Pitanje za ateiste

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

U takvoj situaciji, zivio/la bih u:

Bosnjackoj drzavi
17
40%
Srpskoj drzavi
2
5%
Hrvatskoj drzavi
24
56%
 
Total votes: 43

User avatar
apsidejzi
Posts: 8278
Joined: 25/05/2013 23:49

#76 Re: Pitanje za ateiste

Post by apsidejzi »

statixx wrote: 17/11/2021 13:44
saint_mirad wrote: 17/11/2021 13:23 za ateiste je loša situacija ako je bilo koja religija ispravna. naročito ako ima neka verzija pakla za nevernike. :D
Vazno je upravljati rizikom, a religija dodje kao polica osiguranja. :D
Sa velikom slicnosti americkom zdravstvenom sistemu. Naime, tamo dobijas bruto platu i sam biras koje zdravstveno osiguranje zelis da placas. Ako mislis da ces fasovati cirozu jetre onda to ukljucis u osiguranje. Ako ces pak imati problema sa ocima ukljuci i to. Al sve kosta. Desi li se da si ukljucio sve sto si mislio i placao 5000USD mjesecno citav svoj zivot a ispostavi se da si omalovazio zanokticu koja dovede do nekog kancera koze onda ti osiguranje ne vazi. Jbg, molio si se pogresnom bogu i to sve sto si placao sada ne vazi. Moras platiti puno lijecenje.
User avatar
saint_mirad
Posts: 4409
Joined: 25/02/2020 23:09

#77 Re: Pitanje za ateiste

Post by saint_mirad »

apsidejzi wrote: 17/11/2021 14:04
saint_mirad wrote: 17/11/2021 13:23
za ateiste je loša situacija ako je bilo koja religija ispravna. naročito ako ima neka verzija pakla za nevernike. :D
Za utjehu ostaje cinjenica da makar nisam proveo zivot moleci se pogresnom bogu i nadao se uzalud. Ovako zivim po svojim pravilima, niko me ekonomski ne muze, niti mi naivno uzima novac. Isto tako, ostaje moralna satisfakcija da nisam glup jer su milijarde i milijarde ljudi takodjer profulali. Ocito nije do mene nego do boga koji je bio il nesposoban da nam se prikaze u pravom svjetlu ili je bio zloban pa se namjerno zamaskirao. Al tad vec imamo nepravednu konkurenciju i tu se tesko takmiciti.
pošto znam tvoj opus od ranije, ti možeš stat pred boga (ako ga ima, jel :mrgreen: ) čistog obraza. ti jesi tražio, trudio se koliko si mogao, uradio si šta je do tebe. nisi našao uverljive dokaze da veruješ i dalje i to je ok. ništa za zameriti, makar iz ugla božanstva koje hoće od ljudi da koriste intelekt umesto slepog sledjenja tradicije u kojoj je neko rodjen. ako je božanstvo malevolentno, ko ga/je jebe. možda i ne zaslužuje obožavanje ništa više nego neki diktator.

sa druge strane, ko krene da pije čašu nauke kao metod spoznaje nek ne stane na pola. što reče sinan, pijem na eks, do dna, dna. :-D
User avatar
geralt
Posts: 5203
Joined: 14/09/2017 12:45

#78 Re: Pitanje za ateiste

Post by geralt »

saint_mirad wrote: 17/11/2021 13:23 za ateiste je loša situacija ako je bilo koja religija ispravna. naročito ako ima neka verzija pakla za nevernike. :D
Za vjernike je losa situacija ako je bilo koja religija osim njihove ispravna (od nekih 4300). Narocito ako ima neka verzija pakla za krivovjernike.

Tako da i ako se drzis Paskalove opklade, sanse su ti 1:4300 da ces potrefiti ispravnu religiju.
User avatar
saint_mirad
Posts: 4409
Joined: 25/02/2020 23:09

#79 Re: Pitanje za ateiste

Post by saint_mirad »

geralt wrote: 17/11/2021 19:17
saint_mirad wrote: 17/11/2021 13:23 za ateiste je loša situacija ako je bilo koja religija ispravna. naročito ako ima neka verzija pakla za nevernike. :D
Za vjernike je losa situacija ako je bilo koja religija osim njihove ispravna (od nekih 4300). Narocito ako ima neka verzija pakla za krivovjernike.

Tako da i ako se drzis Paskalove opklade, sanse su ti 1:4300 da ces potrefiti ispravnu religiju.
ne držim se paskalove opklade, znam da su vernici jako slični ateistima, osim što su ateisti u jednu religiju manje. :D

sveznajući bog bi ionako prepoznao nijet nekog ko veruje 'za svaki slučaj'.
User avatar
dustaban
Posts: 6516
Joined: 10/07/2012 10:55

#80 Re: Pitanje za ateiste

Post by dustaban »

Religiji je odzvonilo bas kao i klasicnim fakultetima. Samo sto oni to jos ne prihvataju, jebiga od tog zive...
Post Reply