Pitanje-Radar

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
ibizza
Posts: 4552
Joined: 05/06/2008 00:46

#1 Pitanje-Radar

Post by ibizza »

Sinoc se vozim pored ekonomske skole na Pofalicima...i ide neko auto ispred mene 40-takk na sat,ja zmigavac i u desnu traku...zablica mi radar...nisam prosao kroz crveno,nisam vozio preko 80...pa me interesuje, dali je blicao zbog toga sto sam pretiocao to auto na punoj liniji ispred semafora(pune linije od traka)?
vnm
Posts: 1478
Joined: 08/07/2008 01:28

#2 Re: Pitanje-Radar

Post by vnm »

ne. da nisi mozda vozio preko 60? jer je tu ogranicenje 40...
ibizza
Posts: 4552
Joined: 05/06/2008 00:46

#3 Re: Pitanje-Radar

Post by ibizza »

vnm wrote:ne. da nisi mozda vozio preko 60? jer je tu ogranicenje 40...
nisam vozio preko 60...a desavalo se da tu prolazim preko 70...pa niakd nije slikao...svaki radar u gradu je registrovan na 81km/h...
d2
Posts: 6237
Joined: 15/03/2007 04:52
Location: Grbavica

#4 Re: Pitanje-Radar

Post by d2 »

kako ce biti podesen na 81 kad je ogranicenje 40 ?
User avatar
amrica
Posts: 7110
Joined: 26/01/2007 17:58

#5 Re: Pitanje-Radar

Post by amrica »

:? :? :? :? :?

Cuj na 81?????

Kod svake skole imas ogranicenje 40 i jos displej da ti pokaze koliko vozis, i policajce (nazalost ne uvijek :D ) 30-40m poslije koji te ogule... za 45 a ne za 81 :shock: :shock: :shock:
Klodovik
Posts: 2727
Joined: 12/03/2007 00:39

#6 Re: Pitanje-Radar

Post by Klodovik »

I meni je prije nekoliko noci zablicao na istom mjestu. Požurio čovjek da stigne na zelenom skrenuti lijevo. Sad čekam razglednicu iz zemlje safari... a ne stigoh se ni nasmiješiti da slika lijepo ispadne.

Nego... Je li negdje u zakonu predviđeno da se ograničenja brzine u blizini škola podižu na 60 km/h u mjesecima i satima kada nema nastave (vrijedi li 40 km/h i npr. krajem mjeseca jula u 01:25 sati)? Ili recimo nedjeljom?
d2
Posts: 6237
Joined: 15/03/2007 04:52
Location: Grbavica

#7 Re: Pitanje-Radar

Post by d2 »

covjece dragi odakle ti takva ideja... pise ti ogranicenje, nigdje ne pise od-do...
User avatar
sffovac
Posts: 922
Joined: 26/08/2004 23:08
Location: kad jednom odem, a poci cu

#8 Re: Pitanje-Radar

Post by sffovac »

kod ekonomske na poHvalicima ogranicenje je 40, a radar je podesen na 60

bas sam se neki dan nagledao slikanja, dok sam cekao tramvaj, nisam mu brojao, ali mislim da je 6-7 puta blicnuo
User avatar
corsa
Posts: 2579
Joined: 15/12/2005 10:35
Location: Sarajevo

#9 Re: Pitanje-Radar

Post by corsa »

Meni je takodje zablicao na istom mjestu prije dvije sedmice. Vozio sam oko 60 i prestrojio sam se na punoj, ali jos mi nije nista doslo. A dosta mi je ljudi reklo da obicno dolazi za 3-5 dana, tako da se nadam da nece ni doci. :-)
User avatar
sffovac
Posts: 922
Joined: 26/08/2004 23:08
Location: kad jednom odem, a poci cu

#10 Re: Pitanje-Radar

Post by sffovac »

Klodovik wrote:I meni je prije nekoliko noci zablicao na istom mjestu. Požurio čovjek da stigne na zelenom skrenuti lijevo. Sad čekam razglednicu iz zemlje safari... a ne stigoh se ni nasmiješiti da slika lijepo ispadne.

Nego... Je li negdje u zakonu predviđeno da se ograničenja brzine u blizini škola podižu na 60 km/h u mjesecima i satima kada nema nastave (vrijedi li 40 km/h i npr. krajem mjeseca jula u 01:25 sati)? Ili recimo nedjeljom?
ovo isto ko kad je onaj proletio na 40 pored skole i pita ga komisija, jesil ti zdrav covjece, jesil vidio znak
a on mrtav hladan: "pa raspust je" :D :D :D
Klodovik
Posts: 2727
Joined: 12/03/2007 00:39

#11 Re: Pitanje-Radar

Post by Klodovik »

d2 wrote:covjece dragi odakle ti takva ideja... pise ti ogranicenje, nigdje ne pise od-do...
Ideja potiče od (po meni) zdravorazumske logike. Na Markalama 60 km/h at all times, a na raskrsnici na Pofalićima 40 km/h i kad ima i kad nema nastave. Meni to nema veze sa pameću.
d2
Posts: 6237
Joined: 15/03/2007 04:52
Location: Grbavica

#12 Re: Pitanje-Radar

Post by d2 »

a drot ce ulaziti u skolu u 7 jutro kad te zaustavi na 45 da vidi ima li kakav predcas ili nema :D
to sto ti kazes je logicno ali ...
User avatar
sffovac
Posts: 922
Joined: 26/08/2004 23:08
Location: kad jednom odem, a poci cu

#13 Re: Pitanje-Radar

Post by sffovac »

Klodovik wrote:
d2 wrote:covjece dragi odakle ti takva ideja... pise ti ogranicenje, nigdje ne pise od-do...
Ideja potiče od (po meni) zdravorazumske logike. Na Markalama 60 km/h at all times, a na raskrsnici na Pofalićima 40 km/h i kad ima i kad nema nastave. Meni to nema veze sa pameću.
covjece dragi skola je skola, znaci ako neko ima sekciju ili dodatnu, mozda i poravni u pola ljeta, nek pazi jer ce ovi jurcati vise od 40, ne pije ti ta bas vode
User avatar
VR6
Posts: 1215
Joined: 28/12/2002 00:00
Location: Sarajevo
Contact:

#14 Re: Pitanje-Radar

Post by VR6 »

Nema te logike u zakonu, ja sam jednom platio kaznu u pola 9 navecer u nedjelju, jer je bio znak skola 40, ja vozio 70-ak km/h.

Klodovik ako si bio u skroz lijevoj traci, tu nema senzora, i kamera te nebi trebala slikati.
Drugo je ako si tockovima nagazio pola trake do, tad te hvata..
Klodovik
Posts: 2727
Joined: 12/03/2007 00:39

#15 Re: Pitanje-Radar

Post by Klodovik »

sffovac wrote:
Klodovik wrote:
d2 wrote:covjece dragi odakle ti takva ideja... pise ti ogranicenje, nigdje ne pise od-do...
Ideja potiče od (po meni) zdravorazumske logike. Na Markalama 60 km/h at all times, a na raskrsnici na Pofalićima 40 km/h i kad ima i kad nema nastave. Meni to nema veze sa pameću.
covjece dragi skola je skola, znaci ako neko ima sekciju ili dodatnu, mozda i poravni u pola ljeta, nek pazi jer ce ovi jurcati vise od 40, ne pije ti ta bas vode
Ma, ne tražim ja opravdanja. Ograničenje je ograničenje. Ako ga prekoračiš, snosi posljedice i ćao.

Samo kažem, ne vidim smisla da ljudi plaćaju kazne kad naiđu pored škole u Pofalićima brzinom od 62 km/h u dva ujutro, a mogu voziti (legalno, da ih ne snimaju kamere) brzinom od 80 km/h od npr. Baščaršije do tih istih Pofalića u svako doba dana i noći.
whow
Posts: 2217
Joined: 11/11/2004 07:17
Location: Edmonton
Contact:

#16 Re: Pitanje-Radar

Post by whow »

bermiin wrote:Sinoc se vozim pored ekonomske skole na Pofalicima...i ide neko auto ispred mene 40-takk na sat,ja zmigavac i u desnu traku...zablica mi radar...nisam prosao kroz crveno,nisam vozio preko 80...pa me interesuje, dali je blicao zbog toga sto sam pretiocao to auto na punoj liniji ispred semafora(pune linije od traka)?
Ma spremi cek Ministru Financija i to je to. Ja sam prosle sedmice dobio foto radar $ 245. Vozio 118km/h u 80 km/h zoni. Nemas se sta buniti , jedino sto mi je ovo druga cestitka ove godine -previse je previse od sada se ponasam nema vise jurnjave.
d2
Posts: 6237
Joined: 15/03/2007 04:52
Location: Grbavica

#17 Re: Pitanje-Radar

Post by d2 »

Klodovik wrote: Ma, ne tražim ja opravdanja. Ograničenje je ograničenje. Ako ga prekoračiš, snosi posljedice i ćao.

Samo kažem, ne vidim smisla da ljudi plaćaju kazne kad naiđu pored škole u Pofalićima brzinom od 62 km/h u dva ujutro, a mogu voziti (legalno, da ih ne snimaju kamere) brzinom od 80 km/h od npr. Baščaršije do tih istih Pofalića u svako doba dana i noći.
ja sam upravo to uradio na tom mjestu prije 5-6 godina, 62 u pola 2 ujutro...
jedino me spasilo sto sam bio fin i normalan sa policijom pa je tip na kraju rekao - necu ti naplatiti kaznu, ako te iko bude zvao i pitao sta se desilo veceras reci da si zurio u hitnu...
User avatar
Better Man
Posts: 16684
Joined: 01/10/2006 20:10

#18 Re: Pitanje-Radar

Post by Better Man »

Nebitno je dali je sezaona nastave ili ne, ograničenje treba da je 40 km na sat 24 sata dnevno i 365 dana u godini. Sit sam ja raznoraznih manijaka koji bi da malo jurcaju kao da su na autoputu.
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#19 Re: Pitanje-Radar

Post by chuchumbamayumbe »

Moze se po gradu komotno 120-140 km/h tamo oko 02-03 ujutro, nigdje nikoga!
mislim....

:roll: :roll: :roll:
dimu
Posts: 970
Joined: 22/06/2007 16:21
Location: Rajvosa

#20 Re: Pitanje-Radar

Post by dimu »

bermiin wrote:pa me interesuje, dali je blicao zbog toga sto sam pretiocao to auto na punoj liniji ispred semafora(pune linije od traka)?
nisu kamere namijenjene da snimaju preticanje preko pune.

to bi bilo i malo tehnicki tesko izvodivo postaviti i podesiti senzore tako da registruju kad neki auto predje iz trake u traku... snima samo brzinu i crveno

ako te uslikala onda si vozio vise od 60 jer ta kamera kod ekonomske slika preko 60 jer je ogranicenje 40.
User avatar
Qler
Posts: 23545
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#21 Re: Pitanje-Radar

Post by Qler »

ne slika na prestrojavanje, a crveno slika tako da poremetis induktivno polje koje je postavljeno na asfaltu (ono ispred linije) kad predjes autom preko toga registruje i slika, a brzina, naravno putem radara. te petlje se aktiviraju kad gori crveno, i mislim da imas cak i 3 sec fore poslije paljenja crvenog
User avatar
madner
Posts: 56753
Joined: 09/08/2004 16:35

#22 Re: Pitanje-Radar

Post by madner »

chuchumbamayumbe wrote:Moze se po gradu komotno 120-140 km/h tamo oko 02-03 ujutro, nigdje nikoga!
mislim....

:roll: :roll: :roll:
Jedini problem su sine kod GRASA.
Strah me mojih guma u mene.

Inace nikad ispod 120 ne vozim :D
AdnanSA
Posts: 1404
Joined: 31/01/2007 20:45
Location: City

#23 Re: Pitanje-Radar

Post by AdnanSA »

U Švedskoj naravno postoje dopunske table kod ograničenja koja su vezana za škole.
Ograničenje je 30km/h od 07:-19:00 sati. Poslije toga vrijedi normalno ograničenje od 50 km/h.
Kad smo već kod toga na izlazu iz Blažuja prije kružnog toka postoji osnovna škola i mnogo djece hoda trotoarom koji je veoma uzak. Naravno ogranićenja 40 km/h nema.
Dakle ako vozite na toj dionici pripazite dobro i smanjite gas i radi djece i radi vas samih.
melb26sa
Posts: 2447
Joined: 28/04/2006 10:40
Location: SAD/SA
Contact:

#24 Re: Pitanje-Radar

Post by melb26sa »

http://www.cityofcarrollton.com/images1 ... 20crop.GIF

Meni je apsolutno normalno voziti sporije - kod nas je 35 km/h (tj 20 mph) kad je school zone oznacen - fino pise ili when children present ili school days.
Tako bi trebalo uvesti i u SA kao i opciju da imas one volontere cike/tete sa stop znakom sto te zaustave da djeca mogu bezbjedno preci ulicu.
d2
Posts: 6237
Joined: 15/03/2007 04:52
Location: Grbavica

#25 Re: Pitanje-Radar

Post by d2 »

iskreno ja mislim da je i 40 previse pored skole, uzmite onu skolu na skenderiji gdje je ulaz u dvoriste bukvalno metar od desne trake, sve i da ides 40 ako ti dijete izleti nema sanse da stanes...

ia kada idem tuga uvijek gledam da se prestrojim lijevo za svaki slucaj, da imam 3-4 metra da vidim ako ko krene preko ulice...
Post Reply