Pitanje o jednom mjestašcetu

Zanimljivosti i zbivanja u Mostaru, Čapljini, Ljubuškom, Stocu, Trebinju, Bileći, Gacku i drugim mjestima u regionu.
Post Reply
Pera Trta
Posts: 5420
Joined: 06/02/2009 00:20
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#1 Pitanje o jednom mjestašcetu

Post by Pera Trta »

Postoji li danas selo Sretnice? Koliko znam, trebalo bi da se nalazi u ljubuškoj općini, između Mostara i Ljubuškog? Bio bih veoma zahvalan na odgovoru.
Selm@
Posts: 17
Joined: 24/04/2004 20:17

#2 Re: Pitanje o jednom mjestašcetu

Post by Selm@ »

postoji. opcina krusevo, izmedju mostara i citluka.
Pera Trta
Posts: 5420
Joined: 06/02/2009 00:20
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#3 Re: Pitanje o jednom mjestašcetu

Post by Pera Trta »

Selm@ wrote:postoji. opcina krusevo, izmedju mostara i citluka.
Hvala. :)
Da li si ikada bila u dotičnom mjestu ili poznaješ nekoga od tamo? Nalazi li se blizu glavne saobraćajnice i koliko je daleko od Mostara? Ovo pitam zbog jednog detalja koji možda danas postoji u samom mjestu a tiče se njegove relativno nedavne prošlosti (prva polovina 20. stoljeća) pa bih htio sa nekim ko možda zna prodiskutovati o tome.
Selm@
Posts: 17
Joined: 24/04/2004 20:17

#4 Re: Pitanje o jednom mjestašcetu

Post by Selm@ »

ne. a nalazi se uz glavnu saobraćajnicu i udaljeno je nekih 15-ak km od mostara. sretno s istrazivanjem!!
Pera Trta
Posts: 5420
Joined: 06/02/2009 00:20
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#5 Re: Pitanje o jednom mjestašcetu

Post by Pera Trta »

Selm@ wrote:ne. a nalazi se uz glavnu saobraćajnicu i udaljeno je nekih 15-ak km od mostara. sretno s istrazivanjem!!
Ok. Hvala puno na informacijama :)
User avatar
metar_drva
Posts: 1202
Joined: 26/08/2009 18:51

#6 Re: Pitanje o jednom mjestašcetu

Post by metar_drva »

Selm@ wrote:postoji. opcina krusevo, izmedju mostara i citluka.
opcina krusevo ne postoji u bih. ne mislim ovime reci da mjesto kao takvo ne postoji, ali kao opcina za sebe ne postoji i vjerovatno je u okviru neke druge opcine
User avatar
cyprus
Posts: 39275
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#7 Re: Pitanje o jednom mjestašcetu

Post by cyprus »

Opština Mostar. Po popisu iz 1991. godine 314 stanovnika, gotovo svi Hrvati. To je ono što ja imam u svojim podacima :)
Pera Trta
Posts: 5420
Joined: 06/02/2009 00:20
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#8 Re: Pitanje o jednom mjestašcetu

Post by Pera Trta »

Evo, našao sam ga na Google Maps. Na žalost, nema fotografija.
Wind
Posts: 1429
Joined: 31/10/2008 22:28

#9 Re: Pitanje o jednom mjestašcetu

Post by Wind »

Ako vas put ponese magistralnom cestom od Mostara prema Međugorju,
u selu Sretnice, naići će te na restoran neobičnog imena “Udovice”.

Dajte mašti na volju i zamislite dvije bake, meni iz prošlosti, stare izvorne
recepte... Jer, u koliko svratite, kušat ćete tradicionalnu hercegovačku kuhinju...
Selm@
Posts: 17
Joined: 24/04/2004 20:17

#10 Re: Pitanje o jednom mjestašcetu

Post by Selm@ »

metar_drva wrote:
Selm@ wrote:postoji. opcina krusevo, izmedju mostara i citluka.
opcina krusevo ne postoji u bih. ne mislim ovime reci da mjesto kao takvo ne postoji, ali kao opcina za sebe ne postoji i vjerovatno je u okviru neke druge opcine
potpuno si upravu! pogresno sam se izrazila.
trucker
Posts: 8
Joined: 15/08/2009 00:11

#11 Re: Pitanje o jednom mjestašcetu

Post by trucker »

Pera Trta wrote:
Selm@ wrote:postoji. opcina krusevo, izmedju mostara i citluka.
Hvala. :)
Da li si ikada bila u dotičnom mjestu ili poznaješ nekoga od tamo? Nalazi li se blizu glavne saobraćajnice i koliko je daleko od Mostara? Ovo pitam zbog jednog detalja koji možda danas postoji u samom mjestu a tiče se njegove relativno nedavne prošlosti (prva polovina 20. stoljeća) pa bih htio sa nekim ko možda zna prodiskutovati o tome.
Sretnice,selo između mostara i čitluka,pripada općini mostar,iako je malo bliže čitluku...Nije daleko od mene,pitaj šta te zanima!!!
Pera Trta
Posts: 5420
Joined: 06/02/2009 00:20
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#12 Re: Pitanje o jednom mjestašcetu

Post by Pera Trta »

trucker wrote:Sretnice,selo između mostara i čitluka,pripada općini mostar,iako je malo bliže čitluku...Nije daleko od mene,pitaj šta te zanima!!!
Hvala! Zanima me postoji li u selu ikakvo obilježje u spomen na tragediju koja je selo zadesila 1938. godine, kada je na svadbi u kući Jure (ili Đure) Rozića izbio požar u kome je poginulo 33 svatova. Za selo koje je tada brojalo 10-15 kuća bila je to stravična tragedija. Praktično nije bilo kuće iz koje neko nije stradao u tom požaru. Uzroci, koliko znam, nikada nisu rasvijetljeni.
I novine su danima pisale o toj tragediji, koja je potresla cijelu Jugoslaviju.
Vjerujem da među starijim mještanima još ima ljudi koji se sjećaju toga.
User avatar
BSn
Posts: 4938
Joined: 12/09/2006 15:49
Location: Kad se hoce, pa lijevo...

#13 Re: Pitanje o jednom mjestašcetu

Post by BSn »

Nego, Pera - je li ti imas neki bolesni fetis, il' pises knjigu o "crnjacima" u ex-Yu?
Sve su ti teme za crne hronike.

E da, sad mi naumpade jos jedna opcija: Da, mozda, ne pises scenarij za "Beogradski davitelj 2"? :D
trucker
Posts: 8
Joined: 15/08/2009 00:11

#14 Re: Pitanje o jednom mjestašcetu

Post by trucker »

evo našao sam ti članak o tome,google zna sve
Pera Trta
Posts: 5420
Joined: 06/02/2009 00:20
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#15 Re: Pitanje o jednom mjestašcetu

Post by Pera Trta »

Ma svaka čast! :-D Googlao sam i ja, ali ovo ne nađoh.
Eto, BSn, vidiš kako ja svašta znam :D 8-)
User avatar
felipe kajetano
Posts: 4084
Joined: 21/09/2009 19:32
Location: Nachtwerk

#16 Re: Pitanje o jednom mjestašcetu

Post by felipe kajetano »

http://digital.nb.rs/scc/direct.php?sign=P-2484-1938

Evo i "Politika" od 11.02.1938 na str.8 je opsirno izvjestila o toj tragediji!Imaju i imena svih poginulih...
Pera Trta
Posts: 5420
Joined: 06/02/2009 00:20
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#17 Re: Pitanje o jednom mjestašcetu

Post by Pera Trta »

felipe kajetano wrote:http://digital.nb.rs/scc/direct.php?sign=P-2484-1938

Evo i "Politika" od 11.02.1938 na str.8 je opsirno izvjestila o toj tragediji!Imaju i imena svih poginulih...
Hvala. Sa tim sam već upoznat, jer sam na "Politici" u stvari i saznao za događaj. Pošto je u jednom od tekstova pomenuto da će se praviti obilježje poginulima, zanima me postoji li ono slučajno danas.
BTW, grdna je šteta što se te stranice stare "Politike" ne mogu copy/paste. Bilo bi zanimljivih tema za raspravu, mnoštvo nepoznatih stvari, kao i paralela sa današnjim životom i vremenom.
trucker
Posts: 8
Joined: 15/08/2009 00:11

#18 Re: Pitanje o jednom mjestašcetu

Post by trucker »

otići ću do tamo kad uhvatim vremena pa ako bude ikakav spomenik dobit ćeš i sliku...kad si već zapeo za to... :D
Pera Trta
Posts: 5420
Joined: 06/02/2009 00:20
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#19 Re: Pitanje o jednom mjestašcetu

Post by Pera Trta »

trucker wrote:otići ću do tamo kad uhvatim vremena pa ako bude ikakav spomenik dobit ćeš i sliku...kad si već zapeo za to... :D
Hvala ti. Cijenim to :) A i priupitaj kakvog dedu ili babu...sigurno se sjećaju.
Kepler
Posts: 6
Joined: 22/02/2006 09:44
Location: Malo juznije

#20 Re: Pitanje o jednom mjestašcetu

Post by Kepler »

Koliko ja znam nema nikakvog obilježja vezanog za tu tragediju. Mladoženja je poginuo, a mlada je preživjela, ponovo se udala i bila živa do prije nekog vremena. Čini mi se da je čuveni restran Udovice dobilo ime po dvije bakice koje su ostale bez svojih muževa (inače braće) u toj tragediji.
Post Reply