Pokretanje samostalnog biznisa

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

User avatar
bersK
Posts: 2519
Joined: 11/09/2014 21:30

#26 Re: Pokretanje samostalnog biznisa

Post by bersK »

Ne znam od koga sam čuo za to al je sjajna rečenica - Solve your problem!

Znači pronađi nešto u svakodnevnom životu il bilo gdje da misliš da bi se nešto napravilo da se riješi neki problem ili gdje ima nedostataka. Tako ćeš sigurno riješit problem još 10 ljudi. Pa će ti ljudi pomoći još puta 10 ljudi da riješi problem. Eto recimo sad je magla u Sarajevu, napravi alatku koja proizvodi kišu :lol: :lol: riješio si već problem pola miliona ljudi :D

Recimo, aplikacije Shazam, Photomath, CleanMaster itd a ovoga ima i u real lifeu ne mora biti sve cyber
seldzuk
Posts: 2824
Joined: 04/06/2007 18:51

#27 Re: Pokretanje samostalnog biznisa

Post by seldzuk »

Prerada metala bi definitivno bila moj izbor. Kolika su ulaganja, ne znam. Ali znam da je sa razvojom tržište zagarantovano, i to izvozno. EU vapi za prerađevinama metalne industrije. Mnogi u BiH su već nakačeni na to.
User avatar
Industrialyzer
Posts: 4839
Joined: 11/06/2011 23:51

#28 Re: Pokretanje samostalnog biznisa

Post by Industrialyzer »

Kao neko ko je relativno mlad i jos uvijek neozenjen i bez djece razmatram opciju pokretanja nekog vlastitog obrta. Ono sto mi je trenutno kao ideja u glavi jeste radnja sa organskim proizvodima koja je zamisljena kao concept store sa "normalnim" namirnicama, cajevima, sportskoj prehrani i suplementima plus mozda neki higijenski proizvodi. Voce i povrce bih otkupljivao od provjerenih poljoprivrednika koji mi mogu izdati potvrdu o porijeklu. Znam da je za ovakvo nesto mozda najvaznija lokacija, ali cu biti strpljiv i cekati pravu priliku. Prije nego sto krenem u detaljni razvoj plana zanimaju me misljenja forumasa vezana za potencijal i neki okvirni ulazni kapital za ovakvo nesto.


Edit: U pitanju je Sarajevo
Matris
Posts: 336
Joined: 05/08/2018 11:27

#29 Re: Pokretanje samostalnog biznisa

Post by Matris »

Industrialyzer wrote:Kao neko ko je relativno mlad i jos uvijek neozenjen i bez djece razmatram opciju pokretanja nekog vlastitog obrta. Ono sto mi je trenutno kao ideja u glavi jeste radnja sa organskim proizvodima koja je zamisljena kao concept store sa "normalnim" namirnicama, cajevima, sportskoj prehrani i suplementima plus mozda neki higijenski proizvodi. Voce i povrce bih otkupljivao od provjerenih poljoprivrednika koji mi mogu izdati potvrdu o porijeklu. Znam da je za ovakvo nesto mozda najvaznija lokacija, ali cu biti strpljiv i cekati pravu priliku. Prije nego sto krenem u detaljni razvoj plana zanimaju me misljenja forumasa vezana za potencijal i neki okvirni ulazni kapital za ovakvo nesto.


Edit: U pitanju je Sarajevo
Ako ti babo nije radio nikakav trgovinski biznis i ako ti nisi nikad radio ne upustaj se u to. Prvo stekni neko iskustvo. Zaposli se u trgovinu slicnu tome sto planiras i radi jedno dvije, tri godine i uci od gazde.Tek onda kad budes imao bolje razumjevanje u sta se upustas pokusaj nesto svoje.
User avatar
Industrialyzer
Posts: 4839
Joined: 11/06/2011 23:51

#30 Re: Pokretanje samostalnog biznisa

Post by Industrialyzer »

Matris wrote:
Industrialyzer wrote:Kao neko ko je relativno mlad i jos uvijek neozenjen i bez djece razmatram opciju pokretanja nekog vlastitog obrta. Ono sto mi je trenutno kao ideja u glavi jeste radnja sa organskim proizvodima koja je zamisljena kao concept store sa "normalnim" namirnicama, cajevima, sportskoj prehrani i suplementima plus mozda neki higijenski proizvodi. Voce i povrce bih otkupljivao od provjerenih poljoprivrednika koji mi mogu izdati potvrdu o porijeklu. Znam da je za ovakvo nesto mozda najvaznija lokacija, ali cu biti strpljiv i cekati pravu priliku. Prije nego sto krenem u detaljni razvoj plana zanimaju me misljenja forumasa vezana za potencijal i neki okvirni ulazni kapital za ovakvo nesto.


Edit: U pitanju je Sarajevo
Ako ti babo nije radio nikakav trgovinski biznis i ako ti nisi nikad radio ne upustaj se u to. Prvo stekni neko iskustvo. Zaposli se u trgovinu slicnu tome sto planiras i radi jedno dvije, tri godine i uci od gazde.Tek onda kad budes imao bolje razumjevanje u sta se upustas pokusaj nesto svoje.
Nije, ali mi je struka poprilicno usko vezana za posao oko organskih proizvoda i slicno. Iskustva sa trgovanjem nemam bas mnogo, ali mora se od necega poceti.
emmir1
Posts: 4497
Joined: 07/06/2013 15:28

#31 Re: Pokretanje samostalnog biznisa

Post by emmir1 »

Industrialyzer wrote:Kao neko ko je relativno mlad i jos uvijek neozenjen i bez djece razmatram opciju pokretanja nekog vlastitog obrta. Ono sto mi je trenutno kao ideja u glavi jeste radnja sa organskim proizvodima koja je zamisljena kao concept store sa "normalnim" namirnicama, cajevima, sportskoj prehrani i suplementima plus mozda neki higijenski proizvodi. Voce i povrce bih otkupljivao od provjerenih poljoprivrednika koji mi mogu izdati potvrdu o porijeklu. Znam da je za ovakvo nesto mozda najvaznija lokacija, ali cu biti strpljiv i cekati pravu priliku. Prije nego sto krenem u detaljni razvoj plana zanimaju me misljenja forumasa vezana za potencijal i neki okvirni ulazni kapital za ovakvo nesto.


Edit: U pitanju je Sarajevo


Znači ti bi imao radnju i plaćao kiriju, otkupljivao proizvode te preprodavao.

Ako staviše dobru maržu koja ti osigurava zaradu nećeš biti povoljan

Ako staviš malu maržu i povoljne cijene propast ćeš.

E sad doba je interneta što znači da dosta lakše dolazi do kupaca.

Kod nas je dobar biznis proizvodnja i usluga, trgovina tu i tamo.


Ja bih recimo prije otvaranja trgovine se raspitao preko opštine za malo zemlje oko Sarajeva, kupio stotinu onih domaćih koka, da se hrane samo organski i prodavao ta organska jaja.

Neka trgovci kupuju od tebe, a imaš i internet kao kanal prodaje.

Sigurniji biznih, danas si sa trgovinom i konkurencijom na ledu
User avatar
Industrialyzer
Posts: 4839
Joined: 11/06/2011 23:51

#32 Re: Pokretanje samostalnog biznisa

Post by Industrialyzer »

A kombinacija toga? Npr da jedan dio robe uzgajam licno jer se ima nesto malo zemlje koja je poprilicno plodna.

Da li neko zna kolika je marza na proizvodima sportske prehrane i suplemenata u smislu da se dogovorim sa nekom vecom firmom npr. Muscle Freak i njihove proizvode prodajem u svojoj radnji?
Ci-Nick
Posts: 5211
Joined: 15/03/2015 17:38

#33 Re: Pokretanje samostalnog biznisa

Post by Ci-Nick »

Ne znam kako si sve to zamislio, kao trgovinu od 20m2 i stotinjak artikala ili trgovinu na 200 m2 sa širokom ponudom.
U svakom slučaju organski proizvodi, kvalitetni prehrambeni proizvodi su traženi i imaju svoje kupce ali pretpostavljam da nije lako u BiH imati pouzdane dobavljače.
Mislim da ne bi bilo loše pokušati ugovoriti neki osnovni asortiman pouzdanim dobavljačem kao npr.
https://www.alnatura.de/de-de
a onda dodati još domaće proizvođače, sezonsko voće i povrće.
U svakom slučaju ako po prirodi nisi uporan i istrajan bolje da ne praviš sebi štetu.
Što se tiče početnog kapitala, prošla su vremena kad se trgovina mogla započeti sa par stotina ili par hiljada maraka.
Za uređenje prostora po m2 možeš račumati 150 do 200 KM i za robu trebaš imati bar 500 KM/m2.
Sretno kako god da odlučiš!
User avatar
Industrialyzer
Posts: 4839
Joined: 11/06/2011 23:51

#34 Re: Pokretanje samostalnog biznisa

Post by Industrialyzer »

Pa sigurno da u pocetku ne bih isao na nesto veliko nego po principu "svega pomalo" i naravno, prilagodjavanje trzistu, nabavka svega sto ljudi traze. Mislim da se kod nas podize svijest o zdravoj hrani, a u Sarajevu velika vecina ljudi nema gdje zasaditi niti jednu vocku i tu vidim priliku da se napravi neki posao. Iskreno, ne razmisljam sad o nekim ogromnim novcima nego da na kraju mjeseca moze ostati neka normalna plata. I jos nesto, da li znate neke NVO ili VO koje subvencioniraju projekte i biznis ideje? Interesantna mi je tvoja izjava 500KM/m2 za robu pa ako mozes malo detaljnije da objasnis?
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#35 Re: Pokretanje samostalnog biznisa

Post by JThomas »

teško je biti gazda da nisi bar malo bio negdje radnik u istom biznisu, o čemu god da govorimo. a vrlo se lako zajebati i propasti. trebaš znati kako je to. sagledati sve aspekte posla koji već uspješno ili poluuspješno radi. puno biznisa zatvori brže nego što otvori, iako ljudi nisu ni glupi ni lijeni u nekom klasičnom smislu.
Ci-Nick
Posts: 5211
Joined: 15/03/2015 17:38

#36 Re: Pokretanje samostalnog biznisa

Post by Ci-Nick »

Industrialyzer wrote:Pa sigurno da u pocetku ne bih isao na nesto veliko nego po principu "svega pomalo" i naravno, prilagodjavanje trzistu, nabavka svega sto ljudi traze. Mislim da se kod nas podize svijest o zdravoj hrani, a u Sarajevu velika vecina ljudi nema gdje zasaditi niti jednu vocku i tu vidim priliku da se napravi neki posao. Iskreno, ne razmisljam sad o nekim ogromnim novcima nego da na kraju mjeseca moze ostati neka normalna plata. I jos nesto, da li znate neke NVO ili VO koje subvencioniraju projekte i biznis ideje? Interesantna mi je tvoja izjava 500KM/m2 za robu pa ako mozes malo detaljnije da objasnis?
Nisam se nikad bavio maloprodajom ali jesam trgovinom.
To što sam rekao 500 KM/m2 za robu to sam rekao da pojednostavim računicu, u trgovinu od 20 m2 bez problema možeš izložiti robe u vrijednosti od 10.000 KM ili evo pomisli koliko ima robe u DM trgovini od 300 m2, ima više od 200.000 KM pa je to i više od 500 KM/m2
To što kaže JThomas, vrlo lako se čovjek može zajebati u procjeni, bez obzira na svu želju i energiju.
Tema je jako široka.
Naravno ne želim da ti kažem, nemoj, nipošto,..
Ali mogu te upozoriti da vodiš računa o fiksnim troškovima, jer već sam zakup prostora na nekoj atraktivnijoj lokaciji može biti poguban.
User avatar
Industrialyzer
Posts: 4839
Joined: 11/06/2011 23:51

#37 Re: Pokretanje samostalnog biznisa

Post by Industrialyzer »

Sve ja to razumijem, ideja je tek na papiru i razradjuje se. Nije mi bitno hoce li krenuti u realizaciju za 2-3 ili 4 godine. Zelim sve detalje imati na papiru i tek onda odluciti. U bliskoj familiji imam jednog uspjesnog biznismena i sigurno, kad budem imao vise detalja, idem i kod njega po savjete. Sigurno da ce tu biti mnogo korekcija, dodavanja i oduzimanja, ali u konacnici znam sta zelim. Razmisljam i da se povezem sa nekim restoranima, malo kvalitetnijim, pa da budem njihov snadbijevac odredjenim proizvodima. Takodjer bih uveo dostavu, internet kupovinu i sl. Sve moderno i fensi kako ljudi vole. Imam i vrlo bliskog dizajnera interijera koji bi mi jeftinije nego inace pomogao oko uredjenja, pravnika koji mi moze pomoci oko zakonskih regulativa itd.
User avatar
Kinaski
Posts: 7579
Joined: 08/05/2011 22:52

#38 Re: Pokretanje samostalnog biznisa

Post by Kinaski »

Industrialyzer wrote:Sve ja to razumijem, ideja je tek na papiru i razradjuje se. Nije mi bitno hoce li krenuti u realizaciju za 2-3 ili 4 godine. Zelim sve detalje imati na papiru i tek onda odluciti. U bliskoj familiji imam jednog uspjesnog biznismena i sigurno, kad budem imao vise detalja, idem i kod njega po savjete. Sigurno da ce tu biti mnogo korekcija, dodavanja i oduzimanja, ali u konacnici znam sta zelim. Razmisljam i da se povezem sa nekim restoranima, malo kvalitetnijim, pa da budem njihov snadbijevac odredjenim proizvodima. Takodjer bih uveo dostavu, internet kupovinu i sl. Sve moderno i fensi kako ljudi vole. Imam i vrlo bliskog dizajnera interijera koji bi mi jeftinije nego inace pomogao oko uredjenja, pravnika koji mi moze pomoci oko zakonskih regulativa itd.
sta zanci biznismen?
Industrialyzer wrote:A kombinacija toga? Npr da jedan dio robe uzgajam licno jer se ima nesto malo zemlje koja je poprilicno plodna.

Da li neko zna kolika je marza na proizvodima sportske prehrane i suplemenata u smislu da se dogovorim sa nekom vecom firmom npr. Muscle Freak i njihove proizvode prodajem u svojoj radnji?
oni su ti samo preprodavaci kupe nesto za marku prodaju za dvije, ti da bi bio nesto dobar moras prodati za tri marke.
Sto bih ja kupio kod tebe nesto skuplje kad mogu kod njih jeftinije ?
User avatar
Kinaski
Posts: 7579
Joined: 08/05/2011 22:52

#39 Re: Pokretanje samostalnog biznisa

Post by Kinaski »

Imam jednu ideju za proizvodnju necega nije bitno cega :D ali me zanima kako bih to mogao plasirati na trziste bar code i te zajebancije
a isto me zanima kako dodji do ove ambalaze
Image
dakle ove kesice me zanimaju u koje bih pakovao svoj proizvod
mislim da cu slijedece godine u ova doba biti milioner
Image
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#40 Re: Pokretanje samostalnog biznisa

Post by moonca »

emmir1 wrote:
Industrialyzer wrote:Kao neko ko je relativno mlad i jos uvijek neozenjen i bez djece razmatram opciju pokretanja nekog vlastitog obrta. Ono sto mi je trenutno kao ideja u glavi jeste radnja sa organskim proizvodima koja je zamisljena kao concept store sa "normalnim" namirnicama, cajevima, sportskoj prehrani i suplementima plus mozda neki higijenski proizvodi. Voce i povrce bih otkupljivao od provjerenih poljoprivrednika koji mi mogu izdati potvrdu o porijeklu. Znam da je za ovakvo nesto mozda najvaznija lokacija, ali cu biti strpljiv i cekati pravu priliku. Prije nego sto krenem u detaljni razvoj plana zanimaju me misljenja forumasa vezana za potencijal i neki okvirni ulazni kapital za ovakvo nesto.


Edit: U pitanju je Sarajevo


Znači ti bi imao radnju i plaćao kiriju, otkupljivao proizvode te preprodavao.

Ako staviše dobru maržu koja ti osigurava zaradu nećeš biti povoljan

Ako staviš malu maržu i povoljne cijene propast ćeš.

E sad doba je interneta što znači da dosta lakše dolazi do kupaca.

Kod nas je dobar biznis proizvodnja i usluga, trgovina tu i tamo.


Ja bih recimo prije otvaranja trgovine se raspitao preko opštine za malo zemlje oko Sarajeva, kupio stotinu onih domaćih koka, da se hrane samo organski i prodavao ta organska jaja.

Neka trgovci kupuju od tebe, a imaš i internet kao kanal prodaje.

Sigurniji biznih, danas si sa trgovinom i konkurencijom na ledu
Kokoske su osjetljive --ja bi koze -mlijeko-- sir -meso -- svi proizvodi skupi-trazeni.
almir90
Posts: 7799
Joined: 08/06/2008 00:56

#41 Re: Pokretanje samostalnog biznisa

Post by almir90 »

Industrialyzer wrote:Kao neko ko je relativno mlad i jos uvijek neozenjen i bez djece razmatram opciju pokretanja nekog vlastitog obrta. Ono sto mi je trenutno kao ideja u glavi jeste radnja sa organskim proizvodima koja je zamisljena kao concept store sa "normalnim" namirnicama, cajevima, sportskoj prehrani i suplementima plus mozda neki higijenski proizvodi. Voce i povrce bih otkupljivao od provjerenih poljoprivrednika koji mi mogu izdati potvrdu o porijeklu. Znam da je za ovakvo nesto mozda najvaznija lokacija, ali cu biti strpljiv i cekati pravu priliku. Prije nego sto krenem u detaljni razvoj plana zanimaju me misljenja forumasa vezana za potencijal i neki okvirni ulazni kapital za ovakvo nesto.


Edit: U pitanju je Sarajevo
Samo da znaš, da ti ne bi ko prodavao priču o organskom proizvodu, u BiH ne postoji labaratorija koja može testirati hemijski sastav, ni sirovu ni prerađenu hranu. Ono što kod nss veterinarski zavodi uzimaju uzorke i analiziraju, radi se samo o bakterijskom sastavu. Ovo znam provjereno jer sam pričao sa čovjekom koji radi u Tuzli i nosi od mene uzorke. Mi imamo svijeta koji proizvodi 'kvalitetnije' proizvode, ali sve moraš na riječ vjerovati ako se ne razumiješ šta čini kvalitetan proizvod.
shae_ba
Posts: 104
Joined: 08/03/2013 15:14

#42 Re: Pokretanje samostalnog biznisa

Post by shae_ba »

Pozdrav svima

Ja sam isplanirao jedan novi biznis, nedavno sam i posjetio firmu koja se bavi time da se bolje upoznam sa procesom posla, ali je prilicno daleko od mog mjesta, tako da bi se ja fokusirao samo na svoj krug

Da li znate neke za projekte gdje bi se moglo aplicirati za pokretanje samostalnog biznisa, nesto kao samozaposljavanje?
User avatar
mirsek
Posts: 12823
Joined: 07/05/2010 15:40

#43 Re: Pokretanje samostalnog biznisa

Post by mirsek »

shae_ba wrote:Pozdrav svima

Ja sam isplanirao jedan novi biznis, nedavno sam i posjetio firmu koja se bavi time da se bolje upoznam sa procesom posla, ali je prilicno daleko od mog mjesta, tako da bi se ja fokusirao samo na svoj krug

Da li znate neke za projekte gdje bi se moglo aplicirati za pokretanje samostalnog biznisa, nesto kao samozaposljavanje?
Zavisi koja si opstina, dosta opstina imaju budzet za to. Opstina Centar daje mladima do 15000 KM za projekte samozaposljavanja, naravno ako prodjes.
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#44 Re: Pokretanje samostalnog biznisa

Post by HAVANA »

shae_ba wrote:Pozdrav svima

Ja sam isplanirao jedan novi biznis, nedavno sam i posjetio firmu koja se bavi time da se bolje upoznam sa procesom posla, ali je prilicno daleko od mog mjesta, tako da bi se ja fokusirao samo na svoj krug

Da li znate neke za projekte gdje bi se moglo aplicirati za pokretanje samostalnog biznisa, nesto kao samozaposljavanje?
Raspitaj se malo ima dobrih stvari.Po opstinama isto pitaj i rovi.Imas i super kreditne linije za samostalne biznise i obrtna sredstva.Recimo opstina novi grad i bbi banka.Jako mala kamata,opstina snosi dio kamate...Trazi,pitaj,apliciraj,nesto ces izganjati sigurno.Znam 5,6 ljudi koji su dobili...
User avatar
muha_sa
Posts: 128691
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#45 Re: Pokretanje samostalnog biznisa

Post by muha_sa »

mog jarana sin otvara opticarsku radnju :) sve sredio al nece dok ne izganja sve papire :-) elem-jadnicak sve izganjo-dobio i onaj nakav broj što ide--valjda ID :D sve mu u opštini Novi grad fino rekli šta treba i momak naravno izganjo :D
kad vidi vraga :-) ništa mu to ne važi :-) sve te papire može frljacnut jer opština nije nadležna za taj obrt :lol:
mora naka komisija iz socijalnog doc--dodju, prošnjuhaju po radnji-uzmu 7 joja i dadnu papir s kojim krece poso :-)
sad da mu dodje ta inspekcija zatvorili bi mu radnju a decko zlatan da zlatniji ne može bit :-D
Company85
Posts: 688
Joined: 27/12/2016 15:11

#46 Re: Pokretanje samostalnog biznisa

Post by Company85 »

muha_sa wrote:mog jarana sin otvara opticarsku radnju :) sve sredio al nece dok ne izganja sve papire :-) elem-jadnicak sve izganjo-dobio i onaj nakav broj što ide--valjda ID :D sve mu u opštini Novi grad fino rekli šta treba i momak naravno izganjo :D
kad vidi vraga :-) ništa mu to ne važi :-) sve te papire može frljacnut jer opština nije nadležna za taj obrt :lol:
mora naka komisija iz socijalnog doc--dodju, prošnjuhaju po radnji-uzmu 7 joja i dadnu papir s kojim krece poso :-)
sad da mu dodje ta inspekcija zatvorili bi mu radnju a decko zlatan da zlatniji ne može bit :-D
Optika je zajebana...mislim da mora dobiti i rjesenje od ministarstva zdravlja
User avatar
muha_sa
Posts: 128691
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#47 Re: Pokretanje samostalnog biznisa

Post by muha_sa »

Company85 wrote:
muha_sa wrote:mog jarana sin otvara opticarsku radnju :) sve sredio al nece dok ne izganja sve papire :-) elem-jadnicak sve izganjo-dobio i onaj nakav broj što ide--valjda ID :D sve mu u opštini Novi grad fino rekli šta treba i momak naravno izganjo :D
kad vidi vraga :-) ništa mu to ne važi :-) sve te papire može frljacnut jer opština nije nadležna za taj obrt :lol:
mora naka komisija iz socijalnog doc--dodju, prošnjuhaju po radnji-uzmu 7 joja i dadnu papir s kojim krece poso :-)
sad da mu dodje ta inspekcija zatvorili bi mu radnju a decko zlatan da zlatniji ne može bit :-D
Optika je zajebana...mislim da mora dobiti i rjesenje od ministarstva zdravlja
:thumbup:

baš tako--al je fol u tome što mu NIKO u opštini to nije reko vec ga mjesec dana vozali dok nije sve-ama baš sve-papire izganjo :-) jer nije htio ni minute na crno da radi. Kad je napokon sve papire dobio i kreno radit drugi dan mu neko rece da mu to ništa ne važi vec da mu je potrebna SAMO dozvola iliti neki papir od ministarstva zdravlja :-)
Company85
Posts: 688
Joined: 27/12/2016 15:11

#48 Re: Pokretanje samostalnog biznisa

Post by Company85 »

Nek mu je sa srecom :thumbup:

Sarajevo je puno optika i tesko je dio trzista uzeti sad.
Ci-Nick
Posts: 5211
Joined: 15/03/2015 17:38

#49 Re: Pokretanje samostalnog biznisa

Post by Ci-Nick »

Company85 wrote:Nek mu je sa srecom :thumbup:

Sarajevo je puno optika i tesko je dio trzista uzeti sad.
Nije samo Sarajevo, tako je svuda.
Nedavno sam obilazio optičarske trgovine u Zenici.
Razmišljam dobar posao, dobra marža, vjerovatno više od pola zarade a onda računam ako u Zenici ima 20 takvih trgovina a ima možda i više i nek prodaju godišnje 20.000 komada to je prosjek 3 kom, dnevno sa prosječnom cijenom od 150 KM i nije bog zna kakav promet.
Bolje prodavati cipele, slična cijena, slična marža i broj trgovina a mnogo veći promet.
U svakom slučaju trgovina je postala jako "težak" biznis.
Lako je bilo biti uspješan u prvim godinama poslije rata kada nije bilo ponude ali sada kad su tu veliki trgovci nije lako opstati.
User avatar
King Theoden
Posts: 14454
Joined: 21/11/2018 13:15

#50 Re: Pokretanje samostalnog biznisa

Post by King Theoden »

Industrialyzer wrote:A kombinacija toga? Npr da jedan dio robe uzgajam licno jer se ima nesto malo zemlje koja je poprilicno plodna.

Da li neko zna kolika je marza na proizvodima sportske prehrane i suplemenata u smislu da se dogovorim sa nekom vecom firmom npr. Muscle Freak i njihove proizvode prodajem u svojoj radnji?
Prijatelju, mogu ti kazati ono što sam gledao svojim očima.
Išao sam sa rođakom kod nekog njegovog prijatelja koji se bavi poljoprivredom i prodajom kurbana.
I sad, malo sjedili, kafenisali i pričali o poslu.
Vidim, u dvorištu dvije lijepe, gotovo nove kuće.
To mi bi zanimljivo jer kaže da je došao kao izbjeglica sa zavežljajem u ruci.
Ono, vidi se da su vrijedni. On je malo sjeo s nama, a radila je supruga, dva sina, snahe i unučad.
Dakle, svi rade :-D
Ono što je sad bitno za tebe i tvoju ideju...
Rekao mi je da mu plastenici donose 5000 mjesečno.
Mislim da ima četiri velika plastenika.
Objašnjavao je on meni kako to radi, kako iz jednih vadi to povrće i odma sadi novo, a u drugima već prispjeva.
Ne znam sad tačno, nisam zapamtio.
Osim ta dva biznisa, negdje dodzaba ili čak džaba uzima muške piliće (valjda se ostavljaju ženski pilići a muški uništavaju il tako nešto. Ni ovoga se tačno ne sjećam), hrani ih i prodaje. Vidim puno dvorište nekih bundeva koje im daje.
Uglavnom, ti bi mogao vidjeti to za plastenike. Malo se raspitaj. Ako budeš zainteresovan, možeš sačekati da dođem pa možemo otići kod njega da ti objasni detalje.
Inače je fin čovjek, hoće pomoći.
Post Reply