Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Post Reply
baja
Posts: 1016
Joined: 23/02/2002 00:00

#901 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by baja »

Takve grupe možeš naći ako ih već znaš ili hodaš s nekim od planinarskih društava, pa se ljudi upoznaju i završe kao individualne grupe (znam više takvih).
Kakve to tebe ture interesuju kad nisi zadovoljan radom PD ( i ostalih)? Sve po Bosni obišao...ev ja hodam 10godina i ni blizu ti nisam.
ljuspica
Posts: 1000
Joined: 02/11/2011 14:02

#902 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by ljuspica »

NoriDeNoir wrote:Ja sam dosta aktivan ali imam problema pri pronalasku suplaninara i dosta tura i otakzem radi toga sto me ljudi izlevate a sam necu da idem.

Pa me interesuje da li negdje na netu ima mjesto gdje se malo iskusniji (oni koji samostalno mogu i imaju iskustva u odlasku u planine) okupljaju i organizuju. Na facebooku ne mogu da nadjem takvu stranicu osim ovih sto vode ture za pare. Nemam nista protiv toga ali mi to ne treba....

Ja bi se vrlo rado pridruzio grupam ali ne mogu da ih nadjem.

Planinarska drustva mi nisu od koristi jer organizuju ture ili koje me ne zanimaju ili ne mogu na njih ici i to se sve vrlo rijetko organizuje.
Izvini druze da si dosta aktivan, vec bi se ti snasao i znao kako "to hoda". Kad PD organizuje neki pohod samo moze otkazati u slucaju nevremena, drugacije rijetko bude i vecinom se ide. jer se vrijeme ranije pogleda...razmisli moze li se ici itd.
Ne znam kako te to ljudi izlevate da otkazujes ture? Sta to bude pa ti otkazes?Ili oni otkazu. Mislim nemoj da se ljutis, ali nece tebi niko doci na noge i moliti te da ides sa njim.
Planinarenje je slicno borbi samo u ljepsem stilu. Boris se za vrh i vidike i to ti dodje kao neka nagrada kad se popnes gore. Ako imas to u sebi onda ces se i izboriti za pohod. Ako nemas, ....onda nista...
User avatar
JoseMujica
Posts: 27606
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#903 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by JoseMujica »

pa imaš ljude koji ne vole hodati sa 40-50 ljudi i ne vole da ih neko postrojava i voda ko djecu iz vrtića...i na kraju, svako ko zna osnove matematike brzo skonta da te većina društava deru ko bekane cijenama tura i počneš se pitati koji klinac im članarinu plaćaš :roll:
Proposition Joe
Posts: 286
Joined: 10/03/2012 09:26

#904 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by Proposition Joe »

Medju planinarima , kao i medju ljudima uopceno, ima razlicitih profila. Ja licno volim male grupe, 2, 3 ili max 4 cojka, dok su mi ove organizovane masovne ture onako bezveze. Medjutim, tu fazu ne mozes preskociti, kao sto nisam ni ja. Brate, pratis evente drustava, ides, upoznajes raju, ostvaris kontakte i filtriras sebi grupu sa kojom ides cesto, jer drusta ne bas da cesto organizuju ture.

Da se razumijemo, odem ja cesto i u organizaciji drustava, upravo iz razloga sto ne organizuju cesto, pa se iskoristi prilika da se vidi dobre raje nakon odredjenog vremena ili se upozna neka nova staza kojom poslije mogu ici sam itd...

Uglavnom, evo npr. ovaj naredni vikend imas dvije extra dobre ture u organizaciji dva drustva, obilazak 4 jezera na Treskavici i na Veliku Leliju u organizaciji PD Visocica i PSD PTT Prijatelj Prirode... Gugl u ruke i trazi, ha ya... Naredni vikend imas kampovanje na Zelengori u organizaciji Zlatnog Ljiljana...inace, ovaj period inace bude aktivan i od strane drustava.
User avatar
JoseMujica
Posts: 27606
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#905 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by JoseMujica »

Proposition Joe wrote:Medju planinarima , kao i medju ljudima uopceno, ima razlicitih profila. Ja licno volim male grupe, 2, 3 ili max 4 cojka, dok su mi ove organizovane masovne ture onako bezveze. Medjutim, tu fazu ne mozes preskociti, kao sto nisam ni ja. Brate, pratis evente drustava, ides, upoznajes raju, ostvaris kontakte i filtriras sebi grupu sa kojom ides cesto, jer drusta ne bas da cesto organizuju ture.

Da se razumijemo, odem ja cesto i u organizaciji drustava, upravo iz razloga sto ne organizuju cesto, pa se iskoristi prilika da se vidi dobre raje nakon odredjenog vremena ili se upozna neka nova staza kojom poslije mogu ici sam itd...

Uglavnom, evo npr. ovaj naredni vikend imas dvije extra dobre ture u organizaciji dva drustva, obilazak 4 jezera na Treskavici i na Veliku Leliju u organizaciji PD Visocica i PSD PTT Prijatelj Prirode... Gugl u ruke i trazi, ha ya... Naredni vikend imas kampovanje na Zelengori u organizaciji Zlatnog Ljiljana...inace, ovaj period inace bude aktivan i od strane drustava.
:thumbup: egzekli

ima i HPD ide na Vranicu 8. jula, pa Planinarski put Bitovnja-Pogorelica-Vranica od 6. do 9. jula koji organizuje "Bitovnja iz Kreševa, pa Nomadi od 7. jula vode u Makedoniju (Pelister, Galičica, Šar planina), u nedjelju na Brusu Turnir u pripitoj odbojci, od 13. jula izleti.ba vode na Magaro i Šar planinu i tako to...sada bar ima metar ovih organizovanih tura

a ima sad i metar mobilnih aplikacija koje su itekako od pomoći
User avatar
AhmetShabo
Posts: 2884
Joined: 03/03/2011 09:12

#906 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by AhmetShabo »

Preporuka satora za dvije osobe? Da ne pokisnem i da kad se sklopi ne bude glomazan. Ili barem da mi kazete koje marke su kvalitetne i da na njih obratim paznju. Ako nema nista do 100 -150 KM onda OK. Samo nemojte prporucivat nista od 300 KM i slicno :-D
baja
Posts: 1016
Joined: 23/02/2002 00:00

#907 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by baja »

Glede organizovanih pohoda/tura, malo raje zna koja je to muka i jad. Od pregovora sa šoferima, pa svakakvih budala koje se znaju prijavit i sl. I zaista to malo ko cijeni, sudeći po ovim komentarima.
A recimo u slučaju bilo kakve povrede izletnika, svi bi prstom uprli u vodiča/organizatora a malo ko bi reko "evo ja se nisam pridržavao uputstva" :wink:

Grupno planinarenje je aktivnost u kojem je vrlo bitan visok nivo organizacije, te dobar plan. A toga nama fali po Balkanu itekako izgleda.
I ja najviše volim hodati sa užim krugom prijatelja, ali dizanje planinarstva na viši nivo ide kroz organizovane izlete/ture. Tu se trebaju prijavit ovi kao ovaj gore, da nešto vide i nauče :bih:
NoriDeNoir
Posts: 209
Joined: 19/05/2009 22:50

#908 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by NoriDeNoir »

ljuspica wrote:
NoriDeNoir wrote:Ja sam dosta aktivan ali imam problema pri pronalasku suplaninara i dosta tura i otakzem radi toga sto me ljudi izlevate a sam necu da idem.

Pa me interesuje da li negdje na netu ima mjesto gdje se malo iskusniji (oni koji samostalno mogu i imaju iskustva u odlasku u planine) okupljaju i organizuju. Na facebooku ne mogu da nadjem takvu stranicu osim ovih sto vode ture za pare. Nemam nista protiv toga ali mi to ne treba....

Ja bi se vrlo rado pridruzio grupam ali ne mogu da ih nadjem.

Planinarska drustva mi nisu od koristi jer organizuju ture ili koje me ne zanimaju ili ne mogu na njih ici i to se sve vrlo rijetko organizuje.
Izvini druze da si dosta aktivan, vec bi se ti snasao i znao kako "to hoda". Kad PD organizuje neki pohod samo moze otkazati u slucaju nevremena, drugacije rijetko bude i vecinom se ide. jer se vrijeme ranije pogleda...razmisli moze li se ici itd.
Ne znam kako te to ljudi izlevate da otkazujes ture? Sta to bude pa ti otkazes?Ili oni otkazu. Mislim nemoj da se ljutis, ali nece tebi niko doci na noge i moliti te da ides sa njim.
Planinarenje je slicno borbi samo u ljepsem stilu. Boris se za vrh i vidike i to ti dodje kao neka nagrada kad se popnes gore. Ako imas to u sebi onda ces se i izboriti za pohod. Ako nemas, ....onda nista...
Aktivan jesam zato sto svaki vikend idem na neku turu. Otkazem onda kad grupu cine pored mene jos dva covjeka koja odluce da nece ici. A nisam lud da idem sam. Od ljudi s kojima se druzim niko nije aktivan planinar i svi idu na te ture onako kako im se cefne. I bas suprotno mene ne moli niko nego ja molim okolo da neko ide. Npr. zadnji put kada sam penjao Volujak i Maglic isla su 3 covjeka pored mene i to smo odradili bez po' muke.

PD organizuje pohode koji me ne interesuju. Ne iteresuje me 15 puta mjesecno penjati se na Konjuh ili nesto slicno. Takodjer me ne interesujuju grupe vece od 7-8 ljudi jer tu je tesko naci ljude slicne kondicione spreme i uvijek ili neko zuri ili neko kaska, kuka itd.
User avatar
JoseMujica
Posts: 27606
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#909 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by JoseMujica »

AhmetShabo wrote:Preporuka satora za dvije osobe? Da ne pokisnem i da kad se sklopi ne bude glomazan. Ili barem da mi kazete koje marke su kvalitetne i da na njih obratim paznju. Ako nema nista do 100 -150 KM onda OK. Samo nemojte prporucivat nista od 300 KM i slicno :-D
imaš na pik (OLX) šator za 2 osobe 45-50KM, težina od 1,2-1,7 kg...sad kakav je kvalitet ne znam..i ne bih očekivao nešto posebno al eto za noć-dvije more sigurno
User avatar
AhmetShabo
Posts: 2884
Joined: 03/03/2011 09:12

#910 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by AhmetShabo »

JoseMujica wrote:
AhmetShabo wrote:Preporuka satora za dvije osobe? Da ne pokisnem i da kad se sklopi ne bude glomazan. Ili barem da mi kazete koje marke su kvalitetne i da na njih obratim paznju. Ako nema nista do 100 -150 KM onda OK. Samo nemojte prporucivat nista od 300 KM i slicno :-D
imaš na pik (OLX) šator za 2 osobe 45-50KM, težina od 1,2-1,7 kg...sad kakav je kvalitet ne znam..i ne bih očekivao nešto posebno al eto za noć-dvije more sigurno
Ima u ysku ovaj sto govoris. 30 KM je cijena. AL sam pitao jednog lika i kaze mi da je to sranje ...
VESTMARKA satori nekakvi, na snizenju .
User avatar
alcho
Posts: 1468
Joined: 31/08/2006 09:08

#911 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by alcho »

AhmetShabo wrote: Ima u ysku ovaj sto govoris. 30 KM je cijena. AL sam pitao jednog lika i kaze mi da je to sranje ...
VESTMARKA satori nekakvi, na snizenju .
Drugi put pitaj nekog ko zna. Odlican sator za ljetne uslove, kada ne mozes nostiti putno tereta...planinarenje, biciklo, ribolov...
Naravno, potpuno drugi tip satora trazis ako ides sa porodicom na more kampovati.
BTW u intersportu imas snizenje satora
User avatar
JoseMujica
Posts: 27606
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#912 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by JoseMujica »

AhmetShabo wrote:
JoseMujica wrote:
AhmetShabo wrote:Preporuka satora za dvije osobe? Da ne pokisnem i da kad se sklopi ne bude glomazan. Ili barem da mi kazete koje marke su kvalitetne i da na njih obratim paznju. Ako nema nista do 100 -150 KM onda OK. Samo nemojte prporucivat nista od 300 KM i slicno :-D
imaš na pik (OLX) šator za 2 osobe 45-50KM, težina od 1,2-1,7 kg...sad kakav je kvalitet ne znam..i ne bih očekivao nešto posebno al eto za noć-dvije more sigurno
Ima u ysku ovaj sto govoris. 30 KM je cijena. AL sam pitao jednog lika i kaze mi da je to sranje ...
VESTMARKA satori nekakvi, na snizenju .

pazi ovi mali, lagani šatori su za noć-dva...čisto da te zaštite od baja i neke blaže kiše....nema tu nekog prostora, niti možeš očekivati da će izdržati cjelodnevni pljusak

ps

evo izbacio je i PD Igman Vratnik izlet na Donje Bare (Zelengora) u subotu
User avatar
AhmetShabo
Posts: 2884
Joined: 03/03/2011 09:12

#913 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by AhmetShabo »

alcho wrote:
AhmetShabo wrote: Ima u ysku ovaj sto govoris. 30 KM je cijena. AL sam pitao jednog lika i kaze mi da je to sranje ...
VESTMARKA satori nekakvi, na snizenju .
Drugi put pitaj nekog ko zna. Odlican sator za ljetne uslove, kada ne mozes nostiti putno tereta...planinarenje, biciklo, ribolov...
Naravno, potpuno drugi tip satora trazis ako ides sa porodicom na more kampovati.
BTW u intersportu imas snizenje satora
treba mi da mogu na biciklu ponijeti. Nocimo ja i drug u njemu. Ljetno vrijeme samo, kamp na Krivaji ili slicno.
User avatar
alcho
Posts: 1468
Joined: 31/08/2006 09:08

#914 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by alcho »

AhmetShabo wrote: treba mi da mogu na biciklu ponijeti. Nocimo ja i drug u njemu. Ljetno vrijeme samo, kamp na Krivaji ili slicno.
Ovaj iz jyska se ubio za to...lagaan, jednostavan za postaviti, relativno malo pakovanje. I ja sam ga koristio za biciklisticke ture :thumbup:
illbill
Posts: 261
Joined: 09/01/2014 07:56

#915 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by illbill »

Da li je neko zainteresovan za ranac 40l ?
detalji u pp
User avatar
van Basten
Posts: 7544
Joined: 21/09/2006 02:59

#916 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by van Basten »

organizuje li ko kakav pohod na Lukomir za vikend? Nesto kontam... Ovakve temp u najavi, ubilo se za bijeg na 1500 nmv :mrgreen:
miki27A
Posts: 718
Joined: 18/04/2008 13:58
Location: IL

#917 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by miki27A »

Ima li ko informacije o Via Ferrati na Trebevicu, Bijele stijene? Kako doci, opis, kako sici?
Hocu da vodim rodjaka i sestru, a ne znam bas puno o prilazu.
ljuspica
Posts: 1000
Joined: 02/11/2011 14:02

#918 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by ljuspica »

miki27A wrote:Ima li ko informacije o Via Ferrati na Trebevicu, Bijele stijene? Kako doci, opis, kako sici?
Hocu da vodim rodjaka i sestru, a ne znam bas puno o prilazu.
Pa kad ovako pitas stekne se dojam da su ti rodjak i sestra medvjedi....Otidji na Trebevic autom i pitaj tamo.
User avatar
perfect_guy
Posts: 6509
Joined: 18/04/2008 23:08
Location: Anfield road
Contact:

#919 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by perfect_guy »

miki27A wrote:Ima li ko informacije o Via Ferrati na Trebevicu, Bijele stijene? Kako doci, opis, kako sici?
Hocu da vodim rodjaka i sestru, a ne znam bas puno o prilazu.
https://planinarenje.ba/planinarske-tur ... ebevic__1_
miki27A
Posts: 718
Joined: 18/04/2008 13:58
Location: IL

#920 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by miki27A »

perfect_guy wrote:
miki27A wrote:Ima li ko informacije o Via Ferrati na Trebevicu, Bijele stijene? Kako doci, opis, kako sici?
Hocu da vodim rodjaka i sestru, a ne znam bas puno o prilazu.
https://planinarenje.ba/planinarske-tur ... ebevic__1_
Hvala perfect guy, ovo sam trazila.
A ljuspica, nisam u BiH trenutno pa nije bas lako otici do Trebevica i raspitati se.
User avatar
SmokingMan
Posts: 18691
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#921 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by SmokingMan »

van Basten wrote:organizuje li ko kakav pohod na Lukomir za vikend? Nesto kontam... Ovakve temp u najavi, ubilo se za bijeg na 1500 nmv :mrgreen:
Može pješke iz kotline? :D
User avatar
van Basten
Posts: 7544
Joined: 21/09/2006 02:59

#922 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by van Basten »

SmokingMan wrote:
van Basten wrote:organizuje li ko kakav pohod na Lukomir za vikend? Nesto kontam... Ovakve temp u najavi, ubilo se za bijeg na 1500 nmv :mrgreen:
Može pješke iz kotline? :D
Ja sam i kontao pjeske al iz Umoljana npr :mrgreen:
Al taj vreli vikend je prosao a iduca 3 ili 4 su mi rezervisana...
User avatar
SmokingMan
Posts: 18691
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#923 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by SmokingMan »

van Basten wrote:
SmokingMan wrote:
van Basten wrote:organizuje li ko kakav pohod na Lukomir za vikend? Nesto kontam... Ovakve temp u najavi, ubilo se za bijeg na 1500 nmv :mrgreen:
Može pješke iz kotline? :D
Ja sam i kontao pjeske al iz Umoljana npr :mrgreen:
Al taj vreli vikend je prosao a iduca 3 ili 4 su mi rezervisana...
Ništa,neki drugi put,do godine,možda i dvije. :D
User avatar
Gargi
Posts: 185
Joined: 17/08/2012 19:52

#924 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by Gargi »

Je li neko bio na Tajanu? Jesu li dobro označene staze?
User avatar
lmo
Posts: 7811
Joined: 28/06/2012 17:53
Location: volim sto sam ero s kamena i drace....ko poskok sto skace

#925 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by lmo »

i mene zanima ovo za tajan :)
Post Reply