PLEX 4K stream buffering

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
User avatar
arnes_king
Posts: 7655
Joined: 01/03/2011 00:43
Location: Bosna

#1 PLEX 4K stream buffering

Post by arnes_king »

Pozdrav raja,

Nastimao sam Plex aplikaciju da server bude na racunaru a klijent na samsung smart TV. Do sada je radilo sve bez problema sa FHD filmovima i jednim 4K film koji zauzima 15GB.

Sinoc sam pokrenuo drugi 4K HDR film od 45GB i tu je poceo problem. Ide film kratko i onda buffering, i sve tako. Mislio sam da bar mogu pauzirati pa dok on loada dovoljno da ide ali kada pauziram nista se ne desava nego tek kad pustim ponovo tek tad krene buffering.

Internet brzina mi je 50 Mbit/s i mislio sam prvo da je radi toga sto sam TV povezao bezicno, ali i sa kablom je isto. Mislim da je ovo i vise nego dovoljna brzina za lokalni stream.

Da li neko ima iskustva i zna u cemu bi mogao biti problem? Moze li biti do procesora na kompu da je preslab za streamovanje?

AMD Phenom ii2 x4 B60 @3.3GHz (3 jezgre aktivne), sa 8GB RAM memorije i AMD Radeon HD 5670.

Znam da je komp bezveze ali me do sad u svemu sluzio.
User avatar
Benq
Moderator
Posts: 10187
Joined: 16/11/2009 18:00
Location: Sarajevo

#2 Re: PLEX 4K stream buffering

Post by Benq »

Brzina interneta ne igra nikakvu ulogu s obzirom da se to sve desava u lokalnoj mrezi, te je potreban samo router, wifi ili lan kako bi svi uredjaji dobili lokalne IP adrese i tako se umrezili.

Problem koji ti imas, imao sam i ja, samo sto je server bio Serviio, sa HD/FHD kanalima takodje nemam nikakvih problema ni na tv-u, ni na box-u. Koliko sam ja uspio shvatit, problem je sa 4K filmovima koji zahtjevaju veci bandwidth (16MB/s i vise). Svaki smart TV ima ugradjenu mreznu karticu koja ima brzinu do 100Mb, to je 12MB/s, a kad pokrenes film koji zahtijeva vise od toga, javi se buffering, pa pusti film nekoliko sekundi pa opet buffer... To se nista ne desava kad se isti taj sadrzaj pusti direktno preko externog hdd-a na tv, nego ide sve kako treba.
User avatar
aditon
Posts: 4498
Joined: 09/11/2015 19:40
Location: Somewhere in between

#3 Re: PLEX 4K stream buffering

Post by aditon »

ja koristim serviio i sve radi kako treba, pa možda da probaš s serviiom? Ali ako ti je mrežna u tv limitirana, onda ti ni serviio neće pomoći
User avatar
arnes_king
Posts: 7655
Joined: 01/03/2011 00:43
Location: Bosna

#4 Re: PLEX 4K stream buffering

Post by arnes_king »

aditon wrote:ja koristim serviio i sve radi kako treba, pa možda da probaš s serviiom? Ali ako ti je mrežna u tv limitirana, onda ti ni serviio neće pomoći
Hvala svima na odgovorima, evo ovamo na plex forumu pisu da zavisi od jacine procesora jer na serveru se radi transkoding... Pokusat cu "procackati" neke stvari koje sam vidio da bi mogle pomoci pa da vidim hoce li biti razlike.

Prvo cu probati pogasiti sve ostalo na PC kada zelim streamovati da "rasteretim" procesor.
User avatar
Benq
Moderator
Posts: 10187
Joined: 16/11/2009 18:00
Location: Sarajevo

#5 Re: PLEX 4K stream buffering

Post by Benq »

arnes_king wrote: Hvala svima na odgovorima, evo ovamo na plex forumu pisu da zavisi od jacine procesora jer na serveru se radi transkoding... Pokusat cu "procackati" neke stvari koje sam vidio da bi mogle pomoci pa da vidim hoce li biti razlike.
I u Serviio ima opcija za Transcoding, bila ona ukljucena ili iskljucena, ishod je isti, buffering.. Kao sto mozes vidjeti na slici, i ja sam iskljucio transcoding ali kao da nisam.

Image
User avatar
REDDEVILS
Posts: 4418
Joined: 21/02/2011 12:56

#6 Re: PLEX 4K stream buffering

Post by REDDEVILS »

Za Plex server presudan je upload i trebace ti 25 Mbps za 4K streming, i ja sam probao plex ali kad sam vidio da treba za 4K vise od 10 Mbps upload to sam odma batalio jer se svakih 10 sekundi javljao buffering :)
User avatar
arnes_king
Posts: 7655
Joined: 01/03/2011 00:43
Location: Bosna

#7 Re: PLEX 4K stream buffering

Post by arnes_king »

REDDEVILS wrote:Za Plex server presudan je upload i trebace ti 25 Mbps za 4K streming, i ja sam probao plex ali kad sam vidio da treba za 4K vise od 10 Mbps upload to sam odma batalio jer se svakih 10 sekundi javljao buffering :)
Ja uploada imam 2-3 Mbit/s, a 4K film manje velicine (15GB) je radio sasvim normalno, ali ovaj od 45GB sigurno ima veci bitrate pa zeza.

Pa sta sada ti koristis, ima li neka alternativa da je bolja?
User avatar
arnes_king
Posts: 7655
Joined: 01/03/2011 00:43
Location: Bosna

#8 Re: PLEX 4K stream buffering

Post by arnes_king »

Evo da napomenem da sam ustimao da nema vise bufferinga. Izgleda da je vise stvari zajedno igralo ulogu.

Tek mi je naumpalo da mi je sinoc u pozadini i vuze radio upload a i browseri su bili otvoreni koji dodatno terete CPU cak i kada se ne koriste.

Sada sam sve to pogasio i vec je bilo bolje, ali se opet javljao povremeno buffering, sve dok nisam u postavkama plex playera promijenio audio sa TrueHD 7.1 na AC3 5.1. Nakon toga sam testirao i nije se vise javljao buffering.

Vidjet cu tek veceras kada cijeli film budem gledao hoce li biti ok, ali hajde povremeno i da se pojavi nije strasno ali kao sinoc da je svakih 5 sekundi buffering to vec ne ide.
User avatar
Altsa
Posts: 7334
Joined: 19/03/2004 18:31

#9 Re: PLEX 4K stream buffering

Post by Altsa »

Nakon sto sam procitao tvoj post ovo me zanima ali nemam pojma nista o ovome. Ako nije problem mozes li malo po naski da objasnis o cemu se radi. Imam smart Tv 4K.
hvala
Last edited by Altsa on 10/12/2018 11:28, edited 1 time in total.
visocicaguy
Posts: 1258
Joined: 27/10/2002 00:00
Contact:

#10 Re: PLEX 4K stream buffering

Post by visocicaguy »

45 GB, pretpostavimo da je film 150 minuta dug, to je po sekundi oko 5 MB/s, odnosno 5*8 = 40 Mbit/s. Mreza tu moze imati ulogu (LAN), zavisi kakva je, kao i brzina citanja sa diska... je li SSD?
User avatar
REDDEVILS
Posts: 4418
Joined: 21/02/2011 12:56

#11 Re: PLEX 4K stream buffering

Post by REDDEVILS »

arnes_king wrote:
REDDEVILS wrote:Za Plex server presudan je upload i trebace ti 25 Mbps za 4K streming, i ja sam probao plex ali kad sam vidio da treba za 4K vise od 10 Mbps upload to sam odma batalio jer se svakih 10 sekundi javljao buffering :)
Ja uploada imam 2-3 Mbit/s, a 4K film manje velicine (15GB) je radio sasvim normalno, ali ovaj od 45GB sigurno ima veci bitrate pa zeza.

Pa sta sada ti koristis, ima li neka alternativa da je bolja?
Ja sam plex probao i odustao a za mene druge alternative nema, jednostavnije mi je skinuti film od 70+ Giga nego se patiti sa bufferingom a sad koristim Amazon Prime tu ima dosta 4K HDR Dolby Vision :)
PS
Probaj Serviio :thumbup:
A ako mislis da je do procesora nije evo moje specifikacije kompa pa ima buffering na PLEXU

Asus MAXIMUS VIII HERO ATX LGA1151 Motherboard
Intel® Core™ i7-6700K Processor 8M Cache, up to 4.20 GHz
Kraken X61 PC Gaming Water Cooler
VENGEANCE® LED 16GB (2 x 8 GB) DDR4 DRAM 3000MHz C15 Memory Kit - Red LED
ASUS GeForce GTX 1060 6GB ROG STRIX OC Edition
Kingston HyperX Savage 240GB SSD
HXi Series HX750i High-Performance ATX Power Supply — 750 Watt 80 Plus® Platinum Certified PSU
NZXT Noctis 450 Black and Red - PC Gaming Case
ASUS ROG Claymore Core
ASUS ROG Gladius II
ASUS ROG Sheath Gaming Mouse Pad
Xbox One S Wireless Controller 2 X
User avatar
arnes_king
Posts: 7655
Joined: 01/03/2011 00:43
Location: Bosna

#12 Re: PLEX 4K stream buffering

Post by arnes_king »

@REDDEVILS

Hvala, ali evo izgleda da sam rijesio problem. I ja imam te filmove skinute na HDD tako da streamam sa PC na TV. Isao bih i ja direktno na TV ali nemam externog diska trenutno, a i ovako je nagodnije.

Koristit cu sad, ako bude zezalo vidjet cu onda serviio ili da nabavim opet externi HDD.
User avatar
semirsar
Posts: 7547
Joined: 24/08/2008 22:53
Location: raj'voSa
Contact:

#13 Re: PLEX 4K stream buffering

Post by semirsar »

Konfa je kod mene neka c2d od prije deset godina sa asus6670hd grafom i 4gb memorije.
Plex mi je radio sa povremenim bufferingom fhd filmove, 4k nije mogo ni pod razno... serviio je bio puno bolji, ali... nije ni to, to. Tek kad sam na kodiju na tv u sekciji librrary napravio putanju prema hdd u racunaru sve je proferceralo. 4K uhd 2160p hdr10 flmovi od 50gb i vise nisu nikakav problem :thumbup:
User avatar
arnes_king
Posts: 7655
Joined: 01/03/2011 00:43
Location: Bosna

#14 Re: PLEX 4K stream buffering

Post by arnes_king »

semirsar wrote:Konfa je kod mene neka c2d od prije deset godina sa asus6670hd grafom i 4gb memorije.
Plex mi je radio sa povremenim bufferingom fhd filmove, 4k nije mogo ni pod razno... serviio je bio puno bolji, ali... nije ni to, to. Tek kad sam na kodiju na tv u sekciji librrary napravio putanju prema hdd u racunaru sve je proferceralo. 4K uhd 2160p hdr10 flmovi od 50gb i vise nisu nikakav problem :thumbup:
TV je sa Samsung Tizen OS a kako vidim da Kodi nije podrzan. Sad za sad mi radi kako treba, nadam se da ce i ostati tako, ako ne onda cu vidjet serviio.
User avatar
typeOnegative
Posts: 4857
Joined: 06/03/2013 00:31
Location: Winterfell

#15 Re: PLEX 4K stream buffering

Post by typeOnegative »

Pisao sam već o ovome na drugoj temi. Serviio to odrađuje odlično, a sve se postavi za dvije minute.bufferinga nema ama baš nikad, a često gledam 4K HDR naslove od 60 70 GB . SSto se protoka mrežne kartice u TV tiče , ako je 100 Mbitna to je više nego dovoljno jer jos nisam vidio naslov koji ima bandwidth preko 80Mbita.
Ako ima problem to može biti samo zbog routera jer ne može isporučiti dovoljan bandwidth lokalno , ako je imalo bolji router ne bi trebalo bit problema.
Transkodiranje nisam nikad koristio .
Post Reply