propisno podrzavam aplikacije na navigacionim sistemima i ovo sto pokretac teme pokusava napraviti.

Izuzetak su kamere na raskrsnicama koje biljeze prolazak "kroz crveno". Za njih ne treba nikada postavljati znakove obavjestenja. Naprotiv, hajvane koji ne postuju semafore treba rigorozno kaznjavati na svakom koraku. Po mogucnosti dozivotnom robijom.
Svi radari su tu zbog preventive, bili oni oznaceni ili ne.

Ta teorija da tako nesto treba oznaciti je vrlo losa, jer vozaci ce nastaviti da bjesne tamo gdje nema znakova, znajuci za sigurno da tu nema radara. Tako dodjes u situaciju da se jedan mali dio grada smirio, a ostatak ne, ili cak pogorso. I sta si postigo? Malo nesto. To sto to neki Evropljani rade nije bas nesto impresivno, jer njihov policijski i kazneni sistem me rijetko odusevljava.

Pravi nacin da se to odradi jeste da se nikad ne zna gdje su kamere. Vozaci uvjek moraju biti na oprezu gdje god bili jer nikad ne znas kad ce te strefiti. Samo se tako moze poboljsati saobracaj u citavom gradu. To neki mozda vide opresivno, ako cesto krse zakone tamo gdje znaju da to mogu uraditi. Ali mnogi koji postuju saobracajne zakone svuda i uvjek, nebi imali nikakvih problema s ovim sistemom.
shandrprcSA
Posts: 9789
Joined: 23/02/2013 08:16

#36 Re: Policijske kamere u BIH?

Post by shandrprcSA »

Paco wrote: Stacionirani radari u BiH u vecini slucajeva nisu postavljeni zbog preventive. Da jesu, svaki bi bio propisno oznacen odgovarajucim znakom (radarska kontrola) sto bi upozorilo vozace da nailaze na kriticnu dionicu gdje treba da posvete vise paznje na uslove na putu, brzinu kretanja vozila i tek onda na nailazak na sam radar.

Kakva je korist od stacioniranog radara ako ce zabiljeziti kako "dijete strada zbog krkana za volanom"?

Neko je vec ranije dao odgovor - cilj stacioniranih radara nije da se djeluje preventivno nego iskljucivo represivno i sve dok se svaki ne obiljezi propisno podrzavam aplikacije na navigacionim sistemima i ovo sto pokretac teme pokusava napraviti.
u Sa su svi oznaceni koliko znam
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58435
Joined: 03/08/2010 19:04

#37 Re: Policijske kamere u BIH?

Post by kakavdanakneiskustvu »

%tacno* wrote:Evo jos nekih zanimljivosti...

http://www.klix.ba/vijesti/bih/strani-v ... /130319057

Ja sam mislio da su oni uvezali taj sistem i da ne mozes izaci iz zemlje dok ne uplatis kaznu. :roll:



ne bi trebali moći izaći,ali ne mogu se podaci o prekršaju isti tren poslati svim graničnim prelazima,većina stranaca samo prođe kroz bih
User avatar
%tacno*
Posts: 806
Joined: 13/05/2012 21:48

#38 Re: Policijske kamere u BIH?

Post by %tacno* »

kakavdanakneiskustvu wrote:
%tacno* wrote:Evo jos nekih zanimljivosti...

http://www.klix.ba/vijesti/bih/strani-v ... /130319057

Ja sam mislio da su oni uvezali taj sistem i da ne mozes izaci iz zemlje dok ne uplatis kaznu. :roll:



ne bi trebali moći izaći,ali ne mogu se podaci o prekršaju isti tren poslati svim graničnim prelazima,većina stranaca samo prođe kroz bih
...i tu je problem sto se auto evidentira a ne vlasnik ili neko drugi ko je upravljao vozilom. mislim da se jos nije uvezala baza podataka o vlsnicima vozila a to bi trebalo uciniti.
evidentirano auto ako nikada vise ne udje u BiH (promijenilo vlasnika), nema sanse da se i kazna naplati.
User avatar
Sanchez22
Posts: 1254
Joined: 23/08/2012 16:02

#39 Re: Policijske kamere u BIH?

Post by Sanchez22 »

.
Last edited by Sanchez22 on 21/03/2013 15:54, edited 1 time in total.
Paco
Posts: 778
Joined: 01/03/2009 20:06

#40 Re: Policijske kamere u BIH?

Post by Paco »

TheMule wrote:
Paco wrote:\

Stacionirani radari u BiH u vecini slucajeva nisu postavljeni zbog preventive. Da jesu, svaki bi bio propisno oznacen odgovarajucim znakom (radarska kontrola) sto bi upozorilo vozace da nailaze na kriticnu dionicu gdje treba da posvete vise paznje na uslove na putu, brzinu kretanja vozila i tek onda na nailazak na sam radar.

Kakva je korist od stacioniranog radara ako ce zabiljeziti kako "dijete strada zbog krkana za volanom"?

Neko je vec ranije dao odgovor - cilj stacioniranih radara nije da se djeluje preventivno nego iskljucivo represivno i sve dok se svaki ne obiljezi propisno podrzavam aplikacije na navigacionim sistemima i ovo sto pokretac teme pokusava napraviti.

Izuzetak su kamere na raskrsnicama koje biljeze prolazak "kroz crveno". Za njih ne treba nikada postavljati znakove obavjestenja. Naprotiv, hajvane koji ne postuju semafore treba rigorozno kaznjavati na svakom koraku. Po mogucnosti dozivotnom robijom.
Svi radari su tu zbog preventive, bili oni oznaceni ili ne.

Ta teorija da tako nesto treba oznaciti je vrlo losa, jer vozaci ce nastaviti da bjesne tamo gdje nema znakova, znajuci za sigurno da tu nema radara. Tako dodjes u situaciju da se jedan mali dio grada smirio, a ostatak ne, ili cak pogorso. I sta si postigo? Malo nesto. To sto to neki Evropljani rade nije bas nesto impresivno, jer njihov policijski i kazneni sistem me rijetko odusevljava.

Pravi nacin da se to odradi jeste da se nikad ne zna gdje su kamere. Vozaci uvjek moraju biti na oprezu gdje god bili jer nikad ne znas kad ce te strefiti. Samo se tako moze poboljsati saobracaj u citavom gradu. To neki mozda vide opresivno, ako cesto krse zakone tamo gdje znaju da to mogu uraditi. Ali mnogi koji postuju saobracajne zakone svuda i uvjek, nebi imali nikakvih problema s ovim sistemom.
Pa po nekoj logici, stacionirani radari i saobracajne patrole koje kontrolisu brzinu bi trebali biti na kriticnim dionicama, u blizini skole itd. (vec sam napomenuo da su kamere na raskrsnicama i semaforima odlicna stvar i njih ne treba obiljezavati ni najavljivati znakovima).

Evo jedna situacija: Vozim iz pravca Sarajeva prema Tuzli. U mjestu Dolovi ima jedan fin pravac, par kilometara, a ogranicenje je 60 km/h. Znam da na kraju tog pravca uvijek stoji policijska patrola s radarom i obavezno vozim u okviru ogranicenja. Jednom me je na toj dionici pretekao neki terenac koji se kretao brzinom, pa necu slagati ako napisem da je vozio preko 120 km/h. "Proletio" je dakle tom brzinom kroz naseljeno mjesto, a koliko sam uspio vidjeti uz samu cestu je i podrucna skola ili nesto slicno. Znam da ima djece kad god prolazim.

Eh, na kraju, zaustavila ga je patrola i vjerovatno propisno oderala. Neka je!
Medjutim, kakva je korist od toga sto su oni njega zaustavili tek nakon sto je prosao par kilometara pravca vozeci dvostruko vecom brzinom od dozvoljene? Do mjesta zaustavljanja mogao je usmrtiti nekoga. Da je na pocetku te dionice postavljen znak "Radarska kontrola" cisto sumnjam da bi divljao i vozio tako, ugrozavajuci ostale ucesnike u saobracaju i pjesake.

Iz tog razloga mislim da se u slucaju neobiljezenih stacioniranih radara ili patrola s radarom ne radi o preventivnim mjerama. Naprotiv.
TheMule
Posts: 3764
Joined: 04/05/2009 03:34

#41 Re: Policijske kamere u BIH?

Post by TheMule »

Paco wrote: Pa po nekoj logici, stacionirani radari i saobracajne patrole koje kontrolisu brzinu bi trebali biti na kriticnim dionicama, u blizini skole itd. (vec sam napomenuo da su kamere na raskrsnicama i semaforima odlicna stvar i njih ne treba obiljezavati ni najavljivati znakovima).

Evo jedna situacija: Vozim iz pravca Sarajeva prema Tuzli. U mjestu Dolovi ima jedan fin pravac, par kilometara, a ogranicenje je 60 km/h. Znam da na kraju tog pravca uvijek stoji policijska patrola s radarom i obavezno vozim u okviru ogranicenja. Jednom me je na toj dionici pretekao neki terenac koji se kretao brzinom, pa necu slagati ako napisem da je vozio preko 120 km/h. "Proletio" je dakle tom brzinom kroz naseljeno mjesto, a koliko sam uspio vidjeti uz samu cestu je i podrucna skola ili nesto slicno. Znam da ima djece kad god prolazim.

Eh, na kraju, zaustavila ga je patrola i vjerovatno propisno oderala. Neka je!
Medjutim, kakva je korist od toga sto su oni njega zaustavili tek nakon sto je prosao par kilometara pravca vozeci dvostruko vecom brzinom od dozvoljene? Do mjesta zaustavljanja mogao je usmrtiti nekoga. Da je na pocetku te dionice postavljen znak "Radarska kontrola" cisto sumnjam da bi divljao i vozio tako, ugrozavajuci ostale ucesnike u saobracaju i pjesake.

Iz tog razloga mislim da se u slucaju neobiljezenih stacioniranih radara ili patrola s radarom ne radi o preventivnim mjerama. Naprotiv.
Dobro, sve to stoji, slazem se, ali nema dovoljno radara da se pokriju sva kljucna mjesta, skole, bolnice, prometne ulice itd ni u mnogo razvijenijim drzavama, a kamoli kod nas. Zasto ta tvoja dionica nije bila pokrivena radarom? Ako oznacis tacne lokacije, to ce pomoci nekim djelovima, ali onda ostajes s onim problemom gdje vozaci znaju gdje stati na gas, a gdje ne. A nas mentalitet je takav da uvjek pokusavamo prevariti drzavu, izigrati sistem.

Jedino mozda da se citava drzava pokrije u lazne radare i da budo obiljezeni kao pravi, i da oni pravi cesto mjenjaju lokacije. Tada dodjes do onog sto sam gore govorio, vozaci nikad ne bi znali gdje se nalaze pravi radari, tj. kad ce ih opaliti po dzepu.
emirolini
Posts: 3493
Joined: 26/11/2007 15:35
Location: TUZLA

#42 Re: Policijske kamere u BIH?

Post by emirolini »

Uvijek imas raspored kontrole na ovom linku:

http://bihamk.ba/spi/radarske-kontrole.html

;)
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58435
Joined: 03/08/2010 19:04

#43 Re: Policijske kamere u BIH?

Post by kakavdanakneiskustvu »

%tacno* wrote:
kakavdanakneiskustvu wrote:
%tacno* wrote:Evo jos nekih zanimljivosti...

http://www.klix.ba/vijesti/bih/strani-v ... /130319057

Ja sam mislio da su oni uvezali taj sistem i da ne mozes izaci iz zemlje dok ne uplatis kaznu. :roll:



ne bi trebali moći izaći,ali ne mogu se podaci o prekršaju isti tren poslati svim graničnim prelazima,većina stranaca samo prođe kroz bih
...i tu je problem sto se auto evidentira a ne vlasnik ili neko drugi ko je upravljao vozilom. mislim da se jos nije uvezala baza podataka o vlsnicima vozila a to bi trebalo uciniti.
evidentirano auto ako nikada vise ne udje u BiH (promijenilo vlasnika), nema sanse da se i kazna naplati.


mislim da je skoro pa nemoguće imati bazu podataka o vozilima iz drugih država
mahalas505
Posts: 2783
Joined: 08/10/2005 09:13

#44 Re: Policijske kamere u BIH?

Post by mahalas505 »

TheMule wrote:
Paco wrote: Pa po nekoj logici, stacionirani radari i saobracajne patrole koje kontrolisu brzinu bi trebali biti na kriticnim dionicama, u blizini skole itd. (vec sam napomenuo da su kamere na raskrsnicama i semaforima odlicna stvar i njih ne treba obiljezavati ni najavljivati znakovima).

Evo jedna situacija: Vozim iz pravca Sarajeva prema Tuzli. U mjestu Dolovi ima jedan fin pravac, par kilometara, a ogranicenje je 60 km/h. Znam da na kraju tog pravca uvijek stoji policijska patrola s radarom i obavezno vozim u okviru ogranicenja. Jednom me je na toj dionici pretekao neki terenac koji se kretao brzinom, pa necu slagati ako napisem da je vozio preko 120 km/h. "Proletio" je dakle tom brzinom kroz naseljeno mjesto, a koliko sam uspio vidjeti uz samu cestu je i podrucna skola ili nesto slicno. Znam da ima djece kad god prolazim.

Eh, na kraju, zaustavila ga je patrola i vjerovatno propisno oderala. Neka je!
Medjutim, kakva je korist od toga sto su oni njega zaustavili tek nakon sto je prosao par kilometara pravca vozeci dvostruko vecom brzinom od dozvoljene? Do mjesta zaustavljanja mogao je usmrtiti nekoga. Da je na pocetku te dionice postavljen znak "Radarska kontrola" cisto sumnjam da bi divljao i vozio tako, ugrozavajuci ostale ucesnike u saobracaju i pjesake.

Iz tog razloga mislim da se u slucaju neobiljezenih stacioniranih radara ili patrola s radarom ne radi o preventivnim mjerama. Naprotiv.
Dobro, sve to stoji, slazem se, ali nema dovoljno radara da se pokriju sva kljucna mjesta, skole, bolnice, prometne ulice itd ni u mnogo razvijenijim drzavama, a kamoli kod nas. Zasto ta tvoja dionica nije bila pokrivena radarom? Ako oznacis tacne lokacije, to ce pomoci nekim djelovima, ali onda ostajes s onim problemom gdje vozaci znaju gdje stati na gas, a gdje ne. A nas mentalitet je takav da uvjek pokusavamo prevariti drzavu, izigrati sistem.

Jedino mozda da se citava drzava pokrije u lazne radare i da budo obiljezeni kao pravi, i da oni pravi cesto mjenjaju lokacije. Tada dodjes do onog sto sam gore govorio, vozaci nikad ne bi znali gdje se nalaze pravi radari, tj. kad ce ih opaliti po dzepu.
Mislim glupo je dalje diskutovati poslije recenice koja je naglasena gore, posto je tesko naci kontra argument. Dok je god takvo razmisljanje nema napretka ni u jednom domenu, pa ni u domenu bezbjednosti saobracaja. A sad je drugi par opanaka zasto ljudi ovdje tako razmisljaju.
Maher85
Posts: 43
Joined: 21/06/2013 10:09

#45 Re: Policijske kamere u BIH?

Post by Maher85 »

Imam pitanje za sve da li je neko išao prema kupresu čuo sam da negdje ima kamera stacionirana i koliko je ograničenje na tom dijelu puta valjda kod nekog tunela na ulazu u kupres...
damirc_sa
Posts: 395
Joined: 22/12/2012 15:55

#46 Re: Policijske kamere u BIH?

Post by damirc_sa »

Ja sam nedavno isao preko Kupresa prema Splitu i prosao sam kroz taj tunel koji se ako se ne varam zove Kupreska vrata, ali nisam primjetio kameru. Znam da stacionirane kamere imaju u ulazu u Bugojnu i na ulazu u LIvnoi tu je ogranicenje cini mi se 50 km/h.
Maher85
Posts: 43
Joined: 21/06/2013 10:09

#47 Re: Policijske kamere u BIH?

Post by Maher85 »

Zato pitam jer nisam siguran tek kasnije sam čuo da postoji tu kamera i jeste kuprska vrata tačno valjda kod tunela a ineresuje me za tu kameru znam da sam vidio znak prije tunela mjerenje brzine pa kontam da je kamera tu.
damirc_sa
Posts: 395
Joined: 22/12/2012 15:55

#48 Re: Policijske kamere u BIH?

Post by damirc_sa »

Ja je nisam primjetio moze biti sada ne garantujem ali ja kada sam išao bila je noć i malo sam sporije vozio, ali opet bez obzira na sve cesta je loša na samom ulazu i izlazu iz tunela tako da sigurno ne mozeš nekom prevelikom brzinom voziti na toj dionici da bi te sada kamera uslikala.
Maher85
Posts: 43
Joined: 21/06/2013 10:09

#49 Re: Policijske kamere u BIH?

Post by Maher85 »

Ako neko još ima iskustva sa ovom dionicom i kamerom neka pomogne ipak mislim da ima, jer sam primejtio da je nešto blicnulo na retrovizoru ko bolje poznaje kupres da li uopšte još postoji negdje u kupesu kamera.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58435
Joined: 03/08/2010 19:04

#50 Re: Policijske kamere u BIH?

Post by kakavdanakneiskustvu »

ima radar u kupresu ali nije baš kod tunela nego čini mi se kod kružnog toka kad se siđe u kupres
Post Reply