Pitanja oko LED sijalica i Sl.

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

User avatar
Qler
Posts: 23608
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#26 Re: Pitanja oko LED sijalica i Sl.

Post by Qler »

Meni je i dalje glupost xenon na far i auto koji nemaju sve predvidjeno za isti... I prskalice i nivelaciju i socivo... Bljesti, rasipa svijetlost, a bog mi i seljacki izgleda....
User avatar
konektovan
Posts: 40656
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#27 Re: Pitanja oko LED sijalica i Sl.

Post by konektovan »

saabsa wrote:Ov e led sa ventilatorima se zasad nisu pokazale kao neko aman zaman riješenje, jedino gdje dobro svijetle je kod vozila koja nemaju sočiva nego obično sjenilo. O ostalim led svjetlima za kratka/duga svjetla ne treba ni razmišljati jer realno ne mogu dostići ni 1500lm.

Sa obzirom da se već iskristalisala slika sa kvalitetom xenona a i cijena im je još malo pa stigla osramove zajebancije a bolje svijetle, mislim da je onom kome treba sijalica da mu osvijetli dobro put xenon trenutno najbolje riješenje.

Isprobao led sa ventilatorima, xenone, +90% pojačane sijalice i sa svakim napravio pozamašnu kilometražu (sa ledom najmanju jer sam odmah imao taj problem sa sočivom) i na osnovu toga pišem svoje iskustvo.
Ja sam prije par godina stavio ollo xenon kit,i prezadovoljan sam. Dosadilo mi vise non sto mjenjati sijalice. Koristio prije obicne halogene osram,nightbreaker,bosch,narva,philips,wurth,valeo i ni jedne nisu potrajale duze od dva mjeseca. Ove xenon traju najmanje po dvije godine,a jedna kosta 15 KM.
Leon16v
Posts: 5790
Joined: 02/04/2015 13:27
Location: Ilidza إليدزا
Vozim: Staro željezo

#28 Re: Pitanja oko LED sijalica i Sl.

Post by Leon16v »

Evo nije led sijalica ali da ne otvaram dzaba novu temu, interesuje me gdje se u Sarajevu moze kupiti ova stvarcica ?

Image
lavic
Posts: 3088
Joined: 14/04/2011 15:03

#29 Re: Pitanja oko LED sijalica i Sl.

Post by lavic »

Mislim da slicnih stvari ima u Conrad-u Interex.
_ado_
Posts: 657
Joined: 18/10/2007 18:32

#30 Re: Pitanja oko LED sijalica i Sl.

Post by _ado_ »

Leon16v wrote:Evo nije led sijalica ali da ne otvaram dzaba novu temu, interesuje me gdje se u Sarajevu moze kupiti ova stvarcica ?

Image
nekad je bilo i u Interexu na Stupu, na odjelu autokozmetike.
boky327
Posts: 76
Joined: 24/01/2012 20:50

#31 Re: Pitanja oko LED sijalica i Sl.

Post by boky327 »

Ne kazem da su xenoni losi, ali sta je sa zakona?
Hrvati recimo iskljucuju iz saobracaja zbog nivelacije i prskalica, a sociva da ne spominjem.
Vrlo moguce da ce tako nesto uskoro i kod nas.

Po meni se ne isplati xenon od 50ak KM koji nije neki kvalitet a pogotovu oni skuplji koje ces ilegalno imati s obzirom na moguce promjene zakona.
User avatar
konektovan
Posts: 40656
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#32 Re: Pitanja oko LED sijalica i Sl.

Post by konektovan »

:run:
boky327 wrote:Ne kazem da su xenoni losi, ali sta je sa zakona?
Hrvati recimo iskljucuju iz saobracaja zbog nivelacije i prskalica, a sociva da ne spominjem.
Vrlo moguce da ce tako nesto uskoro i kod nas.

Po meni se ne isplati xenon od 50ak KM koji nije neki kvalitet a pogotovu oni skuplji koje ces ilegalno imati s obzirom na moguce promjene zakona.
U slucaju da zakon kaze da ne smijem vise koristiti "divlje xenone" ja cu to ispostovati,tj. vraticu se na halogene,treba 2 minute za zamjenu. Al' stvarno,kod mene ne bacaju u na sve strane,tako da ne smetam drugima u saobracaju.
boky327
Posts: 76
Joined: 24/01/2012 20:50

#33 Re: Pitanja oko LED sijalica i Sl.

Post by boky327 »

konektovan wrote::run:
boky327 wrote:Ne kazem da su xenoni losi, ali sta je sa zakona?
Hrvati recimo iskljucuju iz saobracaja zbog nivelacije i prskalica, a sociva da ne spominjem.
Vrlo moguce da ce tako nesto uskoro i kod nas.

Po meni se ne isplati xenon od 50ak KM koji nije neki kvalitet a pogotovu oni skuplji koje ces ilegalno imati s obzirom na moguce promjene zakona.
U slucaju da zakon kaze da ne smijem vise koristiti "divlje xenone" ja cu to ispostovati,tj. vraticu se na halogene,treba 2 minute za zamjenu. Al' stvarno,kod mene ne bacaju u na sve strane,tako da ne smetam drugima u saobracaju.
Nisam ja rekao da su tvoji ili bilo ciji xenoni losi i da razbacuju svjetlost.
Ja sam samo dao svoje misljenje
Kataklinger
Posts: 1564
Joined: 23/12/2013 11:02

#34 Re: Pitanja oko LED sijalica i Sl.

Post by Kataklinger »

I ja evo dugo razmišljam šta da radim....prvo bilo u planu da ugradim aftermarket xenone, ali ne da mi se handrit fabrički far zbog nečeg što za sobom svakako vuče potencijalne probleme (problemi sa instalacijom i uticaj na fabričku instalaciju, treperenje, itd...).
Na kraju pala odluka na neke kvalitetnije halogene sijalice, da bacaju bjelju svjetlost sličnu xenonima, jer imam fabričke LED diode na autu pa bi se to fino uparilo. Čitam forum, onaj preporučuje Osram Night Breaker, ovaj neke Philips, ovaj H7 Cool Blue itd....ne zna šta bi...ako ima ko pametniji bujrum da se javi?
I ono najbitnije, trebaju mi jače sijalice u zadnje farove za Rikverc, u jednom faru svakako nemam tu sijalicu, a to sam vidio skoro na svim autima, da je Rikverc svjetlo samo u jednom faru. Kod mene je trenutno pološa ova fabrička sijalica, slabo osvjetljuje....pa ako ima neko neku optimalnu preporuku?
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#35 Re: Pitanja oko LED sijalica i Sl.

Post by insomnia78 »

I meni treba neka jaca sijalica za rikverc svjetlo
Il sam ja corav, mada ne bih reko posto naprijed vidim :lol:
zdruzdjo
Posts: 5213
Joined: 16/08/2009 00:27

#36 Re: Pitanja oko LED sijalica i Sl.

Post by zdruzdjo »

Kataklinger wrote:.............Čitam forum, onaj preporučuje Osram Night Breaker, ovaj neke Philips, ovaj H7 Cool Blue itd....ne zna šta bi...ako ima ko pametniji bujrum da se javi
Na kraju sam i sam dosao u istu dilemu kao i ti.
ovdje preporucuju ove, ondje one, ova kratko traje ona duze, ovom crkavale, onom nisu......
Ma samo mi se zamantalo.
E jos jedna info koju sam neki dan cuo iz prve ruke je da za philips auto sijalice nema niko zastupnistvo u BiH.
Ako kod koga nadjes onako po koju to je to.
A osram me je zbunio da mi se mantalo. Sto od cjena sto od podataka. Izbor je pao na osram silverstar. iako su i one paprene, ali moram malo prosnjuhati da vidim sta ima jos. mozda naletim na kakve philips.
Kataklinger
Posts: 1564
Joined: 23/12/2013 11:02

#37 Re: Pitanja oko LED sijalica i Sl.

Post by Kataklinger »

zdruzdjo wrote: Na kraju sam i sam dosao u istu dilemu kao i ti.
ovdje preporucuju ove, ondje one, ova kratko traje ona duze, ovom crkavale, onom nisu......
Ma samo mi se zamantalo.
E jos jedna info koju sam neki dan cuo iz prve ruke je da za philips auto sijalice nema niko zastupnistvo u BiH.
Ako kod koga nadjes onako po koju to je to.
A osram me je zbunio da mi se mantalo. Sto od cjena sto od podataka. Izbor je pao na osram silverstar. iako su i one paprene, ali moram malo prosnjuhati da vidim sta ima jos. mozda naletim na kakve philips.
Osram:
- Night Breaker Plus
- Night Breaker Unlimited
- Long Life
- Silverstar

Budi pametan pa izaberi :D
Najprije sam kontao uzet Osram Long Life na kratka svjetla da mi što duže traju (jer imaju duži vijek trajanja od NB) a NB Unlimited nabacit na duga. Međutim imam svakako dnevna LED svjetla tako da po danu kratka i ne rade i ne bi stalno bila u funkciji, pa ću vjerovatno NB Unlimited nabacit i na kratka. Hajd javi utiske za Osram Silverstar ako ih turiš/metneš u farEve....
User avatar
relax11
Posts: 1754
Joined: 08/01/2013 12:35
Location: RAJVOSA <3

#38 Re: Pitanja oko LED sijalica i Sl.

Post by relax11 »

Zasto ove led pozicije brzo pregore, da li imaju neke pozicije bjele da nisu sa diodama za farove

Koliko ona zuta ima napon W u cemu je fazon?
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#39 Re: Pitanja oko LED sijalica i Sl.

Post by insomnia78 »

Ja ne znam kako vama te sijalice tako kratko traju
User avatar
relax11
Posts: 1754
Joined: 08/01/2013 12:35
Location: RAJVOSA <3

#40 Re: Pitanja oko LED sijalica i Sl.

Post by relax11 »

insomnia78 wrote:Ja ne znam kako vama te sijalice tako kratko traju
Daj eto preporuci neku koja traje vise od mjesec :lol:
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#41 Re: Pitanja oko LED sijalica i Sl.

Post by insomnia78 »

Nrmam pojma ni koje su mi u autu vjeruj
Eto kol'ko ih cesto mjenjam
Ovo auto kod mene je skoro dvije godine
Ovo drugo 4 i nikad nisam sijalice zamjenio
Bobi
Forum administrator
Posts: 32183
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#42 Re: Pitanja oko LED sijalica i Sl.

Post by Bobi »

Jel u Fra. obavezno upaljeno svjetlo po danu :D? Da li imas posebna dnevna svjetla..kod nas su vecinom auta "bez" ?
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#43 Re: Pitanja oko LED sijalica i Sl.

Post by insomnia78 »

Nije obavezno, al opet
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#44 Re: Pitanja oko LED sijalica i Sl.

Post by insomnia78 »

Ma nemam dnevna
Na BMW su mi doduse uvijek upaljene pozicije, ljepse izgleda :lol:
Bobi
Forum administrator
Posts: 32183
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#45 Re: Pitanja oko LED sijalica i Sl.

Post by Bobi »

pa kod nas je obaveza da su upaljena kratka ili srednja, kako ko zove :D.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#46 Re: Pitanja oko LED sijalica i Sl.

Post by insomnia78 »

Ma znam ba
Vozio sam ja duze, puno, po BiH nego sto vozim ovdje
User avatar
Sodom1
Posts: 4886
Joined: 15/05/2013 02:00
Location: zivot je sranje

#47 Re: Pitanja oko LED sijalica i Sl.

Post by Sodom1 »

Bobi wrote:pa kod nas je obaveza da su upaljena kratka ili srednja, kako ko zove :D.
Obavezna u zimskom periodu kad je obavezna i zimska oprema.Cini mi se da je tako
User avatar
Ned071
Posts: 6435
Joined: 27/01/2014 15:32

#48 Re: Pitanja oko LED sijalica i Sl.

Post by Ned071 »

Obavezna 24 7 365... U hr obavezna kad i zimska oprema
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#49 Re: Pitanja oko LED sijalica i Sl.

Post by 530i »

Sodom1 wrote:
Bobi wrote:pa kod nas je obaveza da su upaljena kratka ili srednja, kako ko zove :D.
Obavezna u zimskom periodu kad je obavezna i zimska oprema.Cini mi se da je tako
Ti k'o s Marsa...
User avatar
Sodom1
Posts: 4886
Joined: 15/05/2013 02:00
Location: zivot je sranje

#50 Re: Pitanja oko LED sijalica i Sl.

Post by Sodom1 »

530i wrote:
Sodom1 wrote:
Bobi wrote:pa kod nas je obaveza da su upaljena kratka ili srednja, kako ko zove :D.
Obavezna u zimskom periodu kad je obavezna i zimska oprema.Cini mi se da je tako
Ti k'o s Marsa...
Znaci u prekrsaju sam stalno
Post Reply