PlayStation 4 - all about

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
gilla
Posts: 463
Joined: 21/03/2008 13:53

#2201 Re: PlayStation 4 - all about

Post by gilla »

GVIP wrote:
Phobius wrote:Ipak sam večeras naručio PC konfiguraciju sa i3 Haswell procesorom i GTX750ti 2GB grafičkom kartom. Sve će me koštati 880 KM. Imam već 20tak igara na Steamu i napraviću konzolaško iskustvo uz pomoć Steam Big Picture moda i XBox 360 gamepada. Izabrao sam ploču i napajanje koje će mi ostaviti prostora za nadogradnju procesora i grafičke u budućnosti, tako da sam zadovoljan.

I PS4 je super stvar, ali kada bolje razmislim, ipak mi je preskupa.

Hvala svima na savjetima i trudu na pojašnjenjima.

Uživajte u igrama, to je najbitnije.

Pozz
Posto razmisljam o ps4 i citajuci temu naiđoh na ovo,pa ako se smije pitat jesi li pokajao sto si uzeo pc a ne ps4 ili je ipak dobra odluka bila
ps4 je 500 KM nov recimo kdo ovih dobavljača dok za te pare možeš low end pc. Smatram da bez minmalno 1500 KM ne treba razmisljati o gaming pcju ako hoces da si miran u buducnosti barem nekoliko godina i sa pristojnim performansima. Ganjanje nekih jeftinijih pc konfi je prema mom misljenju glupost. To znam jer za 20 godina sam i sam svasta prosao. Bolje ustedi kako treba i kupi da vrijedi.
U startu si u zaostatku, odmah racunas neke buduce nadogradnje, odmah namjestas neke postavke da se vrti ok, a o problemima koj ite mogu zadesiti da ne govorim. Igra ti danas radi, sutra ne, zbog neke aplikacije, drivera i sl.

Znaci ako imas vise nego dosta vremena za rjesavanje raznih problema koji ce te zadesiti a da zelis najbolje moguce performanse, pc. I ako imas dovoljno para da ulozis. Ako zelis da ne ramisljas hoce li ti i kako raditi igra, konzola. Ja vise nemam vremena googlati 2 sata i rjesavati probleme, preferiram konzolu. Kada odvojim sat, dva za igru, hocu da sve radi odmah, obaveze ubijaju.
Opet zavisi kakve igre volis, i sl.
gilla
Posts: 463
Joined: 21/03/2008 13:53

#2202 Re: PlayStation 4 - all about

Post by gilla »

Pandakonda wrote:I ja sam se dvoumio da li da nadogradim PC ili da uzmem PS4 i presudilo je to što PS4 ima dosta ekskluzivnih igrica koje se mogu samo preko njega igrati dok PC može uvijek proći na low settings + sve igrice za xbox one su svakako dostupne za PC zbog cross playa.
dinao wrote:Ja kupujem one kartice s kreditom pa tako online kupujem igre. E sad, mozes napraviti hr account mada mnogi savjetuju Americki. U oba slucaja moras neku fake adresu upisati. Prednost je ako imas nekog ko takodjer kupuje pa napravite sharing, onda mozes dijeliti igre i cak ps plus pretplatu sa njim/njom.
Savjet, ako mozes uzmi model od 1 TB, meni je 500 GB malo.
Ma mene konkretno zanima PS Plus jer nažalost ne možeš igrati online ako ga nemaš. Znači ja samo trebam napravit account na američkom PSN i onda kupovati PS Plus kartice koje su namjenjene za Ameriku i sve će raditi ok ? I koja je prednost Američkog naspram Hrvatskog ?
Kupis ps+ na usa psnu i aktiviras kao primary.
Mozes online igrati i na svom racunu iz druge regije ( hrvatski npr.)
User avatar
Pandakonda
Posts: 4384
Joined: 22/10/2013 23:41
Location: Dragonstone

#2203 Re: PlayStation 4 - all about

Post by Pandakonda »

Još jedno pitanje, ja imam 4K TV ali koliko vidim PS4 slim ne podržava 4K, da li to znaci da će mi slika biti loše "rastegnuta" preko TV-a i da li bi mogao imati pad u performansu ?
User avatar
FasterThanLight
Posts: 187
Joined: 08/07/2016 23:54

#2204 Re: PlayStation 4 - all about

Post by FasterThanLight »

Pandakonda wrote:Još jedno pitanje, ja imam 4K TV ali koliko vidim PS4 slim ne podržava 4K, da li to znaci da će mi slika biti loše "rastegnuta" preko TV-a i da li bi mogao imati pad u performansu ?
umjesto 4 pixela imat ces 1 :D :D
User avatar
Pandakonda
Posts: 4384
Joined: 22/10/2013 23:41
Location: Dragonstone

#2205 Re: PlayStation 4 - all about

Post by Pandakonda »

FasterThanLight wrote:
Pandakonda wrote:Još jedno pitanje, ja imam 4K TV ali koliko vidim PS4 slim ne podržava 4K, da li to znaci da će mi slika biti loše "rastegnuta" preko TV-a i da li bi mogao imati pad u performansu ?
umjesto 4 pixela imat ces 1 :D :D
Iskreno tek mi je prije par dana to palo na pamet da bi mogao imati problem sa tim, valjda neće loše izgledat :D
User avatar
REDDEVILS
Posts: 4418
Joined: 21/02/2011 12:56

#2206 Re: PlayStation 4 - all about

Post by REDDEVILS »

Sancta Domenica BiH BBI Centar Sarajevo :izet: :bih:

http://www.sancta-domenica.ba/
User avatar
REDDEVILS
Posts: 4418
Joined: 21/02/2011 12:56

#2207 Re: PlayStation 4 - all about

Post by REDDEVILS »

Sancta Domenica BiH BBI Centar Sarajevo :izet: :bih:

http://www.sancta-domenica.ba/
User avatar
dinao
Posts: 971
Joined: 16/04/2010 19:16

#2208 Re: PlayStation 4 - all about

Post by dinao »

Ako je ko zainteresovan prodao bih Fifu 17,
i Call of Duty Infinite Warfare..
Ne bih mijenjao, necu vise kupovat igre na cd-u.
GVIP
Posts: 90
Joined: 01/03/2017 22:20

#2209 Re: PlayStation 4 - all about

Post by GVIP »

Sancta domenica ima finu ponudu,al opet su ovi na piku dosta jeftiniji
Mada im je ta ponuda za ps4 plus dva gampade za 620 KM odlicna
User avatar
FasterThanLight
Posts: 187
Joined: 08/07/2016 23:54

#2210 Re: PlayStation 4 - all about

Post by FasterThanLight »

REDDEVILS wrote:Sancta Domenica BiH BBI Centar Sarajevo :izet: :bih:

http://www.sancta-domenica.ba/
ovo je odlicna vijest
nadam se da cemo uskoro dobiti i psn
Phobius
Posts: 334
Joined: 09/05/2004 22:00

#2211 Re: PlayStation 4 - all about

Post by Phobius »

gilla wrote:
GVIP wrote:
Phobius wrote:Ipak sam večeras naručio PC konfiguraciju sa i3 Haswell procesorom i GTX750ti 2GB grafičkom kartom. Sve će me koštati 880 KM. Imam već 20tak igara na Steamu i napraviću konzolaško iskustvo uz pomoć Steam Big Picture moda i XBox 360 gamepada. Izabrao sam ploču i napajanje koje će mi ostaviti prostora za nadogradnju procesora i grafičke u budućnosti, tako da sam zadovoljan.

I PS4 je super stvar, ali kada bolje razmislim, ipak mi je preskupa.

Hvala svima na savjetima i trudu na pojašnjenjima.

Uživajte u igrama, to je najbitnije.

Pozz
Posto razmisljam o ps4 i citajuci temu naiđoh na ovo,pa ako se smije pitat jesi li pokajao sto si uzeo pc a ne ps4 ili je ipak dobra odluka bila
ps4 je 500 KM nov recimo kdo ovih dobavljača dok za te pare možeš low end pc. Smatram da bez minmalno 1500 KM ne treba razmisljati o gaming pcju ako hoces da si miran u buducnosti barem nekoliko godina i sa pristojnim performansima. Ganjanje nekih jeftinijih pc konfi je prema mom misljenju glupost. To znam jer za 20 godina sam i sam svasta prosao. Bolje ustedi kako treba i kupi da vrijedi.
U startu si u zaostatku, odmah racunas neke buduce nadogradnje, odmah namjestas neke postavke da se vrti ok, a o problemima koj ite mogu zadesiti da ne govorim. Igra ti danas radi, sutra ne, zbog neke aplikacije, drivera i sl.

Znaci ako imas vise nego dosta vremena za rjesavanje raznih problema koji ce te zadesiti a da zelis najbolje moguce performanse, pc. I ako imas dovoljno para da ulozis. Ako zelis da ne ramisljas hoce li ti i kako raditi igra, konzola. Ja vise nemam vremena googlati 2 sata i rjesavati probleme, preferiram konzolu. Kada odvojim sat, dva za igru, hocu da sve radi odmah, obaveze ubijaju.
Opet zavisi kakve igre volis, i sl.
Koincidencija je da sam baš ušao na ovaj forum i vidio da si citirao moj post od kojeg je prošlo dosta vremena :). Tek poslije se ulogovah i vidjeh notifikaciju.

Eh ovako, da vam dam iskustvo u vezi ove situacije iz prve ruke.

Dakle, kada sam to gore pisao, kupio sam taj PC. Kao što sam tada naveo, ideja je bila da se koristi u dnevnoj sobi, kao media/gaming PC, spojen na TV.
Nakon što sam dobio taj PC, prvo razočarenje je bila buka. PC je jednostavno radio preglasno za dnevnu sobu. Tako sam ga koristio neko vrijeme, i pokušavao da riješim taj problem.

Nakon nekog vremena sam prodao GTX 750ti za 200 KM, dodao oko 400 KM i kupio GTX 970. Zatim sam opet poslije par mjeseci prodao taj i3 4160 isto za 200tinjak KM, dodao oko 200 KM i kupio i5 4460. U tom periodu sam kupio i još 8 GB RAM memorije (sada imam 12 GB), te sam promijenio i HDD (stavio neki HD blue za laptop) i dodao 120 GB SSD, što me je za oboje koštalo oko 200 KM. Ubrzo sam promijenio i to užasno MS Griffin kućište i kupio puno bolje MS Black Widow kućište sa zvučnom izolacijom (koje svima mogu preporučiti!). Takođe sam promijenio i fabrički hladnjak i ubaci neki Arctic Cooler. Ove zadnje 3 stavke sam uradio radi gore navedene buke i to mi je omogućilo faktički totalno tih računar u dnevnoj sobi, sigurno mnogo tiši od bilo koje konzole.

Kao što vidite, nadavao sam se još novca, pored tih početnih 880 KM. Ipak, neke sam stvari uspio prodati i tako ih iskoristiti prije nadogradnje.

Eh sada, računar kakav sada imam u dnevnoj sobi je definitivno izvodivo iskustvo. Posjedujem Logitech K400+ tastaturu sa touchpadom, kao i Xbox One wireless adapter za Windows, sa 4 gamepada. Sve radi odlično, uz mogućnost gaminga, multimedije, itd. Fleksibilnost je velika. Npr, skoro sam kupio volan Logitech Driving Force GT i on radi bez problema sa novim igrama, ali naravno nije podržan na PS4. Sva ta legacy podrška i mnooooogo igara su definitivno prednosti. Jeftinije igre su definitivno prednost.

Izvući ću zaključak sada. PlayStation je integrisano, plug and play iskustvo. Ja sam morao više puta nadograđivati svoj PC da bih ostvario neke karakteristike upotrebe u dnevnoj sobi, koje bih od početka sa PlayStation-om imao. Vjerujem da mnogima to nije opcija zbog same upućenosti u tehnologiju i nemogućnosti vlastite nadogradnje. Sa druge strane, dobio sam gaming u 60 FPS i to je jako značajno za cjelokupno iskustvo. Ipak, moram navesti da sam dosta puta morao deverisati sa driverima, raznim nekompatibilnostima, nekim trzanjima i ostalim problemima zbog igara koje su se lošije vrtjele na mnogo boljem hardware-u, jer jednostavno nisu optimizovane kao na konzolama.

Ja ponovo razmišljam o tome da iskoristim sada ovu akciju u otvorenoj Sancta Domenici u Sarajevu i kupim PS4 Pro na rate, a da ovaj računar prebacim na korištenje za audio produkciju u mom malom kućnom studiju.

Vidim da sada i na PS4 ima dosta akcija, kada se igre mogu kupiti za manje novca. Generalno, igre jesu skuplje na konzoli, jer za PC ima dosta ovih reseller stranica. Kako god da okreneš, treba izdvojiti para i za jedno i za drugo. Na kraju bih ja ipak preporučio konzolu za dnevnu sobu, za jednog prosječnog, zaposlenog korisnika, koji se onda neće morati opterećavati sa dosta sitnica. Za one koji imaju vremena da stalno nešto podešavaju i nadograđuju, jer im to PC kao platforma omogućava, mogu ići i na tu opciju.

Izvanjavam se na dugom postu, ali evo da podijelim svoje iskustvo.

By the way, da li se može debitna kartica sa BH banke, npr. Reiffeisen Visa Electron, registrovati na PSN HR account za kupovinu na store-u?
GVIP
Posts: 90
Joined: 01/03/2017 22:20

#2212 Re: PlayStation 4 - all about

Post by GVIP »

http://www.thegamecollection.net/ da li je ko kupovao sa ove stranice npr titanfall 2 17 funti
koliki je nedostatk ako ne radi citac diska na ps4 i po vama koliko vrijedi
GVIP
Posts: 90
Joined: 01/03/2017 22:20

#2213 Re: PlayStation 4 - all about

Post by GVIP »

Koliko vidim ps plus godisnja pretplata je bila 50 dolara sad 60,ispravite me ako grijesim
ajdinator95
Posts: 3
Joined: 05/06/2017 00:15

#2214 Re: PlayStation 4 - all about

Post by ajdinator95 »

Zdravo, u skorije vrijeme planiram kupovinu playstationa novog/polovnog. Budući da je kupujem iskljucivo zbog fife zanima me da li neko od vas poznaje nekoga ko prodaje polovne konzole po nekoj pristupačnijoj cijeni ? Hvala
User avatar
diablobih
Posts: 8257
Joined: 28/12/2015 02:17

#2215 Re: PlayStation 4 - all about

Post by diablobih »

ajdinator95 wrote:Zdravo, u skorije vrijeme planiram kupovinu playstationa novog/polovnog. Budući da je kupujem iskljucivo zbog fife zanima me da li neko od vas poznaje nekoga ko prodaje polovne konzole po nekoj pristupačnijoj cijeni ? Hvala
Ne znam za polovne, ali eno na ekupi, ps4 500GB sa dva gamepada, ako imas visu ili kes, za 540 maraka...
User avatar
Raigor Stonehoof
Posts: 11384
Joined: 15/07/2014 14:30

#2216 Re: PlayStation 4 - all about

Post by Raigor Stonehoof »

diablobih wrote:
ajdinator95 wrote:Zdravo, u skorije vrijeme planiram kupovinu playstationa novog/polovnog. Budući da je kupujem iskljucivo zbog fife zanima me da li neko od vas poznaje nekoga ko prodaje polovne konzole po nekoj pristupačnijoj cijeni ? Hvala
Ne znam za polovne, ali eno na ekupi, ps4 500GB sa dva gamepada, ako imas visu ili kes, za 540 maraka...
U Targetu isti taj 499 KM za kes. Sto ti je konkurencija, svi skresali cijene zbog Santa Domenice :)
User avatar
diablobih
Posts: 8257
Joined: 28/12/2015 02:17

#2217 Re: PlayStation 4 - all about

Post by diablobih »

Raigor Stonehoof wrote:
diablobih wrote:
ajdinator95 wrote:Zdravo, u skorije vrijeme planiram kupovinu playstationa novog/polovnog. Budući da je kupujem iskljucivo zbog fife zanima me da li neko od vas poznaje nekoga ko prodaje polovne konzole po nekoj pristupačnijoj cijeni ? Hvala
Ne znam za polovne, ali eno na ekupi, ps4 500GB sa dva gamepada, ako imas visu ili kes, za 540 maraka...
U Targetu isti taj 499 KM za kes. Sto ti je konkurencija, svi skresali cijene zbog Santa Domenice :)
Ali ovo moze na rate bez kamata valjda. Mislim i da u targetu ne dobijes 2 gamepada.
User avatar
Raigor Stonehoof
Posts: 11384
Joined: 15/07/2014 14:30

#2218 Re: PlayStation 4 - all about

Post by Raigor Stonehoof »

pa napisao si gore za visu ili cash :) a ne znam koliko gamepada dobijes
User avatar
diablobih
Posts: 8257
Joined: 28/12/2015 02:17

#2219 Re: PlayStation 4 - all about

Post by diablobih »

Raigor Stonehoof wrote:pa napisao si gore za visu ili cash :) a ne znam koliko gamepada dobijes
Ma ja, nisam siguran uglavnom, ali ako ti je kartica visa, valjda mozes na rate. Nego ovo sto santa domenica radi je bas vrh. Uzmes 10 igri na rate, otprilike po cenera mjesecno sveukupno platis i boli te :D
User avatar
Raigor Stonehoof
Posts: 11384
Joined: 15/07/2014 14:30

#2220 Re: PlayStation 4 - all about

Post by Raigor Stonehoof »

ma ne moze to tako, mora imati neki veci iznos da bi ti dali na kredit. uzmi da je prosjecno igra 100KM, 10 igara 1000 KM, odnosno 100 mjeseci / 12, mislis da ce ti dat 10 igara da im otplacujes osam godina :lol:
User avatar
diablobih
Posts: 8257
Joined: 28/12/2015 02:17

#2221 Re: PlayStation 4 - all about

Post by diablobih »

Raigor Stonehoof wrote:ma ne moze to tako, mora imati neki veci iznos da bi ti dali na kredit. uzmi da je prosjecno igra 100KM, 10 igara 1000 KM, odnosno 100 mjeseci / 12, mislis da ce ti dat 10 igara da im otplacujes osam godina :lol:
Pa daju pojedinacno igre po marku i nesto :D Pa ti vidi :D Nije 8 godina, vec godinu dana ba
User avatar
Pandakonda
Posts: 4384
Joined: 22/10/2013 23:41
Location: Dragonstone

#2222 Re: PlayStation 4 - all about

Post by Pandakonda »

ajdinator95 wrote:Zdravo, u skorije vrijeme planiram kupovinu playstationa novog/polovnog. Budući da je kupujem iskljucivo zbog fife zanima me da li neko od vas poznaje nekoga ko prodaje polovne konzole po nekoj pristupačnijoj cijeni ? Hvala
ps3games i hsamir na piku, primjetio sam da je raja na forumu uzimala od njih
r_faruk
Posts: 4686
Joined: 20/01/2003 00:00

#2223 Re: PlayStation 4 - all about

Post by r_faruk »

Raigor Stonehoof wrote:ma ne moze to tako, mora imati neki veci iznos da bi ti dali na kredit. uzmi da je prosjecno igra 100KM, 10 igara 1000 KM, odnosno 100 mjeseci / 12, mislis da ce ti dat 10 igara da im otplacujes osam godina :lol:
ja uzeo fifu u imtecu na 12 rata :)
User avatar
arnes_king
Posts: 7655
Joined: 01/03/2011 00:43
Location: Bosna

#2224 Re: PlayStation 4 - all about

Post by arnes_king »

Raja imam problem sa DS4.



Kada sam kupovao PS4 dobio sam drugi kontroler u paket gratis, znaci imam 2 koja koristim naizmjenicno a PS4 sam kupio u oktobru i koristio sam ga mozda 1 dan u sedmici tako da kada se to podijeli na 2 kontrolera veoma malo su koristeni.



Jucer igram i kako mi se ispraznila baterija na jednom stavim njega da se punim i uzmem drugi kad prazan, a punio ga prije toga. Malo cackao testirao, prvo nije htjelo nikako svjetlo da se upalit a kontroler nekad hoce nekad nece, ali i kada upali nekad buguje kao da je stisnuta tipka prema lijevo....



Sad lampica zasvjetli skroz blago na sekund kada ga tek ustekam i kontroler opet pali ali vecinom baguje i pokazuje praznu bateriju i cini se da je ne puni, ili ako puni onda skroz skroz slabo...



Da li je neko imao slicnih problema, i sta bi preporucili?



Kupio sam PS4 u Austriji i imam garanciju, da li vazi i kontroler pod garanciju?
User avatar
Raigor Stonehoof
Posts: 11384
Joined: 15/07/2014 14:30

#2225 Re: PlayStation 4 - all about

Post by Raigor Stonehoof »

r_faruk wrote:
Raigor Stonehoof wrote:ma ne moze to tako, mora imati neki veci iznos da bi ti dali na kredit. uzmi da je prosjecno igra 100KM, 10 igara 1000 KM, odnosno 100 mjeseci / 12, mislis da ce ti dat 10 igara da im otplacujes osam godina :lol:
ja uzeo fifu u imtecu na 12 rata :)
pa dobro, a jesil probao uzet 8 igara na 8 godina? :D

bio sam prisutan u jednoj radnji kad kupac zatrazi autocd od 150km da kupi na tri godine :lol: normalno da ne moze, sto je duzi rok otplate to banka zaracuna prodavacu vecu proviziju. zato uvijek imas ono, na godinu mozes uzet za iznos 100km+ npr, na 3 za 300km+ itd.
Post Reply