Polaganje za skuter 50 kubika

Podforum za motocikliste...
*mima*

#26 Re: Polaganje za skuter 50 kubika

Post by *mima* »

Pa dje si ti jovana?
User avatar
atko
Posts: 6054
Joined: 06/07/2006 14:51

#27 Re: Polaganje za skuter 50 kubika

Post by atko »

jovana wrote:imam 12 godina i zelim da polazem za skuter...dali je to moguce i koji skuter.
Prvo trebas saglasnost od barbi ili kena ... zavisno na koga je skuter prijavljen :D
sLLayer
Posts: 567
Joined: 31/03/2009 21:39

#28 Re: Polaganje za skuter 50 kubika

Post by sLLayer »

jovana wrote:imam 12 godina i zelim da polazem za skuter...dali je to moguce i koji skuter.
nije moguce dok ne napunis 16 god, a onda mozes do 125 kubika 8-) 8-)
User avatar
Mjesanac
Posts: 7706
Joined: 01/09/2009 01:45
Location: Sarajevo

#29 Re: Polaganje za skuter 50 kubika

Post by Mjesanac »

atko wrote:
jovana wrote:imam 12 godina i zelim da polazem za skuter...dali je to moguce i koji skuter.
Prvo trebas saglasnost od barbi ili kena ... zavisno na koga je skuter prijavljen :D

:lol: :lol: :lol: :lol:
User avatar
hogar strasni
Posts: 165
Joined: 27/11/2009 16:24

#30 Re: Polaganje za skuter 50 kubika

Post by hogar strasni »

Zakon koji je u pripremi dozvoljavati ce upravaljanjem motornim vozilom sa motorom do 50 kubika, u jednu ruku pohvalno, nece se morati za prdavca polagati vozacki ispit, a ljeti u onoj guzvi da znate da pomogne, ALI.. bojim se da ce biti vise puno dijece na skuterima na cesti,sto me ne raduje jer svake godine je vise stradalih u prometu a jos sad neke nezvanicne najave cujem da ce se zbog ove krize i prodavaci skutera prilagodit plateznoj moci pa ce odmah pocet s akcijama i povoljnim kreditima..sve u svemu ocekujem najezdu prdavaca po gradu..i puno posla na Urgentnoj i u Hitnoj.
uzas
Posts: 52
Joined: 16/03/2009 07:26

#31 Re: Polaganje za skuter 50 kubika

Post by uzas »

Jel to stvarno da se sad mora polagati za skuter do 50ccm ?????????????
sLLayer
Posts: 567
Joined: 31/03/2009 21:39

#32 Re: Polaganje za skuter 50 kubika

Post by sLLayer »

uzas wrote:Jel to stvarno da se sad mora polagati za skuter do 50ccm ?????????????
sad ne mora, samo moras otici da ti daju neku potvrdu da znas saobracajne propise :P
uzas
Posts: 52
Joined: 16/03/2009 07:26

#33 Re: Polaganje za skuter 50 kubika

Post by uzas »

sLLayer wrote:
uzas wrote:Jel to stvarno da se sad mora polagati za skuter do 50ccm ?????????????
sad ne mora, samo moras otici da ti daju neku potvrdu da znas saobracajne propise :P
Jel to provjereno jer sam mislio sebi uzeti neki skuter 50 cmm ??
sLLayer
Posts: 567
Joined: 31/03/2009 21:39

#34 Re: Polaganje za skuter 50 kubika

Post by sLLayer »

uzas wrote:
sLLayer wrote:
uzas wrote:Jel to stvarno da se sad mora polagati za skuter do 50ccm ?????????????
sad ne mora, samo moras otici da ti daju neku potvrdu da znas saobracajne propise :P
Jel to provjereno jer sam mislio sebi uzeti neki skuter 50 cmm ??
takve sam ja dobio informacije, al provjeri jos jednom pa onda kupuj
uzas
Posts: 52
Joined: 16/03/2009 07:26

#35 Re: Polaganje za skuter 50 kubika

Post by uzas »

Hvala sLLayer... poslat cu nekog da provjeri u muriji treba li vozacka za to kino :thumbup:
TheDocToR
Posts: 199
Joined: 06/02/2009 19:56

#36 Re: Polaganje za skuter 50 kubika

Post by TheDocToR »

Sta vise lupate...

Za 49 ccm MORA se imati polozen A1 vozacki ispit.

Ja sam prosle godine zbog toga uhvacen u vise navrata i nadavao sam im se para...sada sam prodao skuter i cekam usvajanje tog novog zakona po kojem ponovo nece biti potrebe da se polaze A1.

Dakle ne vodite dalju politiku, MORA SE IMATI A1.
sLLayer
Posts: 567
Joined: 31/03/2009 21:39

#37 Re: Polaganje za skuter 50 kubika

Post by sLLayer »

TheDocToR wrote:Sta vise lupate...

Za 49 ccm MORA se imati polozen A1 vozacki ispit.

Ja sam prosle godine zbog toga uhvacen u vise navrata i nadavao sam im se para...sada sam prodao skuter i cekam usvajanje tog novog zakona po kojem ponovo nece biti potrebe da se polaze A1.

Dakle ne vodite dalju politiku, MORA SE IMATI A1.
to je prosle godine bilo, al ja mislim da se sad promjenilo :x
speaR.^^
Posts: 5
Joined: 20/04/2010 21:54

#38 Re: Polaganje za skuter 50 kubika

Post by speaR.^^ »

eee ovakoo
imam 14.. aa na ljetoo 15 namjeravamo kupiti scooter 49 ccm...nesto sam po internetu trazio i nasho zakon 99 da bicokl sa potorom ( tj. scooter "do" 50 ccm) moze upravljati lice iznad 14..ee sadaaa moze li mi neko reci kako to hoda ta potvrda i i takk
sLLayer
Posts: 567
Joined: 31/03/2009 21:39

#39 Re: Polaganje za skuter 50 kubika

Post by sLLayer »

speaR.^^ wrote:eee ovakoo
imam 14.. aa na ljetoo 15 namjeravamo kupiti scooter 49 ccm...nesto sam po internetu trazio i nasho zakon 99 da bicokl sa potorom ( tj. scooter "do" 50 ccm) moze upravljati lice iznad 14..ee sadaaa moze li mi neko reci kako to hoda ta potvrda i i takk
sa 16 god se polaze za 125 to je 1''% sigurno, a cuo sam da se moze sa 14 uz ovu potvrdu da se znaju znakovi do 50 kubika
speaR.^^
Posts: 5
Joined: 20/04/2010 21:54

#40 Re: Polaganje za skuter 50 kubika

Post by speaR.^^ »

sLLayer wrote:
speaR.^^ wrote:eee ovakoo
imam 14.. aa na ljetoo 15 namjeravamo kupiti scooter 49 ccm...nesto sam po internetu trazio i nasho zakon 99 da bicokl sa potorom ( tj. scooter "do" 50 ccm) moze upravljati lice iznad 14..ee sadaaa moze li mi neko reci kako to hoda ta potvrda i i takk
sa 16 god se polaze za 125 to je 1''% sigurno, a cuo sam da se moze sa 14 uz ovu potvrdu da se znaju znakovi do 50 kubika
znaci nesto bi se i sa 14-15 moglo.....ett ako se josh ko razumije plss konetar..hvalaaa aa ta potvrda jel to se u mup-u trazi ili
speaR.^^
Posts: 5
Joined: 20/04/2010 21:54

#41 Re: Polaganje za skuter 50 kubika

Post by speaR.^^ »

eeee imam jednu nowostt
ovakooo ima prijedlog za usvajanje zakona da se i sa 14 god moze polagati za PSP (poznavanje saobracajnih pravila)
ii da bi to moglo stupiti u snagu za neka 3-4 mj :bih: :D :-D :roll: heh ett comajte
speaR.^^
Posts: 5
Joined: 20/04/2010 21:54

#42 Re: Polaganje za skuter 50 kubika

Post by speaR.^^ »

jovana wrote:imam 12 godina i zelim da polazem za skuter...dali je to moguce i koji skuter.

moces ti voziti one motore heh sto su 300 km u prodavnicama plastikee ...i tako toga hahahaha
speaR.^^
Posts: 5
Joined: 20/04/2010 21:54

#43 Re: Polaganje za skuter 50 kubika

Post by speaR.^^ »

:D zakon usvojen samo se ceka objava u sluzbenim novinama
User avatar
sheikh
Posts: 764
Joined: 17/10/2010 18:21
Location: Tamni vilajet

#44 Re: Polaganje za skuter 50 kubika

Post by sheikh »

jovana wrote:imam 12 godina i zelim da polazem za skuter...dali je to moguce i koji skuter.


Ma mozes :)
Samo otidji u Vitez i to je rjeseno.
Kosta te oko 16KM sa PDV-om :D
PHANTOM_SA
Posts: 58
Joined: 16/12/2010 19:53

#45 Re: Polaganje za skuter 50 kubika

Post by PHANTOM_SA »

muz66 wrote:
papacja wrote:
botanicar wrote:ok ljudi da li ja sad moram polagat za skuter od 50 kubika il ne???zbunili ste me kome da se obratim da dobijem tacnu informaciju??
Ako je skuter 49 ccm, onda nemoraš polagati i registuješ ga jednom u 5 godina. Ako je 50 ccm, onda vrijedi isto kao i za 125 ccm, a to je neko već objasnio.
Nije tacno. Mora polagati A1 za skuter od 49 ccm.
naravno! mora se polagat za lake motocikle, ja sam htio sam 16 polagat za a1 pa sam skonto da mi se ne isplati i saceko 18 i polozio za a, jer da sam polozio samo za a1 bez obzira na godine ne bi mogo vozit velike motore!

NEMA LOGIKE, AL ET.. :x
_Astra_
Posts: 841
Joined: 29/08/2005 22:39

#46 Re: Polaganje za skuter 50 kubika

Post by _Astra_ »

Posto imam skuter (49ccm), on se REGISTRUJE JEDNOM ("TRAJNO"), jedino se mora SVAKE godine obnavljati POLISA OBAVEZNOG osiguranja koja je, cini mi se, 18KM...


SA polozenom B kategorijom se moze voziti skuter do 50ccm.
PHANTOM_SA
Posts: 58
Joined: 16/12/2010 19:53

#47 Re: Polaganje za skuter 50 kubika

Post by PHANTOM_SA »

_Astra_ wrote:Posto imam skuter (49ccm), on se REGISTRUJE JEDNOM ("TRAJNO"), jedino se mora SVAKE godine obnavljati POLISA OBAVEZNOG osiguranja koja je, cini mi se, 18KM...


SA polozenom B kategorijom se moze voziti skuter do 50ccm.
nikad prijatelju....
selma 83
Posts: 622
Joined: 10/12/2010 18:45

#48 Re: Polaganje za skuter 50 kubika

Post by selma 83 »

PHANTOM_SA wrote:
_Astra_ wrote:Posto imam skuter (49ccm), on se REGISTRUJE JEDNOM ("TRAJNO"), jedino se mora SVAKE godine obnavljati POLISA OBAVEZNOG osiguranja koja je, cini mi se, 18KM...


SA polozenom B kategorijom se moze voziti skuter do 50ccm.
nikad prijatelju....
niste uzeli u obzir novi pravilnik u obzir o izmjenama i dopunama zakona,koji je već 3 4 mjeseca na snazi ,gdje je izmjenjeno :1.da se sa B može voziti A 1 do 50ccm 2.sa 16 ko položi testove sa 16 može uz potvrdu ministarsta nauke i obrazovanja (gdje se i polaže test) vozit A1(skuteri i slično) Tu je u pravilniku između ostalog i član da se ne može kažnjavati nepropisno parkiranje ako nema znaka (što se u medijima ćesto spominje.ja sam inače instruktor vožnje(nick selma je proizvoljan) :-D
selma 83
Posts: 622
Joined: 10/12/2010 18:45

#49 Re: Polaganje za skuter 50 kubika

Post by selma 83 »

P.s ako nekom šta treba ovdje u rajvosa za B ,može privatna poruka ili ovdje upit
PHANTOM_SA
Posts: 58
Joined: 16/12/2010 19:53

#50 Re: Polaganje za skuter 50 kubika

Post by PHANTOM_SA »

selma 83 wrote:
PHANTOM_SA wrote:
_Astra_ wrote:Posto imam skuter (49ccm), on se REGISTRUJE JEDNOM ("TRAJNO"), jedino se mora SVAKE godine obnavljati POLISA OBAVEZNOG osiguranja koja je, cini mi se, 18KM...


SA polozenom B kategorijom se moze voziti skuter do 50ccm.
nikad prijatelju....
niste uzeli u obzir novi pravilnik u obzir o izmjenama i dopunama zakona,koji je već 3 4 mjeseca na snazi ,gdje je izmjenjeno :1.da se sa B može voziti A 1 do 50ccm 2.sa 16 ko položi testove sa 16 može uz potvrdu ministarsta nauke i obrazovanja (gdje se i polaže test) vozit A1(skuteri i slično) Tu je u pravilniku između ostalog i član da se ne može kažnjavati nepropisno parkiranje ako nema znaka (što se u medijima ćesto spominje.ja sam inače instruktor vožnje(nick selma je proizvoljan) :-D
pa ako je tako kad polozis za B zasto odmah ne upisu i A1???

recimo, prije kad nije bilo ovih kategorija ko god je polozio za B imo je automatski i A, tako je i moja mama a nezna vozit ni biciklo.. a sad kad se sve promjenilo nema tu A kategoriju.. i kad polazes za A1 moras izac na voznju..

to je iz pravilnika..

a posto si instruktor, postujem, tvoja je ipak starija 8) ali najveci problem je u tome sto u nasoj drzavio (kao i puno toga) nista nije jasno izdefinisano.. i svaki policajac koji te zaustavi zna neke svoje zakone..

tako recimo kazu da su ukinuli da Pocetnici nesmiju vozit iza 11 to je mom bratu (posto je nedavno polagao) rekao i instruktor i covjek iz komisije.. cak sta vise rekli su mu da je i P neobavezno, pa njega nedavno u pola 12 zaustavila policija i naplatila 30km jer je proslo 11 a sreca pa je imo P jer bi bilo jos dodatnih 30km.. i ja poslje par dana pitam komsiju policajca, da li se smije vozit iza 11 on kaze da smije i nesmije, da je navodno to ukinuto ali da nije bilo nista sluzbeno pa da je sve stvar policajca, hocel te pustit ili omastit brk..

pa tako da ja nesavjetujem ovima da voze bez da im je upisano u vozacku, jer znam da niko nema para na bacanje.. :D
Post Reply