Policija nasa..... nakaradna

Post Reply
User avatar
JBT
Posts: 5003
Joined: 20/11/2002 00:00
Location: Korea

#1 Policija nasa..... nakaradna

Post by JBT »

Fikret i Himzo


Zvonku Maricu i Refiku Vejsilovicu, reporteru i kamermanu Federalne televizije, pretproslog je utorka direktor Poreske uprave u Kalesiji, nakon medjusobnog nadgurkivanja, oteo tonsku opremu i zakljucao se u svojoj kancelariji. Posto nije bilo mrtvih i ranjenih, najtirazniji dnevni list u zemlji, poznat po tome sto svoje stranice puni nekrofilnim tekstovima, nije obavijestio svoje citaoce o pomenutom incidentu. Razlog tome, moze biti, lezi i u cinjenici sto je Fikret Suljkanovic, kako se zove otimac novinarskog alata, istaknuti aktivista Stranke demokratske akcije, koja je u toj kasabi na vlasti. A to mu, valjda po nekakvom automatizmu, donosi titulu lokalnog mocnika. Da je bio pametan, Suljkanovic bi sacekao da vidi zasto su ti ljudi kod njega dosli. Umjesto toga, on je, ocito preplasen od TV kamere, prvi napao, obrecnuvsi se na novinarski dvojac: “Nema ovdje nikakvog snimanja.” A imao je i zasto da se uplasi. Suljkanovic je dobro znao da nepozeljni gosti nisu dosli da ga propituju o naplati poreskih prihoda u opstini, vec o nekim mutnim poslovima u koje je doticni, navodno, umijesan. Tako bar glasi verzija ovog dogadjaja koja je objavljena u TV Dnevniku. Uslijedio je komican zaplet u skladu s tradicijom ovih prostora, gdje su zrtve kabadahiluka oduvijek imale vise problema s policijom nego same kabadahije, pa Maric i Vejsilovic mogu biti sretni sto im - kad vec nisu popili batine - nije bar napakovana kakva krivicna prijava. Da je sniman cijeli dogadjaj, taj bi film trajao puna cetiri sata. Televizijski gledaoci su vidjeli tek nekoliko inserata, ali je pametnom i to bilo dovoljno. Kljuc za razumijevanje sustine ove price predstavlja scena kad jedan krupan policajac kuca na vrata direktora Poreske uprave, da vidi sta se to dolaskom novinarskih uljeza desava u nasoj kasabi. “Fikrete, otvori!” “Ko je?”, cuje se glas iz kancelarije. “Himzo”, kaze policajac. Ovdje je ocito rijec o posebnom poimanju identifikacije, odnosno samoidentifikacije. Prema Suljaknovicevom poimanju stvari, Himzo je samo Himzo, kojeg on moze pozvati kad god hoce, a to sto je policajac, Himzina je licna stvar. U Himzinim ocima, Fikret je vazan covjek stranke na vlasti, kojem se ne valja zamjeriti, pa on sam u tom odnosu sebe vise i ne vidi kao policajca koji ce tom Fikretu, bude li trebalo, staviti lisice na ruke. Uostalom, policija je na Balkanu vazda prevashodno brinula o ljudima na vlasti, a tek uzgred o gradjanima. Iako vise ne zivimo u jednopartijskom sistemu, tu se nista nije promijenilo. Policije danas funkcioniraju kao servisi vladajucih nacionalnih stranaka. Umjesto Fikreta i Himze, paradigma pomenutog mentaliteta su isto tako neki Rajko i Mitar, ili Ante i Jozo. Gdje cete sresti njihove uzorke, iskljucivo je stvar geografije, odnosno linija razdvajanja koje su povucene izmedju nadleznosti SDA, SDS-a i HDZ-a, a to su najcesce i linije etnicke podjele. U krajnjem ishodu, imamo tri odvojene etnicke policije, neefikasne, korumpirane i poslusne prema politickim mocnicima. U proteklom ratu kriminalci su nerijetko postajali policajci, a policajci kriminalci. U toj su profesiji nasli azil mnogi opasni tipovi, od lopova i dilera droge, do ratnih zlocinaca. Geneza tog fenomena vodi do glavnih aktera rata. Ti su tipovi bili njihov izbor. Nesto mi drugo nije jasno. Zasto su toliki policajaci pristali da se odreknu ne smo postovanja profesije, vec i vlastitog ljudskog samopostovanja? Dobro, onih dvadeset sarajevskih specijalaca je, voljom medjunarodnih cinovnika, nastradalo zato sto u bliskom kontaktu s kriminalcima nisu bili dovoljno njezni. Jesu li francuska, njemacka ili americka policija u takvim situacijama njezne? Koliko znam, nisu nimalo. No svejedno, pomenuti slucaj ne moze biti opravdanje za snishodljivost policajaca prema razbojnicima koji na njih potezu noz ili pistolj. O vodjama podzemlja da i ne govorimo. Kad ih sretnu, neki policajci samo sto ne salutiraju. Drugi se s njima srdacno rukuju, a oni treci okrecu glavu prema nekom od gradskih izloga. Sto ce takvim ljudima policijska uniforma, kad gradjani koji ih placaju nemaju od njih nikakve koristi. Nije taj posao za njih. Da bi u sukobu sa prekrsiteljima zakona bio na nivou svoje profesije, dobar policajac mora imati dvije odlike: grubost i prisebnost. Davno sam u novinama procitao jednu vijest o legendarnom Dzou Luisu, svjetskom sampionu u boksu. Nekoliko godina po zavrsetku karijere, veliki Dzo je u nekoj kafani izazvao incident. Kad je stigao policajac, bivsi sampion je poceo da ga vrijedja. “Da nisi u uniformi, isprebijao bih te kao vola”, dobacio mu je. Policajac je skinuo kapu i bluzu sa identifikacionom plocicom, odlozio opasac s pistoljem i nokautirao Luisa. U vijesti nije stajalo sta je bilo s tim policajcem, ali da sam ga kojim slucajem ikada sreo, stisnuo bih mu ruku i castio ga picem. Volio bih da u Sarajevu postoji bar jedan takav.

Gojko BERIC


Copyright © 1999-2000 OSLOBODJENJE Sarajevo
amnesiac
Posts: 46
Joined: 13/03/2003 00:00

#2

Post by amnesiac »

mozda bi sta pomoglo da npr. parlamentarci i policajci zamijene plate?... (ne bih ni ja nosio glavu u torbi za saku maraka...svaka usluga se placa, pa i ciscenje ljudskog djubreta sa ulice...)
User avatar
JBT
Posts: 5003
Joined: 20/11/2002 00:00
Location: Korea

#3

Post by JBT »

Je li ti to nekog ili nesto pravdas?
User avatar
JBT
Posts: 5003
Joined: 20/11/2002 00:00
Location: Korea

#4

Post by JBT »

Jarane, bez ljutnje, ali ti k`o da zivis na Mjesecu.
Nadji nekog, u SDA, a ko nije kao Fikret i Himzo. Kad ga pronadjes, onda znaj da pricas o pojedincima. Fikret i Himzo su 90% SDA. Mozda cak i vise.
mrmot
Posts: 746
Joined: 26/05/2003 00:00
Contact:

#5

Post by mrmot »

Ja sam jednom iz te stranke izdavao poslovni prostor, i dobro sam ga po zlu zapamtio. Vodeći sudski spor sa istim morao sam promijeniti i sudiju, jer je bila u previše prijateljsko-stranačkim odnosima sa istim, etc. etc.
Čini mi se povremeno da se pripadnici te stranke osjećaju i ponašaju kao da su potpuno sami na dunjaluku.
bosniaque
Posts: 1008
Joined: 16/04/2004 01:04
Location: CH

#6

Post by bosniaque »

pa nista narode na sledecim izborima glasajte za SDS ili HDZ bice vam bolje 100%!



ne kontam vas SDA trazite dlaku u jajetu, pa bila je SDP na vlasti jer stvarno mislite da su SDP-ovci nest bolji, ma daaaaaaaaaaaaaaaaj!
User avatar
JBT
Posts: 5003
Joined: 20/11/2002 00:00
Location: Korea

#7

Post by JBT »

"pa nista narode na sledecim izborima glasajte za SDS ili HDZ bice vam bolje 100%!"

-Sreca pa nismo spali samo na te tri parije. Ima se malo i probrati.


"ne kontam vas SDA trazite dlaku u jajetu, pa bila je SDP na vlasti jer stvarno mislite da su SDP-ovci nest bolji, ma daaaaaaaaaaaaaaaaj!"

- Hajd` da je dlaka......
mrmot
Posts: 746
Joined: 26/05/2003 00:00
Contact:

#8

Post by mrmot »

Dlaku od King-Konga...
nineac
Posts: 3605
Joined: 03/03/2004 00:00
Location: preko bare

#9

Post by nineac »

1998, Ismet Bajramović sjedi zajedno sa A.Izetbegovićem na utakmici reprezentacije!
To sve govori kakva je SDA!
User avatar
JBT
Posts: 5003
Joined: 20/11/2002 00:00
Location: Korea

#10

Post by JBT »

Obraz policije


Sarajevska policija je nemocna. Godinama. Ustuknula je pred kriminalcima koji su, cini se, pokorili prijestolnicu BiH. Eksplozije sve cesce potresaju glavni grad, puca se gotovo svakodnevno, banke se pljackaju u najstrozem centru, malo-malo pa padne mrtva glava, narkomani se drogiraju po ulicama, razbojnici presrecu narod gdje stignu, ne saopcava se koliko automobila dnevno lopovi ukradu, a ni stanovi vise nisu sigurnost i zastita gradjanima koji zive u strahu. Od silnih kriminalaca Sarajlije sve rjedje setaju, jer ne vjeruju da ih policija moze zastititi. U srijedu oko ponoci u prigradskom naselju Rakovica u kafani je ubijen Nedzad Opankovic. Njegov ubica Fahrudin Suljic je u bjekstvu. U srijedu ujutro opljackana ABS banka u najstrozem centru grada u Titovoj ulici, a razbojnik je uspio pobjeci s plijenom!? Nazalost, ovi slucajevi se ne desavaju prvi put, niti urijetko, nego su postali svakodnevnica. Ko zna koliko bi trebalo novinskog prostora da se pobroje samo ona najteza krivicna djela koja su se dogodila samo za posljednjih godinu dana. Porazavajuce je da je dobar dio eksplozija, pljacki, ubistava... ostao nerasvijetljen. U normalno uredjenim drzavama celnici policije bi vec davno dali ostavke, ili bi bili smijenjeni. Medjutim, u Sarajevu, ali i cijeloj BiH, to se ne dogadja. To je, eto, obraz nase policije.

Senad MESETOVIC
cowboy
Posts: 358
Joined: 07/12/2003 00:00

#11

Post by cowboy »

bosniaque wrote:pa nista narode na sledecim izborima glasajte za SDS ili HDZ bice vam bolje 100%!



ne kontam vas SDA trazite dlaku u jajetu, pa bila je SDP na vlasti jer stvarno mislite da su SDP-ovci nest bolji, ma daaaaaaaaaaaaaaaaj!
SDP je bio na vlasti samo dvije godine, i narod je od njih ocekivao da sve poprave u tom periodu: ukinu entitete, zaposle stotine hiljada ljudi, pohapse kriminalce i ratne zlocince, stanu ukraj korupciji i nepotizmu, isplate penzije i invalidnine, i odvedu nas u EU. Mnogo stabilnije vlade u mnogo jacim drzavama, gdje nije bilo rata, ovo ne bi bile u stanju da naprave. Da ne spominjem da su oni bili na vlasti kada su se desili napadu u New Yorku, a koji su promijenili politicku slika svijeta, dakle postojao je ogroman pritisak na sve zemlje za muslimanskom populacijom, posebno na nas posto smo u Evropi. Narod je ocekivao promjene preko noci, dijelom jer nemamo strpljenja, a dijelom zbog propagande nacionalnih partija, hodza i popova, itd.
Nista se ne mijenja preko noci, to je bar svima jasno.
User avatar
JBT
Posts: 5003
Joined: 20/11/2002 00:00
Location: Korea

#12

Post by JBT »

Pun si duha.
Ko g.... vitamina.
cowboy
Posts: 358
Joined: 07/12/2003 00:00

#13

Post by cowboy »

bosmen wrote:
cowboy wrote:
bosniaque wrote:pa nista narode na sledecim izborima glasajte za SDS ili HDZ bice vam bolje 100%!



ne kontam vas SDA trazite dlaku u jajetu, pa bila je SDP na vlasti jer stvarno mislite da su SDP-ovci nest bolji, ma daaaaaaaaaaaaaaaaj!
SDP je bio na vlasti samo dvije godine, i narod je od njih ocekivao da sve poprave u tom periodu: ukinu entitete, zaposle stotine hiljada ljudi, pohapse kriminalce i ratne zlocince, stanu ukraj korupciji i nepotizmu, isplate penzije i invalidnine, i odvedu nas u EU. Mnogo stabilnije vlade u mnogo jacim drzavama, gdje nije bilo rata, ovo ne bi bile u stanju da naprave. Da ne spominjem da su oni bili na vlasti kada su se desili napadu u New Yorku, a koji su promijenili politicku slika svijeta, dakle postojao je ogroman pritisak na sve zemlje za muslimanskom populacijom, posebno na nas posto smo u Evropi. Narod je ocekivao promjene preko noci, dijelom jer nemamo strpljenja, a dijelom zbog propagande nacionalnih partija, hodza i popova, itd.
Nista se ne mijenja preko noci, to je bar svima jasno.
Bin Laden je kriv zato što je SDP uradio to što je uradio ,odnosno to što nije uradio. :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Trebali bi se i oni uključiti u njegovo hapšenje.

Predlažem da izborni slogan SDP a na narednim izborima bude:
Lete ptice lete avioni ,mi ćemo u istoriju a gdje će oni.(opozicija)
Ja sam rekao da je ionako teska situacija koju je SDP preuzeo, postala jos tezom nakon 9/11 napada. Ti napadi su potresli svijet, ne samo nasu BIH.

PS. ja se izvinjavam sto sam malo odmakao od teme, iako smatram da bi sa profesionalnijom vlascu i policija postala efektnija. Oni su samo jedno od ogledala papaka na vlasti. :D
Last edited by cowboy on 26/08/2004 19:36, edited 1 time in total.
cowboy
Posts: 358
Joined: 07/12/2003 00:00

#14

Post by cowboy »

Bosmen,

Ne pravdam, naprotiv, samo ukazujem na cinjenicu da nije fer porediti vise od 10 godina vlasti nacionalnih stranaka, sa dvije godine vladavine ljevice, to je sve.
cowboy
Posts: 358
Joined: 07/12/2003 00:00

#15

Post by cowboy »

bosmen wrote:
cowboy wrote:Bosmen,

Ne pravdam, naprotiv, samo ukazujem na cinjenicu da nije fer porediti vise od 10 godina vlasti nacionalnih stranaka, sa dvije godine vladavine ljevice, to je sve.
Pa čovječe,te dvije godine su nas zamotale do vrata u crno.
Ne mogu da vjerujem da ti povlačiš paralelu izmedju tih deset i te dvije godine.Nije fer kažeš.Smiješan je taj tvoj komentar.Jel misliš da im je malo bilo dvije godine?
Griješiš
Bilo im je im previše
Prvo, mislim da SDP nije bezgrijesan. Ali, kad ih usporedim s nacionalnim strankama, SDP je mala maca.

Drugo, uvjeren sam da je dvije godine kratak period. (U tome vidim i najvecu gresku medjunarodne zajednice a to je da su nas prisilili da imamo izbore svake dvije godine. Narod, koji nije ni navikao da glasa, je prosto prezasicen, stoga mnogi ne glasaju. Izborni rezultati se prakticno mogu copy/paste, nazalost).

Trece, sta su to uradili da su nas tako "zavili u crno"?

Na kraju, jos sam u ratu '93-'94 poceo da razaznajem velicinu prevare i manipulacije od strane nacionalnih stranaka, no bio je rat, adrenalin nas je vise kontrolisao nego zdrav razum. S krajem rata, i u post ratnom periodu sve mi je postalo jasno, tako da me niko ne moze uvjeriti u to da su kriminalci na vlasti dobri po ovu zemlju. No, sva ova prica ne pije vodu, jer su stranci odlucili od njih napraviti "partnere" (jos jedna enormna greska od strane MZ), sve u nadi da ce se BIH nacionalne partije modernizirati kao HDZ u Hrvatskoj, npr. U sto cisto sumnjam.
scott
Posts: 349
Joined: 04/01/2004 00:00

#16

Post by scott »

JBT wrote:Pun si duha.
Ko g.... vitamina.
hmmmmmmmmm budi kulturan :(

kao glista kostiju :lol: :lol:
User avatar
JBT
Posts: 5003
Joined: 20/11/2002 00:00
Location: Korea

#17

Post by JBT »

"Pa čovječe,te dvije godine su nas zamotale do vrata u crno.
Ne mogu da vjerujem da ti povlačiš paralelu izmedju tih deset i te dvije godine.Nije fer kažeš.Smiješan je taj tvoj komentar.Jel misliš da im je malo bilo dvije godine?
Griješiš
Bilo im je im previše"



-Daj, ba, zemljace ili pocni argumentovano pricati ili hajde ovce cuvati.
Kako su zamotale u crno, ko je koga su zamotao u crno, cime je ko koga zamotao u crno?
Izjasni se vise nakon svojih par stotina besmislenih javljanja.
margareta
Posts: 3292
Joined: 01/08/2004 12:01
Location: Planeta URAN

#18

Post by margareta »

JBT wrote:Obraz policije


Sarajevska policija je nemocna. Godinama. Ustuknula je pred kriminalcima koji su, cini se, pokorili prijestolnicu BiH. Eksplozije sve cesce potresaju glavni grad, puca se gotovo svakodnevno, banke se pljackaju u najstrozem centru, malo-malo pa padne mrtva glava, narkomani se drogiraju po ulicama, razbojnici presrecu narod gdje stignu, ne saopcava se koliko automobila dnevno lopovi ukradu, a ni stanovi vise nisu sigurnost i zastita gradjanima koji zive u strahu. Od silnih kriminalaca Sarajlije sve rjedje setaju, jer ne vjeruju da ih policija moze zastititi. U srijedu oko ponoci u prigradskom naselju Rakovica u kafani je ubijen Nedzad Opankovic. Njegov ubica Fahrudin Suljic je u bjekstvu. U srijedu ujutro opljackana ABS banka u najstrozem centru grada u Titovoj ulici, a razbojnik je uspio pobjeci s plijenom!? Nazalost, ovi slucajevi se ne desavaju prvi put, niti urijetko, nego su postali svakodnevnica. Ko zna koliko bi trebalo novinskog prostora da se pobroje samo ona najteza krivicna djela koja su se dogodila samo za posljednjih godinu dana. Porazavajuce je da je dobar dio eksplozija, pljacki, ubistava... ostao nerasvijetljen. U normalno uredjenim drzavama celnici policije bi vec davno dali ostavke, ili bi bili smijenjeni. Medjutim, u Sarajevu, ali i cijeloj BiH, to se ne dogadja. To je, eto, obraz nase policije.

Senad M ESETOVIC
U ovome slučaju NARAVNO da odgovornost snosi vlada i vladajuće strukture , jer ONI uspostavljaju zakonodavnu i sudsku vlast, po vlastitim POTREBAMA. Iz svih dešavanja ne mogu se distancirati odgovornosti ili saučesništvo iz vrhova vlasti . KAKO u sred grada pored okruženja policije da "se" opljačka banka? Ne mogu "pljačkaši" velike dijelove "poslova" obaviti BEZ policijske pratnje i nekakvoga "tala". Opasnosti uništenja svih vrijednosti jesu dva problema : nacional-šovinizam i kriminal.
Ova vrsta rata morat će biti riješena ili će baš narod početi krhati po korumpiranim visokim policijskim dužnosnicima.
Post Reply