Pitanja oko LED sijalica i Sl.

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

zdruzdjo
Posts: 5211
Joined: 16/08/2009 00:27

#1 Pitanja oko LED sijalica i Sl.

Post by zdruzdjo »

Dakle-n
mislim da sam nekad ovo priupitao ali nisam siguran.
Obzirom da je na mom autu promjena sijalica na farovima ravna guranju šišarike u analni otvor, a iste vrlo cesto crkavaju obzirom na "kvalitet", raymisljam o mjenjanju istih sa nekim LED ili slicnom zezom. Da napomenem nisam od onih "joooo šooo dobro izgleda auto ocam...". važno mi je da se vidi navece dobro i da je koliko-toliko trajno.

Ima li iko iskustva sa ovim stvarima.
Pik je preplavljen ovim stvarima. ima sveeeega.
ono sto mi je najvise zapalo za oko je nesto sto izgleda ovako
Image
Cjena ovdje je huuuuuu 170 km. navodno je bolje od xenona.
ima i onih nekakvih "sijalica" koje imaju kilu dioda poredane u krug. vidim da to raja vecinom koriste kao daylight.

Image
Image
Image
Image

gledao sam i xenone ali me mori ugradnja sociva.
e kad bih vec to sve peljao ne bih bježao ni od ugradnje nekih "daylight", i stavljanja ledova i na štop-ke.
može li se to sve i sta su plusevi a sta minusi o tome. znaci iskustva a ne "jooooj nemoj to"
Usput ako ko zna da se gdje ima kupiti kvalitetne ali baš kvalitetne sijalice klasične ali da nije jedna 50 km, podjelite. Trebaju mi h7 i h1.
Hvala
zdruzdjo
Posts: 5211
Joined: 16/08/2009 00:27

#2 Re: Pitanja oko LED sijalica i Sl.

Post by zdruzdjo »

NIKO???????
Ne mogu da vjerujem da nema ni lokalnih ......hmmmmmm.
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#3 Re: Pitanja oko LED sijalica i Sl.

Post by bitanga_sa_otesa »

ja to nikad ne bi stavio na svoje auto i nemam nikakvog iskustva s tim...
zdruzdjo
Posts: 5211
Joined: 16/08/2009 00:27

#4 Re: Pitanja oko LED sijalica i Sl.

Post by zdruzdjo »

bitanga_sa_otesa wrote:ja to nikad ne bi stavio na svoje auto i nemam nikakvog iskustva s tim...
pa dobro, sta bi?
da mi neko bas onako iz ruke kaze i o xenon-ima u farovima gdje su klasicne sijalice i jeli zeznuta ugradnja sociva.
zamjena sijalice mi svaki put natjera suze na oci.
ne bih ja bjezao ni od kvalitetnih klasicnih sijalica, ali gdje da ih kupim. philips, osram....
recimo philips ne vidjeh nigdje da ima, a osram sam nalijetao iz poljske i madjarske.
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#5 Re: Pitanja oko LED sijalica i Sl.

Post by amar1994 »

zdruzdjo wrote:Dakle-n
mislim da sam nekad ovo priupitao ali nisam siguran.
Obzirom da je na mom autu promjena sijalica na farovima ravna guranju šišarike u analni otvor, a iste vrlo cesto crkavaju obzirom na "kvalitet", raymisljam o mjenjanju istih sa nekim LED ili slicnom zezom. Da napomenem nisam od onih "joooo šooo dobro izgleda auto ocam...". važno mi je da se vidi navece dobro i da je koliko-toliko trajno.

Ima li iko iskustva sa ovim stvarima.
Pik je preplavljen ovim stvarima. ima sveeeega.
ono sto mi je najvise zapalo za oko je nesto sto izgleda ovako
Image
Cjena ovdje je huuuuuu 170 km. navodno je bolje od xenona.
ima i onih nekakvih "sijalica" koje imaju kilu dioda poredane u krug. vidim da to raja vecinom koriste kao daylight.

Image
Image
Image
Image

gledao sam i xenone ali me mori ugradnja sociva.
e kad bih vec to sve peljao ne bih bježao ni od ugradnje nekih "daylight", i stavljanja ledova i na štop-ke.
može li se to sve i sta su plusevi a sta minusi o tome. znaci iskustva a ne "jooooj nemoj to"
Usput ako ko zna da se gdje ima kupiti kvalitetne ali baš kvalitetne sijalice klasične ali da nije jedna 50 km, podjelite. Trebaju mi h7 i h1.
Hvala
nista druze to je sve nula,razbacuju svjetlo a slabo osvjetljuju cestu,probaj osram nightbreaker ili nesto sl. :thumbup:
User avatar
Qler
Posts: 23604
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#6 Re: Pitanja oko LED sijalica i Sl.

Post by Qler »

Ako cesto crkavaju onda mu ne treba nightbreaker nego long life osramova...
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#7 Re: Pitanja oko LED sijalica i Sl.

Post by bitanga_sa_otesa »

ja sam jednom na benzinskoj nasao klasicne H hella sijalice i evo vec 4 godine traju i rade bez problema
cekek
Posts: 343
Joined: 21/06/2015 12:47

#8 Re: Pitanja oko LED sijalica i Sl.

Post by cekek »

Qler wrote:Ako cesto crkavaju onda mu ne treba nightbreaker nego long life osramova...
Mada je Nightbreaker fakat beton sijalica.

Meni je tako slomio i razbio noć da je tri dana nisam mogao sastaviti i zalijepiti
M@RKO
Posts: 133
Joined: 15/05/2010 09:23

#9 Re: Pitanja oko LED sijalica i Sl.

Post by M@RKO »

Ja koristim Osram Nightbreaker 4 mjeseca i stvarno super svijetle. Mnogo jace nego obicne sijalice, samo pitanje je koliko ce trajati. Kupio sam ih u Conradu.
User avatar
ElDzidziIbnDzo
Posts: 637
Joined: 16/02/2013 10:53
Location: Sjeverno

#10 Re: Pitanja oko LED sijalica i Sl.

Post by ElDzidziIbnDzo »

Kupi onda xenone sa oznakom R npr.H7R

Ne trebaju ti naknadna sociva,ne smetas nikome,ne razbacuje svjetlost a super fercera. Jeste da kosta malo vise nego ovaj Kina set sa pika,ali eto.

Ja sam ih koristio na Golfu 5 nekad davno i sve pohvale idu za tu soluciju
User avatar
4m3l
Posts: 1109
Joined: 04/04/2010 00:31

#11 Re: Pitanja oko LED sijalica i Sl.

Post by 4m3l »

Uzmes xenone bez projektora od 5000k mogu i kineski, uopste ne udaraju u oci vozacima iz suprotnog smjera a i dobro osvjetljavaju.
zdruzdjo
Posts: 5211
Joined: 16/08/2009 00:27

#12 Re: Pitanja oko LED sijalica i Sl.

Post by zdruzdjo »

M@RKO wrote:Ja koristim Osram Nightbreaker 4 mjeseca i stvarno super svijetle. Mnogo jace nego obicne sijalice, samo pitanje je koliko ce trajati. Kupio sam ih u Conradu.
ne znam sta je u zadnje vrijeme sa osram-om
ja sam imao prije par godina night breaker na jednom autu i otislo je auto zajedno sa njima.
ali se sjecam da nije bila neka kretenska cjena.
gledam sad u conrad-u cjena 71 km????
tada par platio u fis u vitezu 34-35 km. znam sigurno da ne bih dao 70 km. u cemu je fazon sada? jeli do conrad-a (koji znamo da inace kolje) ili je do osram-a.

vjerovatno ce biti neka xenon varijanta sa ovim R sijalicama.

Malo trol-anja :sax:
a sta mislite o led-ovima u zadnjim stop-svjetlima, pozicijama, rikverc svjetlima.....ima li tu
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#13 Re: Pitanja oko LED sijalica i Sl.

Post by amar1994 »

zdruzdjo wrote:
M@RKO wrote:Ja koristim Osram Nightbreaker 4 mjeseca i stvarno super svijetle. Mnogo jace nego obicne sijalice, samo pitanje je koliko ce trajati. Kupio sam ih u Conradu.
ne znam sta je u zadnje vrijeme sa osram-om
ja sam imao prije par godina night breaker na jednom autu i otislo je auto zajedno sa njima.
ali se sjecam da nije bila neka kretenska cjena.
gledam sad u conrad-u cjena 71 km????
tada par platio u fis u vitezu 34-35 km. znam sigurno da ne bih dao 70 km. u cemu je fazon sada? jeli do conrad-a (koji znamo da inace kolje) ili je do osram-a.

vjerovatno ce biti neka xenon varijanta sa ovim R sijalicama.

Malo trol-anja :sax:
a sta mislite o led-ovima u zadnjim stop-svjetlima, pozicijama, rikverc svjetlima.....ima li tu
do conrada je,na ebayu za te pare se mogu tri para istih sijalica uzet :-)
User avatar
mk ultra
Posts: 19518
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#14 Re: Pitanja oko LED sijalica i Sl.

Post by mk ultra »

fabrički LED farovi imaju hladnjake za sijalice, tako da ove H4 koje niko ovako ne ugrađuje mogu da traju vrlo kratko, ako nije napravljena kako treba

male sijalice za osvjetljavanje tablica i sl. dolaze fabrički u novijim autima, samo takva košta 20-30KM/komadu, OSRAM orginal, sa metalnim deflektorima sa smanjenje zagrijavanja
zdruzdjo
Posts: 5211
Joined: 16/08/2009 00:27

#15 Re: Pitanja oko LED sijalica i Sl.

Post by zdruzdjo »

mk ultra wrote:fabrički LED farovi imaju hladnjake za sijalice, tako da ove H4 koje niko ovako ne ugrađuje mogu da traju vrlo kratko, ako nije napravljena kako treba

male sijalice za osvjetljavanje tablica i sl. dolaze fabrički u novijim autima, samo takva košta 20-30KM/komadu, OSRAM orginal, sa metalnim deflektorima sa smanjenje zagrijavanja
This is info
Hvala puno :izet:
saabsa
Posts: 1854
Joined: 07/10/2009 01:17

#16 Re: Pitanja oko LED sijalica i Sl.

Post by saabsa »

Ove led sijalice sa prve slike imaju ugradjen mali ventilator . I ako nemas socivo ove sa prve slike ce ti dobro pomoci .
zdruzdjo
Posts: 5211
Joined: 16/08/2009 00:27

#17 Re: Pitanja oko LED sijalica i Sl.

Post by zdruzdjo »

saabsa wrote:Ove led sijalice sa prve slike imaju ugradjen mali ventilator . I ako nemas socivo ove sa prve slike ce ti dobro pomoci .
Iskreno da ti kazem to me je najvise privuklo jer vidim da nije ono klasicno kinesko low-end smece.
jes' da mi je cjena paprena u odnosu na konkurenciju i xenon-e.
Bobi
Forum administrator
Posts: 32167
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#18 Re: Pitanja oko LED sijalica i Sl.

Post by Bobi »

COB led jesu jake ali moras imati dobru refleksnu povrsinu ili lece
Image

Puno ledova ali ne vjerujem da daje dobru svjetlost..led svjetlo se drugacije odbija od refleksnih povrsina u faru tako da...
Image

Ovo lijepo izgleda ali u konačnici daje slabu svjetlost...pogotovo kad svjetlecu povrsinu obasja sunce...ništa se ne vidi.probao sa žmigavcima...ama ništa se ne vidi kad ga sunce obasja
Image

Isto kao pod 2. :D
Image

Isto kao pod 3 :D
Image

Ja ovako nesto imam ali samo za rikverc svjetlo...baca 30 metara unazad...nema da ne vidiš kad ides curik :D
Image
zdruzdjo
Posts: 5211
Joined: 16/08/2009 00:27

#19 Re: Pitanja oko LED sijalica i Sl.

Post by zdruzdjo »

Bobi wrote:
COB led jesu jake ali moras imati dobru refleksnu povrsinu ili lece

Ovo lijepo izgleda ali u konačnici daje slabu svjetlost...pogotovo kad svjetlecu povrsinu obasja sunce...ništa se ne vidi.probao sa žmigavcima...ama ništa se ne vidi kad ga sunce obasja



Ja ovako nesto imam ali samo za rikverc svjetlo...baca 30 metara unazad...nema da ne vidiš kad ides curik :D
Image
Hvala na odgovoru,
pogotovo ovo za zmigavce.
User avatar
relax11
Posts: 1754
Joined: 08/01/2013 12:35
Location: RAJVOSA <3

#20 Re: Pitanja oko LED sijalica i Sl.

Post by relax11 »

Ja sam uzeo ovako nesto slicno za pozicije u farovima i crklo za 6 sati voznje ukupno :lol:

Platio 25KM par, otici cu i reklamirati vala nije to 2,5KM vec 25KM.

Image

Image

Ali bacaju jako sto jeste jeste....
User avatar
konektovan
Posts: 40611
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#21 Re: Pitanja oko LED sijalica i Sl.

Post by konektovan »

relax11 wrote:Ja sam uzeo ovako nesto slicno za pozicije u farovima i crklo za 6 sati voznje ukupno :lol:

Platio 25KM par, otici cu i reklamirati vala nije to 2,5KM vec 25KM.

Image

Image

Ali bacaju jako sto jeste jeste....
Al' brate ko te izlevati???? Mislim 25 KM nije malo,pogotovo ne za china no name proizvod koliko vidim?!
User avatar
relax11
Posts: 1754
Joined: 08/01/2013 12:35
Location: RAJVOSA <3

#22 Re: Pitanja oko LED sijalica i Sl.

Post by relax11 »

Radnja u Vogosci na izlazu pored onih autodijelove ne znam kako se zove
User avatar
mayab
Posts: 27173
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#23 Re: Pitanja oko LED sijalica i Sl.

Post by mayab »

zdruzdjo wrote:
bitanga_sa_otesa wrote:ja to nikad ne bi stavio na svoje auto i nemam nikakvog iskustva s tim...
pa dobro, sta bi?
da mi neko bas onako iz ruke kaze i o xenon-ima u farovima gdje su klasicne sijalice i jeli zeznuta ugradnja sociva.
zamjena sijalice mi svaki put natjera suze na oci.
ne bih ja bjezao ni od kvalitetnih klasicnih sijalica, ali gdje da ih kupim. philips, osram....
recimo philips ne vidjeh nigdje da ima, a osram sam nalijetao iz poljske i madjarske.
Ima dobar izbor Osram sijalica po razumnim cijenama u Bingu!
Ja sam u Bingu Hadzići (posto je velika radnja i ima svega u asortimanu, ne znam ima li toga u ex Interex Bingo objektima, jer su i oni poveliki) platio par H4 Cool Blue 27 KM, vrlo sam zadovoljan kvalitetom svjetla!
A vidjeh u Robotu Rajlovac razne LED sijalice za auto, idi pogledaj, oko kasa se nalaze
boky327
Posts: 76
Joined: 24/01/2012 20:50

#24 Re: Pitanja oko LED sijalica i Sl.

Post by boky327 »

Kod tih sijalica za farove prati koliko imaju Lumena (LM), to ti je laicki prevedeno koliko sijalica svjetlosti proizvede. Recimo prosjecno Osram h4 sijalica ima oko 2000LM.
Te led sa hladnjakom cuo sam da se bas griju i da vrlo lako istope kuciste, mada opet zavisi od kvaliteta... ne znas dok ne probas

Javi sta si uradio posto i ja planiram neke kvalitetnije sijalice.
saabsa
Posts: 1854
Joined: 07/10/2009 01:17

#25 Re: Pitanja oko LED sijalica i Sl.

Post by saabsa »

Ov e led sa ventilatorima se zasad nisu pokazale kao neko aman zaman riješenje, jedino gdje dobro svijetle je kod vozila koja nemaju sočiva nego obično sjenilo. O ostalim led svjetlima za kratka/duga svjetla ne treba ni razmišljati jer realno ne mogu dostići ni 1500lm.

Sa obzirom da se već iskristalisala slika sa kvalitetom xenona a i cijena im je još malo pa stigla osramove zajebancije a bolje svijetle, mislim da je onom kome treba sijalica da mu osvijetli dobro put xenon trenutno najbolje riješenje.

Isprobao led sa ventilatorima, xenone, +90% pojačane sijalice i sa svakim napravio pozamašnu kilometražu (sa ledom najmanju jer sam odmah imao taj problem sa sočivom) i na osnovu toga pišem svoje iskustvo.
Post Reply