Pogrom bošnjačkih intelektualaca, knjiž. i sl. u XX . vijeku

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

moke_31
Posts: 1879
Joined: 18/05/2011 14:54

#1 Pogrom bošnjačkih intelektualaca, knjiž. i sl. u XX . vijeku

Post by moke_31 »

Povodom 97. rođendana našeg velikana Maka Dizdara odlučih da otvorim ovu temu jer koliko sam vidio ne postoji slična.

http://www.klix.ba/vijesti/kultura/bosn ... /141017007

Tema bi trebala biti o svim bošnjačkim intelektualcima koji su doživjeli pogrom, a neki čak otjerani u smrt, prije svega od strane srbo-komunista u prošlom vijeku a posebno za vrijeme bivše Jugoslavije '45-'90. Njihov jedini grijeh je bio što su se usudili govoriti, pisati ili djelovati na način na kojim se bar bogdu dalo nagovijestiti da afirmišu autohtonost Bosne, njenu historiju, bosanski jezik, bošnjaštvo, Bošnjake (muslimani sa veliko M nisu bili problem), odnosno sve ono što spada pod kulturu, vjeru i tradiciju Bošnjaka. Smetale su im čak i sevdalinke.

Volio bih da naglasak bude na intelektualcima općenito a ne političarima kao što su Alija I. ili Džemal B. o kojima se već dosta pisalo, osim možda Pozderaca i političara prije i odmah nakon II. svjetskog rata.

Osim pomenutih političara i Maka Dizdara sigurno da postoji veliki broj manje poznatih intelektualaca koji su doživjeli sličnu sudbinu kao i ovi pomenuti iznad i bilo bi dobro da se o njima piše a i čita na ovom forumu koji je sigurno najposjećeniji u BiH, prije svega zbog mlađih naraštaja jer je obrazovni sistem totalno fucked up pa historiju moramo učiti i na ovaj način. :sax:

Ja sam tek neki dan pogledao dokumentarac o rahmetli Himzi Polovini i bio veoma iznenađen jer nisam znao da ga je na njegovom samom početku bavljenja sevdalinkom (tokom '50- godina prošlog vijeka) neki srbo-komunista (čitaj četnik), Savić, čini mi se, tada bio direktor u RTV Sarajevo, uzeo na zub, odbijao da pušta njegove pjesme, blatio ga na svaki način i na kraju fabriciro priču da je bio u zatvoru. Himzo je posle toga morao da sa sobom nosi potvrdu da nije nikad bio u zatvoru i da je pred svaki nastup pokazuje organizatorima.

Kada je posle nastupa u Crnoj Gori u Plavu dobio infarkt, doktor??? koji ga je pregledao pustio ga je da ode u hotel i premine!??
racionalista
Posts: 1475
Joined: 20/07/2012 20:40

#2 Re: Pogrom bošnjačkih intelektualaca, knjiž. i sl. u XX . vi

Post by racionalista »

Enver Čolaković, Edhem Mulabdić, Bašagić i stotine drugih....

Tužna je to priča
User avatar
Tvrtko II Kotromanić
Posts: 4820
Joined: 15/03/2009 01:28
Location: Rajvosa

#3 Re: Pogrom bošnjačkih intelektualaca, knjiž. i sl. u XX . vi

Post by Tvrtko II Kotromanić »

Alija Nametak
User avatar
Woody
Posts: 1690
Joined: 17/12/2003 00:00
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#4 Re: Pogrom bošnjačkih intelektualaca, knjiž. i sl. u XX . vi

Post by Woody »

Tema bi trebala biti o svim bošnjačkim intelektualcima koji su doživjeli pogrom, a neki čak otjerani u smrt, prije svega od strane srbo-komunista u prošlom vijeku a posebno za vrijeme bivše Jugoslavije '45-'90
Mehmed "Meša" Selimović
User avatar
Čitalac
Posts: 5692
Joined: 08/03/2011 07:45
Location: mediteran, uglavnom

#5 Re: Pogrom bošnjačkih intelektualaca, knjiž. i sl. u XX . vi

Post by Čitalac »

Ima jedna ličnost izuzetno teške i gorke sudbine, ime mu je Muhamed Kondžić. E sad, s obzirom na to da se on smatrao Hrvatom, možda mu i nije mesto na ovoj temi, ali opet možda i jeste.
Kao novinar zeničkog radničkog lista "Naša riječ" objavio je tekst o malverzacijama u okviru poljoprivredne zadruge Vitez, a onda zbog verbalnog delikta osuđen na četiri i po godine zatvora. Dok je izdržavao kaznu, sina mu je pregazio kamion, a njegova supruga je, slomljena tom tragedijom i Muhamedovom sudbinom, izvršila samoubistvo. Po izlasku iz zatvora, oduzet mu je stan pa je živeo na ulici (zime je provodio u nekakvom šahtu za parno grejanje). Kondžić je valjda jedini pisac iz bivše Jugoslavije koji je na jednom književnom konkursu anonimno osvojio i prvu i drugu i treću nagradu. Bilo je to na konkursu za kratku priču "Oslobođenja" 1976. godine. Kako se radilo o "neprijatelju države", nagrada mu nikada nije javno uručena. Ipak, 1979. omogućeno mu je da objavi prvu knjigu. Kasnije će ih napisati još šest ili sedam. Umro je u Zenici 1996. godine.
User avatar
Stoner
Posts: 1537
Joined: 16/05/2010 17:00
Location: Sarajevo

#6 Re: Pogrom bošnjačkih intelektualaca, knjiž. i sl. u XX . vi

Post by Stoner »

Salih Burek.

Profesor i intelektualac kojeg je UDBA pokupila i šest godina ga strpala u Zenicu. Nedavno umro u 91-oj godini života. Bio predsjednik Bošnjačke stranke.
Zalagao se i za bošnjačko nacionalno ime. On sam kaže da je to glavni razlog robijanja.

„Optuženi Burek dr.Salih

1. Što je u toku 1974.godine u više navrata u svom stanu u Tuzli i u Sarajevu u stanu Pašage Mandžića pred više lica negirao sistem samoupravljanja“
moke_31
Posts: 1879
Joined: 18/05/2011 14:54

#7 Re: Pogrom bošnjačkih intelektualaca, knjiž. i sl. u XX . vijeku

Post by moke_31 »

Još jedna Bošnjakinja veoma teške sudbine kojoj je komunistički režim nanio neizmjerno zlo i kojoj se, kao i njenom intelektualnom stvaralaštvu veoma malo zna, nažalost veoma malo zna, rahmetli MELIKA SALIHBEG BOSNAWI.

Nije mi jasno zašto niko ne radi na rehabilitaciji stvaralaštva ovakvih slučajeva bošnjačkih intelektualaca, da se otrgnu od zaborava, ovo je pravi nemar, nevjerovatno :(

http://bosnawi.ba/en/biografija/biografija-osobna-karta
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#8 Re: Pogrom bošnjačkih intelektualaca, knjiž. i sl. u XX . vijeku

Post by sadie_forever »

moke_31 wrote:Još jedna Bošnjakinja veoma teške sudbine kojoj je komunistički režim nanio neizmjerno zlo i kojoj se, kao i njenom intelektualnom stvaralaštvu veoma malo zna, nažalost veoma malo zna, rahmetli MELIKA SALIHBEG BOSNAWI.

Nije mi jasno zašto niko ne radi na rehabilitaciji stvaralaštva ovakvih slučajeva bošnjačkih intelektualaca, da se otrgnu od zaborava, ovo je pravi nemar, nevjerovatno :(

http://bosnawi.ba/en/biografija/biografija-osobna-karta
Sada je vec rahmetli :(

a zanima jel tacno da je bila druga zena Alije Izetbegovica? serijatski se vjencali tokom rata ,jel to tacno ili ne? zena ima jednog sina ali ne pise nista o muzu
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#9 Re: Pogrom bošnjačkih intelektualaca, knjiž. i sl. u XX . vijeku

Post by sadie_forever »

sadie_forever wrote:
moke_31 wrote:Još jedna Bošnjakinja veoma teške sudbine kojoj je komunistički režim nanio neizmjerno zlo i kojoj se, kao i njenom intelektualnom stvaralaštvu veoma malo zna, nažalost veoma malo zna, rahmetli MELIKA SALIHBEG BOSNAWI.

Nije mi jasno zašto niko ne radi na rehabilitaciji stvaralaštva ovakvih slučajeva bošnjačkih intelektualaca, da se otrgnu od zaborava, ovo je pravi nemar, nevjerovatno :(

http://bosnawi.ba/en/biografija/biografija-osobna-karta
Sada je vec rahmetli :(

a zanima jel tacno da je bila druga zena Alije Izetbegovica? serijatski se vjencali tokom rata ,jel to tacno ili ne? zena ima jednog sina ali ne pise nista o muzu
a evo tacno:
“Nikad nisam osuđivao Aliju zbog njegovog brakolomstva. Mislim da je sa šerijatskog stanovišta postupio korektno. Bilo je to vrlo hrabro od njega da se vjenčao šerijatski sa Melikom. Valjda mu je kum bio Omer Behmen, a vjenčanje se odvijalo negdje u Visokom. Vjenčao ga je Šaćir Ćerimagić, čuveni sarajevski ljekar, koji je također živio u braku sa dvije supruge.
User avatar
Woody
Posts: 1690
Joined: 17/12/2003 00:00
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#11 Re: Pogrom bošnjačkih intelektualaca, knjiž. i sl. u XX . vijeku

Post by Woody »

Da citiram "narodnog pjesnika":

"Druže Tito, nešta bi' te pit'o...
Da l' se smije imat' žene dvije?"
"Smije sedam, al' ako si vrijedan..."

:lol: :lol: :lol:
moke_31
Posts: 1879
Joined: 18/05/2011 14:54

#12 Re: Pogrom bošnjačkih intelektualaca, knjiž. i sl. u XX . vijeku

Post by moke_31 »

sadie_forever wrote:
sadie_forever wrote:
moke_31 wrote:Još jedna Bošnjakinja veoma teške sudbine kojoj je komunistički režim nanio neizmjerno zlo i kojoj se, kao i njenom intelektualnom stvaralaštvu veoma malo zna, nažalost veoma malo zna, rahmetli MELIKA SALIHBEG BOSNAWI.

Nije mi jasno zašto niko ne radi na rehabilitaciji stvaralaštva ovakvih slučajeva bošnjačkih intelektualaca, da se otrgnu od zaborava, ovo je pravi nemar, nevjerovatno :(

http://bosnawi.ba/en/biografija/biografija-osobna-karta
Sada je vec rahmetli :(

a zanima jel tacno da je bila druga zena Alije Izetbegovica? serijatski se vjencali tokom rata ,jel to tacno ili ne? zena ima jednog sina ali ne pise nista o muzu
a evo tacno:
“Nikad nisam osuđivao Aliju zbog njegovog brakolomstva. Mislim da je sa šerijatskog stanovišta postupio korektno. Bilo je to vrlo hrabro od njega da se vjenčao šerijatski sa Melikom. Valjda mu je kum bio Omer Behmen, a vjenčanje se odvijalo negdje u Visokom. Vjenčao ga je Šaćir Ćerimagić, čuveni sarajevski ljekar, koji je također živio u braku sa dvije supruge.
Čuo sam i ja za to ali nisam bio siguran je li istina ili ne. Evo u ovom članku ispod se pominje i četvrta žena :D

https://mobile.nytimes.com/2003/10/20/w ... ri-zene-/1
User avatar
It_is_a_Leclerc
Posts: 19223
Joined: 23/05/2012 23:51
Location: Osmatračnica

#13 Re: Pogrom bošnjačkih intelektualaca, knjiž. i sl. u XX . vijeku

Post by It_is_a_Leclerc »

Zija Dizdarević

U proljeće 1942. uhapšen je u Sarajevu, dan prije odlaska u partizane, odveden u zloglasni ustaški logor Jasenovac i odmah ubijen.
Broje li se i ovi intelektualci koje ubiše Busuladžićevi gospodari, ili samo ovi drugi što su spavali na šahtovima za vrijeme "srboslavije" :roll:

#SFSN
User avatar
R A V E N
Posts: 640
Joined: 05/06/2008 01:21

#14 Re: Pogrom bošnjačkih intelektualaca, knjiž. i sl. u XX . vijeku

Post by R A V E N »

Pa nisu bili neredi gje su oni napadani i gdje im je pljačkana i uništavana imovina. :shock:
moke_31
Posts: 1879
Joined: 18/05/2011 14:54

#15 Re: Pogrom bošnjačkih intelektualaca, knjiž. i sl. u XX . vijeku

Post by moke_31 »

It_is_a_Leclerc wrote:
Zija Dizdarević

U proljeće 1942. uhapšen je u Sarajevu, dan prije odlaska u partizane, odveden u zloglasni ustaški logor Jasenovac i odmah ubijen.
Broje li se i ovi intelektualci koje ubiše Busuladžićevi gospodari, ili samo ovi drugi što su spavali na šahtovima za vrijeme "srboslavije" :roll:

#SFSN
Naravno da se broje, u čemu je problem? :-)
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40709
Joined: 29/06/2011 23:39

#16 Re: Pogrom bošnjačkih intelektualaca, knjiž. i sl. u XX . vijeku

Post by dječak sa šibicama »

sadie_forever wrote:
sadie_forever wrote:
moke_31 wrote:Još jedna Bošnjakinja veoma teške sudbine kojoj je komunistički režim nanio neizmjerno zlo i kojoj se, kao i njenom intelektualnom stvaralaštvu veoma malo zna, nažalost veoma malo zna, rahmetli MELIKA SALIHBEG BOSNAWI.

Nije mi jasno zašto niko ne radi na rehabilitaciji stvaralaštva ovakvih slučajeva bošnjačkih intelektualaca, da se otrgnu od zaborava, ovo je pravi nemar, nevjerovatno :(

http://bosnawi.ba/en/biografija/biografija-osobna-karta
Sada je vec rahmetli :(

a zanima jel tacno da je bila druga zena Alije Izetbegovica? serijatski se vjencali tokom rata ,jel to tacno ili ne? zena ima jednog sina ali ne pise nista o muzu
a evo tacno:
“Nikad nisam osuđivao Aliju zbog njegovog brakolomstva. Mislim da je sa šerijatskog stanovišta postupio korektno. Bilo je to vrlo hrabro od njega da se vjenčao šerijatski sa Melikom. Valjda mu je kum bio Omer Behmen, a vjenčanje se odvijalo negdje u Visokom. Vjenčao ga je Šaćir Ćerimagić, čuveni sarajevski ljekar, koji je također živio u braku sa dvije supruge.
Nista novo ni cudno za mladomuslimansku kliku, Omerov brat Salih Behmen je imao drugu zenu ali nevjencanu, ja sam tu zenu poznavao i bila je jako dobra zenica. Simpaticna, dobra.

Nije je vjencao, bar se tako pricalo, jer mu porodica nije dopustala posto su Behmeni kofol begovska familija a ova zenica je bila "obicna zena". Sa njom ima dvoje djece, oboje se skolovali i studirali u Teheranu za vrijeme i nakon rata, i tako dalje.
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#17 Re: Pogrom bošnjačkih intelektualaca, knjiž. i sl. u XX . vijeku

Post by stakasa »

Okle njih u begovima, jedino ako nema vise loza mimo ove mostarske
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#18 Re: Pogrom bošnjačkih intelektualaca, knjiž. i sl. u XX . vijeku

Post by sadie_forever »

dječak sa šibicama wrote: Nista novo ni cudno za mladomuslimansku kliku, Omerov brat Salih Behmen je imao drugu zenu ali nevjencanu, ja sam tu zenu poznavao i bila je jako dobra zenica. Simpaticna, dobra.

Nije je vjencao, bar se tako pricalo, jer mu porodica nije dopustala posto su Behmeni kofol begovska familija a ova zenica je bila "obicna zena". Sa njom ima dvoje djece, oboje se skolovali i studirali u Teheranu za vrijeme i nakon rata, i tako dalje.
Bolje je meni to nego skriveni kurvaluk,svalerancija koja je jako popularna.Eto i taj ljekar,otvoreno je imao 2 zene..kome se ne svidja ima opcija razvod.bolje nego da me pred svrsen cin dovede,da saznam kako se vuca s nekom zenom,kako je nekoj i dijete napravio(a ima toga koliko hoces).

Ako cemo biti realni islam je rijesio taj problem,.covjek hoce jos jednu zenu?mora pitati drugu da je nabavi :D
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#19 Re: Pogrom bošnjačkih intelektualaca, knjiž. i sl. u XX . vijeku

Post by seln »

sadie_forever wrote:
Ako cemo biti realni islam je rijesio taj problem,.covjek hoce jos jednu zenu?mora pitati drugu da je nabavi :D
Ma ja, ba... ukoliko islamsko ucenje ne odgovara realnosti, utoliko gore po realnost.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45462
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#20 Re: Pogrom bošnjačkih intelektualaca, knjiž. i sl. u XX . vijeku

Post by Chmoljo »

mene najviše brine to što je Alija, izgleda, imao, tj. ima još jednog sina...

još jedan Bakir,

još jedna Sebija...

Allahu, spasi nas...
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#21 Re: Pogrom bošnjačkih intelektualaca, knjiž. i sl. u XX . vijeku

Post by stakasa »

Chmoljo wrote:mene najviše brine to što je Alija, izgleda, imao, tj. ima još jednog sina...

još jedan Bakir,

još jedna Sebija...

Allahu, spasi nas...
:D
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#22 Re: Pogrom bošnjačkih intelektualaca, knjiž. i sl. u XX . vijeku

Post by JThomas »

seln wrote:
sadie_forever wrote:
Ako cemo biti realni islam je rijesio taj problem,.covjek hoce jos jednu zenu?mora pitati drugu da je nabavi :D
Ma ja, ba... ukoliko islamsko ucenje ne odgovara realnosti, utoliko gore po realnost.
ako ti alkohol smeta poslu batali posao... :lol:
User avatar
asurbanipal
Posts: 6702
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#23 Re: Pogrom bošnjačkih intelektualaca, knjiž. i sl. u XX . vijeku

Post by asurbanipal »

dječak sa šibicama wrote:
Nista novo ni cudno za mladomuslimansku kliku, Omerov brat Salih Behmen je imao drugu zenu ali nevjencanu, ja sam tu zenu poznavao i bila je jako dobra zenica. Simpaticna, dobra.

Nije je vjencao, bar se tako pricalo, jer mu porodica nije dopustala posto su Behmeni kofol begovska familija a ova zenica je bila "obicna zena". Sa njom ima dvoje djece, oboje se skolovali i studirali u Teheranu za vrijeme i nakon rata, i tako dalje.

Rahmetli Salih je bio miran i tih čovjek, sušta suprotnost Omeru. Dolazio je kod mojih krajem 1980-ih za kurban bajram. Sjećam se dobro, iako sam bio tada mali, da je ljeto bilo. Pričao je nešto o islamu i nauci i jeo šape. Uglavnom, radio kao nastavnik matematike u Rodoču. Poslije izlaska iz zatvora teško da je mogao opet raditi zbog stigme. Preselio na ahiret u jesen 1990. godine.
Sunca Sin
Posts: 110
Joined: 07/05/2011 09:17
Location: Psi nam se dive, svinje nas smatraju jednakim, a mačke nas preziru.

#24 Re: Pogrom bošnjačkih intelektualaca, knjiž. i sl. u XX . vijeku

Post by Sunca Sin »

asurbanipal wrote:

Rahmetli Salih je bio miran i tih čovjek, sušta suprotnost Omeru. Dolazio je kod mojih krajem 1980-ih za kurban bajram. Sjećam se dobro, iako sam bio tada mali, da je ljeto bilo. Pričao je nešto o islamu i nauci i jeo šape. Uglavnom, radio kao nastavnik matematike u Rodoču. Poslije izlaska iz zatvora teško da je mogao opet raditi zbog stigme. Preselio na ahiret u jesen 1990. godine.
Nije salih bio nastavnik matematike već omer behmen u osnovnoj školi franjo kluz u rodoču, poznat po gađanju učenika kredama i cipelom sa svoje katedre onako s noge je znao pogodit u glavu, rijetko bi promašio.
User avatar
asurbanipal
Posts: 6702
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#25 Re: Pogrom bošnjačkih intelektualaca, knjiž. i sl. u XX . vijeku

Post by asurbanipal »

Sunca Sin wrote:
asurbanipal wrote:

Rahmetli Salih je bio miran i tih čovjek, sušta suprotnost Omeru. Dolazio je kod mojih krajem 1980-ih za kurban bajram. Sjećam se dobro, iako sam bio tada mali, da je ljeto bilo. Pričao je nešto o islamu i nauci i jeo šape. Uglavnom, radio kao nastavnik matematike u Rodoču. Poslije izlaska iz zatvora teško da je mogao opet raditi zbog stigme. Preselio na ahiret u jesen 1990. godine.
Nije salih bio nastavnik matematike već omer behmen u osnovnoj školi franjo kluz u rodoču, poznat po gađanju učenika kredama i cipelom sa svoje katedre onako s noge je znao pogodit u glavu, rijetko bi promašio.

Sasvim sam siguran da je Salih bio nastavnik matematike i fizike, dok je Omer završio šumarski i građevinski fakultet, i radio je poslove oko građevinarstva.

Dolazio je kod nas i prije procesa, a i kada je izašao iz zatvora par puta. Živio je u sokaku kod Lučkog mosta. Uglavnom, ono što sam mogao vidjeti na njemu, a i što mi je otac pričao, bio je miran čovjek, nije imao radikalne stavove.
Last edited by asurbanipal on 24/08/2017 09:45, edited 1 time in total.
Post Reply