Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Post Reply
hali gali halid
Posts: 2379
Joined: 08/10/2007 22:45

#826 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by hali gali halid »

Savjeti za kupovinu obuce za planinarenje?
ljuspica
Posts: 1000
Joined: 02/11/2011 14:02

#827 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by ljuspica »

hali gali halid wrote:Hvala. Hocu da se konačno aktiviram sto se tice planinarenja, s tim da nemam pojma :mrgreen:
Ako nemas pojma,moj savjet ti je da za pocetak ides s nekim ko ima pojma,jer ako planiras da ides na neku ozbiljnu planinu,imaj na umu da ni sve mine nisu ucrtane u karti. Za pocetak idi s nekim ko zna put.To je moj iskren savjet, a ti opet kako hoces.
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18172
Joined: 11/02/2013 11:32

#828 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by Ramzess Veliki »

hali gali halid wrote:Savjeti za kupovinu obuce za planinarenje?
Alpina kod nas.
Ne brkaj zimsku gojzericu i ljetne šetalice. Za ljeto jedna obuća, za zimu druga.
User avatar
JoseMujica
Posts: 27606
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#829 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by JoseMujica »

nedo ti bog tu zimsku kunduru ljeti obut...bolje oma noge sikirom podkrati :D

e ozbiljno ako misliš hodat tokom cijele godine onda barem tri tipa obuće moraš imati:

1. ljetne cipe/tene za suho vrijeme, ali samo sa dobrim đonom jer treba kad se u kamen i sipar zađe

2. jedne srednje za prelazne periode...dobar đon i vodonepropusne

3. zimske kundure...koje su samo za snijega

elem šta god gledate đon je najbitniji od svega
User avatar
alcho
Posts: 1468
Joined: 31/08/2006 09:08

#830 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by alcho »

JoseMujica wrote:nedo ti bog tu zimsku kunduru ljeti obut...bolje oma noge sikirom podkrati :D

e ozbiljno ako misliš hodat tokom cijele godine onda barem tri tipa obuće moraš imati:

1. ljetne cipe/tene za suho vrijeme, ali samo sa dobrim đonom jer treba kad se u kamen i sipar zađe

2. jedne srednje za prelazne periode...dobar đon i vodonepropusne

3. zimske kundure...koje su samo za snijega

elem šta god gledate đon je najbitniji od svega
A ako mislis biti ozbiljan planinar onda nikad neces na turu obuci cipe/tene ni bilo sta sto je ispod clanaka.
User avatar
dobar osjecaj
Posts: 3957
Joined: 01/08/2014 11:31

#831 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by dobar osjecaj »

JoseMujica wrote:nedo ti bog tu zimsku kunduru ljeti obut...bolje oma noge sikirom podkrati :D

e ozbiljno ako misliš hodat tokom cijele godine onda barem tri tipa obuće moraš imati:

1. ljetne cipe/tene za suho vrijeme, ali samo sa dobrim đonom jer treba kad se u kamen i sipar zađe

2. jedne srednje za prelazne periode...dobar đon i vodonepropusne

3. zimske kundure...koje su samo za snijega

elem šta god gledate đon je najbitniji od svega
Ja sam prosle sedmice isla dvije ture po Julijskim Alpama i iako sam ponijela kratke planinarske u ruksaku, bila sam sretna sto sam obula Alpinine duboke gojzerice. Osim sto bi se smrzla jer je bilo grozno hladno, osjecala sam se puno sigurnije i stabilnije na dijelovima gdje mi inace noge klecaju i gdje se moram penjati i spustati drzeci se rukama za sajle.
User avatar
JoseMujica
Posts: 27606
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#832 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by JoseMujica »

alcho wrote:
JoseMujica wrote:nedo ti bog tu zimsku kunduru ljeti obut...bolje oma noge sikirom podkrati :D

e ozbiljno ako misliš hodat tokom cijele godine onda barem tri tipa obuće moraš imati:

1. ljetne cipe/tene za suho vrijeme, ali samo sa dobrim đonom jer treba kad se u kamen i sipar zađe

2. jedne srednje za prelazne periode...dobar đon i vodonepropusne

3. zimske kundure...koje su samo za snijega

elem šta god gledate đon je najbitniji od svega
A ako mislis biti ozbiljan planinar onda nikad neces na turu obuci cipe/tene ni bilo sta sto je ispod clanaka.
ima i to, ali je opet individualno....gledao sam ljude kako se u papučama penju i nije im problem, dok neki dođu u hitec Solomonkama od 300+ stoje pa ne mogu
User avatar
dobar osjecaj
Posts: 3957
Joined: 01/08/2014 11:31

#833 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by dobar osjecaj »

JoseMujica wrote:ima i to, ali je opet individualno....gledao sam ljude kako se u papučama penju i nije im problem
Njima nije a zato im iz GSS-a sve po spisku kad ih spasavaju. Provlacio se ovih dana onaj cinicni cjenovnik spasavanja planinara s nekom, lupam cjenom od 100 kuna za planinare u planinarskoj obuci i nekih 3000 kuna za one koji planinare u papucama.
User avatar
alcho
Posts: 1468
Joined: 31/08/2006 09:08

#834 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by alcho »

JoseMujica wrote:
alcho wrote:
JoseMujica wrote:nedo ti bog tu zimsku kunduru ljeti obut...bolje oma noge sikirom podkrati :D

e ozbiljno ako misliš hodat tokom cijele godine onda barem tri tipa obuće moraš imati:

1. ljetne cipe/tene za suho vrijeme, ali samo sa dobrim đonom jer treba kad se u kamen i sipar zađe

2. jedne srednje za prelazne periode...dobar đon i vodonepropusne

3. zimske kundure...koje su samo za snijega

elem šta god gledate đon je najbitniji od svega
A ako mislis biti ozbiljan planinar onda nikad neces na turu obuci cipe/tene ni bilo sta sto je ispod clanaka.
ima i to, ali je opet individualno....gledao sam ljude kako se u papučama penju i nije im problem, dok neki dođu u hitec Solomonkama od 300+ stoje pa ne mogu
Nije uopste pitanje da li neko moze ili ne moze. Pitanje je pristupa i osnovne planinarske kulture. Ljudi u papucama i tenama, upravo kao sto rece dobar_osjecaj, prave problem i sebi i drugima jer gojzerica preko clanaka:
a) stabilizuje clanak da se ne bi iskrenula noga na kamenjaru
b) stiti od ujeda zmija
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18172
Joined: 11/02/2013 11:32

#835 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by Ramzess Veliki »

Nisu se planinarske cipele đabe zvale gležnjače.
Ja sam i ljeti i zimi nosio istu gležnjaču, debeo đon i debela koža i obavezno vunene čarape.
Obične patike nosim u ruksaku i kad dođem u dom promijenim obuću.
hali gali halid
Posts: 2379
Joined: 08/10/2007 22:45

#836 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by hali gali halid »

Citam da treba uzeti za jedan broj vecu obucu?
User avatar
zunazu
Posts: 1429
Joined: 02/11/2014 11:20

#837 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by zunazu »

Prirodna baština BiH - Maglić, Volujak, Zelengora

User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18172
Joined: 11/02/2013 11:32

#838 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by Ramzess Veliki »

hali gali halid wrote:Citam da treba uzeti za jedan broj vecu obucu?
Jest' ... jer moraš nositi debele čarape, najbolje su vunene model Bjelašnica jer se ne znojiš.
Vuna inače izvlači reumu.
User avatar
Admir_1984
Posts: 7632
Joined: 13/03/2006 01:33
Location: Slabo poznajem Szenttamas, ali stignem do tvoje kuće

#839 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by Admir_1984 »

Nakon 4 godine ponovo bio u Lukomiru i primjetio malu deponiju smeća na ulazu u selo iz pravca kanjona, također malo veća deponija smeća je iznad studenog potoka gdje se otprilke završava makadamski put iz Umoljana :roll:

ja koliko se sječam toga prije nije bilo

sve je to rezultat masovnijeg odlaska gore

istakao bi užasno negostoljubljivog domačina u onom domu u Umoljanima koji se nalazi skoro na kraju sela, gdje nas je odma upozorio da ako nećemo koristiti usluge doma da tu auto ne smijemo ostaviti, kao privatni posjed ovo ono. znači za mene odma zatvorili vrata doma kad god gore odem. parkiramo se onda bliže onom domu uzbrdo (gdje prestaje asfalt) i tu svratimo kada smo se vračali i hrana je baš dobra bila, al realno i cijene su velike

sve u svemu Bjeašnica nam pružila ono najbolje od sebe za ovo doba godine, prelijep dan je bio u subotu
User avatar
JoseMujica
Posts: 27606
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#840 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by JoseMujica »

nema u Umoljanima planinarskog doma već seoske kafane u koje privatnici dovode hamše i podmladak na havu i šopanje

njabliža dva doma su ti Bijele vode i Tušila
User avatar
Admir_1984
Posts: 7632
Joined: 13/03/2006 01:33
Location: Slabo poznajem Szenttamas, ali stignem do tvoje kuće

#841 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by Admir_1984 »

malo sam se pogrešno izrazio, upravu si
baja
Posts: 1016
Joined: 23/02/2002 00:00

#842 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by baja »

u Umoljanima se jedino može rahat svratit kod Emina Fatića, kuća prekoputa mezarja. Domaćin koji neće gledat da vas oguli. Mana: rijetko je tu i obično mu se mora telefonom najavit.
Iznad njeg (cca 100m) je Munib (kafana gje počinje uzbrdica za Gradinu), koji će kad-tad popušit šamarčinu, samo dok naleti na pravog "gosta". Mana: vazda je tu i kod njega se osjećate da ste pojeli govno koliko je neljubazan
User avatar
JoseMujica
Posts: 27606
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#843 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by JoseMujica »

e ta zadnja prema Gradini je baš fuj mjesto...full fejk ugođaj...puno kockastih gloova, gazda i ostalog novokomponovanog jet seta, koji obično dolazi u familijarnom trogeneracijskom čoporu

a kakvi gosti taki i gazda :facepalm:
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18172
Joined: 11/02/2013 11:32

#844 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by Ramzess Veliki »

Uzeo sam skoro novi ruksak, u Intersportu, 10+5 litara, fenomenalan. :thumbup: Jes' i košt'o ... :oops:
A i nove gojzerice u Alpini, na ovoj akciji. :thumbup:
E ostalo mi samo da nabavim dobre hlače, pa odem u Army Shopp ... :shock: ... katastrofa, samo dobro izgledaju., ali materijal pamuk onaj najgori, kad staneš u lokvu namoči se do guzice. :roll:
User avatar
JoseMujica
Posts: 27606
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#845 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by JoseMujica »

Ramzess Veliki wrote:Uzeo sam skoro novi ruksak, u Intersportu, 10+5 litara, fenomenalan. :thumbup: Jes' i košt'o ... :oops:
A i nove gojzerice u Alpini, na ovoj akciji. :thumbup:
E ostalo mi samo da nabavim dobre hlače, pa odem u Army Shopp ... :shock: ... katastrofa, samo dobro izgledaju., ali materijal pamuk onaj najgori, kad staneš u lokvu namoči se do guzice. :roll:

kakav army shop

imaš na PIK-u Crivit opremu jefitno (tole, jakne, majice) ...to je švabska marka koju prodaju po LIDL-u ili eventualno pogledaj u Kapriolu...znaju oni imati solidnih stvari a da nisu žara skupe...čima ovog Crivita i kod lika u Osjeku (second hand kod škole...nove, upakovane stvari)

intersport je skup, osim kad uloviš neko mega sniženje, a u onaj Northland bolje ne ulazi

generalno pamuk treba izbjegavati...sad su in ovi moderni plastični materijali...brzo se suše, drže toplotu, lagani su, ali zato danfaš nakon 15 minuta hoda ko da se nisi kupo mjesec :lol: :lol:

ruksaka si mogao kupiti na autopijaci....polovnih ali odličnih

za cipele to ti je lutrija...sve zavisi kakva je kome noga i na koji model naletiš...s tim da se danas cipele prave namjenski pa imaš jedne samo za snijega, jedne za mokro i jedne za suho :roll:
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18172
Joined: 11/02/2013 11:32

#846 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by Ramzess Veliki »

JoseMujica wrote: kakav army shop

imaš na PIK-u Crivit opremu jefitno (tole, jakne, majice) ...to je švabska marka koju prodaju po LIDL-u ili eventualno pogledaj u Kapriolu...znaju oni imati solidnih stvari a da nisu žara skupe...čima ovog Crivita i kod lika u Osjeku (second hand kod škole...nove, upakovane stvari)

intersport je skup, osim kad uloviš neko mega sniženje, a u onaj Northland bolje ne ulazi

generalno pamuk treba izbjegavati...sad su in ovi moderni plastični materijali...brzo se suše, drže toplotu, lagani su, ali zato danfaš nakon 15 minuta hoda ko da se nisi kupo mjesec :lol: :lol:

ruksaka si mogao kupiti na autopijaci....polovnih ali odličnih

za cipele to ti je lutrija...sve zavisi kakva je kome noga i na koji model naletiš...s tim da se danas cipele prave namjenski pa imaš jedne samo za snijega, jedne za mokro i jedne za suho :roll:
Cipela imam ... :roll: ... za mokro, za suho, za Sibira, za duboki snijeg, za plitki, za svadbe, za leda, za hercegovačkog krša ... :roll:
Ruksaka ima šest komada, slična priča ... imam jakni sa klimom, sa centralnim gradskim grijanjem, sprejeva za međede i druge krupne grabežljivce, noževa za rezanje mostovskih konstrukcija, za mazanje paštete, za otvaranje konzervi, za kurbana, za perad, za komšije ... majica samosušivih, sa ventilacionim otvorima, za znojenje, protiv znojenja ... samo nemam hlače! :twisted:
User avatar
JoseMujica
Posts: 27606
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#847 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by JoseMujica »

gologuz buraz...gologuz :lol: :lol: :lol:
hali gali halid
Posts: 2379
Joined: 08/10/2007 22:45

#848 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by hali gali halid »

Htio bih ove godine da se malo aktiviram što se tiče planinarenja, a nemam baš iskustva s tim. Šta mi kao početniku treba, da li da se učlanim u neko PD, i koje je dobro? I ostali savjeti naravno.
User avatar
JaneEyre
Posts: 265
Joined: 20/02/2008 21:32

#849 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by JaneEyre »

Ramzess Veliki wrote:
JoseMujica wrote: kakav army shop

imaš na PIK-u Crivit opremu jefitno (tole, jakne, majice) ...to je švabska marka koju prodaju po LIDL-u ili eventualno pogledaj u Kapriolu...znaju oni imati solidnih stvari a da nisu žara skupe...čima ovog Crivita i kod lika u Osjeku (second hand kod škole...nove, upakovane stvari)

intersport je skup, osim kad uloviš neko mega sniženje, a u onaj Northland bolje ne ulazi

generalno pamuk treba izbjegavati...sad su in ovi moderni plastični materijali...brzo se suše, drže toplotu, lagani su, ali zato danfaš nakon 15 minuta hoda ko da se nisi kupo mjesec :lol: :lol:

ruksaka si mogao kupiti na autopijaci....polovnih ali odličnih

za cipele to ti je lutrija...sve zavisi kakva je kome noga i na koji model naletiš...s tim da se danas cipele prave namjenski pa imaš jedne samo za snijega, jedne za mokro i jedne za suho :roll:
Cipela imam ... :roll: ... za mokro, za suho, za Sibira, za duboki snijeg, za plitki, za svadbe, za leda, za hercegovačkog krša ... :roll:
Ruksaka ima šest komada, slična priča ... imam jakni sa klimom, sa centralnim gradskim grijanjem, sprejeva za međede i druge krupne grabežljivce, noževa za rezanje mostovskih konstrukcija, za mazanje paštete, za otvaranje konzervi, za kurbana, za perad, za komšije ... majica samosušivih, sa ventilacionim otvorima, za znojenje, protiv znojenja ... samo nemam hlače! :twisted:
Također dosta povoljne planinarske opreme ima po second hand shopovima, pa i hlača...i naravno PIK.ba :)
User avatar
JoseMujica
Posts: 27606
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#850 Re: Planinarenje (pomoc, savjeti....)

Post by JoseMujica »

hali gali halid wrote:Htio bih ove godine da se malo aktiviram što se tiče planinarenja, a nemam baš iskustva s tim. Šta mi kao početniku treba, da li da se učlanim u neko PD, i koje je dobro? I ostali savjeti naravno.

najbolje sa rajom :D a ako nemaš sličnih pacijenata onda potražiš na facebooku planinarska društva da upratiš ko kad kakve ture organizuje...član društva možeš biti pro forme, eto da podržiš rad nekog društva, inače slaba fajda ti je od članstva ako sam nisi aktivan
Post Reply