Pobuna zbog buke motora

Podforum za motocikliste...
Post Reply
TouringBiker
Posts: 1271
Joined: 03/04/2013 21:52
Grijem se na: Struju

#1 Pobuna zbog buke motora

Post by TouringBiker »

U zapadnoj Europi javlja se prava pobuna lokalnog stanovništva protiv nesnosne buke koju prouzrokuju motocikli sa "ilegalnim" auspusima, onim koji nisu odobreni za otvorenu cestu već samo trkaće stazi i onim "manipulisanim", s kojih je uklonjen "db-killer", ali i tjunirani auti. U Njemačkoj npr. već ima posebna stranica udruženja koje se bori protiv saobraćajne buke i gdje se mogu prijaviti lokacije gdje stanovništvo najviše trpi od maltretiranja bukom, a kao posljedica slijedi zabrana vožnje na mnogim cestama popularnim među motociklistima. Tako zbog par manijaka koji ne podnose da im motor zvuči "kako je od Boga dan" (tj kakav je izašao iz fabrike), trpimo i svi mi ostali...

Ovo je stranica udruženja:

http://www.motorradlaerm.de/

a i reportaže njemačke TV:



Last edited by TouringBiker on 09/07/2015 11:53, edited 1 time in total.
User avatar
braca
Posts: 854
Joined: 08/08/2005 14:56

#2 Re: Pobuna zbog buke motora

Post by braca »

Veci problem su motociklisti koji prave veliki broj udesa, koji tim udesima UGROZAVAJU sve oko sebe, a takav si ti, imas vise udesa nego ja preslusanih CD-ova, uz to motor ti je neuredan, nerispravan i zapusten, ti si stvarna opasnost na cesti.

Sto se tice bucnih motocikala iz kategorije brzih, turističkih i kategorije čopera, jasno je da bez obzira koje imas auspuhe, da ako nisi drkađija i ako doziras buku auspuha pravilnom i korektnom upotrebom akceleratora, nece te niko dirati, a ponajmanje policija, toga se sjecam jos ih davnog perioda kada sam ja vozao motore, a isto citam i po auto-moto forumima.

Mislim da su u gradu veci problem skuteri sa "odvrnutim" i šupljim auspusima, samim tima sto te motorcice voze klinci i adolescenti i pokusavaju prebucnim skuterima skrenuti paznju na sebe.

Naravno, ima i vozaca koji voze velike motore - brzanere, turističke ili čopere - koji imajmu šuplje auspuhe i koji žestokim dodavanjem gasa maltretiraju gradjane i u dubokim nocnim satima, ali pokusavam reci da nije do auspuha, nego do drkađija motociklista.
TouringBiker
Posts: 1271
Joined: 03/04/2013 21:52
Grijem se na: Struju

#3 Re: Pobuna zbog buke motora

Post by TouringBiker »

braca wrote:Veci problem su motociklisti koji prave veliki broj udesa, koji tim udesima UGROZAVAJU sve oko sebe, a takav si ti, imas vise udesa nego ja preslusanih CD-ova, uz to motor ti je neuredan, nerispravan i zapusten, ti si stvarna opasnost na cesti.

Sto se tice bucnih motocikala iz kategorije brzih, turističkih i kategorije čopera, jasno je da bez obzira koje imas auspuhe, da ako nisi drkađija i ako doziras buku auspuha pravilnom i korektnom upotrebom akceleratora, nece te niko dirati, a ponajmanje policija, toga se sjecam jos ih davnog perioda kada sam ja vozao motore, a isto citam i po auto-moto forumima.
Ni za jedan udes IKAD nisam sam snosio krivicu - po nalazima policije koja je vršila uviđaj, i uvijek sam naplatio štetu.

Motor je uvijek tehnički ispavan, ako bilo šta šteka, odmah ga vozim majstoru (a fala Bogu imam i dobre izvore dijelova), ako je ovo neuredno onda ne znam šta je uredno (slikano prije cca 1 mjesec):

Image

Kod nas, NA ŽALOST, policija nema mobilne mjerače zvuka niti se u saobraćajnu dozvolu upisuje kolika bi smjela biti najviše izmjerena buka određenog motora (ili auta) u dB ako vozi sa legalnim auspuhom i ako je sve ostalo tehnički ispravno. Vani se redovno organizuju mobilne policijske kontrole i, ustanove li da si prebučan, isključuju te iz saobraćaja dok motor ili skuter (ili auto) ne vratiš u "legalno" stanje.

Činjenica jeste da dosta cesta bude zatvoreno za motocikle vani zbog velikog broja nesreća - radi se o cestama kroz brdske krajeve, Alpe i sl., koje se vikendom pretvaraju u prava trkališta...

Ovdje spisak zatvorenih u Njemačkoj, zbog buke i/ili nesreća:

http://www.bvdm.de/sperrungen.html
Post Reply