Po(Mi)licjiski automobili

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
User avatar
ranger
Posts: 2641
Joined: 14/04/2008 14:58
Location: Po sumama i gorama nase zemlje ponosne

#1 Po(Mi)licjiski automobili

Post by ranger »

Evo naletih na jedan zanimljiv tekst jutros, i ono sto me ubode u oci je mercedes 190SL it 50tih godina.
Prvi put cujem da je Titina milicija imala mecku... Ocekivao bih nekog nabrijanog tristaca al mecku nikad :D pogotovo u 50tim..
http://autoklub.jutarnji hr/nasi-policijski-automobili-kroz-desetljeca--od-fijakera-do-audija-a6/1240222/?secId=72307&foto=7
(dodajte tacku izmedju jutarnji i hr)
esso_sa
Posts: 1667
Joined: 29/10/2005 16:20
Location: U 'Namu

#2 Re: Po(Mi)licjiski automobili

Post by esso_sa »

Kupili da probaju njega uhvatiti :-D

Image
User avatar
ranger
Posts: 2641
Joined: 14/04/2008 14:58
Location: Po sumama i gorama nase zemlje ponosne

#3 Re: Po(Mi)licjiski automobili

Post by ranger »

esso_sa wrote:Kupili da probaju njega uhvatiti :-D

Image
:D beogradski fantom :D
odlicno odlicno... nesto ko jugoslovenska uzbuna za kobru 11 eheheh
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#4 Re: Po(Mi)licjiski automobili

Post by O'zone »

milojicabrzi
Posts: 1725
Joined: 18/11/2009 12:43

#5 Re: Po(Mi)licjiski automobili

Post by milojicabrzi »

Nije to nista neobicno, razlicita su se vozila koristila za razlicite policijske namjene...

Nece koristiti stojadina koji se parkira na raskrsnici prilikom kontrole saobracaja, za pratnju stranih delegacija kad slete u Beograd, pa pravac Brijuni.

Svi MUP-ovi imaju manji broj vozila visoke klase, koja sluze za ove malo "svecanije" zadatke i posebne namjene.

MUP Srbije,npr. je prije 10-ak godina imao one BMW 5 i 7, sto se vide na snimku atentata na Djindjica, za pratnju visokih funkcionera...
User avatar
_mufljuz_
Posts: 4976
Joined: 12/04/2013 19:42

#6 Re: Po(Mi)licjiski automobili

Post by _mufljuz_ »

milojicabrzi wrote:Nije to nista neobicno, razlicita su se vozila koristila za razlicite policijske namjene...

Nece koristiti stojadina koji se parkira na raskrsnici prilikom kontrole saobracaja, za pratnju stranih delegacija kad slete u Beograd, pa pravac Brijuni.

Svi MUP-ovi imaju manji broj vozila visoke klase, koja sluze za ove malo "svecanije" zadatke i posebne namjene.

MUP Srbije,npr. je prije 10-ak godina imao one BMW 5 i 7, sto se vide na snimku atentata na Djindjica, za pratnju visokih funkcionera...

dobro im je posluzio....
User avatar
vješalica
Posts: 10114
Joined: 02/04/2010 19:12

#7 Re: Po(Mi)licjiski automobili

Post by vješalica »

Jel bio neki mega bijesan audi u beogradu policijski lovio ove trkace?
Negdje sam procitala ali ne mogu da nadjem....
User avatar
trambusek88
Posts: 4796
Joined: 03/10/2009 23:51

#8 Re: Po(Mi)licjiski automobili

Post by trambusek88 »

Ja se pravo iznenadio kad sam vidio da su se u nekim mjestima "Bube" zadržale do 90-tih
Nekidan naletih na ovu sliku iz Bugojna 1994 godine.
Image
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#9 Re: Po(Mi)licjiski automobili

Post by Bakir1 »

mercedes je zapljenjen od nekog lika sumljivog morala...
kao sto u istom tekstu pise da su skoro zapljenili i h2 koji koriste u "specijalnim" akcijama.
kod nase policije je bilo GMC S10 i blazera full size koliko hoces, ali uglavnom su ih koristili u specijalnoj policiji i u pratnjama, jos uvijek se moze vidjeti na piku pojedini auto iz te namjene...
http://www.pik.ba/artikal/14920207/gmc- ... -jeep-4x4/
milojicabrzi
Posts: 1725
Joined: 18/11/2009 12:43

#10 Re: Po(Mi)licjiski automobili

Post by milojicabrzi »

Bilo je u RS, poslije rata, jos uvijek Renaulta 4 policijskih, na prometnim kontrolama oko Mrkonjic Grada :)
User avatar
Industrialyzer
Posts: 4839
Joined: 11/06/2011 23:51

#11 Re: Po(Mi)licjiski automobili

Post by Industrialyzer »

Nasa policija ima i Prosche 924 :) Ali, ubjedljivo najzanimljivije je bilo kad sam, sticajem okolnosti bio u SAD (Texas) kad pored nas proleti policijski Viper 8-)
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#12 Re: Po(Mi)licjiski automobili

Post by goran16v »

Bakir1 wrote:mercedes je zapljenjen od nekog lika sumljivog morala...
kao sto u istom tekstu pise da su skoro zapljenili i h2 koji koriste u "specijalnim" akcijama.
kod nase policije je bilo GMC S10 i blazera full size koliko hoces, ali uglavnom su ih koristili u specijalnoj policiji i u pratnjama, jos uvijek se moze vidjeti na piku pojedini auto iz te namjene...
http://www.pik.ba/artikal/14920207/gmc- ... -jeep-4x4/
Bile su 2 ture amerikanaca i koristio ih je iskljucivo Odred za spec. namjene Bosna aka Vikicevi. Prva tura od 4 ili 5 Blazera S10 je nabavljena 1991. neposredno pred rat i svi su cijeli rat bili u sluzbi i prezivjeli. Sve je to kupljeno u Bosnaauto - Americaru u Radicevoj. U to vrijeme Chevrolet Beretta ili Corsica, pa i Pontiac Tran Sport nisu uopste bili rijetkost po Sa, cak se zadecio i Jedan Buick Park Avenue koji je za Alinije potrebe izmjesten u pazaric. Druga tura je dosla negdje 1995. Ako se dobro sjecam 2 GMC Suburbana, 2 GMC Yukona 2 vrata (u jednom su Cutuk u E. Ganic imali udes kod Capljine 95), mislim 1 x GMC Yukon sa 4 vrata, 1 x GMC Vendura, 4 - 5 x GMC Jimmy od kojih je jedan jos uvijek u sluzbi MUP-a KS. Svi osim Jimmya su bili met. tamno zeleni, jedino su oni bili met. svijetlo zeleni.
Inace u mojoj evidenciji "egzoticnih" policijski auta u blizoj okolini sy, mimo pomenutog Porsceha 944 (ne 924) bili tamno zelena Opel Omega A sa kamerom, met. sivi BMW E36, Mazda 323 za am. trziste sa crvenom kozom, BMW E21 (gdje li je taj zavrsio?!), u Ostroscu (Konjic) sam se godnu - dvije poslije rata valjao od sege svaki put kad bih prosao pored pilicijskog R-4. U PU Konjic jos uvijek koriste Mitshu L200 Pick upa i Nissana patroal Y60. U Ljubuskom sam prije 5-6 god vodio plavo-bijelog policijskog BMW-a 7-icu E32. MUP KS je koristio cak i R-Kangoo za krim tehniku, u SJB I. Sarajevo za iste svrhe koriste Kia Pregio, a glavesine MUP-a KS se voze u Ssang Yong Rextonu.

Evo i od mene par nostalginih:
COKUP Vraca Golf MK1 i Jetta Mk1 (U pozadini se vidi i sluzbena Argenta)

Image

M - 106 bi trebao biti nekadasnji CSB Sarajevo
Image

Image
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#13 Re: Po(Mi)licjiski automobili

Post by Bakir1 »

Cudo si zaboravio na defendere kojih je bilo dosta ona odvratna neka nedefinisana boja...
Puno vise je bilo s10 blazera malo je to sto si nabrojao, ja sam imao jednog u gladnom polju ima ih u livadi deset barem i jos po piku toliko.
Istini za volju svi su izasli iz rata sa vrlo malo km jer nije bilo benzina pa su se mobilizirali dizeli kako za vojne tako i policijske svrhe.
Tu i tamo za vece cinove u policiji je bio i poneki 131 a znam da su se u pojedinim garazama sarajevskih pu zahvaljujuci sluhu ljudi koji vode racuna o voznom parku zadrzao i poneki njemacki automobil ponajprije zbog cinjenice da su svi ostali istruhli radi nebrige a ovi skupi cuvani kao stela komandirima.
Ima i jedan broj auta koji nemaju majku i oca pa trunu po parkinzima i garazama.
User avatar
zateznistub
Posts: 15515
Joined: 29/07/2010 13:55
Location: Down Under

#14 Re: Po(Mi)licjiski automobili

Post by zateznistub »

User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#15 Re: Po(Mi)licjiski automobili

Post by Bakir1 »

Da zaboravih reci poslije smrti druga jedan dio w116 je zavrsio u miliciji svi su bili crni i svi su bili 280se
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#16 Re: Po(Mi)licjiski automobili

Post by goran16v »

Bakir1 wrote:Cudo si zaboravio na defendere kojih je bilo dosta ona odvratna neka nedefinisana boja...
Puno vise je bilo s10 blazera malo je to sto si nabrojao, ja sam imao jednog u gladnom polju ima ih u livadi deset barem i jos po piku toliko.
Istini za volju svi su izasli iz rata sa vrlo malo km jer nije bilo benzina pa su se mobilizirali dizeli kako za vojne tako i policijske svrhe.
Tu i tamo za vece cinove u policiji je bio i poneki 131 a znam da su se u pojedinim garazama sarajevskih pu zahvaljujuci sluhu ljudi koji vode racuna o voznom parku zadrzao i poneki njemacki automobil ponajprije zbog cinjenice da su svi ostali istruhli radi nebrige a ovi skupi cuvani kao stela komandirima.
Ima i jedan broj auta koji nemaju majku i oca pa trunu po parkinzima i garazama.
Nisam ih zaboraviom to je bilo standarno vozilo Milicije i golublje sivi Landrasi su bili debelo pred penziju uoci rata, bilo je jedan plavo-bijeli sanitet izvucen s Krtelja.
Ja sam nabrojao samo one Blazere u Sarajevu, doduse i Jimmy je Blazer, a gro Blazera su ex USAID-ovi.
Prije 30 god RSUP BiH je imao plavog Volva 244.
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#17 Re: Po(Mi)licjiski automobili

Post by Bakir1 »

E ti ali nisu se tako rano povukli iz sluzbe mozda u Sarajevu.
Ko se ne sjeca z101 iz doboja do 99 ili istog sa jahorine sa selotejpom dok su kod nas harali golfovi 3 sa naljepnicom PAD
User avatar
trambusek88
Posts: 4796
Joined: 03/10/2009 23:51

#18 Re: Po(Mi)licjiski automobili

Post by trambusek88 »

Bakir1 wrote:E ti ali nisu se tako rano povukli iz sluzbe mozda u Sarajevu.
Ko se ne sjeca z101 iz doboja do 99 ili istog sa jahorine sa selotejpom dok su kod nas harali golfovi 3 sa naljepnicom PAD
Bgm kod nas su 99 pored trojki već uveliko harale i četvorke. Nabavljene su nedugo nakon što je G4 izašao i prve registracije su im bile s ljiljanima.
User avatar
johntra
Posts: 11800
Joined: 11/04/2004 02:17
Location: Palma de Hrasno

#19 Re: Po(Mi)licjiski automobili

Post by johntra »

goran16v wrote:
Bile su 2 ture amerikanaca i koristio ih je iskljucivo Odred za spec. namjene Bosna aka Vikicevi. Prva tura od 4 ili 5 Blazera S10 je nabavljena 1991. neposredno pred rat i svi su cijeli rat bili u sluzbi i prezivjeli. Sve je to kupljeno u Bosnaauto - Americaru u Radicevoj. U to vrijeme Chevrolet Beretta ili Corsica, pa i Pontiac Tran Sport nisu uopste bili rijetkost po Sa, cak se zadecio i Jedan Buick Park Avenue koji je za Alinije potrebe izmjesten u pazaric. Druga tura je dosla negdje 1995. Ako se dobro sjecam 2 GMC Suburbana, 2 GMC Yukona 2 vrata (u jednom su Cutuk u E. Ganic imali udes kod Capljine 95), mislim 1 x GMC Yukon sa 4 vrata, 1 x GMC Vendura, 4 - 5 x GMC Jimmy od kojih je jedan jos uvijek u sluzbi MUP-a KS. Svi osim Jimmya su bili met. tamno zeleni, jedino su oni bili met. svijetlo zeleni.
Inace u mojoj evidenciji "egzoticnih" policijski auta u blizoj okolini sy, mimo pomenutog Porsceha 944 (ne 924) bili tamno zelena Opel Omega A sa kamerom, met. sivi BMW E36, Mazda 323 za am. trziste sa crvenom kozom, BMW E21 (gdje li je taj zavrsio?!), u Ostroscu (Konjic) sam se godnu - dvije poslije rata valjao od sege svaki put kad bih prosao pored pilicijskog R-4. U PU Konjic jos uvijek koriste Mitshu L200 Pick upa i Nissana patroal Y60. U Ljubuskom sam prije 5-6 god vodio plavo-bijelog policijskog BMW-a 7-icu E32. MUP KS je koristio cak i R-Kangoo za krim tehniku, u SJB I. Sarajevo za iste svrhe koriste Kia Pregio, a glavesine MUP-a KS se voze u Ssang Yong Rextonu.
Omega je i danas u životu, zadnja poznata lokacija vlasnika autopraonica ispred Unisa u Velešićima...lik tamo radi, pričao mi je provale sa tim autom, kako ga raja zaustavlja i govore mu koliko im je ta Omega para uzela.... :D

KIA Pregio za MUP KS je bila donacija policijama u FBIH i RS, dok Rexton koriste pripadnici interventnih jedinica za patrole, većinom PU Novi grad i nije samo za glavešine....nedavno je PU Centar od Općine Centar dobio RAV4 novi ko donaciju, ali izgeda da nije uniformisan još, nego je civilna verzija...

MUP TK, tačnije PU u Tuzli koriste Renault modele, imaju jedan Clio 3 i Megane Sedane isto...pored toga imaju i dvije ili tri Fieste...MUP ZDK i još neki kanton imaju nove Defendere kao vozila za interventne jedinice...inače S10 Blazeri se vide na onim snimcima pred rat, na dan kad su ubijeni Olga Sučić i Suada Dilberović...
User avatar
johntra
Posts: 11800
Joined: 11/04/2004 02:17
Location: Palma de Hrasno

#20 Re: Po(Mi)licjiski automobili

Post by johntra »

ovaj lik ima tri komada? ovo je vjerovatno kupio preko aukcije u FMUP...
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#21 Re: Po(Mi)licjiski automobili

Post by Bakir1 »

2 u vise oglasa, pogledati zavrsene pun je amerikanaca
User avatar
johntra
Posts: 11800
Joined: 11/04/2004 02:17
Location: Palma de Hrasno

#22 Re: Po(Mi)licjiski automobili

Post by johntra »

Na slikama u ovom oglasu su tri komada...tu je i jedan Yukon....doduše, ovaj je već prodat, sad vidjeh u završenim...
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#23 Re: Po(Mi)licjiski automobili

Post by goran16v »

zateznistub wrote:interesantan članak!

Na ovom linku su autenticni samo jedan fico, Mini Morrisi Prometne Milicije u ZG i sekvenca filma sa Z-101, sve ostalo su replike ili obnovljeni modeli, pa caki BMW sa Ljubom Moljcem.
Evo dvije replike od mene koje smo pravili za potrebe filma.

530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#24 Re: Po(Mi)licjiski automobili

Post by 530i »

trambusek88 wrote:
Bakir1 wrote:E ti ali nisu se tako rano povukli iz sluzbe mozda u Sarajevu.
Ko se ne sjeca z101 iz doboja do 99 ili istog sa jahorine sa selotejpom dok su kod nas harali golfovi 3 sa naljepnicom PAD
Bgm kod nas su 99 pored trojki već uveliko harale i četvorke. Nabavljene su nedugo nakon što je G4 izašao i prve registracije su im bile s ljiljanima.
Ja se nešto ne sjećam četvorki a da su imale tablice sa ljiljanima...
Bilo je prije rata i 101 Skala serije u miliciji, nisu baš sve golfovi bili, ali valjda ni te nabavke nisu bile unificirane ni tada....
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#25 Re: Po(Mi)licjiski automobili

Post by goran16v »

99 nisu morali imati ljiljane, nove tablice su krenule vec 98!
Post Reply