Polaganje za A kategoriju

Podforum za motocikliste...
dimitrixAgain
Posts: 40
Joined: 07/02/2011 22:27

#1 Polaganje za A kategoriju

Post by dimitrixAgain »

Interesuje me kako sada se polaze za A kategoriju?Da li kada polozim A kategoriju sam polozio za sve motore ili imaju neka ogranicenja?Usput kolike su prosijecno cijene da se polaze za A kategoriju?
User avatar
daxon
Posts: 1590
Joined: 13/12/2010 12:10

#2 Re: Polaganje za A kategoriju

Post by daxon »

dimitrixAgain wrote:Interesuje me kako sada se polaze za A kategoriju?Da li kada polozim A kategoriju sam polozio za sve motore ili imaju neka ogranicenja?Usput kolike su prosijecno cijene da se polaze za A kategoriju?
Položena "A" kategorija znači da možeš voziti sve motore dvotočkaše i trotočkaše tj. motore sa bočnom prikolicom bez obzira na snagu i zapreminu.
Da bi polagao "A" moraš imati napunjenih 18 godina života i biti psihofizički sposoban.
Ukoliko imaš položenu "B" kategoriju ne moraš polagati testove, a obavezna obuka iz upravljanja traje 10 časova, cijena nastavnog časa je 20, 00 KM, ukoliko ti auto škola ne ponudi drugu cijenu, izlazak na polaganje će te koštati dodatnih 100, 00 do 120, 00 KM i to je to.

Ukoliko nemaš "B" kategoriju, moraćeš polagati testove, u tom slučaju tu je obavezna teoretska nastava u trajanju od 20 časova cijena časa je 5, 00 KM, zatim izlazak na polaganje testova min. 60, 00 KM, obuka iz upravljanja traje 25 časova po 20, 00 KM čas i opet izlazak na polaganje 120, 00 KM, tu je ljekarsko 40, 00 KM i polaganje prve pomoći 83, oo KM.

Dakle, po važećem cijenovniku u većini A. Š. ukoliko imaš "B" kategoriju sve skupa bi te izašlo oko 320, 00 KM, a ukoliko nemaš "B" kategoriju, kategorija "A" bi te koštala oko 800, 00 KM što se nikako ne isplati.

Moj je savjet i preporuka ukoliko nemaš " B" kat. da položiš "B" i samo još za nekih 300, 00 KM pridodaš "A" kategoriju, jer ne isplati se samo "A" kategoriju platiti oko 800, oo ili više KM, kad za 1300, 00 KM možeš imati i "A" i "B" kategoriju.
Btw
Ukoliko imaš već položenu "A1" kategoriju onda je shema opet malo drugačija, tada ide samo 5 obaveznih časova praktične nastave i još 10 teoretske, ljekarsko, polaganje...
dimitrixAgain
Posts: 40
Joined: 07/02/2011 22:27

#3 Re: Polaganje za A kategoriju

Post by dimitrixAgain »

hvala drug to me je interesovalo i imam B kategoriju :-D
sLLayer
Posts: 567
Joined: 31/03/2009 21:39

#4 Re: Polaganje za A kategoriju

Post by sLLayer »

Da li bude jeftinije polaganje za B kategoriju ako posjedujem A1 kategoriju?
User avatar
daxon
Posts: 1590
Joined: 13/12/2010 12:10

#5 Re: Polaganje za A kategoriju

Post by daxon »

sLLayer wrote:Da li bude jeftinije polaganje za B kategoriju ako posjedujem A1 kategoriju?
Ukoliko posjeduješ "A1" kategoriju, polaganje za "B" kategoriju je jeftinije,,a evo zašto:
Kad već posjeduješ vozačku dozvolu sa upisanom "A1" kategorijom tada imaš umjesto 20 samo 10 obaveznih časova osposobljavanja poznavanja propisa o sigurnosti saobraćaja na putevima, a također osposobljavanje iz upravljanja traje obaveznih 25 umjesto 35 časova, u ove dvije stavke je cijena već smanjena za 250, 00 KM, tu je i dodatna ušteda od 83, 00 KM polaganja prve pomoći koja je položena kod dobijanja "A1", tako da ta ušteda po zakonu iznosi minimalno 333, 00 KM.
User avatar
Decerto
Posts: 2443
Joined: 14/09/2010 07:58
Location: On the wrong side of heaven,and the righteous side of hell.
Contact:

#6 Re: Polaganje za A kategoriju

Post by Decerto »

A samo za A2 ?
User avatar
daxon
Posts: 1590
Joined: 13/12/2010 12:10

#7 Re: Polaganje za A kategoriju

Post by daxon »

Decerto wrote:A samo za A2 ?
Ta kategorija ne postoji, postoji samo "A" i "A1"
"A1" je motocikl do 125 ccm i maximalno 11kw snage i može se polagati već sa navršenih 16 godina života.
"A" je motocikl sa više od 125 ccm i snage preko 11 kw, a može se polagati sa navršenih 18 godina života.
Još što se tiče dvotočkaša, tu su i mopedi odnosno dvotočkaši čija zapremina ne prelazi 50 ccm i čija snaga nije veća od 4 kw, ta vozila nisu kategorisana i njima se može upravljati sa navršenih 14 godina života bez vozačke dozvole ali sa potvrdom o poznavanju saobraćajnih propisa.
User avatar
Decerto
Posts: 2443
Joined: 14/09/2010 07:58
Location: On the wrong side of heaven,and the righteous side of hell.
Contact:

#8 Re: Polaganje za A kategoriju

Post by Decerto »

Srry ja nit sam polagao nit se razumijem u te kategorije,ja sam trazio na google i nasao ''A2 - Motocikli čija snaga ne prelazi 35 kW i čiji omjer snaga/masa ne prelazi 0,2 kW/kg, a ne potječu od vozila čija je snaga dvostruko veća i više.'',jer me interesuje za motor od 250cc i ~23kW.
kEN0
Posts: 881
Joined: 01/07/2006 15:27
Location: Sarajevo

#9 Re: Polaganje za A kategoriju

Post by kEN0 »

cuo sam da do 125ccm uopste ne moras polagati nista, vec je regulisano novim zakonom, gdje ako zelis motor preko 125ccm moras polagat a do 125ccm je dovoljna i B kategorija...

znaci mozes voziit skutere od 49ccm do 124ccm sa b kategorijom
User avatar
daxon
Posts: 1590
Joined: 13/12/2010 12:10

#10 Re: Polaganje za A kategoriju

Post by daxon »

kEN0 wrote:cuo sam da do 125ccm uopste ne moras polagati nista, vec je regulisano novim zakonom, gdje ako zelis motor preko 125ccm moras polagat a do 125ccm je dovoljna i B kategorija...

znaci mozes voziit skutere od 49ccm do 124ccm sa b kategorijom
Danas, kad jednim klikom na miš imaš cijeli svijet i zakone svih zemalja pred sobom, a kao argumen reći čuo sam i ne provjeriti informaciju je :-)
Dakle, dovoljan je samo jedan klik
Član 9.
(Pravo na upravljanje vozilima)
(1) Vozači motornih vozila kategorije: B, C, C1, D i D1 imaju pravo da upravljaju motornim vozilima tih kategorija i kada su im pridodate lahke prikolice.
(2) Vozač kome je izdata vozačka dozvola za upravljanje motornim vozilom kategorije D ima pravo da upravlja motornim vozilom kategorije B i C i podkategorije B1, C1 i D1 a vozač kome je izdata vozačka dozvola za upravljanjem motornim vozilom kategorije C ima pravo da upravlja i motornim vozilom kategorije B i podkategorije B1 i C1.
(3) Vozač kome je izdata vozačka dozvola za upravljanje motornim vozilima kategorije CE ima pravo da upravlja motornim vozilom kategorije BE, a vozač kome je izdata vozačka dozvola kategorije DE ima pravo da upravlja motornim vozilom kategorije BE i CE i podkategorije C1E i D1E.
(4) Pravo na upravljanje motornim vozilom kategorije: BE, CE i DE stječe vozač samo ako je prethodno stekao pravo na upravljanje motornim vozilima kategorije: B, C i D.
(5) Vozači motornih vozila kategorije: B, C, D, BE, CE i DE i podkategorije: B1, C1, D1, C1E i D1E imaju pravo upravljati traktorom i radnom mašinom.
(6) Vozač motornog vozila kategorije A ima pravo upravljanja motornim vozilom podkategorije A1, a vozač motornog vozila kategorije B ima pravo da upravlja motornim vozilom podkategorije B1, vozač motornog vozila kategorije C ima pravo da upravlja sa motornim vozilom podkategorije C1, a vozač motornog vozila kategorije D ima pravo da upravlja motornim vozilom podkategorije D1.
Svaka vozačka dozvola ima rubrike sa upisanim kategorijama i podkategorijama, vozač može voziti vozila samo onih kategorija, tj. podkategorija koje su označene u V.D., također može voziti i nekategorisana vozila koja su zakonom dozvoljena za određenu kategoriju, kao što je naprimjer traktor ili moped (49 ccm- 4 kw) sa "B" kategorijom i sl.
Dakle, sa "B kategorijom ne možeš voziti ona vozila za koja ti kategorija odnosno podkategorija nije upisana u V.D., a u "A1" kategoriju spadaju laki motocikli čija je zapremina veća od 49ccm ali ne veća od 125 ccm i čija snaga ne prelazi 11 kw.
kEN0
Posts: 881
Joined: 01/07/2006 15:27
Location: Sarajevo

#11 Re: Polaganje za A kategoriju

Post by kEN0 »

cekaj , ti meni kazes da sa B kategorijom ne mogu voziti skuter od 49ccm?
User avatar
daxon
Posts: 1590
Joined: 13/12/2010 12:10

#12 Re: Polaganje za A kategoriju

Post by daxon »

kEN0 wrote:cekaj , ti meni kazes da sa B kategorijom ne mogu voziti skuter od 49ccm?
Čitaš li ti uopšte šta piše tj. znaš li šta pišeš?
Ja ti kažem da ne možeš sa "B" kategorijom voziti skutere zapremine veće od 49 ccm i snage jače id 4 kw,
dakle ne možeš voziti sa "B" kategorijom "A1" kategoriju kao što si ti naveo da si "čuo" kako se može sa "B" voziti motor do 125 ccm.
Dakle, skuteri do 49 ccm i do 4 kw nisu kategorisani i mogu se voziti sa "B" kategorijom, sve što je preko te kubikaže i snage, a spada u lake motocikle tj. u "A1" kategotiju ne možeš voziti sa položenom "B" kategorijom, a bez "A" ili "A1" kategorije.
kEN0
Posts: 881
Joined: 01/07/2006 15:27
Location: Sarajevo

#13 Re: Polaganje za A kategoriju

Post by kEN0 »

daxon wrote:
kEN0 wrote:cekaj , ti meni kazes da sa B kategorijom ne mogu voziti skuter od 49ccm?
Čitaš li ti uopšte šta piše tj. znaš li šta pišeš?
Ja ti kažem da ne možeš sa "B" kategorijom voziti skutere zapremine veće od 49 ccm i snage jače id 4 kw,
dakle ne možeš voziti sa "B" kategorijom "A1" kategoriju kao što si ti naveo da si "čuo" kako se može sa "B" voziti motor do 125 ccm.
Dakle, skuteri do 49 ccm i do 4 kw nisu kategorisani i mogu se voziti sa "B" kategorijom, sve što je preko te kubikaže i snage, a spada u lake motocikle tj. u "A1" kategotiju ne možeš voziti sa položenom "B" kategorijom, a bez "A" ili "A1" kategorije.
hvala ti puno daxone, spasio si me klikanja!
User avatar
hotazmaj
Posts: 308
Joined: 14/03/2004 00:00

#14 Re: Polaganje za A kategoriju

Post by hotazmaj »

Ja imam osjecaj da ni policajci pojma nemaj sta se smije a sta ne smije.
I jos nesto, kada sam prije 10-tak godina polozi B kategoriju u vd su mu upisali i BE i B1, a kad sam polozio A kategoriju nisu mi upisali A1. Sad mene zaustave na nekom lakom motociklu i mirne duse mi moze naplatiti kaznu jer nemam upisanu potrebnu pod kategoriju. :lol: :lol:
User avatar
daxon
Posts: 1590
Joined: 13/12/2010 12:10

#15 Re: Polaganje za A kategoriju

Post by daxon »

hotazmaj wrote: kad sam polozio A kategoriju nisu mi upisali A1. Sad mene zaustave na nekom lakom motociklu i mirne duse mi moze naplatiti kaznu jer nemam upisanu potrebnu pod kategoriju.
Ne mogu, jer ako imaš kategoriju onda možeš voziti i tu podkategoriju,
Uostalom, eno ti malo iznad citiran član 9, a imaš i link.
monster1
Posts: 7
Joined: 03/03/2011 20:02

#16 Re: Polaganje za A kategoriju

Post by monster1 »

pozdrav imam 16 g. pa sam mislio polagati za A1 kategoriju a ja imam skuter 49ccm 4kw e moram li polagati A1 kategoriju kad mogu sa potvrdom o znakovima vozati kako cu tu potvrdu izvaditi i kolko kosta
Unnamed
Posts: 28
Joined: 05/09/2009 14:10

#17 Re: Polaganje za A kategoriju

Post by Unnamed »

Ako mislite polagati za A kategoriju, bolje je to odmah uraditi... Koliko znam, ako se sto prije polozi nema ogranicenja za kubikazu... Jer uskoro ce doci zakon(ako vec nije) sa ogranicenjima...Znaci prvo polozis do 125cca, pa onda nakon 1-2godine ponovo izlazis na polaganje za vecu kubikazu...
Sa b kategorijom polozenom A kategorija ce te izaci oko 450 sa uracunatim casovima,ljekarskim, i novom vozackom!
Frank Sinatra
Posts: 198
Joined: 01/10/2008 11:05

#18 Re: Polaganje za A kategoriju

Post by Frank Sinatra »

Moze li neko preporuciti 2-3 auto skole koje imaju dobre instruktore za A kategoriju u Sarajevu?
User avatar
H4v4t4R
Posts: 166
Joined: 05/03/2011 21:41

#19 Re: Polaganje za A kategoriju

Post by H4v4t4R »

Frank Sinatra wrote:Moze li neko preporuciti 2-3 auto skole koje imaju dobre instruktore za A kategoriju u Sarajevu?
i mene isto to zanima.
dinoEL
Posts: 111
Joined: 06/03/2011 20:50

#20 Re: Polaganje za A kategoriju

Post by dinoEL »

H4v4t4R wrote:
Frank Sinatra wrote:Moze li neko preporuciti 2-3 auto skole koje imaju dobre instruktore za A kategoriju u Sarajevu?
i mene isto to zanima.
ma moze ja mislim bilo koja. sve je to u pet deka :-D
User avatar
Ringhio
Posts: 1005
Joined: 04/04/2011 23:47
Location: Ni ovdje ni tamo

#21 Re: Polaganje za A kategoriju

Post by Ringhio »

Ja prosle godine polago za tu famoznu A kategoriju, prije 2 godine sam polozio za kamion ili ti ga C kategoriju. Uz tu kategoriju sam dobio i B te A1 ja mislim za ove skutere do 50 ccm.

Necu da te prepadam mozda je to slucaj kod mene samo bio, ali lakse mi je bilo poloziti za kamion nego za motor. Kamion prvi put u zivotu vozio i polozio bez ikakvih problema, izaslo me 1200 km sve sa medicinskim pregledom, probnim glavnim testovima, polaganjem i voznjom.

Motor vozim relativno dugo, oko 5 godina, prosle godine sebi kupim motor GSX-R-a 750 i reko da polozim da se nebi zajebavaO. Polaganje ne da mi je dokurcilo, nego mi je ogadilo i motor i voznju, doduse na neki kraci period ali je uspjelo da ogadi. Pod jedan ne polazes testove jer testovi vaze ako imas kategoriju bilo kakvu prije tog polaganja, vadis samo ljekarski ponovo i imas poligon te voznju po gradu. Ja sam polozio iz drugog puta. Sve ukupno me izaslo preko oko 700 km. Na danasnjem vaktu za mnoge od nas to je mnogo. Josh moras cekat na vozacku, uzeti novu to je jos 50 km. Jel lako ostampati jos jednu stavkicu na vozacku ? Haman da jest, vrati onu staru u mup, slikaj se ponovo, uplati ovo uplati ono uplati i ovo daj jos 20 nek se nadje i sve ukupno izadje 50 kaema.

Pravila su manje vise nenormalna. Ja sam prvi put pao jer sam nacinio kardinalnu gresku. Spustio sam desnu nogu s motora. Mislim koje gluposti !

Svo vrijeme moras voziti u desnoj traci one svoje desne trake ako kontas sta ti pricam, tamo gdje gazi desni tocak od auta, tu ti moras voziti, ako hoces da skrenes u neku ulicu lijevo, moras prvo zmigavac upaliti, pa se prestrojiti u lijevu traku ( onu gdje gazi lijevi tocak ) voziti par metara tako pa se prestrojiti uz liniju ali ne da je gazis ali ni da si daleko od nje nego " onako " kako meni rece instruktor, onda skreces lijevo vozis ponovo uz unutrasnju stranu linije ( onako ) pa se malo odvojis u onu lijevu traku pa se onda nakon par metara prebacis ponovo u desnu. Desna noga nikad ne smije da spadne s motora, kod mene je bilo il se prevrnut ili spustiti nogu, cekao da prodju nekakva auta ( prvenstvo prolaza ) a uletio u nekakvu rupetinu, izgubio malo ravnotezu krenuo se naginjati na desnu stranu i sta ces ? Ili se prosuti ondje ko riza ili ko gospodin spustit na sekundu nogu desnu pa je opet vratiti. To ne pase kod inspektora jer je spustanje desne noge s motora smrtni grijeh na polaganju.

Pazi na to najvise, uz to motor uvjek mora biti na kvacilu, nikad ler, cekas semafor istaltaj ga prije crvenog u prvu stisnni kvacilo spusti lijevu nogu i zdravo. Polako i bez panike. Na tome se pada, na zmigavcima i na prestrojavanju.

Ja kad sam polozio pitam onog inspektora, kako bi reko inspektore bilo da ja sad svaki put drzim svoj motor sa 130 konja na kvacilu ? Stojim po 3-4 minute i drzim ga na kvacilu, zastoj neki ja ga drzim na kvacilu ? Lamele, korpa, kvacilo ode sve u pm. Josh pride slomi saku drzeci ga onako stalno. Kako da ja dzim motor sa 200 kila suhe vage zajedno s tecnostima, plus ja, plus suputnik i eventualno koferi, kako da to sve drzim na lijevoj nozi, ovako kad negdje stajem ? Kad sve saberes imas minimala 400 kg ? Yebi ga kaze takva su pravila i sta ja tu mogu.

Yebena su im pravila nema sta....
User avatar
H4v4t4R
Posts: 166
Joined: 05/03/2011 21:41

#22 Re: Polaganje za A kategoriju

Post by H4v4t4R »

a gdje si polagao? u sarajevu?
User avatar
Ringhio
Posts: 1005
Joined: 04/04/2011 23:47
Location: Ni ovdje ni tamo

#23 Re: Polaganje za A kategoriju

Post by Ringhio »

H4v4t4R wrote:a gdje si polagao? u sarajevu?

Tuzlanski kanton
User avatar
HaHaHa2
Posts: 933
Joined: 03/04/2008 00:21
Location: Sarajevo

#24 Re: Polaganje za A kategoriju

Post by HaHaHa2 »

daxon wrote:
hotazmaj wrote: kad sam polozio A kategoriju nisu mi upisali A1. Sad mene zaustave na nekom lakom motociklu i mirne duse mi moze naplatiti kaznu jer nemam upisanu potrebnu pod kategoriju.
Ne mogu, jer ako imaš kategoriju onda možeš voziti i tu podkategoriju,
Uostalom, eno ti malo iznad citiran član 9, a imaš i link.
Neka me neko ispravi ako grijesim...

Član 185.

(21) Vozači motornih vozila kategorija B, C, D, BE, CE i DE i potkategorija B1, C1, D1, C1E i D1E imaju pravo upravljati traktorom i radnom mašinom.
(22) Vozač motornog vozila kategorije A ima pravo upravljati motornim vozilom potkategorije A1, a vozač motornog vozila kategorije B ima pravo upravljati motornim vozilom potkategorije B1, vozač motornog vozila kategorije C ima pravo upravljati motornim vozilom potkategorije C1, a vozač motornog vozila kategorije D ima pravo upravljati motornim vozilom potkategorije D1.


Ovo je izmjena i dopuna Zakona iz 2010 godine

Član 56.
U članu 185. stav (5) riječ "do" mijenja se riječju "preko", a riječi: "i motorno vozilo B kategorije s prikolicom čija je najveda dozvoljena masa veda od 750 kg," brišu se.
U stavu (15) riječi: "a manje" zamjenjuju se riječima: "a ne više".
U stavu (19) iza riječi "BE" dodaju se riječi: "i C1E", i na kraju teksta dodaju se riječi: "i D1E".
U stavu (21) iza riječi "upravljati" dodaju se riječi: "mopedom, lakim četverociklom i motokultivatorom".


Sto znaci da clan 185 st.21 glasi:
(21) Vozači motornih vozila kategorija B, C, D, BE, CE i DE i potkategorija B1, C1, D1, C1E i D1E imaju pravo upravljati mopedom, lakim četverociklom i motokultivatorom traktorom i radnom mašinom.

Clan 9. Stav 4. (2007. Godina)
4) bicikl s motorom je vozilo na motorni pogon s dva ili tri točka, čija radna zapremina motora nije veća od 50 cm³ i koje na ravnom putu ne može razviti brzinu veću od 50 km/h;

Izmjena i dopuna u članu 9. tač. 4) i 5) mijenjaju se i glase (2010. Godina):

"4) moped je motorno vozilo s dva točka čija radna zapremina motora nije veča od 50 cm3, a snaga kod električnih motora ne prelazi 4kW, ili na tri točka, čija radna zapremina motora nije veda od 50 cm3, ili snaga motora kod motora s unutrašnjim sagorijevanjem i električnih motora nije veča od 4kW, i koje na ravnom putu ne može razviti brzinu vedu od 45km/h;
5) laki motocikl je motorno vozilo s dva točka ili s tri asimetrično postavljena točka (s bočnom prikolicom), čija je zapremina motora veča od 50 cm3 i ne prelazi 125 cm3³, a snaga motora ne prelazi 11 kW i koji na ravnom putu može razviti brzinu vedu od 45km/h;".
sarajev_o
Posts: 525
Joined: 22/03/2011 23:20

#25 Re: Polaganje za A kategoriju

Post by sarajev_o »

sto se tice po Sarajevu na cemu se polaze? koji motori?
Post Reply