Pitanja tipa RAZNA!

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
nightvision
Posts: 3427
Joined: 04/02/2014 14:21

#301 Re: Pitanja tipa RAZNA!

Post by nightvision »

Mea_parvitas wrote:Sa tabletom realno neces nikada postici kvalitetu fotografije kao sa digitalcem, tako da ako prvenstveno zbog toga uzimas, bolje uzeti aparat i neki obicni tablet za interneta...
:thumbup:
ljuspica
Posts: 1000
Joined: 02/11/2011 14:02

#302 Re: Pitanja tipa RAZNA!

Post by ljuspica »

nightvision wrote:
Mea_parvitas wrote:Sa tabletom realno neces nikada postici kvalitetu fotografije kao sa digitalcem, tako da ako prvenstveno zbog toga uzimas, bolje uzeti aparat i neki obicni tablet za interneta...
:thumbup:
Ma ne radim ja to nista profesionalno.Moje digitalke su bile do sad uvijek oko 100 KM, pa pretpostavljam da bi tablet koji bih kupila mogao jednako da ih zamjeni. Samo mi je potrebno to da moze stati puno fotki kao i na digitalku ili bar priblizno :)
Mea_parvitas
Posts: 2526
Joined: 18/03/2015 01:36

#303 Re: Pitanja tipa RAZNA!

Post by Mea_parvitas »

Na tabletu od 100, 150 KM slike su katastrofalne. Aparat ce odraditi 20 puta bolji posao. Treba ti tablet od 1000 KM da bi mogla imati kvalitet slike kao na digitalcu od 100...
User avatar
SmoLe
Posts: 4878
Joined: 16/01/2014 13:16

#304 Re: Pitanja tipa RAZNA!

Post by SmoLe »

Može li se zamijeniti grafička na MacBook Pro, tj. staviti jača, trenutno mi je 512mb, ali je to malo :oops:
User avatar
nadžak
Posts: 2158
Joined: 04/06/2011 13:25
Location: Zenica

#305 Re: Pitanja tipa RAZNA!

Post by nadžak »

Pozdrav.

Zna li neko koje tačno postavke na uređajima trebam uradit za slijedeću situaciju? Dakle imam 2 rutera. Jedan je Tp link TL-WA 501G a drugi je ASUS RT-N12LX. Ovaj Tp link želim da nakačim na neku vanjsku mrežu i da LANom prosljeđujem signal do ASUS rutera, koji mi pravi mrežu i pokriva potrebni prostor. Pokušavam već neko vrijeme ali uvijek mi se desi da se više ne mogu nakačit na mrežu koju pravi ASUS. Pokušavao sam uvijek da ovaj prvi radi kao CLIENT a ovaj drugi nisam posebno ni podešavao. Samo radio postavke passworda na njemu. Kako treba DHCP postavke uradit? (enable ili disable) U koji režim trebam postavit ovaj prvi ruter, a u koji ovaj drugi? Hvala.
_Astra_
Posts: 841
Joined: 29/08/2005 22:39

#306 Re: Pitanja tipa RAZNA!

Post by _Astra_ »

nadžak wrote:Pozdrav.

Zna li neko koje tačno postavke na uređajima trebam uradit za slijedeću situaciju? Dakle imam 2 rutera. Jedan je Tp link TL-WA 501G a drugi je ASUS RT-N12LX. Ovaj Tp link želim da nakačim na neku vanjsku mrežu i da LANom prosljeđujem signal do ASUS rutera, koji mi pravi mrežu i pokriva potrebni prostor. Pokušavam već neko vrijeme ali uvijek mi se desi da se više ne mogu nakačit na mrežu koju pravi ASUS. Pokušavao sam uvijek da ovaj prvi radi kao CLIENT a ovaj drugi nisam posebno ni podešavao. Samo radio postavke passworda na njemu. Kako treba DHCP postavke uradit? (enable ili disable) U koji režim trebam postavit ovaj prvi ruter, a u koji ovaj drugi? Hvala.
Tplink da zakacis na WIRELESS mrezu pa da lan-om proslijedis na asus?
User avatar
nadžak
Posts: 2158
Joined: 04/06/2011 13:25
Location: Zenica

#307 Re: Pitanja tipa RAZNA!

Post by nadžak »

@_Astra_

Jeste.

Pokrivam par prostorija wireless signalom a nisam htio da koristim opciju "univerzal repeater" radi manje brzine. Znači imam ta dva uređaja i zeza me stalno kako postavke da uradim na njima.
_Astra_
Posts: 841
Joined: 29/08/2005 22:39

#308 Re: Pitanja tipa RAZNA!

Post by _Astra_ »

nadžak wrote:@_Astra_

Jeste.

Pokrivam par prostorija wireless signalom a nisam htio da koristim opciju "univerzal repeater" radi manje brzine. Znači imam ta dva uređaja i zeza me stalno kako postavke da uradim na njima.
Zaboravi na to da ces kvalitetno to spojiti na taj nacin (wireless-->wireless)... pravio sam i client i repeater mode sa skupljim tp modelima i ocajno je radilo...
A, vjerovatno ti nije dafaultni gateway podesen na tom ap kojim hvatas signal...
I, kad sve procackas, i uspijes napraviti, bice full nestabilno...

Godinama sam mijenjao routere/ap i isprobavao, pa cak i ovom forumu postavljao pitanja o 5Ghz opremi kako bi KVALITETNO napravio to sto ti hoces (samo malo vece i kvalitetnije), i na kraju kupio 4kvalitetna routera, medjusobno povezao kablom i to je to.
Iako ne izgleda jednostavno (a zapravo jeste, jer lakse je pozabaviti se vodjenjem/sakrivanjem kablova/kanalica nego oslanjati se na smece koje nikad nece funkcionisati kako treba, ma kako podesio, jer ce pri vecem opterecenju taj tplink jednostavno zaledit...) zaista to je najbolje rjesenje.
User avatar
nadžak
Posts: 2158
Joined: 04/06/2011 13:25
Location: Zenica

#309 Re: Pitanja tipa RAZNA!

Post by nadžak »

@_Astra_

Svašta. Nevjerovatno da ne može pouzdano radit.

Ako ti nije problem da napišeš koje su to postavke za gateway?
_Astra_
Posts: 841
Joined: 29/08/2005 22:39

#310 Re: Pitanja tipa RAZNA!

Post by _Astra_ »

Sa "low budget" ap/routerima tesko da ces to kvalitetno napraviti.
Na Asusu je potrebno podesiti odakle ce "vuci" internet konekciju (sa TpLinka) (192.168.1.1)
A, prije toga je MOZDA potrebno promijeniti ip adresu ili tplinka ili asusa jer dolazi do konflikta (na oba se logujes sa istom ip adresom npr 192.168.1.1 ili 192.168.0.1)
Znaci, probaj to uraditi, restartuj asus, loguj se na njega i promijeni mu ip adresu (ako je za login 192.168.1.1 - stavi 192.168.1.10) pa tek onda ostatak mreze POVEZI I cackaj...
User avatar
nadžak
Posts: 2158
Joined: 04/06/2011 13:25
Location: Zenica

#311 Re: Pitanja tipa RAZNA!

Post by nadžak »

_Astra_ wrote:Sa "low budget" ap/routerima tesko da ces to kvalitetno napraviti.
Na Asusu je potrebno podesiti odakle ce "vuci" internet konekciju (sa TpLinka) (192.168.1.1)
A, prije toga je MOZDA potrebno promijeniti ip adresu ili tplinka ili asusa jer dolazi do konflikta (na oba se logujes sa istom ip adresom npr 192.168.1.1 ili 192.168.0.1)
Znaci, probaj to uraditi, restartuj asus, loguj se na njega i promijeni mu ip adresu (ako je za login 192.168.1.1 - stavi 192.168.1.10) pa tek onda ostatak mreze POVEZI I cackaj...
OK. Vjerujem da je to tako sa tim jeftinim uređajima. Radilo je to nekako ali kako kažeš nepouzdano. Svako malo ne možeš izać na internet preko ASUSA. Loguješ se na mrežu ali nema dalje na TP. :lol:
_Astra_
Posts: 841
Joined: 29/08/2005 22:39

#312 Re: Pitanja tipa RAZNA!

Post by _Astra_ »

I poslije odredjenog vremena, ne radi net ni na tplinku...
Vjeruj da mi se to zgadilo... isprobavao sam svakakve varijante - ne vrijedi... pogotovo ako imas vecu brzinu Interneta... ili ako ti je bitan ping, da nema laga itd...
Utp kabal u ruke i to je to :)
User avatar
nadžak
Posts: 2158
Joined: 04/06/2011 13:25
Location: Zenica

#313 Re: Pitanja tipa RAZNA!

Post by nadžak »

_Astra_ wrote:I poslije odredjenog vremena, ne radi net ni na tplinku...
Vjeruj da mi se to zgadilo... isprobavao sam svakakve varijante - ne vrijedi... pogotovo ako imas vecu brzinu Interneta... ili ako ti je bitan ping, da nema laga itd...
Utp kabal u ruke i to je to :)
Hvala majstore. :thumbup:
Astrix
Posts: 1890
Joined: 30/09/2009 14:14

#314 Re: Pitanja tipa RAZNA!

Post by Astrix »

Moze li mi neko odgonetnuti moj problem, naime bila mi je riknula graficka pa sam uzeo drugu ubacio je instalirao drajvere i to je cinilo mi se ok.
Ali nakon svega toga mi se cudno ponasa, kad restartujem komp izbaci mi boot failed, kad mi se ugasi na standby ne pali se ponovo kako treba tj. upali se ali ne digne se sistem. I jos nekih sitnica ali ostalo nije strasno, zna li ko kako bi to rijesio? Mozda reinstalacijom?
quarterback
Posts: 10534
Joined: 23/04/2012 22:19
Location: Marita

#315 Re: Pitanja tipa RAZNA!

Post by quarterback »

Astrix wrote:Moze li mi neko odgonetnuti moj problem, naime bila mi je riknula graficka pa sam uzeo drugu ubacio je instalirao drajvere i to je cinilo mi se ok.
Ali nakon svega toga mi se cudno ponasa, kad restartujem komp izbaci mi boot failed, kad mi se ugasi na standby ne pali se ponovo kako treba tj. upali se ali ne digne se sistem. I jos nekih sitnica ali ostalo nije strasno, zna li ko kako bi to rijesio? Mozda reinstalacijom?
to je uvijek prvi korak
Astrix
Posts: 1890
Joined: 30/09/2009 14:14

#316 Re: Pitanja tipa RAZNA!

Post by Astrix »

Prvi korak, sta?
User avatar
nadžak
Posts: 2158
Joined: 04/06/2011 13:25
Location: Zenica

#317 Re: Pitanja tipa RAZNA!

Post by nadžak »

Astrix wrote:Prvi korak, sta?
PA to što si napisao :D Reinstal.
Astrix
Posts: 1890
Joined: 30/09/2009 14:14

#318 Re: Pitanja tipa RAZNA!

Post by Astrix »

:D
master_player
Posts: 79
Joined: 05/05/2012 23:27

#319 Re: Pitanja tipa RAZNA!

Post by master_player »

Skinuo sam aplikaciju IP TV te skinuo m3u link, imao hrpu tv programa,
medjutim taj link mi je istekao, pa kako sad ponovo izraditi takav link za nove programe?

Unaprijed hvala!
User avatar
oldtajmer
Posts: 4868
Joined: 13/04/2013 09:43
Location: Royston Vasey

#320 Re: Pitanja tipa RAZNA!

Post by oldtajmer »

nedavno su mi prikljucili iz telemaha internet preko cisco epc3928 ali mi je bio bolji signal kada sam imao prije posebno svoj kablovski modem i tp-linkov wifi ruter
e sad, kada sam ponovo povezao kablovima to svoje jednostavno kablovski modem nece da se nakaci na net,gore sve lampice osim one "online" koja samo titra
posto se bas ne razumijem u to sve,da li ima neka caka,jesu ovi iz telemacha sta promijenili ili sl.
_Astra_
Posts: 841
Joined: 29/08/2005 22:39

#321 Re: Pitanja tipa RAZNA!

Post by _Astra_ »

oldtajmer wrote:nedavno su mi prikljucili iz telemaha internet preko cisco epc3928 ali mi je bio bolji signal kada sam imao prije posebno svoj kablovski modem i tp-linkov wifi ruter
e sad, kada sam ponovo povezao kablovima to svoje jednostavno kablovski modem nece da se nakaci na net,gore sve lampice osim one "online" koja samo titra
posto se bas ne razumijem u to sve,da li ima neka caka,jesu ovi iz telemacha sta promijenili ili sl.
Zato sto je kod njih prijavljena MAC adresa od cisco-a... a prethodna obrisana ocito...
kaw_liga
Posts: 124
Joined: 29/09/2013 23:15

#322 Re: Pitanja tipa RAZNA!

Post by kaw_liga »

Gdje u Bih najbolje,najpovoljnije za naruciti komp-po vlastitim specifikacijama a ne njihov gotov proz :-D
User avatar
avaks
Posts: 5657
Joined: 03/03/2013 15:44
Location: Sarajevo-x

#323 Re: Pitanja tipa RAZNA!

Post by avaks »

Preko oglasa...
www.olx.ba
kaw_liga
Posts: 124
Joined: 29/09/2013 23:15

#324 Re: Pitanja tipa RAZNA!

Post by kaw_liga »

Ma trebala bi mi neka firma i to sa mogucnosti placanja na rate tipa one winwin gdje mogu sam sloziti komp po komponentama a ne gotov pc uzeti
User avatar
avaks
Posts: 5657
Joined: 03/03/2013 15:44
Location: Sarajevo-x

#325 Re: Pitanja tipa RAZNA!

Post by avaks »

Winwin je najjeftiniji od radnji, a imaš imtec, genelec, plus, ingel, uni expert... Sve nude kupovinu na rate ali ćeš konfiguraciju platiti 400-500KM skuplje!
Post Reply