Placanje i ugovor o djelu

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

rebus
Posts: 165
Joined: 16/03/2005 07:39

#26

Post by rebus »

Vidi, radi se o različitim vrstama poreza.

1.) Pravno lice za tvoj iznos plaća tri različita poreza (npr. na 1.000KM oni plaćaju državi ukupno 435 KM poreza. I za to te zivo zaboli. Ali, već ti rekoh, pravno lice je na kraju godine dužno prijaviti da ti je isplatilo sumu ako ona prelazi 1.000 KM za godinu. Tada dolazimo do tog drugog poreza "na ukupan prihod".
2.) To znači, ako živiš u kantonu SA, i u toku godine ostvariš prihod koji prelazi tzv. "neoporezivi minimum", a on je u tom kantonu "trostruki iznos godišnje neto plate ostvarene u privredi kantona", onda plaćaš 15% poreza državi.
Uzmimo da je ta plata 6.000 KM. Sve što u toku godine ostvariš iznad toga, plaćaš 15% poreza.
Sljedeća caka je ko će to znati koliko si zaradio u toku godine. Tad na scenu stupa ona obaveza prijavljivanja za iznose iznad 1.000 KM.
Ako nisam jasan, javi.
SpaceX
Posts: 34
Joined: 11/03/2005 02:27
Contact:

#27

Post by SpaceX »

Rebus, izvini al slabo kotam.

Hajdemo pojednostaviti i konkretno.
Placeno mi je 1000km. Ta suma je evidentirana preko moga racuna, uz moje ime, naziv usluge i sl.
To je iznos koji je trenutno bitan. Ja imam niz prihoda uz ovaj npr. i uglavnom ispod 1000km i krajem godine bi sigurno imao solidan iznos u konacnici. Medutim malo je toga evidentirano kroz kartice i racune.


Dakle, jos jednom, kakva je moja obaveza uz ovih 1000km? Da ne komplikujem. :D


idic wrote:Kao fizičko lice koje nema registrovanu djelatnost nemaš mogućnost izdavanja računa, dakle postoji mogućnost potpisivanja ugovora o djelu. Kod ugovora o djelu se plaća 30% poreza, tu poresku obavezu ima firma kojoj si izvršio uslugu.
Da bi ste izbjegli sve ove peripetije ja ti savjetujem da to sve završite preko studentskog servisa. Studentski servis ispostavi toj firmi račun za određenu uslugu, čak ne mora ići na tvoje ime i tebi isplati keš. Oni uzimaju 15% od ukupne sume na ime poreza i ostalih obaveza.
Imaš firmu Studentski servis d.o.o. u zgradi Pravnog fakulteta i oni to rade bez problema.
Hvala, ali sam dvije godine, cini mi se 2000/01. radio preko njih, i nemam pretjerano pozitivno iskustvo.
idic
Posts: 865
Joined: 04/06/2002 00:00
Location: Sarajevo

#28

Post by idic »

Pa ne moraš raditi baš sa tim studentskim servisom imaš ih po gradu još koliko hoćeš.
Firma u kojoj ja radim sa nekim od njih sarađuje već par godina i nismo nikada imali problema. To ti je jedini zakonski i regularan način da kao fizičko lice dobiješ keš za obavljeni posao, a da firma za koju si radio nema nikakvih zakonskih i poreznih smetnji.
Ako te zanima mogu ti dati adrese ili brojeve tel od nekih drugih servisa.
La_Forge
Posts: 644
Joined: 14/06/2002 00:00
Location: Sarajevo

#29

Post by La_Forge »

Fina plaća porez u ime fizičkog lica... to je definitivno... koliki je postotak ja neznam... ugovor o djelu služi isključivo firmi radi njihove interne evidencije ako i za kontrole i inspekcije.

Što sva pojedina fizička lica ne plaćaju poreze na hljeb i mlijeko pojedinačno u poreskoj :shock:

ma slobodno klepi lovu i potpiši, eventualno dodaj klauzulu da firma izvršava obavezu plaćanja poreza i to je to
neko iz mase
Posts: 2018
Joined: 29/12/2004 21:18

#30

Post by neko iz mase »

sto jeste jeste, rebus vam je to najbolje objasnio
rebus
Posts: 165
Joined: 16/03/2005 07:39

#31

Post by rebus »

Da i ja pojednostavim : Na tih 1.000 KM koje si dobio TRENUTNO NEMAŠ ama baš nikakve obaveze.
Što neko reče, pokupi čovječe pare i trošiiiiii.[/quote]
artzy
Posts: 839
Joined: 03/01/2005 05:52

#32

Post by artzy »

SpaceX wrote:Rebus, izvini al slabo kotam.

Hajdemo pojednostaviti i konkretno.
Placeno mi je 1000km. Ta suma je evidentirana preko moga racuna, uz moje ime, naziv usluge i sl.
To je iznos koji je trenutno bitan. Ja imam niz prihoda uz ovaj npr. i uglavnom ispod 1000km i krajem godine bi sigurno imao solidan iznos u konacnici. Medutim malo je toga evidentirano kroz kartice i racune.


Dakle, jos jednom, kakva je moja obaveza uz ovih 1000km? Da ne komplikujem. :D


idic wrote:Kao fizičko lice koje nema registrovanu djelatnost nemaš mogućnost izdavanja računa, dakle postoji mogućnost potpisivanja ugovora o djelu. Kod ugovora o djelu se plaća 30% poreza, tu poresku obavezu ima firma kojoj si izvršio uslugu.
Da bi ste izbjegli sve ove peripetije ja ti savjetujem da to sve završite preko studentskog servisa. Studentski servis ispostavi toj firmi račun za određenu uslugu, čak ne mora ići na tvoje ime i tebi isplati keš. Oni uzimaju 15% od ukupne sume na ime poreza i ostalih obaveza.
Imaš firmu Studentski servis d.o.o. u zgradi Pravnog fakulteta i oni to rade bez problema.
Hvala, ali sam dvije godine, cini mi se 2000/01. radio preko njih, i nemam pretjerano pozitivno iskustvo.

Ja vam ovo ne kontam nas: firma koja je platila usluge to racuna u troskove poslovanja i ne bi trebala da placa porez na to nego upravo obrnuto.... Na drugoj strani na sve sto zaradis - placas porez (poslije oduzetih sopstvenih troskova poslovanja)... Jel' to ovako funkcionise ili...?
Post Reply