Pitanja u vezi rata koji je bio od 92-95 godine.

User avatar
pirpa
Posts: 3832
Joined: 22/02/2012 18:16

#76 Re: Pitanja u vezi rata koji je bio od 92-95 godine.

Post by pirpa »

0. 8. 1992. godine Nenad Ševo (Služba bezbjednosti Vojske Republike Srpske na Grbavici, bivši profesor MUP-ove škole na Vracama) zove Juku Prazinu. Inače, Nenad Ševo u ovom razgovoru, koji je trajao gotovo 90 minuta, koristi pseudonim "Pero" .

Juka: Imaćeš posla ovdje. Ne idi nigdje!
Nenad: Sprema se nešto?
Juka: Moram šta ću!
Nenad: Jel' ti žao djece?
Juka: Moram! Jebo ti čovjeka koji je okružen ovdje. Slušaj, radnim danom imaš 30 ljudi na Grbavici, a ja neću napadati! Jel' pošteno? A petkom, subotom i nedeljom nešto malo više!
Nenad: U redu!

....

Juka: Šta će ovi tvoji Aliji predložiti sada gore?
Nenad: Srbi su uzeli dosta teritorije da ne znaju šta će sa njima. Ne mogu Srbi biti govna pa da uzmu tolike teritorije, to je jasno!
Juka: Dabogda kćeri da te hadžija uzme....
Nenad: Pazi šta sam ti rekao!
Juka: Znaš kako se to meni predstavlja. Da će se podijeliti na dva dijela, Hrvatska i Srbija, a da ćemo ga mi popušiti!
Nenad: Slušaj, bio sam na Ilidži i moram ti reći da su dole to napravili bolje Hrvati i Srbi od vas... Ima finesa...
Juka: Vidi, oni mogu granatirati i ovo i ono, ali ako neko pođe mene lično da izigra, pobiću komplet sve što mogu da pobijem, a mogu puno, mogu pobiti sve ovo Srba u gradu što ima! Kad bi bilo stani-pani, jer pored ovoliko ljudi da neko pravi račun bez mene... Ne ide!
Nenad: Ti si Juka ličnost, ti si skupio 2-3 hiljade ljudi..
Juka: Dođi pa da obiđemo da vidiš sve!

....

Nenad: Ja sutra prelazim..
Juka: Sutra ako budeš prelazio, u redu. Ali ako ne budeš sutra, onda sačekaj jedno 5-6 dana..
Nenad: Hoćeš li sutra u Delminijumu da popijemo kafu nas dvojica?
Juka: Ne bih smio sutra ići tamo, ne da ne bih smio, nego neću da idem tamo jer su jednom digli oružje i došlo mi je sve da zapalim, brata mi mrtvog!
Nenad: Ja sam u stanju sutra da dođem u Delminijum. Ja ću tamo između 4-6, pa ti predloži.
Juka: Na hrvatsku teritoriju?
Nenad: Čija je da je, ja ću doći da popijemo kafu!
Juka: Eto može, biću ja u 4 tamo!

....

Nenad: Pitaj ti Aliju Izetbegovića za Munira Alibabića, on ga je ispitivao! Taj Alibabić je imao kontakte sa Alijom Izetbegovićem i sastajali su se u kafani Koševo gdje je sjedio operativac iz Službe državne bezbjednosti i slikao kada njih dvojica pričaju! Ja imam tu fotografiju, evo, ako hoćeš, donijet ću je sutra! Pazi, Alibabić je držao Izetbegovića na vezi kao saradnika. Hoćeš da ti ponesem fotografiju da vidiš te jade??
Juka: Ti mene razdvoji od njih...
Nenad: Sve su to policijski doušnici. Kakav si ti sa tim Alijom Izetbegovićem?
Juka: Što?
Nenad: Da mu ja pošaljem...
Juka: Jebi ti njemu mater onu...
Nenad: Ovdje su mu kod nas svastika i kćerka, ako hoćeš da ti ih pošaljem, samo kaži!
Juka: Čije? Njegove??
Nenad: Ima džaba da idu samo ako ti kažeš, a ako ih on traži, treba za njih 1.000 ljudi!!!
Juka: Nikad neću reći. Neka crknu i on, i svastika, i kćerka!
Nenad: Jesi li me čuo? Prekosutra ujutro idu, ako ti kažeš!
Juka: Jebo im ja mater, mogu crknut' pored mene i on i one. Sad za Olimpijadu u Barseloni šalju dvojicu sportista i 25 delegata sa njima, a niko se nije sjetio da pita bi li se ti Juka malo odmorio.
Nenad: Da, mi znamo kako oni svi izvlače porodice preko Unprofora… Imamo čovjeka na aerodromu!
Hadzi Lojo
Posts: 1538
Joined: 19/10/2010 19:51

#77 Re: Pitanja u vezi rata koji je bio od 92-95 godine.

Post by Hadzi Lojo »

PM72 wrote:
duga devetka wrote:Pa Kraljević je izgubio život na borbenoj liniji sa stvarnim neprijateljem. Za mene su obojica časni branioci Bosne i Hercegovine bez obzira kako i gdje su skončali živote i nebi ih trebalo svrstavati u zaseban koš. Nisu to zaslužili.
Pravo si upućen.
Linija bila daleko bar 5 km a pucali u njega ljudi sa istim oznakama kao što je i on imao...
Ko je tebi kriv sto se nisi ispalio u dijasporu ili sto nisi dobio kakav cin isl. pa sad keveces na zvijezde!
Evo ja kazem da ce nam se zbog takvih kao ti ponovo isto desiti, samo sto onda nece biti ni Amora Masovica da nam kosti sakuplja!

De uzmi taj laptop ili ako imas jos onaj stari ekran pa ga onako navuci coskom sebi na vusegla da te ne citamo vise!
User avatar
Tesla10
Posts: 1894
Joined: 14/05/2013 14:44

#78 Re: Pitanja u vezi rata koji je bio od 92-95 godine.

Post by Tesla10 »

Kraljević je bio ustaša, a to što je naše predsjedništvo svakakve stvari tolerisalo to je druga priča.
mirza_15
Posts: 10604
Joined: 19/01/2015 09:26

#79 Re: Pitanja u vezi rata koji je bio od 92-95 godine.

Post by mirza_15 »

Tesla10 wrote:Kraljević je bio ustaša, a to što je naše predsjedništvo svakakve stvari tolerisalo to je druga priča.
U situaciji rata moras donositi teske odluke koje su cesto stvar kompromisa. Tako moras gladiti muda jednom Juki i celama jer ti ne odgovara sukob s njima. Pa onda mu das i sto ne zasluzuje da ne bi morao ratovati sa njim dok cetnici ulaze u grad.
A ove sto brane juku samo da upitam da li bi voljeli zivjeti u drzavi u kojoj se on nesto pita? Klasicni kabadahija i kriminalac kojeg nisi smio poprjeko pogledati. Morao je postojati jedinstven nacin komandovanja, a on je zelio da ima neku svoju vojsku i da malo napada i armiju kada mu se prohtije. Daleko takvima kuca od moje bila.
PM72
Posts: 17745
Joined: 30/04/2012 16:54

#80 Re: Pitanja u vezi rata koji je bio od 92-95 godine.

Post by PM72 »

Hadzi Lojo wrote:
PM72 wrote:
duga devetka wrote:Pa Kraljević je izgubio život na borbenoj liniji sa stvarnim neprijateljem. Za mene su obojica časni branioci Bosne i Hercegovine bez obzira kako i gdje su skončali živote i nebi ih trebalo svrstavati u zaseban koš. Nisu to zaslužili.
Pravo si upućen.
Linija bila daleko bar 5 km a pucali u njega ljudi sa istim oznakama kao što je i on imao...
Ko je tebi kriv sto se nisi ispalio u dijasporu ili sto nisi dobio kakav cin isl. pa sad keveces na zvijezde!
Evo ja kazem da ce nam se zbog takvih kao ti ponovo isto desiti, samo sto onda nece biti ni Amora Masovica da nam kosti sakuplja!

De uzmi taj laptop ili ako imas jos onaj stari ekran pa ga onako navuci coskom sebi na vusegla da te ne citamo vise!

Hadži lojo,
Da su svi ovakvi kao ja - puške ,granate i rat ne bi postojali.Čin nisam tražio niti sam imao mogućnosti da ga "išćem".Zadovoljan sam što mi je ostalo 10 prstiju i dvije noge pa mi ne treba hedija od države...

Ako ti se ne čitaju moje divne misli :lol: promjeni stranicu pa seri na vehabijskim stranicama koje veličaju Aliju...skupljao ti Amor kralježnicu po livadi.
User avatar
hape
Posts: 400
Joined: 18/06/2008 20:58

#81 Re: Pitanja u vezi rata koji je bio od 92-95 godine.

Post by hape »

Za Jukinu izdaju maltene svi znamo. Kao i za njegova sranja.

Ali i dalje cekam sa neko napise kakvo je to sranje pokojni Kraljevic uradio?
Paul F.
Posts: 3424
Joined: 05/02/2011 03:40
Location: Gdje vlast odluči
Contact:

#82 Re: Pitanja u vezi rata koji je bio od 92-95 godine.

Post by Paul F. »

Načekaćeš se. Mnogo sabura ti želim.
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#83 Re: Pitanja u vezi rata koji je bio od 92-95 godine.

Post by stakasa »

PM72 wrote:
duga devetka wrote:U Čapljini. Zašto?
Zato što znam poimenice ko je s njim bio u Mostaru a u Čapljini je možda bio onako - usput.izvini ali ti ne vjerujem mnogo.
Gdje su sada ti sto su bili sa njim u Mostaru, jesu li se vratili u Sarajevo? Neka griza savjesti, nesto? Zapitaju li se bar nekad je li one momke trebalo onako pobiti, zasto su izvukli Alicu Pobrica, gdje su kosti pobijenih, sta im se je dalo zauzvrat itd
Ili zive normalno, boli ih kurac, proso voz
User avatar
karanana
Posts: 47220
Joined: 26/02/2004 00:00

#84 Re: Pitanja u vezi rata koji je bio od 92-95 godine.

Post by karanana »

Ima li neko negdje one podatke/slajdove poginulih u bih po raznoraznim kategorijama sto je tokacin idc napravio. Kako su zatvorili projekat i krenuli u prodaju knjige zatvorili su i sajt gdje se to moglo vidjeti i skinuti a ja nisam skino pa da vidim zna li neko ima li se jos negdje ovo vidjeti.
log78
Posts: 78
Joined: 25/01/2017 22:32

#85 Re: Pitanja u vezi rata koji je bio od 92-95 godine.

Post by log78 »

karanana wrote:Ima li neko negdje one podatke/slajdove poginulih u bih po raznoraznim kategorijama sto je tokacin idc napravio. Kako su zatvorili projekat i krenuli u prodaju knjige zatvorili su i sajt gdje se to moglo vidjeti i skinuti a ja nisam skino pa da vidim zna li neko ima li se jos negdje ovo vidjeti.
Imas na raznim sajtovima, samo trebas jedno dva dana sortirati
User avatar
karanana
Posts: 47220
Joined: 26/02/2004 00:00

#86 Re: Pitanja u vezi rata koji je bio od 92-95 godine.

Post by karanana »

evo naso sam nesto na nekom bosnaonline.
neke interesantne stvari:
Image
Image
Image
sarajevo:
Image
Image
Image
Image
ARBiH
Image
HVO/HV
Image
JNA + vojska pobunjenih Srba
Image
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#87 Re: Pitanja u vezi rata koji je bio od 92-95 godine.

Post by Nekako s proljeća »

Evo na ovom linku su izdvojeni podaci i grafikoni za bosanskohercegovačke Hrvate :
https://es.scribd.com/doc/18138860/hrvati-u-bih
KENJAC
Posts: 4603
Joined: 26/12/2006 13:10

#88 Re: Pitanja u vezi rata koji je bio od 92-95 godine.

Post by KENJAC »

Malo su mi hipoteticke ove tabele. Da sam ja kojim slucajem zaginuo gdje bi me upisali ?
Nikad nigdje se nisam izjasnio drugacije nego Jugosloven ! Jel to znaci da bi isli mojima na vrata da ih pitaju gdje da me svrstaju? Dva sam druga izgubio iz mijesanih brakova. Gdje su oni upisani ? Ili je to bilo Mujo - Bosnjak ! Jure -Hrvat , Dušan - Srbin !? A sta su bili i kako su se izjasnjavali , nek vide sa onim gore !
Da sam poginuo na Azićima bio bi vojnik. Da me granata u kuci ubila, sta bi bio ?
Us and them
Posts: 379
Joined: 11/03/2017 16:23

#89 Re: Pitanja u vezi rata koji je bio od 92-95 godine.

Post by Us and them »

To su samo statistički podaci, ja sam gledao potpuni materijal, odnosno nekoliko debelih knjiga u kojima imaju navedeni po imenima svi poginuli po općinama. Svakako ogroman posao je urađen.

Primjetio sam samo jednu pogrešku(nije da sam ih ni tražio): Za jednog pripadnika VRS je navedeno da je poginuo na prostoru svoje matične općine, međutim zna se 100% da je poginuo na prostoru moje općine.

Inače koliko se sjećam o svakom poginulom navedeni su ovi podaci:

- Ime i prezime

- Datum rođenja

- Općina rođenja

- Nacionalnost

- Vojna formacija(ako je bio vojnik)

- Vrijeme pogiblje

- Općina pogiblje


Sjećam se da mi je upalo u oči relativno visok broj poginulih pripadnika VRS/JNA sa prostora Dervente i Broda a da su bili bošnjačke nacionalnosti.
Post Reply