Plaćanje poreza na prvu nekretninu ?

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
Oticon
Posts: 43190
Joined: 30/12/2009 15:12

#26 Re: Plaćanje poreza na prvu nekretninu ?

Post by Oticon »

karanana wrote:
Oticon wrote:Ukoliko je kupovina prve nekretnine ne plaćaš porez.
Takođe ukoliko se radi o novogradnji ne plaćaš porez na nekretnine jer plaćaš PDV.
Komisija procjenjuje po zonama , a ne po vrijednosti na Ugovoru, sa malom iznimkom jer za svaku zonu imaju određenu skalu od-do tržišne vrijednosti, na koju bi trebalo da utiče stanje stana, ali često nije tako.
Ukoliko se radi o prvoj nekretnini i kupuješ je na kredit, kamata po kreditu ti je odbitna stavka kod plaćanja poreza na platu.
sve je tacno osim prve recenice. spominjali su da ce ovo uvesti, ali sve je ostalo samo na spominjanju, jos se placa iako ti je prva nekretnina i rjesavanje stambenog pitanja.
Kod nas sve više stvari ostaje samo na spominjanju. Kad smo kod poreza na promet nekretnina njega bi trebao plaćati prodavac jer je on taj koji ostvaruje prihod, u sarajevu-praksa da kupac plaća porez (????). Takođe uvođenjem poreza na dohodak, mislim da prodavac treba takođe platiti porez na prihod koji je ostvario od prodaje nekretnine. takođe plaćanje notarskih usluga bi po pravilu trebalo da snose i prodavac i kupac ( praksa drugačije)... :))))
Kod kupo/prodaje nekretnine koja nije legalizovana , takođe se plaća porez na promet nekretnina- po kom osnovu?????
kako samo izračunaju tržišnu vrijednost nekretnine ( kao osnovu za poret) za nekretninu koja po njihovim domunetima ne postoji. Ako se već plaća porez zašto on nije odbitna stavka prilikom legalizacije....Odgovor: "Bosansko pravo"!
User avatar
w.pooh
Posts: 20
Joined: 23/04/2009 15:53
Location: medju voljenima

#27 Re: Plaćanje poreza na prvu nekretninu ?

Post by w.pooh »

Oticon wrote:Ukoliko je kupovina prve nekretnine ne plaćaš porez.
Takođe ukoliko se radi o novogradnji ne plaćaš porez na nekretnine jer plaćaš PDV.
Konkretno slucaj je ovakav: to bi mi bila prva nekretnina, stan je novogradnja ali posto je firma koja je investitor/vlasnik trgovacko a ne gradjevinsko preduzece u poreznoj je receno da se mora platiti porez od 5%??? Postoje li neke olaksice po kojima se ne bi morao platiti taj porez ili u krajnjem slucaju traziti povrat poreza na osnovu prve nekretnine? Nekretnina je u Tuzli..Hvala :)
doee72
Posts: 24
Joined: 11/03/2010 13:59

#28 Re: Plaćanje poreza na prvu nekretninu ?

Post by doee72 »

odgovor na ovo pitanje je...
kupci nekretnina u SPO Robot Tuzla NE plaćaju porez na promet

juče (25.09.2013.godine) dobio sam rješenje kojim se oslobađa od plaćanja poreza, naravno u skladu sa članom 6. stav 1 tačka 13 Zakona...

bio je to dobar pokušaj porezne uprave da nam uzmu lovu,...na sreću nisu uspjeli

pozzzz :thumbup:
User avatar
karanana
Posts: 47254
Joined: 26/02/2004 00:00

#29 Re: Plaćanje poreza na prvu nekretninu ?

Post by karanana »

bas si se usrecio. neces platiti 5% ali ces platiti 17% jer na novu nekretninu placas pdv.
User avatar
hopcup
Posts: 1064
Joined: 23/09/2013 19:39

#30 Re: Plaćanje poreza na prvu nekretninu ?

Post by hopcup »

karanana wrote:bas si se usrecio. neces platiti 5% ali ces platiti 17% jer na novu nekretninu placas pdv.
obično je uračunato u cijenu kvadrata
User avatar
Yamcha
Posts: 266
Joined: 06/12/2011 08:11

#31 Re: Plaćanje poreza na prvu nekretninu ?

Post by Yamcha »

Ja imam jedno pitanje: Kupio sam prvi stan, novogradnja, i naravno platio sam je sa pdv-om. Pretpostavljam da sam oslobođen poreza na nekretninu, jer predstvalja riješavanje stambenog pitanja za moju porodicu, tj prvi nam je stan. Ali, sada želim kupiti od istog prodavca drugi stan, novogradnja naravno, i s tim pretpostavljam plaćam sa pdv-om, ali da li plaćam i porez na nekretninu, jer se radi o drugom stanu?

Hvala
User avatar
hopcup
Posts: 1064
Joined: 23/09/2013 19:39

#32 Re: Plaćanje poreza na prvu nekretninu ?

Post by hopcup »

Yamcha wrote:Ja imam jedno pitanje: Kupio sam prvi stan, novogradnja, i naravno platio sam je sa pdv-om. Pretpostavljam da sam oslobođen poreza na nekretninu, jer predstvalja riješavanje stambenog pitanja za moju porodicu, tj prvi nam je stan. Ali, sada želim kupiti od istog prodavca drugi stan, novogradnja naravno, i s tim pretpostavljam plaćam sa pdv-om, ali da li plaćam i porez na nekretninu, jer se radi o drugom stanu?

Hvala
jednom da se zna za sad i ubuduće;

1. u slučaju novogradnje, plaća se PDV od 17%
2. u slučaju da kupujete stan koji nije novogradnja, plaća se porez na promet nekretnina koji iznosi 5% od procijenjene vrijednosti nekretnine.
3. to što je prva nekretnina i što vi tom nekretninom rješavate stambeno pitanje vas ni u kom slučaju ne oslobađa plaćanja poreza.
4. u slučaju da je neko već kupio stan kao novogradnju i hoće vama da je (pre)proda, platićete porez na promet nekretninama (5%)

nadam se da je dovoljno jasno
User avatar
Yamcha
Posts: 266
Joined: 06/12/2011 08:11

#33 Re: Plaćanje poreza na prvu nekretninu ?

Post by Yamcha »

ok, hvala
User avatar
zgiba
Posts: 569
Joined: 05/09/2003 00:00

#34 Re: Plaćanje poreza na prvu nekretninu ?

Post by zgiba »

hopcup wrote:
Yamcha wrote:Ja imam jedno pitanje: Kupio sam prvi stan, novogradnja, i naravno platio sam je sa pdv-om. Pretpostavljam da sam oslobođen poreza na nekretninu, jer predstvalja riješavanje stambenog pitanja za moju porodicu, tj prvi nam je stan. Ali, sada želim kupiti od istog prodavca drugi stan, novogradnja naravno, i s tim pretpostavljam plaćam sa pdv-om, ali da li plaćam i porez na nekretninu, jer se radi o drugom stanu?

Hvala
jednom da se zna za sad i ubuduće;

1. u slučaju novogradnje, plaća se PDV od 17%
2. u slučaju da kupujete stan koji nije novogradnja, plaća se porez na promet nekretnina koji iznosi 5% od procijenjene vrijednosti nekretnine.
3. to što je prva nekretnina i što vi tom nekretninom rješavate stambeno pitanje vas ni u kom slučaju ne oslobađa plaćanja poreza.
4. u slučaju da je neko već kupio stan kao novogradnju i hoće vama da je (pre)proda, platićete porez na promet nekretninama (5%)

nadam se da je dovoljno jasno
Samo da dopunim:

Porez na promet nepokretnosti ne placa se, izmedju ostalog,:

1. na prenos vlasnistva na nepokretnostima kada je kupac clan porodice sehida i poginulog borca, ratni vojni invalid i borac koji je u jedinicama Oruzanih snaga RBiH proveo najmanje 24 mjeseca za vrijeme oruzane agresije na BiH, a koji rjesava svoje stambeno pitanje prvi put

2. na prenos vlasništva na nepokretnostima po osnovu nasljeđa i poklona u slučajevima:

- kada je nasljednik, odnosno poklonoprimac, prvog nasljednog reda, bračni drug ako je u drugom nasljednom redu, roditelji kada nasljeđuju i primaju na poklon od djece i maloljetna djeca bez oba roditelja,

- nasljednik drugog nasljednog reda kada nasljeđuje jedan stan pod uslovom da nema drugi stan i da je živio s ostaviocem u zajedničkom domaćinstvu i nasljednici, odnosno poklonoprimci, braća i sestre, pod uslovom da se ta imovina ne može otuđiti u roku od tri godine
Nedoumica
Posts: 178
Joined: 01/08/2006 11:49

#35 Re: Plaćanje poreza na prvu nekretninu ?

Post by Nedoumica »

evo šta mene zanima, ako ja iz FBIH kupujem nekretninu u RS, gdje plaćam porez? I da li sam i u tom slučaju oslobođena plaćanja poreza kao član porodice šehida i poginulog borca?
User avatar
karanana
Posts: 47254
Joined: 26/02/2004 00:00

#36 Re: Plaćanje poreza na prvu nekretninu ?

Post by karanana »

placas ga u opstini u kojoj se ta nekretnina nalazi.
sumnjam da ce te tamo osloboditi placanja zato sto si clan porodice shehida, mada ti to sa sigurnoscu ne mogu reci, ali onako logicno gledajuci.
User avatar
drndalo
Posts: 22824
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#37 Re: Plaćanje poreza na prvu nekretninu ?

Post by drndalo »

Placas po lokalno vazecem zakonu...
Nedoumica
Posts: 178
Joined: 01/08/2006 11:49

#38 Re: Plaćanje poreza na prvu nekretninu ?

Post by Nedoumica »

karanana wrote:placas ga u opstini u kojoj se ta nekretnina nalazi.
sumnjam da ce te tamo osloboditi placanja zato sto si clan porodice shehida, mada ti to sa sigurnoscu ne mogu reci, ali onako logicno gledajuci.
blago reci je logicno, samo eto mi nije bilo jasno kome se plaća taj porez, sad nađoh da ide lokalnoj zajednici, ok, hvala
User avatar
OldMayor
Posts: 2999
Joined: 30/10/2013 11:21

#39 Re: Plaćanje poreza na prvu nekretninu ?

Post by OldMayor »

Ja mislim da ni u FBiH nema vise tog oslobadjanja od poreza. To je bilo nesto malo ono za borce, ja mislim.

Sve u svemu ja mislim da je to veoma tesko dobiti, o RS-u ne znam.
User avatar
Miki123
Posts: 1788
Joined: 23/09/2007 12:44

#40 Re: Plaćanje poreza na prvu nekretninu ?

Post by Miki123 »

OldMayor wrote:Ja mislim da ni u FBiH nema vise tog oslobadjanja od poreza. To je bilo nesto malo ono za borce, ja mislim.

Sve u svemu ja mislim da je to veoma tesko dobiti, o RS-u ne znam.
Ima oslobađanja i nije samo za borce, zavisno od kantona do kantona.

U RS-u su ukinuli porez na promet nekretnina.
User avatar
drndalo
Posts: 22824
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#41 Re: Plaćanje poreza na prvu nekretninu ?

Post by drndalo »

U RS-u ima porez na imovinu, godisnje... Za porez na promet nekretnina ne znam, ali je bio (ne znam ima li jos) porez na kapitalnu dobit... Tipa, prodas stan 30m2, a kupis od 60m2, placas porez na 30m2 razlike kvadratura...
User avatar
Miki123
Posts: 1788
Joined: 23/09/2007 12:44

#42 Re: Plaćanje poreza na prvu nekretninu ?

Post by Miki123 »

drndalo wrote:U RS-u ima porez na imovinu, godisnje... Za porez na promet nekretnina ne znam, ali je bio (ne znam ima li jos) porez na kapitalnu dobit... Tipa, prodas stan 30m2, a kupis od 60m2, placas porez na 30m2 razlike kvadratura...
Tako je. RS je ukino porez na promet nepokretnosti sigurno.
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#43 Re: Plaćanje poreza na prvu nekretninu ?

Post by KatarinaKosaca »

maxell_sarajevo wrote:Ja sam 2007 kupio stan u novogradnji i nisam platio porez, znaci prvi vlasnik te nekretnine.A stan koji sam prodao kupac je morao platiti porez od 5%.Dakle idi u opstinu u poresku sluzbu sa kupoprodajnim ugovorom i za dva dana ces dobiti potvrdu da se oslobađas poreza.
Ako kupiš novogradnju platio si u njoj 17% PDV, pa ne možeš još i porez na nekretninu, ne mogu te duplo oporezovati. Dakle, ti ti prvi vlasnik te nekretnine, koja i tebi jeste prva nekretnina. Da si kupio stan koji nije nov, platio bi porez, bez obzira što ti je prva nekretnina.
Očito da još nemamo taj zakon, znam da susjedne zemlje imaju, Srbija konkretno. Ovdje je samo oguli, nije bitno kako :D samo rokaj i otimaj, valja platiti tolike šalteruše preko tetića zaposlene, tako da smo krave muzare za punjenje budžeta.
User avatar
rajvosa^
Posts: 1787
Joined: 18/05/2006 19:38

#44 Re: Plaćanje poreza na prvu nekretninu ?

Post by rajvosa^ »

Evo jos malo info o oslobađanju ovih 5% poreza...

Clanom 17.Zakona o porezu na promet nepokretnosti i prava KS, propisano da porez na promet nepokretnosti ne plaća se:
1.na prenos vlasništva na poljoprivrednom zemljištu koje služi u poljoprivredne svrhe i koje je po Urbanističkom planu utvrđeno kao poljoprivredno,
2. na prenos prava vlasništva na nepokretnostima koje se vrši na BiH, FBiH, Kanton, Grad, općine i njihove organe uprave,
3. na prenos vlasništva na stanovima u slučajevima kada Fond Kantona Sarajevo za izgradnju stanova za članove porodica šehida i poginulih boraca, ratne vojne invalide i borce prodaje stanove članovima porodica šehida i poginulih boraca, ratnim vojnim invalidima i borcima, a koji rješavaju svoje stambeno pitanje prvi put,
4.na prenos vlasnistva na nepokretnostima kada je kupac clan porodice sehida i poginulog borca, ratni vojni invalid i borac koji je u jedinicama Oruzanih snaga RBiH proveo najmanje 24 mjeseca za vrijeme oruzane agresije na BiH, a koji rjesava svoje stambeno pitanje prvi put,
5. na prenos vlasništva na nepokretnostima kada Ministarstvo za boračka pitanja Kantona Sarajevo kupuje stanove i dodjeljuje u vlasništvo ratnim vojnim invalidima I grupe, ratnim vojnim invalidima koji su radno nesposobni po osnovu ranjavanja ili ozljeđivanja za vrijeme službe u Oružanim snagama RBiH i djeci šehida i poginulih boraca bez oba roditelja,
6. na prenos prava vlasništva na nepokretnostima u skladu sa propisima o privatizaciji državne svojine na teritoriji Federacije BiH,
7. na prenos vlasništva na nepokretnostima u postupku komasacije, arondacije, privatizacije i eksproprijacije ili na osnovu ugovora zaključenog umjesto eksproprijacije ili arondacije,
8. na prenos vlasništva na nepokretnostima na diplomatsko konzularna predstavništva pod uslovom reciprociteta,
9. na prenos vlasništva na nepokretnostima po osnovu nasljeđa i poklona uslučajevima:
- kada je nasljednik, odnosno poklonoprimac, prvog nasljednog reda, bračni drug ako je u drugom nasljednom redu, roditelji kada nasljeđuju i primaju na poklon od djece i maloljetna djeca bez oba roditelja, - nasljednik drugog nasljednog reda kada nasljeđuje jedan stan pod uslovom da nema drugi stani da je živio s ostaviocem uzajedničkom domaćinstvu i nasljednici, odnosno poklonoprimci, braća i sestre, pod uslovom da se ta imovina ne može otuđiti u roku od tri godine.
10. na prenos vlasništva na novosagrađenim objektima kada se prodaju prvom kupcu, ako je prodavac pravno lice,
11. na prenos vlasništva na nepokretnostima na osnovu pravosnažne sudske odluke donesene po osnovu dosjelosti ili poništenja kupoprodajnog ugovora,
12. na prenos vlasništva na nepokretnostima koje se daju za vakufe, vjerske zadužbine i zaklade,
13. na prenos vlasništva na nepokretnostima koje kupuju ili na drugi način stiču vlasništvo vjerske zajednice za svoje potrebe.
14. na prenos vlasništvana nepokretnostima kada se unose prilikom osnivanja društva, kada se ulažu u kapital društva (dokapitalizacija), te kada se vraćaju istom licu koje je izvršilo ulaganje, pod uslovom da su takve nekretnine unesene u društvo i upisane u kapital društva i da se kao takve drže u kapitalu društva najmanje tri godine od dana upisa takvog ulaganjau sudski registar.
Gradsko vijeće i općinska vijeća mogu propisati pojedinačna oslobađanja u slučaju kada se promet nepokretnosti i prava vrši u cilju pokretanja proizvodnje i stimulisanja bržeg zapošljavanja nezaposlenih lica, uz ocjenu opravdanosti projekata i praćenje realizacije istih..
archi_a
Posts: 10404
Joined: 11/12/2011 18:11

#45 Re: Plaćanje poreza na prvu nekretninu ?

Post by archi_a »

.
Last edited by archi_a on 05/09/2014 17:24, edited 1 time in total.
User avatar
karanana
Posts: 47254
Joined: 26/02/2004 00:00

#46 Re: Plaćanje poreza na prvu nekretninu ?

Post by karanana »

pa kad si kupio stan a kad si naumio da platis porez za taj isti stan?
ja koliko znam, rok za placanje poreza je poprilicno kratak mozda 7-15 dana po sklapanju ugovora, a po pitanju se cini kao da je kod tebe proslo nekoliko godina.
archi_a
Posts: 10404
Joined: 11/12/2011 18:11

#47 Re: Plaćanje poreza na prvu nekretninu ?

Post by archi_a »

.
Last edited by archi_a on 05/09/2014 17:23, edited 1 time in total.
User avatar
karanana
Posts: 47254
Joined: 26/02/2004 00:00

#48 Re: Plaćanje poreza na prvu nekretninu ?

Post by karanana »

e onda ne znam sta da ti kazem. ne znam kako ne ganjaju to, ali vjerovatno nemaju ni evidenciju. onda ne znam sto uopste i placati to kad te niko ne ganja? znam da provjeravaju jesi li platio kada trazis povrat za kamatu na prvu nekretninu.
archi_a
Posts: 10404
Joined: 11/12/2011 18:11

#49 Re: Plaćanje poreza na prvu nekretninu ?

Post by archi_a »

.
User avatar
karanana
Posts: 47254
Joined: 26/02/2004 00:00

#50 Re: Plaćanje poreza na prvu nekretninu ?

Post by karanana »

ipak si odlucio da ne platis.
ma ne mogu nista. ja isto ne bih da mi je pamet od sada i da se nisam prepao kad mi je notar reko da odem da uplatim.
Post Reply