Pokret nezavisnih načelnika - All about

The BEN10
Posts: 7558
Joined: 19/09/2011 09:03

#1 Pokret nezavisnih načelnika - All about

Post by The BEN10 »

Haj'mo prodiskutovati o ovoj grupi. Kako rekoše, već imaju 11 (grado)načelnika u grupi, a razgovori traju sa mnogim drugima...

http://nap.ba/new/vijest.php?id=32963
Pokret za Evropu: Kasumović i Hadžibajrić otvoreno o "familijama" unutar SDA

Nezavisni načelnici i gradonačelnici u Bosni i Hercegovini krenuli su u otvorenu bitku protiv stranačkih elita. Ujedinili su se, proteklog vikenda osnovali Pokret za Evropu, najavili pohod za osvajanje vlasti na entitetskom i državnom nivou, ali ne kao partija nego lista nezavisnih, prenosi Patria.

Na zadnjim lokalnim izborima porazili su kandidate iza kojih su stajale velike partijske mašinerije. Sedam ih je, zasad, od Une do Drine. Širit će se, kažu, na cijelu državu i privući ljude svih vjera i nacija.

Gosti Pressinga na N1 televiziji bili su dvojica nezavisnih, gradonačelnik Zenice, bivši doministar finansija i trezora BiH Fuad Kasumović i načelnik sarajevske općine Stari Grad Ibrahim Hadžibajrić.

Da li je lakše biti nezavisan ili član SDA?

"Lakše je biti u nekoj političkoj partiji. Čovjek kada nezavisno izlazi na izbore doživi sve i svašta. Nisam mogao zamisliti kakve sve poteze i udarce čovjek doživi, posebno je teško kada vam neko 'udari po porodici'", kazao je Ibrahim Hadžibajrić.

Fuad Kasumović je kazao da je cijeli život nezavisan.

"Oni koji prate moj rade, vidjeli su da sam čitav život nezavisan. Ja sam pomogao stranci, kao što je i stranka meni. Od rahmetli Alije i Sulejmana sam dobijao pozicije za koje sam kvalifikovan. Za mene članske karte nikad u životu nisu značile ništa", kazao je Kasumović.

Dodao je da u svojoj kampanji nije "dirao nikoga", dok njega neko nije prvi prozvao.

"Nisam ja nikoga doticao u svojoj kampanji, dok oni mene nisu dotakli. To što je Bakir rekao da je meni neko nešto dodijelio, nije to ničija 'babovina'. Ne treba meni stranka dodjeljivati ništa, nego država. U jednom dijelu SNSD, drugom HDZ, trećem SDA izdaju dozvole. Meni i građanima ne treba stranka, nego sistem i država", kazao je Kasumović.

Hadžibajrić je odgovarajući na pitanje koje je ranije potencirao, kazao da u SDA se sve vrti oko nekoliko familija.

"Što se toga tiče, počevši od Predsjedništva stranke i ljudi koji su vezani za Izetbegovića, ljudi koji se postavljaju na ambasadorske funkcije. Porodica Bukvić, isto tako. Postoji tih četiri-pet familija koje su pretplaćene na te funkcije", istakao je Hadžibajrić.

On je kazao kako je CIK napravio propust jer je dozvolio kandidaturu Abdulaha Skake za mjesto gradonačelnika Sarajeva.

CIK BiH je, pojasnio je Hadžibajrić, znao da je Abdulah Skaka kandidat za gradonačelnika, iako je bio u sukobu interesa.

"CiK je znao da Abdulah Skaka kandidat. Znali su da je položio zakletvu kao općinski vijećnik, a bio je na mjestu dogradonačelnika koji nije dao ostavku. To je sukob interesa i njihov propust. Gdje je tu sad CIK da kaže da su napravili grešku i da to trebaju ispraviti? Čak su dobili instrukcije da ne vrše nikakve provjere. To znači da se mogao prijaviti bilo ko iz neke druge države i postati gradonačelnik, ako ćemo gledati prema ovim odlukama. Imali smo isti primjer 2004. godine kada je gospodina Fehima Škaljića smijenio tadašnji visoki predstavnik Pedi Ešdaun, i on je dobio zabranu kandidiranja na izborima četiri godine, kazao je Hadžibajrić.

Glede pokreta nezavisnih načelnika, Kasumović je kazao da su trenutno veliki pregovori sa velikim brojem ljudi.

"Trenutno su veliki pregovori sa hiljadama ljudi, određene političke partije iz drugih naroda su nam se pridružile. Imena ne mogu otkrivati sve dok ljudi ne potpišu zvanično članstvo. To su ljudi iz svih naroda. Kod nas je problem što je velika bara, a nema krokodila", naglasio je Kasumović.

Zenicom nikad nisu vladali Zeničani

Fuad Kasumović smatra da je Zenica u teškoj situaciji jer njom nikada nisu vladali Zeničani.

"Zenica je dovedena u takvu situaciju da nema grijanja kada je -24, jer Zeničani nisu nikad vladali Zenicom. Gospodin Zaimović direktor BH Telecoma i Šefik Džaferović vedre i oblače u Zenici i par familija uz njih. Narodu je došlo do guše i ne mogu to dalje gledati", dodao je Kasumović.

Obaveza pred Bogom i narodom

"Ja sam već dva puta rekao, ne želimo razbijati glasove SDA, HDZ i SNSD. Svima kojima je dobro i ko smatra da idemo pravim putem, neka glasaju za njih. Mi nezavisni imamo obavezu pred Bogom i narodom da narodu ponudimo alternativu. Danas nema alternative osim proizvođenja krize. Sve se slabije živi i što je najgore, sve je manje BiH", smatra Kasumović.

Dodao je da je međunarodna zajednica nezaobilazan faktor, ali da ga apsolutno ne zanimaju.

"Međunarodna zajednica je nezaobilazan faktor, ali me oni apsolutno ne zanimaju. Oni su nam naturili ovu luđačku košulju. Bitno je s njima komunicirati i održavati odnose. Dosta novaca kada su u pitanju predizborne kampanje završi u privatnim džepovima".
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#2 Re: Pokret nezavisnih načelnika - All about

Post by JThomas »

Fuad Kasumović je kazao da je cijeli život nezavisan.

"Oni koji prate moj rade, vidjeli su da sam čitav život nezavisan. Ja sam pomogao stranci, kao što je i stranka meni. Od rahmetli Alije i Sulejmana sam dobijao pozicije za koje sam kvalifikovan. Za mene članske karte nikad u životu nisu značile ništa", kazao je Kasumović.
ja otvoreno kažem, draži su mi i bivši članovi halke nego sadašnji. bogdu jednu :mrgreen: ali ovo vrijeđa inteligenciju...
Novak20
Posts: 13929
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#3 Re: Pokret nezavisnih načelnika - All about

Post by Novak20 »

JThomas wrote:
Fuad Kasumović je kazao da je cijeli život nezavisan.

"Oni koji prate moj rade, vidjeli su da sam čitav život nezavisan. Ja sam pomogao stranci, kao što je i stranka meni. Od rahmetli Alije i Sulejmana sam dobijao pozicije za koje sam kvalifikovan. Za mene članske karte nikad u životu nisu značile ništa", kazao je Kasumović.
ja otvoreno kažem, draži su mi i bivši članovi halke nego sadašnji. bogdu jednu :mrgreen: ali ovo vrijeđa inteligenciju...
Članske karte ne znače ništa ali pare znače puno. Neka se raspita neko koliko je dobio dozvola za gradnju benzinskih pumpi na lokacijama na kojim niko drugi nije mogao dobiti papire. Onda je započete benzinske prodavao slovenačkom Petrolu. Zarada, prava sitnica. :D Uz mini hidrocentrale obezbjeđeni su čukununuci.

Nije cvječka ali vjerovatno jeste bolja opcija od "uvezanog" SDA načelnika. Ako ništa, moraće da spava otvorenih očiju čitav mandat.
User avatar
Roccohljup
Posts: 6995
Joined: 19/02/2014 18:04

#4 Re: Pokret nezavisnih načelnika - All about

Post by Roccohljup »

Fudo je žešći ublehaš i manipulator koji na krilima populizma sebe pokušava predstaviti kao spasioca Zenice. Ni riječi o vlastitoj odgovornosti dok je bio u SDA za trenutnu situaciju u gradu kao i o direktnim pogodnostima koje je imao dok je bio član te zločinačke organizacije. Sad prodaje maglu naivnim građanima d aje on tu da sve sredi u gradu a guzicom je već zabacio na veće fotelje.
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#5 Re: Pokret nezavisnih načelnika - All about

Post by VjecitiStudent »

Jednom SDA, uvijek SDA.
The BEN10
Posts: 7558
Joined: 19/09/2011 09:03

#6 Re: Pokret nezavisnih načelnika - All about

Post by The BEN10 »

Ne mogu da se ne otmem utisku da ovaj pokret ima potencijal iz prostog razloga jer je narodu preko glave svega, a već su osvojili dobar dio glasova.
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#7 Re: Pokret nezavisnih načelnika - All about

Post by tranquil »

Ovdje se u pravilu radi o ljudima koje je kao političare stvorila SDA, ali su u lokalnim zajednicama s vremenom imali veću popularnost nego Stranka, i ocijenili da im veza sa Strankom koja ih je stvorila šteti popularnosti, pa su riješili da presijeku vezu.

Otprilike kao što je to Željko svojevremeno uradio sa SDP-om. I evo kako se ta priča završila.

Generalno ako nisu u SDA možda su trunku bolji, ali s druge strane većina, ako ne svi, su čisti oportunisti bez principa, spremni za izdaju ruke koja ih je hranila zbog vlastite guzice, tako da su možda ipak tu negdje, potencijalno i gori (ovisi o pojedincu).
aratet
Posts: 3142
Joined: 26/07/2016 12:33

#8 Re: Pokret nezavisnih načelnika - All about

Post by aratet »

Ovi imaju jednu prednost, to je sto vecina koja bude razmotrila glasanje za njih nece smatrati kako je izdala vjeru, kao sto se misli o onima koji glasaju za npr.Nasu stranku ili SDP.
baxul
Posts: 1884
Joined: 05/01/2004 00:00

#9 Re: Pokret nezavisnih načelnika - All about

Post by baxul »

SDA u pričuvi.

predviđam da će bit hit 2018.

4 more years!
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#10 Re: Pokret nezavisnih načelnika - All about

Post by Tomahawk11 »

http://ba.n1info.com/a136114/Vijesti/Vi ... a-BiH.html
Kako N1 saznaje, ispred novog bloka probosanskih stranaka koji će biti osnovan u narednim danima u našoj zemlji, kandidat za člana Predsjedništva bit će Amer Jerlagić.
:-)
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#11 Re: Pokret nezavisnih načelnika - All about

Post by JThomas »

evropski :roll: :lol:
User avatar
dust in the wind
Posts: 2114
Joined: 26/08/2012 23:52
Location: isključena

#12 Re: Pokret nezavisnih načelnika - All about

Post by dust in the wind »

tranquil wrote:Ovdje se u pravilu radi o ljudima koje je kao političare stvorila SDA, ali su u lokalnim zajednicama s vremenom imali veću popularnost nego Stranka, i ocijenili da im veza sa Strankom koja ih je stvorila šteti popularnosti, pa su riješili da presijeku vezu.

Otprilike kao što je to Željko svojevremeno uradio sa SDP-om. I evo kako se ta priča završila.

Generalno ako nisu u SDA možda su trunku bolji, ali s druge strane većina, ako ne svi, su čisti oportunisti bez principa, spremni za izdaju ruke koja ih je hranila zbog vlastite guzice, tako da su možda ipak tu negdje, potencijalno i gori (ovisi o pojedincu).
:thumbup: u sridu
User avatar
Roccohljup
Posts: 6995
Joined: 19/02/2014 18:04

#13 Re: Pokret nezavisnih načelnika - All about

Post by Roccohljup »

dust in the wind wrote:
tranquil wrote:Ovdje se u pravilu radi o ljudima koje je kao političare stvorila SDA, ali su u lokalnim zajednicama s vremenom imali veću popularnost nego Stranka, i ocijenili da im veza sa Strankom koja ih je stvorila šteti popularnosti, pa su riješili da presijeku vezu.

Otprilike kao što je to Željko svojevremeno uradio sa SDP-om. I evo kako se ta priča završila.

Generalno ako nisu u SDA možda su trunku bolji, ali s druge strane većina, ako ne svi, su čisti oportunisti bez principa, spremni za izdaju ruke koja ih je hranila zbog vlastite guzice, tako da su možda ipak tu negdje, potencijalno i gori (ovisi o pojedincu).
:thumbup: u sridu
I sto je najgore svi bi oni do jednog opet ušli u neku koaliciju sa SDA ako bi im se obećale bolje funkcije. Kad je mogao Fahro nakon svih bljuvotina, što ne bi i oni.
User avatar
dust in the wind
Posts: 2114
Joined: 26/08/2012 23:52
Location: isključena

#14 Re: Pokret nezavisnih načelnika - All about

Post by dust in the wind »

Roccohljup wrote:
dust in the wind wrote:
tranquil wrote:Ovdje se u pravilu radi o ljudima koje je kao političare stvorila SDA, ali su u lokalnim zajednicama s vremenom imali veću popularnost nego Stranka, i ocijenili da im veza sa Strankom koja ih je stvorila šteti popularnosti, pa su riješili da presijeku vezu.

Otprilike kao što je to Željko svojevremeno uradio sa SDP-om. I evo kako se ta priča završila.

Generalno ako nisu u SDA možda su trunku bolji, ali s druge strane većina, ako ne svi, su čisti oportunisti bez principa, spremni za izdaju ruke koja ih je hranila zbog vlastite guzice, tako da su možda ipak tu negdje, potencijalno i gori (ovisi o pojedincu).
:thumbup: u sridu
I sto je najgore svi bi oni do jednog opet ušli u neku koaliciju sa SDA ako bi im se obećale bolje funkcije. Kad je mogao Fahro nakon svih bljuvotina, što ne bi i oni.
jašta bi... ko što 90 posto ljudi pljuje po svemu, a da im ponudiš malo komad torte prodali bi majku u sekundi...
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#15 Re: Pokret nezavisnih načelnika - All about

Post by JThomas »

teško je njima sada ponuditi bolje funkcije. kod nas vlast vuče vlast, mandat vuče novi mandat, a u razvijenim demokratijama je obratno. i jedini razlog njihove nezavisnosti je što im je ovako još bolje...ali nikad ne bi uzjahali na prvom mjestu bez centrale. i bakir je tu u pravu kad kaže da je njima stranka sve dala i omogućila..."samo" propušta da kaže da je i to "sve" pljačka naroda.

napisa neko nekidan, koldži je bolje nego trampu...ako gledaš relativno omjer koristi i obaveza, vjerujte da jeste. a htio je i on da bude u ovoj priči, prošle godine u ova doba bilo je izvjesno da će biti, samo se zajebao na jednom mjestu putem pa se morao vratiti u krilo stranke majke da to popegla...
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#16 Re: Pokret nezavisnih načelnika - All about

Post by tranquil »

To je to, mislim da većina njih nema ni ambicije ka višim funkcijama, po principu "bolje biti prvi u Galiji nego drugi u Rimu". Moja općina moja slobodica, radim šta hoću a ne polažem račune centrali stranke... Jedna kontrola manje, jedna zainteresovana strana kojoj moram valjati i klimati glavom manje.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#17 Re: Pokret nezavisnih načelnika - All about

Post by Maraschino »

Ovima treba dati podrsku. Svako je bio u ovoj ili onoj stranci ali sada rade nesto sasvim drugo.

Primjer jedan koji je jako pozitivan i to se trebalo raditi od kraja rata a ne zatvarati se u torove.

http://www.ntv.ba/u-kalesiji-odrzan-sas ... -projekte/
User avatar
KB9
Posts: 8449
Joined: 26/10/2014 08:20

#18 Re: Pokret nezavisnih načelnika - All about

Post by KB9 »

kakvi nezavisni, svi znamo da su najbolji sdp nacelnici, pogotovo onaj u tuzli
putokaz1
Posts: 12410
Joined: 31/05/2014 23:56

#19 Re: Pokret nezavisnih načelnika - All about

Post by putokaz1 »

KB9 wrote:kakvi nezavisni, svi znamo da su najbolji sdp nacelnici, pogotovo onaj u tuzli
Lukavac i Živinice su bolji.
Nego Pokret nezavisnih načelnika,bi mogla bit prevaga da SDA ostane na vlasti 2018 i dalje jer ako budu stranka ili Lista te prođu prag,ukrast će glasove ljevici,a Načelnici će se odreć mandata dat nekom drugom koji će poput Stojnića i Miladina pšreći u SDA.
Novak20
Posts: 13929
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#20 Re: Pokret nezavisnih načelnika - All about

Post by Novak20 »

Hrvatski Most je napravio "bum" na izborima i dva puta bio u koaliciji sa HDZ-om. Da li bosanski "Most" čeka isti put saradnje sa SDA i HDZ ?

BOSANSKA INAČICA HRVATSKOG MOSTA: Nezavisni načelnici osnivaju stranku!

http://www.slobodna-bosna.ba/vijest/520 ... ranku.html

Danas je u Sarajevu održan sastanak nezavisnih načelnika i gradonačelnika koji će u dogledno vrijeme formirati političku partiju po uzoru na hrvatski MOST.

Sastanak je organiziran u tajnosti a inicijator je navodno Fuad Kasumović, gradonačelnik Zenice, koji bi po svemu sudeći trebao biti stranački lider novog političkog projekta.

''Građani žele alternativu, ovo je jedan u nizu sastanaka na kojem se dogovoramo o konceptu koji ćemo ponuditi. Bilo je danas ovdje predsjednika stranaka, ljudi iz Federacije i Republike Srpske. Jedinstven stav je da je dosta svađa. Ovdje se vijekovima skupo živjelo. Svi želimo stabilnu, normalnu BiH, ravnopravnih naroda i građana'',kazao je Kasumović za N1.

''Zanima nas evropski put radi evropskih vrijednosti. Nama je mjesto tamo, mi tu živimo. Ovo je 15. sastanak, ne želimo napraviti grešku. Ova politika i koncept politike koji se dosad vodio u BiH je propao. Dalje samo nudi sukob'', dodao je.

Početkom februara, nezavisni gradonačelnici i načelnici u BiH, njih sedam, u Bosanskom Petrovcu su potpisali proklamaciju, odnosno platformu rada u narednom periodu.

Platformu su potpisali Amra Babić (Visoko), Fuad Kasumović (Zenica), Sead Džafić (Kalesija), Zlatko Hujić (Bosanski Petrovac), Zikrija Duraković (Bužim), Muhamed Ramović (Goražde) i Ibrahim Hadžibajrić (Stari Grad Sarajevo).

Između ostalog, u proklamaciji se navodi da su potpisnici opredijeljeni zadržati svoj nestranački i nezavisni status, zajednički se odlučno suprotstaviti svim potencijalnim pokušajima neprincipijelnih pritisaka trećih strana, političkih i administrativnih opstrukcija od viših nivoa vlasti i političkih stranaka, te neutemeljnih optužbi, podmetanja i ucjena sa ličnim i političkim motivom trećih strana.
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#21 Re: Pokret nezavisnih načelnika - All about

Post by arzuhal »

Ja dobrog naslova :lol:


Detalji tajnog sastanka u Sarajevu

http://ba.n1info.com/a153467/Vijesti/Vi ... ajevu.html

...i to sinoć bio "tajni sastanak", a već jutros poznati detalji :-) Hajd da stave "zatvoreni sastanak", al' jok, brale...To neće prodat novine :mrgreen:




"Na tajnom sastanku u Sarajevu: Prisutna bila i Stanija!?"

Ipak ne, kako saznaje The Džidžikovac Post, samo se nekome učinilo, nije bila Stanija prisutna...
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#22 Re: Pokret nezavisnih načelnika - All about

Post by Alfons Kauders »

SDA opet sama sebi pravi "opoziciju" pred izbore.

30 godina na vlasti, a "nezavisni"?

:lol:

Na ovo ce se upecati oni sto su glasali za SBiH i SBB u najboljim danima. Nazalost, glupana nam nikad nije falilo.
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#23 Re: Pokret nezavisnih načelnika - All about

Post by arzuhal »

Sad kad nezavisna :mrgreen: Slobodna Bosna oplete: Odmetnuto-razularena trojka (četvorka?) pristupila osnivanju nove partije i otkrila svoje sektaške veze s pojedincima u BiH...

Ako Bajtal ili Kazaz ne budu makar u kakvom savjetodavnom vijeću tog novog projekta, ja to ne berem ni za biber...
User avatar
Dr. Kuca
Posts: 7735
Joined: 10/02/2012 20:07

#24 Re: Pokret nezavisnih načelnika - All about

Post by Dr. Kuca »

Kod nas se ljudi bave politikom da rijese egzistenciju.
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#25 Re: Pokret nezavisnih načelnika - All about

Post by Alfons Kauders »

Dr. Kuca wrote:Kod nas se ljudi bave politikom da rijese egzistenciju.
Da rijese kurac moj. :D Svi ovi "nezavisni" su davno rijesili egzistenciju, jer su istaknuti clanovi SDA 20 ili vise godina. :D

Sad je vise da se sacuva plijen i ne fasuje zatvor ako SDA padne... I to je sva pamet.

Jednom SDA, uvijek SDA.
Jednom kriminalac, uvijek kriminalac.
Post Reply