Pitanje ateistima

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Locked
Macak U Cizmama
Posts: 289
Joined: 06/11/2009 09:32

#2526 Re: Pitanje ateistima

Post by Macak U Cizmama »

Problem citanja ne samo Kurana vec i Biblije , Tore i drugih knjiga tog vremena lezi u tome sto je jezik tog vremena bio primitivan. Ne govorni vec pisani jezik. Pisalo se bez potpunih i nama danas znanih pravila gramatike i zato su ajeti i citati nepotpuni, mnoge stvari se u njima samo predpostavljaju ili nagadjaju, jer su pisani direktno po interpretaciji bez korekcije. Uzmite bilo koji ajet i dajte ga lektoru pa cete vidjeti kako ce izgledati poslije tretmana, kad se postave propisno sve gramaticke forme, i znakovi interpunkcije. Ono sto je ljudima iz tog vremena bilo razumljivo , jer su rijeci slusali direktno iz usta govornika , mogli su pratiti gestikulaciju, podupiranje rijeci i kazanog mimikom, danas kad se cita je nerazumljivo, nedostaje dobar dio.
Mene je zaprepastilo kad sam cuo od samih arapa da oni razumiju rijeci, djelove teksta ali ne razumiju do kraja znacenje niti ga mogu staviti u pravi kontekst bez dodatnog objasnjenja. Mozda se mozemo posluziti primjerom staroslavenskog jezika koji nam nakon 500-1000g. zvuci cudno, nerazumljivo , i potrebna je korekcija, dodatno objasnjenje da bi se stvar razumjela do kraja. Ne znam jesam li u påravu ako kazem da su te knjige pisane nekakvm fonetskim jezikom, kao da pisemo engleski po nasoj gramatici onako kako ih cujemo, bez da obracamo paznju gdje sta stoji u recenici ili nesto u tom stilu.
User avatar
BHF_Manijak
Posts: 25781
Joined: 02/03/2009 23:21
Location: Jedno jedino, Seher Sarajevo

#2527 Re: Pitanje ateistima

Post by BHF_Manijak »

Macak U Cizmama wrote:Problem citanja ne samo Kurana vec i Biblije , Tore i drugih knjiga tog vremena lezi u tome sto je jezik tog vremena bio primitivan. Ne govorni vec pisani jezik. Pisalo se bez potpunih i nama danas znanih pravila gramatike i zato su ajeti i citati nepotpuni, mnoge stvari se u njima samo predpostavljaju ili nagadjaju, jer su pisani direktno po interpretaciji bez korekcije. Uzmite bilo koji ajet i dajte ga lektoru pa cete vidjeti kako ce izgledati poslije tretmana, kad se postave propisno sve gramaticke forme, i znakovi interpunkcije. Ono sto je ljudima iz tog vremena bilo razumljivo , jer su rijeci slusali direktno iz usta govornika , mogli su pratiti gestikulaciju, podupiranje rijeci i kazanog mimikom, danas kad se cita je nerazumljivo, nedostaje dobar dio.
Mene je zaprepastilo kad sam cuo od samih arapa da oni razumiju rijeci, djelove teksta ali ne razumiju do kraja znacenje niti ga mogu staviti u pravi kontekst bez dodatnog objasnjenja. Mozda se mozemo posluziti primjerom staroslavenskog jezika koji nam nakon 500-1000g. zvuci cudno, nerazumljivo , i potrebna je korekcija, dodatno objasnjenje da bi se stvar razumjela do kraja. Ne znam jesam li u påravu ako kazem da su te knjige pisane nekakvm fonetskim jezikom, kao da pisemo engleski po nasoj gramatici onako kako ih cujemo, bez da obracamo paznju gdje sta stoji u recenici ili nesto u tom stilu.
Arapi savrseno razumiju Kur`an,jer nema neke bitne razlike u sadasnjem jeziku arapa kao i onom prije 1400 godine,znam jer sam ga ucio,tako da ti ta prica pada u vodu...Nema razlike recimo kao sto ima u engleskom sada i onom prije 400 godina,ili bosanski sada kao i jezik kojim je pisana povelja Kulina Bana 1189-te...itd itd,pitaj danas bilo kojeg covjeka koji zna arapski,a nije mu to materni jezik,prevest ce ti bez poteskoca bilo koji ajet...
lingvistika
Posts: 65
Joined: 10/10/2009 00:17

#2528 Re: Pitanje ateistima

Post by lingvistika »

[quote="Optimus Prime"][quote="skolarac"]
Danas u svijetu zivi oko 1,5 milijardi muslimana.I svi su oni saglasni u jednom da je nemoguce da neko napise slican ajet kao u Kur'anu.Kroz istoriju zivjeli su priznati svjetski filozofi,umjetnici,pisci,pjesnici....,i niko nije uspio da izmisli i napise jedan ajet kao u Kur'anu.Da jesu od toga bi imali visestruku korist:pobjedili bi muslimane i Islam kao najbitnije,zatim stekli bi ugled,slavu,novac,usli bi u istoriju,privlacno zar ne?
Davanjem zekata ostvaruju se i mnogi drugi ciljevi:zekat duhovno pročišćava izvršitelja i oslobađa ga od svojstava škrtosti i robovanja imetku, zekatom se rješavaju neke nasušne potrebe određenih kategorija ljudi, ili realiziraju neki važni društveni projekti,

[/quote]

Ako vec koristis Argumentum ad populum, onda moras znati da na svijetu postoji 5,5 milijardi nemuslimana koji ne misle da neko ne moze napisati nesto slicno kuranskom ajetu. Problem je u tome da sta god da neko napise, muslimani nece priznati kao "bolje" jer im religija to nalaze, posto sam kuran to tvrdi.
Objektivno gledano meni je ljepse ono sto je @kukuruz kokicar napisao na prethodnoj stranici, nego prevod "Al Fatihe", a da ne govorimo o drugim tekstovima.[/quote]


Zaista za ovu pricu o nemogucnosti da se napise nesto slicno Kur'anu, ajetu jednom, treba imati vise vremena i strpljenja i znanja nego sto ga mi ovdje imamo, ali treba imati u vidu makar toliko da se superiornost Kur'ana treba posmatrati na vise ravni, izmedju ostalog: knjizevni stil, fenomenologija koja se manifestuje na vise nacina a jedan od njih matematika i sl, a opet uzimajuci u obzir i to da tumacenje nekih ajeta zaista nije u nasoj moci jer nam nedostaje informacija.
Sto se tice knjizevnog stila, treba imati u vidu vrijeme i mjesto u kojem je obavljen - tada je bez sumnje bio daleko iznad arapskog pjesnistva a oni su bili superiorni u tome u odnosu na druge ljude tog vremena, sto mozete potrvditi u svakom uzdbeniku iz historije kjnizevnosti.

A kad je rijec o fenomenima, evo dva.

Kur'anska sura koja govori o pceli zove se An-Nahl i 16. je sura po redu. Muzjak pcele ima 16 hromozoma, a zenka pcele ima 32 hromozoma (16x2 - zenka :-D ); pčela se spominje u 68. ajetu sure, i taj ajet ima 13 riječi - a od pocetka ove sure do rijeci "nahl"(pcela) u ovom ajetu ima 884 rijeci, ne bi bilo zanimljivo da 13x68 nije tacno 884 :-D

Isaov slucaj je u Allaha isti kao i slucaj Ademov: od zemlje ga je stvorio, a zatim rekao:"Budi!"- i on bi. (Ali 'Imran, 59).
Adem, a.s., se u Kur'anu spominje 25 puta, a Isa, a.s., takodjer 25 puta :-D
elSaik
Posts: 11898
Joined: 27/03/2007 16:49
Location: 8. krug pakla

#2529 Re: Pitanje ateistima

Post by elSaik »

pure_love wrote:to sto poredis na drini cupriju i shakespeara sa Kuranom je samo dokaz da Kuran nisi cuo(razumio) na arapskom,nisam doduse ni ja,ali oni koji jesu kazu da je to neopisivo,i to objasnjava zasto je tako cesto vidjeti arape kako placu dok imam uci iz Kurana tokom namaza

a sto se tice prorocanstava,Muhammed a.s je prorekao mnoge stvari,izmedju ostalog pad danasnjeg Istanbula pod islam
Ja sam plakao kad sam gledao onaj francuski film kad lik ostane zarobljen sam u sebi (locked-in sindrom), i na kraju umre, a priča je zapravo urađena po knjizi koju je on "napisao" (da ne detaljišem). Jel' se i to računa? :-?

Pad Istanbula pod islam i... koje još "mnoge stvari"? :-? I koji su izvor da je on to rekao? :-?

PS @lingvista - Prvi put kad se princ Čarls ženio, Liverpool je osvojio titulu Lige prvaka, papa je umro. Drugi put kada se princ Čarls ženio, Liverpool je osvojio Ligu prvaka, a papa je umro. Jel' i to ne što sveto? :-?
lingvistika
Posts: 65
Joined: 10/10/2009 00:17

#2530 Re: Pitanje ateistima

Post by lingvistika »

JThomas wrote:eratosten iz kirene, poznat i po "eratostenovom situ", ne samo da je skontao da je zemlja okrugla, nego je pomoću položaja sunca u različitim mjestima, bukvalno štapom i kanapom, izračunao obim ekvatora i daljinu zemlje od sunca sa vrlo malom greškom.

šta ti je reć' genijalac.
I jesu li mu povjerovali? jesu kao i u kur'anske ajete, kao i Galileu - ljudi ne vjeruju dok ih dokazom ne lupis po glavi. A sa druge strane, sto bi nepismeni covjek od svih misljenja o Zemlji u 7. stoljecu, uzeo bas to, i stavio ga u svoju knjigu, kad mu je to bio garant da ce ga ismijati?
elSaik
Posts: 11898
Joined: 27/03/2007 16:49
Location: 8. krug pakla

#2531 Re: Pitanje ateistima

Post by elSaik »

lingvistika wrote:
JThomas wrote:eratosten iz kirene, poznat i po "eratostenovom situ", ne samo da je skontao da je zemlja okrugla, nego je pomoću položaja sunca u različitim mjestima, bukvalno štapom i kanapom, izračunao obim ekvatora i daljinu zemlje od sunca sa vrlo malom greškom.

šta ti je reć' genijalac.
I jesu li mu povjerovali? jesu kao i u kur'anske ajete, kao i Galileu - ljudi ne vjeruju dok ih dokazom ne lupis po glavi. A sa druge strane, sto bi nepismeni covjek od svih misljenja o Zemlji u 7. stoljecu, uzeo bas to, i stavio ga u svoju knjigu, kad mu je to bio garant da ce ga ismijati?
Pa gdje piše u Kur'anu "Zemlja je okrugla. OKreće se oko Sunca." :-? Gdje piše to u bilo kojoj svetoj knjizi? Zašto je Crkva palila ljude jer su tvrdili da je zemlja okrugla, a držala se Knjige koja je od Boga? :-? Zašto se ljudi raznose u zrak i sa sobom u smrt vode stotine i hiljade drugih, uz povike Bog je najveći? Kad je to neko isto uradio uz uzvik "Bog ne postoji"? :-?

MIslim, toliko puno pitanja, a odgovore jedan "piše u Knjizi".
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#2532 Re: Pitanje ateistima

Post by JThomas »

niti znam, niti me plaho boli briga. samo - bilo je ljudi koji su skontali davno prije, i to, i mnogo više od toga.

a ako si sad prvi put čuo za eratostena, a hoćeš da učestvuješ u ovakvim raspravama, to je, brate, diletantizam.
lingvistika
Posts: 65
Joined: 10/10/2009 00:17

#2533 Re: Pitanje ateistima

Post by lingvistika »

elSaik wrote:
pure_love wrote:to sto poredis na drini cupriju i shakespeara sa Kuranom je samo dokaz da Kuran nisi cuo(razumio) na arapskom,nisam doduse ni ja,ali oni koji jesu kazu da je to neopisivo,i to objasnjava zasto je tako cesto vidjeti arape kako placu dok imam uci iz Kurana tokom namaza

a sto se tice prorocanstava,Muhammed a.s je prorekao mnoge stvari,izmedju ostalog pad danasnjeg Istanbula pod islam
Ja sam plakao kad sam gledao onaj francuski film kad lik ostane zarobljen sam u sebi (locked-in sindrom), i na kraju umre, a priča je zapravo urađena po knjizi koju je on "napisao" (da ne detaljišem). Jel' se i to računa? :-?

Pad Istanbula pod islam i... koje još "mnoge stvari"? :-? I koji su izvor da je on to rekao? :-?

PS @lingvista - Prvi put kad se princ Čarls ženio, Liverpool je osvojio titulu Lige prvaka, papa je umro. Drugi put kada se princ Čarls ženio, Liverpool je osvojio Ligu prvaka, a papa je umro. Jel' i to ne što sveto? :-?
:-D odavno se nisam ovako nasmijao. Ne znam, mozda navijacima Liverpoola i jeste sveto :-D Sto se mene tice, evo jos jedna primjer: rijeci prevdene kao "razumom obdaren" i "lud", ponavljaju se u Kur'anu svaka po 16 puta :-D a na covjeku je da izabere, mogucnosti su gotovo iste.
lingvistika
Posts: 65
Joined: 10/10/2009 00:17

#2534 Re: Pitanje ateistima

Post by lingvistika »

JThomas wrote:niti znam, niti me plaho boli briga. samo - bilo je ljudi koji su skontali davno prije, i to, i mnogo više od toga.

a ako si sad prvi put čuo za eratostena, a hoćeš da učestvuješ u ovakvim raspravama, to je, brate, diletantizam.
Brate, cini mi se ko god ima internet zna nesto i o Eratostenu, samo sto ne dokazujem teorije starih Grka, a za dilentatizam...ma njima je sve oprosteno
lingvistika
Posts: 65
Joined: 10/10/2009 00:17

#2535 Re: Pitanje ateistima

Post by lingvistika »

elSaik wrote:
lingvistika wrote:
JThomas wrote:eratosten iz kirene, poznat i po "eratostenovom situ", ne samo da je skontao da je zemlja okrugla, nego je pomoću položaja sunca u različitim mjestima, bukvalno štapom i kanapom, izračunao obim ekvatora i daljinu zemlje od sunca sa vrlo malom greškom.

šta ti je reć' genijalac.
I jesu li mu povjerovali? jesu kao i u kur'anske ajete, kao i Galileu - ljudi ne vjeruju dok ih dokazom ne lupis po glavi. A sa druge strane, sto bi nepismeni covjek od svih misljenja o Zemlji u 7. stoljecu, uzeo bas to, i stavio ga u svoju knjigu, kad mu je to bio garant da ce ga ismijati?
Pa gdje piše u Kur'anu "Zemlja je okrugla. OKreće se oko Sunca." :-? Gdje piše to u bilo kojoj svetoj knjizi? Zašto je Crkva palila ljude jer su tvrdili da je zemlja okrugla, a držala se Knjige koja je od Boga? :-? Zašto se ljudi raznose u zrak i sa sobom u smrt vode stotine i hiljade drugih, uz povike Bog je najveći? Kad je to neko isto uradio uz uzvik "Bog ne postoji"? :-?

MIslim, toliko puno pitanja, a odgovore jedan "piše u Knjizi".
Ne mogu da se ponavljam u vezi sa ovim gdje pise da je Zemlja okrugla i da se krece oko Sunca, koga zanima neka uzme Knjigu i procita. Sto se Crkve tice, islam tvrdi da je ucenje promijenjeno, tako da se ne moze reci da su ubijali i drzali se knjige od Boga, sto se tice ubijanja uz poklice Bog je najveci, gdje ti tu vidis da Bog grijesi, ako se ljudi ubijaju uz povike Bog je najveci!
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#2536 Re: Pitanje ateistima

Post by JThomas »

pa što si onda tražio "neki izvor" da su grci znali da je zemlja okrugla, ako si znao za eratostenova dostignuća?
lingvistika
Posts: 65
Joined: 10/10/2009 00:17

#2537 Re: Pitanje ateistima

Post by lingvistika »

JThomas wrote:pa što si onda tražio "neki izvor" da su grci znali da je zemlja okrugla, ako si znao za eratostenova dostignuća?
Zato je razlikujem teoriju od dostignuca koje podrazumijeva da je teorija dokazana, dakle njegovo ucenje i teorije ostali su na teoriji.
Macak U Cizmama
Posts: 289
Joined: 06/11/2009 09:32

#2538 Re: Pitanje ateistima

Post by Macak U Cizmama »

Kratak clanak iz Bloga "Nema Boga" na temu brojevi i broj ponavljanja nekih rijeci u Kuranu .

Ovo postavljam zato sto Lingvista u vise navrata pominje numerologiju i koliko sesta ponavlja u Kuranu ( vidi iznad ) ...

Sta je od ovog tacno ?

canak;

Čuda Kur`ana #9

Jedan od redovnih posjetilaca mi je ostavio komentar o tome kako je Muhammed mogao tačno znati omjer vode i kopna na planeti Zemlji. Ja kažem da nije mogao znati. Ako je istina ono što tvrde čudotvorci, priznajem da je jedina riječ kojom se ovaj fenomen može protumačiti, "čudo". Vrlo jednostavno, sada nam ostaje da u 5 minuta provjerimo da li čudotvorci govore istinu. Ostavimo predrasude i iskustvo, koji nam govore da je ova priča samo gomila smeća i da ne zaslužuje ni tih 5 minuta, i potražimo istinu.

Draga braćo i sestre u ime Allaha otvorimo stranicu SearchTruth, koja nam zbog lakšeg nalaženja istine nudi pretragu Kur`ana na mnogim jezicima, a što je najbitnije, nudi nam i transliteraciju arapskog jezika što nam omogućava da istinski provjerimo ovo navodno čudo. Ako vam ova prva stranica nije poznata, ovu drugu ćete sigurno prepoznati. Riječ je o stranici impozantnog imena quranmiracles, na kojoj se mogu naći čudesa Kur`ana, barem ona navodna. Opstanak ove stranice je direktno proporcionalan inertnosti njenih posjetilaca, jer musliman pročita navodno čudo i kasnije ga prepričava. Kritičko sagledavanje informacija je davno izlapilo iz njegovog mozga, i to baš onog trenutka kada je odlučio da bude musliman.

Arapska riječ koja se u ovom čudu spominje i koja odgovara našoj riječi more (rijeke jezera, druge vodene površine), u skladu sa quranmiracles, je "bahr". Oni tvrde da se ta riječ u raznim oblicima spominje ni manje ni više nego 32 puta. Pretražimo ovu riječ na stranici SearchTruth sa opcijom "All Words". Začudo dobili smo 38 rezultata. Zašto je to tako, razlučite sami.

Arapska riječ za kopno, u skladu sa quranmiracles, je "berr, yabas". Rriječ u ovom obliku ne postoji na pretrazi transliteracije, ali ako potražimo riječ "land" na Yusufalijevom prevodu, dobićemo 89 rezultata. Zašto čudotvorci tvrde da se riječ kopno spominje 13 puta ostaje misterija.

Na stranici ummah.net postoji članak o ostalim navodnim čudima Kur`ana, te vas lijepo molim da ih provjerite na stranici searchquran ukoliko želite saznati istinu. Vrlo sličan primjer jedne ovakve izmišljotine smo imali na našem blogu, kada smo i mi pronašli navodno čudo. Postupak je isti.
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#2539 Re: Pitanje ateistima

Post by JThomas »

lingvistika wrote:
JThomas wrote:pa što si onda tražio "neki izvor" da su grci znali da je zemlja okrugla, ako si znao za eratostenova dostignuća?
Zato je razlikujem teoriju od dostignuca koje podrazumijeva da je teorija dokazana, dakle njegovo ucenje i teorije ostali su na teoriji.
ja uz najbolju volju, ne shvatam šta ti hoćeš da kažeš.

ti izrazio sumnju da su grci mogli znati da je zemlja okrugla - ja ti lijepo rekao da neko ne samo jeste znao, nego je i izračunao obim ekvatora s cca. 1% greške, u trećem vijeku prije nove ere. koji dio ti nije jasan?
lingvistika
Posts: 65
Joined: 10/10/2009 00:17

#2540 Re: Pitanje ateistima

Post by lingvistika »

Macak U Cizmama wrote:Kratak clanak iz Bloga "Nema Boga" na temu brojevi i broj ponavljanja nekih rijeci u Kuranu .

Ovo postavljam zato sto Lingvista u vise navrata pominje numerologiju i koliko sesta ponavlja u Kuranu ( vidi iznad ) ...

Sta je od ovog tacno ?

canak;

Čuda Kur`ana #9

Jedan od redovnih posjetilaca mi je ostavio komentar o tome kako je Muhammed mogao tačno znati omjer vode i kopna na planeti Zemlji. Ja kažem da nije mogao znati. Ako je istina ono što tvrde čudotvorci, priznajem da je jedina riječ kojom se ovaj fenomen može protumačiti, "čudo". Vrlo jednostavno, sada nam ostaje da u 5 minuta provjerimo da li čudotvorci govore istinu. Ostavimo predrasude i iskustvo, koji nam govore da je ova priča samo gomila smeća i da ne zaslužuje ni tih 5 minuta, i potražimo istinu.

Draga braćo i sestre u ime Allaha otvorimo stranicu SearchTruth, koja nam zbog lakšeg nalaženja istine nudi pretragu Kur`ana na mnogim jezicima, a što je najbitnije, nudi nam i transliteraciju arapskog jezika što nam omogućava da istinski provjerimo ovo navodno čudo. Ako vam ova prva stranica nije poznata, ovu drugu ćete sigurno prepoznati. Riječ je o stranici impozantnog imena quranmiracles, na kojoj se mogu naći čudesa Kur`ana, barem ona navodna. Opstanak ove stranice je direktno proporcionalan inertnosti njenih posjetilaca, jer musliman pročita navodno čudo i kasnije ga prepričava. Kritičko sagledavanje informacija je davno izlapilo iz njegovog mozga, i to baš onog trenutka kada je odlučio da bude musliman.

Arapska riječ koja se u ovom čudu spominje i koja odgovara našoj riječi more (rijeke jezera, druge vodene površine), u skladu sa quranmiracles, je "bahr". Oni tvrde da se ta riječ u raznim oblicima spominje ni manje ni više nego 32 puta. Pretražimo ovu riječ na stranici SearchTruth sa opcijom "All Words". Začudo dobili smo 38 rezultata. Zašto je to tako, razlučite sami.

Arapska riječ za kopno, u skladu sa quranmiracles, je "berr, yabas". Rriječ u ovom obliku ne postoji na pretrazi transliteracije, ali ako potražimo riječ "land" na Yusufalijevom prevodu, dobićemo 89 rezultata. Zašto čudotvorci tvrde da se riječ kopno spominje 13 puta ostaje misterija.

Na stranici ummah.net postoji članak o ostalim navodnim čudima Kur`ana, te vas lijepo molim da ih provjerite na stranici searchquran ukoliko želite saznati istinu. Vrlo sličan primjer jedne ovakve izmišljotine smo imali na našem blogu, kada smo i mi pronašli navodno čudo. Postupak je isti.
Ja nigdje nisam spomenuo omjer zemlje i kopna, i mislim da je to vrlo tesko dokaziva teorija jer se je omjer zemlje i kopna na Zemlji tokom vremena bitno razlikovao.
User avatar
statix
Posts: 2961
Joined: 27/08/2009 09:04
Location: Sarajevo

#2541 Re: Pitanje ateistima

Post by statix »

lingvistika wrote:
elSaik wrote:
pure_love wrote:to sto poredis na drini cupriju i shakespeara sa Kuranom je samo dokaz da Kuran nisi cuo(razumio) na arapskom,nisam doduse ni ja,ali oni koji jesu kazu da je to neopisivo,i to objasnjava zasto je tako cesto vidjeti arape kako placu dok imam uci iz Kurana tokom namaza

a sto se tice prorocanstava,Muhammed a.s je prorekao mnoge stvari,izmedju ostalog pad danasnjeg Istanbula pod islam
Ja sam plakao kad sam gledao onaj francuski film kad lik ostane zarobljen sam u sebi (locked-in sindrom), i na kraju umre, a priča je zapravo urađena po knjizi koju je on "napisao" (da ne detaljišem). Jel' se i to računa? :-?

Pad Istanbula pod islam i... koje još "mnoge stvari"? :-? I koji su izvor da je on to rekao? :-?

PS @lingvista - Prvi put kad se princ Čarls ženio, Liverpool je osvojio titulu Lige prvaka, papa je umro. Drugi put kada se princ Čarls ženio, Liverpool je osvojio Ligu prvaka, a papa je umro. Jel' i to ne što sveto? :-?
:-D odavno se nisam ovako nasmijao. Ne znam, mozda navijacima Liverpoola i jeste sveto :-D Sto se mene tice, evo jos jedna primjer: rijeci prevdene kao "razumom obdaren" i "lud", ponavljaju se u Kur'anu svaka po 16 puta :-D a na covjeku je da izabere, mogucnosti su gotovo iste.
Covjek ne bira da li ce biti lud, kao sto ne mozes nauciti da postanes lud, a ti meni raci sta je predstavljalo tadasnjim ljudima rijec ludilo?
Macak U Cizmama
Posts: 289
Joined: 06/11/2009 09:32

#2542 Re: Pitanje ateistima

Post by Macak U Cizmama »

lingvistika wrote:
Macak U Cizmama wrote:Kratak clanak iz Bloga "Nema Boga" na temu brojevi i broj ponavljanja nekih rijeci u Kuranu .

Ovo postavljam zato sto Lingvista u vise navrata pominje numerologiju i koliko sesta ponavlja u Kuranu ( vidi iznad ) ...

Sta je od ovog tacno ?

canak;

Čuda Kur`ana #9

Jedan od redovnih posjetilaca mi je ostavio komentar o tome kako je Muhammed mogao tačno znati omjer vode i kopna na planeti Zemlji. Ja kažem da nije mogao znati. Ako je istina ono što tvrde čudotvorci, priznajem da je jedina riječ kojom se ovaj fenomen može protumačiti, "čudo". Vrlo jednostavno, sada nam ostaje da u 5 minuta provjerimo da li čudotvorci govore istinu. Ostavimo predrasude i iskustvo, koji nam govore da je ova priča samo gomila smeća i da ne zaslužuje ni tih 5 minuta, i potražimo istinu.

Draga braćo i sestre u ime Allaha otvorimo stranicu SearchTruth, koja nam zbog lakšeg nalaženja istine nudi pretragu Kur`ana na mnogim jezicima, a što je najbitnije, nudi nam i transliteraciju arapskog jezika što nam omogućava da istinski provjerimo ovo navodno čudo. Ako vam ova prva stranica nije poznata, ovu drugu ćete sigurno prepoznati. Riječ je o stranici impozantnog imena quranmiracles, na kojoj se mogu naći čudesa Kur`ana, barem ona navodna. Opstanak ove stranice je direktno proporcionalan inertnosti njenih posjetilaca, jer musliman pročita navodno čudo i kasnije ga prepričava. Kritičko sagledavanje informacija je davno izlapilo iz njegovog mozga, i to baš onog trenutka kada je odlučio da bude musliman.

Arapska riječ koja se u ovom čudu spominje i koja odgovara našoj riječi more (rijeke jezera, druge vodene površine), u skladu sa quranmiracles, je "bahr". Oni tvrde da se ta riječ u raznim oblicima spominje ni manje ni više nego 32 puta. Pretražimo ovu riječ na stranici SearchTruth sa opcijom "All Words". Začudo dobili smo 38 rezultata. Zašto je to tako, razlučite sami.

Arapska riječ za kopno, u skladu sa quranmiracles, je "berr, yabas". Rriječ u ovom obliku ne postoji na pretrazi transliteracije, ali ako potražimo riječ "land" na Yusufalijevom prevodu, dobićemo 89 rezultata. Zašto čudotvorci tvrde da se riječ kopno spominje 13 puta ostaje misterija.

Na stranici ummah.net postoji članak o ostalim navodnim čudima Kur`ana, te vas lijepo molim da ih provjerite na stranici searchquran ukoliko želite saznati istinu. Vrlo sličan primjer jedne ovakve izmišljotine smo imali na našem blogu, kada smo i mi pronašli navodno čudo. Postupak je isti.
Ja nigdje nisam spomenuo omjer zemlje i kopna, i mislim da je to vrlo tesko dokaziva teorija jer se je omjer zemlje i kopna na Zemlji tokom vremena bitno razlikovao.
Citas li uopste sta sam napisao i zasto sam postavio ovaj clanak ?
lingvistika
Posts: 65
Joined: 10/10/2009 00:17

#2543 Re: Pitanje ateistima

Post by lingvistika »

JThomas wrote:
lingvistika wrote:
JThomas wrote:pa što si onda tražio "neki izvor" da su grci znali da je zemlja okrugla, ako si znao za eratostenova dostignuća?
Zato je razlikujem teoriju od dostignuca koje podrazumijeva da je teorija dokazana, dakle njegovo ucenje i teorije ostali su na teoriji.
ja uz najbolju volju, ne shvatam šta ti hoćeš da kažeš.

ti izrazio sumnju da su grci mogli znati da je zemlja okrugla - ja ti lijepo rekao da neko ne samo jeste znao, nego je i izračunao obim ekvatora s cca. 1% greške, u trećem vijeku prije nove ere. koji dio ti nije jasan?
ovo s tobom bas postade gubljenje vremena - ja nisam izrazio sumnju da Grci nisu znali za to, izrazio sam sumnju da su Grci to dokazali, a moj pocetni post o tome je glasio da je u Kur'anu objavljeno "I noc i dan njegovo su djelo, i Sunce i Mjesec, i svi oni nebeskim svodom plove." (Enbija, 33) kao i "Nit' Sunce moze Mjesec dostici nit' noc dan prestici, svi oni u svemiru plove." (Yasin, 40) 1000 godina prije nego sto je Galilelu palo napamet da bi Zemlja mogla biti okrugla. Ovi ajeti sugerisu puno vise od toga da je Zemlja okrugla.
lingvistika
Posts: 65
Joined: 10/10/2009 00:17

#2544 Re: Pitanje ateistima

Post by lingvistika »

Macak U Cizmama wrote:
lingvistika wrote:
Macak U Cizmama wrote:Kratak clanak iz Bloga "Nema Boga" na temu brojevi i broj ponavljanja nekih rijeci u Kuranu .

Ovo postavljam zato sto Lingvista u vise navrata pominje numerologiju i koliko sesta ponavlja u Kuranu ( vidi iznad ) ...

Sta je od ovog tacno ?

canak;

Čuda Kur`ana #9

Jedan od redovnih posjetilaca mi je ostavio komentar o tome kako je Muhammed mogao tačno znati omjer vode i kopna na planeti Zemlji. Ja kažem da nije mogao znati. Ako je istina ono što tvrde čudotvorci, priznajem da je jedina riječ kojom se ovaj fenomen može protumačiti, "čudo". Vrlo jednostavno, sada nam ostaje da u 5 minuta provjerimo da li čudotvorci govore istinu. Ostavimo predrasude i iskustvo, koji nam govore da je ova priča samo gomila smeća i da ne zaslužuje ni tih 5 minuta, i potražimo istinu.

Draga braćo i sestre u ime Allaha otvorimo stranicu SearchTruth, koja nam zbog lakšeg nalaženja istine nudi pretragu Kur`ana na mnogim jezicima, a što je najbitnije, nudi nam i transliteraciju arapskog jezika što nam omogućava da istinski provjerimo ovo navodno čudo. Ako vam ova prva stranica nije poznata, ovu drugu ćete sigurno prepoznati. Riječ je o stranici impozantnog imena quranmiracles, na kojoj se mogu naći čudesa Kur`ana, barem ona navodna. Opstanak ove stranice je direktno proporcionalan inertnosti njenih posjetilaca, jer musliman pročita navodno čudo i kasnije ga prepričava. Kritičko sagledavanje informacija je davno izlapilo iz njegovog mozga, i to baš onog trenutka kada je odlučio da bude musliman.

Arapska riječ koja se u ovom čudu spominje i koja odgovara našoj riječi more (rijeke jezera, druge vodene površine), u skladu sa quranmiracles, je "bahr". Oni tvrde da se ta riječ u raznim oblicima spominje ni manje ni više nego 32 puta. Pretražimo ovu riječ na stranici SearchTruth sa opcijom "All Words". Začudo dobili smo 38 rezultata. Zašto je to tako, razlučite sami.

Arapska riječ za kopno, u skladu sa quranmiracles, je "berr, yabas". Rriječ u ovom obliku ne postoji na pretrazi transliteracije, ali ako potražimo riječ "land" na Yusufalijevom prevodu, dobićemo 89 rezultata. Zašto čudotvorci tvrde da se riječ kopno spominje 13 puta ostaje misterija.

Na stranici ummah.net postoji članak o ostalim navodnim čudima Kur`ana, te vas lijepo molim da ih provjerite na stranici searchquran ukoliko želite saznati istinu. Vrlo sličan primjer jedne ovakve izmišljotine smo imali na našem blogu, kada smo i mi pronašli navodno čudo. Postupak je isti.
Ja nigdje nisam spomenuo omjer zemlje i kopna, i mislim da je to vrlo tesko dokaziva teorija jer se je omjer zemlje i kopna na Zemlji tokom vremena bitno razlikovao.
Citas li uopste sta sam napisao i zasto sam postavio ovaj clanak ?
Naravno, ali ako odgovorim na takav nacin sigurno ce me ukinuti :-D, trudim se ostati dostojanstven, i takos e ponasati prema sagovornicima.
User avatar
ikrime
Posts: 570
Joined: 09/12/2009 01:46
Contact:

#2545 Re: Pitanje ateistima

Post by ikrime »

Braćo, i sestre, ne znam zbog čega forsirate isključivo ove stvari. Nauka ili znanost, kako hoćete, nije nikakav kriterij istinitosti Vjere, istinitosti Boga. Ne znam otkud toliko forisranje isključivo ovakvih tema.

U kontaktu sam sa mnogo konvertita na islam, i sve njih su privukle neke druge stvari, sam način na koji Kur'an govori, govor o čovjeku i prirodi čovjekovoj, Bogu, Sudnjem danu, Poslanicima i prijašnjim Objavama...

dalje, Kur'an Časni niej naučna knjiga, i niko ne očekuje kada uzme Kur'an da će u njoj naći neka naučna otkrića. Ljudi u njoj traže duhovno, traže Gospodara svijetova.

Onima koji vjeruju, ove neke stvari mogu učvrstiti vjeru još, no mislim da potenciranje isključivo ovakvih stvari nije pravi način dawe.
Macak U Cizmama
Posts: 289
Joined: 06/11/2009 09:32

#2546 Re: Pitanje ateistima

Post by Macak U Cizmama »

ikrime wrote:Braćo, i sestre, ne znam zbog čega forsirate isključivo ove stvari. Nauka ili znanost, kako hoćete, nije nikakav kriterij istinitosti Vjere, istinitosti Boga. Ne znam otkud toliko forisranje isključivo ovakvih tema.

U kontaktu sam sa mnogo konvertita na islam, i sve njih su privukle neke druge stvari, sam način na koji Kur'an govori, govor o čovjeku i prirodi čovjekovoj, Bogu, Sudnjem danu, Poslanicima i prijašnjim Objavama...

dalje, Kur'an Časni niej naučna knjiga, i niko ne očekuje kada uzme Kur'an da će u njoj naći neka naučna otkrića. Ljudi u njoj traže duhovno, traže Gospodara svijetova.

Onima koji vjeruju, ove neke stvari mogu učvrstiti vjeru još, no mislim da potenciranje isključivo ovakvih stvari nije pravi način dawe.
Lijepo receno i slazem se stobom mada nisam vjernik.

Jos nam samo objasni zasto se nastoji taj duh, to duhovno stanje pretvoriti u ovozemaljske , prakticne zakone ? Navescu ti primjer : Kradja. Alahov duh, njegova moc, njegovi zakoni osudjuje kradju kod obicnog smrtnika, osudjuje njegovo stanje duha ( u ovom slucaju njegov moral, etiku) i to tako sto mu po Serijatu otsjeku ruku koja je ukrala. Zar i presuda nebi trebala biti virtualna. Pazi ovo je samo primjer a pitanje se odnosi na sveukupnost djelovanja vjere iliti Islama u stvarnosti. Gdje je to spoj duhovnog i materijalnog ? Zasto se nastoji vjeru materijalizovati ?
User avatar
ikrime
Posts: 570
Joined: 09/12/2009 01:46
Contact:

#2547 Re: Pitanje ateistima

Post by ikrime »

Ne znam jesam li te najbolje skontao. Malo si mi konfuzan, il je kod mene neispavanost uzela danak pa blokiram :D

Misliš, zbog čega se islam bavi svijetovnim stvarima: pravosuđe, politika i sl.?!

Islam je potpuni sistem života. Obuhvata i duhovnu i svijetovnu stranu života. U potpunosti uređuje život muslimana. Nema ni jedna bitna tema za čovjeka a da ej islam en uređuje na najbolji način ( naravno po našim uvjerenjima najbolji ).
Macak U Cizmama
Posts: 289
Joined: 06/11/2009 09:32

#2548 Re: Pitanje ateistima

Post by Macak U Cizmama »

ikrime wrote:Ne znam jesam li te najbolje skontao. Malo si mi konfuzan, il je kod mene neispavanost uzela danak pa blokiram :D

Misliš, zbog čega se islam bavi svijetovnim stvarima: pravosuđe, politika i sl.?!

Islam je potpuni sistem života. Obuhvata i duhovnu i svijetovnu stranu života. U potpunosti uređuje život muslimana. Nema ni jedna bitna tema za čovjeka a da ej islam en uređuje na najbolji način ( naravno po našim uvjerenjima najbolji ).
Tako se nisi izjasnio u postu koji sam ti komentarisao vec si bio iskljuciv da se vjera bavi duhovnoscu i da je iluzorno traziti nauku u Kuranu. Pravo i politika su takodje nauke i to vrlo, vrlo ovozemaljske.
User avatar
ikrime
Posts: 570
Joined: 09/12/2009 01:46
Contact:

#2549 Re: Pitanje ateistima

Post by ikrime »

Macak U Cizmama wrote:
ikrime wrote:Ne znam jesam li te najbolje skontao. Malo si mi konfuzan, il je kod mene neispavanost uzela danak pa blokiram :D

Misliš, zbog čega se islam bavi svijetovnim stvarima: pravosuđe, politika i sl.?!

Islam je potpuni sistem života. Obuhvata i duhovnu i svijetovnu stranu života. U potpunosti uređuje život muslimana. Nema ni jedna bitna tema za čovjeka a da ej islam en uređuje na najbolji način ( naravno po našim uvjerenjima najbolji ).
Tako se nisi izjasnio u postu koji sam ti komentarisao vec si bio iskljuciv da se vjera bavi duhovnoscu i da je iluzorno traziti nauku u Kuranu. Pravo i politika su takodje nauke i to vrlo, vrlo ovozemaljske.

Pogrešno si skontao onda moj post.

Mislio sam na potenciranje ovih stvari, jer to ljude ne tangira pretjerano. Znam iz iskustva. Ljudi ne očekuju da će naći formulu gravitacije u Kur'anu. I da nađu, opet šta?!
User avatar
statix
Posts: 2961
Joined: 27/08/2009 09:04
Location: Sarajevo

#2550 Re: Pitanje ateistima

Post by statix »

ikrime wrote:
Macak U Cizmama wrote:
ikrime wrote:Ne znam jesam li te najbolje skontao. Malo si mi konfuzan, il je kod mene neispavanost uzela danak pa blokiram :D

Misliš, zbog čega se islam bavi svijetovnim stvarima: pravosuđe, politika i sl.?!

Islam je potpuni sistem života. Obuhvata i duhovnu i svijetovnu stranu života. U potpunosti uređuje život muslimana. Nema ni jedna bitna tema za čovjeka a da ej islam en uređuje na najbolji način ( naravno po našim uvjerenjima najbolji ).
Tako se nisi izjasnio u postu koji sam ti komentarisao vec si bio iskljuciv da se vjera bavi duhovnoscu i da je iluzorno traziti nauku u Kuranu. Pravo i politika su takodje nauke i to vrlo, vrlo ovozemaljske.

Pogrešno si skontao onda moj post.

Mislio sam na potenciranje ovih stvari, jer to ljude ne tangira pretjerano. Znam iz iskustva. Ljudi ne očekuju da će naći formulu gravitacije u Kur'anu. I da nađu, opet šta?!
Moja je spiritualnost toliko slobodna i kreativna da se ja mogu poistovjetiti sa bilo cime (citaj ziva materija), osim sa fetisizmom, mada i u to pocinjem vjerovati u panteistickom smislu, u razlicitim periodima svoga postojanja. Zasto bi se ogranicavao samo na Islam?
Locked