Pitanje u vezi centralnog grijanja

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Post Reply
bosniamaj
Posts: 251
Joined: 23/06/2005 21:47

#1 Pitanje u vezi centralnog grijanja

Post by bosniamaj »

Pozdrav :)

Imam nekih pitanja u vezi grijanja. Student sam i nemam nekog iskustva sa centralnim grijanjem :D, placam, grijem se i to je, u biti, to :D
Stanujem na Socijalnom i grijanje je od Toplana. U stanu su aluminijski radijatori. U kupatilu je onaj uspravni, visoki, a ostali su standardni (mescini da su Herz). Uvijek je grijanje bilo super, pravo toplo i sve to...

Eh, a sad, u kupatilu je radijator poprilicno vreo, a u ostalim sobama nije. Prvih par rebara je toplo, ostala su prilicno hladna. I, razlicite su topline u razlicitim sobama. Prvo sam kont'o da nisu nahajcali dovoljno dok je ovo bilo pusteno grijanje prije sezone, ali sad je sezona pocela, pa ne znam do koga je :-)

Volio bih cuti kako grije kod ostalih kod kojih su alu radijatori :bih:

P.S. pokusavao sam sa ozracenjem, nema zraka, samo voda :-)
User avatar
Ciprol
Posts: 981
Joined: 18/04/2009 01:43

#2 Re: Pitanje u vezi centralnog grijanja

Post by Ciprol »

imao sličan problem, morao ispirati radijator :mrgreen:
samo, ne znam može li se to za vrijeme sezone grijanja raditi.
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#3 Re: Pitanje u vezi centralnog grijanja

Post by chuchumbamayumbe »

Probaj opet da ih ozračiš!
bosniamaj
Posts: 251
Joined: 23/06/2005 21:47

#4 Re: Pitanje u vezi centralnog grijanja

Post by bosniamaj »

chuchumbamayumbe wrote:Probaj opet da ih ozračiš!
Kad sam ozracivao, izlazi voda, ali malo i susti, kao da ima zraka malo. Ako smijem pitati, koliko smijem vode ispustiti dok se uvjerim da vise ne susti nimalo? :D

A u svakom slucaju cu to sutra jer sad gase grijanje pa necu primjetiti ima li efekta :D
User avatar
Ciprol
Posts: 981
Joined: 18/04/2009 01:43

#5 Re: Pitanje u vezi centralnog grijanja

Post by Ciprol »

bosniamaj wrote:
chuchumbamayumbe wrote:Probaj opet da ih ozračiš!
Kad sam ozracivao, izlazi voda, ali malo i susti, kao da ima zraka malo. Ako smijem pitati, koliko smijem vode ispustiti dok se uvjerim da vise ne susti nimalo? :D

A u svakom slucaju cu to sutra jer sad gase grijanje pa necu primjetiti ima li efekta :D

ma pusti koji decilitar, imaju oni u sistemu dovoljno vode :mrgreen:

možeš i sad, zrak je još u radijatoru.
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#6 Re: Pitanje u vezi centralnog grijanja

Post by chuchumbamayumbe »

Puštaj, slobodno...sve dok ne počne samo voda da izlazi. Slobodno puti da izađe koji decilitar (bez zraka), tada bi trebalo da je sve OK!
Javi rezultate!
User avatar
Better Man
Posts: 16773
Joined: 01/10/2006 20:10

#7 Re: Pitanje u vezi centralnog grijanja

Post by Better Man »

bosniamaj wrote:
chuchumbamayumbe wrote:Probaj opet da ih ozračiš!
Kad sam ozracivao, izlazi voda, ali malo i susti, kao da ima zraka malo. Ako smijem pitati, koliko smijem vode ispustiti dok se uvjerim da vise ne susti nimalo? :D

A u svakom slucaju cu to sutra jer sad gase grijanje pa necu primjetiti ima li efekta :D
Kad ti se desi takva situacija odvrnes malo da izađe zrak i čim krene izlazit voda, odmah zavrnes i sva će ti rebra biti vrela, odnosno normalno će grijati
bosniamaj
Posts: 251
Joined: 23/06/2005 21:47

#8 Re: Pitanje u vezi centralnog grijanja

Post by bosniamaj »

Ispustao sam zrak opet. Ne znam, sve mi je ovo cudno :D
U jednoj sobi je voda koja pocne izlazit hladna, u drugoj nije, itd :-)

Ma nemam pojma, vidjet cu jos, pa ako ne mere, ne mere, valja zvat kakvog majstora i trosit pare :-) :D
User avatar
Ciprol
Posts: 981
Joined: 18/04/2009 01:43

#9 Re: Pitanje u vezi centralnog grijanja

Post by Ciprol »

bosniamaj wrote:Ispustao sam zrak opet. Ne znam, sve mi je ovo cudno :D
U jednoj sobi je voda koja pocne izlazit hladna, u drugoj nije, itd :-)

Ma nemam pojma, vidjet cu jos, pa ako ne mere, ne mere, valja zvat kakvog majstora i trosit pare :-) :D

sad jedno glupo pitanje, jesi odvrnuo ventile na radijatorima?
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#10 Re: Pitanje u vezi centralnog grijanja

Post by chuchumbamayumbe »

Možda je problem u cijeloj vertikali, vidi u sa komšijama kakva je kod njih situacija.
bosniamaj
Posts: 251
Joined: 23/06/2005 21:47

#11 Re: Pitanje u vezi centralnog grijanja

Post by bosniamaj »

@Ciprol: Jesu, ulazni ventili su odvrnuti bili, ja sam ih pokusavao i ono "zavrni pa opet odvrni" :D

@chuchumbamayumbe: Moram vidjeti sa komsijama, jednog sam komsiju pitao vec, ali kod njega nisu ovi radijatori nego oni limeni sto iz njih puse, pa mi nije bas mogao pomoci...
User avatar
Ciprol
Posts: 981
Joined: 18/04/2009 01:43

#12 Re: Pitanje u vezi centralnog grijanja

Post by Ciprol »

ako je to tako što kažeš, il' ispiraj radijatore il' kupuj nove :mrgreen:
bosniamaj
Posts: 251
Joined: 23/06/2005 21:47

#13 Re: Pitanje u vezi centralnog grijanja

Post by bosniamaj »

Ciprol wrote:ako je to tako što kažeš, il' ispiraj radijatore il' kupuj nove :mrgreen:
:-)
A vidjet cu i sa starim, on se vise razumije a ima i nekog svog majstora za centralno :D
User avatar
Ciprol
Posts: 981
Joined: 18/04/2009 01:43

#14 Re: Pitanje u vezi centralnog grijanja

Post by Ciprol »

šta si uradio sa ovim?
User avatar
Zovem se Zelena
Posts: 3461
Joined: 23/09/2010 13:17

#15 Re: Pitanje u vezi centralnog grijanja

Post by Zovem se Zelena »

E tako je meni bilo kada smo mijenjali radijatore... Par godina sve super ferceralo a onda odjednom pola radijatora grije pola ne. Te ozrači, te ispiraj, ganjaj toplane, ganjaj upravitelja, svi se ograđuju nije do njih! I nakon nekoliko dana smrzavanja, ubjeđivanja i na kraju prijetnji pošalju toplane svog majstora. Kaže čovjek s vrata ko vam je radio ovo, radijatori potopljeni! :? Jest kad bih znala šta je to. Kad tamo, kada su lole mijenjali radijatore pogrešno spojili na cijevi.

Elem, provjeri i to.
bosniamaj
Posts: 251
Joined: 23/06/2005 21:47

#16 Re: Pitanje u vezi centralnog grijanja

Post by bosniamaj »

Ciprol wrote:šta si uradio sa ovim?
Nisam jos nista, sad nisam u Sa, kad budem dolazio doci cu sa starim jer ima nekog posla pa ce tada vjerovatno pogledati taj covjek. Lik bi trebao znati sta je, ima neku firmu koja radi grijanje :D
A on kaze, po ovome sto sam mu ja sad rekao, da je moguce da izlazne ventile treba pogledati, jer mozda voda ne kruzi kako treba kroz radijator. Pa javit cu u cemu je bio problem kada on pogleda, tako da se zna ubuduce, ako nekome bude slicna situacija :D

@Zelena: Reci cu covjeku da pogleda sve, jer se i ja razumijem u to k'o reprezentacija San Marina u fudbal :mrgreen:
bosniamaj
Posts: 251
Joined: 23/06/2005 21:47

#17 Re: Pitanje u vezi centralnog grijanja

Post by bosniamaj »

Toplane su se lezerno ogradile od svega, i sve sto su rekli je da to trebam vidjeti sa upraviteljem, koji je onda predlagao nekog svog jarana da to sredi.

Uglavnom, zvao sam nekog ciku ciji sam broj nasao na UNIPROMET zgradi (brat mi se tamo preselio nedavno pa mi je rekao za njega). Koliko sam skontao, on ima neke veze sa izvodjacima radova ili nesto slicno i tim tamo stanarima dolazi da prikljuci i provjeri sve prije nego im toplane puste grijanje prvi put.
Ciko je fin, dosao je brzo i pogledao, pa ce sutra ujutro poslati dvojicu majstora da probaju sa ispiranjem :D

Ciprol, nadam se da si pogodio iz prve, tako da se od sutra vise ne nerviram oko ovoga :D
Kapri
Posts: 832
Joined: 20/11/2011 12:14

#18 Re: Pitanje u vezi centralnog grijanja

Post by Kapri »

Danas je pisala obavjest da provjeravaju cjevi grijanja.Da li je obavezno biti u stanu tada?
Post Reply