Polaganje vozačkog u Sarajevu

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
StupskaBitanga
Posts: 14873
Joined: 20/12/2006 16:59

#976 Re: Polaganje vozačkog u Sarajevu

Post by StupskaBitanga »

čuj sada se prva pomoć polaže u ministarstvu
User avatar
undefined007
Posts: 1084
Joined: 13/05/2014 16:37

#977 Re: Polaganje vozačkog u Sarajevu

Post by undefined007 »

Može li se gdje polagati na rate? 12? 18? Preporuke? Škola?
User avatar
Nisrin
Posts: 5489
Joined: 26/04/2009 15:40
Location: Bistrik, RajvoSA

#978 Re: Polaganje vozačkog u Sarajevu

Post by Nisrin »

:)
Last edited by Nisrin on 06/05/2015 17:21, edited 1 time in total.
User avatar
jao_situacije
Posts: 17948
Joined: 29/03/2014 19:20

#979 Re: Polaganje vozačkog u Sarajevu

Post by jao_situacije »

Čuj prva pomoć u ministarstvu.. Inače ja sam sa Coachom polagao i fkt bi ih preporučio prvenstveno zbog odnosa prema kandidatima nema deranja, folova ne može se voziti ovuda ode mi auto, znači najkorektniji mogući odnos. Inače kad sam učio vozao sam od brze ceste pa do Bistrika Vratnika Sedrenika, nema toga da se vozi samo po ravnici i po rutama pa da onda ne znaš po mahalama vozati. Nauče te voziti auto kako treba, ne samo da položiš ispit na neku foru, a poslije veze nemaš šta radiš. U toku vožnji sam više puta bio na kahvi sa instruktorima, poslije kahve nastavak vožnje..
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#980 Re: Polaganje vozačkog u Sarajevu

Post by 530i »

Kahva je najbitnija :-)
User avatar
sparky
Posts: 1909
Joined: 23/01/2004 00:00
Location: Obronak Trebevica
Contact:

#981 Re: Polaganje vozačkog u Sarajevu

Post by sparky »

530i wrote:Kahva je najbitnija :-)
Mozda nije najbitnija, ali ima smisla. Ucenik se opusti, stekne jaranski odnos sa instruktorom i onda se trudi da bude jos bolji, a sve kritike shvata kao dobronamjerne savjete, a ne kao smak svijeta. Odnos kandidat-instruktor je najbitniji. Ako je u autu naspanovana atmosfera, kandidat je u grcu i pravice glupe greske koje instruktorima kidaju zivce. Ja sam za kahvu, svakako.
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#982 Re: Polaganje vozačkog u Sarajevu

Post by 530i »

Bojim se da se ne slažemo...ja sam sa svojim instruktorom imao odličan odnos od prvog dana, iako mi je na prvu izgledao kao uštogljeni čiko. I danas kad ga vidimo lijepo se pozdravimo, a nismo nikad popili ni kahve, a Boga mi ni kafe. Za pravljenje pauza tokom časova da se ode bilo gdje nemam komentar. Al' tako je to valjda ovdje, vozaju se auta stranih tablica u carinskom prekršaju, 64ks je sasvim dovoljno za sve itd. itd.
User avatar
gnjev
Posts: 3357
Joined: 02/04/2013 11:56
Location: Sarajevo
Contact:

#983 Re: Polaganje vozačkog u Sarajevu

Post by gnjev »

Priznaj da ti je krivo sto tebe instruktor nije vodio na kafu
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#984 Re: Polaganje vozačkog u Sarajevu

Post by 530i »

Vodio je na kafu ženske kandidatkinje, ja sam uvijek završavao časove taman pred sumrak :lol: :izet:
User avatar
gnjev
Posts: 3357
Joined: 02/04/2013 11:56
Location: Sarajevo
Contact:

#985 Re: Polaganje vozačkog u Sarajevu

Post by gnjev »

Mene je moj vodio kuci kod zene na pitu . A nisam ga ofiro za dobacivanje trebama kroz prozor . Haha kakva je to seljacina izmami mi osmijeh svaki put kad ga se sjetim :D
User avatar
thekupus
Posts: 6812
Joined: 25/06/2011 22:38

#986 Re: Polaganje vozačkog u Sarajevu

Post by thekupus »

meni je moj dosao kao psiholog, kriticar, izvor vijesti, strucnjak za razlicite oblasti. Covjek izdanak neke stare skole, gospodin, vrhunski maniri i sve to,
stariji ali ima nevjerovatno moderna razmisljanja

fakat mi ni jedan cas nije bilo dosadno
User avatar
undefined007
Posts: 1084
Joined: 13/05/2014 16:37

#987 Re: Polaganje vozačkog u Sarajevu

Post by undefined007 »

Pozz raja.

Evo ukratko danas mi bio prvi čas vožnje i odmah me istza na početku dole ja Dobrinji zamal' nesreća hahah.
VOzim ja kroz kruzni tok normala i izadjem iz njega kaze instruktrom presaltaj u trecu ili u drugu ne znam slagacu vam i sad ja dole trazim kvacilo nogom i nista supljo i pomjerim nogu jos desno i do kraja stisnem kad ono kocnica, hocu da kazem da je instruktor pritisno kvacilo do kraja a ne ja i to me zbunilo na svu srecu niko nije bio iza nas i nije nas udario a odmah u mjestu smo stali i naravno poce se i on malo nervirati ali poslije cim sa izasao sa dobrinje ljepota, tranzitom pa niz bistrik, pored vijecnice do otoke lagano gospodski voznja nije mi se gasilo auto nijednom a prvi su mi casovi sve u svemu super jedva cekam opet za koji dan
User avatar
MOSALJOZE
Posts: 120392
Joined: 26/11/2012 20:09
Location: Republika Bosna i Hercegovina

#988 Re: Polaganje vozačkog u Sarajevu

Post by MOSALJOZE »

E dobar ti instruktor,ako te odma na rute poveo nema šta :roll:
User avatar
undefined007
Posts: 1084
Joined: 13/05/2014 16:37

#989 Re: Polaganje vozačkog u Sarajevu

Post by undefined007 »

Nije ma bezveze prije grada i spice samo malo obisli Dobrinje nismo ni 10 15 minuta samo krug bacili. :)
User avatar
gnjev
Posts: 3357
Joined: 02/04/2013 11:56
Location: Sarajevo
Contact:

#990 Re: Polaganje vozačkog u Sarajevu

Post by gnjev »

Jestel svirali ttebama ?
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#991 Re: Polaganje vozačkog u Sarajevu

Post by 530i »

Kakvi su to instruktori novokomponovani, meni je moj počeo od otključavanja vrata, ovo je volan, ovo je žmigavac, ovo su pedale. Znao sam sve to, ali eto, ima neko da i ne zna tačno sve.
nedims
Posts: 662
Joined: 17/02/2007 12:54
Location: sarajevo

#992 Re: Polaganje vozačkog u Sarajevu

Post by nedims »

Treba mi iskusan instruktor voznje sa malo vecim autom i duplim komandama za suprugu koja ima vozacku dozvolu, ali nije dugo vozila. Instruktor ili skola ... Svaki prijedlog bi dobro dosao...
User avatar
undefined007
Posts: 1084
Joined: 13/05/2014 16:37

#993 Re: Polaganje vozačkog u Sarajevu

Post by undefined007 »

Danas do Ivan sedla ljepota. :)
Autoputem 110 km/h petom brzinom, prezadovoljan sam bbez ikakvih problema. ;)
Drugi dan mi je tek. :)
User avatar
MOSALJOZE
Posts: 120392
Joined: 26/11/2012 20:09
Location: Republika Bosna i Hercegovina

#994 Re: Polaganje vozačkog u Sarajevu

Post by MOSALJOZE »

Malo vozamo trolu,ignore :thumbup:
User avatar
undefined007
Posts: 1084
Joined: 13/05/2014 16:37

#995 Re: Polaganje vozačkog u Sarajevu

Post by undefined007 »

MOSALJOZE wrote:Malo vozamo trolu,ignore :thumbup:
??

PS. Položio sam PP u CK dali su mi neku potvrdu, sad to trebam da prijavim u Ministarstvo? Plaća li se šta još oko te PP ?
User avatar
kokuz_sa
Posts: 8494
Joined: 29/05/2010 21:11
Location: nisam u inostranstvu :D

#996 Re: Polaganje vozačkog u Sarajevu

Post by kokuz_sa »

undefined007 wrote:
MOSALJOZE wrote:Malo vozamo trolu,ignore :thumbup:
??

PS. Položio sam PP u CK dali su mi neku potvrdu, sad to trebam da prijavim u Ministarstvo? Plaća li se šta još oko te PP ?

zivota ti koja si autoskola?

ovako citajuci ti postove ili si BK ili maxline..
mada nesto kontam BK ne voza nigdje sem ruta..a ti isao na tranzit.ipak se drzim da si maxline..

to s tim potvrdama trebas da pitas svog instruktora..

kod mene i mog instruktora je bilo..ti meni donesi pare i sve potvrde i papire sto imas..ostalo je moja briga..
znaci oko toga se nisam nimalo brinuo..covjek sve zavrsio..

mene je moj instruktor prvi cas drzao na parkingu..pravio krugova i krugova..haman mi se zamantalo, i za to sam mu zahvalan pravo..tad je bilo lekcija, sta je kvacilo, sta motor, sta je veci sta manji stepen prenosa..
objasnio mi sve
i vozao taj cas po parkingu dok po njemu nisam poceo dobro pravac da drzim i dok nisam naucio lagano pustat kvacilo kako je to on zamislio..
i ono najvaznije tu sam naucio slusat auto kada treba presaltat..jer mi je rekao tad ce me to nauciti i vise mi prilikom instrukcija nikad nije rekao de sad u manju ili de sada u veci stepen prenosa..to sam sve sam radio..

drugi cas je bio autoput od vlakova do vogosce..da se opustim u voznji..
i nakon toga je bilo ucenje da vozim..rute sam s njim vozio zadnjih 5 casova..ostalo je sve bilo situacije po gradu..brda..itd..

uglavnom ucio me voziti a ne da polozim da naucim one rute i nista vise da ne znam.

u zadnjih 1 godinu znam 6 osoba koje su polozile..i to da su friski vozaci..
od tih 6..3 ni dan danas ne smije samo auto da vozi bez da ko nije pored njih..a ostalo troje je bar dobra 4 mjeseca imalo pored sebe nekog..

ja nakon dobijanja vozacke sutradan odmah sam u auto i od tad se kilometar sat samo vrti..a nikad prje instrukcija auto upalio nisam niti pokusao voziti..
User avatar
undefined007
Posts: 1084
Joined: 13/05/2014 16:37

#997 Re: Polaganje vozačkog u Sarajevu

Post by undefined007 »

ss
User avatar
undefined007
Posts: 1084
Joined: 13/05/2014 16:37

#998 Re: Polaganje vozačkog u Sarajevu

Post by undefined007 »

kokuz_sa wrote:
undefined007 wrote:
MOSALJOZE wrote:Malo vozamo trolu,ignore :thumbup:
??

PS. Položio sam PP u CK dali su mi neku potvrdu, sad to trebam da prijavim u Ministarstvo? Plaća li se šta još oko te PP ?

zivota ti koja si autoskola?

ovako citajuci ti postove ili si BK ili maxline..
mada nesto kontam BK ne voza nigdje sem ruta..a ti isao na tranzit.ipak se drzim da si maxline..

to s tim potvrdama trebas da pitas svog instruktora..

kod mene i mog instruktora je bilo..ti meni donesi pare i sve potvrde i papire sto imas..ostalo je moja briga..
znaci oko toga se nisam nimalo brinuo..covjek sve zavrsio..

mene je moj instruktor prvi cas drzao na parkingu..pravio krugova i krugova..haman mi se zamantalo, i za to sam mu zahvalan pravo..tad je bilo lekcija, sta je kvacilo, sta motor, sta je veci sta manji stepen prenosa..
objasnio mi sve
i vozao taj cas po parkingu dok po njemu nisam poceo dobro pravac da drzim i dok nisam naucio lagano pustat kvacilo kako je to on zamislio..
i ono najvaznije tu sam naucio slusat auto kada treba presaltat..jer mi je rekao tad ce me to nauciti i vise mi prilikom instrukcija nikad nije rekao de sad u manju ili de sada u veci stepen prenosa..to sam sve sam radio..

drugi cas je bio autoput od vlakova do vogosce..da se opustim u voznji..
i nakon toga je bilo ucenje da vozim..rute sam s njim vozio zadnjih 5 casova..ostalo je sve bilo situacije po gradu..brda..itd..

uglavnom ucio me voziti a ne da polozim da naucim one rute i nista vise da ne znam.

u zadnjih 1 godinu znam 6 osoba koje su polozile..i to da su friski vozaci..
od tih 6..3 ni dan danas ne smije samo auto da vozi bez da ko nije pored njih..a ostalo troje je bar dobra 4 mjeseca imalo pored sebe nekog..

ja nakon dobijanja vozacke sutradan odmah sam u auto i od tad se kilometar sat samo vrti..a nikad prje instrukcija auto upalio nisam niti pokusao voziti..

Vidi ovako, nisam ni BK ni Maxline odmah da znaš. Nije ni bitno koja je autoškola, bitan je instruktor koji je po mom dosadašnjem sudu ljudina i veliki gospodin (ne zbog toga gdje me vodio i slično). Vrlo blag, miran stariji instruktor koji će me sigurno naučiti i osposobiti za vožnju bez problema. Recimo da nisam još ni počeo raditi rute, uglavnom se držim ove opšte vožnje po gradu (danas mi je bio 3. dan obuke). Normalno da me je odveo na parking i objasnio mi pola sata šta je motor, gdje se šta nalazi ispod poklopca, pa gepek, onda unutrašnje komande, instrument tabla šta koja lampica znači. To je sve trajalo pola sata, onda sam ja prešao na vozačevo mjesto i on mi je rekao šta sve gleda komisija od vezanja,preko svjetala, pa onda namjesti sebi sjedište pa retrovizore. Tek onda mi je rekao upali, prešaltaj u prvu pa onda u krug, pa naprijed, nazad, kvačilo itd. (mada sam znao te osnovne stvari i bez njega) Kad' smo to sve završili onda smo izašli na cestu obišli samo krug po Dobrinji, tj vozili poslije kružnog toka do početnog mjesta odakle se počinje polagati završni ispit. Poslije toga sam vozio do Bistrika iznad Željinog stadiona (ja ono zovem Tranzit, a svakako i jeste Tranzit, vozio sam do Bistrika onda skretanje pa niz Bistrik oko Vijećnice pa do Otoke. To je bila "ruta" za prvi dan obuke. Drugi dan tj. jučer od Č. Vile do Ivan sedla, na proširenju pred tunelom se okrenuo i nazad do Skenderije. A danas sam vozio isto po gradu. Hocu da kazem da nikad opustenije nisam vozio bez ikakvih trzanja, panike, gašenja na startu, to usavršio u ova tri dana (i prije sam znao), kočenje itd. Jedva čekam sutra ponovo na časove tako me opusti vožnja bez straha i bilo čega i reče mi instruktor ti momak kao da imaš 20 časova vožnje već. ;)
User avatar
Perdita_Durango
Posts: 413
Joined: 21/08/2012 23:33

#999 Re: Polaganje vozačkog u Sarajevu

Post by Perdita_Durango »

Pročitala sam hrpu informacija i kao uvijek, jedni kažu ovako, drugi onako. Imam preporuku za jednu od pohvaljenih autoškola i instruktora kojeg mi je nekolicina ljudi pohvalila, no opet jedni kažu da je nemoguće položiti bez štele, drugi kažu da je moguće, treći kažu za ove što kažu da je moguće bez štele da nisu očito znali da imaju štelu, te da su im baba/deda/tata/mama prešutili da su im našli štelu prije polaganja :mrgreen:

Opet mi je malo 'smiješno' tražiti štelu za vozački, da me puste neuku pa da mi sutra viču 'vidi ove budale, tko joj dade vozačku?!', ne bi mi bilo šteta radi mene, nego što bih druge onda ugrožavala svojim neznanjem...
User avatar
kokuz_sa
Posts: 8494
Joined: 29/05/2010 21:11
Location: nisam u inostranstvu :D

#1000 Re: Polaganje vozačkog u Sarajevu

Post by kokuz_sa »

ne treba ti vala sada stela..

prije su u komisiji bili ljudi od koojih je dosta njih ganjalo da im se sta da da te puste..
sada od kad je polaganje vozackog preslo sa MUP-a na ministarstvo obrazovanja u komisiji su bivsi instruktori..

izvuces jednu od ruta..on ima papir sa mogucim greskama i ti vozis..kada napravis gresku kaze ti ta greska je toliko bodova i to je to..
gledas da skupis ispod 100bodova

sada vecina raje polaze iz prvog ili drugog puta
da li ces nauciti voziti ti zavisi od dva faktora..
da li te instruktor uci samo da vozas po onih 8 zadanih ruta..koje naucis ko papagaj i polozis iz prve i onda cvikas otici i vozati gdje drugo..

ili te instruktor uci da vozis svuda ..od grada do brda..

znam par instruktora kod kojih dobijes pitanje..hoces li da naucis voziti ali tada ne znaci da ces polozis odmah iz prve..ili hoces da polozis iz prve i da te ja naucim ove rute da odvezes bez greske..
Post Reply