Pokretna klima

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

User avatar
coek
Posts: 864
Joined: 24/08/2007 16:28
Location: najcesce negdje na planini blizu Sarajeva

#1 Pokretna klima

Post by coek »

Fakat moram nabaviti klimu (iskljucivo za spavanje), ali nemam dobro mjesto da je stavim, a i ne stavlja mi se ona skalamerija na zid.

Pade mi na pamet pokretna (mobilna) klima (a koju mogu onih preostalih 10,5 mjeseci držati u skladištu :P)
Imate li iskustva s tim, koju preporučujete, i gdje je najbolji izbor?
User avatar
mirnisan
Posts: 363
Joined: 11/12/2008 21:11
Location: zadnja mahala bb

#2 Re: Pokretna klima

Post by mirnisan »

nesto se i ja neckam dal kupiti ili ne.dopada mi se sto je pokretna i sto se moze skloniti cim rujan dodje. 8)

moji navijaju za skalameriju na zidu koja hladi a moze i da grije.one su poskupe.
User avatar
sema911s
Posts: 5146
Joined: 04/03/2013 15:37
Location: mene nosi mutna rijeka

#3 Re: Pokretna klima

Post by sema911s »

teklime imate u peny plus sarajevo
User avatar
zlo zlo
Posts: 4485
Joined: 28/10/2012 16:01

#4 Re: Pokretna klima

Post by zlo zlo »

cuj klima za spavanje? :D bit ce ti glava ko bundeva :lol: :lol:
Mi preko dana imamo klimu upaljenu, uvece rastvorit prozore i pretrpit za noc, nje klima za spavanje dobra,..ono bas napuse glavu, možda ti moze bit bolje one poluklime pokretne, di stavljas led ili hladnu vodu u spremnik... pa preko tog puše ventilator od klime te i hladi zrak i dosta ti je jeftino, 120km. a pravu klimu prenoisnu ako trebas da te normal hladi preko dana.
User avatar
golfiista
Posts: 4685
Joined: 04/05/2012 14:48

#5 Re: Pokretna klima

Post by golfiista »

Niposto te klime. Jednostavno ne vrijede tog novca. Samo uporedi najobicniju vanjsku jedinicu zidne klime sa tom pokretnom u kompletu i sve ce ti biti jasno. Ako vec mora biti pokretno kupi kvalitetan ventilator.
klej
Posts: 244
Joined: 10/02/2013 18:01

#6 Re: Pokretna klima

Post by klej »

zlo zlo wrote:cuj klima za spavanje? :D bit ce ti glava ko bundeva :lol: :lol:
Mi preko dana imamo klimu upaljenu, uvece rastvorit prozore i pretrpit za noc, nje klima za spavanje dobra,..ono bas napuse glavu, možda ti moze bit bolje one poluklime pokretne, di stavljas led ili hladnu vodu u spremnik... pa preko tog puše ventilator od klime te i hladi zrak i dosta ti je jeftino, 120km. a pravu klimu prenoisnu ako trebas da te normal hladi preko dana.
gdje se mogu pogledati ti ventilatori sa spremnicima za led ili vodu? nemam dimnjacne otvore, tako da ove mobilne klime ne dolaze u obzir, a klasicna klima me ne privlaci, jer zimi se tesko covjek moze osloniti na grijanje preko nje, zbog ogranicenosti rada vanjske jedinice na vecim minusima
User avatar
zlo zlo
Posts: 4485
Joined: 28/10/2012 16:01

#7 Re: Pokretna klima

Post by zlo zlo »

vidjeh nekdan u konzumu na akciji takvu tristarovu za 120km, ono voda ili led stavis i ovo puse preko tog i hladi ti sobu, i pušta negativne ione.


eto link na spec

http://www.belatehnika.org/2011/08/03/p ... r-ac-5491/
Last edited by zlo zlo on 20/06/2013 20:15, edited 1 time in total.
User avatar
golfiista
Posts: 4685
Joined: 04/05/2012 14:48

#8 Re: Pokretna klima

Post by golfiista »

?raspitaj se malo imas klime koje griju i na -20, nesto su skuplje ali vrijede. A ovaj ventilator sa vodom mozes prakticno osjetiti u basti fast food-a " FRESH" na pijaci Ilidza.
klej
Posts: 244
Joined: 10/02/2013 18:01

#9 Re: Pokretna klima

Post by klej »

zlo zlo wrote:vidjeh nekdan u konzumu na akciji takvu tristarovu za 120km, ono voda ili led stavis i ovo puse preko tog i hladi ti sobu, i pušta negativne ione.
hvala, budem potrazio
User avatar
zlo zlo
Posts: 4485
Joined: 28/10/2012 16:01

#10 Re: Pokretna klima

Post by zlo zlo »

ubacih ti gore link, pa vidi, ako ti je samo za noc, tj za spavanje onda prava klima više steti nego pomaze.
J3r1ch0
Posts: 566
Joined: 24/09/2011 10:54

#11 Re: Pokretna klima

Post by J3r1ch0 »

coek wrote:Fakat moram nabaviti klimu (iskljucivo za spavanje), ali nemam dobro mjesto da je stavim, a i ne stavlja mi se ona skalamerija na zid.

Pade mi na pamet pokretna (mobilna) klima (a koju mogu onih preostalih 10,5 mjeseci držati u skladištu :P)
Imate li iskustva s tim, koju preporučujete, i gdje je najbolji izbor?
Mobilne klime nisu u potpunosti mobilne naime, bez obzira što imaju točkiće pomoću kojih se mogu pomijerat i dalje moraju biti blizu otvora kojeg izbušiš u zidu (fi 100, otprilike) zbog čega znaju smetati i više nego monosplit "skalamerija" sistemi. Zbog obaveze spajanja na zidne otvore nemoguće ih je koristiti u više prostorija osim ukoliko se ne izbuši otvor u svakoj sobi. Probacivanje crijeva kroz otvoren prozor poništava ulogu klime.
User avatar
LUCK IS HERE
Posts: 33
Joined: 29/04/2013 22:21

#12 Re: Pokretna klima

Post by LUCK IS HERE »

klej wrote:
zlo zlo wrote:cuj klima za spavanje? :D bit ce ti glava ko bundeva :lol: :lol:
Mi preko dana imamo klimu upaljenu, uvece rastvorit prozore i pretrpit za noc, nje klima za spavanje dobra,..ono bas napuse glavu, možda ti moze bit bolje one poluklime pokretne, di stavljas led ili hladnu vodu u spremnik... pa preko tog puše ventilator od klime te i hladi zrak i dosta ti je jeftino, 120km. a pravu klimu prenoisnu ako trebas da te normal hladi preko dana.
gdje se mogu pogledati ti ventilatori sa spremnicima za led ili vodu? nemam dimnjacne otvore, tako da ove mobilne klime ne dolaze u obzir, a klasicna klima me ne privlaci, jer zimi se tesko covjek moze osloniti na grijanje preko nje, zbog ogranicenosti rada vanjske jedinice na vecim minusima
TO JE SMECE.. BEZVEZE CES PARE DATI ... JA SAM TO KUPIO PRIJE 5 god kupio i izbacio iz stana za manje od mjesec dana...
Ima posuda iza uredzaja , i pokretna traka , sa platnom koje se umaće u posudu sa ledom i kruži iza ventilatora ,,, hahha :run:
klej
Posts: 244
Joined: 10/02/2013 18:01

#13 Re: Pokretna klima

Post by klej »

a moram nesto rjesavati. zivim u paklu potkrovnog stana, koji je u zgradi uronjenoj u asfalt i beton... pa kad upekne, ne znas pece li vise odozgo ili odozdo, disat se ne moze. kao sto neko ranije napisa, te mobilne imaju takav naziv, a daleko su od mobilnosti u punom smislu te rjeci. klasicna zidna me, takodjer, ne privlaci, jer valja busiti zid, a radi se o austrougarskoj gradnji, zidovi k'o na zamku, te zbog velicine stana od 104 kvadrata tesko bih postigao znacajniji efekt i sa duplim unutrasnjim jedinicama, a pomenuh i ogranicenost grijne sposobnosti zimi. osim toga, grijanje je rjeseno na plin i struju, tako da mi se i ne daje neka extra cifra zbog potrebe u nekih 20-40 dana tokom godine. tesko rjesiv problem.
User avatar
coek
Posts: 864
Joined: 24/08/2007 16:28
Location: najcesce negdje na planini blizu Sarajeva

#14 Re: Pokretna klima

Post by coek »

Ovaj Tristar mi se cini taman. Meni vrucina ne smeta osim nocu, a tada, ako je prevruce, hocu da se tusiram hladnom vodom.
Ona varijanta sa vanjskim crijevom me ne interesuje. To je tako besmislena tehnologija da ne kontam kako je prodaju.

I ovaj Tristar nije klasicna klima, dakle radi bez freona - samo cista voda. Nek malo rashladi, meni dosta.
Jedino me interesuje da li je neko imao iskustva s istom, da li je bucna?
Last edited by coek on 20/06/2013 21:11, edited 1 time in total.
User avatar
coek
Posts: 864
Joined: 24/08/2007 16:28
Location: najcesce negdje na planini blizu Sarajeva

#15 Re: Pokretna klima

Post by coek »

zlo zlo wrote:ubacih ti gore link, pa vidi, ako ti je samo za noc, tj za spavanje onda prava klima više steti nego pomaze.
Druze, u kojem si Konzumu to vidio, da nije Koreja?
J3r1ch0
Posts: 566
Joined: 24/09/2011 10:54

#16 Re: Pokretna klima

Post by J3r1ch0 »

klej wrote:a moram nesto rjesavati. zivim u paklu potkrovnog stana, koji je u zgradi uronjenoj u asfalt i beton... pa kad upekne, ne znas pece li vise odozgo ili odozdo, disat se ne moze. kao sto neko ranije napisa, te mobilne imaju takav naziv, a daleko su od mobilnosti u punom smislu te rjeci. klasicna zidna me, takodjer, ne privlaci, jer valja busiti zid, a radi se o austrougarskoj gradnji, zidovi k'o na zamku, te zbog velicine stana od 104 kvadrata tesko bih postigao znacajniji efekt i sa duplim unutrasnjim jedinicama, a pomenuh i ogranicenost grijne sposobnosti zimi. osim toga, grijanje je rjeseno na plin i struju, tako da mi se i ne daje neka extra cifra zbog potrebe u nekih 20-40 dana tokom godine. tesko rjesiv problem.
Zid moraš bušiti kako za monosplit tako i za "mobilnu" klimu zbog čega iste nisu nikada bile previše funkcionalne.
Zapamti, šta god da ti prodavač kaže, unutarnja jedinica klime namjenjena je za hlađenje jedne prostorije a potrebnu rashladnu snagu klime određuješ shodno "kubikaži" prostorije, ukupnoj pripadajućoj staklenoj površini u prostoriji, okrenutosti prema jugu ili sjeveru, broju električnih uređaja koji konstantno rade u prostoriji, te da li se u sobi sprema hrana ili ako se sprema da li se koristi kuhinjska napa. Peglativno ali za puni efekat klime istinito!
User avatar
zlo zlo
Posts: 4485
Joined: 28/10/2012 16:01

#17 Re: Pokretna klima

Post by zlo zlo »

coek wrote:
zlo zlo wrote:ubacih ti gore link, pa vidi, ako ti je samo za noc, tj za spavanje onda prava klima više steti nego pomaze.
Druze, u kojem si Konzumu to vidio, da nije Koreja?
drugarica i nisam iz Sa.. vidjeh u dva konzuma ovdje u oba ima i u katalogu sad, a koliko vidim sad pogledah na sajtu da je u toj koreji super konzum, znaci da ima , jer u svim super i maxi imaju:)

u katalogu je na akciji do 23.6, inace je oko 150km, sad 120:)



i da ovaj decko sto u austo-ugarskoj zgradi.. i nasa je zgrada 50 centi zida, pa su nam normalne klime montirali bez problema nekih, isto te kosta buše li 30 ili 50 centi, obicno montiranje klime je neka fiksna cjena .
User avatar
coek
Posts: 864
Joined: 24/08/2007 16:28
Location: najcesce negdje na planini blizu Sarajeva

#18 Re: Pokretna klima

Post by coek »

zlo zlo wrote:
Druze, u kojem si Konzumu to vidio, da nije Koreja?
drugarica i [/quote]

Pa ja, po nicku sam trebao skontati da si zensko :P

Hvala ti
User avatar
Qler
Posts: 23625
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#19 Re: Pokretna klima

Post by Qler »

Imao u kancelariji DeLonghi, cca 30m2 kancelarija, nije moglo ohladiti kako treba. Losa stvar skroz. Plus moras onaj auspuh vani izbaciti, pa i tu gubi mobilnost. Onda na taj auspuh grije, pa koliko jadna vamo ohladi, toliko on ugrije :) evo je sad treca godina, sluzi nam kao smetalo u kancelariji. Nije spojena, stoji tu i na njoj neki dokumenti... sranje samo takvo.
User avatar
mirnisan
Posts: 363
Joined: 11/12/2008 21:11
Location: zadnja mahala bb

#20 Re: Pokretna klima

Post by mirnisan »

J3r1ch0 wrote:
coek wrote:Fakat moram nabaviti klimu (iskljucivo za spavanje), ali nemam dobro mjesto da je stavim, a i ne stavlja mi se ona skalamerija na zid.

Pade mi na pamet pokretna (mobilna) klima (a koju mogu onih preostalih 10,5 mjeseci držati u skladištu :P)
Imate li iskustva s tim, koju preporučujete, i gdje je najbolji izbor?
Mobilne klime nisu u potpunosti mobilne naime, bez obzira što imaju točkiće pomoću kojih se mogu pomijerat i dalje moraju biti blizu otvora kojeg izbušiš u zidu (fi 100, otprilike) zbog čega znaju smetati i više nego monosplit "skalamerija" sistemi. Zbog obaveze spajanja na zidne otvore nemoguće ih je koristiti u više prostorija osim ukoliko se ne izbuši otvor u svakoj sobi. Probacivanje crijeva kroz otvoren prozor poništava ulogu klime.
ovo nisam znala.hvala ti na objasnjenju. :)
User avatar
_EMA_
Posts: 124
Joined: 09/12/2010 10:41

#21 Re: Pokretna klima

Post by _EMA_ »

Je li neko kupio ovu Tristar klimu? Jel uspije rashladiti prostor? I ja imam problem pretoplog potkrovlja i HITNO moram nesto rjesavati... :sad: :sad:
User avatar
dustaban
Posts: 6516
Joined: 10/07/2012 10:55

#22 Re: Pokretna klima

Post by dustaban »

Qler wrote:Imao u kancelariji DeLonghi, cca 30m2 kancelarija, nije moglo ohladiti kako treba. Losa stvar skroz. Plus moras onaj auspuh vani izbaciti, pa i tu gubi mobilnost. Onda na taj auspuh grije, pa koliko jadna vamo ohladi, toliko on ugrije :) evo je sad treca godina, sluzi nam kao smetalo u kancelariji. Nije spojena, stoji tu i na njoj neki dokumenti... sranje samo takvo.
Moram, se vilikim sramom, priznati da sam se i ja zayebao sa ovom igrackom! Sve sam razmisljao isto kao i vecina onih koji ovo kupuju: nema montaze, moze se skloniti, a mozda i ne zatreba...
Ovih dana mi je bas zatrebalo i, da skratim, ovo gowno nije nista drugo do ventilator upakovan u sanducic.
Napominjem, nije rijec o onome sto se zove ohladjivac (nema kompresor i plin, samo voda) rijec je o pravoj pokretnoj klimi, ispravnoj, ali... yebi je!
User avatar
suad-sarajevo
Posts: 3053
Joined: 22/08/2006 01:54
Location: Memli strana
Contact:

#23 Re: Pokretna klima

Post by suad-sarajevo »

Ima li neko prepiruku za pokretnu klimu? Prednost Sarajevo i okolina.
toska
Posts: 3036
Joined: 26/09/2016 14:08

#24 Re: Pokretna klima

Post by toska »

suad-sarajevo wrote: 18/07/2023 20:19 Ima li neko prepiruku za pokretnu klimu? Prednost Sarajevo i okolina.
samo hlađenje ili i grijanje? od toga zavisi izbor i cijena

ima dosta na ovoj temi o prednostima i manama:
uredjaji-za-hladjenje-t163154.html
User avatar
ruud
Posts: 4129
Joined: 30/07/2008 15:29

#25 Re: Pokretna klima

Post by ruud »

Ja sam prošlu subotu kupio Whirlpool i cijena u Domodu je bila 665 KM (dali mi i popust zaokružili na 650 KM), međutim odmah u ponedjeljak cijena joj je bila 843 KM.

Zadovoljan sam klimom.

Koristim je u potkrovlju i nakačio sam izduvno crijevo na dimnjak koji se nikad ne koristi i ima max. 2 m visine. Ovo napominjem s obzirom da na veće dimnjake postoji mogućnost opterećenja kompresora zbog nemogućnosti odvođenja toplog zraka. Ne znam kako bi radila da sam morao odvod izbaciti kroz prozor za koji dođu plastični dodaci te odvojeno prodaju i neke "zavjese" da se to sve upakuje.

Međutim, napomenuo bih da ovakve klime (moja je 3 kW) nemaju snagu da hlade veliki prostor, osim možda ako će raditi duži vremenski period. Ja hladim prostor od oko 25 m2 međutim kada bih otvorio vrata od druge sobe, ne bi bilo posebog efekta u njoj, a onda ni u 'glavnom' prostoru.

Prethodno sam gledao u Tehnomagu mobilne klime marke Elit i DeLonghi i hvalili su ih te su pristupačnijih cijena, te Trotec klime u drugoj radnji, ali je presudio brend, garancija i u konačnici dizajn.
Post Reply