Pokretanje farmi i ranceva u okolini Sarajeva

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Novi_Nick
Posts: 2946
Joined: 24/08/2003 00:00

#1 Pokretanje farmi i ranceva u okolini Sarajeva

Post by Novi_Nick »

Kupine
Image

Pokretanje farmi i ranceva u okolini Sarajeva koji bi prozvodili i opsluzivali hranom kompletan Sarajevo kanton i na taj nacin izasli iz recesije. Mislim da bi to bila prava stvar za razvoj Sarajeva poljoprivrede, vocarstva i stocarstava gdje se niko nebi brinuo za glad a moglo bi se od tog posla lijepo zaraditi i zivjeti.

Sta vi mislite o ovome dragi forumasi?
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#2 Re: Pokretanje farmi i ranceva u okolini Sarajeva

Post by Mu'min »

Super ideja.
Da li si već ovo pokrenuo na svojoj parceli?
Može info, koliko, čega, poštao, gdje, kako?
Max Bunker
Posts: 2406
Joined: 19/03/2010 00:16

#3 Re: Pokretanje farmi i ranceva u okolini Sarajeva

Post by Max Bunker »

Pošto sam se ja pokušao koliko-toliko informisati o uzgoju kupina, mogu ti reći da postoji velika potreba za njima (faktički, koliko uzgojiš-toliko i prodaš), da ti je potrebno minimum 1 dulum zemljišta i ima još nekih finti (osućano, po strani itd.) i da se "ne mora" oko njih puno raditi.
detroit-mercy
Posts: 16182
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#4 Re: Pokretanje farmi i ranceva u okolini Sarajeva

Post by detroit-mercy »

Max Bunker wrote:Pošto sam se ja pokušao koliko-toliko informisati o uzgoju kupina, mogu ti reći da postoji velika potreba za njima (faktički, koliko uzgojiš-toliko i prodaš), da ti je potrebno minimum 1 dulum zemljišta i ima još nekih finti (osućano, po strani itd.) i da se "ne mora" oko njih puno raditi.
Ma ja :mrgreen: , sto volim izraz :mrgreen: ne mora se puno raditi :mrgreen: . Ako mislis da se necim ozbiljno bavis onda ces morati puno raditi, nije vazno jesu li koze, malin, kornjace ili krokodili u pitanju, ako mislis onako sarati onda nema nista od toga.
Max Bunker
Posts: 2406
Joined: 19/03/2010 00:16

#5 Re: Pokretanje farmi i ranceva u okolini Sarajeva

Post by Max Bunker »

detroit-mercy wrote:
Max Bunker wrote:Pošto sam se ja pokušao koliko-toliko informisati o uzgoju kupina, mogu ti reći da postoji velika potreba za njima (faktički, koliko uzgojiš-toliko i prodaš), da ti je potrebno minimum 1 dulum zemljišta i ima još nekih finti (osućano, po strani itd.) i da se "ne mora" oko njih puno raditi.
Ma ja :mrgreen: , sto volim izraz :mrgreen: ne mora se puno raditi :mrgreen: . Ako mislis da se necim ozbiljno bavis onda ces morati puno raditi, nije vazno jesu li koze, malin, kornjace ili krokodili u pitanju, ako mislis onako sarati onda nema nista od toga.

Ma "nema se puno za raditi" u odnosu na druge biljke a pogotovo u odnosu na držanje živine :-D
HM 2011
Posts: 4736
Joined: 26/06/2011 22:58

#6 Re: Pokretanje farmi i ranceva u okolini Sarajeva

Post by HM 2011 »

(Prihvatam i podržavam sve iznad 700 m nadmorske visine...

Ja ovo ozbiljno....
User avatar
homega
Posts: 1866
Joined: 18/05/2014 23:45

#7 Re: Pokretanje farmi i ranceva u okolini Sarajeva

Post by homega »

Novi_Nick wrote:Pokretanje farmi i ranceva u okolini Sarajeva koji bi prozvodili i opsluzivali hranom kompletan Sarajevo kanton i na taj nacin izasli iz recesije. Mislim da bi to bila prava stvar za razvoj Sarajeva poljoprivrede, vocarstva i stocarstava gdje se niko nebi brinuo za glad a moglo bi se od tog posla lijepo zaraditi i zivjeti.

Sta vi mislite o ovome dragi forumasi?
Ja mislim da si zaboravio da je socijaliostički sistem upravljanja državom prestao prije 25 godina, i da aktuelni - neoliberalni, ne poznaje direktivu niti državnu organizaciju u upravljanju resursima, kakvu ti predlažeš, već slobodan izbor svih tržišnih okolnosti.
User avatar
pici
Posts: 43780
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#8 Re: Pokretanje farmi i ranceva u okolini Sarajeva

Post by pici »

ja se sjećam talasa uzgoja gljiva šampinjona prije 25 i kusur godina, mnogi su u garažama uzgajali, podrumima, tavanima itd itd...provaljeno i mrka kapa...malo tržište a puno proizvodjača...neki se jesu oparili al na kratko, ima oko sarajeva rančeva sa ćurkama, kokošima, zečevima itd itd...maline nisam čuo al nešto ko prema jajcu se krče šume i brdašcad pa kažu da idu da uzgajaju maline i tako još nešto...jedan jaran mi je ispričao da je njegov najbolji prijatelj prodao stan u sarajevu i otvorio farmu ćurki, biznim mu cvjeta...e sad kako mu danas ide ne znam al ima tome desetak godina.



To je slično ko na pijaci nabaviš ekstra farmerke i krene super, poslije hefte oko tebe svi boksovi tuše istu robu...jeben smo mi narod :oops:
Tkanton
Posts: 203
Joined: 01/12/2012 20:32

#9 Re: Pokretanje farmi i ranceva u okolini Sarajeva

Post by Tkanton »

pici wrote:ja se sjećam talasa uzgoja gljiva šampinjona prije 25 i kusur godina, mnogi su u garažama uzgajali, podrumima, tavanima itd itd...provaljeno i mrka kapa...malo tržište a puno proizvodjača...neki se jesu oparili al na kratko, ima oko sarajeva rančeva sa ćurkama, kokošima, zečevima itd itd...maline nisam čuo al nešto ko prema jajcu se krče šume i brdašcad pa kažu da idu da uzgajaju maline i tako još nešto...jedan jaran mi je ispričao da je njegov najbolji prijatelj prodao stan u sarajevu i otvorio farmu ćurki, biznim mu cvjeta...e sad kako mu danas ide ne znam al ima tome desetak godina.



To je slično ko na pijaci nabaviš ekstra farmerke i krene super, poslije hefte oko tebe svi boksovi tuše istu robu...jeben smo mi narod :oops:
TO je zato sto smo mi tako cudan narod, zasadis dulum voca ili otvoris firmu sa dva tri radnika i ide mu dobro i njega vise nista ne zanima on bi da tako radi narednih 100 godina ali to je pogresan sisistem kad se bavis svojim biznisom, nebitno jeli biznis ili poljoprivreda svake druge godine moras uvest neku promjenu i tezit ka prosirenju ako ostanes na istom mjestu brzo ce te konkurencija utusit
User avatar
Novi_Nick
Posts: 2946
Joined: 24/08/2003 00:00

#10 Re: Pokretanje farmi i ranceva u okolini Sarajeva

Post by Novi_Nick »

Image

Pise se dosta o nezaposlenosti i manjku radnih mjesta u cijeloj BiH, o manjku raznoraznih proizvodnih djelatnosti, manjku izvoza roba, usluga, raznorazne radne snage itd. Nije rjesenje preseljavanje iz sela (farme i rancevi) u grad nego obratno. Moze se puno puno bolje zivjeti od farmi i ranceva a trositi novac i provoditi se povremeno u gradu. Od samog asfalta u gradu se ne zivi ali neki se izgleda vise vole patiti se na asfaltu u gradu nego zivjeti kao gospoda od farmi i ranceva cija je ekonomska i zdravstvena strana buducnost stanovnistva. Svaka kuca i stan u Sarajevu trebaju da imaju malu farmicu u okolini Sarajeva i tako u svim opstinama u BiH. Zivi i uzivaj od farmi i ranceva na cistom zraku a provodi se i trosi lovu u gradu kao gospoda.
Korisničkoime
Posts: 4828
Joined: 18/11/2010 00:26

#11 Re: Pokretanje farmi i ranceva u okolini Sarajeva

Post by Korisničkoime »

Oni koji su sa asfalta sebi to previse prosto zamisljaju, ja sam od malih nogu sa asfalta mada sam zivio i u vecim i u manjim gradovima pa i sad zivim u manjem oko kojeg ima poljoprivrede moj najveci domet je mala basta da imam neko osnovno povrce koje nije spricano i slicno.
Medutim znam da nije to sve tako lako u poljoprivredi i ono "malo posla" i poljoprivreda ne idu u isti recenicu bez obzira da li se radilo o vocarstvu, stocarstvu itd. Druga stvar je sto nema neke koristi od malih parcela i male proizvodnje ako se zeli od toga zivjeti treba ici na vecu proizvodnju koja naravno i vise kosta. Nadalje otkup na domacem trzistu je los za inostrano su uslovi strogi npr.za sljivu mora biti prva klasa bez i jedne fleke ili mrlje na kozi voca, mora biti ubrana sa palicom, ne smije se brisati, mora imati odgovarajucu velicinu. Npr.ove godine u mom kraju nece biti skoro nikakvog voca 1.klase zbog leda skoro svako voce ima mrlje fleke, neke kasne sorte ce mozda bolje proci.
Malina npr.ima neki rok od oko 48 sati da se ubere i ako se propusti mozes zaboraviti, ako dotakne tlo propade, sad dunum malilna jedna porodica od 4 veca clana da obere je moguce ali prilicno tesko.
O stocarstvu da ne govorim, ulaganja, posao i rizik koji sa sobom nosi uticu na to da se ljudi time bave samo ako nemaju nista drugo.
Moze se ali nije tako jednostavno kao sto sebi mnogi zamisljaju i treba vise kapitala nego sto se misli ako se s tim hocete baviti kao jedinim poslom a samo tako ce to zapravo i liciti na nesto ozbiljno.

Sent from my GT-I9070 using Tapatalk 2
User avatar
Novi_Nick
Posts: 2946
Joined: 24/08/2003 00:00

#12 Re: Pokretanje farmi i ranceva u okolini Sarajeva

Post by Novi_Nick »

Korisničkoime wrote:Oni koji su sa asfalta sebi to previse prosto zamisljaju, ja sam od malih nogu sa asfalta mada sam zivio i u vecim i u manjim gradovima pa i sad zivim u manjem oko kojeg ima poljoprivrede moj najveci domet je mala basta da imam neko osnovno povrce koje nije spricano i slicno.
Medutim znam da nije to sve tako lako u poljoprivredi i ono "malo posla" i poljoprivreda ne idu u isti recenicu bez obzira da li se radilo o vocarstvu, stocarstvu itd. Druga stvar je sto nema neke koristi od malih parcela i male proizvodnje ako se zeli od toga zivjeti treba ici na vecu proizvodnju koja naravno i vise kosta. Nadalje otkup na domacem trzistu je los za inostrano su uslovi strogi npr.za sljivu mora biti prva klasa bez i jedne fleke ili mrlje na kozi voca, mora biti ubrana sa palicom, ne smije se brisati, mora imati odgovarajucu velicinu. Npr.ove godine u mom kraju nece biti skoro nikakvog voca 1.klase zbog leda skoro svako voce ima mrlje fleke, neke kasne sorte ce mozda bolje proci.
Malina npr.ima neki rok od oko 48 sati da se ubere i ako se propusti mozes zaboraviti, ako dotakne tlo propade, sad dunum malilna jedna porodica od 4 veca clana da obere je moguce ali prilicno tesko.
O stocarstvu da ne govorim, ulaganja, posao i rizik koji sa sobom nosi uticu na to da se ljudi time bave samo ako nemaju nista drugo.
Moze se ali nije tako jednostavno kao sto sebi mnogi zamisljaju i treba vise kapitala nego sto se misli ako se s tim hocete baviti kao jedinim poslom a samo tako ce to zapravo i liciti na nesto ozbiljno.

Sent from my GT-I9070 using Tapatalk 2
Stoji ovoga dosta sto kazes ali se ne smiju gledati samo prepreke nego i mogucnosti. Moraju se izmisljati i proizvoditi nova radna mjesta jer ih dosta fali, mora se povecati izvoz, mora se iz velikog ekonomskog minusa i zaduzenosti unici u plus inace sva ekonomija a sa njom drzava i narod definitivno propade.
Korisničkoime
Posts: 4828
Joined: 18/11/2010 00:26

#13 Re: Pokretanje farmi i ranceva u okolini Sarajeva

Post by Korisničkoime »

Stoji sve to i nije da ne moze i da je nemoguce samo je bolje da ljudi ulaze sa jednom realnom slikom da znaju sta ih ceka.

Sent from my GT-I9070 using Tapatalk 2
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 41408
Joined: 29/06/2011 23:39

#14 Re: Pokretanje farmi i ranceva u okolini Sarajeva

Post by dječak sa šibicama »

A gdje su te curke i zecevi na sarajevskim pijacama, mesnicama?

Jedina curka koju u Sarajevu mozes kupiti, jeste ona Vindijina, zaledjena... a zeca mozes samo nacrtati.

Zalosno.
zilla_
Posts: 1060
Joined: 20/08/2008 23:18

#15 Re: Pokretanje farmi i ranceva u okolini Sarajeva

Post by zilla_ »

Kod nas u BiH je previše neobrađene zemlje... Onda, nekada na selu svaka kuća je imala bar jednu kravu dok danas npr u selu sa 100 kuća kravu ima možda jedno domaćinstvo...

Po meni danas je dobro ko ima zemlje pokrenuti nešto tipa uzgoja stoke i uz to još dotatno bavit se nekim voćarstvom npr uzgoj malina i sl...

Ja ozbiljno razmišljam da batalim posao koji radim u jednoj privatnoj firmi, kupim zemlju negdje u nekoj zabiti i pokrenem uzgoj nečega...

Gledam dokumentarac alhemija balkana sa goranom milićem gdje je predstavio razne biznise od raznih ljudi u bih... Posebno me zaintrigirao jedan lik koji drži koze, dakle ima oko 500 koza i proizvodi mlijeko i sir... Sve što proizvede bez problema može plasirat... Ne sjećam se koliko zaradi al znam da je suma bila puno veća nego li ja zaradim u firmi u kojoj radim :evil:
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#16 Re: Pokretanje farmi i ranceva u okolini Sarajeva

Post by insomnia78 »

Ljudi poljoprivredu zamisljaju ko farmvile na fejsbuku
Posij ovdje jagode, tamo kukuruz, metni konja, kravu, daj koju koku i eto ga
Poslije poberi, pokolji, uzmi pare i hajde u provod
Zaboravlja se da je to pos'o od zvjezde do zvjezde a ovisi o hiljadu stvari koje te mogu upropastiti
Korisničkoime
Posts: 4828
Joined: 18/11/2010 00:26

#17 Re: Pokretanje farmi i ranceva u okolini Sarajeva

Post by Korisničkoime »

insomnia78 wrote:Ljudi poljoprivredu zamisljaju ko farmvile na fejsbuku
Posij ovdje jagode, tamo kukuruz, metni konja, kravu, daj koju koku i eto ga
Poslije poberi, pokolji, uzmi pare i hajde u provod
Zaboravlja se da je to pos'o od zvjezde do zvjezde a ovisi o hiljadu stvari koje te mogu upropastiti
Upravo tako, za pohvalu je ako se neko misli ozbiljno baviti bilo kakvom poljoprivrednom proizvodnjom sve dok je svjestan da se zapravo radi o pravom poslu koji je mnogo tezi nego sto mnogi misle.
Mi u BiH imamo odnosno imali bi sansu za razvoj, zaposljavanje, povecanje izvoza itd kroz poljoprivredu medutim to nije moguce bez bavljenja poljoprivrednom u vexim poljoprivrednim sistemima ili sa sistemom kooperanata i otkupnih stanica a za sve navedno je potrebna asistencija drzave makar kroz stvaranje povoljnih uslova ako vec nece ili ne moze da pruzi vecu asistenciju i konkretnu pomoc. Za sada nasa drava entitet kako god postoji samo sebe radi i radi radnih.mjesta u drz.administraciji.

Sent from my GT-I9070 using Tapatalk 2
User avatar
JanuaryJones
Posts: 4194
Joined: 25/08/2013 13:31

#18 Re: Pokretanje farmi i ranceva u okolini Sarajeva

Post by JanuaryJones »

dječak sa šibicama wrote:A gdje su te curke i zecevi na sarajevskim pijacama, mesnicama?

Jedina curka koju u Sarajevu mozes kupiti, jeste ona Vindijina, zaledjena... a zeca mozes samo nacrtati.

Zalosno.
Ili patka, koju volim spremiti a nemam gdje kupiti.
User avatar
MOSALJOZE
Posts: 120394
Joined: 26/11/2012 20:09
Location: Republika Bosna i Hercegovina

#19 Re: Pokretanje farmi i ranceva u okolini Sarajeva

Post by MOSALJOZE »

zilla_ wrote:Ja ozbiljno razmišljam da batalim posao koji radim u jednoj privatnoj firmi, kupim zemlju negdje u nekoj zabiti i pokrenem uzgoj nečega...

Gledam dokumentarac alhemija balkana sa goranom milićem gdje je predstavio razne biznise od raznih ljudi u bih... Posebno me zaintrigirao jedan lik koji drži koze, dakle ima oko 500 koza i proizvodi mlijeko i sir... Sve što proizvede bez problema može plasirat... Ne sjećam se koliko zaradi al znam da je suma bila puno veća nego li ja zaradim u firmi u kojoj radim :evil:
Stočarstvo je i više nego tezak posao.Tu slabo imaš kakvih praznika ili nešto.Gdje god da kreneš,e jbg moram nahraniti zivotinje i slično.Eh sad,kad smo kod tog privatnika.Ne razumijem ljude koje privatnici gule za 500 km,a da ode na selo,i kupi 1 kravu,par ovaca i par kokoški on bi riješio najmanje 60% troškova vezanih za hranu.I to samo za sebe.Bog dao i zivotinjama,sposobnost reprodukcije pa ih svake godine sve više.Onda tu imaš kurbane,janjce,to je samo takva zarada ALI ustajanje u pola 5,nahrani ovce i krave,onda ih čuvaš,SVAKI DAN dok se ne smrači,kosi sijeno,kupi itd....Ima još milion stavki,u tom poslu,ali sigurno da se tu moze ostvariti profit.Tom čovjeku 500 koza nije palo s neba.Ali kada jednom staneš na noge u ovom poslu,sve ide lakše.
User avatar
art vandeley
Posts: 2352
Joined: 12/06/2010 11:14
Location: Monk˙s Restaurant

#20 Re: Pokretanje farmi i ranceva u okolini Sarajeva

Post by art vandeley »

Moj savjet svakome ko ima imalo zelje ili cak planove da se okrene selu i nekoj vrsti biznisa na selu je med...

Dobrog meda nikad dosta...

A mnogo je manje zahmetli nego li sa stokom.
User avatar
BarbaDue
Posts: 63440
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#21 Re: Pokretanje farmi i ranceva u okolini Sarajeva

Post by BarbaDue »

User avatar
MOSALJOZE
Posts: 120394
Joined: 26/11/2012 20:09
Location: Republika Bosna i Hercegovina

#22 Re: Pokretanje farmi i ranceva u okolini Sarajeva

Post by MOSALJOZE »

Pčelarstvo je stvarno dobar biznis,npr za nekog penzionera se ubilo,ako je tu svaki dan.Danas dobra većina opravdano sumnja da će umjesto meda dobiti šećer.Ja npr imam 5 košnica na vikendici.Da sam bio tu kada su se rojile do sada bih imao preko 80.
User avatar
JanuaryJones
Posts: 4194
Joined: 25/08/2013 13:31

#23 Re: Pokretanje farmi i ranceva u okolini Sarajeva

Post by JanuaryJones »

Evo biće sredstava za farme koza i ovaca i osposobljavanja ljudi:
http://www.klix.ba/biznis/privreda/potp ... /140815039
User avatar
mire - ložač
Posts: 290
Joined: 14/02/2008 10:51
Location: kota 850 (vuko*ebina)

#24 Re: Pokretanje farmi i ranceva u okolini Sarajeva

Post by mire - ložač »

Ne mogu da vjerujem da ovoliko dugo niko nema interesa za bilo kakav komentar na ovu temu... Toliko o nama i našoj ozbiljnosti. :skoljka:

Od sada kad vidim nekoga da prosi ima "hladno" da okrenem glavu jer nikoga ne zanima "stvaranje nove vrijednosti", a svi bi da poližu "meda" ....
Eeee dragi moji "građančići na baterije" za razliku od Vas su Vaši roditelji znali da na "k****cu meda nema". Dok se pola Europe bori da proizvede nešto što će prodati, Vi bi i dalje humanitarne pomoći... :lol: :lol: :lol:

Par godina sam "gledao" komšiju kako radi i ZARAĐUJE na komadu zemlje koji je oko 1,5 dunuma (maline) i onda on svrati u lokalni granap i kad kupuje cigare ili nešto slično, lokalni pametnjakovići gledaju i komentar je uvijek isti "JEBO MAJKU OTKUD MU". Sve to sam trpio, ali oko nove godine sam puk'o jer mi je pun k.... više "mamine djece" koja žive sa roditeljima u svojoj 30 i nekoj i bude se oko 12,00 sati a onda majka da 20,00 KM da ode kćerka/sin na kafu....

Tako da kad mi neko kaže : "daj zovni raji piće jebi ga mi ne radimo - dobija nogu u dupe iste sekunde" .....
Post Reply